'Wasje vandaag weer stout, mama. 10 Hele wereld wil vouwhuit Rotterdai a I Binnenland Eén op de vijf vrouwen mishandeld 39 67° 65 33» 39 59 WOENSDAG 10 FEBRUARI 1999 956 Vrouwenmishandeling foto cpd phil nijhuis APELDOORN ROB HIRDES De spanning hing al weer da genlang in de lucht. Toch ge beurde het nog onverwacht. Tussen de middag aan tafel. Zonder dat er sprake was van een echte aanleiding. Bij het in schenken van Thijmens glas melk knoeide ze. Het was grie zelig om te zien hoe de woede plotseling in het gezicht van haar echtgenoot verscheen. Terwijl hij allerlei verwensingen uitte, stond hij op en sleurde haar aan een arm door de ka mer naar de keuken. Daar pakte hij een vaatdoekje, gooide het in haar gezicht en smeet haar vervolgens in een hoek alsof ze een stuk oud vuil was. ..Misschien struikelde ik ge woon. Ik weet het niet meer zo precies. In elk geval liep hij zonder omkijken weg naar zijn kantoortje op zolder. Ik hoorde hem stampen op de trap en met de deur slaan. Toen ik weer overeind kwam, stond Thijmen vanuit de gang naar me te kij ken. „"Was je vandaag weer stout, mama...?', huilde hij.-' Het gezin is al een tijdje be kend bij de politie. Herhaalde keren stonden agenten op de stoep om de boel te sussen. Niet dat het hielp, hooguit voor een moment. Ten einde raad besloot ze aangifte te doen. En kele weken later viel er een gi rootje in de bus met een trans actie wegens overtreding van artikel 130 van het Wetboek van Strafrecht: eenvoudige mishan deling dus. Daarmee was voor justitie de kous af, maar voor haar niet. Integendeel. Hoe ze het in haar zieke hoofd haalde om hem aan te geven, luidde het verwijt van haar man. En of ze maar wilde begrijpen dat hij het ook niet makkelijk had op zijn werk en dat ze het zelf uit lokte. De Arnhemse officier van jus titie mr. J. Brughuis schudt haar hoofd. Ze zit in de werkgroep van politie en justitie die in 1993 het college van procu reurs-generaal aanbevelingen deed over de aanpak van vrou wenmishandeling. „Als we zien wat er de afgelopen vijfjaar van terecht is gekomen, is dat bitter weinig. Bij ernstige feiten is het geen probleem, maar als het gaat om eenvoudige mishande ling laat de wetgeving ons in de steek. Terecht wil de overheid zich niet tot in de slaapkamer met haar onderdanen bemoei en. Maar hier zou dat geen kwaad kunnen.'' Voor een voorlopige hechte nis ontbreekt in die gevallen nu nog de wettelijke basis, terwijl dat naar de mening van Brug huis juist een belangrijk dwang middel zou kunnen zijn. Toch noemt ze de inspanningen van de werkgroep beslist geen ge vecht tegen de bierkaai. „Om dat we telkens toch een stapje verder komen." In de politie- basisopleiding bijvoorbeeld wordt tegenwoordig ruim aan dacht besteed aan mishande ling binnen relaties. De eerste taak van de politie bij gewelddadige conflicten in de privé-sfeer is zicht te krijgen op de aard, omvang en ernst van het probleem. Achter een bloedneus kan een tijdelijke cri sis schuilgaan, maar ook een ernstig verstoorde verhouding, drankmisbruik of jarenlange systematische mishandeling. Maar huiselijk geweld is ar beidsintensief en er is meer De cijfers over vrouwenmis handeling zijn onthutsend. Eén op de vijf is ooit wel eens door man of partner mishandeld. Eén op de ne gen zelfs ernstig. Dat bete kent dat geweld binnen de relatie op z'n minst heel dicht om je heen is. Maar zo wel dader als slachtoffer houden het geweld vaak let terlijk en figuurlijk binnens kamers. „Vrouwen schamen zich ervoor en voelen zich schul dig. Dikwijls hebben ze niet geleerd om voor zichzelf op te komen", zegt Anne-Marie de Ruiter van TransAct, het landelijk centrum voor vrou wen- en mannenhulpverle- ning en de bestrijding van seksueel geweld. „De angst voor verdere escalatie speelt ook een rol. En dan vormt nog een grote belemmering het feit dat de buitenwereld vaak sussend en met onge loof reageert." Geweld in de relatie komt in alle lagen van de bevol king voor. Vaak ontstaat het heel geleidelijk. Met kleine vernederingen van de kant van de man. Dan valt er in eens een klap en nog één. .Als de vrouw dan niet di rect duidelijk maakt dat zij dit gedrag onder geen voor waarde accepteert, kan er een situatie van blijvende mishandeling ontstaan. Het is voor beide partijen vrijwel onmogelijk zelfstandig uit dit proces te stappen." De permanente dreiging van nieuw geweld en de on voorspelbaarheid van de uit barstingen maken dat vrou wen voortdurend rekening houden met het gedrag van de partner. „Op die manier wordt hun zelfbeeld sterk aangetast. Doordat boven dien de dader vaak allerlei kleine regeltjes oplegt en nauwlettende controle over het doen en laten van de vrouw uitoefent, wordt haar zelfstandigheid steeds verder afgebroken. Méestal zit er voor de vrouw niets anders op dan haar partner te verla ten. Maar die stap durven velen pas na jaren te ne men." werk te doen. En dus hoor je bij politie nog wel eens de opmer king: 'We kennen dat gezin. Daar kan je elke week wel heen'. Bovendien zijn politie en hulpverleners geneigd om zich terughoudend op te stellen op te stellen, omdat het om geweld in de privé-sfeer gaat. En ze vragen zich weieens af waarom die vrouw niet gewoon weggaat als het allemaal zo erg is. De moeder van Thijmen vraagt zich ook wel eens af waarom ze haar koffers nog niet heeft gepakt. „Soms weet ik het gewoon niet meer. Dan loopt m'n hoofd om. Van de te genstrijdige gedachten en ge voelens." Ze spreekt staccato. „Hij slaat me echt niet elke dag. En achteraf heeft hij er altijd heel veel spijt van. Zegt dat hij ROTTERDAM CPD Een opvouwbaar huis van hout, een simpel casco dat op een vrachtwagen kan worden aan gevoerd en met een hijskraan zo kan worden neergezet. In 1984 rijpte dit idee in de gees ten van de Rotterdamse vader en zoon Buijs. Korte tijd later werd het eerste vouwhuis of hijshuis, vooral bedoeld voor ontwikkelingslanden, geboren. Vijftien jaar na dato mag de vinding zich in een groeiende belangstelling vanuit diverse landen verheugen. In Mexico staan inmiddels driehonderd woningen, maar binnenkort staat er ook een serie in Dor drecht. Hoe gaat zoiets? Vader Hans Buijs (58) is civiel ingenieur en zoon Jan Buijs (35) architect. Het is 1984. Ze praten over hun werk. De een is directeur van een groot ingenieursbureau in Rotterdam, de ander werkt bij een architectenbureau in de zelfde stad. - 'Heb je gelezen over die na tuurramp in Armenië?' - 'Ik zag het op tv. Wat een el lende. Hopeloos.' - 'Die puinhopen. Geen steen meer op de andere.' - 'Ze krijgen hulp, maar daar mee hebben ze nog geen dak boven hun hoofd.' - 'Ze sturen tenten. De oudste mobiele huizen.' - 'In die kou. Dat is toch niks. Afzien, kleumen, lijden na alles wat ze al is overkomen.' - Wat wil jij dan? Dat ze hui zen voor hen bouwen? Kant en klaar zeker. Zo van: hier is het bouwpakket, ga je gang.' Hans en Jan hadden elkaar met dat gesprek uitgedaagd. Binnen een paar weken kreeg het idee bij Hans handen en voeten. Het zou een vouwhuis zijn dat in de fabriek eenvoudig en massaal werd geproduceerd, met een vrachtwagen kon wor den vervoerd en ter plekke met een simpele takel was op te hij sen. Dan zouden de voor- en achterwand er ingezet worden en klaar was het huis. Het vouw- of hijshuis was geboren. Maar tussen idee en uitvoe ring gaapte een wereld van klei ne en grote problemen. Niet al leen waren er ontwerptechni- sche, maar ook bouwtechni sche, vervoer- en financiële problemen. Het werd vanwege het gewicht, de kosten en de productie een casco van ge perst hout, aanvankelijk met watervaste lijm zoals dat in Ne derland gebruikelijk. Later werd dat spaanplaat met cement. „Vanwege de termieten", zegt Jan Buijs. Inmiddels heeft de familie Buijs een apart bedrijf opge richt voor de vouwhuizen, 'Fol- dex Home'. Dat bedrijf ontwik kelt het hijshuis verder, aange- Hans en Jan Buijs met maquettes van hun vouwhuis. „Als ontwerpers lukte het ons niet het idee te verkopen." foto cpd jaap rozema past aan alle mogelijke omstan digheden. Zijn het in Mexico een soort veredelde tuinhuizen, in Dordrecht worden het 'opge rekte rijtjeshuizen'. Jarenlang leefde bij vader en zoon de gedachte dat ergens in de wereld een fabriek zou moe ten staan om de huizen in hun simpelste vorm te produceren. Ze zouden in enkele honderd tallen klaarliggen. Bij een ramp konden ze dan direct worden aangevoerd. Maar pogingen om via allerhande organisaties het product aan de man te brengen en het zo wereldwijd ti geren, mislukten half maal. In Armenië we vijftien gebouwd, in Au de Cariben) tien. Het bl modderen. Hans Bui hadden wel wereldwijd maar als ontwerpers li ons niet het idee te verk Pas in 1990 ontstom Mexico enige belangste huizen werden er ter goedkoop gemaakt. F pakket kostte 17.500 nog betaalbaar voor i denklasse. Inmiddels i in diverse plaatsen ia zo'n driehonderd. Het in Mexico leidde weer langstelling vanuit Jedd Filipijnen. Steeds met lokale markt aangepg zen. Zo moest op de F worden bewezen dat stand was tegen orka; en aardbevingsgeweld. Maar niet alleen in tenland groeit de bd ling. Ook in Nederlan deze maand gaat de eei de grond in van wonii project De Biezenlai Dordrecht. In april le\i ex daar vijftig huizen „Sinds in Nederland h zaam bouwen is ont houtskeletbouw weer 1 terug en dus onze vou bouw ook. Het loopt storm van woningcot en projectontwikkelaar! niet buiten ons kan, dat hij zichzelf anders wat aan doet en smeekt me hem te vergeven. En daarna gaat het weer een tijdje goed." Hoewel de regering vrouwen mishandeling nog steeds niet structureel aanpakt, staan poli tie en justitie allerminst met le ge handen, vindt officier van justitie Brughuis. Maar dan moet de wet creatief worden toegepast. Vrouwenmishande ling staat als delict niet apart omschreven in het Wetboek van Strafrecht. Als er geen spra ke is van een levensbedreigend misdrijf - zoals moord of dood slag - noch van een zedendelict, valt het onder het hoofdstuk 'opzettelijk toebrengen van li chamelijk letsel'. Omdat mis handeling geen 'klachtdelict' is, hoeft er niet per se aangifte worden gedaan om tot vervol ging over te gaan. „Als de verdachte op heter daad wordt betrapt, kan hij di rect worden aangehouden. Zelfs een korte periode nadat het strafbare feit is begaan, is er nog sprake van heterdaad. Dit betekent dat wanneer de politie snel handelt en kort na de mel ding ter plaatse is, van heter daad kan worden gesproken." Mr. Brughuis zou het van harte toejuichen wanneer de politie een proces-verbaal we gens vrouwenmishandeling herkenbaar doorstuurt naar justitie. „Op die manier kan je voorkomen dat zo'n eerste ver baal als eenvoudige mishande ling doorgaat. Daarmee voor kom je dat het met een transac tie wordt afgedaan. Dat is welis waar een snelle afhandeling, maar in dit soort zaken zo on geveer de slechtst denkbare." De Arnhemse officier is er voorstander van om de ver dachte met voorrang uit te no digen voor 'een berisping ter parkette'. „Ja, zo heet dat nu eenmaal. Soms wil het wel eens helpen de verdachte flink de oren te wassen door hem dui delijk te maken dat wij als sa menleving zijn gedrag niet tole reren." Het komt voor dat hij echt schrikt van een dergelijke aanpak. Omdat hij voor het eerst in de gaten heeft dat het Wetboek van Strafrecht zijn handelen als crimineel gedrag bestempelt. In de regel bagatel liseert de mishandelende echt genoot of partner zijn daden, maar zo'n confrontatie met de wet kan hem ineens de ogen doen openen. „Meestal verbind je voor waarden aan zo'n berisping. Bijvoorbeeld dat de verdachte zich voor behandeling aan meldt bij een hulpverlenende instantie, een centrum voor verslavingszorg, of een Riagg. Blijkt dat hij zijn afspraken na komt dan kan je alsnog beslis sen de zaak te seponeren." De moeder van Thijmen kijkt op haar horloge en zegt veront schuldigend: „Thijmen kan zo van school komen." Die ac ceptgiro die justitie haar man stuurde, werkte van geen kant, concludeert ze. „Het was een kille en zakelijke benadering zonder enig mededogen. Ik voelde me volkomen gepas seerd. Een administratieve af handeling was het, meer niet. En het geweld is er niet mee ge stopt. Hooguit voor een mo ment. Bovendien kortte hij de transactie op mijn huishoud geld." Ze lacht schamper: „Had ik maar niet naar de politie moeten lopen." Laura Biagiotti Roma Uomo f>7^ ,95 ...zegt een geschenk van Parfumerie Douglas. Of het nu gaat om een lief aardigheidje of een luxe geschenk, bij ons vindt u altijd een cadeau om direct verliefd op te worden. Onze verkoop sters helpen u graag op deskundige wijze bij uw keuze en maken van uw liefdevol geschenk een hartveroverend pakje. Valentino Very Valentino subtiel en romantisch geschenkverpakking: spray. 30 ml bad- en douche-gel 100 ml Gucci Envy Tommy Hilfiger tommy girl geschenkset: 5 navullingen verkrijgbaar in Envy 195 Yves Saint Laurent Vice Versa fris, bloemig. fruitig -^01 00 Cacharel Anaïs Anai's Lancöme Oui! ongekend fris bodylocion Clinique happy exclusief bij Douglas parfum spray. 15 ml Chopard Casmir happy 475° ,00 ,00 Met gratis douche-gel 50 it Met gratis origineel miniatuur Aleer dan 250 aanbiedingen en altijd de nieuwste geuren! Informeer naar de vele mogelijkheden van de Douglas Card. Altijd het juiste geschenk 1 met de Douglas cadeaubon. Haarlemmerstraat 104 - 2312 GD Leiden - Tel. 071 -5 130687 Aanbiedingen gelden zolang de voorraad strekt Prijswijzigingen voorbehouden.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 8