Kabinet: afblijven van het strand en de duinen ^ovincie is er om het rijk te bewerken' D66 tegen bouwen °p valkenburg Omvorming kost boeren veel geld Plan koopsubsidie positief ontvangen Binnenland 'Vloerverwarming' houdt weg vorstvrij OENSDAG 10 FEBRUARI CPD Geassocieerde Pers Dienst [egen jaar voor doodrijden fietsers jtjjAAR^ De rechtbank in Alkmaar heeft een dertigjarige man t Hoorn veroordeeld tot negen jaar gevangenisstraf wegens )od door schuld en voor het toebrengen van lichamelijk letsel, ok legde de rechtbank hem tien jaar rijontzegging op. De man «d in de nacht van 16 op 17 oktober vorig jaar in Enkhuizen j twee aanrijdingen kort achter elkaar twee fietsers dood en twondde een derde. Alle slachtoffers waren lid van voetbal- «reniging KGB in Bovenkarspel. De man verkeerde onder in- oed en reed zonder verlichting met hoge snelheid door Hui- n nadat hij eerder was weggereden bij een blaastest. jitiek op leiding politiekorps megen De leiding van de politieregio Gelderland-Zuid han- jt inconsequent tegenover korpsleden die niet goed functio- iren. De leiding neemt eerder een beschermende dan een cor- jerende houding aan. Dit kan resulteren in het aanbieden of fs scheppen van een andere baan om het probleem op te los- n Dat staat in een intern rapport dat op verzoek van korpsbe- lerder D'Hondt, burgemeester van Nijmegen, is opgesteld iar aanleiding van een geruchtmakende affaire met de stads- ichtenorganisatie in die stad. Korpschef B. Poeiert erkende lieren dat veel verbeterd kan worden. Zo moeten leidingge- nden veel meer contact onderhouden met de werkvloer, zo- t ze snel kunnen reageren op zaken die niet goed lopen. In 97 kwam aan het licht dat vijf politiemensen die de stads- ichten begeleidden zich ernstig misdragen hadden. Er was rake van vernedering, seksuele intimidatie, ongeoorloofde [houdingen, kwetsend optreden en discriminatie. odem Ameland zakt snel iiwarden De bodemdaling door gaswinning aan de oostkant n Ameland neemt veel grotere vormen dan verwacht. Tot 25 was door de NAM de voorspelling gemaakt dat de bodem it 18 centimeter zou zakken. Na meting is echter gebleken dat bodem nu al met 20,6 centimeter is gezakt. De verzakking eft in een natuurgebied plaatsgehad. De provincie heeft in i brief aan de NAM gevraagd hoe lang zij op Ameland nog willen winnen. Volgend jaar moeten de zeedijken op het iddeneiland worden aangepast en in het kader daarvan wil de jvincie duidelijkheid. eeland wil geen radioactief afval IdelburgDe provincie Zeeland wil dat geen hoog radioactief al naar Borssele wordt vervoerd. Dat kan pas als de rechter spraak heeft gedaan over bezwaren tegen de vergunning om- anders een onomkeerbare situatie ontstaat. Dat schrijft het gelijks bestuur van de provincie aan de betrokken ministe- s, de minister-president en de Tweede Kamer. Een speciaal louw voor opslag bij Covra (Centrale opslag voor radioactief al) in Borssele kan pas in 2003 gereed zijn. Het plan was irom het materiaal uit onderzoekscentra in Petten en Delft lelijk in de transportcontainers op te slaan in een gebouw ir lager radioactief afval. Daartegen maken onder andere de vincie Zeeland en Greenpeace bezwaar. erdronken Urker visser gevonden uiden Het stoffelijk overschot van de Urker visser die vorige ek overboord sloeg van de kotter Grietje Bos (Urk 237), is gis- in gevonden in de Noordzee ten noorden van Duitsland. Het aam van de man werd aangetroffen in de vissersnetten van van de zestig Urker kotters die naar hun collega op zoek ren. De 21-jarige man raakte in de nacht van donderdag op dag vrijdag tijdens vliegende storm te water. Urker vissers ren al enkele dagen op zoek naar hun collega. sak Bouterse begint op 22 maart haag» De rechtszaak tegen Desi Bouterse en vier medever- :hten begint op 22 maan. De rechtbank in Den Haag heeft de iode 22 maart tot en met 1 april en de periode van 25 mei tot met 2 juli gereserveerd om deze megazaak te behandelen, ïalve Bouterse krijgen president H. Goedschalk van de Suri- imse Centrale Bank en nog twee anderen een dagvaarding i22 maart voor de rechtbank te verschijnen. Justitie verdenkt uterse een van de medeverdachten van deelname aan een ninele organisatie die zich bezighield met de invoer in Ne land van cocaïne. Bouterse zou ender andere betrokken zijn veest bij vijf, onderschepte, transporten. De vooronderzoe- tegen Goedschalk en de vierde verdachte lopen nog. DA wil snel mogelijkheid fouilleren haag» De politie moet volgens de CDA-fractie snel de wet- jke mogelijkheid krijgen om mensen in uitgaansgebieden, roorbeeld rond voetbalstadions, discotheken en cafés, pre- itief te fouilleren op wapenbezit. Dat moet al kunnen bij 'een elijk vermoeden' dat iemand een wapen op zak heeft. Twee- Kamerlid Van de Camp heeft vandaag namens zijn fractie i initiatief-wetsvoorstel om dit voor elkaar te krijgen. Minister Thais van Justitie is ook bezig met voorstellen. Maar Van de Jip vindt het allemaal te lang duren.. Water moet meer ruimte krijgen om Nederland veilig en bewoonbaar te houden Het water moet meer de ruimte krijgen. Dat is noodza kelijk om Nederland ook in de volgende eeuw veilig en bewoonbaar te houden. Op korte termijn dienen al maatregelen te worden genomen om de opnamecapaci teit van water te vergroten en meer water sneller te kun nen wegmalen. Dit in verband met de te verwachten ge volgen van verdere bodemdaling, stijging van de zee spiegel en klimaatverandering. Staatssecretaris J. de Vries (verkeer en waterstaat) heeft dat vandaag bekend gemaakt bij de presentatie van de Vierde Nota water huishouding. den haag hans jacobs haags redacteur Om wateroverlast tegen te gaan wordt snel begonnen om de ge maalcapaciteit bij IJmuiden, Nieuwegein en Gouda uit te breiden. Op die manier kan bij hevige regenval, zoals het afge lopen jaar het geval was, sneller en beter water uit de als kwets baar omschreven boezem van het Noordzeekanaal en Amster dam-Rijnkanaal worden afge voerd. De maalcapaciteit moet met 100 kubieke meter water per seconde worden uitgebreid, waarvan het merendeel (80 ku bieke meter per seconde) in IJmuiden. Dat kost volgens de eerste berekeningen 125 mil joen gulden. Bij de Afsluitdijk moet de spuicapaciteit voor het IJsselmeer worden vergroot. Stijging van de zeewaterspiegel - volgens berekeningen zo'n 60 centimeter - heeft ook gevolgen voor het kustgebied. De rege ring wil daarom de regels voor bebouwing langs de kust ver scherpen en de natuur meer haar gang laten gaan. „Hoe minder de kust wordt vastge legd door 'harde constructies' als dijken, dammen en perma nente bebouwing, hoe beperk ter de inspanning om de kust op zijn plaats te houden", aldus de nota. Dat sluit permanente bebouwing in de kustzone, zo als op strandvlakten en het strand, nadrukkelijk uit. Voor Noordwijk betekent het dat het rijk geen toestemming zal ge ven voor de bouw van een klei ne pier op het strand. De regering gaat met de pro vincies, gemeenten en water schappen praten om te kijken hoe het nieuwe beleid het beste kan worden opgezet. Den Haag wil rekening houden met het verschillend gebruik van de kust, zoals voor natuur, recrea tie en toerisme. Tot het overleg is afgerond houdt het rijk vast aan de huidige richtlijnen die nieuwe permanente bebouwing in de kustzone aleen toestaat binnen gebieden met aaneen gesloten bebouwing. Vergun ningen voor strandpaviljoens kunnen niet worden omgezet in vergunningen voor het gehele jaar, zoals bijvoorbeeld in Zandvoort wordt gewenst. den haag anp annelies brinkman-heleen paalvast De land- en tuinbouworganisa tie LTO is boos op minister Zalm van financiën omdat deze luchthartig heeft gedaan over een inkomensvermindering voor de Europese boeren. De bewindsman zei er niet zoveel moeite mee te hebben als de Europese boeren een inko mensoffer moeten brengen in verband met de uitbreiding van de Europese Unie. De LTO noemt die uitlatingen 'asociaal en kortzichtig' „Hij praat over een inkomensdaling van soms wel 22.000 gulden", aldus LTO- voorzitter Doornbos. Minister Apotheker van landbouw moest gisteren in de Tweede Kamer tekst en uideg geven. De landbouwdiscussie heeft alles te maken met Agenda 2000 een pakket voorstellen van de Europese Commissie hoe de uitbreiding van de Europese Unie met de landen uit Mid den- en Oost Europa gefinan cierd kan worden. Agenda 2000 is de meerjarenbegroting tot 2006. Omdat de landbouwuit gaven het grootste deel van de Europese begroting vormen, behelst Agenda 2000 ook voor stellen voor drastische hervor mingen van het Europese land bouwbeleid. Over twee weken gaan de EU-ministers van land bouw proberen het over die hervormingen eens te worden. Eind maart moet over de hele Agenda 2000 op een Europese topconferentie worden beslist. Kern van de landbouwvoor stellen is een verlaging van de prijzen voor melk, rundvlees en akkerbouwproducten met res pectievelijk 15, 30 en 20 pro cent. In ruil hiervoor krijgen de boeren financiële steun per hectare of per koe ter compen satie van hun inkomensvermin dering. De verlaging van de prijzen komt tot stand doordat de Europese Unie de subsidies voor de export van producten of bij overproductie verminde ren. Deze prijssteun is een be langrijk onderdeel van het hui dige Gemeenschappelijke Landbouw Beleid, zoals de Ne derlandse eurocommissaris Mansholt (PvdA) dat kort na de oorlog had bedacht. De subsi dies waren bedoeld om de bur ger een betaalbaar voedselpak ket te garanderen. Een nadelig effect was echter dat er grote overschotten ontstonden om dat de producten te duur waren voor de wereldmarkt. De besluitvorming over het pakket van Agenda 2000 wordt op dit moment danig bemoei lijkt door de eis van enkele lan den, waaronder Nederland en Duitsland, om hun afdracht aan de Europese begroting te verlagen. Dat betekent dus dat de uitgaven voor de landbouw begroting zeker niet mogen stij gen. Volgens de LTO-Neder- land is dat onmogelijk. Van de boeren wordt ook een andere manier van produceren ge vraagd, met het oog op de mi lieuhygiëne en het welzijn van dieren. Dat kost juist extra geld. Het Nederlandse kabinet, Zalm en Apotheker voorop, denken echter dat het wel kan. Ze willen dat bereiken door het geld voor het plattelandsbeleid uit de landbouwbegroting te halen en de prijsdaling voor rundvlees en zuivel pas over twee jaar in te voeren. De Fran sen stellen voor de inkomens toeslagen, die dus nog inge voerd moeten worden, in de loop van de jaren met 3 procent per jaar te verlagen. Dat zou de kosten ook verlagen. Voor Ne derland is dit voorstel alleen bespreekbaar als de andere mogelijkheden niet het gewen ste resultaat opleveren. fi®mieim>nstrant voor de deur van het PvdA-kantoor op de Heren gracht in Amsterdam. Samen met enkelen honderden anderen betuig de hij gisteren solidariteit met vijftien Turkse vrouwen die in honger staking zijn voor een verblijfsvergunning. In navolging van de vrou wen en de hongerstakers die in de Agneskerk in Den Haag zaten, be reidt het Komité Marokkaanse Arbeiders in Nederland ook een actie voor in verband met de witte-illegalenregeling. FOTO ANP PAUL VREEKER rotterdam gpd De honderden kilometers file, glijpartijen en afgesloten wegen in de wintermaanden kunnen worden voorkomen als de weg- beheerders 'vloerverwarming' aanleggen. Proeven met ver warming van het wegdek op de Haringvlietsluizen zijn dermate positief verlopen dat waar schijnlijk nog dit jaar wordt be sloten de eerste projecten met wegdekverwarming uit te voe ren. Het systeem, 'Winnerway' ge heten, kan onder de meest bar re omstandigheden voorkomen dat wegen glad worden. Proble men zoals gisteren, toen hevige sneeuw zorgde voor bijna dui zend kilometer file op de rijks wegen, zouden dan waarschijn lijk niet zijn opgetreden. Win nerway behelst de aanleg van een buizenstelsel en elektroni sche meetapparatuur in het wegdek. Als het wegdek te koud wordt, slaat automatisch een pomp aan die warm water door de buizen voert en zodoende de weg sneeuw- en vorstvrij houdt. Hetzelfde water zorgt er 's zo mers voor dat de warmte wordt afgevoerd zodat het asfalt koel blijft en spoorvorming wordt voorkomen. Het water kan op honderd meter diepte in zand grond worden opgeslagen en is 's winters nog warm genoeg om het wegdek te verwarmen. Er blijft zelfs een aanzienlijke rest warmte over voor bijvoorbeeld verwarming van gebouwen. den haag gpd De plannen voor het bevorde ren van het eigen woningbezit onder lagere inkomens zijn goed ontvangen. Zowel de wo ningcorporaties als de make laars en de Vereniging Eigen Huis zijn positief. Wel zijn er vragen over de risico's die de huizenkopers in spé lopen. De plannen, die nog in een wet moeten worden omgezet, willen het eigen woningbezit bevorderen onder huishoudens met een belastbaar inkomen van maximaal 48.000 gulden. Daartoe wordt de huursubsidie omgezet in een koopsubsidie van maximaal 295 gulden per maand gedurende 15 jaar. De woning die de lagere inkomens kopen, mag maximaal 183.000 gulden kosten en de hypotheek moet een rentevaste periode van minstens 15 jaar hebben. De initiatiefnemers verwach ten dat 200.000 huishoudens op deze manier in het bezit van een eigen huis kunnen komen. Voor een groot deel zal dat gaan om huurders van corpora tiewoningen die hun huurhuis kopen, W. van Leeuwen, voor zitter van Aedes, de koepelorga nisatie van woningcorporaties, ziet wel mogelijkheden. „We verkopen elk jaar al 20.000 wo ningen uit ons bezit. Dat aantal stijgt en er is ruimte om meer woningen te verkopen. Als de koopbijdrage de eigen woning voor meer mensen bereikbaar maakt kunnen de corporaties daar op inspelen." De Vereniging Eigen Huis (VEH) vindt het plan sympa thiek, maar heeft wel bedenkin gen. „De grens van 183.000 gul den is voor een woning in de Randstad nou niet bepaald hoog", aldus de woordvoerster. De makelaarsvereniging NVM staat sympathiek tegenover het voorstel. „Het is altijd goed als het koophuis voor meer catego rieën mensen bereikbaar wordt", aldus een woordvoer der. Eerste lijsttrekkersdebat provinciale staten Zuid-Holland {eputeerde Koos Nolten (WD) denkt Leidse ruimtenood te kunnen oplossen wassenaar'Hans jacobs W"V9WCIAZj^ „Het is een unieke kans als Val- 3 maart worden nieuwe rinciale staten gekozen, jaar geleden bleef in Zuid and meer dan de helft van iezers thuis. 'Het kan ook fonder de provincie' is een jehoorde stelling. Wat vin- de Zuid-Hollandse gede- erden en de commissaris de koningin daarvan? Af- fag 3: Gedeputeerde Koos 'en (WD), onder meer ver- noordelijk voor economi- zaken en toerisme. U zegt 'improportioneel' veel tijd kwijt te zijn aan wat hij omschrijft als de 'in potentie sterkste economische regio van Zuid-Holland'. „We proberen op allerlei ma nieren extra ruimte te vinden, zoals aan de zuidkant van de Oostvlietpolder en bij Oegst- geest met bedrijventerrein Rijn front. Daarnaast willen we het bestaande' industrieterrein in de Grote Polder herverkavelen. We stimuleren vooral de komst van high-tech bedrijven. Die hebben minder ruimte nodig, zijn schoon en hebben een ho gere toegevoegde waarde. Ik denk dat we op den duur het Leidse probleem kunnen oplos sen. Het rijk zal daarvoor con cessies moeten doen, de pro vincie is er om het rijk te be werken." De provincie Noord-Holland be moeit zich nadrukkelijk met de discussie over Schiphol en de toekoihst van de luchtvaart. Zuid-Holland is tot nu toe erg stil geweest. „Wij willen Schiphol graag hou den waar het is. Bij uitplaatsen van het vliegveld, naar een ei land in de Noordzee bijvoor beeld, zijn de consequenties niet te overzien. Bovendien kost dat miljarden guldens. Die kun nen elders veel beter worden gebruikt. Het uitkopen van mensen in Haarlemmermeer kost ook maar een fractie van wat nodig is voor zo'n eiland. Maar als het ooit toch mocht doorgaan dan heeft de provin cie een belangrijke rol. Onder geen voorwaarde accepteren we dat het duingebied wordt aangetast. Ook een trein tunnel die vanaf het eiland bij War mond eindigt, zie ik niet zit ten." Ministers gaan regelmatig op handelsmissie naar het buiten land. In hun kielzog gaan af en toe ook provinciebestuurders op pad. Wat heeft een gedeputeerde buiten de provincie te zoeken? „We hebben het zoeken naar bedrijven die voor onze provin cie interessant kunnen zijn, uit besteed. Wanneer we te horen krijgen dat er interesse is, zoals bijvoorbeeld toen Nalco een vestigingsplaats zocht, dan pra ten we ook zelf met zo'n bedrijf. De provincie heeft een over zicht van de beschikbare terrei nen, we weten wat mogelijk is en of aan de wensen kan wor den voldaan. We kunnen het ook wat groter aanpakken dan een gemeente. Zo zijn we voor Nalco bij Oegstgeest uitgeko men. Af en toe ga ik zelf ook op pad. Laatst nog naar Miami, om contacten te leggen met bedrij ven. We hebben in Zuid-Hol land veel kennisgerichte instan ties, denk maar aan de universi teiten in Delft en Leiden. Dat is voor high-tech bedrijven aan trekkelijk." Het Nationaal Bureau voor Toe risme promoot Nederland in het buitenland. De plaatselijke VWs dragen ook hun steentje bij. Waarom bemoeit de provin cie zich dan nog met het bevor deren van toerisme? „Omdat het economisch van groot belang is. In 1997 ging in de toeristische sector in Zuid- Holland veertien miljard gulden om. Een gemeente als Amster dam heeft geld genoeg zichzelf te promoten, maar de meeste gemeenten kunnen dat niet. Daar ligt een taak voor de pro vincie. Die springt in alle gaten die er zijn. Kijk bijvoorbeeld naar 'het Geheim van Holland'. Daarin worden Hollandse ste den als Delft, Leiden, Gouda en Haarlem onder de aandacht ge bracht." wassenaar hans jacobs Leidse woningzoekenden moe ten hun heil zoeken in de Haag se regio. Daar werkt een groot aantal Leidenaars immers toch al. Het is in ieder geval onzin om in de buurt van Leiden een nieuwe woninglocatie aan te wijzen. De 'woningbehoefte is discutabel', er zijn in de wijde omgeving tot ver in de volgende eeuw genoeg huizen. Met deze boodschap zette D66-voorman Meine Henk Klijnsma zich gisteravond in Wassenaar in het eerste provin ciale lijsttrekkersdebat scherp af tegen zijn discussiegenoten voor wie bebouwing van de Grote Polder of marinevlieg kamp Valkenburg ten behoeve van Leiden bespreekbaar is. Klijnsma, die ook inging tegen het standpunt van zijn Tweede Kamerfractie, kreeg alleen steun van Groen Links. Dat ziet volgens lijsttrekker Marcel Vis sers eveneens niets ziet in extra bouwlocaties. Helemaal hard is de tegen stand overigens niet. De twee oppositiepartijen in provinciale staten van Zuid-Holland kiezen voor bebouwing van Valken burg wanneer ze uit twee kwa den er één moeten nemen. Voor Vissers is het belangrijk dat de Rijn-Gouwelijn er dan komt. Met Klijnsma ziet hij niks in het alsnog aanleggen van het ontbrekende stukje rijksweg 11. D66 vindt het uitbouwen van de provinciale weg N206 tussen Katwijk en Leiden, waar deze als Lelylaan en Churchilllaan dwars door de woonwijken Mors en Zuid-West voert, vol doende. Ook in deze opstelling vond het tweetal de drie coali tiepartijen CDA. WD en PvdA tegenover zich. „Voorschotena ren zullen het me niet in dank afnemen, maar de oost-west verbinding in dit gebied schiet tekort. Het is absoluut noodza kelijk dat de Nil-west. er komt", aldus WD-lijsttrekker en gedeputeerde Koos Nolten, zelf inwoner van Voorschoten. Van bebouwing van het mari nevliegkamp wil de WD even wel niets weten. Nolten kiest als enige zonder voorbehoud voor bouwen in de Grote Polder en de Oostvlietpolder, aan de oost kant van Leiden. „De natuur waarde van het duingebied is groter", aldus Nolten, die het vliegveld na sluiting 'terug wil geven aan de natuur'. Terwijl Groen Links de liberale keuze toejuichte, zette CDA-voorman Jan Heijkoop grote vraagtekens bij de haalbaarheid van het WD-plan. ,,Het getuigt van weinig realiteitszin", meende de gedeputeerde voor natuur ontwikkeling. „Er zal nooit ge noeg geld kunnen worden ge vonden om het vliegveld te sa neren om er vervolgens een na tuurgebied van te maken. Al leen huizenbouw kan de kosten dekken." Nolten hield voet bij stuk. „Het is een unieke kans als Val kenburg vrijkomt. Die moeten we benutten. Of het betaalbaar is moeten we daarbij niet in de overweging meenemen." Voor de WD is bebouwing van een kleiner gedeelte van de basis is overigens wel bespreekbaar, waardoor er een opening blijft naar de huidige coalitiepart ners. PvdA-lijsttrekker Jaap Wolf vindt Valkenburg als toe komstige bouwlocatie meer voor de hand liggen dan de in het Groene Hart gelegen Grote Polder. Afgezien van mogelijke tegenstand van minister Pronk is de Zoeterwoudse polder door de A4 ook te veel afgesneden van de rest van Leiden. „Val-, kenburg is makkelijker te ont sluiten." De PvdA is daartoe zelfs bereid het verzet tegen de Nil op te geven. „We zijn niet langer mordicus tegen", aldus de gedeputeerde. Vanuit het publiek kregen de lijsttrekkers aan het slot van de avond de dringende boodschap mee het vliegkamp open te houden. Niet vanwege het ge mak van het staatshoofd, dat Valkenburg frequent gebruikt, en ook niet vanwege het be houd van de werkgelegenheid, maar vanwege het vliegtuigla waai. Of beter gezegd het (bij na) ontbreken daarvan. Toe stellen met bestemming Schip hol moeten het gebied rond Valkenburg nu mijden, en dat komt de Wassenaarders goed uit. „Straks krijgen we er de herrie van Schiphol voor teaig. Daar zitten we niet op te wach ten", aldus een toehoorder.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5