Plan disco Baanderij Weinig steun voor Oegstgeests anti-drankplan Bewoners Leiderdorp-Zuid: gemeente één groot woonerf ïgstgeest onderzoekt ipperbollen op straat Regio tra verbodsborden tegen icht ver keer Terweeweg Bomen Schoolstraat tijdje op vakantie Voorschoten: vuilopslag bij Wedde ethouder krijgt eerste muurkrant Duurzaam Voorschoten Voorwaardelijke celstraf potlood venter DERDAG 11 FEBRUARI 1999 rdachte snackbaroverval weer vrij owoude Twee dagen na zijn arrestatie is een 18-jarige ver tevan een snackbaroverval in Zoeterwoude vandaag weer elaten. Uit de verhoren van de Zoeterwoudenaar is volgens olitie gebleken, dat hij niet een van de twee overvallers kan die op 23 januari een snackbar in de Kerklaan overvielen, alen een paar honderd gulden. De 18-jarige man was op ijdstip van de overval, tussen negen en tien uur op zater- vond, niet in Zoeterwoude. De politie doet verder geen me- ilingen over het onderzoek. Rechercheurs zijn nog steeds iek naar getuigen van de overval. Bij de Rabobank zijn ge ns van rekeninghouders opgevraagd die die avond geld ien gepind om de hoek van de Kerklaan. ven auto's parkeren gevaarlijk Zeven automobilisten kregen vannacht van de poli- i de Oegstgeestse wijk Haaswijk een bekeuring omdat ze auto gevaarlijk hadden geparkeerd in de Aldo van Eyck- Willem Dudoklaan en Morsebellaan. Vier automobilisten en een waarschuwing omdat ze hun vierwieler in het groen de Haarlemmerstraatweg hadden gezet. lisje aangereden op De Ruytersingel KfHQTENEen 7-jarige meisje heeft gistermiddag een her- chudding opgelopen bij een aanrijding op de Admiraal de ersingel in Voorschoten. Haar moeder kon nog wel haar andere kinderen en zichzelf redden toen een 45-jarige au- bilist het viertal op de oversteekplaats te laat in de gaten I Ambulancepersoneel heeft het meisje ter plaatse behan- idhovenaar moet de cel bi enaar Een 37-jarige Eindhovenaar is vanmorgen in alle gte in Wassenaar opgepakt en overgebracht naar de politie iord-Holland. De man bleek daar eerder te zijn veroor- Itot een celstraf van vier weken wegens vernieling. Agen- agen de man om 3.00 uur rijden op een fiets met twee krat iet lege flessen. De politie vertrouwde het niet, omdat uvsporen leidden naar een drankwinkel aan de Langstraat, irzoek moet uitwijzen of de man de kratten inderdaad eest maarten keulemans erende waarschuwings- op een paal. Bij over- laatsen in Oegstgeest zou eens de toekomst kun- ijn. Leefbaar Oegstgeest de gemeente knipper- neerzet tijdens de werk- eden op de Lange Voort, bollen moeten dienst doen als extra waar ing bij de oversteekplaat oor de scholen. Wethou- van Eisen (verkeer) is iet idee te porren. ,,Deze itie zullen we zeker uit- p Als het tenminste be- ir is", liet hij gisteravond commissievergadering iperbollen worden al ge- ieest maarten keulemans wegversmallingen, hek verkeersdrempels - maar ree extra verkeersborden, lee wil Oegstgeest de st van vrachtwagens op weeweg tegengaan. Hoe- e Terweeweg tussen de ck Pyrmontlaan en de de Colignylaan al ruim aar verboden gebied is •achtverkeer, wijst onder- it dat er nog elke dag ze- vrachtwagens over de eweg rijden, bestelbusjes eegerekend. het onderzoek blijkt ook chef erna straatsma, 071-5356437,plv -chef judy nihof, 071-5356416 regio wim koevoet Het voornemen van het Oegstgeestse gemeente bestuur om het roken en drinken in sportkanti nes aan banden te leggen, krijgt in de regio wei nig navolging. Sterker nog, M. van der Vlies, lid van de Leiderdorpse sportraad en voorzitter van de gymnastiekvereniging Sparta, stelt dat Oegst geest beter een voorbeeld kan nemen aan 'zijn' gemeente. „De gemeente Oegstgeest is knap laat met deze discussie. En nu begint ze haar nog verkeerd ook", zegt hij. „Je moet niet morrelen aan de subsidies voor sportverenigingen. Dat is een ui terst middel. Oegstgeest heeft toch ook een sportraad? Die kan in overleg met de besturen van de clubs een goed beleid ontwikkelen. Dat hebben wij in Leiderdorp al jaren geleden ge daan. En ik durf te beweren dat de situatie in de ze gemeente onder controle is. Er zijn geen klachten en er zijn geen uitwassen." Of er uitwassen in Leiden zijn durft wethouder H. Baaijens (gezondheidszorg) niet te zeggen. Hem hebben in elk geval geen signalen bereikt dat in sportkantines overlast is door overmatig drankgebruik of onaangepast rookgedrag. „Zou dit artikel mensen bewegen tot klachten, dan kom ik direct in actie. Ik zou er ook niet voor te rugdeinzen om desnoods clubs te beïnvloeden via hun subsidies." Baaijens erkent dat de discussie ook een prin cipiële kant heeft. „Dat sporten goed is voor de gezondheid en dat sportclubs voor een deel af hankelijk zijn van barinkomsten, daar zit natuur lijk iets tegenstrijdigs in. Maar onder baromzet moet je niet alleen bier en sterke dranken ver staan, maar ook zoetjes, zoutjes en frisdranken. Verder hebben verenigingen ook een sociale functie die zeer waardevol is. Ik wil geen Ameri kaanse toestanden die ik onlangs van nabij heb meegemaakt. Mensen die roken en drinken zijn geen paria's. Ik wil geen heksenjacht ontkete nen." Beleidsmedewerker R. Marchand van het Leid- se sportbedrijf voert een aantal praktische be zwaren aan. Hij wijst erop dat veruit de meeste kantines eigendom zijn van de clubs zijn. „Die maken daar de dienst uit. In gemeentelijke sport complexen is er wel beleid in aantocht, maar d5t zal niet neerkomen op het droogleggen en weren van rokers. Er zullen rookvrije stroken komen, net als in restaurants." Volgens Marchand kan Leiden ook weinig uit richten met subsidies. „Wij geven geen directe subsidies. Wat we wel doen is dat we de niet de volle kostprijs van veld- en zaalonderhoud in de huur doorberekenen. Ik denk dat Leiden in last zou zijn als we hogere huren gaan rekenen aan clubs die geen of onvoldoende antirook en - drinkmaatregelen treffen." Lange weg Op het verweer dat waar een wil is, meestal ook een weg is, zegt hij: „Zeker wel, maar het is wel een heel lange weg." En: „Ik wil trouwens ook de indruk wegnemen dat clubs draaien op de bar omzet. Ze kunnen er hooguit de extraatjes mee betalen, zoals een extra jeugdtrainer of uitjes." In Katwijk, meldt woordvoerster C. Koppert, wordt binnenkort een 'genotsmiddelenregle ment' uitgebracht, maar dat is van toepassing op de sociaal-culturele sector. „Die accommodaties zijn gemeentelijk eigendom, daar heeft de ge meente het voor het zeggen. In kantines ligt dat anders. Ik denk niet dat we direct over de hoogte van de subsidies gaan beginnen. Ik denk dat met een forumdiscussie alle Katwijkse sportclubs op het goede spoor gezet kunnen worden. Volgens M. Noort, raadslid namens Progressief Oegstgeest en fel pleitbezorger van rook- en drankvrije kantines, wordt er zeker niet alleen in Oegstgeestse sportkantines veel gedronken en gerookt. „De zogenaamde derde helft is een fe nomeen. Ik sluit uit dat alleen in Oegstgeest te veel wordt gedronken. Leiden is toch ook in last als een dronken kantinebezoeker iemand dood rijdt?" Noort heeft vooral zorgen over de jeugdige sporters. Hij wijst erop dat zo'n tien procent van de Nederlandse jongeren cara-patiënt is. „Die groep is gebaat bij het vergroten van het longvo lume. Dat kunnen zij bereiken door te sporten. Maar als het in de sportkantines blauw staat van de rook... Dat Leiden geen klachten krijgt, is nog al wiedes. Cara-patiënten komen niet in sport kantines." bruikt bij enkele zebrapaden in Wassenaar. Aan de Oegstgeest se Lange Voort moeten ze op een aantal wegversmallingen, verkeersdrempels en verhoogde kruispunten komen te staan. Ook overweegt Oegstgeest een stukje Lange Voort om te bou wen tot dertig-kilometergebied. Daarmee wordt het stuk weg dek ter hoogte van het school gebouw van Poelweijde extra worden beveiligd, als daar ooit de Montessorischool wordt on dergebracht. Omwonenden lijken zeer te spreken over de verkeersmaat regelen die Oegstgeest op de Lange Voort wil nemen. In een eerste, reactie liet een van hen weten dat het dertig-kilometer gebied nog veel groter mag. voorschoten Een aantal bomen in de Voorschotense Schoolstraat gaat de komende maanden op vakantie. Een daarvan is de monumen tale linde voor de Gevers Deynootschool en de Dorpskerk, die van ochtend uit de grond werd getakeld. Het gedeelte van de winkelstraat tussen de Erasmusstraat en de Ra bobank is binnenkort aan de beurt om opgeknapt te worden en daar om moeten de bomen even verhuizen. De opknapbeurt begint pas in maart, maar de winterperiode is de beste tijd om bomen te verhui zen. De linde vertrekt naar het Treubplein, drie amberbomen gaan naar de Palestrinalaan, een vleugelnoot komt bij de Frisolaan te staan en een hazelaar vertrekt tijdelijk naar de Van Helsdingenlaan. Als de werkzaamheden in de Schoolstraat klaar zijn, komen de bo men weer terug. FOTO MARK LAMERS Wethouder enthousiast over 'herriekeldt Een discotheek annex jeugdhonk op bedrijventerrein de Baanderij, in de kelder van een grote winkel. Wethouder P. Kolman (jongerenbeleid) is dolenthousiast over het idee. Geen omwonenden, geen overlast, dus geen klach ten. 'Herriekelder' is de term die ze ervoor gebruikt. leiderdorp afke van der toolen Projectontwikkelaar W. Regeer van de Baanderij ziet mogelijk heden voor een jeugdhonk. Het nog te bouwen pand voor Leen Bakker zou zo'n kelder kunnen krijgen. „Ik ben er geen tegen stander van, maar ik wil abso luut geen narigheid op die loca tie", zegt hij voorzichtig. Ook in andere opzichten staat het idee nog in de kinderschoenen. Zo weet de wethouder nog niet of het een puur commerciële dis co wordt. „Het zou wel fijn zijn om als gemeente een vinger in de pap te hebben", vindt ze. Dat er in Leiderdorp meer ruimte nodig is voor jongeren, is een feit. Tot nu toe werd er slechts gedacht in de richting van een vaste 'huiskamer' voor de jeugd. „Maar het één zou in zo'n kelder heel goed met het ander te combineren kunnen zijn", zegt Kolman. „In het weekeinde een disco, doorde weeks een huiskamer." De Baanderij ligt op de grens met Leiden. Daarom ook wil de wethouder het idee eerst be spreken in het regionaal overleg voor het jeugdbeleid. Met soci aal-cultureel centrum Sjelter praat Kolman volgende week: ze wil dat de Leiderdorpse jon geren daar tijdelijk een honk voor in de avonduren krijgen. Coördinator M. Kerkhof van Sjelter wil met een reactie op het plan wachten tot na dat ge sprek. Er zijn al eens eerder plannen geopperd voor een disco op de Baanderij, maar die zijn afge ketst. In één geval lag dat aan problemen met het bestem mingsplan van het bedrijven terrein. Wethouder V. Molken- boer (ruimtelijke ordening) durft op dat punt nog geen uit spraken te doen als het om dit nieuwe plan gaat. Als het aan Regeer ligt wordt de Baanderij steeds minder een bedrijventerrein, en steeds meer een koopcentrum, met onder meer een restaurant en een aanlegsteiger voor bootjes. dat de meeste bewoners van de Terweeweg (65 procent) vinden dat de gemeente 'aanvullende maatregelen' moet nemen om de vrachtwagens te weren. Oegstgeest denkt die maatrege len te hebben gevonden in twee extra verkeersborden die het in- rijverbod alvast aankondigen - bij de De Kempenaerstraat en de Lijtweg. Overigens is de gemeente niet bijster onder de indruk van de zeventien overtredingen per dag. „Zeventien vrachtwagens in 24 uur is gering in relatie tot de ruim 2800 personenauto's die per etmaal passeren." voorschoten frouke houtman Wethouder A. Draijer (CDA) houdt vast aan Het Wedde als toekomstige opslagplaats voor vuilcontainers. Dat gebeurt te gen de wens van veel Voor schotense raadsleden die de opslagplaats liever op bedrijfs terrein Starrenburg 2 zien dan in het meer bewoonde gebied rond zwembad Het Wedde. Het grote probleem bij het vinden van een geschikte plek is, dat de containers vanaf de opslagplaats twee keer per dag worden weggehaald door gro tere wagens. Door hun om vang hebben die veel ruimte nodig om te draaien. Volgens Draijer zijn in heel Voorscho ten maar een paar van zulke plaatsen. Na een uitgebreide zoekac tie is Draijer tot de slotsom ge komen, dat de locatie bij Het Wedde toch de beste plek is. Overigens komt de opslag plaats de eerste maanden tij delijk op de Papelaan. Of de gemeente de streefda tum van half april haalt is de vraag. De twee vuilniswagens zijn al in Voorschoten, maar volgens Draijer nog niet te ge bruiken. Ze overschrijden de geluidsnormen. Bovendien hebben Voorschotenaren nog niet de minicontainers die no dig zijn voor het nieuwe op- haalsvsteem. Tweede wijkbijeenkomst over het verkeerscirculatie-plan leiderdorp» afke van der toolen ■hoten frouke houtman het symbolische bedrag en dubbeltje kreeg wet- r A. Draijer gisteravond nden van P. Bijleveld de Muurkrant van het Plat- )uurzaam Voorschoten, twee ambitieuze plannen inpak willen de werkgroe- lilieu Verkeer en Afval ït platform een stap zet- i weg naar een schoner ihoten. Dit kan bijvoor als de gemeente meer cht besteedt aan ander rdan de auto. platform hoopt dat in de nst meer mensen hun aten staan en op de fiets n. De gemeente krijgt het om wonen en werken bij te brengen. Ambtenaren tknemers in plaatselijke 'en moeten gestimuleerd n in Voorschoten te gaan aanbieden van de eerste rant werd ingeleid met 'dieke' sketch. Gestoken njas en met een petje op te Bijleveld de rol van >en zoon, die de gemeen- e volgende eeuw bedankt et duurzame beleid van e Muurkrant staan de be kte doelen van het Plat- Zo kan meer afval wor- Wgebruikt en moeten ngers binnenkort veilig aat kunnen oversteken, ttform Duurzaam Voor- n is in september vorig 'gericht op initiatief van eente. „Heel Leiderdorp één groot woonerf." Het werd als kwinkslag gebracht, maar was toch ook seri eus bedoeld. Als fietsers en voetgangers overal voorrang krijgen op de rest, dan pas is Leider dorp leefbaar, was de boodschap. De opmerking kwam van een van de aanwezigen op de tweede wijkbijeenkomst over het verkeerscirculatie-plan (VCP), gisteravond. Dit keer was Leiderdorp-Zuid aan de beurt, ingeklemd tussen Persant Snoep- weg, Van der Valk Boumanweg, en Engelendaal. Ook nu was het grote gebaar weer volop aan wezig. Ringwegen om Leiderdorp waren weer populair, én ook werd er een plan gelanceerd voor een parallelweg langs de A4. Alles om het ongewenste verkeer maar uit het dorp te weren. Maar daarnaast heerste het besef dat ook de Leiderdorper niet altijd zo'n heer in het verkeer is. En dat terwijl die zich toch ook vaak genoeg van A naar B moet verplaatsen. Hoogste tijd dus om eens na te denken over hoe de Leiderdorper op de fiets te krijgen. Vandaar die opmerking over het woonerf. Neem bijvoorbeeld de route Vronkenlaan - Poel geestlaan - Laan van Ouderzorg. „Niet normaal hoe hard ze daar rijden", daarover was iedereen het wel eens. En daar komt nog bij dat aan de Vronkenlaan diverse scholen liggen. Niet zo pret tig om je kinderen op hun fietsje zo'n racebaan op te sturen. Of over te laten steken. Een bewoonster van de Vronkenlaan kan er over meepraten. „Ik hou een paar keer per week mijn hart vast." En een ander: „Dat komt: het is een voorrangsweg, dus dan is het gewoon plank gas. Dit kan zo niet langer." Wat doen de ouders dus? Die pakken de auto om hun kinderen te halen en te brengen. Met als gevolg: nog meer verkeer. Het pleidooi van D. Hewitt van het Leiderdorpse Milieuplatform voor een veel beter fietspadennet vond dan ook veel weerklank. Want de fietsers hebben het niet alleen op de Vronkenlaan slecht, zoveel werd wel duidelijk. Een greep: ze worden klemgereden op de Laan van Ouderzorg. Moeten eeuwen wachten voor ze de Engelendaal over kunnen. En worden op de Spanjaardsbrug compleet fijngeknepen tussen de auto's. Er zijn oplossingen te over. Tenminste, als de aanwezigen het voor het zeggen zouden hebben. Daar zijn deze avonden trouwens precies voor bedoeld: om de inwoners zelf mee te laten den ken. En verkeerswethouder V. Molkenboer staat ervoor in dat hun suggesties de basis vormen waarop het verkeersplan wordt gebouwd. Een prettig fietspadennet door heel Leiderdorp hoort daar zeker bij. Breed genoeg voor moeder - of va der - en kind om néast elkaar te kunnen rijden. En met voorrang bij elk stoplicht. En dan de Engelendaal. Tunneltjes of brugge tjes, dat zou een mooie manier zijn om de meest beruchte racebaan van Leiderdorp te kruisen. Want. zoals iemand die op de hoek van de Enge lendaal en de Vronkenlaan het uitdrukte: „Het draaft daar lekker door. Zit je te eten, hoor je ge gil van remmen, is het weer van klaboem!" Woordvoerder P. Bijleveld overhandigde de eerste Muurkrant van het Platform Duurzaam Voorschoten met een 'ludieke' sketch. FOTO LOEK ZUYDERDUIN den haag/oegstgeest Hij weet eigenlijk nog steeds niet waarom hij het gedaan heeft. Een 21-jarige Oegstgees- tenaar begon vorig jaar met 'potloodventen' in de omgeving van de Kvvaaklaan of op een bospad daar ergens in de buurt. Toen een paar jochies aangifte deden werd de jongeman aan gehouden. Pas een jaar later, gisteren, stond de verdachte te recht wegens schending van de openbare eerbaarheid. Er is sinds zijn aanhouding het nodige gebeurd aan thera pie. De jongeman, die niet meer in Oegstgeest woont, wordt behandeld in een zieken huis op de afdeling seksuologie. En die therapie werpt vruchten af, zo schreef de behandelaar in een rapport aan politierechter C. Waterbolk. Voor herhaling is men niet bang meer. Het exhibitionistische gedrag laat zich mogelijk verklaren door de omstandigheid dat de jongen vroeger door een leraar zou zijn misbruikt. Een verblijf in een internaat en een minder waardigheidscomplex vanwege onder meer dyslexie, hadden mogelijk ook een rol gespeeld volgens een hulpverlener. De politierechter zei met dat alles rekening te houden in zijn vonnis. Officier van justitie M. van der Plas, had een boete van 500 gulden geëist, naast een voorwaardelijke gevangenis straf van twee weken. De rech ter liet de boete achterwege en legde alleen de voorwaardelijke gevangenisstraf op. „Het gaat mij erom dat u het in de toe komst niet meer doet. Met na me jonge kinderen kunnen hier heel erg van schrikken".

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21