Nieuw: beleggen voor spaarders. Bedreigingen en paniek bij AMC en Rode Kruis El Al van groot belang voor Schiphol Om rode wangen van te krijgen. Binnenland BIJLMER ENQUÊTE Het Postbank WinstVastPlan. Direct deelnemen? Bel 0800-1999. e Postbank. Van 15 miljoen mensen. VROM en RLD wisten van uranium in jumbo 'Herfkens moet blijven meebetalen aan remigratie' 12,99 OENSDAG 10 FEBRUARI 1999 tuim 550 kilometer file l^wüK» Het verkeer heeft vanmorgen veel hinder ondervonden j! de overvloedige sneeuwval, maar er zijn geen nieuwe filere- jrds gebroken. Rond negen uur was het hoogtepunt van de ulcte met ruim 550 kilometer file, verdeeld over zestig files, egen tienen was dat verminderd tot 330 kilometer in dertig fi- Grote problemen waren er rond Eindhoven en Den Bosch, aar ook op de A4, Den Haag-Amsterdam heeft het verkeer ng vastgestaan. Het midden van het land kampte met dichte 1st. tegionale luchthavens milieugevoelig kthede De regionale luchthavens van Rotterdam, Twente en aastricht zijn de meeste milieugevoelige regionale luchtha- s van ons land. Ze liggen in een dichtbevolkt gebied met romheen of tussen de woonbebouwingen de aanwezigheid stilte- verblijfs- en recreatieterreinen en natuurgebieden, .blijkt uit het nog niet openbaar gemaakte concept-eindrap- Drt 'Milieu en geluidproblematiek rond regionale luchthavens' jn het ingenieurs- en architectenbureau Haskoning en het Na- inaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium. Het rapport is op- isteld in het kader van de in 1995 begonnen discussie over de lekomst van de Nederlandse Luchtvaartinfrastructuur (TNLI). [amerleden weer op audiëntie j haag Koningin Beatrix ontvangt in haar werkpaleis aan het iagse Noordeinde weer regelmatig Tweede-Kamerleden om actuele politiek te bespreken. Zes jaar geleden stopte zij met ze audiënties omdat ze het nut ervan in twijfel trok. Het initi- efvoor de hervatting van de gesprekken kwam van Tweede- mervoorzitter Van Nieuwenhoven. Omdat de laatste gesprek- n die Beatrix voerde plaatsvonden onder het kabinet Lub- rs-III. kent de koningin nog maar weinig van de huidige Ka arleden persoonlijk. De bezoeken worden afgelegd per com- issie. De koningin is vooral geïnteresseerd in de oplossingen e Tweede-Kamerleden aandragen voor problemen die zich op n deelterrein afspelen, zoals bijvoorbeeld de criminaliteit op aat. ustitie slordig bij aanvraag subsidie ij haag Nederland heeft het vooral aan zichzelf te wijten dat Europese Commissie slechts voor één asielzoekersproject bsidie heeft toegewezen. Door slordigheid van onder andere 1 ministerie van Justitie zijn zes andere projecten afgewezen, latssecretaris Cohen van Justitie gaf dat gisteravond toe in de imer. Een aantal afgewezen projecten zijn naar de prullenbak nvezen omdat Nederland er volledige financiering voor leg, terwijl in de eisen staat dat de Europese Unie maximaal Jitig procent betaalt. Andere projecten waren slecht beargu- •nteerd. Cohen zei de gang van zaken te betreuren. Hij kon et zeggen hoeveel geld Nederland is misgelopen. De veront- ardigde Kamer moest het doen met zijn toezegging dat het ;n tweede keer zal gebeuren. chip vastgelopen in Westerschelde •ert Met vier sleepboten is gisteren op de Westerschelde ergeefs geprobeerd een aan de grond gelopen container- ïip vlot te trekken. De Al Farahidi liep gisterochtend aan de ld doordat de roerganger een order van de stuurman ver- el hoorde en de verkeerde kant uitstuurde. Het onder de van Kuwait varende schip is geladen met 1793 containers in totaal 24.000 ton lading. Volgens de politie is daarvan )0 ton gevaarlijke stoffen in diverse categoriën. Het schip was derweg van Hamburg naar Antwerpen. ilitieman aan dood ontsnapt •L0« Een lid van een arrestatieteam van de politie Amster- is gisteren aan de dood ontsnapt bij de aanhouding van 51-jarige man in een vakantiehuisje in Ermelo. De verdach- :hoot bij aankomst van het team dwars door de deur van huisje. De kogel uit het pistool ketste af op het kogelvrije van de politieman. De verdachte gaf zich daarna over. Hij gearresteerd omdat hij wordt verdacht van betrokkenheid :n schietpartij op 3 januari in een café aan de Ceintuur- in Amsterdam. Daardoor raakte een persoon zwaarge- tikkers uit dierentuin gestolen tENUit het Noorder Dierenpark in Emmen zijn het afgelo- n weekeinde zeventien felgekleurde pijlgifkikkers gestolen. Iwoordvoerder van het dierenpark zei gisteren dat het gaat n niet-gangbare soorten als Dendrodates Tinctorius, Aurates [Tricolor. Of het zeldzame soorten zijn is nog niet bekend. De lordvoerder kan zich niet voorstellen dat het de dief om de tkerbillen te doen is: „Ze zijn niet geschikt voor consumptie." politie gaat ervan uit dat de dader zich heeft laten insluiten, pjn geen braaksporen aangetroffen. Informatie geëist over lading van neergestorte vliegtuig Het academisch ziekenhuis in Amsterdam (AMC) heeft na de onthullingen bij de parlementaire enquête over de Bijlmerramp honderden telefoontjes van bezorgde en paniekerige mensen gehad. Ook zijn er dreigtelefoontjes binnengekomen. Het ziekenhuis neemt de bedreigingen serieus en heeft aangifte gedaan bij de politie. Boven dien wil het ziekenhuis van de enquêtecommissie nu al vast informatie hebben over de lading van het vliegtuig. Het Rode Kruis, dat gisteravond een bijeenkomst voor haar vrijwilligers organiseerde, schaart zich achter deze Amsterdam* anpverleenden totaal 111 vrijwilli gers van het Rode Kruis hulp. Het Rode Kruis besloot gisteren Daarvan kwamen er 55 naar de om de lichamelijke en psychi- bijeenkomst. Sinds de onthul- sche klachten van vrijwilligers lingen wordt het AMC dagelijks die werden ingezet bij de ramp door circa honderd bezorgde te inventariseren. Bij de ramp mensen gebeld. Elke dag neemt de paniek toe, aldus het AMC. Ook aan de balie van het zie kenhuis melden zich mensen die in paniek en agressief zijn. Sommige huisartsen, die het ook niet meer weten, sturen pa- tienten direct door naar het zie kenhuis. Volgens het AMC is een beeld ontstaan dat het ziekenhuis geen onderzoek zou willen doen naar gezondheidsklach ten van slachtoffers. Maar het AMC heeft altijd gezegd geen algemeen lichamelijk onder zoek te kunnen doen, zolang de lading van het ramptoestel on bekend is. Daarom doet het zie kenhuis een beroep op de en quêtecommissie om, als die meer weet over de lading van het toestel, dat nu bekend te maken. Het is volgens het AMC onverantwoord om daar langer mee te wachten. De enquêtecommissie gaat vooralsnog niet in op het ver zoek van het AMC. Voorzitter Th. Meijer benadrukte eerder al dat het beeld van de lading niet compleet is en dat over het on derwerp nog drie dagen zal worden verhoord. Daar wordt niet op vooruitgelopen. den haag gpd De Israëlische luchtvaartmaat schappij El Al is van groot eco nomisch belang voor Schiphol. Als het gaat om vrachtverkeer van en naar de luchthaven, neemt El Al na KLM en Martin air de derde plaats in op een ranglijst van ongeveer 90 maat schappijen. Tel Aviv in Israël is nog voor Tokyo en New York de belang rijkste bestemming voor vracht vluchten vanaf Schiphol. Om dat El Al als enige maatschappij naast KLM tussen Amsterdam en Tel Aviv vliegt, kan Neder land volgens Schiphol niet bui ten de omstreden luchtvervoer der: „Er is geen andere maat schappij die dit zomaar even op kan vangen", zegt woordvoer ster I. Pouw van de luchthaven. Pouw weet dat El Al vooral bloemen naar Israël brengt. „Daarom is die maatschappij niet alleen voor ons van belang, maar ook voor de bloemenvei ling in Aalsmeer en eigenlijk voor heel Nederland als export land." Wat de totale export be treft, dus ook die over zee en over land, staat Israël voor Ne derland op de 29ste plaats. Hoeveel Schiphol jaarlijks aan Het lijkt te mooi om waar te zijn: al sparend profi- van de pieken op de beurs. En tegelijkertijd goed wlermd zijn tegen de dalen. W sf Maar met het nieuwe WinstVastPlan van de Postbank het wel degelijk. Het Postbank WinstVastPlan is "ot ook ideaal als u geld opzij wilt zetten voor later. Ne combineert u het goede rendement van beleg gen op de beurs met de goede nachtrust van sparen. De Postbank noemt het WinstVastPlan dan ook graag 'Beleggen voor Spaarders'. Wilt u direct deelnemen in het Postbank WinstVastPlan? Bel dan 0800-1999, sluit direct af op www.postbank.nl of kom langs op het postkantoor. POSTBANK El Al verdient, valt onder het kopje bedrijfsgeheimen. In 1998 vonden er in totaal 2409 starts en landingen van El Al op Schiphol plaats. Daarvan ging het in 1774 gevallen om 'vrachtvluchten'. Wat betreft passagiersvluchten, het overige deel van de starts en landingen, is El Al geen grote speler vol gens Schiphol. Juist op het gebied van vrachtverkeer heeft de luchtha ven echter hoge verwachtingen. In het jaarverslag van '96 roem de Schiphol zichzelf al omdat het vrachtverkeer van en naar Amsterdam sneller groeit dan Kok verweert zich tegen kritiek den haag gpd Premier Kok ontkent dat hij met zijn zeer harde kritiek op ambtenaren de parlementaire enquête naar de Bijlmerramp in de wielen heeft gereden. Dat drie ambtenaren van de lucht verkeersleiding zijn geschorst nog voordat de parlementaire onderzoekscommissie met de finitieve conclusies is gekomen, noemt hij terecht. „Niemand zou het hebben begrepen als er geen ernstig gesprek zou zijn gevoerd met mensen die nu voor de duur van de enquête op non-actief zijn gesteld", ver klaarde Kok gisteren. Hij reageert daarmee op flin ke kritiek van de coalitiepart ners WD en D66, alsmede de oppositie, die vinden dat hij veel te snel met zijn conclusies is gekomen. Hij had moeten wachten op het eindrapport van de enquêtecommissie. PvdA-fractievoorzitter Mel- kert doet de kritiek van WD, D66 en de oppositie af als 'Haagse kritiek'. „Veel mensen in het land wilden wel degelijk een signaal van het kabinet. Niet om de enquêtecommissie voor de voeten te lopen, maar om te weten wat een en ander betekent voor het werk van de ministers en hun ambtenaren. De betrouwbaarheid van de overheid was in het geding. Ik had het niet begrepen als het kabinet vrijdag eerst met de ha merstukken was begonnen." De drie ambtenaren van de Rijksluchtvaartdienst krijgen het verwijt een band met cruci ale informatie over de lading van de EL Al-Boeing 'onder de pet' te hebben gehouden. Top ambtenaar Weck, destijds ver antwoordelijk voor de Rijks luchtvaartdienst (RLD), is op ei gen verzoek op non-actief ge steld. in welke andere Europese plaats dan ook. Vooral richting het Midden-Oosten vertrekken steeds meer vluchten van Schiphol. Alleen Noord Ameri ka en het Verre Oosten worden nog frequenter aangedaan. El Al wordt in het jaarverslag dan ook een 'veelbelovende' maat schappij voor de toekomst van Schiphol genoemd. Met deze economische be langen op de achtergrond, is het onwaarschijnlijk dat de re gering El Al na de parlementai re enquête verbiedt om Neder land nog langer aan te doen. Paarse coalitie wil rem op lokale referenda den haag gpd Referenda in steden en dorpen dienen zich te beperken tot lo kale onderwerpen, aldus de paarse coalitie. PvdA en WD willen onderzoeken of plaatse lijke volksraadplegingen over rijks- of provinciale aangele genheden, zoals de Amster damse en Rotterdamse stads provincies, kunnen worden verboden. D66 ziet niets in zo'n verbod. De kleinste coalitiepar tij voelt meer voor zelfregule ring. Volgens D66-woordvoer- ster Scheltema zijn gemeenten verstandig genoeg om terug houdend om te gaan met der gelijke referenda. Niet alle hulpverleners gewaarschuwd den haag gpd De Rijksluchtvaartdienst (RLD) en het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu (Vrom) wisten al de dag na de Bijl merramp dat de verongeluk te El Al-jumbo verarmd ura nium bevatte. Zij waren hier over ingelicht door de KLM. Dit heeft KLM-woordvoer- der Baas gisteren verklaard. De KLM heeft destijds waar schuwingen opgehangen in KLM-hangar 8 op Schiphol, waar de brokstukken van het El Al-vliegtuig en puin van de Bijlmerflats naar toe wer den gebracht. De KLM deed dat in overleg met de RLD, maar de bergers en hulpver leners op de rampplek wer den daarover nooit ingelicht. De KLM beschouwde het niet als haar taak om de mensen op de rampplek in de Bijlmer in te lichten, maar ook de RLD deed dat niet. Wel werd het personeel in de hangar geadviseerd 'te allen tijde overalls en zware werk handschoenen te dragen' en plastic folie en vaten te ge bruiken voor de afvoer van mogelijk besmet puin. Ook uit rapporten van de luchtvaartpolitie, die in han den zijn van de parlementai re enquêtecommissie, blijkt dat de RLD al snel na de ramp op de hoogte was. De KLM zegt de informatie te hebben gegeven aan de ver antwoordelijke RLD-functio- naris ter plaatse, rampon derzoeker Erhart, die vorige week voor de enquêtecom missie nog verklaarde pas een jaar later gehoord te hebben dat de jumbo ver armd uranium bevatte. Opeenvolgende ministers hebben altijd beweerd dat de RLD niet wist dat verarmd uranium in de Boeing zat. Anderhalf jaar geleden her haalde verkeersminister Jor- ritsma dit nog tegenover de Tweede Kamer. Vorige week zei RLD-ramponderzoeker Wolleswinkel „geen seconde gedacht te hebben" aan het verarmde uranium, omdat er volgens hem „geen enkele reden voor zorg was". Ook de toenmalige minister van Vrom, H. Alders, zei in 1993 van niets te weten. Verarmd uranium wordt in veel oudere vliegtuigen ge bruikt als 'contragewicht' in staart en vleugels. Van de 273 kilo uranium die de El Al-jumbo aan boord zou hebben gehad, is 152 kilo nooit teruggevonden. Morgen hoort de parle mentaire enquêtecommissie de leider van het RLD-team dat in hangar 8 werkzaam was, H. Pruis. Ook wordt ge sproken met het hoofd van de bewaking van die hangar, politieman H. Damveld, en met A. Krom, die werkte op de stortplaats in Nauerna (gemeente Zaanstad), waar later de brok- en wrakstuk ken naartoe werden ge bracht. De Israëlische ambassa deur in Nederland, Y. Gal, heeft gisteren in Den Haag een gesprek gehad met de parlementaire enquêtecom missie. Hij was in het gezel schap van het hoofd van de Israëlische burgerluchtvaart, A. Yarkoni, de coördinator tussen Israël en de commis sie. „We hebben opnieuw bevestigd dat de samenwer king wordt voortgezet", al dus de woordvoerder van de ambassade. Of dat betekent dat Israëlische staatsburgers zullen worden verhoord, is nog niet duidelijk.Ook is be- kendgeworden dat de com missie de vroegere cargoma nager van El Al in Nederland, Chevrin, zal horen. „Hij is bereid te komen, maar een datum is nog niet bekend", aldus commissievoorzitter Th. Meijer. Mr. Pieter van Vollenhoven, voorzitter van de Raad voor de Transportveiligheid heeft vandaag voor het Radio 1 Journaal gezegd, dat burgers bij rampen recht hebben op onafhankelijke informatie. Hij vindt dat zo'n recht „best in de Grondwet verankerd zou kunnen worden". Van Vollenhoven meent in het geval van de Bijlmerramp dat 'we zijn geconfronteerd met onderzoeksinstellingen waar je niets anders van kan zeggen dan dat de slager zijn eigen vlees keurt'. Hij doelt hiermee op de Rijkslucht vaartdienst (RLD), die des tijds het onderzoek naar de ramp verrichte. Kamer houdt minister aan regeerakkoord den haag «anp De Tweede Kamer wil dat mi nister Herfkens van ontwikke lingssamenwerking blijft mee betalen aan de terugkeer van buitenlanders naar hun land van herkomst. Een meerder heid van WD, D66 en CDA vindt dat de minister zich aan de afspraken uit het regeerak koord moet houden. Herfkens wil af van haar rol in de remigratiesteun omdat veel van het geld terecht komt in landen (Marokko, Suriname, Turkije) die voor de minister niet de belangrijkste ontwikke lingslanden zijn. Zij wil de hulp concentreren op de armste lan den, met name op degene die een goed bestuur en een goed sociaal-economisch beleid heb ben. De PvdA-minister zegt niet meer dan de wens van de Ka mer te volgen. Herfkens ver wijst daarbij naar een PvdA- /WD/D66-motie die de Kamer in december breed ondersteun de. De motie roept haar op bi laterale hulp te concentreren op de armste landen. Volgens coalitiepartners D66 en WD springt Herfkens erg soepel met de motie om. Bilate rale hulp en remigratiesteun Van Riebeeck Kelders Cinsaut/Cabernet- Sauvignon 75c!^W Alamos Ridge Malbec 75dlW GALLGALL Altijd iets bijzonders. zijn „heel verschillende zaken die je absoluut van elkaar moet scheiden", meent D66'er Rave- stein. Zij gaat er dan ook vanuit dat Herfkens het regeerakkoord blijft naleven. Bovendien heeft Herfkens er voldoende geld voor, aldus Ravestein. De minister heeft sinds haar aantreden herhaaldelijk klaagd over het krappere bud get waarmee ze moet werken Vooral het verplicht meebeta len aan de opvang van asielzoe kers en de schuldenverlichting van Indonesië stoorde haar. Maar ze merkte tegelijkertijd op dat ze voor de afspraken uit het regeerakkoord getekend heeft. Ook het CDA-Kamerlid Ver burg wil Herfkens aan de ge maakte afspraken houden. Vol gens haar is begeleide remigra tie 'van essentieel belang' vooi mensen die in hun vaderland een nieuwe start willen maken. PvdA: asielzoekers met tijdelijke status moeten werken den haag anp Asielzoekers met een tijdelijke verblijfsstatus moeten in een volledige baan aan de slag kun nen, vindt de PvdA. Zij moeten in staat worden gesteld in hun eigen onderhoud te voorzien. De grootste regeringspartij doet dit voorstel vandaag in een overleg tussen de coalitiefrac ties en het kabinet. In dit topoverleg gaat het over maatregelen om het aantal asielzoekers te verminderen en over de nieuwe Vreemdelingen wet. Premier Kok, de vice-pre miers Borst en Jorritsma, minis ter Van Boxtel voor het Grote Stedenbeleid en staatssecretaris Cohen van justitie praten hier over met de fractievoorzitters en asielspecialisten van PvdA, WD en D66. De bedoeling is dat Cohen zijn nieuwe plannen in maart voorlegt aan het kabinet. De re geringsfracties proberen met el kaar overeenstemming te berei ken voordat de plannen offici eel worden. Ook in deze regeer periode raakten vooral PvdA en WD diverse keren met elkaar in de clinch over het asielbeleid.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3