CAO-overleg kleinmetaal loopt vast ranaf 4/5%* Economie Klanten Spaarbeleg dreigen Aegon opnieuw met rechter Deeltijdbaan verkleint kans op promotie H wil grootverbruikers dkope energie leveren Forum: Omschakeling naar euro kan sneller Bouwen onder water 'Als Philips niet oplet, gaat daar het licht uit' KLM bezig met zwarte lijst van agressieve passagiers ECB: meer ontslagen in banksector Eerste proefrit met ParkShuttle NSDAG 10 FEBRUARI 1999 lithKline schrapt duizenden banen N. Het Amerikaans-Britse farmacieconcern SmithKline ham gaat de komende vier jaar 3.000 van de 58.000 ar- iplaatsen schrappen. De reorganisatie is noodzakelijk van- E het concentratieproces in de farmaceutische industrie. nan Leschly zei gisteren dat SmithKline niet aanstuurt op jsie. Een jaar geleden voerde het concern vergeefs fusiebe- jngen met American Home Products en het Britse Glaxo. organisatie gaat naar schatting 2,4 miljard gulden kosten. al de productiebedrijven gaan onder het mes. De winst belasting voor belasting bij SmithKleine steeg in 1998 met rocent tot 5,5 miljard gulden. De omzet groeide met vier >nt tot 25,8 miljard. Het concern maakt ondermeer de J lasta's Aquafresh en Macleans, maagzweermedicijn net en Nicorette, een middel om van roken af te komen. e Entertainment Endemol verkocht guM» Joop van den Ende legt 169,5 miljoen gulden neer Live Entertainment van Endemol. Het beursgenoteerde iementsconcern wil er van af omdat musicals, ijsshows en jtgaanscentrum te grillige inkomsten hebben. Vandaag j. bekend gemaakt dat naast Holiday on Ice, ShowBizCity en eaterdivisie ook het onderdeel Events van Endemol over- naar Joop van den Ende. Op de deal wordt verlies noch r gemaakt. Endemol handhaaft de verwachting dat het ook er Live Entertainment het nettoresultaat in vijfjaar ten op- Bvan boekjaar 95/96 zal verdubbelen. Het bedrijf verwacht 10/2001 een nettoresultaat van 120 miljoen bij een omzet "l i,3 miljard gulden. ia (A-directeur manager van het jaar Ki De 51-jarige E.F. Stoové, algemeen directeur van het :aal Orgaan opvang Asielzoekers (COA), is Overheidsmana- v in het jaar 1999. Juryvoorzitter minister Zalm (financiën) te dit gisteravond bekend. Op de bijeenkomst in Nijkerk Ij drukte topambtenaar Kuijken dat de uitverkiezing getuigt nt en een klimaatsverandering bij de overheid. De ambtenaar j tmeer dan voorheen afgerekend op resultaten, en de ar- )u voorwaarden en de rechtspositie worden steeds meer ]t el. Vorig jaar ging de titel naar Herma Rappa van de Infor- 0[Beheer Groep Groningen. Jderlander drinkt meer wijn hag» De opmars van wijn in Nederland gaat voort. Vorig urfde het Productschap Wijn een consumptie van 18,4 liter druivensap per persoon. Een jaar eerder was dat nog 17,5 Op een gulden meer of minder wordt de laatste jaren niet en. De consument betaalde gemiddeld 7,68 gulden per len stuiver meer dan een jaar eerder en zelfs dertig cent dan in 1996. Steeds vaker wordt de wijn bij de supermarkt et bij de slijter gekocht. Marktleider voor zowel rode als wijn is net als in voorgaande jaren Frankrijk. Bij de rode itaat Spanje op de tweede plaats, bij de witte Duitsland. ote orders voor Mulder en Rijke EtLï Het IJmuidense bedrijf Mulder en Rijke heeft twee orders binnengehaald. De bouwer van reddingboten en jfsvaartuigen gaat zeventien zogenaamde totally closed life offshore systemen leveren aan Quatar Petroleum Gas lany. De order, goed voor zes a zeven miljoen gulden, nog dit jaar afgeleverd. Daarnaast heeft Mulder en Rijke en order van Van der Giessen de Noord in de wacht ge- Het gaat om acht 150-persoons halfgesloten reddingbo- ior twee in aanbouw zijnde veerboten. i Melle sluit snoepfabriek in Azië Snoepfabrikant Van Melle gaat op de Filipijnen een fa- sluiten. terwijl een eerder gesloten fabriek in China weer iruik genomen. De reorganisatie die achttien miljoen gul- ist komt enkele maanden na het nieuws over de verande- in Nederland. Ingrepen in de productiecapaciteit kosten derland 110 banen. De gloednieuwe fabriek in China gaat oor de Filipijnen produceren, want de snoepgigant houdt in verkoopkantoor op de eilandengroep. tse werkloosheid neemt fors toe De werkloosheid is in Duitsland fors gestegen. In januari en 4.455.200 Duitsers zonder werk geregistreerd, een stij- an 257.900 ten opzichte van de maand ervoor. Het werk- eidspercentage steeg van 10,9 tot 11,5. In vergelijking met geleden daalde het aantal werklozen met 368.000. ard Jagoda, directeur van het Duitse arbeidsbureau, zegt uitsland in een mindere economische periode zit. Het mensen zonder baan in het voormalige Oost-Duitsland iet 117.400 tot 1.430.000. Dit komt overeen met een isheidspercentage van 18,9. ektriciteitsbedrijf Zuid- (EZH) verwacht na de ne door Shell en Eneco :en bijzonder lage prijs iteit aan grootverbrui- kunnen leveren. Boven- lopt het bedrijf te profi- an de kennis bij Shell om op de vrije markt te ver- De overname van EZH waarschijnlijk in april directiesecretaris imakers wil men de kost- ior grootverbruikers ver- naar zes cent per kilo- Zo'n lage prijs vereist hem wel dat de in gang reorganisaties bij de oorgaan en dat mogelijk ieper wordt gesneden in 'drijf. Daarvoor is een tont aangesteld, o gestrande fusie tussen stroombedrijven zouden r 1.500 van de 5.300 ba rdwijnen, zo'n dertig EZH telt tussen de 850 00 werknemers, zodat "1 1ZH volgens die verhou- ^To'n 250 tot 270 banen moeten verdwijnen, eigens Schoenmakers te 'dig om zo te redeneren: °mt pas bij het bedrijfs- Nu bij VSB Bank: Hypotheekrente 10 jaar vast. clangs of bel 0800-ël82. Internet: hypotheken.vsb.nl ^effectief, geldig tot 13 februari 1999. Rentewijzigingen voorbehouden. Tweejarig akkoord voor 150.000 schoonmakers De CAO-onderhandelingen in de kleinmetaal, de groot ste in de marktsector, zijn de afgelopen nacht vastgelo pen. De bonden vinden het loonbod van de werkgevers veel te laag. Het is voor de vierde keer in één week dat CAO-onderhandelingen in de marktsector stranden. Ook bij de banken, de touringcarbedrijven en de KBB liep het spaak. Alleen voor de schoonmakers werd vanochtend een nieuwe CAO afgesloten. mooi en evenwichtig bod", vindt FWM-onderh,andelaar Vonk. FNV Bondgenoten en de CNV Metaaltechniek vinden het veel te laag. Zij gaan hun leden raadplegen. Acties sluiten zij niet uit. Volgens Meyer van FNV Bondgenoten hebben de werk- ruswuk-amsterdam-nieuwegein» De werkgevers in de kleinme taal deden tijdens de vijfde on derhandelingsronde een loon bod voor een tweejarige CAO van 3,25 procent structureel en 2,25 procent eenmalig. „Een gevers geen enkele bereidheid getoond om echte verbeterin gen in de CAO aan te brengen. „We liepen tegen een muur op." Zijn CNV-collega Jongejan heeft het gevoel dat de werkge vers op een totaal andere pla neet leven dan de bonden. „Het mag allemaal niks kosten. Ze weten dat ze een veel te laag bod hebben gedaan, maar hou den toch voet bij stuk". Naast loon botsten partijen over de zeggenschap van werk tijden. De bonden willen dat de werknemers meer inspraak krij gen over hun werktijden. De werkgevers voelen hier weinig voor. De CAO geldt voor 330.000 mensen die werken in de metaalbewerking, bij benzi nestations, garages, loodgie- tersbedrijven en in de goud- en zilverbewerking. De bonden braken gisteren ook het overleg over een nieu we CAO voor de werknemers bij Hema en Bijenkorf (KBB) af. „KBB wil de hele CAO decen traliseren. We kregen plotseling te horen dat er per winkelbe drijf aparte CAO's moeten ko men. Het was slikken of stik ken. We zijn dus opgestapt. Van deze overvaltechniek zijn we niet gediend", zegt een woord voerster van FNV Bondgenoten. Volgens KBB wordt de soep niet zo heet gegeten als opge diend. „Op 4 maart praten we verder. We gaan nu eerst el- kaars voorstellen bestuderen", zegt een woordvoerder. De CAO geldt voor 20.000 werkne mers. Na twintig uur onderhande len werd vanochtend vroeg een akkoord bereikt over een twee jarige CAO voor de schoon maak. De 150.000 schoonma kers krijgen dit jaar een loons verhoging van 2,75 procent, volgend jaar komt daar nog eens 2,5 procent bij. Daarnaast is het aantal periodieken in de laagste twee loonschalen uitge breid. Tachtig procent van de schoonmakers zit volgens on derhandelaar J. Berghuis van FNV Bondgenoten in deze schalen. „Zij gaan er door dit akkoord in de komende twee jaar minstens zes procent op vooruit. Het kan uitlopen naar acht a negen procent", aldus Berghuis. Verder werden er af spraken gemaakt over de aan pak van de werkdruk, de nale ving van de CAO en 100 pro cent uitbetaling van loon bij ziekte als iemand twee jaar in dienst is. den haag gpd gebruikt voor een zogeheten overlijdensrisicoverzekering. De voorwaarden bij de polis meldden daarover niets. Rozeboom schakelde de Om budsman in, die bepaalde dat Spaarbeleg 3.000 gulden moet terugbetalen. De Fries begon vervolgens een actie voor ande re gedupeerden. De afgelopen weken heeft hij naar eigen zeg gen honderden telefoontjes ge had met verzoeken om infor matie. Hoewel Aegon heeft toege zegd over schikkingen te willen praten, probeert de verzekeraar daar in de praktijk zoveel mo gelijk onderuit te komen, zegt Rozeboom. „Sinds afgelopen vrijdag hebben mensen die hun Koersplan willen stopzetten, opeens een veel hoger rende ment behaald. Het lijkt erop dat Aegon hen een zak geld geeft, zodat ze verder hun mond dichthouden". Een Aegon- woordvoerder ontkent dat. „Het rendement is een vast staand gegeven. Daarmee valt niet te marchanderen". Gediipeerde klanten van Spaar beleg in Nieuwegein dreigen de Haagse verzekeraar Aegon als nog voor de rechter te slepen. Partijen kunnen het niet eens worden over een schikking. Aegon, moederbedrijf van Spaarbeleg, wil alleen praten met de ruim 200 klanten, die zi,ch hebben gemeld bij inita- tiefnemer W. Rozeboom uit Ijlst. De Fries vindt echter dat de verzekeraar moet uitzoeken welke klanten recht hebben op teruggave. „Wij vinden dat alle klanten gelijk behandeld moe ten worden". Volgende week dinsdag pra ten de twee partijen voor de derde keer met elkaar. „Als Ae gon voet bij stuk houdt, gaan we naar de rechter", zegt Roze boom beslist. Hij vermoedt dat duizenden klanten in aanmer king komen voor een scliikking. Het conflict draait om het spaarproduct Koersplan. Roze boom ontdekte eerder, dat der tig procent van zijn inleg werd schiphol» anp houten gpd Werknemers met een deeltijd baan maken minder snel pro motie dan collega's die een vol le werkweek werken. Vooral bij werknemers die al een hogere functie hebben zet deeltijdwerk een rem op hun verdere carri ère. Dat blijkt uit een vanmid dag gepubliceerd onderzoek van de Katholieke Universiteit Nijmegen in opdracht van de vakcentrale MHP. Het onder zoek is uitgevoerd in de secto ren automatisering, zakelijke en commerciële dienstverlening. Deeltijders moeten daar bij sollicitaties naar hogere banen steevast de concurrentie aan gaan met collega's die fulltime werken. Meestal verliezen zij die strijd. Een andere reden voor de carrière vertraging is dat voor deeltijdwerkers de ba nen schaars zijn. Hoe hoger de werknemer opklimt in een be drijf, hoe minder werk er is dat in deeltijd mag worden gedaan. Dat komt volgens de onder zoekers vooral door de bedrijfs cultuur. Leidinggevenden gaan er steevast van uit dat een baan op hoog niveau niet in deeltijd kan. Maar volgens de werkne mers is het vooral een kwestie van onwil. Zij zeggen heel veel banen te zien die in deeltijd zouden kunnen, maar de baas weigert daaraan toe te geven. Werknemers zijn bovendien volstrekt afhankelijk van wille keur bij de verdeling van deel tijdbanen. Of een aanvraag van een werknemer om korter te mogen weken, wordt goedge keurd ligt aan de direct leiding gevende. Heeft de chef negatie ve ideeën over deeltijders, dan gaat het feest niet door. Daar door komt het vaak voor dat binnen één en hetzelfde bedrijf op de ene afdeling veel deeltijd werk voorkomt en op een ande re helemaal niet. Terwijl de werknemers ongeveer hetzelfde werk doen. Bijna geen enkel be drijf heeft duidelijke richtlijnen opgesteld voor deeltijdwerk. Deeltijdwerk in hoge functies bevalt de werknemers ook niet altijd even goed. De onderzoe kers troffen een aantal werkne mers aan die zeiden dat ze zo vaak moesten overwerken dat ze eigenlijk gewoon een voltijd baan hadden. Alleen het salaris was minder. KLM is vast van plan te komen tot een systeem om agressieve passagiers te weren. De Regi stratiekamer heeft KLM laten weten dat de privacywetgeving een zwarte lijst onder bepaalde voorwaarden toestaat. Omdat KLM een internatio nale vervoerder is, moeten ook de landen waar KLM heen vliegt, instemmen met een der gelijk systeem. Alleen op die manier is een sluitende aanpak mogelijk. „Dat betekent bij voorbeeld dat iemand die op de lijst staat in Singapore geen tic ket voor een KLM-vlucht kan kopen," aldus de KLM gisteren. Voorzitter Oskam van de Vak bond van Nederlandse Cabine plan aan de orde. Bezuinigen kan namelijk ook door fors op de inkoop te besparen," zegt hij. Het bedrijfsplan voor de nieuwe holding zal pas worden opgezet na april. Voor hoeveel geld Shell en Eneco EZH overnemen is nog niet bekend. De holding wordt eigenaar van de EZH en van een internationaal handelsbe drijf voor onder meer stroom- export. Rotterdam, Den Haag en Dordrecht bezitten zeventig procent van de aandelen van de EZH. Bovendien bezitten zij zestig procent van de aandelen van Eneco. In de nieuwe con structie houden de gemeenten via Eneco toch een aandeel in de EZH. Schoenmakers is wel bang voor overcapaciteit op de markt van de EZH, doordat Shell- dochter Intergen samen met Eneco een nieuwe centrale van 800 MegaWatt wil bouwen in de regio Rotterdam. „Tenzij je die stroom natuurlijk weet te exporteren;" zegt hij. Het kan ook de leemte opvullen in de opwekkingscapaciteit in Neder land, die nu wordt opgevuld door importen vanuit Frankrijk, België en Duitsland. Die con tracten lopen tot in de volgende eeuw door. den haag anp Het Nationaal Forum, dat de overgang van de gulden naar euro in 2002 begeleidt, acht het mogelijk dat de periode waarin de twee munten naast elkaar bestaan veel korter wordt dan de vier weken waarop nu wordt gerekend. In het forum zijn banken, winkeliers, de Consumenten bond en het ministerie van fi nanciën verenigd. De partijen bleken gisteren verdeeld over hoeveel de dubbele fase korter kan. MKB-voorzitter De Boer denkt aan een periode van en kele weken. NVB-directeur Blocks zegt namens de banken dat een forse vermindering al leen mogelijk is als er flink wordt geïnvesteerd. Directeur Westendorp van de Consumen tenbond is niet gecharmeerd van de in zijn ogen radicale MKB-voorstellen. .Als het weer slecht is in 2002, kan de hele operatie misgaan." VNO-NCW vindt het noemen van een ter mijn helemaal niet zinnig: „We leggen ons niet vast. Je moet er met zijn allen aan werken die periode te verkorten." De Boer vindt dat de banken voor de kosten moeten op draaien en hun elektronische betaalsystemen (chipper en chipknip) moeten integreren. De introductie van de euro wordt immers enorm verge makkelijkt als er één elektroni sche portefeuille bestaat. Er hoeven dan minder euromun ten en bankbiljetten verspreid te worden. De banken echter kijken vooral richting overheid. Het MKB meldde onlangs dat er een compromis met De Ne- derlandsche Bank was bereikt. In plaats van vier weken zou de consument slechts twee weken kunnen betalen met guldens en euro's. Het Nationaal Forum wilde die termijn gisteren niet meer noemen. helmond Voor het prestigieuze bouwproject Bo- scotondo in Helmond wordt de fundering op een heel bijzondere manier gelegd. De 54.000 kubieke meter beton wordt onder water gestort via een buis. VSBJMNK VSB. Daar kom je verder r FNV Bondgenoten ziet toekomst niet rooskleurig in eindhoven anp FNV Bondgenoten is bezorgd over Philips. Na een onderzoek komt de bond tot de conclusie dat de toe komst van Philips er niet rooskleurig uitziet. Vooral de slecht draaiende divisie consumentenproducten, de grootste binnen het concern, baart de FNV zorgen. Philips moet daarom op zoek naar een sterke partner voor deze divisie, zo zei FNV Bondgenoten gisteren. Het elektronicaconcern publiceert morgen de jaarcij fers. Het onderzoek dat volgens de FNV onder leiding stond van een 'deskundig bureau', begon vorig jaar na de verkoop van de afdeling passieve componen ten. Bestuurder Cuperus van FNV Bondgenoten kreeg toen het gevoel dat er iets meer aan de hand was. Phi lips geeft geen commentaar, omdat dat volgens de beursregels niet mag wegens de publicatie van de cij fers. Vooral de slechte prestaties van de consumenten productensector (tv, audio) is zorgelijk. Die moet 'als de sodemieter' de slag maken anders gaat daar op termijn het licht uit.Als ze daar de omwentelings slag missen, dan wordt Philips een eng bedrijf', vindt Cuperus. Met zijn onderzoek hoopt Cuperus voor discussie binnen Philips te zorgen: „De mensen moe ten zich achter de oren gaan krabben." Verder ziet de bond nog andere negatieve aspecten. Philips slaagt er onvoldoende in om nieuwe digitale producten te maken. Het bedrijf is traag. „Philips komt altijd met nieuwe pïoducten, als de markt al verdeeld is", zegt de vakbondsbestuurder die wijst op personeel reageerde verheugd op het standpunt van de Regi stratiekamer. De VNC zocht eerder deze week nog de publi citeit om aan te dringen op re gistratie van zich misdragende passagiers. De Registratiekamer zegt dat de Wet persoonsregistratie alle ruimte biedt voor het aanleg gen van een zwarte lijst. Voor waarden zijn dat er duidelijke criteria zijn op basis waarvan iemand in zo'n bestand wordt opgenomen. Bovendien moet betrokkene ervan op de hoogte worden gesteld dat hij of zij op de lijst gezet wordt. De zwarte lijst gaat gelden voor de hele KLM-groep, dus ook Transavia en Martinair. De meeste incidenten met agres sievelingen doen zich voor op lange intercontinentale vluch ten. Van 20 tot 22 april buigt de sectie cabinepersoneel van de Internationale Transport Fede ratie zich op een congres over agressieviteit bij vliegtuigpassa giers. frankfurt anp In de nabije toekomst zijn de banken in Europa genoodzaakt meer personeel te ontslaan. Dit voorspelt de Europese Centrale Bank (ECB) in een gisteren ver schenen rapport. Daarin is een analyse is gemaakt van het Eu ropese banksysteem op de mid dellange- en lange termijn. De banken krijgen mede door de komst van de euro te maken met toenemende concurrentie, waardoor er meer nadruk moet worden gelegd op efficiency, zo schrijft de ECB. Bovendien is er nog steeds sprake van een over capaciteit. Die is volgens het rapport vooral een gevolg van de gebrekkige concurrentie en de regelgeving die voorheen heerste in de Eurolanden. De Economische en Monetair Unie, waaraan nu elf landen deelnemen, moet daaraan een einde maken. Banken moeten hun neuzen meer over de grens steken om zo winstgevendheid in stand te houden, aldus de ECB. Verder moeten ze hun financiële dien sten meer geografisch diversi fiëren, wat betekent dat er reke ning moet worden gehouden met de verschillende culturen in Europa. Als belangrijke ontwikkeling ziet het rapport de verdere ont hechting van de banken van de nationale economieën. Het Ne derlandse bankwezen zal in de toekomst in steeds mindere mate de Nederlandse staats schuld financieren. Geregeld daalt een duiker in het nu ijskoude water af naar de bodem om te bekijken of alles volgens plan verloopt. foto anp Raymond rutting het mobiele-telefoniedrama. Philips kan volgens het onderzoek nog wel zijn marktaandeel behouden, maar de marges komen on der druk te staan. „Er is grote concurrentie uit de lage Ionen-landen. Ook op eigen terrein wordt Philips links en rechts ingehaald door bedrijven in bijvoor beeld Zuid-Oost Azië. FNV Bondgenoten vindt overigens niet dat het som bere rapport gevolgen heeft voor de komende CAO- onderhandelingen. Cuperus: „Er is economisch ge zien nu geen enkele aanleiding om de buikriem aan te halen." Het onderzoek is overigens nog niet afge sloten. Cuperus vindt dat de gevolgen voor de Neder landse Philips-medewerkers nog moeten worden on derzocht. Rotterdam Op het bedrijventerrein van het Rivium in Cappele aan den Ussel is deze week voor het eerst proefgereden met de ParkShuttle. Dat is een elektrisch voertuig dat gebruik maakt van automatische voertuiggeleiding en dus zonder chauffeur zijn route aflegt. Vanaf 15 februari gaat de ParkShuttle reizigers vervoeren tussen Kralingse Zoom en het bedrijvenpark Rivium. foto anp ed oudenaarden

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9