Nederlands elftal groeit in de breedte Iedereen wil opeens van ons winnen taliaans succes n Zuid-Europa Olympisme zakt diep weg in moeras Sport uropese liga's willen aste transfertermijn AG 11 FEBRUARI 1999 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464. PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071-5356463 Ook AZ wil Oude Kamphuis iïmaar* AZ heeft zich bij Twente gemeld voor Niels Oude aniphuis. Volgens Hans van Holten, nog tot 1 april algemeen jrecteur in Enschede, maakten de Alkmaarders hun interesse ^ge tijd terug zelfs als eerste bekend. „Ja, AZ was eerder dan jax", zegt Van Holten. Ajax zou inmiddels een bod hebben uit- ebracht van vijf miljoen gulden. Van Holten wil weinig meer ttijt dan dat Twente niet van plan is Niels Oude Kamphuis te ,ten gaan'. De middenvelder van Jong Oranje, die dinsdag in e3-0 zege op Cyprus de eerste treffer voor zijn rekening nam, iaat nog tot 2001 onder contract in Enschede. Twente wil zijn ;0ntract met nog eens twee jaar verlengen. Het 21-jarige talent Kisbezig aan zijn vijfde seizoen bij de club. Ook PSV, Vitesse en fipjiet Duitse Schalke'04 zouden zich tot zijn zaakwaarnemer heb- S-ben gewend. Cyprus heeft groeistuipen Voetbaldwerg Cyprus heeft groeistuipen. De nationa- e voetbalploeg van het vakantie-eiland boekte gisteren de der- Ie zege in de vierde kwalificatiewedstrijd voor Euro 2000. In Li- nassol werd het al even bescheiden San Marino met 4-0 versla- en, Bij de rust leidde de thuisploeg al met 3-0. Met twee tref- was Constantinou de beste man van het veld. Door de rui- zege heeft Cyprus brutaal de leiding genomen in groep zes. )e eilandbewoners wonnen eerder van Spanje (3-2) en ook van jan Marino (1-0). Het duel met Oostenrijk ging op eigen veld oyaal verloren: 0-3. In groep 8 behaalde Joegoslavië de tweede tege. In La Valetta werd Malta met 3-0 verslagen. Nadj scoorde wee keer. Met zes punten uit twee duels is Joegoslavië koplo- ler. Op 27 maart volgt het beladen duel met concurrent Kroa- ië. Perugia-fans protesteren piuciADe Italiaanse club Perugia heeft Vujadin Boskov aan hield als nieuwe trainer. De Joegoslaaf volgt Ilario Castagner ip, die maandag na de 3-0 nederlaag tegen Lazio Roma zijn inislag indiende. De aanstelling van Boskov leidde bij de sup- Kirters van Perugia tot grote ontevredenheid. De aanhangers rilden dat Castagner zou aanblijven. Om hun woede te uiten, lestormden ze het trainingsveld waardoor een oefensessie noest worden afgebroken. uur verlies van MSV De heren van MSV hebben gisteravond duur punten- SrÖes geleden in Rotterdam. De Noordwijkse basketballers ver eren van middenmoter Rotterdam 2 met 71-64. MSV staat der- je op de ranglijst, vier en twee punten achter op koploper ASVL h Groene Uilen. ingeland verliest van Frankrijk )nden Interim-bondscoach Howard Wilkinson had een heel nder debuut in gedachten. Zijn Engelse team verloor gister- yond op Wembley het prestigeduel tegen Frankrijk met 0-2. oor de wereldkampioen scoorde Anelka, die zich thuis voelt p Wembley sinds hij Arsenal daar vorig jaar aan de FA Cup ielp, in de laatste twintig minuten tweemaal. Het waren de irste zege en de eerste doelputen van de Fransen in Londen nds 1957, toen beide landen voor het eerste tegenover elkaar onden op het heilige gras. De uitslag was terecht. nieuwe organisatie van Eu- iese voetballiga's gaat bij de TA pleiten voor een vaste en iforme termijn waarin spe- stransfers kunnen worden jehandeld. De groep van der federaties hoopt hiermee meer harmonie en eerlijkere icurrentie op de Europese ukt. De Nederlandse NV Ere- isie is aangesloten bij de luwe belangenvereniging. transferbepalingen ver- ïillen in Europa van land tot nd. Sommige lidstaten van de TA hebben een paar keer per zoen een transferperiode, dere bonden, zoals de KNVB, uden de markt open tot een paalde datum in de tweede zoenshelft. Dit om grote ver- luivingen in teamsterkte in beslissende fase van de mpetitie te voorkomen. )e verenigde liga's, niet te ovarren met de G14 van Eu- lese topclubs, willen tevens Europese voetbalkalender een botsing van nationale internationale wedstrijden te orkomen. Dit om op compe- iedagen een regelmatige uit- tocht van internationals naar allerlei duels te voorkomen. De G14, begin deze week bijeen in Madrid, is dezelfde mening toe gestaan. Daarnaast gaat het nieuwe orgaan zich bij de UEFA sterk maken voor een minimun aan tal spelers van onder 21 jaar in een elftal. Daarmee verwachten rie liga's de doorstroming van jeugdig talent te bevorderen. In Schoüand is zo'n regel al van kracht voor spelers van eigen bodem. Vertegenwoordigers van de dertien liga's kwamen woens dag bijeen op het hoofdkantoor van de Engelse premier league. De Engelse Sportminister Tóny Banks woonde enkele bespre kingen bij. In maart tijdens de volgende vergadering van de Europese voetbalcompetities worden de plannen verder uit gewerkt. De nieuwe belangenvereni ging is officieel erkend door de UEFA. Naast Nederland zijn de hoogste divisies van Oostenrijk, België, Denemarken, Engeland- Frankrijk, Duitsland, Grieken land, Italië, Portugal, Schot land, Spanje en Zwitserland aangesloten bij deze G13. PARUS MARCEL VAN DER KRAAN GPD-VERSLAGGEVER Nederland-Portugal heette een vriend schappelijk potje te zijn. En vriend schappelijk voetbal stelt, zo wordt er beweerd, nooit iets voor. Maar gister avond in Parijs werd die stelling geloo- chenstraft met een optreden van Ne derland en Portugal waar bij vlagen de vonken van afvlogen. „Dit was geen vriendschappelijk voetbal meer, het leek er in de verste verte niet op. Maar zo hoort het ook", vond Frank de Boer. Oranjes aanvoer der genoot net als zijn ploeggenoten en bondscoach Frank Rijkaard van het vuurtje, dat in het Pare des Princes werd opgestookt. Waar Oranje op het WK bij zijn laat ste optreden in hetzelfde stadion tegen de Kroaten de inspiratie miste, kwa men nu agressie en strijd bovendrij ven. „We waren ongekend fel en Por tugal was dat ook. Dat maakte deze wedstrijd bijzonder." Broer Ronald voegde eraan toe dat de competitie- kraker tegen Real, die voor zondag op het programma staat en waarvoor Louis van Gaal zijn spelers in Parijs kwam ophalen, bij geen van de in Spanje werkzame Oranje-internatio nals in de gedachten meespeelde. „Ie dereen heeft het maar over Barca-Real, maar dat duel telde echt niet mee. We wilden hier dolgraag winnen en daar voor werd geen poot teruggetrokken. Dat kon ook niet, anders zouden er ze ker blessures zijn ontstaan." Collega en clubgenoot Patrick Klui ven was het roerend met de 'Boertjes' eens. „Je moet er met honderd pro cent in gaan. Knalhard, anders loop je zelf schade op. Waarom de Portugezen zo hard speelden, weet ik wel. Ieder een wil tegenwoordig Nederland ver slaan. Er stond gewoon heel veel pres tige op het spel." Over zijn eigen bij drage was de spits van Barcelona niet helemaal tevreden. „Het kwam er van daag niet zo uit. Als mensen meer van mij verwachten, begrijp ik dat. Aan mijn instelling heeft het echter niet ge legen." Bondscoach Frank Rijkaard had zijn spelers vooraf al onder de neus gewre ven dat hij een slap optreden van nie mand zou accepteren. „Als je er niet vol ingaat, ga je na zo'n oefenwedstrijd met een rotgevoel naar huis of loop je zelf schade op en dat neem je dan weer mee terug naar je club. Maar ei genlijk verkondig ik dat al vanaf mijn eerste interland als bondscoach. Oran je staat heel hoog aangeschreven en dat heb ik vanavond weer gemerkt. Te genstanders wapenen zich tegen ons en gaan er keihard in." Rijkaard kon met genoegen terugkij ken op het optreden van de Feyenoor- ders Jean-Paul van Gastel (vervanger van Jaap Stam) en Kees van Wonde ren, terwijl na rust ook Dries Boussatta een glimlach op het gezicht van de keuzeheer bracht. Boussatta kwam in het eerste bedrijf nauwelijks in het stuk voor. „De eerste twintig minuten kreeg ik geen bal. Daardoor was het moeilijk om in de wedstrijd te komen. Ik was alleen maar bezig met het bewaken van mijn posi tie, zo veel mogelijk het veld breed houden en hopen dat ik een bal zou krijgen. We waren in die fase allemaal een beetje zoekende. Het liep niet op het middenveld, omdat Ronald en Ed gar te veel met de organisatie bezig waren. Zijn acties in het tweede deel, op de rechtervleugel, waren die van een ou derwetse rechtsbuiten. „Toch was ik niet tevreden over het rendement. Twee of drie keer had ik mijn voorzet beter moeten geven. Ik moet zo'n bal op het hoofd van een spits leggen. Ik zag Bergkamp een keer weglopen, maar speelde hem vervolgens veel te hoog aan. Dat moet op dit niveau nog verbeteren, wil ik er bij blijven. Daar om heb ik zelf nog een beetje gemeng de gevoelens." Toch had Rijkaard die gevoelens niet. „Boussatta speelde met lef en dat mag ik wel. Hij maakte een paar prachtige acties. Óver het geheel geno men heeft hij het op de rechtervleugel prima gedaan. Ik ben echt niet onte vreden over hem." Feyenoorder Kees van Wonderen stond net als Boussatta voor het eerst in de basis en trok moeiteloos de lijn door van Duitsland en Ghana, zijn vo rige interlands. „Ik weet wat ik aan Kees heb," zei Rijkaard. „Hij maakt al vanaf het begin een goede en zekere indruk op mij. Vanavond speelde hij weer een prima pot en dat is een belo ning voor hem zelf." Jean-Paul van Gastel was negen maanden uit beeld, maar het was de 'captain' van Feyenoord, die bij zijn ploeg op het middenveld opereert, niet aan te zien dat hij zo lang het Oranje-shirt niet had gedragen. Op het moment dat hij naast en voor Frank de Boer kwam te staan, nam hij prompt de touwtjes in handen. „Het is een jongen die zich heel goed aanpast aan de groep. Maar ik moet ook een com pliment aan Frank de Boer maken, want die moest na rust opeens weer in de mandekking gaan spelen om Van Gastel in zijn rol te laten groeien." Het strijdtoneel in het Pare des Prin ces was wel besteed aan Van Gastel, die in Rotterdam-Zuid als een bijtertje en een knokkertje bekend staat. De Brabander ging de strijd met de ontke tende Portugezen met opgestroopte mouwen aan. „Heerlijk zo'n felle wed strijd. Normaal is het heel moeilijk om in te vallen, maar nu kwam ik meteen in mijn spel. Maar dat heeft ook te ma ken met de opvattingen en de strijd wijze van deze bondscoach. Rijkaard houdt ervan om druk te zetten op het middenveld en een tegenstander aan te pakken. Toen ik de laatste keer re serve was tegen Duitsland was me dat al opgevallen. Rijkaard straalt rust uit, maar zorgt ervoor dat iedere speler exact weet wat hij moet doen op het moment dat hij aan de bak moet. Die ervaringen heb ik de vorige keer al meegenomen naar Feyenoord." Boussatta winstpunt als rechtsbuiten Het Nederlands elftal zette gisteravond een nieuwe stap op de weg die in de zomer van 2000 moet lei den tot het winnen van de Europese titel. In een vriendschappelijke inter land speelde de ploeg van Frank Rijkaard met 0-0 ge lijk tegen Portugal, op een wijze die veel respect ver diende, en meer doelpun ten. PARIJS GUSBERT SPIERENBURG GPD-VERSLAGGEVER In een sfeervolle ambiance met onverwacht veel toeschouwers (ruim 27.000) en onder uitste kende omstandigheden maakte Nederland uitbundig reclame voor z'n aanvallende speelstijl. De Portugezen deden daar op hun beurt weinig voor onder. Ook zij hadden grote belangen. Ze wilden de aandacht treldcen voor de organisatie van het EK in 2004. De vijfde ontmoeting in de geschiedenis tussen de voetbal elftallen van Portugal en Neder land werd geen mpnster zonder waarde. Het Oranje van Rijk aard werd aan een serieuze test onderworpen, aanmerkelijk se rieuzer dan laatst tegen Duits land. Het werd in de Franse hoofdstad een interessante wedstrijd met vinnige duels en attractief aanvallend spel, van beide kanten. Het vriendschappelijk karak ter werd niet zelden geschon den, eerst en vooral natuurlijk door Davids. Ook de Portugees Secretario liet zich in dit op zicht niet onbetuigd. In de strijd op het randje moest tot drie keer toe een Portugees worden opgelapt, Joao Pinto, Santos en Couto. Rijkaard had rekening gehou den met de belangen van zijn collega Louis van Gaal, die met Barcelona zondag tegen Real Madrid speelt, door Ronald de Een vinnig duel in de oefeninterland. Davids (links) en Cocu (in het midden) binden de strijd aan met Joao Pinto (rechts). foto epa Boer en Kluivert enigszins te werd hij, zoals voorzien, ver- perkt tot precies één uur. Hij veel wijzigingen (6) aan, ook de ontzien. De eerste speelde al- vangen door Seedorf. Het op- maakte plaats voor Mols. Portugese coach Humberto leen in de eerste helft. Na rust treden van Kluivert bleef be- Niet alleen Rijkaard bracht maakte overdreven van die mo gelijkheid gebruik. De wedstrijd leed er nauwelijks onder. De overwinning was en bleef het grote doel, waarvoor van begin tot eind door beide partijen met vuur werd gestreden. In de slot fase scoorde Mols nog een bui tenspel-doelpunt. Conceicao beproefde in de laatste minuten het zijnet. Een reëel beeld van de huidi ge kracht van Oranje kon in Pa rijs worden opgemaakt. Zwakke plekken kende de ploeg nauwe lijks. Ook de invallers (Van Wonderen, Boussatta en Van Vossen voor Reiziger, Talan en Overmars) lieten een goede in druk achter. In de breedte is Oranje aanmerkelijk gegroeid. Boussatta maakte voor het eerst z'n opwachting in de basis van het nationale elftal. Tegen Duitsland had hij slechts een kwartiertje ingevallen, voor Ta lan. De Alkmaarder is de derde rechtsbuiten die Rijkaard test op deze flank, waarvoor in Ne derland geen geschikte kandi daat meer leek te bestaan. Veel van de zorgen zijn, door Bouss atta, voorlopig weggenomen. Eerder dan Talan en Reuser lijkt hij z'n kans te pakken. Rijkaard heeft de nationale selectie weer een keer bij elkaar gehad, voor de vierde keer in zijn bewind. Met voldoening kan de Nederlandse bonds coach terugzien op de ontmoe ting die aanvankelijk in het wa ter (sneeuw) dreigde te vallen. Eind volgende maand krijgen Rijkaard en z'n mannen een nieuwe kans, in Amsterdam te gen Argentinië. In totaal oefent Oranje nog dertien keer voor 10 juni 2000, de dag van de officie- Ie opening van het EK in de La ge Landen. Portugal: Baia; Secretario, Dimas, Ma deira en Couto (64. Beto): Bento, Jao Pinto (66. Conceicao), Costa (67. Leal) en Santos (87. Litos); Figo (78. Gomes) en Sa Pinto (89. Pauleta). Nederland: Van der Sar; Van Wonde ren. Stam (46. Van Gastel), Frank de Boer en Cocu; Boussatta (86. Van Hin- tum), Davids. Ronald de Boer (46. See dorf) en Van Vossen (76. Zenden); Bergkamp (76. Van Nistelrooij) en Kluivert (60. Mols). Al zes weken een brij van onthullingen SALT LAKE CITY ANP LWADA ANP/GPD Italiaanse renners waren 'eren succesvol in de twee eierrondes in Zuid-Europa, trio Cipollini behaalde in de nde van Mallorca zijn tweede ^winning. Na zijn zege in de eede rit sprintte hij in de *de etappe opnieuw naar Tees. In de eerste etappe van tonde van de Middellandse tats meldde Michael Boogerd h in deze eerste rit van vo- L Patrick Jonker werd zesde. voorlaatste etappe in de nde van Mallorca over 173,8 ometer bracht weinig bewe- 'g in het peloton. Bij motre- 1 en een tempratuur van nog en tien graden hielden de IUlers zich rustig. Met een 'fhtpoging probeerde de onjaard José Miguel Elizburu de veertigste kilometer te 'nteren. In zijn zeventig kilo- e'er solo kreeg hij een maxi- Tristan Hoffman, de Belg Johan Museeuw en de Italiaan Elio Aggiano (tot drie keer toe) had den dankzij het controlerende werk van Mapei en Saeco geen kans van slagen. Robbie McE- wen ging als eerste de verwach te sprint aan. Steels reageerde met in het wiel Cipollini. De Italiaan spurtte de andere twee voorbij. Met nog één etappe te gaan heeft leider Rebollo in het alge meen klassement een voor sprong van 29 seconden op zijn landgenoot Francisco Cabello. De Deense TVM'er Claus Mol- ler, winnaar van de derde etap pe, staat derde op 48 tellen. In Zuid-Frankrijk versloeg Davide Rebellin na 140 kilome ter van Antibes naar Toulon zijn landgenoot Wladimir Belli en de Fransman David Moncoutie in de spurt. In het spoor van Boogerd (op zes se conden) eindigde Patrick Jon ker als zesde op zestien tellen. Michael Boogerd was tevre den. De nummer vijf van de wereld was vierde geworden in de eerste en meteen lastigste etappe en dus had hij goed overwinterd. Alhoewel overwin terd, bovenop de Mont Faron, een akelige steile bult boven Toulon, was het bitter koud. Een ijskoude wind teisterde de renners op weg naar de top. Een wind die Boogerd wellicht de zege kostte. „Ik moest steeds al het werk doen in de beklim ming, die anderen kwamen nooit op kop." Al te lang kon Boogerd er echter niet mee zitten. Vorig jaar was hij twintigste toen de aankomst ook bovenop de Mont Faron was, maar toen kende het deelnemersveld met onder anderen Casagrande, Hamburger, Massi, Virenque en Bartoli meer 'namen' kende dan nu. Voor deze periode van het jaar is de vorm voldoende, weet Boogerd. „Ik heb lekker getraind en daar ben ik hier vooral voor," verklaarde de na tionale kampioen. Een nieuwe eruptie van de vulkaan der cor ruptie in Salt Lake City. Een schok in Syd ney met de val vaii een groot olympiër. Een brand in Stockholm. Een smeulend vuurtje in Atlanta. Bluswerk in Montreal. Afnemen de storm rond Nagano. Windstilte in Ne derland. Na jaren exorbitante sier verzinkt het olympisme in het moeras van de cor ruptie. De brij van onthullingen blubbert intus sen een week of zes en de dominostenen blijven vallen. Keien zijn er niet bij. Nog niet, zo lijkt het. In het 50.000 pagina's tellende rapport van Salt Lake City's Ethische Commissie kwamen ook de namen van tien nieuwe verdachten naar buiten. De teller staat nu op 24. Salt Lake City beschuldigde de 'eigen mensen' Tom Welch en Dave Johnson als breinen achter de omkoperij. Ook brachten zij aan het licht dat drie leden van het Ame rikaans Olympisch Comité stemmen had den gekocht. De onderzoekscommissie deed in zijn lij vige rapportage ook het IOC een aantal aanbevelingen om deze toestanden in de toekomst te voorkomen. De belangrijkste zijn: aanscherping van de regels leden van het IOC en kandidaatsteden: regelmatige inzage van hun boeken tijdens de wer vingscampagne; een verbod op sponsoring van nationale olympische comités door or ganisaties die de Spelen willen. Pound, vice-voorzitter van het IOC en advocaat te Montreal, haastte zich mee te delen dat het IOC het nieuwe rapport zal meewegen voor de buitengewone leden vergadering van 17-18 maart die de grote schoonmaak - ook beslissend voor de con tinuering van het IOC-lidmaatschap van prins Willem-Alexander - moet vervolma ken. Hij opperde gisteren de mogelijkheid van een andere ledenselectie. De onthulling van de naam van Coles kwam in Sydney aan als een schok met een kracht van zeven op de Schaal van Richter. De 67-jarige Coles, die groot aanzien ge niet, reisde vier keer op kosten van Salt La ke City met familie naar de VS, eenmaal al leen voor de Super Bowl American Foot ball. Gisteren werd bekend dat Coles zijn werk voor Sydney 2000 voorlopig heeft neergelegd. Flet Australische IOC-fid ont kent alle beschuldigingen. In Stockholm, kandidaat voor 2004, lekte uit dat IOC-leden en hun aanhang cognac en whisky dronken van duizend gulden per fles, voor 10.000 gulden twee dagen in een hotel verbleven en op Zweedse kosten zie kenhuis- en schoonheidsbehandelingen ondergingen. In Japan gaat het onderzoek naar de han del en wandel van Nagano verder. Daar vielen in een rapport van Yushiro Nagi na men van acht IOC-leden die overdreven gefêteerd waren, onder wie Geesink. Hij hoorde niet tot de drie ernstige gevallen: de Amerikaan Helmick (reeds weg uit IOC), Zerguini (ook verdacht in tweede groep Salt Lake City) en Arroyo (reeds geschorst). Nagano's burgemeester Tasuku Tsukada verklaarde 'een beetje te hebben overdre ven maar wat we deden was acceptabel'. Goro Yoshimuro, de gouverneur van Naga no, viel hem daarin bij: „Binnen de grens der redelijkheid." Geesink liet daar zijn se cretaris Martin Franken naar verwijzen. Hij hulde zichzelf met opzet in zwijgen, onbe reikbaar door nieuwe geheime telefoon nummers. Het schandaal rond het IOC is intussen wel zo groot dat sponsor John Hancock, verzekeraar, zijn sponsorship heeft inge trokken voor de winterspelen van 2002. In Australië speelt een andere geldgever met dezelfde gedachte. Dat Salt Lake City niet op zichzelf staat, is inmiddels duidelijk. In Atlanta dook een 'kattebelletje' op waarop Billy Paine, de grote man achter de Spelen van het eeuw feest, hardop filosofeert over het verlenen van gunsten aan IOC-leden. Payne dacht daarbij aan studiefaciliteiten voor de doch ter van IOC-lid Pal Schmitt aan de Univer siteit van Georgia - ze is overigens in Cafi- fomië gaan studeren - en gratis medische behandeling van de al afgetreden Libiër At- tarabulski. Het memo, door de lokale krant Atlanta Constitution in het plaatselijk historisch ar chief gevonden, is gedateerd op 29 augus tus 1990, een maand voordat de Spelen van '96 werden toegewezen. Het was gericht aan medebestuurslid Ginger Watkins. Pay ne ontkende het bestaan van het briefje niet, maar dacht niet dat hij het ooit had verstuurd. Mario Cipollini verslaat Robbie McEwen in de sprint in Cala Rajada op Mallorca. foto ap

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25