10.00 Vijfde brug in Alphen goedgekeurd 'Trek een jaar uit voor overnemen bedrijf ouders' MEEN E EMPRIJS SUPER DE BOER Verstrekpunt methadon geopend Rijn Veenstreek chauffeurs komen dal an aquaduct niet uit DE BOER OP Commissie akkoord met afdeklaag op Coupépolder Goudse oude koos vers van 't mes kilo Gemeente betaalt mee aan reclamecampagne supermarkt 3NDERDAG 11 FEBRUARI 1999 i eense watertoren terug bij eigenaar sjpci dfarendsveen De miniatuur van de Veense watertoren is er terug bij eigenaar Eim Koek. Een inwoner van Roelof- .•ndsveen trof het houten model van de watertoren met de Jp aan op een achterpad van de Gruttohof. Tweeënhalve week I Jêleden werd de miniatuur gestolen uit de achtertuin van Koek ui het Merelplantsoen. Wie de toren op 24 januari stal is niet jkend. Koek gaat ervan uit dat meer personen de zware minia- iiirwatertoren hebben versjouwd. De modelbouwer, die al ■ntallen schepen, boten en molens heeft gemaakt, zette de •nse watertoren in een half jaar in elkaar. Tot de dag dat het liatuurtje werd gestolen pronkte de toren in zijn achtertuin haaks op de Gruttohof staat; de plek waar het model vrijwel igehavend is terug gevonden. Volgens mevrouw Koek was iar man ontzettend blij dat het model terecht was. „Dat had- •n we niet gedacht. Mijn man gaat hem nu een beetje bijwer- >n en dan zetten we hem waarschijnlijk gewoon weer in de politiek schrikt van miljoen extra wen aan den run» Verbijsterd, geschrokken en enorm ge hokt. Zo reageerde de Alphense politiek gisteren op de mede- eling dat het budget voor de Wet Voorzieningen Gehandicap- (WVG) vorig jaar met 1,2 miljoen gulden is overschreden, ljuderen en gehandicapten kunnen van de gemeente een WVG- wjdrage krijgen voor vervoerskosten, rolstoelen, woningaanpas- ngen en verzekeringen. Voor 1998 raamde de gemeente Al- Jien dat zij ruim 4,3 miljoen aan WVG-verstrekkingen kwijt zou jijn. Bij een inventarisatie kwam echter de forse overschrijding an het licht. Met name de verstrekkingen voor vervoerskosten jjn sterk overschreden. De gemeente wijt dit aan het stijgende antal zogenaamde herhalingsaanvragen en het toenemende eroep dat ouderen op de voorziening doen. De overschrijding jrdt betaald uit de reservegelden WVG. teven bussen opengebroken jflqfarendsveen Zeven bussen, die aan de Lasso in Roelof- endsveen stonden geparkeerd, zijn tussen dinsdagmiddag en oensdagochtend opengebroken. De dieven maakten daarbij videorecorders en observatiecamera's buit. lofarendsveen» marun kramp ior gladheid kwamen drie ikwagens gisteren de helling het aquaduct van de A4 bij elofarendsveen niet op. ordat ze de rijbaan in de hting van Amsterdam blok- »rden onstond een file van ïttien kilometer. Rijkswater- at die dichtbij het aquaduct depot heeft, schoot de rond uur gestrandde vrachtwa- ïchauffeurs te hulp. Met wat ra zand en zout op de weg iden de tankwagens uitein- ijk wel de helling op. )e verkeersdienst van de Ko- iklijke Landelijke Politie nsten had aanvankelijk een Iding gekregen dat drie boze luffeurs de oprit van de A4 Hoogmade blokkeerden. De nnen zouden ontstemd zijn ir de gladheidsbestrijding en it verder durven rijden in hun met brandstof gevulde tankwagens. Ter plaatse bleek dit verhaal niet waar, meldt J. Bennink van de verkeersdienst. „De chauffeurs stonden een paar kilometër verderop stil, en van opzet was geen sprake." Twee van de drie tankwagens waren leeg. „Waarschijnlijk deed dit ze ook de das om. Als ze vol hadden gezeten was er meer druk op de assen geweest en hadden ze de helling moge lijk wel getrokken." Volgens Bennink was er niet slecht ge strooid op de A4. „Integendeel, zou ik willen zeggen. Dat die vrachtwagens niet omhoog kwamen is waarschijnlijk een samenloop van omstandighe den geweest. En als je eenmaal stil komt te staan is het heel las tig om je wagen bij de weers omstandigheden uit dat dal te trekken." FOTO ENCEL LAMEIJER Cees Comelisse laat burgemeester Schoof zien hoe de methadonverstrekking in zijn werk gaat. alphen aan den run constantun hoffscholte Alphen heeft een eigen ver strekpunt voor methadon. In een klein, grijs gebouwtje te genover het politiebureau kun nen Alphense verslaafden voortaan terecht voor een do sis methadon én voor profes sionele hulp bij hun versla vingsprobleem. Burgemeester N. Schoof verrichtte gisteren de officiële opening. De nieuwe portocabine aan de Meteoorlaan wordt volgen de week pas echt in gebruik ge nomen. Vanaf maandag 15 fe bruari is het pand wekelijks op maandag-, woensdag en vrij dagochtend gedurende ander half uur open. Een voorlopige groep van 22 mannen en drie vrouwen hoeft dan Alphen niet meer te verlaten om methadon te verkrijgen. Voorheen moes ten zij daarvoor naar Leiden. „En dat was niet terecht, want je moet mensen niet door de regio laten zwerven om van hun verslaving af te komen", zei wethouder Lyczak gisteren. De methadonverstrekking valt onder de paraplu van Par- nassia, een psycho-medisch centrum dat voortkomt uit een fusie van een aantal regionale instellingen voor de geestelijke gezondheidszorg, waaronder Centrum Zeestraat. Tegelijker tijd is Parnassia ook verant woordelijk voor het zogenaam de begeleidingsprogramma. Dit betekent dat verslaafden, als zij dat willen, individueel hulp krijgen bij hun versla vingsprobleem, met als uitein delijk doel het op een volwaar dige manier terugkeren in de maatschappij. De begeleiding van verslaafden is in Alphen in handen van Cees Cornelisse. Hij inventariseert wie van de voorlopige groep van 25 cliën ten wil meedoen aan het bege leidingsprogramma. Opvallend gegeven is dat de gemiddelde leeftijd van de gebruikers bijna 37 jaar is, terwijl 44% over werk beschikt. Meedraaien Regio-coördinator Rob van de Berg van Parnassia benadrukte dat methadongebruikers wel degelijk in de samenleving kunnen meedraaien. „Het beeld dat het altijd om een ver loederde groep gaat is niet te recht. Methadon is niet een middel waarvan je in een roes raakt, mensen kunnen er bij voorbeeld gewoon mee wer ken. De portocabine lijkt ook niet op zoiets als de metha- donbus. Hier zijn geen luiken of tralies, we willen de mensen op een open manier ontvan gen." Naast het pandje aan de Me teoorlaan heeft Parnassia in Al phen nog een vestiging aan de Noorder Keerkring. Deze 'poli kliniek Verslavingszorg' is be doeld voor mensen die proble men hebben door het gebruik van alcohol, medicijnen of door gokken. John Hoogeveen uit Hoogmade vertelt over zijn ervaringen een dag zegt een vader van Je zestig tegen zijn zoon: 'Z ïj de boerderij maar voort. Ik p ermee'. Oké, zegt de jonge er-in-spe, die eindelijk zijn ikomstdroom 'een eigen be- jf kan verwezenlijken. Sa- in stappen ze naar de nota- En hups, de zoveelste gene- ie is er klaar voor om het fa- liebedrijf voort te zetten. Een itjevan een cent. ergeet het maar", zegt de •jarige John Hoogeveen uit ogmade uit de grond van hart. Vijf maanden deed hij over om boerde- aan het ordein- van zijn 63-ja- vader :r te ne- jn. Dat eigen- veel te „Ik cht dat •op wist. aar als je echt in- kom je 'pas echt bij komt pn." lonver- ijdelijke l inten se ge- lekken (Westelijk Land- en Tuinbouw organisatie) in Bodegraven. De belangstelling bleek zo groot, dat de zaal in allerijl moest wor den vergroot. John Hoogeveen is de derde ge neratie die nu boer is aan het Noordeinde, pal naast rijksweg A4. Hij liep als kind al met de gedachte rond om boer te wor den. „Ik vond het altijd al mooi. Vooral het trekker rijden", lacht hij, zittend aan de keukentafel in zijn woning. John volgde na de lagere school het landbouw onderwijs in Alphen en Gouda. Daarna Glastuinbouw, veeteelt, akkerbouw en sierteelt kenmerken de dorpen rond Leiden en Alphen aan den Rijn. Iedere boer, iedere tuinder heeft zijn eigen verhaal te vertellen. Dat gaat vaak verder dan technische details over de De rubriek De Boer Op belicht de andere kant van bedrijven die de Rijn- en Veenstreek rijk is. In deze aflevering komt John Hoogeveen uit Hoogmade aan het woord, die vorig jaar de boerderij van zijn vader overnam. John Hoogeveen is de derde generatie die boer is aan het Noordeinde in Hoogmade. it adviseurs, banken, verze- Jaars, de boekhouder en niet de laatste plaats met zijn ou- K vergden zoveel tijd dat hij eigenlijk wel een jaar voor uit ld willen trekken, jnvankelijk had John veel broom om zijn ervaringen it de bedrijfsovername in de Jnt uit de doeken te doen. «ter de wetenschap dat veel p boeren en tuinders nog Pr een overname staan en hij v wellicht met zijn ervarin- J? een hart onder de riem kan 'ten, overwon bij hem de vader, die kan stoelen op een jarenlange ervaring, keek arg wanend toe hoe zijn zoon 'blaarkoppen' kruiste met 'Amerikaanse koeien' en ze ook nog eens anders voedde. „Het kwam erop neer dat de gemid delde melkproductie van een koe per jaar langzamerhand steeg van 5000 naar 8000 liter. Toen hij dat zag, kreeg hij meer vertrouwen." Het was in november 1997 toen vader en zoon voor het eerst se rieus over bedrijfsovername .j ..v... gingen praten. Beiden moesten fjfel. Onlangs vertelde hij zijn echter ook wennen aan het 'haal nog tijdens een voor- idee. Het is niet zomaar een za- ntingsavond van de WLTO kelijke transactie. Levenswerk uit handen geven doe je niet zomaar even. Ze verdiepten zich in de inge wikkelde materie. John volgde zelfs de tien avonden durende cursus 'bedrijfsovername' die het NAJK (Nederlands Agra risch Jongeren Kontakt) in het hele land organiseert. Enkele jaren eerder deed hij de cursus 'economische vorming voor toekomstige ondernemers'. Toen stelde hij al een plan op hoe hij een toekomstwaardig bedrijf kan overnemen. Zijn va der volgde geen cursus, net als de meeste boeren die uit het bedrijf willen stappen. John vindt dat jammer. „Ook voor hen is het belangrijk zich goed te laten informeren. Mijn advies aan degene die voor een be drijfsovername staan is dan ook: 'ouders volg pok een cur sus. Ze zijn er ook speciaal voor jullie'." John en zijn ouders zaten in de periode tussen november '97 en mei '98 nogal eens met el kaar om te tafel. De WLTO ver strekte adviezen. De boekhou der bekeek de financiële moge lij kheden. Bij verschillende banken informeerden ze over de meest gunstige hypotheken. Er zijn immers met de overna me toch al gauw enkele miljoe nen gemoeid. John had nog met verzekeraars om de tafel willen zitten over het afsluiten van zo gunstig mogelijke verze keringen. Maar daar was de tijd niet meer voor. De deadline voor de overname lag in mei 1998 omdat er toen weer een nieuw boekjaar begon. „Het moest snel gaan", merkt hij op. „Tijd om eens een week over een advies na te denken had den we niet. Maar ik denk dat het allemaal wel goed is gere- Öp 8 mei 1998 stapten vader en zoon Hoogeveen naar de nota ris en werd de overname een feit. „Een bijzondere dag was hoogmade het wel", erkent John. „Het was marieta kroft FOTO HIELCO KUIPERS een opluchting. Eindelijk waren we van al die gesprekken af. We sloten iets af waar we maanden naar toe hadden gewerkt. Zoals op zoveel familiebedrij ven, zet John Hoogeveen het le venswerk van zijn ouders en grootouders voort. De hele fa milie is er blij mee. De vraag is echter, hoelang nog aan het Noordeinde. De verbreding van de A4 over een groot deel van zijn bedrijf komt voor de jonge ondernemer wel heel angstaan jagend dichtbij. HEF TIM BROUWER DE KONING. 071-5356417. PLV -CHEF MARIETA KROFT. 071-5356411 Bezwaar tegen theater/bioscoop deels tereci De vijfde brug over de Oude Rijn mag er van gedeputeer de staten (GS) van Zuid-Holland komen. Zij hebber goedkeuring gegeven aan het bestemmingsplan Cen trum en daarmee aan de stadshartplannen. Een uitzon dering hierop is het theaterbioscoopcomplex. De bezwa ren van omwonenden tegen de hoge toneeltoren zijn volgens GS gegrond. den haag/alpheh aan den run saskia buitelaar De gemeente mag een vijfde brug aanleggen, maar moet daarbij aan bepaalde voorwaar den voldoen om het scheepver- keer een veilige en vlotte door gang te verlenen. Die voorwaar den moeten aan de hand van de Vaarwegenverordening na der worden vastgesteld. De schippersvereniging Schutte- vaer maakt al jarenlang be zwaar tegen de aanleg van de brug. GS zijn het gedeeltelijk eens met de bezwaren van enkele toekomstige buren van het the aterbioscoopcomplex. Zij vre zen verlies aan zonlicht uitzicht en privacy. De minimaal 17 me ter hoge toneeltoren binnen een afstand van tien meter van de woningen veroorzaakt in derdaad onaanvaardbaar veel schaduw in de zomermaanden, vinden GS. Daarvoor moet de gemeente een oplossing beden ken. Weinig uitzicht en privacy is echter inherent aan het wo nen in intensief stedelijk ge bied, menen GS. Het merendeel van de overige 38 bedenkingen van Alphena- ren is verworpen. Daaronder waren bezwaren tegen de sloop van twee woningen aan de Van Boetzelaerstraat, de hoogte van het nieuwe stadhuis en de bouw van woningen en winkels op de Hoge Zijde. De Thorbec- kestraat kan wat GS betreft worden doorgetrokken. Aan de gevolgen daarvan voor zowel de straat zelf als de Lijsterlaan heeft de gemeente bij de voor bereiding van het bestem mingsplan en bij het raadsbe sluit uitvoerig aandacht be steed, meent de provincie. Alphen heeft aangegeven de nodige veiligheidsmaatregelen te treffen in de Thorbeckestraat en dat de belanghebbenden bij de inrichting zullen worden be trokken. De trillingshinder blijft binnen aanvaardbare grenzen en de geluidsoverlast blijft door een nachtelijk rijverbod be perkt. Het belang om de bereik baarheid van de Lage Zijde te verbeteren weegt voor GS zwaar. Tegen de afzonderlijke bouwplannen kan nog wel be zwaar worden gemaakt. alphen aan den run wen in de wijze waarop de Coupépolder is ingepakt. Zij stemden daarom gisteravond in meerderheid in met het voor stel van de projectgroep Cou pépolder aan de provincie om de afdeklaag te handhaven. De gemeenteraad moet op 25 fe bruari definitief met het voor stel akkoord gaan, waarna de provincie zich erover kan bui gen. Wat de Alphense commissie uitvoeringszaken betreft kan met wat kleine reparaties, de huidige afdeklaag op de Coupé polder blijven liggen. Nu uit tuchtonderzoek is gebleken dat de vervuiling van lucht boven de voormalige gifbelt niet ern stiger is dan elders in Neder land, heeft de politiek vertrou- ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE aansprakelijk voor dit verlies. Op zijn schadeclaim gaat de ge meente echter niet in, meldt burgemeester W. Van Beek. De overlast was immers onvermij delijk en van opzet was geen sprake. De opknapbeurt van riolering en de bestrating in het buurtje duldde geen uitstel, al dus de burgemeester. Na een gesprek besloten het college en Jansen dat de gemeente mee betaalt aan een reclamecam pagne. „Dat moet een goede campagne zijn waarmee we de klanten terugwinnen." Ook zet de gemeente zich in om een depot voor postpakket jes onder te brengen in de Troefmarkt. Sinds het postkan toor in Leimuiden is gesloten, moeten de Rijnsaterwoudse klanten voor hun poststuk naar de Leimuidense supermarkt Di- gros. Jansen vreest dat de Rijn- saterwoudenaren daar dan ook gelijk hun boodschappen doen. De gemeente kan zich dat in denken. Ze verzocht de PTT daarom een depot in te richten in de Troefmarkt. Pas na lang aandringen van de gemeente besloot de PTT om nog eens naar het verzoek te kijken. runsaterwoude marun kramp Als Troefmarkt-eigenaar P. Jan sen kan aantonen dat hij klan ten is kwijtgeraakt door werk zaamheden in de - Overbuurt, betaalt de gemeente mee aan een reclamecampagne. Het ge meentebestuur besloot dit naar aanleiding van de klachten van de supermartkeigenaar. De ge meente vindt een financiële bij drage op zijn plaats omdat ze het van wezenlijk belang voor Rijnsaterwoude vindt dat het dorp een supermarkt behoudt. Daarvoor moet Jansen wel eerst aantonen dat hij minder omzet heeft gedraaid in de pe riode dat de gemeente in de buurt aan het werk was. Eind vorig jaar was de Troefmarkt min of meer omringd door een gracht. In die brede sleuf werd gewerkt aan de rioleringen. De klanten van Jansen moesten over een planken loopbruggetje om in de winkel te komen en dat gaf een aantal oude klanten nogal wat problemen, meende Jansen. Veel mensen gingen hun boodschappen volgens de eigenaar elders doen. Jansen stelde de gemeente

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23