Hogere uitkering voor schuldeisers Fokker Economie Justitie eist forse straffe wegens hypotheekfraud Van dop tot lichtmast PCM: 'Grote verschillen tussen belastingdiskettes' Modeketen We verwacht grote expansie Spaarprogramma's over de top heen DONDERDAG 11 FEBRUARI 1999 Recordaantal Britten nu voor euro londen Meer en meer Britten tonen zich voorstander van de euro. Een opiniepeiling, waarvan de uitslag vandaag is gepubli ceerd in de Britse krant The Guardian, geeft aan dat op het ogenblik 36 procent van de bevolking de euro wel ziet zitten. Het percentage is nog nooit zo hoog geweest. Uit een enquête van eind vorig jaar, kort voordat de euro van start ging. bleek dat 29 procent voorstander was. De mening over de Europese munteenheid mag dan ten gunste veranderen, de tegenstanders houden een ruime meerderheid. Net als in december wil 52 procent van de Britten niets van de euro weten. Gemakkelijker lenen kleiner bedrijf den haag Ongeveer 2.250 kleine en middelgrote ondernemin gen die moeite hebben kredieten aan te trekken, kunnen in de komende drie jaar toch een lening afsluiten. Dat is het gevolg van een garantieregeling van 450 miljoen gulden die het Euro pees Investeringsfonds (EIF) ter beschikking stelt. Met de ga rantieregeling kunnen ondernemingen banken toch over stree- ep helpen om een lening te verstrekken. Mocht blijken dat een bedrijf de schuld uiteindelijk niet kan terugbetalen dan kan de bank het bedrag tot maximaal twee miljoen via de garatierege- ling opeisen. De overeenkomst, waaronder gisteren op het mi nisterie van EZ handtekeningen zijn gezet, komt boven op de reeds bestaande garantiekredieten van de overheid. Die stelt 850 miljoen per jaar beschikbaar, waarvan ongeveer 4.000 be drijven gebruik maken. Europarlement: scherper auteursrecht brussel Het Europees parlement heeft gisteren de aanscher ping van het auteursrecht goedgekeurd. Nieuwe wetgeving moet artiesten een betere bescherming bieden tegen het illegaal kopiëren van hun werk, bijvoorbeeld via Internet. De Belgische liberaal De Clercq wees erop dat dagelijks een miljoen cd's via Internet worden gestolen. De Nederlandse afgevaardigde Plooij-Van Gorsel (WD) verzette zich tegen de richtlijn. Volgens haar worden miljoenen burgers gedupeerd omdat het kopiëren voor eigen gebruik ook wordt bemoeilijkt. De Europese consu mentenorganisatie BEUC betreurt het besluit: „Deze richtlijn maakt consumenten criminelen in hun eigen huis." Vilenzo in zee met Wizzard of Oz tilburg Het kleding- en schoenenconcem Vilenzo sloot voor een nieuwe kinderkledinglijn met filmmaatschappij Wamer Bros een overeenkomst over het gebruik van de naam van de bekende film Wizzard of Oz. Voor de kledinglijn worden onder delen van de oorsponkelijke film uit 1939 gebruikt. Volgens di recteur F. de Vos zullen de nieuwe producten al snel na de in troductie in de VS in de zomer van 2000 de winst van Vilenzo positief beïnvloeden. De oorspronkelijke film werd vorig jaar opnieuw uitgebracht. Vilenzo komt ook met nieuwe kinderkle ding onder de naam Jeep. Deze naam is eigendom van autofa brikant DaimlerChrysler. Het Tilburgse bedrijf, genoteerd op de Amsterdamse beurs, is actief op de Amerikaanse markt en heeft een verkoopkantoor in New York. Minister Jorritsma gaat naar China den haag Enkele dagen voordat koningin Beatrix een bezoek aan het land brengt reist minister Jorritsma van economische zaken in april naar China. President Jiang Zemin heeft de mi nister en tal van ondernemers uitgenodigd. Werkgeversvoorzit ter Blankert zal de economische missie leiden. Doel van de reis is om de contacten met het bedrijfsleven en de overheid aan te halen en te versterken. China is een geliefd land voor bewinds lieden en ondernemers. Premier Kok deed het land in 1995 aan, oud-minister Wijers drie jaar later en staatssecretaris Ybema van buitenlandse handel verkende China vorige maand. Veiling Flora: geen omzetrecords runsburg Valentijnsdag, normaal goed voor recordcijfers op bloemenveilingen, bezorgt de Rijnsburgse veiling Flora dit jaar geen extra hoge omzet. De omzet blijft volgens schattingen van Flora zelf vijf tot tien procent onder de piek van vorig jaar. Hoofdoorzaak is de sneeuwval van de afgelopen dagen. Trans pon loopt moeilijker, handel loopt vast en bij de klant is minder behoefte aan een bloemetje als daarvoor een tocht door de sneeuw moet worden ondernomen. Ook zit carnaval dit jaar 'een beetje in de weg1, aldus een woordvoerder, die ook het feit dat Valentijnsdag nu op zondag valt als reden noemt voor het uitblijven van records. Afgelopen maandag, de drukste dag in de aanloop naar Valentijnsdag, bedroeg de omzet acht miljoen gulden. De prijzen liggen hoger dan normaal maar toch zo'n tien procent onder het verwachte peil. Akkoord over CAO voor nutsbedrijven den haag Gisteren is een akkoord bereikt over een CAO voor de 40.000 werknemers in de nuts- en energiebedrijven. Volgens de ambtenarenbond CFO gaan de salarissen dit jaar met 2,4 pro cent omhoog en stijgt de eindejaarsuitkering van een naar 1,5 procent. De CAO geldt voor 1999. Belangrijk punt vindt de bond ook een werkgarantie voor alle werknemers tot aan 2002. In de energiesector zijn veel herstructureringen gaande. Fusies lijken aan de orde van de dag. „De sector staat op zijn kop", aldus CFO-bestuurder Quist. Omzet industrie fors gedaald den haag De omzet van de Nederlandse industrie is in decem ber 1998 met zeven procent gedaald ten opzichte van dezelfde maand in 1997. Lagere prijzen zijn de belangrijkste oorzaak.. Met een totale omzet over 1998 van 325 miljard gulden werd het omzetrecord van 1997 vorig jaar net verbeterd met twee pro cent. Dit blijkt uit cijfers van het CBS.De opeenvolgende kwar talen in 1998 lieten een afnemende groei zien in de omzet ten opzichte van 1997. Waar de eerste twee kwartalen een groei toonden van respectievelijk 9 en 3 procent, bleef de het derde kwartaal op hetzelfde niveau als 1997. Het laatste kwartaal van vorig jaar liet een daling zien van vijf procent. Beter contract uitzendkrachten Amsterdam Uitzendbureaus gaan duizenden ontslagen uit zendkrachten toch weer in dienst nemen of een schadevergoe ding betalen. Dat zijn de organisatie van uitzendbureaus ABU en FNV Bondgenoten overeen gekomen. De uitzendorganisa ties zetten vorig jaar massaal een punt achter de contracten voor onbepaalde tijd met het oog op de nieuwe Wet Flexibiliteit en Zekerheid. Volgens de uitzendbureaus betrof dat zo'n 10.000 mensen. ABU en de bonden hebben afgesproken dat iedereen die recht had op een baan bij het uitzendbureau een contract krijgt of een afkoopsom. Die afkoopsom komt neer op mini maal twee maandsalarissen en kan, afhankelijk van het aantal gewerkte uren in de drie jaar ervoor, oplopen tot vier maandsa larissen. Stork moet genoegen nemen met minder belastingaftrek Stork moet de komende jaren veel meer belasting beta len over de winst van dochter Fokker Aviation. Het indu striële consortium dacht gebruik te kunnen maken van 1,7 miljard gulden aan compensabele verliezen, maar onder druk van het ministerie van financiën is dat terug gebracht tot 400 miljoen gulden. De overige 1,3 miljard blijft in de boedel van het failliete Fokker en komt ten goede aan de schuldeisers van de voormalige vliegtuig bouwer. Stork wilde zich echter niet aan dat herenakkoord houden. Compensabele verliezen zijn zeer lucratief. Stork zou met een compensabel verlies van 1,7 miljard een belastingvoor deel van zo'n 560 miljoen gul den krijgen. De fiscus dreigde honderden miljoenen mis te lo pen en legde daarom in decem ber een aanslag van 560 miljoen gulden op aan de failliete Fok ker-boedel. amsterdam gpd Onder zware druk van de Fok ker-curatoren en het ministerie van financiën is Stork door de bocht gegaan. Stork kocht in 1996 Fokker Aviation, de gezon de servicetak. Volgens de cura toren zijn er destijds afspraken gemaakt dat Stork slechts 400 miljoen van de 1,7 miljard com pensabele verliezen zou 'mee nemen' met Fokker Aviation. Hoogovens: meer tijd nodig voor reddingsplan Boël brussel-umuiden anp Hoogovens heeft meer tijd no dig om een reddingsplan op te stellen voor het bedrijf Usines Gustave Boël in La Louvière. De advocaten hebben gisteren ver lenging van uitstel van betaling gevraagd tot zeker 16 april. Het IJmuidense staalconcern neemt sinds 1997 voor 50 procent deel inUGB. Problemen met de metaal- bond FGTB, verouderde appa ratuur en de snel verslechteren de staalmarkt dwongen UGB vorig jaar oktober tot een ver zoek om uitstel van betaling. Dat uitstel liep tot 3 maart, maar de directie heeft meer tijd nodig voor een bedrijfsplan. Advocaat Gonne sprak van een „kort maar redelijk uitstel". De handelsrechtbank van Bergen, die de zaak vandaag behandelt, kan drie maanden extra ademruimte geven. De di rectie van UGB denkt die perio de niet helemaal nodig te heb ben omdat de tijd dringt. Over de inhoud van het red dingsplan wilde Gonne weinig kwijt, wel dat er ontslagen wor den voorzien. De vakbonden zullen daarover als eerste wor den ingelicht, wanneer het plan door schuldeisers en rechtbank is aanvaard. Bij Boël werken ruim 1.300 mensen. In 1997 waren dat er nog 2.100. Bij Polaroid gaan 130 banen weg enschede gpd Bij Polaroid in Enschede wor den 130 van de 750 arbeids plaatsen geschrapt. Er vallen ook gedwongen ontslagen. Vol gens de directie is de inkrim ping nodig om de overcapaci teit op de wereldmarkt voor di- rect-klaar-filmpjes terug te dringen. De zusterbedrijven in Enschede en in het Amerikaan se Boston verdelen de pijn op fifty-fifty-basis. De vier vakorganisaties zijn zeer bezorgd over het voortbe staan van Polaroid in Enschede. 'De reorganisatie is een lapmid del', kwalificeert Uniebestuur der Sjerp Holterman de aange kondigde ingreep. Wiel Brand van FNV Bondgenoten spreekt van een 'kaasschaafmethode.' Volgens locatiedirecteur Jan Geerdink is de afzet van 'packs' - filmpjes voor direct - klaarca- mera's - naar Rusland wegge vallen. Ook de crisis in het Ver re Oosten speelt een rol. Verder wordt Polaroid geconfronteerd met de trend in de tussenhan del om voorraden steeds verder terug te dringen. De omzet viel daardoor met twintig tot 25 procent terug. De curatoren hadden immers Fokker Aviation verkocht en daarmee ook de compensabele verliezen ter waarde van 1,7 miljard gulden voor een schijn tje van 300 miljoen gulden van de hand gedaan. Volgens de versie van Stork, althans. De curatoren van de failliete boe del raakten daardoor in grote verlegenheid. De uitkering aan de schuldeisers moest daardoor worden uitgesteld. Bezitters van claims dienden daarna een motie van wantrou wen in door te dreigen met een crediteurencommissie die het handelen van de curatoren zou natrekken. De schuldeisers dreigden door de volkomen on verwachte belastingheffing honderden miljoen mis te lo pen. Ze vreesden dat de curato ren zich hadden laten ringelo ren door Stork, waardoor zij veel minder van hun schulden zouden terugzien. De belastingheffing op het failliete Fokker was fiscaal ge zien uniek. De fiscus lijkt ach teraf vooral de druk op Stork te willen opvoeren. Uiteindelijk is het ministerie van financiën er aan te pas moeten komen om Stork te dwingen zich aan de afspraken te houden. Gisteren werd duidelijk dat het bedrijf inderdaad slechts 400 miljoen gulden aan compensabele ver liezen meekreeg. De belasting aanslag van 560 miljoen gulden op het failliete Fokker is daar door teruggebracht tot 140 mil joen gulden. De curatoren be strijden die heffing nog steeds, maar kunnen nu overgaan tot een eerste uitkering aan de schuldeisers. amsterdam anp Het Openbaar Ministerie in Amsterdam heeft gisteren flin ke straffen geëist tegen de ver dachten in de zogenoemde Fortis-affaire. In totaal acht verdachten hoorden wegens omvangrijke hypotheekfraude celstraffen tegen zich eisen variërend van acht tot dertig maanden, waarvan zes voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Spil in de affaire, een Am sterdamse makelaar, moet als het aan justitie ligt dertig maanden de gevangenis in. Ook mag hij gedurende een jaar zijn vak niet uitoefenen. Zijn vrouw hangt een jaar cel boven het hoofd plus een geldboete. Tegen zijn broer werd 1,5 jaar cel geëist. Een hypotheekbemiddelaar en een stroman hoorden elk twee jaar tegen zich eisen. An derhalf jaar cel was de eis voor een notaris, die daarnaast een jaar lang zijn ambt niet mag vervullen. Twee andere stro mannen waren goed voor res pectievelijk twaalf en acht drunen Voordat aluminiumdoppen bij Alcoa in Drunen worden ge recycled worden ze eerst ontdaan van verfresten en daarna samenge perst tot pakketten. De nieuwe lijn voor het hergebruik heeft onge veer achttien miljoen gulden gekost. Het omgesmolten aluminium kan opnieuw worden gebruikt voor bijvoorbeeld raamkozijnen en lichtmasten. Alcoa walst het herwonnen aluminium ook tot plakken van 0,21 millimeter dikte. Daarvan maken afnemers eventueel weer nieuwe doppen. foto anp marc bolsius den haag anp De uitkomsten van belasting diskettes lopen sterk uiteen. Dit constateert Personal Computer Magazine (PCM), dat de disket tes van de Belastingdienst, Else vier en Wolters Kluwer onder de loep nam. Het verschil loopt op van een paar tientjes tot dui zenden guldens. Bij de test vallen de bereke ningen van de Belastingdienst meestal het best uit voor de be lastingbetaler. „De fiscus kent de eigen regels het best en be rekent voor de meeste betalers de gunstigste uitkomst", zegt PCM. Het computerblad wijt de verschillen vooral aan onvolle dige informatie, maar ook aan verkeerde berekeningen, ge bruik van achterhaalde regels en hulpbestanden die tekort schieten. Bij vier fictieve aangiftes re kent de Belastingdienst één keer ongeveer 3.000 gulden minder dan Kluwer en Elsevier. In een ander geval gaat het juist om zo'n 5.500 gulden meer. In de andere twee voorbeelden zijn Kluwer en de Belasting dienst het eens, maar komt El sevier zo'n 4.500 en 13.000 gul den hoger uit dan de concur rentie. Volgens directeur Hazewinkel van IQuwer Fiscaal komt er in 99 procent van de gevallen een perfecte aangifte uit de disket tes, maar kunnen bij die ene procent verschillen zijn door een andere interpretatie van de regels. PCM zou erg de nadruk leggen op extreme gevallen. El sevier heeft geen goed woord over voor het onderzoek. Dat in het programma rekenfouten zouden zitten, ontkent hoofd fiscale software Van den Brink ten stelligste. „Hier en daar een afrondingsverschil kan wel." De Belastingdienst is blij met de uitkomsten van het onder zoek. Een woordvoerder meldt overigens dat de diskettes van Elsevier en Kluwer aan door de Belastingdienst opgestelde spe cificaties voldoen. Als er toch aangiftes met verkeerde bereke ningen binnenkomen, worden de fouten er uitgefilterd. amsterdam gpd Nieuwigheid Airmiles, Rocks en Free Bees is den haag anp De deelname aan spaarpro gramma's als Airmiles, Rocks en Free Bees is terug op het ni veau van 1995. Van allé Neder landers boven de achttien doet nu 76 procent met een of ander spaarprogramma mee. Vorig jaar lag was dat nog op 80 pro cent en in 1996 zelfs 85 procent. Dit blijkt uit een onderzoek van bureau NSS onder 764 Neder landers. De onderzoekers waarderen de afname niet negatief omdat blijkt dat de harde kem van spaarders, zegelplakkers en puntenverzamelaars, intact blijft. Deze groep maakt 42 pro cent van de spaarders uit, waar dat in 1997 nog 33 procent was. „Dit is gunstig voor de bedrij ven. Dit is de groep die ingaat op aanbiedingen en die zich bindt aan winkels waar je kan sparen. Dat is het doel van de loyaliteitsprogramma's", zegt onderzoeker Nelemans. Hij verklaart de omslag door dat de nieuwigheid er een beet je af is. De spaarders die niet zo gemotiveerd zijn, stoppen er na verloop van tijd mee. De onderzoekers ontdekten ook dat tien tot twintig procent eraf van de ondervraagden wel van een of ander systeem spaar- of magneetkaarten bezit, maar er een jaar lang niets mee heeft gedaan. Tweederde weet niet welke informatie wordt verza meld via de kaarten. Als ze er achter komen dat het gegevens over henzelf betreft, vindt 54 procent dat bezwaarlijk. Airmiles, dat 47 procent van de spaardersmarkt in handen heeft, zegt zelf weinig te mer ken van een omslag. De organi satie zegt maandelijks 20.000 nieuwe spaarders in te schrij- Modeketen We begint morgen met een grootscheeps campag ne, waarin het nieuwe winkel concept wordt gepresenteerd: één internationaal merk (We) voor alle 260 winkels die nu in Nederland, Duitsland, België, Luxemburg, Frankrijk en Zwit serland Hij (Hey) en Zij (Zy) he ten. Op 1 maart moet op alle puien staan 'We Men', 'We Wo men' of het nieuwe 'We Store', een zaak met kleding voor mannen, vrouwen, kinderen, accessoires én een café. „We waren er al 2,5 jaar mee bezig, dus denk niet dat we pas op het idee zijn gekomen toen we vorig jaar met KBB bezig waren", zegt eigenaar-directeur Ronald de Waal. De nieuwe strategie heeft volgens hem al les te maken met de aspiraties in het buitenland, waar de naam We eenvoudigweg beter klinkt. Vooral in Frankrijk en Duitsland wil de keten fors uit breiden, met naar verwachting 15 tot 20 winkels. Ook staat een 'belangrijke strategische over name' op stapel, maar De Waal wil niet de details geven. In tegenstelling tot vroeger, toen het op en top familiebe drijf niets over zichzelf losliet, wil De Waal nu graag vertellen hoe zijn bedrijf er voor staat. Eigenaar-directeur Ronald de Waal presenteerde gisteren het nieuwe concept voor het modeconcem We. foto anp Raymond rutting „De omzet zal binnen vijf jaar van 600 miljoen doorgroeien naar twee miljard". Het Nederlandse aandeel zal volgens De Waal dalen. Niet omdat het hier slecht gaat, maar omdat het buitenland steeds belangrijker wordt. Hij stelt trots dat in alle landen waar We actief is, het bedrijf beter presteert dan de markt in zijn geheel. De kledingbranche heeft het momenteel erg moei lijk (zie P&C en C&A) en dit komt volgens De Waal doordat mensen een kleiner deel van hun inkomen aan kleding uit geven, maar ook doordat de (vele) bedrijven niet een duide lijke winkelformule weten te vinden. Het bedrijf blijft mikken op per sonen tussen de 25 en 35 jaar 'die iets meer dan gemiddeld in mode geïnteresseerd zijn'. Het verschil met vroeger is dat de winkels zich op alle consumen ten richten en niet langer op mannen of op vrouwen. Dit heeft volgens De Waal te maken met het feit dat de tradi tionele rolpatronen zijn ver dwenen. „Vroeger vonden we dat mannen en vrouwen ver schillend winkelden en daarom ontwikkelden we een formule voor hem en haar. Nu is het be langrijk dat je als winkelketen een duidelijk concept hebt dat voor iedereen geldt. Om te overwinnen moet je je richten op een lange termijnrelatie met je klanten. Vandaar ook de nieuwe We Stores, waar je naar het café kunt en We-accessoires kunt kopen." Het enige probleem dat De Waal op het ogenblik heeft, zo wel in Nederland als daarbui ten, is het vinden van geschikte locaties voor zijn winkels. Goe de plekken zijn schaars en de huren zijn hoog. In Nederland heeft We bovendien te maken met de overheersende positie van Vendex en KBB, dezelfde waar de Nationale Winkelraad tegen te hoop is gelopen. „Projectontwikkelaars willen graag een We-zaak in een nieuw winkelcentrum, maar de plekken die wij krijgen aange boden zijn toch vaak tweede keus", zegt De Waal. Dus toch jammer dat het niets werd tus sen We en KBB? „Ook hierom was een samenwerking een goede zaak geweest. Maar ik denk er niet meer aan. Ik ben niet rancuneus, heb hoogstens wat gemengde gevoelens." maanden. Justitie bescl de verdachten van valsli geschrifte bij het opi van hypotheek- en koop werkgeversverklaringen taxatierapporten. Via d ze onderlinge transactie ben zij volgens het OM periode 1990-1997 dep van drie Amsterdamse i tementencomplexen matig opgekrikt. Brein achter de cons was de makelaar dn grootste deel van de wj zijn zak stak. Samen n andere verdachten ben de hij veertien banken i dere hypotheeknemers, onder ING, Rabobank e tis, voor ongeveer zev« joen gulden. De zaak kwam min oj bij toeval aan het lichl het faillissement van éi de drie stromannen. De eaten van de verdachte nen dat de banken hei cle grotendeels aan j hebben te wijten. Hunc leapparaat zou hebbe faald. Na 4 jaar akko functiewaardei in gezondheids zoetermeer anp Na vier jaar overleggen derzoeken zijn bond werkgevers het eens ge over de invoering vi nieuw functiewaarder teem in de gezondhe Dat gaat gelden voor pleeghuizen, in de geha tenzorg en in de geestei zondheidszorg. De zie zen doen er niet aan me In de oude situatie i voorkomen dat een ma verpleegkundige meer kreeg dan een vrouwe! pleegkundige voor i handeling. De bonden volgens AbvaKabo-bes P. van Loon vooral gekai deze ongelijke behandel sen de seksen. Tijdens de CAO-ondei lingen in 1994 werden partijen het er al overi het oude systeem op dr moest. Het kostte ech tijd om precies te bepi de zwaarte van een moest zijn. Uiteinde men alle vier verenigd werkgeverskant daaro een akkoord met de bon De Nederlandse Va van Ziekenhuizen (NVZ1 uiteindelijk af omdat zij eens is met de beroep lijkheden. Werknemers niet eens zijn met de fui zij krijgen toebedeeld, i daartegen bezwaar mi een Landelijke Beror missie. Vroeger mer naar de kantonrechtere den de procedures som lang. De Christelijke Fedt Overheidspersoneel vreest dat de ziekenhu gelegenheid aangrijpen concurrerentie op looi aan te gaan. En dat is bedoeling, vindt de boi nieuwe systeem kost d gevers naar schatting! miljoen gulden. Veel allochto slecht verzek den haag gpd De Consumentenbond ontdekt dat allochtoni slecht verzekeren onn kennis daarover gebrei Via een voorlichtingsca wil de bond hier wat aa De bond heeft berekf tussen de 41 en 60 proo de Turken en MarokU aansprakclijkheidsvercs voor personen (AVP, o persoonlijke WA-verz genoemd) heeft. Tussfi en 88 procent heeft eer delverzekering. Onder landers bedraagt dit pei in beide gevallen tusse en 95 procent. Belangrijke oorzaak achterstand bij allocht hun cultuur. Volgens mogen zij zich niet v Als zich niettemin prt' voordoen, biedt de fami gemeenschap financiék steuning. Met deze g komen de Turken en M nen volgens de bond" derland. Volgens A. van Voors van de Nederlandse Bo Assurantiebemiddelaars verkopers van verzekf heeft een wervingscan weinig zin. „Onze tussï nen weten dat mee verzekering mogen ner krijgen ze daarom mo< accepteerd. Want de

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 6