Geen problemen in skigebieden Binnenland )66 staat voor participatie burger' Verkeer regelen Voorzichtigheid troef bij onderzoek naar Bouterse Hulp vooral naar Afrika 'Verrukt van Toscane en sinds kort van Copenaghen AC 12 FEBRUARI 1999 ANP Algemeen Nederlands Persbure GPD Geassocieerde Pers Diei ude bij boedelbeheer Amsterdam goAM^ De politie Amsterdam onderzoekt een omvangrijke ^zaaFbij de afdeling Boedelbeheer van de gemeente. Het om boedels van mensen met enorm hoge schulden die gerechtsdeurwaarder in beslag zijn genomen. Boedelbe- heeft diverse spullen op eigen houtje verkocht. Alle negen werkers zijn op non-actief gezet. Politie en gemeente spre- ian 'zeer ernstige onregelmatigheden'. Als een eigenaar na iiaanden zijn spullen niet heeft opgehaald, wordt de boe- veild. De opbrengst is voor de gemeente. n rijdt met dode ex rond «port Een 25-jarige man uit Bunschoten heeft gister- j uren rondgereden met het ontzielde lichaam van zijn 20- ex-vriendin in de kofferbak. De politie, die over het bizar- nsport was getipt, kon hem aanhouden op de snelweg Al ■mnes. De man heeft inmiddels bekend dat hij de vrouw iet leven heeft gebracht omdat zij hun relatie had verbro- De ex-vriendin woonde in Zutphen. De Bunschoter had gisteravond van haar werk in Apeldoorn opgehaald om iun stukgelopen verhouding te praten. In de omgeving /oorst is de vrouw gedood. De politie wil nog niet zeggen [elke wijze hij haar heeft gedood. e jaar geëist wegens kinderporno hburg Tegen vijf mannen die verdacht worden van het van kinderporno heeft de officier van justitie in Middel gisteren celstraffen van acht maanden tot drie jaar geëist. 41-jarige onderwijzer uit Apeldoorn hoorde een celstraf van jaar tegen zich eisen. Bovendien zou hij vijf jaar lang niet deklas mogen staan. Een 45-jarige leerkracht uit Alphen en Rijn kreeg een eis van dertig maanden te horen. Tegen ie anderen eiste de officier gevangenisstraffen respectieve- in twee jaar, twee jaar waarvan zes maanden voorwaarde- ïacht maanden. De mannen kenden elkaar via 'Martijn', dub van pedofielen onder de paraplu van de Nederlandse liging Voor Sexuele Hervorming. jlosie mestzak treft twee mannen Twee mannen uit Leeuwarden zijn woensdag- d tot over hun oren onder de mest bedolven toen een zak 190.000 liter van het goedje ontplofte. Het ongeluk gebeur- het Friese dorpje Beetgum. De politie spreekt van geluk e mannen het overleefd hebben. „Ze hadden voor hetzelf- ld kunnen stikkenaldus een woordvoerder. Het is de ie keer binnen vijf dagen dat een mestzak explodeert. De inlagen op een bedrijfsterrein. Uit onderzoek is gebleken opzet in het spel is. In beide zakken was een snee ge- arheid over Waarheid-redacteur mg» De PvdA-Kamerleden Rehwinkel en Hamer willen Idering over de weigering van het College van Bestuur van ichnische Universiteit Delft Frank Biesboer te benoemen jofdredacteur van het universiteitsblad. Zij hebben daar- gisteren schriftelijke vragen gesteld aan minister Hermans inderwijs. Biesboer werd eind vorig jaar door de sollicita- mmissie voorgedragen als nieuwe hoofdredacteur van het se universiteitsblad Delta. Het College van Bestuur weiger- m echter te benoemen. Volgens Biesboer zelf berust die Bring op zijn werkzaamheden voor het CPN-dagblad De heid eind jaren '80. intig jaar cel voor dubbele moord iisse De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren vier man- vegens moord veroordeeld tot celstraffen van twaalf tot ig jaar. Het betreft onder meer de dubbele moord op de rige fysiotherapeute Viola Schilte en haar 32-jarige kennis ld van Hunnik in december 1997. De mannen hebben ook keer gericht op politie-agenten geschoten. Tegen de vier ichten waren twee weken geleden celstraffen van veertien vintig jaar geëist. Het viertal vormde volgens officier van ie mr. H. Harmeijer een buitengewoon gewelddadige cri- ile groep. De mannen waren volgens hem verantwoordelijk autodiefstallen en inbraken in bedrijfspanden. n jaar voor douanier Schiphol em Een 29-jarige douanebeambte uit Amsterdam is giste- Haarlem veroordeeld tot tien jaar celstraf wegens drugs- kei. Volgens de rechtbank is de man betrokken geweest bij voer van 73 kilo cocaïne via de luchthaven Schiphol. De of- van justitie had ook tien jaar cel geëist. De partij drugs zat opt in een zending bloemen uit Colombia, die in oktober door de marechaussee op Schiphol werd onderschept. De sbende zou al eerder proefzendingen van Colombia naar Btland hebben gestuurd. De rechtbank legde vorig jaar al ndere leden van de bende celstraffen op tot acht jaar. De inebeambte op Schiphol heeft altijd zijn mond gehouden zijn rol in de zaak. Wintersporters kunnen opgelucht ademhalen ANWB opent info-nummer den haag anp De 375.000 Nederlanders die dit weekeinde op winter sport gaan, kunnen opgelucht ademhalen. Na de zware sneeuwval van de afgelopen dagen is het nu vrijwel over al droog, meldt de ANWB. Het kan de komende dagen in de Alpen opnieuw gaan sneeuwen, maar grote hoeveel heden worden niet verwacht, zegt J. Bloem van Meteo Consult. „Nu nog mooi weer en de skicondities zijn grandioos", juicht J. ter Haar van OAD Reizen. den haag gpd De ANWB, reisbureaus en tour operators zijn deze week -plat gebeld door mensen die vrees den dat hun vakantie in duigen zou vallen. „Logisch natuurlijk na de vele publiciteit over de Meer geld voor bodemsanering den haag monica wesseling De provincie Zuid-Holland trekt dit jaar 74,7 miljoen gul den uit voor bodemsanering en onderzoek van vervuilde loca ties. Dat is bijna zeven miljoen gulden meer dan het jaar er voor. Overigens is het grootste deel van het geld al besteed. Er blijft 'slechts' bijna 27 miljoen over voor nieuwe onderzoeken en saneringen. In de Leidse regio gaat onder meer geld naar Leiderdorp, Wassenaar en Sassenheim. In Leiderdorp betaalt de provincie 85.000 gulden mee aan een sa neringsonderzoek in het Van Leeuwenpark. Wassenaar krijgt 837.000 gulden voor de grond watersanering in de Langstraat. De grootste bijdrage in deze re gio gaat naar Sassenheim: drie miljoen gulden voor de sane ring van de Industriekade. Grote dure projecten zijn dit jaar opnieuw de sanering van de vervuilling in de Krimpener- waard en van de Hollandsche IJssel. Het schoonmaken van vervuilde Vinex-locaties (grote bouwlocaties) kost ruim 4,5 miljoen gulden. Van de bijna 75 miljoen gulden is het meren deel van het rijk afkomstig. Pro vincie en gemeenten betalen respectievelijk 1,8 en bijna vijf miljoen gulden. Turkse daders bewust genoemd gorinchem anp Justitie en burgemeester IJssels van Gorinchem hebben bewust de Turkse afkomst van de ver dachten in de Gorinchemse schietpartij genoemd. Zij deden dit uit angst voor rellen tussen Marokkaanse en autochtone bewoners. Tussen beide groe pen bestonden spanningen. Bovendien stond de stad aan de vooravond van een referendum over de komst van een asielzoe kerscentrum. De bekendma king leidde tot commotie in de media, omdat die in uitzonder lijke gevallen de afkomst van verdachten openbaren. maart worden de verkie- i voor Proviticiale Staten ideti. In deze serie treden mie kandidaten voor het cht door tien vragen kort krachtig te beantivoor- iMatt Poelmans &53 iplaats: Oegstgeest p: programma-directeur teidsloket 2000 D66 op de kieslijst: zesde grijkste politieke erva- Tvvaalf jaar raadslid- chap in Oegstgeest van vier jaar wethouder. één goede reden waarom u moeten stemmen. dat D66 in élk provincie- iut in Nederland een plek hebben." 'hrijf uw partij in één zin? is een partij die staat voor iperen van de burger, de Partij die burgers ook een tussen de verkiezin- bijvoorbeeld via referenda ictronische meningpeilin- 20,1 u het eerste willen aan- €n dis u een zetel in de pro efstaten bemachtigt? kegelen nemen om te wnen dat dit deel van het dichtslibt. Ervoor zorgen de bereikbaarheid echt hevigste sneeuwval sinds jaren en de lawines", vertelt Ter Haar. Hij kan zijn klanten in middels gerust stellen. „De laatste weersverwachtingen meewegend voorzien wij geen problemen. Wel zijn we op alles voorbereid. Als er eventueel Wie is politiek gezien uw grote voorbeeld? „Hans van Mierlo, omdat hij een politicus is die vertrouwen uitstraalt." Welke eigenschappen waardeert u in een mens? „Eerlijkheid, betrouwbaarheid en opgewektheid." Wat is uw slechtste eigenschap? „Te hard werken. Het workaho lic-zijn gaat ten koste van het gezin." Waar kunt a 's nachts niet van slapen? „Van de geluidsoverlast van Schiphol." flinke vertragingen ontstaan, kunnen we in snel tempo extra chauffeurs inzetten." Volgens de ANWB zijn nage noeg alle wintersportplaatsen weer bereikbaar, zij het soms via een omweg. Een knelpunt in Oostenrijk is nog het Paz- naundal, waar woensdagavond een lawine naar beneden kwam. Reisorganisatie S-Liner, dat onder OAD valt, rijdt zater dag op Galtür in het Paznaun- tal. Ter Haar heeft goede hoop dat de weg naar het dorpje dan weer open is. Het plaatsje Isch- gl in hetzelfde dal is wel bereik baar. De ANWB wijst vakantiegan gers er ook op dat de Fem- en Achenpas in Oostenrijk dicht zijn. Vooral de weg via de Fern- pas wordt druk gebruikt als route naar het ötz-, Pitz- en Kaunderdal. Een goed alterna tief is de snelweg A14 van Lin- dau naar Bregenz en daarna via de Arlbergtunnel. De bekende vakantieplaats Lermoos, in de Fernpasroute, is vanuit Duits land bereikbaar via Garmisch Partenkirchen of Mittenwald. In Zwitserland zijn de regio's Wallis, Bemer Oberland, Cen traal-Zwitserland en het Bemer Oberland het meest getroffen. Hier worden sinds gisteren in hoog tempo wegen schoonge maakt en weer opengesteld. Moeilijk bereikbaar waren gis teren nog plaatsen als Adelbo- den, Grindelwald, Aminona, Laax en Flims. De situatie op de Franse we gen valt in vergelijking met Oostenrijk en Zwitserland erg mee. Alle wintersportplaatsen in de Franse Alpen zijn open. Vakantiegangers die naar Cha- monix willen rijden, moeten omrijden via Italië en de Mont Blanctunnel. De normale toe gangsweg is vanwege lawines afgesloten. De toeristenbond stelt dat het lawinegevaar vanwege de grote hoeveelheden sneeuw voorlo pig nog niet is geweken. Daar door kunnen wegen opnieuw tijdelijk dichtgaan. usselsteinMinister Netelenbos nam gisteren aan de A2 bij Usselstein even zelf de touwtjes in handen. Tijdens een werkbezoek mocht ze, ge huld in politiejas, passerende automobilisten tot doorrijden manen. foto cpd marco hofste De ANWB heeft in Duitsland een speciaal telefoonnummer geopend waar Nederlanders die dit weekeinde op weg zijn naar Oostenrijk, informatie kunnen krijgen over de bereikbaarheid van de skidorpen in Voralberg en Tirol. De ANWB heeft het nummer samen met haar Duit se zusterorganisatie ADAC in gesteld, omdat ze wordt over spoeld met vragen over de weerssituatie in de Alpen. Het is de eerste keer dat de organisa tie een telefoonnummer in het buitenland openstelt. De lijn (089-76764100) kan dag en nacht worden gebeld en geeft informatie in het Nederlands. Het Duitse ANWB-nummer geeft in elk geval tot en met zondag actuele informatie over de Oostenrijkse wintersportge bieden. De lijn beperkt zich tot Oostenrijk, omdat de situatie daar het nijpendst is. Werkstraf na verduistering postzakken Een 45-jarige oud-werknemer van de KLM op Schiphol is gis teren door de Haarlemse recht bank wegens verduistering van postzakken tot 160 uur dienst verlening veroordeeld. Tegen hem was anderhalf jaar cel ge- eist. De man werkte als zoge noemde rampofficer bij de KLM. Hij had de leiding over zeventig man en moest erop toezien dat de post werd afge handeld. In 1990 begon de KL- M'er vanwege oplopende schulden postzakken te stelen. Volgens justitie heeft hij dat vijf jaar lang kunnen volhouden. Hoeveel geld de man precies heeft gestolen is niet duidelijk geworden. Naast contant geld maakte hij ook sieraden en waardepapieren buit. Wat de KLM'er niet kon gebruiken, gooide hij in vuilcontainers. Zo zijn enorme hoeveelheden post verdwenen. Dat de KLM'er niet de cel in hoeft, komt doordat het zo lang heeft geduurd voordat de zaak voor de rechter is gekomen. De aanklager had anders drie jaar cel willen eisen. Journalist reconstrueert jacht op voormalig legerleider amsterdam anp De Nederlandse autoriteiten zijn heel voorzichtig te werk ge gaan om de zaak tegen Desi Bouterse en zijn medeverdach ten rond te krijgen, maar niet te frustreren. Dit leidde tot een moeizaam en langdurig onder zoek naar de huidige Surinaam se adviseur van Staat en zijn eventuele betrokkenheid bij grote cocaïnetransporten van Suriname naar Nederland. In middels heeft Bouterse deze week uiteindelijk toch een dag vaarding gekregen om zich te verantwoorden voor betrokken heid van vijf transporten cocaï ne naar Nederland. De voorzichtigheid, maar ook de vasthoudendheid van de Ne derlandse autoriteiten om de zaak tegen Bouterse rond te krijgen, wordt zeer gedetail leerd beschreven in het boek 'Baas Bouterse de krankzinnige klopjacht op het Surinaamse drugskartel' van journalist Mar cel Haenen dat gisteren is ge presenteerd. Haenen heeft voor zijn re constructie onder meer gebruik kunnen maken van het zeer omvangrijke dossier dat justitie heeft samengesteld over de oud-legerleider. Die informatie betreft ruim negentig ordners verzameld bewijsmateriaal, ge vuld met ruim 10.000 pagina's bankafschriften, observatierap porten, analyses van de crimi nele inlichtingendiensten, uit gewerkte telefoontaps en alle tijdens huiszoekingen in beslag genomen stukken. Ook heeft hij veel bronnen kunnen raadple gen die hem al dan niet 'off the record' informatie hebben kun nen geven om de jacht op Bou terse te reconstrueren. In het boek vertelt de auteur hoe er steeds meer aanwijzin gen komen dat Bouterse en an dere hooggeplaatste Surina- mers betrokken zijn bij cocaï nesmokkel. De drugs komen uit Colombia en worden via Suri name naar West-Europa en voor een groot deel naar Neder land getransporteerd. Aanvan kelijk lijkt er weinig animo van uit de Nederlandse politiek te bestaan om onderzoek naar Bouterse te doen. Maar vooral als Hirsch-Ballin in november 1989 aantreedt als minister van justitie, wordt het onderzoek naar het vermoede drugskartel serieus opgezet, schrijft de au teur. Het zogenoemde Copa-team (Colombia-Paramaribo) wordt in het leven geroepen. Eind 1991 geeft dit team een presen tatie van de aanwijzingen en verdenkingen over de rol van het Surinaamse leger bij groot schalige cocaïnehandel naar Nederland. Het materiaal is zo overtuigend dat Hirsch-Ballin vindt dat er wat moet gebeuren. Ook schrijft Haenen dat het Copa-team beschikt over infor matie waaruit blijkt dat de in 1993 doodgeschoten leider van het beruchte Colombiaanse drugskartel van Medellin, Pablo Escobar, regelmatig in Surina me is geweest om zaken te doen. In de jaren tachtig heeft Es cobar zich volgens justitiële bronnen wereldwijd bemoeid met de organisatie van drugs transporten. Het Copa-team, zo schrijft Haenen, kreeg van bui tenlandse collega's informatie waaruit blijkt dat ook het poli tieke handelen van Bouterse voor een belangrijk deel wordt geïnspireerd door zijn contac ten met het Colombiaanse drugskartel. Zo zou de in 1990 zogenoemde telefooncoup door Bouterse zijn afgedwon gen door het kartel van Medel lin. Op kerstavond werd de toenmalige Surinaamse presi dent Shankar telefonisch te ver staan gegeven om 'naar huis te gaan'. Shankar gaf hieraan ge hoor. Auteur Marcel Haenen overhandigde gisteren het eerste exemplaar van het boek 'Baas Bouterse, de krankzinnige klopjacht op het Surinaamse drugskartel' aan de voormalige procureur-generaal Docters van Leeu wen. foto anp marcel antonisse week over opgewonden? „Over de Bijlmer-enquête, over het feit dat de overheid heel slecht heeft geopereerd door niet snel openheid te geven. Burgers moeten vertrouwen kunnen hebben in de over heid." Wat is uw droomwens? „Dat we in Nederland een ge slaagde integratie van alle nieuwkomers tot stand bren gen." Waar bent u bang voor? „Ik vrees dat de ontwikkelingen in Rusland uit de hand gaan lo pen na de dood van Jeltsin." tekst» judy nihof Waar heeft u zich de afgelopen foto loek zuyderduin den haag gpdgenlijk van deze landen af, maar is bereid daar in het kabi net over te praten. De afgelopen maanden heeft de minister zelf al laten weten dat Jemen en Zuid-Afrika op de lijst blijven staan. Ook Mozam bique, dat de minister volgende week bezoekt, kan op hulp blij ven rekenen. Met Suriname heeft Nederland een verdrag gesloten, dus dat land heeft on danks alle politieke strubbelin gen in de relatie gewoon recht op hulp. Verder staat het vrijwel vast dat Bangladesh, India, Pakistan, Ethiopië, Eritrea, Uganda, Gha na, Bolivia, de Palestijnse ge bieden en Zambia op de lijst blijven. Tot slot wil zij de steun aan Vietnam en Nicaragua ver der uitbreiden. Afrika blijft het zwaartepunt van de Nederlandse ontwikke lingshulp. Meer dan de helft van de twintig landen waarmee minister Herfkens (ontwikke lingssamenwerking) een speci ale hulprelatie wil, ligt in dit continent. Op de lijst, die Herf kens deze week voor commen taar naar de andere ministeries heeft gestuurd, staan 'oude be kenden' als Tanzania, Mali en Burkina Faso. Er vallen echter ook landen af waaraan Nederland al jaren hulp geeft. Zo is het maar de vraag of Kenya en Zimbabwe, waar het nodige aan de men senrechtensituatie schort, op hulp kunnen blijven rekenen, zo bevestigen bronnen binnen het ministerie. Herfkens wil ei- "Hallo, ik ben Ineke Schaafsma. Ik werk als verloskundige. Een ongeregeld leven, dat wel. Zomers gaan we altijd heerlijk naar Toscane, vaste prik. Het heerlijkste moment van de dag? Als ik moe thuis kom en heerlijk achterover op m'n Copenaghen bank van Minotti ga zitten. Pas geJcocht bij Intra Woonkunst. Fantastische keuze hebben ze daar. Dé meubelzaak waar je bekende designbanken van o.a. Minotti, B&B italia en Cassina kunt bewon deren en uitproberen. Dat maakt het kiezen moeilijker, maar de keuze beter. Je ziet 't: het is uiteindelijk toch de Copenaghen geworden." ml woon kunst ir-Zuid. Telefoon; 072 5155256 Q Langs de ringweg richting Heil UHsófc <Z tCrUsCln-'

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5