'Alphen pi geen huize van buren' Museum zet Hazerswoudse molens in de kijker Toch tennisbanen bij molenviergang in Aarlanderve Rijn Veenstreek Veel klachten over stank horeca Lijsterlaan Alphen Leimuidenaren willen schadevergoeding SE Jubelstemming Alphe na goedkeuring provii VRIJDAG 12 FEBRUARI 1999 chef tim brouwer de koning. 071-5356417. plv -chef marieta Drie auto's total loss runsaterwoude Bij een verkeersongeval op de Herenweg in Rijnsaterwoude raakte een 28-jarige automobiliste uit Rijnsater- woude gewond en werden drie auto's totaal vernield. Een 35-ja- rige Haagse automobilist, die van de Vriezenweg kwam. stak volgens de politie veel te snel en zonder de vrouw voorrang te verlenen de weg over. Na de botsing tolde het voertuig van de Rijnsaterswoudse tegen een derde auto van een 61-jarige Lei- muidenaar aan. De brandweer van Jacobswoude moest er aan te pas komen om de beknelde vrouw uit het wrak te halen. Zij ligt met onder meer een gebroken arm in het LUMC in Leiden. De andere betrokkenen bleven ongedeerd. Bromfietsster breekt been bij botsing hazerswoude-runduk Een 43-jarige bromfietsster uit Hazers- woude-Rijndijk heeft haar been gebroken bij een verkeersonge val in haar woonplaats. Een 65-jarige automobilist uit Oud Ade. die uit de richting van Leiden kwam. schepte de vrouw toen hij ter hoogte van een garagebedrijf wilde afslaan. De bromfietsster reed op het fietspad van de Rijndijk in de richting van Leiden. De onfortuinlijke vrouw kwam uiteindelijk met de ambulance in het LUMC terecht. Hangcontainer voor jeugd Hoogmade HOOGMADE Jongeren in Hoogmade kunnen binnen twee maanden hun hangcontainer betrekken. De container komt bij de uitrit van het parkeerterein van sportpark MMO te staan. Aanvankelijk wilde de gemeente de container, bestemd voor jongeren die bij de Doesbrug 'hangen', langs het toegangspad van de sportvelden zetten. De verenigingen maakten daartegen bezwaar. De bestuursleden meenden dat de container langs dat donkere pad bedreigend kon overkomen op voorbijgangers. Met de nieuwe plek hebben de bestuursleden geen problemen. Voor deze locatie moet wel opnieuw een bezwarentermijn doorlopen worden. Als dit geen vertraging oplevert kan de con tainer over zes a acht weken worden geplaatst. Kweker protesteert tegen sloop woning HAZERSwouDE-dqrpDe Hazerswoudse sierteler H. Didden heeft er gisteren bij de Raad van State op aangedrongen een sloopbe- vel van de gemeente Rijnwoude voor zijn bedrijfswoning onge daan te maken. De kweker bouwde twee jaar geleden zonder vergunning van de gemeente een woning aan de Burgemeester Smitweg. Hij had de kwekerij van iemand overgenomen die in de bedrijfswoning bleef wonen. Didden wil per se bij zijn bedrijf wonen. Hoewel Rijnwoude dat inziet, wil het geen vergunning geven omdat er anders een burgerwoning in het kwekerijgebied bijkomt. De Raad van State beslist over enkele weken of Didden in zijn huis mag blijven. Zo niet, dan is hij dakloos. kroftl— -iti AARLANDERVEEN SASKIA BUITELAAR De aanleg van twee tennisba nen aan de Kerkvaartsweg in Aarlanderveen kan doorgaan, ondanks de bedenkingen van onder meer het IVN en de stichting Molen viergang Aar landerveen. De Alphense com missie voor plan- en beleids vorming stemde deze week in meerderheid in met het bouw plan. De bezwaren waren gericht op de landschappelijke en eco logische schade die het tennis park in de polder aanricht. De bezwaarmakers vrezen een toe name van verkeer, de komst van hoge lichtmasten en aan tasting van het landelijke karak ter van de polder en de molen- viergang. Voor 19 van de 33 commissieleden woog het be lang voor de Aarlanderveners echter zwaarder. Het was een bizarre stem ming, verwoordde wethouder D. van der Veen Meerstadt na afloop. „Iedereen zet in zijn verkiezingsprogramma in op handhaving van de leefbaar heid en vitaliteit van de kernen. Dan kunnen we er dus geen openluchtmuseum van maken. Natuurlijk was de locatie naast de voetbalvereniging beter ge weest, maar als het allerbeste niet mogelijk is, moet je genoe gen nemen met de op een na beste oplossing. We zijn al drie of vier jaar bezig een plek voor de tennissers te vinden en de bewoners en de belangenver eniging Aarlanderveen zijn niet tegen dit voorstel." Een plek naast de voetbalver- SASKIA BUITELAAR In het vierde kwartaal van 1998 zijn bij de milieutelefoon 34 klachten binnengekomen over stankoverlast van de horeca aan de Lijsterlaan in Alphen. In to taal kwamen er 134 klachen binnen, het laagste kwartaalcij fer van 1998. Over het hele jaar kwamen 763 klachten binnen, ongeveer evenveel als de twee jaren daarvoor. De klachten over de Lijster laan steken, net als voorgaande kwartalen, met kop en schou ders boven de andere klachten uit. Die variëren van honden poep tot overlast van laagvlie- gende helikopters en komen over het algemeen slechts één keer voor op de lijst. Milieuwethouder S. Lyczak zegt dat de mogelijkheden van de gemeente op de Lijsterlaan zijn uitgeput. „De horecabedrij ven voldoen aan de wettelijke eisen voor stankoverlast. We controleren geregeld onaange kondigd of de installaties schoon zijn en goed functione ren. Dat is het enige dat we kunnen doen." Hij geeft toe dat de klachten bij een kleine groep bewoners vandaan komt die met grote re gelmaat de milieutelefoon belt. ,.Een aantal mensen daar heeft een dusdanige geurbeleving dat er voor hen reden is tot klagen. Of dat terecht is weet ik niet. Ik kom niet op de Lijsterlaan op de momenten dat zij geurtjes ruiken." Stankoverlast van het vuilver- werkingsbedrijf Stercompost werd dit kwartaal twee keer ge meld bij de milieutelefoon. leimuiden Drie bewoners van de Kerklaan in Leimuiden willen een schadevergoeding van de gemeente omdat zij uitkijken op de Peppelhof. Voordat de seniorenwoningen in 1996 op die plek verrezen, keken de bewo ners uit op openbaar groen. De bewoners denken recht op een planschadevergoeding te hebben omdat de gemeente Jacobswoude het bestemmingsplan voor de bouw van het complex via een versnelde procedure heeft Voor 1996 mocht er op dat stuk grond niet worden gebouwd. Het terrein was bedoeld als speelplaats en groenvoorziening. Met de bouw van het seniorencomplex is de ge meente daarvan afgeweken. De huizen op nummer 26, 28 en 30 van de Kerklaan zijn daardoor meer ingebouwd komen te liggen. Hoewel de Peppelhof op ruim dertig meter afstand van de huizen aan de Kerklaan staat, vinden de bewoners dat zij er op achteruit zijn gegaan. Het uitzicht is verminderd en de privacy af genomen. Het college van Jacobswoude wil een planschadecommissie instellen die on derzoekt of de bewoners inderdaad recht hebben op een schadevergoeding. Mocht dat zo zijn, dan rest nog de vraag of de gemeente voor deze claims moet opdraaien. De ge meente heeft toen zij de grond aan de eige naar van de Peppelhof Woondiensten Aar- woude verkocht, geen rekening gehouden met mogelijke schadeclaims van omwonen den. In het verkoopcontract is zodoende geen regeling opgenomen over de betaling van eventuele schadevergoedingen. De gemeente gaat hierover nu alsnog met de woning bouwvereniging praten. Mogelijk kunnen de gemeente en Woondiensten Aarwoude de kosten gezamenlijk dragen. FOTO HIELCO KUIPERS hazerswoude kees van kuilenburg Het 'lattenzagertje' is al ruim twintig jaar te bewonderen in Rijnsaterwoude. Maar Cees Kroon heeft het toch opgeno men in zijn expositie 'Molens van Hazerswoude' die morgen in het historisch museum wordt geopend. „Het Dekker molentje stond destijds op het huidige Ambachtsplein, maar moest verdwijnen in verband met de bouw van het winkel centrum. Molenbouwer Van Beek heeft het vervolgens ge kocht en herplaatst op zijn mo lenmakerswerkplaats aan de Herenweg in Rijnsaterwoude. Het molentje hoort echter zo bij Hazerswoude, dat ik hem bij de tentoonstelling heb opgeno men' aldus conservator Kroon. Het lattenzagertje of Dekker molentje is omstreeks 1909 in Hazerswoude gebouwd door de toen 18-jarige molenmaker en latere uitvinder Adrianus Jan Dekker. Het werd aanvankelijk gebruikt voor het zagen van lat ten. „Dekker had de wieken een bepaalde vorm gegeven. Als er weinig wind was draaide de molen in tegenstelling tot ande re veel eerder. Adrianus Dekker was dan ook bekend als uitvin der. Niet alleen wat betreft mo lens, ook was hij actief in de vliegtuigbouw: onder meer bij de bouw van propellers", weet Kroon over zijn plaatsgenoot die in 1963 overleed. Het latten zagertje - een zogenoemde houtzaag-wip-baliemolen raakte in 1937 in verval. Dankzij de inspanning van. molenhisto ricus A. Bicker Caarten, die geld wist los te peuteren, werd het Dekkermolentje weer in oude glorie hersteld. Aan de hand van zo'n 250 fo to's, gravures, tekeningen en voorwerpen, zoals melkbekers, een sigarenbandje, raamhan- gers, tegeltjes en twee etiketten voor wijnflessen van de koren molen Nieuw Leven en de Rooie Wip belicht Kroon de Cees Kroon toont een ouderwetse houtschaver. molenhistorie van zijn woon plaats. In zijn al jaren lopende onderzoek heeft de historicus 32 molens in zijn dorp getra ceerd. Daarvan bestaan er nog zes en dan die ene in Rijnsater woude. Van veertien molens zijn er afbeeldingen te zien in het museum aan de Dorps straat. Materiaal dat afkomstig is uit de enorme verzameling van Cees Kroon. „Foto's waar van er maar een of twee exem plaren van bekend zijn. Veelal afkomstig uit nalatenschap pen." De oudste molen die Kroon heeft ontdekt aan de hand van oude polderkaarten is de Koetermolen in de Delfpolder aan de Rijndijk. „Die is vóór 1687 gebouwd, maar wanneer hij is verdwenen weet ik nog steeds niet", merkt de conser vator op. Uiteraard bezit Kroon geen afbeelding van deze mo len. Zoals hij ook al jaren zocht naar een foto van de in 1926 af gebroken Hoomse Molen, die op de grens stond van Alphen en Hazerswoude. „Enkele we ken geleden lag er een envelop in de brievenbus van het muse- FOTO ANNETTE LAMEIJER um met enkele foto's en daarbij eentje van de Hoomse Molen. Helaas wat onduidelijk, maar het is een aanwinst voor het museum." De blikvanger in de tentoon stelling is de Steenen- of Rem- brandtmolen. Lang werd aan genomen dat de beroemde schilder Rembrandt van Rijn op deze molen werd geboren. He laas voor Hazerswoude bleek dat niet het geval, want Rem brandt zag het levenslicht op een molen aan het Galgewater in Leiden. De molen is in 1593 gebouwd in opdracht van de Hazerswoudse ambachtsheer Maxmiliaan van Kruiningen. Tot 1803 was de molen in bezit van de Heren en Vrouwen van Hazerswoude. In dat jaar ver kocht Willem Anne Lestevenon de korenmolen aan molenaar Joannes van Rijn. Op 3 novem ber 1855 brandde de molen na genoeg geheel uit. Het jaar daarop werd die in een hogere vorm herbouwd. In 1921 begon het verval dat eindigde in 1965. In dat jaar werd hij tot de grond toe afgebroken. Rooie Wip Eveneens is veel aandacht voor de beroemde Rooie Wip, die langs de Gemeneweg staat. Een molen die door zijn opvallende ligging veel voorbijgangers noodt tot een fotostop. „In di verse oude tijdschriften, zoals De Spiegel of 's Gravenhage in Beeld kom je de molen tegen. Zelfs is onze Rooie Wip te zien op een postzegel." Kroon verwacht veel bezoe kers voor de Molens van Ha zerswoude in 'zijn' museum. „Er zijn veel verzamelaars op dat gebied. In 1980 heb ik een vergelijkbare tentoonstelling gehouden. Nu bezit ik nog veel meer materiaal en de expositie is ook uitgebreider", werft de Hazerswoudenaar alvast. Ter gelegenheid van de tentoon stelling verschijnt er ook een heruitgave van een boekje over de geschiedenis van de koren molen Nieuw Leven. Dit boekje kost 7,50, maar is pas eind maart beschikbaar omdat Kroon door de voorbereidingen van de tentoonstelling wat in tijdnood is geraakt. De expositie is te bezichtigen op zaterdag van 11-17 uur en duurt tot en met 29 mei. eniging is uitgesloten omdat de prijs die de eigenaar van de naastgelegen grond vraagt, voor de kleine tennisvereniging te hoog is. De wethouder belooft maat regelen om de negatieve effec ten op de omgeving zoveel mo gelijk te beperken. Zo komen er geen lichtmasten en moeten de banen in het landschap worden ingepast met niet te hoge bo men en struiken. Op( wordt het open kar: Pd de molenaar vierhonii 0 verderop zo min moj uit de wieken genot uitbreiding van het t in de toekomst hoe VL hem niemand banj ac „Dat is niet aan de o lr« Aarlanderveen groeit i :2 Dorpen rond Alphen hoeven niet bang te zijn d< ningen moeten afstaan aan hun grote buurgi ,,We gaan niets inpikken", reageert wethoude der Veen Meerstadt op bezorgde uitlatingen de van collega-wethouder F. Uljee van Rijnwoude lobbyt samen met Woerden, Gouda en Gorint - het Rijk voor meer woningen. „Stel dat ze die h j! ze van het contingent van omliggende gemee I1 gaan, dan protesteer ik daar heftig tegen", aldus ALPHEN AAN DEN RUN/REGIO MARIETA KROFT Uljee acht het denkbaar dat mi nister Pronk gevoelig is voor de argumentatie van de vier ge meenten die een regionale op- vangfunctie hebben. „Stel dat hij zegt, laat uitsluitend Alphen maar voor de regio bouwen, dan wordt de rest van het ge bied een reservaat. Ik wil dan ook een uitspraak van Alphen dat dit niet gebeurt." Zijn collega's van Jacobswou de (J. Haasbroek) en Ter Aar (F. Hoogervorst) vallen hem bij, al geloven ze niet dat het zo ver komt. „Wat schiet Alphen nu op met die paar woningen die wij nog maar mogen bouwen", schampert Haasbroek. „Dat zou een achteruitgang voor het héle gebied betekenen." Hoo gervorst hoopt dat de actie van de vier grotere gemeenten juist ook voordeel voor de kleinere oplevert. „Ik ga er vanuit dat als deze vier meer vrijheid krijgen om binnen de contouren wo ningen te mogen bouwen, dat zelfde voor de kleinere gemeen ten geldt. Maar als het anders is, als de toewijzing van meer woningen van ons contingent afgaat, ben ik daar net als Uljee faliekant tegen." Alphen, Gorinchem, Gouda en Woerden stapten enkele we ken geleden naar minister Pronk met de vraag of ze bin nen de stedelijke contouren mogen bepalen waar en hoe veel woningen ze mogen bou wen. Zo kunnen ze beter aan de regionale opvangfunctie vol doen en het voorzieningenni veau op peil houden i er het Groene Hart i it komt, luidde hun argu oi Nu is het zo dat Al R Rijnwoude, Jacobswi n: Aar, Liemeer en N ei een door de provino steld aantal nieuwe i moet verdelen. Wat ene plaats bij komt, n 'I een andere af. Van Meerstadt noemt de de Rijnwoudse wethoi t* dat dit misschien ooi als het Rijk Alphen i ningbouw toekent oi „Wij willen binnen di ren bepalen wat, waa veel wij bouwen en ni [j den zijn aan continge willen niet met de hand naar Den Haago gen om woningboin plek van een fabriek ii trum." Als het contingen wel blijft bestaan, dan Alphense wethouder stemming voor extra bovenop het bestaand )C gent. Hij zet zijn kracht bij: „Sinds ko voorzitter van de volkshuisvestingscomi van het Rijnstreek!* zou onmiddellijk won r, gestuurd als ik de bela Alphen boven die van gemeenten zou stellen 1£ Minister Pronk hee positief uitgelaten ove van de vier opvangge r in het Groene Hart. jaar, bij de totstandko de vijfde nota ruimteL ning, moet blijken wal by heeft opgeleverd. ALPHEN AAN DEN RUN SASKIA BUITELAAR Stadshartwethouder D. van der Veen Meerstadt is opgelucht over de goedkeuring van gede puteerde staten (GS) van de stadshartplannen. „Halleluja", reageert hij opgetogen. Over het enige voorbehoud dat de provincie Zuid-Holland maak te, de hoogte van de toneelto ren bij het theater/bioscoop complex, maakt hij zich geen zorgen. „Het is al met de archi tect besproken dat hij in zijn eerste voorlopig ontwerp die toren minstens tien meter bui ten de bebouwing plaatst." Dat betekent volgens hem dat de toneeltoren de grond in moet of meer richting de hoek J ulianastraat Castellumstraa t moet verhuizen. Oorspronkelijk was de minimaal 17- en maxi maal 23- meter hoge toren ge pland aan de Julianastraat te genover het postkantoor. Er is volgens Van der Veen Meer stadt geen sprake van dat de wijziging ten koste gaat van het Rijnplein dat vóór het theater- bioscoopcomplex moet ko men. Ook de instemming met de aanleg van een vijfde brug over de Rijn stemt hem tevreden. „GS stellen de voorwi we goede afspraken m het nautisch verkeer, zijn we altijd al bev weest." De provincie heeft c stemd met uitbreiding toegestane aantal te woningen met twee Die worden gefa* op de Hoge- en Lage 1 was wel even spanne: de wethouder, die ed geeft dat hij weinig tv over de goedkeuring plannen. „Ik ga altijd v en we leggen de lat leli Maar het heeft toch duurd, vanwege de over de centrumbrug contingent. Daarom v toch blij verrast." Het bestemmingspl binnenkort tien weken ge te liggen, waarna to roepelijk wordt. Alleen sen die tegen het beste plan hebben kunnen daarna nog maken tegen de bouv van elk apart onden wethouder verwacht g blemen met deze ttf zwarenronde. „GS hefl hard op gestudeerd en ze goedkeuring hun w< voor het plan uitgespro Werkstraf voor bedreigen buurvr DEN HAAG/TER AAR PERSBUREAU CERBERUS De Haagse politierechter heeft 40 uur werkstraf en twt voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd aan een 41-jai uit Ter Aar die in november 1997 zijn buurvrouw met een dreigde. De buurvouw was op dat moment op bezoel vriendin in zijn woning. De man was kwaad omdat zijn en de buurvrouw de hele dag aan de alcohol waren g< sommeerde haar weg te gaan en bedreigde haar met Voor dat laatste eiste officier van justitie een maand ge straf. De politierechter hield naar eigen zeggen in zijn von ning met verdachtes 'gevecht tegen de alcohol'.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16