Gemeente koopt pand Ad Sanctos Baggerdepot in de )ostvlietpolder over aar jaar overbodig' andelH wandel Leiden Regio Fraai, maar niet lekker kent de Leidse Vliegershop Hans Dulfer opent Spaans café Zuid-West wil ook wel wijkontwikkelingsplan cLlXCi^', ■L2f fiïujc CLl cltuj. "Zrs&fï ^sintrcrtuin - HDERDAG 11 FEBRUARI 1999 erbarfoot de provincie een paar jaar jÏi cht met het aanleggen van i baggerstortplaats in de ttvlietpolder, wordt die üfcelf overbodig. Alternatie- lechnieken van het verwer- van zwaar tot zeer zwaar J vuilde bagger, de zogehe- klasse 4 bagger, verkeren iddels in het eindstadium ontwikkeling. Hierdoor is rten over een paar jaar niet nodig. Dat was de bood- iap van J. Gubbens, senior iject manager van het be- Watco en voorzitter van Stichting Klasse 4, een yj trkoepelende stichting van jrijven die zich bezighou- met alternatieve metho- voor het verwerken van ir vervuilde bagger. Hij sgisteren bij een lezing van Vrienden van de Oostvliet- der en de Stichting Belan- ibehartiging Oostvlietpol- over alternatieve bagger- werkingsmethoden. in van de verwerkings- hnieken is zandwinning uit gerspecie, wat sinds zo'n jaar door verschillende Irijven in ons land wordt wikkeld. Zand uit bagger de is een prima bouwstof, onder andere gebruikt kan rden onder nieuwe wegen, zand dat aan het eind van proces overblijft, is nog iar zo weinig vervuild dat vergelijkbaar is met tradi- 1 leel gewonnen zand. Het is ter alleen zinvol om zand winnen uit baggerspecie een hoog zandgehalte, ders wordt het te duur. jger kan ook grind rden geproduceerd. Het irdeel van het lichtgewicht id is dat er lichtgewicht be- van gemaakt kan worden. geavanceerd product ar steeds meer vraag naar met name in de Verenigde ten. Daar maakt men er senvloeren mee in wolken- bbers. Maar ook voor stra- makers in Nederland zou den lichtere stoeptegels een hoop rugproblemen voorko men. In Australië en de VS zijn er enkele fabrieken die licht gewicht grind maken, evenals in Nijmegen, maar als Watco toestemming krijgt van de overheid zou het de eerste in de wereld zijn die het produ ceert met baggerslib. Het na deel ervan is wel, dat de pro ductie veel energie kost. En het is duurder dan het storten van bagger. Het verschil ligt tussen de twintig en veertig gulden per natte kuub, afhankelijk van het type bagger. Dit komt ech ter omdat het storten van bag ger is vrijgesteld van de afval stoffenheffing. Als de overheid er toe over zou gaan om ge woon belasting te heffen op het storten van bagger, zou het verwerken tot lichtgewicht grind nog maar een tientje duurder zijn per natte kuub dan het storten ervan. Of, in het geval van zandrijke bag gerspecie, zelfs een tientje .Investeerders wachten er op dat de politiek nu eindelijk eens de beslissing neemt om deze vrijstelling op te schorten en geld vrij te maken voor ver der technisch onderzoek naar het vervolmaken van ons pro ductieproces. Het gaat om tientallen miljoenen, niet meer. Maar aan deze voor waarden moet voldaan wor den, anders is het maken van ons product niet rendabel", zei Gubbens. Hij waarschuw de de aanwezigen wel dat nooit alle bagger verwerkt kan worden. „Dan zit je met een horizon vol verwerkingsinstal laties." Het gaat de stichting alleen om de klasse 4 bagger, die het "grootste probleem vormt. Bij het opslaan van de ze klasse bagger bestaat altijd het risico dat een deel van de vervuiling alsnog in het milieu komt. Als deze bagger ver werkt zou worden, is er meer opslagcapaciteit voor minder vervuilde, minder risicovolle rkiezingsbijeenkomst GroenLinks nLinks in Leiden houdt za- ig 13 februari een verkie- ibijeenkomst over het pro aal zorgbeleid. Onder an- Tweede-Kamerlid Corrie nann van deze partij, kan-* at-Statenlid Annemarie-Li- ien Frits van Oosten, direc- RUBRIEK VOOR ZAKELIJK NIEUWS TELEFOON 071-535 64 26, FAX 071-532 19 21 is één van de kleinste win es in de Haarlemmerstraat, Pel een met kopers in alle lelijke uithoeken van de we- Dagobert Schulp verkoopt 'makkelijk een jojo aan een elier uit de Stevenshof als hij een vlieger verscheept Noorwegen of Argentinië. Vliegershop is online en ils meer vliegerfans uit bin- en buitenland krijgen dat i- Naast de kassa 'rinkelt' °°k de bankrekening van ilp. aatst heb ik nog een vlieger tht aan een Argentijn", E't Schulp trots. „Hij stuur lij een mailtje via mijn in vite. Of ik de 'Jo-Jo SC 'jn de winkel had liggen of uen. De eerste week van februari zou hij in Neder land zijn voor het filmfestival in Rotterdam. Dan kwam hij hem wel even ophalen." Aldus ge schiedde. Schulp bestelde de vlieger, de Argentijn kwam langs met zijn portemonnee en klaar was Kees. Meestal haalt de klant zijn bestelling natuurlijk niet zelf op. Vooraf betalen is in Amerika al heel gewoon, maar Nederlanders betalen meestal liever 25 procent extra en beta len onder rembours. 'Luister eens', zeggen ze, 'als ik ervoor uit Tiel of Arnhem moet komen kost het me ook geld'. „Het leuke hiervan is dat je extra klanten krijgt", vervolgt Schulp. „Het zijn niet de men sen van om de hoek die iets via internet bestellen. Die komen CHEF WIM WEGMAN. 071-5356414, PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA. 071-5356430 De gemeente Leiden heeft het voormalige Ad Sanctos- pand op de hoek van de Lammermarkt en de Lange Scheistraat gekocht. Volgens de eigenaar van het pand is de koop vorige week gesloten. Wethouder A. Pechtold wil de aanschaf niet bevestigen maar geeft toe samen met zijn collega T. van Rij (ruimtelijke ordening/PvdA) het gebied rond de Lammermarkt 'druk te bestuderen'. De aankoop van het pand staan in ieder geval niet op zichzelf. leiden thomas erdbrink Vorige week vrijdag bleek dat de gemeente een pand vlak naast het Ad Sanctosgebouw heeft gehuurd als opslagruimte voor de Lakenhal. Volgens de eigenaar, die anoniem wil blij ven, is de gemeente van plan om ook Ad Sanctos als opslag ruimte te gebruiken. Wethouder Pechtold wil al leen kwijt dat hij actief op zoek is naar extra ruimte voor het museum. „We zijn de mogelijk heden in het gebied aan het on derzoeken, meer wil ik niet kwijt." Noch de eigenaar, noch de makelaar willen kwijt hoe veel er voor het pand is betaald. De vraagprijs was 435.000 gul den. Flink wat huizen aan de Lam mermarkt zijn nu in het bezit van de gemeente. Veel van deze panden zijn in het verleden aangekocht om ruimte te heb ben voor een grootscheepse uitbreiding van de Lakenhal. Bij nader inzien vond de gemeente de verbouwing (veertig miljoen gulden) toch te duur. Wat de gemeente van plan is met het onroerend goed is nog onduidelijk. In het collegepro gramma, waarin plannen voor de komende vier jaar staan, is duidelijk gemaakt dat B en W het liefst een disco, een hotel of een megabioscoop rond de Lammermarkt wensen. Wethouder T. van Rij heeft Het is nog niet precies duidelijk wat de gemeente met panden als dat van Ad Sanctos aanwil. FOTO HIELCO KUIPERS ook interesse in het Scheltema- complex dat vrijwel het gehele huizenblok tussen de Lange- gracht en de Oude Singei be- leeg en is vervallen. Het gedeel- tementen op de plaats van het te waarin vroeger café De complex bouwen. Het pand Droomfabriek was gevestigd is wordt op dit moment gehuurd gekraakt. Eigenaar R. de Nobel door JoBo de Bouwers als op slaat. Het complex staat al jaren wil niet verkopen en zelf appar- slagruimte. teur van verzorgingshuis Rijn en Vliet zijn aanwezig. Centraal staat de positie van de provin cie binnen de zorgsector in de ze regio. GroenLinks richt zich daarbij vooral op het beleid voor allochtone ouderen. De bijeenkomst is in het LWO-ge- bouw aan de Breestraat 117 van 15.00 tot 17.00 uur. leiden Zo'n 130 leerlingen en oud-leerlin gen van het Regionaal Opleidings Centrum Leiden (ROC) namen gisteren deel aan de jaarlijkse wedstrijden voor bakken en patis serie. De afgelopen weken hebben zij ge werkt aan fraai ogende sierstukken. Fraai ogend, want niet alle inzendingen zijn eet baar. Je kunt het wel opeten, maar het zou ging naar huis met de wisselbokaal en 500 als een blok beton op je maag vallen", vertelt gulden. Zij won tevens de wedstrijd voor de Reinier van Doom, winnaar in de 'vrije op dracht'. „Het is alleen maar suiker met cacao boter." In acht categorieën waren prijzen te vergeven. Sonja Hogendoom haalde van alle deelnemers het hoogste aantal punten en lekkerste bonbons. Het was de zesde keer dat het ROC deze wedstrijden organiseerde. FOTO HENK BOUWMAN iigenaar Schulp doet zaken via internet 'De hele we Dagobert Schulp, eigenaar van de Vliegershop aan de Haarlemmerstraat, i en jojo's tegenwoordig ook via het internet. het ding liever zelf halen dan dat ze bezorgkosten betalen. Mensen die via internet bin nenkomen, zoeken net zo lang tot ze iets vinden. Als ze jou niet vinden, dan gaan ze naar een ander. Het is leuk dat mijn kleine winkeltje op deze manier over de hele wereld bekend is." Schulp was er op tijd bij. vier jaar geleden. Toen kluste hij, met een bar. Er zijn straks allerlei kleine Spaans/Cubaanse hapjes te koop, die worden klaargemaakt in Stadscafé Van der Werf. 'Hap pen en stappen' wordt dan ook het motto van het nieuwe bedrijf. „We richten ons op publiek tussen de 23 en 40", vertelt eigenaar Richard van Leeuwen. „Dat zal ook tot uiting komen in de muziekkeu ze, niet te hard en geen house bijvoorbeeld." De broers willen allerlei activiteiten organiseren zoals salsa-avonden en discomiddagen. Mas y Mas is elke dag open behalve op maandag. Het café doet ook mee met de proef van de verleng de sluitingstijden. samen met een kennis, de site van de Vliegershop in elkaar. „Vanaf het moment dat het in ternet begon te leven, dacht ik: 'dat wil ik ook'. Het is apart hè, anders dan anderen. Ik hoef niet per se het modernste van het modernste, maar ik hou van iets aparts en wil daar de eerste mee zijn. Nog even en het i-pay wordt mogelijk: betalen via in ternet. Daar ga ik meteen mee aan de gang." Toen in de winkeliersvereni ging onlangs het idee werd ge boren om foto's vaij alle win kels uit de Haarlemmerstraat vast te leggen op de site van Leiden, was Schulp daar direct voor te vinden. „Ik heb toen meteen gezegd dat we dat moe ten doorvoeren. Peter Labruyè- re is nu bezig aan een eigen si te, en wie weet volgen er meer." Schulp zelf heeft in elk geval zijn site direct gekoppeld aan het fotootje van zijn Vlieger- shop. Dit betekent dat hij voortaan niet alleen mensen op bezoek krijgt die expliciet op zoek zijn naar vliegers, boomerangs of jojo's, maar ook internetters die rondsurfen in Leiden en bij hun wandeling door de Haarlem merstraat toevallig op de Vlie gershop stuiten. Of Schulp ook aan die mensen veel zal verko pen, moet de toekomst uitwij zen. „Ik hoop natuurlijk dat ik uiteindelijk mijn winkel dicht kan doen en dat ik thuis kan gaan werken, dat ik een soort postorderbedrijfje word. Nee. dat is natuurlijk zottigheid", weerlegt hij zijn uitspraak di rect. „Ik hoop wel dat de ver koop via internet stijgt. Maar al leen verkopen via internet lijkt me niks. Je winkel wordt er een stuk onpersoonlijker door." Schulp adviseert zijn collega's om ook online te gaan. ,Als je toch een computer hebt staan, gebruik 'm dan niet alleen voor spelletjes. Je kan er zoveel meer mee. Ook voor een bonbonne- rie of een groentenboer is het internet geschikt. Want wat is er makkelijker dan je gebak via internet bestellen?" janneke de jonge* Rietkerk legt in het kort de hoofdpunten uit van het Grote Stedenbeleid (GSB), wonen en de omgeving, economische ontwikkeling en de sociale sa menhang. „Leiden doet volop mee in het Grote Stedenbeleid en krijgt ook geld van het Rijk. Hebben jullie dan geen wijk ontwikkelingsplan? Jullie moe ten wel eerst weten wat je zou willen. Inventariseer wat de problemen zijn en wat je zou willen veranderen in de wijk." Bewoners werpen tegen dat Leiden-Noord voor het GSB is aangewezen. Voor een deel te recht, want daar waren de pro blemen groter, maar zij willen voorkomen dat het met Zuid- West zo ver komt. Toch zouden zij ook wel een wijkontwikke lingsplan willen voor hun eigen wijk. Frederike Magez woont sinds twee jaar in de Van 's- Gravensandestraat en is nu een jaar actief in de bewonerscom missie. „Van de afspraken die we maken met de woning bouwvereniging en de gemeen te zien we vaak niets terug. Eind 1998 zou de gemeente be ginnen met herinrichting van het pleintje aan de Banchem- hof, maar ze zijn nog steeds niet begonnen en bellen heeft geen zin. We hebben de afde ling Milieu en Beheer ook wel eens uitgenodigd voor een be wonersavond. Dat gaat dan via het antwoordapparaat, want je krijgt ze nooit te pakken. Maar ze bellen niet eens terug om te zeggen dat ze niet komen.." gerry van bakel Huizen waar spontaan het be hang naar beneden komt en waar het steenkoud is. Groen dat nauwelijks wordt onder houden. Onverschilligheid van medebewoners over hoe de wijk eruit ziet. En op klachten brieven aan de gemeente of uit nodigingen voor wijkvergade ringen komt nooit een ant woord van de ambtenaren. De grieven van de bewoners uit Zuid-West zijn legio. Gister avond kwam het Tweede-Ka merlid Theo Rietkerk (CDA) op uitnodiging van de Leidse afde ling van het CDA en de wijkver- eniging Leefbaar Zuidwest naar de Bevrijdingskerk aan De Ba- zelstraat om met wijkbewoners uit Zuid-West te praten over het Grote Stedenbeleid en de socia le samenhang in de wijken van de grote steden. Bewoners willen het woord achterstandswijk niet gebrui ken. „We zijn geen achterbuurt, maar we hebben wel wat pro blemen." Rietkerk vraagt naar de contacten met de woning bouwverenigingen en de ge meente. „Jullie hebben toch wel een wijkambtenaar en een wijkwethouder?" Na lang na denken weet iemand zich te herinneren dat A. Pechtold de wijkwethouder is. „Maar die zien we hier nooit, behalve als er iets te openen valt." De wijk ambtenaar is een volslagen on bekend fenomeen. KORT EN ZAKELIJK Fati Morgana, het winkeltje in Marokkaanse gebruiksvoorwer pen aan de Burgsteeg 3 gaat binnenkort dicht. De eigenaars gaan zich richten op hun groot handel. Ze importeren Marok kaanse producten en leveren die aan winkels en andere be drijven. „De groothandel heeft zo'n hoge vlucht genomen, dat we hebben besloten onze aan dacht daarop te richten", zegt eigenaar Hylke Postma. Postma en zijn in Marokko geboren vrouw Fatima Romani leveren onder meer artikelen aan attractiepark de Efteling, dat bij de 'sprookjes van dui zend en één nacht' een Marok kaans winkeltje heeft neergezet. Het grafisch bedrijf Compenic in bedrijvenpark Roomburg viert vrijdag 26 en zaterdag 27 februari het tienjarig bestaan. Compenic viert het feest met een open huis voor zijn afne- .mers in het zojuist verbouwde pand aan de Nieuwenhuizen- weg 3. Het bedrijf, dat zestien mensen in dienst heeft, staat dit weekeinde ook stil bij het af scheid van directeur Jan Zwet sloot. Hij is onlangs opgevolgd door Jenne Smit. Het open huis is op vrijdag van tien uur 's ochtends tot tien uur 's avonds g van tien tot vier uur Duyvis Nootgevallen De eerste hulp bij lekkere trek! Pindaknabbels in de smaken Paprika of Licht Pittig Zak 200 gram t 2.79 V' Telefoonnummer In den Houtkamp leiden In de rubriek Aan Tafel is dinsdag per abuis in plaats van het telefoonnummer het faxnummer van restaurant In den Hout kamp vermeld. Het juiste telefoonnummer is: 071-5891288. 's middags. Als een van de eerste zorgver zekeraars in Nederland heeft Zorg en Zekerheid vandaag een nieuwe informatiezuil in ge bruik genomen voor chipkaar ten. Via een beeldscherm kan iedereen aflezen welke gege vens op zijn verzekeringsbewijs staan zoals de duur en het type verzekering. Men kan zelf de gegevens controleren en zo no dig laten wijzigen. Op termijn zullen de zuilen ook in apothe ken en ziekenhuizen terechtko men. Apothekers of personeels leden van het ziekenhuis kun nen zo simpel de verzekerings- gegevens van hun patiënten controleren. Romantisch cadeau-idee voor Valentijn, dit rode miniatuurroosje in een Jij trendy mini-windlicht. X;. Staat het liefst zo licht k f mogelijk. Compleet VOORSCHOTEN Leidseweg 518, Tel. 071-5322203 Lintratuin.nl HET GROENE WARENHUIS erdag en vrijdag tot 21.00

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19