Hillary neemt het op voor alle vrouwen Buitenland Senaat sluit zaak-Clinton achter gesloten deuren af Rouw in Eritrea Franse politici ontkennen schuld in bloedschandaal Strengere asielwetgeving in Groot-Brittannië en Italië Halsstarrige standpunten tijdens Kosovo-overleg Serviërs in Kosovo geloven meer in zichzelf dan in NAVO DENSDAG 10 FEBRUARI 1999 uid-Afrika wil criminelen vrijlaten tqria Om de druk op de overvolle gevangenissen te vermin- - ren is de Zuid-Afrikaanse regering van plan 'kleine misdadi- s' vrij te laten. Minister voor het gevangeniswezen Ben Skos- aliet het parlement weten dat er 146.278 mensen zitten op- joten in 235 Zuid-Afrikaanse gevangenissen. Die zijn ont- rpen om maximaal aan 90.000 personen onderdak te bieden, n hoge ambtenaar liet zich ontvallen dat wellicht tussen de en 2000 'kleine criminelen' kunnen worden ontslagen, larnaast zouden elk jaar 10.000 gevangenen, veroordeeld voor inder ernstige misdrijven, voorwaardelijk in vrijheid kunnen men. Deze wetsovertreders vervolgens dag en nacht elektro- ;Ch worden gevolgd via een om hun arm bevestigde zender. eltsin via Kremlin naar sanatorium kkou» De Russische president Boris Jeltsin is na zijn abrupte jisreis uit Jordanië gisteren weer aan het werk gegaan in het emlin. Volgens artsen is de lichamelijke conditie van Jeltsin irmaal. Het was pas de derde keer dit jaar dat Jeltsin het emlin bezocht. Na enkele ontmoetingen keerde hij terug naar sanatorium waar hij voor zijn reis verbleef. Jeltsins woord- rder Dmitri Jakoesjkin verklaarde niet waarom de president lalsoverkop uit Jordanië was vertrokken. Hij gaf wel aan dat vanwege diens recente maagoperatie een zware reis was ge- stvoor de Russische president. Jeltsin bracht ongeveer zes in Amman door. Hij verliet het koninklijk paleis toen de an- re leiders nog langs de kist van Hussein defileerden. eigen jaloers op Nederlandse collega's aseik Tientallen agenten uit het Belgische Maaseik hebben teren symbolisch de Belgisch-Nederlandse grens verlegd. Ze len liever bij hun noorderburen horen. Hun collega's van de iderlandse politie krijgen namelijk wel een extra vergoeding or het werken op zaterdag. Het gemeentebestuur van Maas- weigert tot nu toe een zaterdagvergoeding te geven. Dat teelt de agenten netto 660 tot 825 gulden per maand, zei al- neen secretaris P. van Calsteren van het Nationaal Syndicaat li de Belgische Politie. Volgens hem is het 'ergerlijk' dat de Igen worden achtergesteld bij collega's van de buurgemeente voor hetzelfde werk wel een vergoeding ontvangen. De insverlegging was het startsein voor een politiestaking van igere duur. S gevraagd straf niet uit te voeren IN2 Bondskanselier Schroder van Duitsland heeft de Ver- de Staten gevraagd het doodvonnis tegen de Duitse broers en Walter LaGrand niet te voltrekken. De beide Duitsers en in een dodencel in Florence in de Amerikaanse staat Ari- ia. Karl LaGrand wordt volgens de huidige plannen op 24 fe- lari terechtgesteld, zijn broer zou een week later volgen. De de broers hebben in februari 1982 een bank in Marana (Ari- ia) overvallen en daarbij een bankemployé gedood. Zij waren n 18 en 19 jaar. De twee zitten al zeventien jaar in de gevan- lis. Het Hooggerechthsof in Washington heeft eind vorig jaar nonnissen bevestigd. Als de doodstraf wordt voltrokken, zijn Mfl en Walter LaGrand de eerste Duitse staatsburgers die na de Wereldoorlog in de Verenigde Staten worden terechtge- erste popfestival in Iran •ran» De Iraniërs kunnen voor het eerst sinds de Islamiti- e Revolutie van 1979 naar een popfestival. Vanaf maandag tien nachten lang in het Bahman Cultureel Centrum in leran twintig Iraanse bands op. De organisatoren verwach- ongeveer 5000 bezoekers. Volgens de woordvoerder van het ival zijn alle leadzangers man, maar zijn er onder de overige sici ook vrouwen te vinden. In Iran is het zangeressen verbo- voor een mannelijk publiek op te treden. Zij mogen slechts ;en in privéconcerten voor vrouwen. De organisatoren heb- tevergeefs geprobeerd ook westerse bands naar Teheran te jen. ak zegt toestel te hebben neergehaald )AD' De Iraakse autoriteiten hebben gisteren beweerd dat en westers gevechtsvliegtuig hebben neergehaald. Bagdad dde dat zijn luchtafweergeschut zowel in het noorden als ';n werd aangevallen. De Verenigde Staten en Groot-Brit- nië spraken het bericht tegen. ,,Ik kan op alle mogelijke ma- en aantonen dat dit absoluut niet is gebeurd. Er zijn in de rdelijke en zuidelijke no-flyzone de laatste vier of vijf dagen n Amerikaanse luchtacties geweest", aldus een woordvoer- van het Amerikaanse ministerie van defensie. iliaan bekent meer dan 30 moorden ichen De Italiaanse maffioso Giorgio Basile (38), die vorig in Duitsland is gearresteerd, heeft inmiddels meer dan 30 orden bekend, waarvan een in Nederland is gepleegd. Dit ft de politie in München gisteren bekendgemaakt. Basile din mei vorig jaar aangehouden op het station van het Bei- i Kempten. Aan zijn Duitse ondervragers biechtte hij vier orden in Duitsland, drie in Italië en één in Nederland op. Na uitlevering aan Italië bekende hij nog eens '25 a 30 andere orden', aldus een politiewoordvoerder. Het slachtoffer van noord in Nederland was een andere maffioso. ijnwerkers dreigen met nieuwe acties >ani» De Roemeense mijnwerkersleider Miron Cozma ft voor volgende week met nieuwe protestacties gedreigd als egering nog langer wacht met onderhandelingen over een uwe CAO. Vorige maand raakten minstens 200 mensen ge- nd toen de mijnwerkers tijdens een mars op Boekarest op schillende plaatsen in het land slaags raakten met de politie. CAO van de mijnwerkers is eind vorig jaar verstreken. Om te tkomen dat de gewelddadige kompels de hoofdstad zouden eiken heeft de regering de mijnwerkers forse loonsverhogin- beloofd, als de verliezen in de mijnbouw kunnen worden :erboot vergaan bij Kalimantan ÜAi Voor de kust van het Indonesische eiland Kalimantan tn veerboot vergaan. Een twintigtal van de circa driehon- i opvarenen is gered, zo is vandaag bekendgemaakt. Ge- sd wordt dat alle anderen zijn verdronken. De boot was on- weg van Harta Rimba op Kalimantan naar het Sumatraanse ambaru. Ze is in de nacht van zaterdag op zondag tijdens ht weer door de golven van de noordelijke Javazee verzwol- Amerika's 'First Lady' in Den Haag Vrouwen moeten overal ter wereld dezelfde rechten heb ben. Zij moeten zelf kunnen bepalen of en hoeveel kin deren ze willen. Dat is geen zaak van overheden. Gezins planning onder dwang moet onmiddellijk worden afge schaft. Diverse malen onderbroken door applaus sprak Amerika's 'First Lady' Hillary Rodham Clinton gisteren in Den Haag de deelnemers aan de internationale bevol kingsconferentie toe. Dat was een dag later dan gepland als gevolg van de begrafenis van de Jordaanse koning Hussein waar zij maandag bij aanwezig was. gerard chel'den haag Hillary Clinton richtte zich di rect tot de 180 aanwezige rege ringen met haar oproep vrou wen een eigen, vrije keuze te geven of zij moeder willen wor den. De First Lady wees erop dat alle landen voorzieningen moeten bieden als een goede gezondheidszorg en anticon ceptiemethoden waar vrouwen zonder problemen een beroep op moeten kunnen doen. Over het controversiële onderwerp abortus zei ze dat het beleid er op gericht moet zijn de ingreep 'veilig, legaal en sporadisch' te maken. Ze herhaalde dat de re- gering-Clinton voor 2000 op nieuw aan het Congres heeft voorgesteld het VN-bevolkings- fonds UNFPA met 25 miljoen te steunen. Het Congres had de subsidie voor dit jaar had inge trokken onder druk van een sterke anti-abortuslobby. In het Jeugdforum van de be volkingsconferentie was de laatste dagen de nodige onrust ontstaan nadat uitlekte dat een 'Syrische journalist' zou heb ben getracht te infiltreren. In de Jeugdherberg waar de circa 120 jongeren verblijven, had hij met name de Arabische delegaties onder druk gezet niet akkoord te gaan met de ontwerp-slot- verklaring. Bij thuiskomst zou dat voor hen consequenties hebben, zo zou hij hebben ge dreigd. Onderzoek wees uit dat de man zijn accreditatie gesto len had, maar zijn ware identi teit bleef onbekend. In de ontwerpverklaring was onder meer opgenomen dat de jeugd recht heeft op 'seksuele oriëntatie', de noodzakelijke anticonceptiemiddelen en ook op abortus. De onrust rondom de 'infiltrant' leidde er toe dat de uiteindelijke verklaring pas na twee dagen druk onderhan delen achter gesloten deuren tot stand kwam. De officiële verklaring voor het uitstel luid de dat enkele delegaties vonden dat de inhoud te veel was voor gekookt. In het definitieve slot document komt het woord abortus niet voor. Netanyahu zegt vredesakkoord met Syrië toe WASHINGTON-NEW YORK AFP-Rtr De Israëlische premier Ne tanyahu denkt dat er voor het jaar 2000 een vredesakkoord tussen Israël en Syrië komt. Hij deed deze toezegging gisteren aan Israëlische journalisten. Eerder had hij zich in een in terview voor de Amerikaanse televisie, ook al in die zin uit gelaten. Toen zei hij dat de sfeer in de marge van de be grafenis van de Jordaanse ko ning Hussein hem optimis tisch heeft gestemd over de kansen voor het vredesproces in het Midden-Oosten. Volgens Netanyahu is de be reidheid om tot overeenstem ming te komen ook bij de Syri- ers te bespeuren. De aanwe zigheid van Assad, als leider van de Syrische delegatie bij de uitvaartdienst van Hussein, maandag, was een verrassing. De relaties tussen Syrië en Jor danië zijn sinds tijden ver stoord. Syrië en Israël bakkeleien al jaren over een akkoord. Da mascus eist eerst de volledige terugtrekking van Israël uit de bezette hoogvlakte van Golan alvorens over vrede te willen praten. Jeruzalem zegt niets te zullen doen voordat Syrië ga ranties biedt voor Israëls vei ligheid. De Verenigde Naties gaan Israël tijdens een conferentie in juli op de vingers tikken voor het toeëigenen van bezet te gebieden via een systemati sche bevolkingspolitiek. Een overgrote meerderheid van de Algemene Vergadering van de VN heeft gisteren gestemd voor een conferentie van de landen die de Vierde Geneefse Conventie (1949) hebben on dertekend. Dat internationaal verdrag verbiedt het bouwen van nederzettingen in bezet Premier Kok begroet de Amerikaanse 'First Lady' Hillary Clinton met een zoen. foto anp ed oudenaarden WASHINGTON JOHN WANDERS CORRESPONDENT De Amerikaanse Senaat heeft gisteravond besloten haar laat ste beraadslagingen over de aanklacht tegen president Clin ton achter gesloten deuren te houden. Elke senator krijgt maximaal een kwartier de tijd om zijn collega's uit te leggen waarom Clinton al dan niet schuldig is aan meineed en be lemmering van de rechtsgang. De Senaat hoopt donderdag of Bonn bereid om nationaliteitswet aan te passen BONN AFP-DPA-Rtr De Duitse minister van binnen landse zaken, Otto Schily, is be reid zijn voorstel voor hervor ming van de nationaliteitswet aan te passen. Hij kan het oor spronkelijke plan niet meer handhaven omdat de rood groene regeringscoalitie afgelo pen zondag haar meerderheid in de Bondsraad (Eerste Kamer) is kwijtgeraakt, na een verkie zingsnederlaag in de deelstaat Hessen. Het plan van Schily, dat erin voorziet dat buitenlanders van de tweede of derde generatie de dubbele nationaliteit mogen krijgen, staat onder vuur van de rechtse oppositie (CSU/CDU). De CDU/CSU begon vorig jaar een felle campagne met een pe titie tegen het dubbele staats burgerschap, waarschuwend voor een nieuwe immigratiegolf naar Duitsland. Van de bijna 82 miljoen inwoners van de Bondsrepubliek hebben er zo'n 7,5 miljoen niet de Duitse na tionaliteit, onder wie honderd duizenden jongeren die in Duitsland zijn geboren. vrijdag te stemmen over de schuldvraag. Het is zo goed als zeker dat Clinton mag aanblij ven als president. Liefst 59 van de honderd se natoren vonden dat het publiek rechtstreeks getuige moest kun nen zijn van de slotfase in de rechtszaak tegen de president. Maar de huisregels van de Se naat schrijven sinds 1868 voor dat de beraadslagingen in een impeachment-zaak tegen de president achter gesloten deu ren plaatsvinden. Om deze re gel te doorbreken, hadden de voorstanders van open beraad slagingen een tweederde meer derheid (67 stemmen) nodig. Het ministerie van Justitie heeft Kenneth Starr intussen gewaarschuwd dat het een on derzoek zal starten naar de vraag of de zogeheten 'onaf hankelijke' aanklager tijdens zijn eigen onderzoek buiten zijn boekje ging. Zo wordt het bureau van Starr er van ver dacht dat het Monica Lewinsky op 16 januari 1998 onder onac ceptabele druk plaatste. Starrs ondergeschikten zou den Lewinsky vrijwaring van vervolging hebben aangeboden in ruil voor haar volledige me dewerking aan het onderzoek tegen Clinton, maar dan onder de voorwaarde dat zij de in houd van deze eventuele over eenkomst niet zou bespreken met haar advocaat. Dit laatste is in strijd met de richtlijnen van justitie. PARUS AFP-Rtr de familie van zeven slachtof fers van met het aidsvirus be smet bloed, van wie er nog twee in leven zijn. Volgens de families hebben de Franse autoriteiten het ge bruik van een Amerikaanse test in 1985 geremd om het Franse Institut Pasteur in staat te stel len zijn eigen test te ontwikke len. Dat gebeurde echter pas maanden later, toen zeker 4.200 mensen al besmet bloed toege diend hadden gekregen. Van hen zijn er al 600 overleden. Als de drie schuldig worden bevonden kunnen zij tot vijf jaar gevangenisstraf en een boete van ruim 165.000 gulden worden veroordeeld. De drie Franse politici die te recht staan in het zogenoemde bloedschandaal, hebben giste ren voor de rechter volgehou den dat zij het testen van do- norbloed op aids niet hebben vertraagd. ..Ik hoop dat dit pro ces zal uitwijzen dat wij gewe tensvol hebben gehandeld", zei oud-premier Laurent Fabius aan het begin van het proces, dat zeker drie weken zal duren. Ook de vroegere staatssecre taris van volksgezondheid. Ed- mond Hervé, en oud-minister Georgina Dufoix van sociale za ken betuigden hun onschuld. De zaak is aangespannen door een verblijfsvergunning te ge ven. De voorwaarden voor het verkrijgen van een legale status waren werk, een woning en geen strafblad. Er kwamen tot december vorig jaar meer dan 350.000 aanvragen binnen. Tot vorig jaar maart werden illegale immigranten na twee weken in een opvangcentrum zonder enige vorm van registra tie vrijgelaten, met de opdracht Italië zo snel mogelijk te verla ten. Velen van hen reisden me teen door naar andere EU-lan- den, tot ergernis van bijvoor beeld Duitsland en Nederland. Die verweten Italië illegale im migratie aan te moedigen. LONDEN-ROME DPA-ANP-EFE-GPD Groot-Brittannië en Italië gaan hun asielwetgeving aanscher pen. De Britse minister van bin nenlandse zaken Straw noemt zijn nieuwe wetgeving 'stren ger, sneller en eerlijker'. De aanscherping is volgens hem nodig, omdat steeds meer men sen asiel vragen. Vorig jaar wa ren het er 46.000. tegen 32.000 in 1997. Straw wil dat elke aan vraag binnen twee maanden wordt afgehandeld. Het aantal Britse illegalen wordt op 20.000 geschat. Rome richt zich vooral op il legalen, en doet dat paradoxaal genoeg door 250.000 van hen laelai peda Eritrese vrouwen rouwen op de begra fenis van vijf familieleden. De vijf kwamen om bij een bombardement van het Ethiopische leger. De VN-Veiligheidsraad heeft Ethiopië en Eritrea gisteren opgeroepen tot een onmiddellijk staakt-het-vuren. De Verenigde Staten hebben gisteren een ontwerp resolutie ingediend waarin het gebruik van geweld door beide landen wordt veroordeeld. Ethiopië en Eritrea leverden elkaar gisteren voor de vierde op eenvolgende dag zware gevechten. Beide landen hebben sinds mei vorig jaar een grensconflict over enkele honderden vierkante kilometers land. foto reuters harald doornbos Mi E f-fSPONDENT rkens die door het Kosovaarse dorpje Bica telen, zijn het teken dat hier Serviërs wo- fosovo's etnische Albanezen, zo'n negentig W van de bevolking, zijn namelijk moslims uden nooit varkens hoeden. Dat de 76 hui ier nog intact zijn, is nog een aanwijzing dat bied Servisch is. Bij het binnenrijden van alt direct een vijftien tal uitgebrande hui- ..Daar woonden Albanezen", vertellen de ïts in Bica zonder schroom. „De politie die huizen in brand gestoken tijdens de 'nmaak van afgelopen zomer", ervisch dorp in Kosovo is na een jaar oorlog nicum aan het worden. Tientallen dorpen eid door heel Kosovo waar tot voor kort - trs woonden, zijn leeg. De bevolking is ge- 1 naar de grotere steden uit angst om onder at te worden gelopen door rebellen van het ,0 Bevrijdings Leger (UQK). laat goed met ons; we zijn alleen maar om- d"> zegt Stojan Doncic, burgemeester van •en paar omstanders vertellen dat dat ech- N/ ter nog wel meevalt. Er is nog een toegangsweg open die leidt naar de stad Klina, waar de Servi sche politie het nog altijd voor het zeggen heeft, zo leggen ze uit. „Het is de afgelopen tijd geluk kig vrij rustig", zegt een van hen, „Wij hebben nog nooit een van hen doodgeschoten; zij nog nooit een van ons," zegt één van de omstanders. Wel is acht maanden geleden een 29-jarige Servi sche man uit het dorp gekidnapt door de Albane zen. „Hij was op weg van Klina naai' Bica toen hij werd gepakt door de Albanezen. We hebben nooit meer iets van hem gehoord", vertelt Slacan Remistar, de 18 jarige broer van het slachtoffer. Alle 650 Serviërs die hier wonen, geloven dat al leen wapens hen kunnen beschermen tegen Al banese rebellen die drie kilometer verwijderd op een heuvel zitten. En daar veranderen de vredes besprekingen in Frankrijk van dit moment niets aan. De mannen in Bica hebben een burger wacht gevormd. Allen hebben wapens. Om beur ten houden ze de wacht aan de rand van het dorp dat grenst aan Albanees rebellengebied. „Tot oktober vorig jaar werden we beschermd door de politie", zegt een man. „Maar sinds het Holbrooke-Milosevic akkoord zijn we op ons zelf aangewezen. Wij zullen deze grond altijd verde digen. Dit is Servië". Naast de Albanezen moet met name de interna tionale gemeenschap het ontgelden. Vooral de Navo, Amerika en Engeland zijn 'de grote vijan den'. Zo beweert iedereen bij hoog en laag dat de internationale waarnemers dagelijks wapens smokkelen voor de Albanese rebellen. Maar nie mand heeft het met eigen ogen gezien. „De hele wereld is altijd al tegen de Serviërs ge weest", zegt iemand. Vervolgens beweert een an der dat Amerika onlangs wapens aan Albanië heeft gegeven ter waarde van 250 miljoen dollar. „Wat heet", roept alweer een ander, „tweeënhalf miljard dollar zul je bedoelen". Een mogelijke Navo-vredesmacht wordt door alle bewoners ca tegorisch afgekeurd. „Als de Navo hier komt, dan moeten we rennen", zegt een 30-jarige man. Maar zouden Navo-soldaten juist ook de Serviërs van Kosovo, die slechts een kleine minderheid vormen, kunnen beschermen? „De Navo is toch tegen Servië. Als ze hierheen komen, vertrekken wij naar Rusland". Op de Balkan leeft men bij de volgende gedachte: waarom zou ik een minderheid in jouw land moeten zijn, als jij een minderheid in mijn land kunt zijn. In de meerderheid zijn, betekent dat je de minderheid zonder schroom kunt onderdruk ken. Wanneer Kosovo bijvoorbeeld deel uit blijft maken van Servië, dan vormen de Serviërs (in clusief die in Kosovo) een meerderheid van ne gen miljoen tegen twee miljoen Albanezen. In het geval men luistert naar de wensen van de Al banezen en Kosovo onafhankelijk wordt, dan is het precies omgekeerd. Dan telt Kosovo twee miljoen Albanezen en 200.000 Serviërs. Onafhankelijkheid of autonomie voor de Albane zen in Kosovo? „Ondenkbaar, onmogelijk", zegt de burgemeester Doncic. Ook huivert de burge meester van Bica bij de gedachte dat de Albane zen onafhankelijkheid zullen krijgen. „Waarom bemoeit de hele wereld zich met Kosovo; laat ons dit zelf oplossen", vindt hij. Hij trapt met zijn laars op de grond alsof hij een sigarettenpeuk uitmaakt. „Zo zal het de Albanezen hier vergaan. Geef ons een paar dagen en we hebben geen pro bleem meer in Kosovo". RAMBOUILLET CEES VAN ZWEDEN CORRESPONDENT De onderhandelingen over Kos ovo in het Franse Rambouillet zijn gisteren vastgelopen op de Servische eis dat de Albanese delegatie haar handtekening zet onder een document dat de grenzen van Servië garandeert. De Albanezen weigeren die concessie in dit stadium van de onderhandelingen te doen. In het omstreden document wordt voor de komende drie jaar onafhankelijkheid voor Kosovo uitgesloten. Het lijkt vast te staan dat de Albanezen bereid zijn om af te zien van onafhankelijkheid voor die pe riode. Maar de vraag is wat er daarna gebeurt. Volgens de in Kosovo verschijnende krant Ko- ha Ditore wil de Albanese dele gatie pas formeel haai' handte kening onder het document zetten als twee garanties wor den gegeven. De eerste is een referendum aan het einde van die drie jaar, waarin de Kosova- ren zich kunnen uitspreken over onafhankelijkheid. En voorts dat de NAVO het in Rambouillet te bereiken ak koord mede ondertekent. Het Kosovo Bevrijdings Leger UQK, dat een gewapende strijd voert voor onafhankelijkheid, eiste ook een 'onmiddellijk staakt-het-vuren'. Een dergelijk bestand zou moeten worden gegarandeerd door de landen van de Internationale Contact groep. Deze eisen zijn onaan vaardbaar voor de Serviërs. De Franse krant Le Figarodie inzage heeft gehad in het gehei me document, onthulde de in houd. Voor de komende drie jaar zouden de Serviërs moeten instemmen met volledige auto nomie voor Kosovo. Binnen ne gen maanden na 'Rambouillet' zouden de Kosovaren hun ei gen parlement mogen kiezen, dat een president en een rege ring kiest. Deze uitvoerende macht zou de bevoegdheid krij gen om belastingen te innen. Het UQK zou ontwapend wor den, en de Servische politie macht in de provincie zou van 10.000 tot 2.500 man worden ingekrompen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7