Stemerdink bevestigt speciale status El Al 'Hier heb je minstens Maigret voor nodig' Enquete Bijlmerramp Pers stort zich op foto-compositie Kunt u het vindén? bmmandant elooft niet in ampenplan Lading rampjumbo blijft nog onduidelijk 'Gif of explosief materiaal: wij vervoeren het allemaal' Belangrijk nieuws! JNDERDAG 11 FEBRUARI 1999 ;een antisemitische uitingen jHHAAGs Bij het Centrum voor Documentatie en Informatie ver Israël (CIDI) en andere joodse instellingen in Nederland jjngeen antisemitische uitingen binnengekomen naar aanlei- ingvan de Bijlmerramp. „Geen enkele telefoontje", zegt ad- mct-directeur Hadassa Hirschfeld van het CIDI. Zij reageert op itlatingen van El Al-directeur Feldschuh voor een commissie an het Israëlische parlement. Negatieve verhalen in de kranten nantisemitische telefoontjes bij de luchtvaartmaatschappij rheppen een klimaat waarin Feldschuh zegt niet te kunnen lerken. Hirschfeld kan zich ook niet voorstellen dat El Al, dat ooit geweken is voor terroristische aanslagen en kapingen, om diele antisemitische uitlatingen Nederland zal verlaten. „Ze ebben nog nooit een vlucht om die reden gecanceld." [oep om onderzoek in Israël let is tijd dat de Israëlische regering volledige opening van za- en geeft over de gang van zaken met de gecrashte El Al Boeing, iruzalem moet zelf ook een onderzoek naar de gebeurtenissen istellen, met name om vast te stellen wat zich nu eigenlijk aan oord van het rampvrachtvliegtuig bevond. Dat schrijft de Isra- jsche krant Ha'aretz in een hoofdredactioneel commentaar, olgens de krant wekt het gedrag van de Israëlische autoriteiten «nu toe weinig vertrouwen op. Ha'aretz noemt als voorbeeld en verklaring van het kabinet van premier Netanyahu dat de s ïemische stoffen die in het toestel werden vervoerd, bestemd ;t iaren voor het maken van filters voor gasmaskers. De woord- jerder van de Amerikaanse fabrikant van de chemicaliën had aar stomverbaasd op gereageerd. Het was de eerste keer dat ij hoorde dat dit materiaal voor het maken van filters zou wor- en gebruikt. Ha'aretz suggereert dat de regering niet de hele aarheid vertelt. 'Die indruk bestaat ook bij het Nederlandse ubliek', voegt de krant daar aan toe. Ha'aretz eist daarom een alledig onderzoek naar de omstandigheden van de ramp. (nderzoek gezondheid militairen nhaag» Het ministerie van defensie gaat onderzoeken of mi- li lairen die vanuit Oirschot bij de Bijlmerramp hebben geassis- erd nog gezondheidsklachten hebben. De militairen die des- ds in de Majoor De Ruyter van Steveninckkazerne waren gele- if ird. krijgen van het ministerie een brief met de vraag of ze nog ma hulp nodig hebben. De betrokken 22 militairen maakten eel uit van het geneeskundig detachement van de kazerne. Ze ielpen na de ramp met het bergen, identificeren en vervoeren au de slachtoffers. De betrokkenen hebben wel geestelijke be reiding gehad. Ongeveer de helft van de 22 militairen was ienstplichtig. Inmiddels werkt niemand meer in Oirschot. De- nsie benadert ook zeven tandartsen die hebben geholpen bij identificatie van slachtoffers. Netelenbos: positie Israëlische luchtvaartmaatschappij kan afwijken De Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al kreeg in 1973 een aparte status om zich zelf te beschermen tegen terreuraanslagen. Dat gebeurde destijds op instructie van het ministerie van binnenlandse zaken, zo verklaart de toenmalige staatssecretaris van defensie Bram Stemerdink. Of die status nu nog bestaat, weet hij niet. Het ministerie van binnenlandse zaken wil nu niet reageren. Gisteren werd bekend dat diverse mi nisteries onderzoeken of El Al inderdaad een aparte positie op Schiphol heeft. den haag» gpd-anp Als het gaat om El Al gaat stel len de luchtverkeersleiders geen moeilijke vragen, zei ge tuige T. Croon, hoofd van de verkeersleiders, vorige week te gen de enquêtecommissie. „Dat is een situatie die al sinds 1973 bestaat." De aparte status van El Al voerde hij aan als een van de redenen dat de luchtver keersleiders bereid waren te zwijgen over de precieze lading van de ramp-Boeing die op de Bijlmer stortte. In 1973 was Israël verwikkeld in de Yom Kippoer-oorlog. De Israëlische regering vreesde voor aanslagen op de nationale luchtvaartmaatschappij. Daar om werden speciale veilig heidsmaatregelen op Schiphol voor El Al ingesteld. Stemerdink weet niet of dat een kabinetsbesluit was. „Ik denk het niet. Volgens mij is dat een zaak geweest van Binnen landse Zaken, Buitenlandse Za ken en de minister-president." Stemerdink had daar op Defen sie niets mee te maken, maar was uit interesse voor alles wat met Israël te maken informeel op de hoogte. Israël mocht ei gen veiligheidsagenten op Schiphol stationeren om de toestellen en de vracht van El Al te beschermen. Nederlandse pantserwagens begeleidden waar nodig de Israëlische toe stellen op het vliegveld. Ook werden de start- en landingsba nen van El Al op het laatste mo ment gewijzigd om kwaadwil lende geesten op een dwaal spoor te brengen. Verschillende ministeries on derzoeken op dit moment wat de speciale positie van El Al precies inhoudt. Bij het onder zoek dat Verkeer en Waterstaat coördineert, zijn Binnenlandse en Buitenlandse Zaken en De fensie betrokken. Vorige week ontkende premier Kok nog dat El Al een speciale positie zou hebben. Dat betekent niet dat Kok heeft gelogen haast minister Netelenbos (Verkeer) zich uit te leggen. „Formeel is geen sprake van een aparte positie van El Al op Schiphol, maar er kan een wereld van verschil bestaan tussen de formele situatie en wat er informeel aan de hand is. Dat spreekt vanzelf', vindt zij. Defensie gaat inmiddels na of de mysterieuze mannen in wit te pakken die na de ramp in de Bijlmer door diverse mensen zijn gezien, tot het Defensieper soneel behoorden, zoals De Te legraaf suggereerde. Uit dit soort reacties blijkt dat er in middels enige spanning is ont staan op de ministeries. Om niet voor grote verrassingen te worden gesteld door de enquê tecommissie, worden momen teel de archieven uit die jaren nageplozen. Dit gebeurt overi gens ook met het oog op de aanstaande verhoren van enke le ministers. iMf Het ALLIN belpakket kunt u verkrijgen bij de Dutchtone shops in Amsterdam, Haarlem, Leiden, Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Amersfoort. Verder kunt u terecht bij de meeste filialen in de randstad van BCC, BelCompany, Comshop, Correct, Dixons, Electric City (V&D), EP:ElectronicPartner, Expert, Filmpost, Flandria, Foka, Foto Klein, Hom Elektra, Kijkshop, Kinorama, Klein Electronics, Kral Fotostores, Let's Talk, Mega Elshout, NEBO/Foto/Video/ Telcom, Radio Modern Electronics, RAF, Scheer Foppen, Staffhorst, Steenweg, Superphoto, t for telecom, The Phone House, Telecom Today, Tele Masters, TeleTools en Valkenberg. Informatie: www.dutchtone.nl of 0800-0550. tone Straks belt iedereen met Dutchtone. den haag De media stortte zich gisteren na het verhoor van de enquête-commissie op de foto-compositie van de 'mannen in de witte pak ken' bij het verhoor van de enquête-commissie. foto gpd phil nijhuis Schrijver Bijlmer-thriller Tomas Ross sceptisch over enquête den haag peter kuut Vijf jaar na het neerstorten van de El Al Boeing op de Bijl mer schreef Tomas Ross de thriller De vlucht van de 4de oktober over de ramp. Nu volgt de auteur nauwgezet de verhoren van de parlementai re enquêtecommissie, „maar alleen om te kijken waar het in mijn boek misgaat." De waar heid haalt de commissie nooit meer boven tafel, is de stellige overtuiging van Ross. „Het zijn ongetwijfeld goedwillende politici. Maar als je ze wilt be lazeren, dan belazer je ze". Fictie: de 18-jarige Percy Goed schalk overlijdt in oktober 1997 in een ziekenhuis in Paramari bo aan de gevolgen van radio actieve straling. Vijf jaar eerder was hij, na een partijtje voetbal, ooggetuige van het neerstorten van de El Al-Boeing op de Bijl merflats Kruitberg en Groene- veen. Feit: de Israëlische lucht vaartmaatschappij El Al meldt begin deze maand dat ze laat onderzoeken of haar piloten zijn blootgesteld aan straling, afkomstig van 'dubieuze' lucht vracht. De werkelijkheid haalt de fantasie soms in. De fictie is ontsproten aan het brein van misdaadauteur Tomas Ross. De tragische lotge vallen van Percy Goedschalk en vele anderen beschreef hij an derhalf jaar geleden in zijn ro man De vlucht van de 4de okto ber. Ross heeft een naam hoog te houden wat betreft het ver pakken van historische feiten in zijn visie op het verloren gaan van de beruchte Srebrenica- filmrolletjes in de bekroonde roman Koerier voor Sarajevo en publiceerde hij vorig jaar het inmiddels veelgeprezen boek Het goud van Salomon Pinto, over de ontdekking van dos siers van de Duitse roofbank Lippmann-Rosenthal. Ross volgt de verhoren van de enquêtecommissie dag na dag. Tot dusver gaan fictie en werke lijkheid aardig samen, behalve op het punt van de lading. „In mijn thriller vervoert de Boeing plutonium, spul dat je zo in kernkoppen kunt duwen en op Saddam Hussein kunt afschie ten. Als ik toen over het Golf oorlog-syndroom van de Bijl mer-slachtoffers had geweten, had ik plutonium veranderd in bacteriologische wapens. Dat lijkt me nu logischer." Iets nieuws heeft hij nog niet gehoord. „Het klinkt een beetje aanmatigend, maar ik wist het allemaal wel. Als je je enigszins met het onderwerp hebt bezig gehouden, dan kan weinig je meer verrassen". Verbaasd was hij wel over de reactie van de Nederlandse politiek op de re sultaten van de verhoren. „Ik vind het verbijsterend dat ze nu van hun stoel vallen van het nieuws. Iedereen wist direct na de ramp dat er iets niet pluis was? Ed van Thijn, destijds bur gemeester, zei dat hij geschokt was. Waarom? Hij wist toch al lang dat er rottigheid was. Je kunt hooguit verbijsterd zijn dat er afspraken golden tussen nenlandse Zaken, lees: BVD, over de zwijgplicht rond El Al- vluchten." Ross kan ook geen begrip op brengen voor de razernij van premier Kok over de 'onthullin gen'. „Dat is van een naïviteit waar ik zo boos om kan wor den", gruwt Ross. „Hij had een dag na de ramp, op 5 oktober 1992, razend moeten worden, niet nu pas. Het is ook typisch Wim Kok. Als er zinloos geweld wordt gepleegd, zegt hij: laten we als beleidsmaatregel afspre ken dat we het niet meer doen. Dan denk ik: die man verkeert nog in de tijd van de AJC'ers. Zo verschrikkelijk idealistisch!" De schrijver vreest dat het er bij zal blijven dat Kok „als een hopman razend van woede" vier luchtverkeersleiders de arrogante onderzoeker Wolles- winkel nog een gouden hand druk. maar daar zal het bij blij ven. Maar dan moet je ook niet verbaasd zijn als mensen geen interesse meer hebben in de politiek en niet meer gaan stemmen." Ook minister Jorritsma krijgt een veeg uit Ross' pan. „Toen zij op Verkeer en Waterstaat zat, zei ze uit te gaan van de goeder trouw en volledige in formatieverstrekking van El Al. Belachelijk. Je gaat bij El Al niet uit van goeder trouw. Ik ben ta melijk pro Israël, maar het is een staat die een overlevings strategie heeft en dienaangaan de handelt." Als het aan de schrijver zou liggen, zou de enquêtecommis sie zich bezig houden met de Commissie kritiseert onderzoek recherche den haag gpd De parlementaire enquête commissie Bijlmerramp weet nog steeds niet pre cies wat de lading van de El Al Boeing was. Hierdoor is het volgens commissie voorzitter Th.Meijer nog onmogelijk de gezonds- heidsproblemen op te hel deren, die door hulpverle ners en Bijlmerbewoners worden toegeschreven aan de ramp. „Als de commis sie voor honderd procent zeker zou zijn van de la ding, zouden de minister van volksgezondheid en het AMC hiervan als eer sten op de hoogte zijn ge bracht", aldus Meijer. De voorzitter reageerde op het dringende verzoek van het Academisch Me disch Centrum om zo snel mogelijk duidelijkheid te geven over de lading. Me dewerkers van het AMC zijn bedreigd omdat zij geen gericht onderzoek kunnen doen, ondanks de onthullingen dat een El Al- medewerker direct na het ongeluk had gezegd dat er giftige gassen en explosie ven in het vliegtuig zaten. Wel heeft de commissie op 17 december in een ver trouwelijke brief aan de mi nisters van volksgezond heid en milieu gemeld dat 'stof met verarmd uranium' was aangetroffen in Hangar 8 op Schiphol, waarin de wrakstukken van de jumbo waren opgeslagen. De commissie voelde gis teren hoofdofficier van jus titie J. Vrakking aan de tand over zijn onderzoek naar de geheimzinnige mannen in witte pakken, die kort na de ramp op de plaats des on- heils zouden zijn opgedo ken. De conclusie van Vrakkings onderzoek was, dat het 'gewoon' om hulp verleners ging. Meer had de hoofdofficier er zelf niet achter gezocht. Opvallend was dat Vrak king in het rapport aan de minister van justitie slechts sprak van één getuige die de geheimzinnige mannen had gezien. Verklaringen hierover van tien andere getuigen waren als bijlage toegevoegd aan zijn rap port. „Die tien hadden van veraf die geheimzinnig wit geklede mannen gezien en spraken over Michelinman- netjes, Marsmannetjes of mensen met een vreemde puntmuts op. Dat was voor mij onvoldoende speci fiek", aldus Vrakking. Hij twijfelde aan de getuigenis sen, omdat in zes jaar de herinnering kan zijn ver vormd. De commissie bekriti seerde dat geen medewer kers van El Al zijn gehoord, slechts weinig mensen zijn geïnterviewd en enkele tips niet zijn nagetrokken. Rijksrechercheur A. Caron zei geen tijd en geen men sen te hebben gehad om de tip na te trekken, dat er een Franse ploeg betrokken was bij de bergingswerk zaamheden. Uit de verhoren werd duidelijk dat al anderhalf uur nadat het toestel was neergekomende politie op de hoogte kon zijn van ex plosieve lading in het vlieg tuig. Om 20.02 uur werd de meldkamer van de politie gebeld door de Dienst Luchtvaart van de Rijkspo litie met het verzoek om aan een andere medewer ker van de Dienst Lucht vaart door te geven dat er 'gevaarlijke stoffen, maar geen high explosives' in het vliegtuig zaten. Dit telefoontje is echter nooit doorgegeven aan de Amsterdamse politie op de rampplek. Volgens getuige B. Weiten, de verantwoor delijke commandant ter plaatse, had ook nooit een officiële instantie hem in geseind dat er een gevaar lijke lading in het vliegtuig zat. Ook wist hij niet dat er verarmd uranium in het vliegtuig zat. Openharitge website van El AI haarlem richard mooyman Explosieven. giftige materialen, brandbare stoffen. El Al ver voert het allemaal. De Israëli sche luchtvaartmaatschappij is op internet zeer openhartig over de lading die de toestellen meenemen. El Al is marktleider op het gebied van vervoer van gevaarlijke stoffen, zo stelt de luchtvaartmaatschappij vol trots op haar eigen website. Terwijl in Nederland een he vige discussie is losgebarsten over de vermeend gevaarlijke lading van de in de Bijlmer neergestorte El Al-Boeing, werft de Israëlische vliegmaatschap pij via internet klanten die ge vaarlijk materiaal naar een an dere plaats op de wereld willen hebben. Dit onder de wervende slogan: zelfs het meest potenti eel gevaarlijke object levert geen gevaar op door met El Al te vliegen. Het vervoer van risicovolle stoffen door de lucht van en naar Israël is volgens El Al de laatste jaren fors toegenomen. De lading wordt afgehandeld door specialisten, die de inter nationale regels, wetten en be perkingen op het gebied van transport van gevaarlijk materi aal goed kennen, aldus El Al. Wekelijks voert El Al achttien vaste vrachtvluchten uit naar Europa (waarvan een groot deel naar Schiphol) en negen naar de Verenigde Staten. BVD en El Al. Ook de raadsel achtige vliegbewegingen van de rainp-Boeing dienen onder zocht te worden. „Waarom koos gezagvoerder Fuchs voor landen op baan 27 en niet voor baan 06. terwijl de laatste veel makkelijker bereikbaar was? Was het omdat langs 27 de El Al-terminal ligt en de lading af geschermd moest worden?" De commissie zou ook moeten doorgaan op het niet-geregi- streerde bemanningslid van vlucht LY 1862, Anat Solomon. „Bekend was dat haar verloof de, een Mossad-agent, haar bij de tussenlanding op Schiphol opwachtte. Waar is die man ge bleven? Waarom vloog zij terug naar Tel Aviv, terwijl hij achter bleef? Waren ze contactperso nen?" Maar Ross gelooft niet dat de commissie werkelijk de waar heid achter deze zeseneenhalf jaar durende 'cover-up' zal ach terhalen. „Na al die jaren komt de onderste steen echt niet meer boven. Wij geloven heilig in het tovermiddel van de en quête, dat iemand die in een statige zaal met één hand op de bijbel .en de ander op het graf van zijn moeder zweert de waarheid te zullen spreken, dat ook zal doen. In de commissie zitten ongetwijfeld goedwillen de politici. Maar als je ze wilt belazeren, dan belazer je ze. Als je niets wilt zeggen, dan houd je gewoon je mond, of je kunt je het niet meer herinneren. En zo'n Rob Oudkerk, dat is toch geen speurder? Hier heb je min- Bij Dutchtone werken we dag en nacht aan de verbetering en uitbreiding van onze dekking in de gehele Randstad en enkele aangrenzende gebieden. Daarom zoeken we vóór 28 februari 10.000 'Belpioniers' die door het aanschaffen van een belpakket met ons mee willen groeien. Uw vertrouwen belonen we door 100,- op uw rekening te storten als u uw ervaringen invult op een vragenlijst én met ons doorgaat. Bent u niet tevreden? Dan hebt u 4 weken een niet-goed-geld-teruggarantie. Overigens heeft Dutchtone voor het eind van het jaar landelijke dekking, zodat straks iedereen overal mobiel kan bellen. Kijk snel op www.dutchtone.nl of bel 0800-0550. tone Straks belt iedereen met Dutchtone.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3