'Geweld in Indonesië geei religieus gevoede haat' Mient Jan Faber krijgt ter dood veroordeelde vrij Kerk Samenleving Alphense politiek akkoord met herbouw Maranathakerk Pastoraat van SoW-kerken laat keuzevrijheid rond versterving DONDERDAG 11 FEBRUARI 1999 Nieuw wonder erkend in Lourdes Toulouse De Rooms-Katholieke Kerk heeft een nieuw wonder in het Franse Maria-bedevaartsoord Lourdes erkend. Jean-Pier- re Baly, een door multiple sclerose aan een rolstoel gekluisterde man (foto), stond twaalf jaar geleden op en kon weer lopen. Het is het 66e wonder in Lourdes, dat een officiële erkenning heeft gekregen. De vorige keer gebeurde dat in 1976. De man die des tijds 51 jaar was, herstelde van de ongeneeslijke ziekte enkele uren nadat hij van een reis naar het Zuid-Franse bedevaarts oord was teruggekeerd. Medische testen toonden 'een totale, plotselinge, stabiele en blijvende genezing' aan. foto anp Geloofsvervolging in Zuid-Amerika katwuk aan zee» Een medewerker van de interkerkelijke stichting Open Doors spreekt vanavond in het Maranathacentrum aan de Poolster in Katwijk aan Zee over bijbelverspreiding en ge loofsvervolging in Zuid-Amerika. Dominee B. Weegink opent de bijeenkomst van de wijkavondcommissie Rehoboth met een meditatief woord. Op het programma staat ook de vertoning van het docu-drama Caught in the Crossfire. Relieken Thérèse in Lodewijkkerk leiden De relieken van de Heilige Thérèse van Lisieux staan op aswoensdag, 17 februari, in de Heilige Lodewijkkerk aan het Steenschuur in Leiden. De kerk is die dag van kwart voor acht 's morgens tot kwart over acht 's avonds geopend. Er zijn missen om 8.15,10 en 19 uur, en na elke mis is er gelegenheid de reli kwieën te vereren. Van twaalf tot een uur staan 'het allerheilig ste' uitgestald. Om kwart voor twee is er een kruisweg en om drie uur houdt pater F. Vervooren van de Ongeschoeide Karme lieten een predikatie over Thérèse. Achter in de kerk staat die dag een tafel waar boeken over de heilige te koop zijn. Dienst voor gehandicapten alphen aan den run Het verhaal van David, die de zorg op zich neemt voor de gehandicapte zoon van zijn vriend Jonathan, is de leidraad van een dienst voor mensen met een verstandelijke I handicap, die zondag 14 februari wordt gehouden in de Ad- ventskerk in Alphen aan den Rijn. Simon Stelling en Heieen Wilschut verlenen muzikale medewerking en dominee Wilschut leidt de dienst, die om vijf uur 's middags begint. Na afloop is er koffie, thee en limonade. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Ede (Hervormde Ta- borgemeente): G.H. Westra, kan didaat uit Hilversum; te Rotter- dam-Hillegersberg: J. Quistte Scheven ingen. Aangenomen: het beroep, uitge bracht door de Provinciale Kerk vergadering van Utrecht, als pre dikant voor buitengewone werk zaamheden (verbonden aan de PKVvan Utrecht): drs. S. de Kam, kandidaat uit Hemmen. Toegelaten tot de evangeliebe diening en (nog) niet beroepbaar: F. Bouwen, Elzendreef 5, 2272 CE Voorburg; mw. H.K. Compag- ner, Karperstraat 14, 3528 CB Utrecht. Toegelaten tot de evangeliebe diening en beroepbaar: mw. F E. van Roekei-Brouwer. Koggewaard 168, 1824 GW Alkmaar. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Borssele: J. Beens te Nijkerk. redactie dick van der plas, 07ij Werkzaamheden al maanden vertraagd leusden anp alphen aan den run* saskia buitelaar De Alphense politiek heeft una niem groen licht gegeven voor de herbouwplannen van de Maranathakerk. De bouw is in middels echter zó vertraagd, dat het maanden langer duurt dan gepland voordat de kerk- zaal weer kan worden gebruikt. Kerkdiensten met Pinksteren zitten er volgens voorzitter van de kerkenraad algemene zaken I. van der Neut niet in. Deze week gaven alle partijen in de commissie plan- en be leidsvorming hun goedkeuring aan het wijzigingsplan voor de Maranathakerk. De bezwaren van omwonenden zijn daarmee ongegrond verklaard. Zij vrezen vooral verkeersoverlast, maar die angst is onterecht, meent Van der Neut. Onder het ge bouw van buurbedrijf BDO is parkeerruimte voor 22 auto's van kerkbezoekers. „En verder adviseren wij mensen zo veel mogelijk aan de andere kant van de Swaenswijkbrug of op de parkeerplaats aan de Hof- zichtstraat te parkeren." Ook het bezwaar dat de nieuwbouw van vijf zalen ach ter de kerk meer dan 10 procent van de totale oppervlakte be draagt, is volgens hem niet hard te maken. De kerk breidt iets uit, maar blijft binnen de norm van 10 procent. „Wij moeten ons aanpassen aan de wettelij ke normen van nu", ligt Van der Neut de uitbreiding toe. „Dat betekent bredere gangen en deuren, die ook voor invali den toegankelijk zijn." De bezwaarprocedures, maar ook het passen en meten om de herbouw binnen het door de verzekering betaalde bedrag van 3,2 miljoen gulden te reali seren, hebben een fikse vertra ging veroorzaakt. Het kerkbe stuur wil extra geluidswerende voorzieningen treffen en zuini ger met energie omgaan. „Bij voorbeeld door water uit de Rijn te hergebruiken. Dat be taalt de verzekering niet, maar als we die investering binnen vijf jaar kunnen terugverdie nen, moeten we dat doen." Gisterochtend werd voor Van der Neut duidelijk dat de her bouw opnieuw wordt ver traagd. „Met het akkoord van de commissie zijn we er nog niet. Nu moet het bouwplan nog gepubliceerd worden, daartegen is ook bezwaar mo- gelijk." Volgende week kan wel vast worden begonnen met de repa ratie van de ramen, wanden en plafonds van de kerk, die daar voor in de steigers komt te staan. Van der Neut heeft daar naast nog een positief bericht: de antieke vloertegels die in de cember uit de vloer van de kerk zijn gesloopt, kunnen worden hergebruikt. Antiek ogende pla teaus vullen het tekort aan. Een zieke hoeft 'het onbegrijpelijk en schijn baar zinloze lijden' niet tot het bittere einde te aanvaarden. De mens heeft de vrijheid om door versterving het leven op een bepaald mo ment uit handen te geven, schrijft het samen werkingsorgaan voor het pastoraat van de Sa- men-op-Wegkerken in een brochure. Op grond van de bijbel is het zowel verde digbaar een zieke te laten sterven als het leven van iemand proberen te redden. De schrijvers van de brochure pleiten voor een zorgvuldig afwegen van feiten, waarden, belangen en ver wachtingen om tot een juiste beslissing te ko men. Per geval moeten de betrokken familiele den en verzorgenden afwegen of versterving, het stoppen van de behandeling, verantwoord is. „Een diepgaande bezinning over de concre te situatie is nodig om in zuiverheid tot een juiste beslissing te komen." De brochure waarschuwt ervoor een zieke niet zo lang in leven te houden als medisch mogelijk is, omdat mensen het recht hebben te sterven. „Wij moeten ons afvragen of het me disch handelen soms niet meer voortkomt uit angst voor de dood en een willen heersen over de dood, dan uit 'goede zorg' voor onze mede mens in de bijbelse zin." Maar werkdruk, bud gettekort of plaatsgebrek mogen geen rol s len bij het nemen van de beslissing. Er is alleen sprake van versterving i patiënt nog in leven gehouden kan worij maar de artsen de dood 'toelaten' door d handeling te stoppen. De schrijvers geven de brochure algemene adviezen hoe betrol nen hiermee kunnen omgaan. Zij probe daarbij rekening te houden met „de kaders' de verschillende geloofsopvattingen die le in de SoW-kerken". In de brochure wordt gewezen op de ntx zakelijke pastorale zorg voor de zieke en naaste familie. Betrokkenheid van de wijkp tor bij de keuze voor versterving is van gn belang. Zijn taak is om in de nabijheid van zieke te zijn. Dit zogenoemde aanwezighei pastoraat is van grote waarde, aldus de set vers. De brochure, die de zesde aflevering is it serie Handreiking voor het pastoraat, is i doeld als werk- en bezinningsmateriaal u ouderlingen, pastorale medewerkers en ie die direct betrokken is bij versterving, zoals milieleden en verzorgenden. De handreikiij een initiatief van de commissie Kerk eni zondheiszorg van het Samenwerkingsorg voor het pastoraat. Wereldraad van Kerken: geneve/oegstgeest anp Het Nederlandse delegatielid ds. D.C. Nicolai, algemeen secretaris van de Hervormde Raad voor de Zen ding in Oegstgeest: „Het is duidelijk dat mensen naar bepaalde gebieden worden gebracht om daar onrust te stoken." foto archief Het geweld in Indonesië is niet een gevolg van religieus gevoede haat, maar van economische en politieke factoren. Dat zegt een delegatie van de Wereldraad van Kerken in haar verslag. In de totale onzekerheid die er nu in het land heerst, worden religie en etniciteit misbruikt door groepen met politieke macht. Het is volgens het Nederlandse delegatielid ds. D.C. Nicolai, algemeen secretaris van de Hervormde Raad voor de Zending in Oegst geest, duidelijk dat mensen naar bepaalde ge bieden worden gebracht om daar onrust te sto ken. Op de Molukken werden de geweldplegers met trucks aangevoerd. De branden in de ker ken en moskeën daar werden ook bepaald niet met lucifers aangestoken, zo hoorde Nicolai in Indonesië. Criminelen weten bij uitstek de zwakke plek ken in de samenleving te vinden. De sociale en etnische onrust buiten zij tot het uiterste uit. Bovendien vecht de regering-Habibie tegen een fundamenteel gebrek aan geloofwaardigheid bij de bevolking. Het is volgens president Habibie van Indoi sië niet makkelijk bewijzen te vinden t relschoppers in zijn land. In een gesprek: een delegatie van de Wereldraad zei de pn dent dat 'wij nu niet meer in de tijd van Sub leven. Er moeten nu bewijzen worden g verd'. Habibie reageerde op een vraag van de d gatie, waarom het zo lang duurt voordat eri dachten worden aangehouden van het p of aanstichten van de rellen van mei vorig) en van latere gevallen van geweld. De Indoni sche president onderscheidt vier groepen relschoppers, de organisatoren van de i de financiers en 'de echte grote spelers', overheid zegt wel te weten wie erbij betrob waren, maar het is volgens Habibie erg moe greep op de relschoppers te krijgen, omda: gebruik maken van de modernste midda zoals mobiele telefoons. Met het oog op de tuatie in zijn land noemde hij de taak van regering een 'onmogelijke opgave'. Nicolai verwacht dat de samenwerking! sen de Indonesische en Nederlandse kerken worden voortgezet en verdiept. 'Kies maar twee mannen uit' den haag anp Mient Jan Faber van het Interkerkelijk Vredesberaad heeft in Nagomo-Kara- bach de vrijlating bewerkstelligd van een ter dood veroordeelde gevangene. Hij herinnerde vorige week president Arkadi Goukassian aan diens toezeg ging om bij elk bezoek van de IKV-se- cretaris enkele gevangenen vrij te la ten. Faber bracht de afgelopen dagen een bezoek aan de Kaukasus. In Nag- omo-Karabach sprak hij met president Goukassian onder meer over het lot van de Azerbeidzjaanse krijgsgevange ne Agil Achmedov. In mei 1994 was Achmedov als lid van een zelfmoord- commando, omhangen met explosie ven, Nagomo-Karabach binnenge drongen. De groep van acht man werd ont dekt. Achmedov was de enige die het vuurgevecht overleefde, maar hij raak te vanaf zijn middenrif verlamd. Hij werd ter dood veroordeeld. Al vijf jaar verblijft hij onder erbarmelijke om standigheden in een gevangenishospi taal. Op verzoek van Faber heeft de president hem amnestie verleend. Het Rode Kruis zal Achmedov naar Azer beidzjan vervoeren. Faber komt al sinds 1992 met enige regelmaat in Karabach. Ook met de vorige president, Robert Kotsjarian, heeft hij enkele malen uitvoerig ge sproken. Ditmaal bezocht hij onder militaire begeleiding de bufferzone rond Karabach. De vorige keer mocht hij een gevangenis bezoeken. Daarbij werd hem gezegd: „Kies maar twee mannen uit. Die worden dan vrijgelaten". Tegen die manier van omgaan met mensen had Faber ge protesteerd. ,,'t Zijn geen koeien." Toen hebben de autoriteiten zelf twee mensen aangewezen. Als hij weer zou komen, zouden opnieuw enkele men sen worden vrijgelaten. „Pas op hoor", had Faber gewaarschuwd, „ik kom hier voortaan elke maand." Deze 'absurde' gang van zaken is eLeidsch DagbladARCHIEYEN Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing e ANNO 1899 ANNO 1974 Zaterdag 11 Februari LEIDEN ACADEMIENIEUWS. Geslaagd voor het candidaats-examen in de rechten mejuffrouw C.E. Van Dorp. Deze candidate is de eerste vrouwelijke, die met gunstigen uitslag, aan een der Nederlandsche uni versiteiten een examen bij de faculteit der rechten heeft afgelegd. Mejuffrouw Van Dorp heeft reeds vroeger het candidaats-examen in de Nederland sche letteren afgelegd. KATWIJK De Christelijke Jongedochtersvereeni- ging 'Bidt en Werkt' te Katwijk aan den Rijn zal Woensdag 15 Februari a.s. haar 5-jarig bestaan vie ren; het feest, geleid door den eere-voorzitter, zal tevens worden bijgewoond door eenige oud-leden en genood igden. ROTTERDAM Op het centraal-bureel van politie te Rotterdam is de onder-inspecteur van politie, de heer W. Gijsewwenik, belast geworden met de ver vaardiging van photographiën van bekende binnen- en buitenlandsche anarchisten, waarvan ruim een honderdtal origineele platen door de politie verza meld waren, overeenkomende met de signalemen ten, die onlangs in het 'Alg. Politieblad' voorkwa men. De photo's zullen in een zakboekje verzameld en aan de inspecteurs en rechercheurs zal een exemplaar ter hand gesteld worden. GEMENGD NIEUWS Eenigen tijd geleden werd op Zuid-Beveland een Bond van wildstroopers opge richt. In navolging hiervan is ook te Varseveld een dergelijk bond opgericht. Het doel van dien Bond is, evena'js van den eersten, de leden gezamenlijk de boete te laten betalen, die één van hen zal oplo pen. Maandag 11 februari LEIDEN De Utrechtse veemarkt die vorig jaar toestemming kreeg om per 1 januari een extra vee marktdag in te stellen, heeft sinds enige weken geen enkele aanvoer meer gehad op die extra dag. De handel is voor het overgrote deel uitgeweken naar de Leidse veemarkt. In de eerste weken van dit jaar werd al duidelijk dat Lei den de slag om het Rotterdamse vee had gewonnen. De ontwikke ling van de laatste weken wijst uit dat de vroegere Rotterdamse han del naar Leiden en Den Bosch is gegaan. KATWIJK Een op hol geslagen paard heeft gistermiddag de ge moederen in Katwijk een tijdlang beziggehouden. Het paard werd gesignaleerd op de Hoorneslaan. Een Katwijkse politieauto trof het dier aan op de Boulevard. Achter het paard reed een auto, waarin een passagier, overigens zonder succes, probeerde de ket ting te grijpen. Omdat het dier met moeite in bedwang te houden was, werd het vastgebonden aan één van de banken op de Katwijkse Boule vard. Toen het gekalmeerd was, OEGSTGEEST In het Oegstgeester Rijnlands Lyceum is zaterdagmiddag een reünie gehouden voor leerlingen van 1959 tot heden. Het was een druïde van belang. foto archief leidsch dacblad vertikte het een been te verzet ten. De Katwijkse veehandelaar en - vervoerder De Vreugd heeft het paard toen in zijn wagen geladen en in zijn stallen tijdelijk onder dak gegeven. Intussen meldde zich op het bureau aan de Voorstraat de heer Van der Plas. Hij was op z'n sok ken zijn huis uitgerend om 't dier te grijpen. De ketting sloeg echter om het been van Van der Plas, die daardoor kwam te vallen en zijn sokken en broek verspeelde. Te gen de avond heeft de Noordwijk- se eigenaar van het paard zich ge meld. volgens de IKV-secretaris kenraa voor het soort oorlog die daar ai gang is. In de strijd om onafhani heid van Nagorno-Karabach is maal zoveel grondgebied bezet i enclave groot is. Daarbij is alles: bufferzone met de grond maakt. Voor de 700.000 gev Azerbeidzjanen is er geen enkelt op terugkeer. Omdat de enclave geen contat de buitenwereld heeft, is Karabs hankelijk van rooftochten. ■■■I MHHHHi HSE9HHHHS C O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging Ma. t/m/vr 18 00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12 00 directie B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F Klein Schiphorst (adjunct) redactie F Blok, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F. Wegman, chef redactie Leiden telefax Advertenties 071-5323 508 Familieberichten: 023- 5317 33) 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie. 071- 5315 921 advertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot!' 071- 5356 230 i rubrieksadvertenties 071-5128 030 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1' 071- 5143 545 abonnementen bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstri het automatisch afschrijven van abonnements- geld, ontvangen 1,-W betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnai worden verzonden geldt een toeslag** aan portokosten per verschijndag. leidsch dagblad op casset1b Voor mensen die moeilijk lezen, sk hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samen* van het regionale nieuws uit het Leids Dagblad op geluidscassette beschikbw informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gn K N H U I Z E ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18