Kamer: voorrang NS op hogesnelheidslijn „(verleg asielbeleid Va lent ij in kortingen bij Bruna Binnenland 'Besparing HSL-tunnel moet naar Leiderdorp' Verkrachter krijgt rol in eigen 'film' Paspoort niet meer direct klaar Gezinsuitbreiding Borst negeert kritiek op beperking hulpmiddelen uswaie. o/eaeN w filêa te. ustmvea succes NDERDAG 11 FEBRUARI 1999 weinig toezicht keuringen haag». Het toezicht op wettelijke keuringen schiet tekort. De ^twöordelijke ministers beschikken vaak over onvoldoende jrmatie over de uitvoering van dergelijke keuringen. Daar- ,rkunnen zij er niet altijd voor instaan dat die keuringen de ger voldoende bescherming bieden. Dat concludeert de Al- nene Rekenkamer in een donderdag verschenen rapport. De ;enicamer onderzocht in de periode 1996-1997 tien wettelijke uingen waaronder die van arbeidsomstandigheden, auto's, [rinepompen, drinkwater, melk en scharreleieren. Iverval na elf jaar opgelost >[pekei_a Na elf jaar heeft de politie van Winschoten een téöverval op een destijds 88-jarige vrouw uit Oude Pekela ielost. Een 35-jarige man uit Finsterwolde heeft bekend en is 'gehouden. De man maakte een klein bedrag buit en sloeg vrouw met een ijzeren voorwerp op het hoofd. De dader kon na een tip worden aangehouden. aaks meisje (13) vermist tnnECHTPolitie en vreemdelingendienst in Dordrecht zijn zoek naar de dertienjarige Razaw Hasan Muhammed. Het akse meisje wordt sinds vorige week dinsdag vermist. De po- t neemt de zaak 'bijzonder serieus' en sluit een misdrijf niet Razaw was op de dag dat zij verdween om zes uur 's mor- !5 met haar vader, oma en acht broertjes en zusjes vanuit Sy- op Schiphol aangekomen. Daar werden zij opgewacht door moeder en een zusje die al twee jaar in Nederland verblijven, keen medewerker van Vluchtelingenwerk was op de lucht- ven aanwezig. Razaw verdween in de trein die van Schiphol [weg naar Dordrecht was. Een conducteur heeft het kind mo- ijk in Leiden zien uitstappen. De rest van het gezin was naar Ierland gekomen voor gezinshereniging. abysmokkelaar voor de rechter «arest De Nederlander die half januari in Roemenië werd gepakt wegens kindersmokkel, is in staat van beschuldiging leid. De 50-jarige man werd op het vliegveld van Boekarest irresteerd toen hij een net een maand oud meisje naar Ne land probeerde te smokkelen, aldus Justitie in Roemenië. In- ddels is ook de moeder van de baby aangehouden, evenals nverpleegster van een kraamkliniek. De man zou in totaal 00 gulden voor de baby hebben betaald. nderwijsbond bezorgd over inflatie ikaag De onderwijsbond CMHF heeft zijn bezorgdheid ge- over de jongste inflatiecijfers. Volgens het CBS-cijfer van ja- ari is de inflatie op jaarbasis 2,2 procent. De bond is bang dat cijfer de toon zet voor heel 1999 en weet nog niet of het prin- Ïkkoord dat nu is afgesloten voor een nieuwe onderwijs wet met een positief advies naar de leden kan. Onderhan- aarT. Rolvink van de grootste onderwijsbond, de Algemene (AOb), zegt nog steeds van plan te zijn om met positief advies naar zijn leden te stappen.Als de inflatiecij- straks anders uitvallen dan verwacht, dan moeten we daar een volgende CAO maar weer rekening mee houden." Imere krijgt trouwkasteel (ere» Almere krijgt een 'trouwkasteel'. Nadat eerder is geble- idat het niet mogelijk is een kasteel ergens uit Europa te im- neren, laat de stad nu een kasteel in achttiende eeuwse stijl uwen. Maar het is niet de bedoeling dat in Almere een soort sneyland ontstaat. Kasteel 'Het Overgooi' biedt aspirant-echt ten een romantische ambiance om het ja-woord te wisselen, tder zijn toeristen en conferentiegangers welkom. Het kasteel rdt het eerste dat sinds honderd jaar in Nederland wordt ge- uwd. dvertentie niet verboden wem Met de krantenadvertenties voor het cholesterolverla- ide geneesmiddel Zocor maakt de Haarlemse farmaceut iDgeen verboden publieksreclame. Dat zegt MSD-woord- srder C. Kwak in reactie op de deze week door het SP-Tweede merlid Kant geuite kritiek op de geneesmiddelenfabrikant, teen Zocor-advertentiecampagne in diverse landelijke dag den zou MSD de wet op publieksreclame voor receptgenees- ddelen overtreden, aldus Kant. Zij vraagt minister Borst van lisgezondheid om maatregelen tegen MSD en een aantal an te medicijnenproducenten. MSD wil cfe 150.000 Nederlandse (ruikers van de cholesterolpillen echter slechts duidelijkheid er de nieuwe medicijntarieven verschaffen en maakt dus En reclame, zegt Kwak. mbassade Paramaribo extra beveiligd iAMARiBO Op de Nederlandse ambassade in Paramaribo gel- nverscherpte veiligheidsmaatregelen met het oog op de start nhet proces tegen de Surinaamse ex-legerleider Desi Bouter- in maart en de arrestatie van luitenant-kolonel Marcel an euw. Ambassadewoordvoerder Pieter-Jan Kleiweg de Zwaan gtdat de maatregelen getroffen zijn „gezien de actualiteit, leinde de autoriteiten die verantwoordelijk zijn voor de vei heid, te assisteren". Volgens de woordvoerder zijn er tot dus- geen aanwijzingen voor „ongewenste acties" tegen de am- issade. ten WD bestaat irritatie - het asielbeleid van staats- etaris Cohen. In de ogen de liberalen heeft de staats- etaris al diverse malen ten chte toegegeven aan de van zijn partij, de PvdA en «schappelijke organisaties terug te komen op eenmaal omen besluiten. VD-woordvoerder Henk ip erkent dat het optreden de staatssecretaris irritaties (orzaakt. Hij wijst onder op het toegeven aan de druk om de dossiers van de 132 witte illegalen, die in de Haagse Agneskerk in honger staking gingen, opnieuw te be kijken. Uiteindelijk kregen der tien van hen een verblijfsver gunning. Ook de toezegging van Cohen om op verzoek van vluchtelin genorganisaties afgewezen aan vragen van Iraanse vluchtelin gen uit 1994-1996 te herover wegen, wekt bevreemding bij de WD. Mogelijk krijgt een aantal van hen toch nog een definitieve, verblijfsvergunning. „Je moet niet terugkomen van een eenmaal genomen besluit", stelt Kamp. 95 ^-ballon «'snede 22 cm) Alleen bij Bruna Valentijn muismat Minister wil in alle vrijheid onderhandelen ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten Extra geld voor Rijksweg A4 heen gaat, is lange tijd als één project beschouwd. Leiderdorp heeft er altijd voor geijverd de autoweg en de spoorlijn samen ondergronds aan te leggen. Een lange tunnelbak voor de A4 bleek uiteindelijk te duur, maar Kamer en kabinet kozen wel voor een negen kilometer lange tunnel voor de hogesnel heidslijn. Die staat nu echter weer ter discussie, vooral van wege de kosten. De minister onderzoekt of het nog mogelijk is een kortere variant (2,6 kilo meter) te bouwen. „Maar Lei derdorp staat dan wel met lege handen. Vandaar mijn voorstel om een deel van het geld te ge bruiken voor de A4," aldus Stel lingwerf. Het RPF-Kamerlid kreeg daarbij steun van de PvdA. Maar minister Netelenbos vindt de verdeling van het geld voorbarig. „Laten we eerst maar eens zien of een kortere tunnel mogelijk is en of dat iets oplevert", aldus de bewinds vrouw. Het kabinet gaat alleen akkoord met een wijziging in de bouwplannen voor de omstre den tunnel door het Groene Hart indien geen vertraging op treedt bij de aanleg. De hoge snelheidslijn tussen Parijs en Amsterdam moet in 2005 klaar zijn. Om dat te bereiken heeft Netelenbos wel steun van de gemeenten en de provincie no dig. „Ik kan geen conflict ge bruiken", vertelde Netelenbos de Kamer. Experiment met camera's op straat groningen anp Groningen begint binnenkort een experiment met camera toezicht op straat, bedoeld om geweld tegen te gaan. De raads commissie bestuurlijke zaken gaf gisteren schoorvoetend het groene licht aan het plan van burgemeester Wallage. Het ca- meratoezicht richt zich vooral op het uitgaanscentrum in de binnenstad. Wallage hoopt dat van het ca meratoezicht vooral een pre ventieve werking uitgaat. De maatregel is het vervolg op een reeks andere maatregelen die Groningen genomen heeft om de veiligheid in het nachtelijk uitgaanscircuit te verbeteren. Zo zijn er op vrijdag- en zater dagnacht in de binnenstad twintig tot 24 agenten op de been. rhenen Orang Oetang Anak in Ouwehands Dierenpark in Rhenen is sinds 29 januari de trotse moeder van een gezond zoontje, Lugi. foto anp rob doolaard Nieuwe behandeling zedendelinquenten in tbs-kliniek Een verkrachter die uitvoerig vertelt over de hoofdrol in zijn eigen 'film' In de Van der Hoe- venkliniek in Utrecht is deze reconstructie een wezenlijk onderdeel van een nieuwe behandel methode voor zedendelinquenten die tot TBS zijn veroordeeld. De resultaten zijn veelbelo vend. Dat concludeert klinisch psycholoog D. van Beek na onderzoek onder twintig verkrach ters, die hij vanaf 1992 heeft behandeld. Van Beek promoveert morgen aan de Universi teit van Amsterdam op een proefschrift over de nieuwe methode. Hij bedacht die eind jaren tachtig na een studie van behandelprogramma's in Noord-Amerika. De betrekkelijk lange behan- delingsduur van verkrachters in TBS-klinieken - destijds een jaar of zes - en de toch nog grote kans op herhaling waren aanleiding voor zijn on derzoek. „In mijn visie is een verkrachter niet volledig te genezen", legt Van Beek uit. „Je moet hem leren omgaan met zijn emoties, gedachten en gedra gingen. Die staan hem toe een vrouw te ver krachten, en die moet hij onder controle krijgen. Als hem dat zelf niet lukt, moet hij bereid zijn hulp van buitenaf toe te staan." Om verkrachters over te halen aan de behan delmethode deel te nemen gaan medewerkers van de Utrechtse kliniek te werk 'als autoverko pers', zegt de klinisch psycholoog. „Je legt uit wat de voordelen van het product zijn en waar om het verstandig is daarvoor te kiezen. De be- handelingsduur wordt bijvoorbeeld korter." Als zedendelinquenten groen licht geven, moeten ze met de billen bloot. Van Beek: „We vragen ze een film af te draaien waarvan ze zelf hoofdrolspeler en regisseur zijn. Het gaat ons om hun gevoelens en gedachten." Patiënten krijgen zo inzicht in alle factoren die uiteindelijk tot de verkrachting hebben geleid. Doel is dat ze de ei gen verantwoordelijkheid erkennen en de schuld niet langer afschuiven op maatschappij, slacht offers of thuissituatie. Van Beek: „Een moeilijke jeugd is geen excuus om vrouwen te verkrach ten." Voor elke verkrachter wordt een terugval-pre- ventieplan gemaakt. „We bekijken wat de per soonlijke risicofactoren zijn en wat we daaraan kunnen doen. Dat pakket presenteert de patiënt zelf aan zijn behandelteam en aan familieleden, vrienden en medewerkers van de reclassering. Tijdens een proefverlof kunnen zij hem bijvoor beeld ondersteunen in het naleven van goede voornemens. Er wordt ook een stuurgroep ge vormd, die regelmatig bij elkaar komt." Het staflid van de Van der Hoevenkliniek on derscheidt drie soorten verkrachters: het seksua- liserende, het antisociale en het wraakzuchtige type. Een negatief zelfbeeld is kenmerkend voor het seksualiserende type, vertelt Van Beek. „Hij voldoet als jongen niet aan de verwachtingen van de ouder(s), wordt gepest, is eenzaam en heeft weinig zelfvertrouwen. Er is verlangen naar intimiteit en seksueel contact, maar angst om een meisje op de gewone manier te benaderen. Die frustraties werken ze weg door te vluchten in seks. Dat begint met fantaseren en leidt tot glu ren, exhibitionisme, aanranding en verkrach ting." Het antisociale type ontstaat volgens de kli nisch psycholoog vaak door de confrontatie met een gewelddadige, aan alcohol verslaafde vader. „Ze vluchten de straat op, waar ze eigen normen en waarden hanteren. Zij zijn degenen die pes ten, hebben een superieur zelfbeeld en zijn veel vuldig onder invloed van alcohol of drugs. Als ze een mooie meid willen verkrachten, doen ze dat. De vrouw is voor hen in de eerste plaats een seksobject. Dit is voor ons de moeilijkste groep." Bij het wraakzuchtige type is seksualiteit eigen lijk ondergeschikt, stelt Van Beek. „Ze hebben zich in hun jeugd thuis geschikt in strikte nor men en waarden. De agressie wordt onderdrukt. Tijdens een relatie toont deze man geen emoties en sputtert nauwelijks tegen. Op den duur leidt dat tot spanningen. De meeste vrouwen willen niet iemand die steeds aan hun rokken hangt. Daar hebben ze kinderen voor. Aanleiding tot verkr achting is bijna altijd de dreiging van verla ting. De man denkt dat de wereld vergaat als hij z'n partner kwijt raakt. Ze gebruiken geweld om hun woede af te reageren." De onderscheiden typering maakt een behan deling 'op maat' van de dader mogelijk, aldus Van Beek. Een meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat minis ter Netelenbos (verkeer en waterstaat) de voorkeur moet geven aan de Nederlandse Spoorwegen als hoofdgebrui ker van de hogesnelheidslijn tussen Amsterdam en Pa rijs. Alleen op die manier worden goede aansluitingen op het zogenoemde kernnet, dat voor minstens tien jaar is gegund aan NS, gegarandeerd. De minister betreurt het standpunt van de Kamer. Ze wil in alle vrijheid kun nen onderhandelen om daarna de beste gebruiker te kiezen. den haag hans jacobs haags redacteur De Tweede Kamer besprak gis teren met de verkeersminister de voortgang bij de aanleg van de HSL, die in 2005 klaar moet zijn. De Kamer had nogal wat kritiek op de door het kabinet voorgestelde plannen om de lijn voor een belangrijk deel met geld van het bedrijfsleven aan te leggen. Van der Steenho ven (Groen Links) vond dat er veel risico's worden genomen. Van den Berg (SGP) sprak over een 'gekunstelde' constructie, terwijl Leers (CDA) meende dat de minister veel te optimistisch is over de opbrengsten en het succes van de lijn. „In de hele wereld is openbaar vervoer ver liesgevend." „Ik hoop dat het kabinet heeft geleerd van de fouten uit het verleden, zoals de publiek private samenwerking bij de aanleg van de Wijkertunnel bij Velsen", zei Verbugt (WD). De Kamerleden wezen op het re cente rapport van de Algemene Rekenkamer waarin een scherp oordeel werd geveld over de bouw van gerechtshoven en ge vangenissen. De overheid had daarbij het bedrijfsleven inge schakeld, maar in plaats van geld en tijd te besparen, was het rijk uiteindelijk miljoenen guldens meer kwijt. Minister Netelenbos stelde de Kamerleden voor om hen op een aparte bijeenkomst door haar ambtenaren te laten voor rekenen dat er wel degelijk gro te voordelen kleven aan het binnenhalen van het bedrijfsle ven. De minister denkt dat zij op die manier 1,5 miljard gul den kan besparen. Ze roemde de plannen dan ook als 'zeer in novatief en verbaasde zich er over dat de Kamer zo pessimis tisch was gestemd. den haag hans jacobs haags redacteur Leiderdorp moet een deel van het geld krijgen dat wordt be spaard door het aanleggen van een kortere tunnel voor de ho gesnelheidslijn onder het Groe ne Hart. Dat geld, zo'n 150 mil joen gulden, kan dan worden gebruikt om de tunnelbak voor Rijksweg A4 bij Leiderdorp te verlengen. Op die manier heeft de gemeente niet alleen maar nadeel van het voorstel om de HSL-tunnel te verkleinen. Tweede Kamerlid D. Stelling werf bepleitte deze oplossing gistermiddag namens RPF en GPV tijdens overleg met minis ter T. Netelenbos van verkeer en waterstaat. De aanleg van de hogesnelheidslijn, die bij Lei derdorp onder de Oude Rijn door moet en de verbreding van de A4, die Leiderdorp door kruist en daar juist over de Rijn Documenten worden weer op centraal punt gemaakt Het kabinet wil het maken van paspoorten niet meer op de gemeentehuizen zelf, maar op één centraal punt laten plaatsvinden. Op die manier wordt vervalsing van paspoorten bemoeilijkt. Dit heeft echter als consequentie dat burgers niet langer direct een nieuw paspoort kunnen mee krijgen aan een gemeentelijk loket, maar eerst een aanvraag moeten indienen. Het document wordt dan elders gemaakt en kan na maximaal vijf dagen bij het gemeentehuis worden afge haald. Het 'klaar terwijl u wacht' is overigens ook nu niet in alle gemeenten mogelijk. Regelmatig worden uit gemeentehuizen blanco paspoorten gestolen, waarmee mensen aan een valse identiteit kunnen worden geholpen. Door de aanmaak op één centrale plek te houden, moeten dit worden tegengegaan. Het kabinet buigt zich morgen over het voorstel daartoe van minister Van Boxtel van grotestedenbeleid. De bewindsman denkt dat nieuwe lasertechnieken een extra beveiliging kunnen bieden. De nieuwe pas moet in 2001 beschikbaar zijn. Het is nog niet duidelijk of een en ander ook gevolgen heeft voor de prijs. Een pas kost nu gemiddeld zo'n honderd gulden. De strijd tegen de paspoortfrau de houdt Den Haag al meer dan tien jaar bezig. Vier jaar geleden kwam het huidige 'strip'-pas- poort uit. Maar ook dit 'onvervalsbare' document bleek met enige knip- en plakwerk te vervalsen. STEVENHAGEN Ondanks forse kritiek van de Tweede Kamer voert minister Borst van volksgezondheid per 1 april haar plan van aanpak voor de medische kunst- en hulpmiddelen in. Daarbij heeft ze de Kamer beloofd op 1 okto ber te bekijken hoe de maatre gelen uitpakken. Eventueel zal ze die aanpassen. De Tweede Kamer en de mi nister stellen voorop dat pati ënten niet de dupe mogen wor den van de beperkingen. Het plan van aanpak houdt onder meer in dat voor middelen als stomamateriaal, incontinen tieluiers, steunkousen en ge hoorapparaten een normering gaat gelden. Zo mogen stoma patiënten per dag vier stoma zakjes gebruiken, die de ontlas ting opvangen. Op medische indicatie kunnen er meer ver strekt worden. Borst denkt dat de vaste ge bruiksnormen leiden tot een doelmatige verstrekking van de ze middelen. Nu komt het vol gens haar nog voor dat er kas ten vol ongebruikte medische hulpmiddelen zijn. „Het gaat niet om ondoelmatig gebruik of misbruik door de patiënt, maar om een ondoelmatige distribu tie." Beperking is nodig omdat over vier jaar naar schatting 290 miljoen gulden teveel wordt uitgegeven aan deze sector, 1,6 miljard gulden, terwijl maar 1,3 miljard voor beschikbaar is. Alle maatregelen moeten in 2002 ruim 190 miljoen gulden ople veren. Er blijft nog een gat van bijna 100 miljoen over dat el ders moet worden opgevuld. De Kamer vond de financiële onderbouwing te vaag. Verder hekelde de Kamer de gedetailleerde aantallen van hulpmiddelen die het ministe rie heeft opgesteld. Volgens Borst kan dat niet anders. Des kundigen hebben de norm vastgesteld op grond van het gemiddeld gebruik en dan nog naar de bovenkant van dat ge middelde. De Kamer had van patiëntenorganisaties de indruk gekregen dat op indicatie vaak meer zal moeten worden ver strekt, omdat de gemiddelde patiënt nu eenmaal niet be staat. Naast 'mensonwaardige situ aties' door te weinig middelen zou dit ook niet tot de gewenste kostenbesparing leiden. Daar naast eisten alle partijen dat de minister meer overleg moest voeren met betrokken patiën tenorganisaties.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5