Troost in zaak-Clinton: het kan nog veel erger TV WEER Het Gesprek van de Dag Herfkens geeft toe Filerijden werkt soms heilzaa WOENSDAG 10 FEBRUARI 1999 COMMENTAAR Nog geen jaar na haar aantreden is minister Herfkens te ruggekomen op haar meest verfrissende voornemen: de beperking van het aantal landen waarmee Nederland een ontwikkelingsrelatie onderhoudt. Onder haar illustere voorganger Jan Pronk waren dat er meer dan honderd. Die versnippering reduceerde de hulp tot een spreek woordelijke druppel op een gloeiende plaat. Herfkens heeft zich naar eigen zeggen laten overtuigen dat de voor genomen beperking tot steun aan twintig landen een ver keerde keuze zou zijn en dat veertig landen een beter uit gangspunt is. De machtige lobby van het departementale establishment heeft zijn werk gedaan. Dat klinkt cynisch, maar gezien het verleden is enige argwaan op zijn plaats. Het is goed denkbaar dat er over een jaar nog weer twintig landen bij komen en dat er aan het einde van deze kabinetsperiode opnieuw niets veranderd zal zijn. Ook oud-minister Pronk beloofde het parlement keer op keer het aantal donorlan den te beperken. In de praktijk kwamen er alleen maar landen bij. De Tweede Kamer doet er daarom goed aan minister Herfkens kritisch te volgen en niet te zwichten voor de neiging het leed van de hele wereld op de schouders te nemen. Dat is niet in het belang van de effectiviteit van de hulp. Het is bovendien ondoenlijk om een ontwikkelings relatie met zoveel uiteenlopende landen werkelijk inhoud te geven. Op een andere terrein heeft minister Herfkens onver wacht wel een succes geboekt. In de loop van de jaren is de begroting van haar department 'vervuild' geraakt met allerhande posten die wel in het verlengde van ontwikke lingssamenwerking liggen, maar strikt genomen op ande re ministeries thuis horen. De kosten voor opvang van asielzoekers of voor terugkeer naar hun land van her komst bijvoorbeeld komen nu deels voor haar rekening. Het ziet er naar uit dat het minister Herfkens gaat lukken het regeerakkoord op dit punt veranderd te krijgen en dat is pure winst. Olid Geld is top Nu de tweede serie van Oud Geld al weer enkele weken bezig is, kunnen we maar één conclusie trekken: het is top. Pure verwennerij!i De beklagenswaardigen onder ons die de serie niet volgen, missen écht iets. De aflevering van gisteravond was alweer zon aaneen schakeling van hoogtepunten. Voor iemand die om wat voor reden dan ook de serie voor het eerst bekeek, moet er geen touw aan vast te knopen zijn geweest. Voor een ver stokte Oud Geld-kijker als ik - ik was al fan toen Ole nog Vic heette en Splinter Van Gilzen - was het de volle 55 mi nuten lang genieten. De tenenkrommende reactie van Ole toen Catherine op haar allerverleidelijkst de trap afdaalde. Prachtig! De scè ne waarin supertroela Elise haar artparty-leaseauto-met- sticker aan Kiet liet zien. Geweldig! Het gesprek dat moe der Guusje luid met dochter Pup op de zolder van het ou derlijk huis. Hun gekeuvel over vroeger, hoe Splinter rea geerde op het feit dat hij rui twee zoons ook een dochter had gekregen. Ontroerend mooi! En zo kan ik nog wel een poosje doorgaan. Over de ruzie tussen Eric en Pup bijvoorbeeld, ik een bos met de mooi ste lichtinval die ik ooit in mijn leven zag. Of de geëmo tioneerde toespraak van Splinter die zijn 'altijd loyale' mensen van de Bussinkbank moest verrellen waarom toch de boel aan een stel Koreanen was verpatst. En niet te vergeten de dronken lachbui die Kiet en Eric samen hadden in een restaurant. Zó acteer je dronken zijn en in lachen uitbarsten. En niet anders. Tja u leest het, Wil is goed geluimd vandaag. Niets te zeu ren dit keer. Of het zou moeten zijn over Maud, die wan staltige zus van Guusje. Aan dit smakeloze type kan ik maar niet wennen. Splinter Bussink verivoordde gisteren eigenlijk precies zoals ik erover dacht. „Ik wil zo ontzet tend graag dat dat daar weg is als ik terugkom. En dat jij er dan nog bent. Dat zou ik zo graag willen zei hij tegen Guus, starend door een raam naar dat vreselijke mens in de tuin. Je hebt gelijk, Splinter, ik wou dat ze dat daar de serie uit schreven. dacht ik gisteren wel een paar keer. En ik kan me natuurlijk vergissen, maar aan de slotscène te zien, word ik op mijn wenken bediend. Oud geld van dinsdag 9 februari, het kon gewoon niet op. Weinig hoop voor schaatsers Liefhebbers van sneeuw komen dezer dagen aan hun trek ken. In enkele delen van Nederland ligt zelfs zoveel sneeuw dat er gelanglaufd kan worden. Voor de schaatsers is er wei nig hoop. In de nacht en ochtend vriest het weliswaar enke le graden (gisterochtend op Schiphol -7,2 graden), het doorzetten van de vorst, uitlopend op een Valentijnswinter) lijkt onwaarschijnlijk. Hogedrukgebieden zijn namelijk niet in staat om het Noordzeegebied dicht te spijkeren doordat ze niet sterk genoeg zijn of op de verkeerde plaats liggen. Volgende week wordt ook het laatste restje hoop op een schaatswmtertje de bodem ingeslagen. Een diepe IJsland- depressie dijt naar het Noordzeegebied uit. Dat leidt tot aantrekkende zuidwestenwinden, regen en oplopende tem peraturen. Tot en met het weekeinde is het echter nog licht winters. Morgenochtend vriest het licht tot matig met uitersten tot plaatselijk -7 graden. Donderdagmiddag stijgt de tempera tuur m onze regio tot 3-4 graden boven nul. Het weerbeeld wordt overdag gekenmerkt door weinig wind en geregeld zon. Bovendien blijft het op de meeste plaatsen droog. La ter op de dag komt er waarschijnlijk weer meer bewolking. Boven de Noordzee bevindt zich namelijk een hoeveelheid vochtige lucht samenhangend met een warmtefront. Verder kan er tijdens de ochtend plaatselijk mist voorkomen. Tijdens het afgelopen etmaal is het in onze regio aardig weer geweest. Terwijl het midden van het land te maken had met laaghangende bewolking en mist (in De Bilt bleef het daardoor de hele dag vriezen) kwam in westelijk Nederland de zon er geregeld aan te pas. Bovendien stond er nauwelijks wind en veel het met de winterse buien wel mee. Gisteravond en tijdens de afgelopen nacht vielen er onder in- vloed van een volgende storing opnieuw winterse buien. In Stompwijk lag vanochtend 5 centime ter: in Soesterberg 15. jan visser De Amerikaanse Senaat hoopt vrijdag het proces tegen Bill Clinton af te ronden. Omdat inmiddels wel vast staat dat de vereiste tweederde meerderheid voor af zetting niet wordt gehaald, is het schouwspel verworden tot een mislukte tand artsbehandeling: langdurig en pijnlijk. Journalist, historicus en voormalig mede werker van de Senaat Nathan Miller, wonend in Washington DC, heeft besloten zijn landgenoten een hart onder de riem te steken: kop op, mensen, het kan al tijd nog erger! Je moet ook kunnen relativeren, zelfs als het om de president gaat. In 1923 zei een senator immers al: „Domheid is geen grond voor impeach ment, voor zover ik weet." Top tien van 'slechtste presidentenvan VS te boek gesteld In een amusant en informatief boek stelt Nathan Miller een top-tien samen van de slechtste presidenten die de VS hebben ge had en veegt hij de vloer aan met de repu tatie van twee van de volgens hem meest overschatte presidenten uit de geschiede nis. Om met die laatste twee te beginnen - ge heel in stijl van het boek: als het goed lijkt te gaan, is dat ook niet alles - kijkt Nathan kritisch en ironisch naar Thomas Jefferson (president van 1800 tot 1808) en John Ken nedy (1960-1963). Jefferson, een van de grondleggers van de Amerikaanse Repu bliek na de strijd tegen de Britten, is vooral beroemd geworden vanwege de aankoop van Louisiana, toen nog een Spaans-Franse kolonie in het zuiden van wat nu de VS zijn. Hij verdubbelde daarmee bijna het ge bied van de nieuwbakken onafhankelijke staat. Dat hij een actief bezitter en verhan delaar van slaven was. daar hoor je nie mand meer over. Zijn beleid in de Brits- Franse oorlogen leidde in 1807 tot de Em bargo Act, een wet die Amerika in prakti sche zin isoleerde van de Europese handel. Een geweldige economische crisis was het gevolg. Bovendien konden de Europese grootmachten Amerika in politieke zin voorlopig negeren. Over Kennedy is Miller ook niet erg te spre ken. Hij roemt zijn welsprekendheid en aantrekkingskracht, maar wijst op zijn mis lukte Koude-Oorlogspolitiek, die de span ningen met de Sovjetunie alleen maar deed oplopen. Toen Kennedy het Witte Huis overnam van Eisenhower, waren er 650 Amerikaanse 'adviseurs' in Vietnam. Bij Kennedy's overlijden waren dat er al 17.000 en was het kader geschetst om van Viet nam een langdurig en bloedig Amerikaans drama te maken. Met het oog op de huidige controverse rond Bill Clinton en diens buitenechtelijke relaties, kan Miller slechts concluderen dat Kennedy in een denkbeeldige tweede ter mijn aan de schandpaal zou zijn genageld, als de Amerikaanse maatschappij het hoogste ambt in de jaren zestig ook zo kri tisch zou hebben gevolgd. Hij geeft toe dat Kennedy's meesterschap in het bouwen van een imago dat wellicht nog zou hebben kunnen verhinderen. Terug naar de Amerikaanse presidenten van wie wél vaststaat dat zij mislukkelingen zijn geweest. Ook van de rest van zijn lijstje zijn veel namen - gelukkig, blijkbaar - in middels in de vergetelheid geraakt. Millers top-drie luidt: Franklin Pierce (1852-1856), Calvin Coolidge (1924-1928) en Jimmy Car ter (1976-1980). Amerikanen houden van outsiders, of het nu om sport of politiek gaat. Voor deze drie figuren geldt dat zij als relatieve onbeken den het nationale politieke toneel betraden en daar vervolgens hopeloos kopje onder gingen. Pierce was zó onbekend, dat hij in zijn Democratische partij gekozen kon worden omdat niemand iets tegen hem kon inbrengen. Toen zijn vrouw hoorde dat hij presidentskandidaat was, viel zij van schrik flauw. Pierce's belangrijkste pro bleem was de dreigende breuk in de Unie over de slavenkwestie, en hij liet niets na om die naderbij te brengen. Een combina tie van religieus obscurantisme en overma tig drankgebruik verhinderde enig effectief beleid. Na de turbulentie en het idealisme die de VS hadden betrokken bij de Eerste Wereld oorlog, waren de VS in 1924 toe aan rust. Die vonden de kiezers bij Coolidge, vice- president tot de dood van Warren Harding in 1923. De waarnemend president werd moeiteloos herkozen. Belangrijkste beleids- kenmerk: niets doen. Toen hij eens op vijf vragen van een journalist steeds 'geen De top-tien van slechtste presidenten van de VS is opgenomen in het boek van Nathan Miller. ILLUSTRATIE CPD commentaar' had geantwoord, eiste hij na afloop van de ontmoeting dat hij niet geci teerd zou worden. Dat kort na zijn aftreden de grootste economische crisis van de we reld zou losbarsten, is wel degelijk ook hém aan te rekenen, en niet alleen opvolger Hoover. Carter wist in zijn verkiezingscampagne ook gebruik te maken van het feit dat de Amerikaanse kiezer na Watergate en Nixon-opvolger Ford iets anders wilde, en dan vooral rust in de tent. Helaas bleek dat hij beter campagne kon voeren dan beleid maken. Het is mooi om een goed christen te willen zijn en nimmer een leugen te wil len vertellen, maar samen is dat onvol doende basis voor een degelijk binnen lands. economisch of buitenlands beleid. Onder Carter stortte de economie in en raakten de VS in een geweldige crisis over Iran, met als gevolgen een schier eindeloze gijzeling van ambassadepersoneel en een demonstratie van Amerikaanse militaire onmacht met een mislukte bevrijdingspo ging- Dat alles kun je Bill Clinton niet verwijten, vindt de schrijver van het boek, ook al wil hij hem pas beoordelen na vertrek uit het Witte Huis. De economie draait, het bui tenlands beleid wordt in elk geval - be kwaam of minder bekwaam - gevoerd, de VS zijn op comfortabele wijze de enige su permacht ter wereld. Dat er wel eens wat mis gaat, is de man die in het Oval Office de vrije wereld aanvoert niet aan te reke nen. Miller vindt wel dat het in Clintons voordeel spreekt dat hij zich kan omringen met adviseurs die hem durven tegenspre ken. Ondanks het oude financiële schandaal rond de Whitewater-landspeculatie van Bill en Hillary, kan niet worden gezegd dat de regering van Clinton wordt gekenmerkt door corruptie en zelfverrijking. De sappige schandaaltjes uit het verleden die Miller noemt - steekpenningen bij defensie-con tracten, vuistgevechten over de verdeling ervan in de werkkamer van de president, een president die zijn maitresse een kamer tje intrekt voor seks. vriendjes die namens een laveloze president handtekeningen zet ten onder lucratieve handeltjes, ambtsdra gers die verkondigen dat zwarten nu een maal inferieur waren, etc. - komen nu niet meer voor, althans, voor zover bekend. Het is duidelijk dat Clintons president schap desondanks is aangetast. Wellicht dat straks over William Jefferson Clinton ook het oordeel wordt geveld dat een outsi der goed campagne kan voeren, maar dat hij eenmaal in het Witte Huis het spoor bijster raakt. james mcgonigal. Een file kan soms heilzaam werken. „Het klinkt gek, maar het is wel degelijk zo", zegt M. van de Heuvel van de vakgroep vrijetijds wetenschappen in Til burg. Hij sluit het dan ook niet uit dat in de bijna duizend kilo meter file van maandag en de files van gisterochtend en van morgen toch veel Nederlanders enigszins tot rust zijn gekomen. Bij een beetje sneeuw en vorst komt het in Nederland tot een grote verkeerschaos. En toch stapt de automobilist gewoon in zijn auto. Hooguit dat hij een kwartiertje eerder op weg gaat in de hoop tijdig zijn doel te be reiken. „Maar sommige men sen hebben natuurlijk geen keuze", verklaart Van de Heuvel dit op het eerste oog merk* dige gedrag. Aan de psychologie van hi rijden is in Nederland o een aantal studies gewijd komt steeds uit dat een be de groep er heel bewust kiest toch weer gewoon in auto's aan te sluiten. Vj Heuvel: „Het heeft ook iets spannends. Iets positiefs,] sen gaan een krantje I even bellen. Dingen \va anders in de auto niet a komen. Wat dat betreft, i soms zelfs nuttig in de I staan." Dat geldt natuurlij) voor iedereen. „Voor de sen die zich alleen maaro ten winden, is de file natu helemaal niet positief." MENSELIJK Ommekeer Dan bereikt mij ook nog het feestelijke bericht dat koningin Elisabeth een be drijf een vorstelijk predikaat heeft v ontnomen. 'Benson Hedges' is niet langer de hofleverancier voor teer en nicotine op Bucking- _t fik ham Palace. Dat zal een dave- H rende klap zijn en dat ook nog eens na 122 jaar toegewijde dienst. Alle dozen met en zon derfilter altijd prompt op tijd. De majesteit kon er ver- gif op innemen. Wel wat on dankbaar dus. Ineens staan de heren Benson en Hedges met hun rookgerei op de kei en en voor de hekken, waar het meestal wit van de peuken ziet. Dat biedt stof tot naden ken bij gebrek aan stof tot iriha- g| leren. Dit is een tijd van inkeer en om mekeer. Niet alleen bij de Britse HAN MULDER vorstin vallen de schellen van de ogen. Ook in Nederland zien we met wat ver traging het licht. Zo hebben we in oude steden generatie na generatie het water binnen de gemeentegrenzen gedempt. In de negentiende eeuw moesten grachten drooggelegd wegens de vooruitgang. Zo doende konden paard en wagen er snel ler door. De verhouding tussen de lage huizen en het nieuwe wegdek (eerst kei en, later asfalt) raakte daarmee volledig zoek. Toen verschenen de automobielen en de stoplichten op de gedempte histo rische grond. De automobilist trok lek ker op en zijn uitlaat zorgde voor de rest. Sindsdien is menige oude gevel spon taan weggeteerd. Gelukkig is de mensheid nooit te oud om te leren. Dat heet deftig 'voortschrij dend inzicht'. Ambtenaren zijn gek op die term. Het beteken t op zijn Hollands, we zaten er faliekant naast en we gaan ons leven beteren. Dus wat is de bedoe ling? Al die dichtgestopte grachten en singels moeten weer open. Het water moet terug. In Den Haag, Breda, Utrecht en zelfs Drachten bestaan ferme plan nen. Koningin Elisabeth is dus niet de enige die de klok rigoureus terugdraait, maar ze is wel de meest vooraanstaande. Bo vendien heeft ze gehandeld op advies van haar zoon de kroonprins en zulk wijs gedrag is zeldzaam onder de tegen woordige vorstinnen. Toen haar bet overgrootmoeder keizerin en koningin Victoria, heerseres over driekwart van de wereld, haar kroon leende aan het kop pel Benson en Hedges, werd er geroókt en gepruimd dat het een lieve lust was. Een enkele verlichte dokter dacht wel dat het niet zo goed was voorde longen. Maar dat was de 'tering' ook niet die in die jaren ononderbroken de toptien van dodelijke kwalen aanvoerde. De tering was de longkanker altijd een slag voor. Deze week worden er 16.000 steunkaarten gedrukt voor het Enschedese stel HENNIE VAN DOESELAAR en HENNIE IDZES Zij zijn onlangs in Turkije tot tien jaar cel veroordeeld wegens drugssmokkel. De twee zeggen gebruikt te zijn door een 36-jari- ge buurvrouw, die ook tien jaar cel kreeg. Er worden zestien ver schillende briefkaarten gedrukt. Daarop staan personen en loca ties afgebeeld die de twee Hen- nies zeer dierbaar zijn. Op de achterzijde kan een persoonlijke boodschap worden geschreven. ,,We hopen ze op deze manier een hart onder de riem te ste ken", vertelt een familielid. De twee Henmes, die hoger beroep hebben aangetekend, worden waarschijnlijk eind deze week overgebracht van Istanbul naar een 275 kilometer verderop gele gen gevangenis in Bilecik. De briefkaarten worden voorzien van het nieuwe gevangenisadres. De steunkaarten worden over heel Nederland verspreid door familie leden en sympathisanten. Inmid dels zijn er bij familieleden ook al spontaan honderden kaartjes voor de twee Hennies binnengeko men. Ook deze kaarten gaan naar Turkije. De Eindhovense politie gaat het geweld onder jongeren te lijf met een zelfgemaakt stripboek; Eind februari verschijnt De Brutale Tasjesrover in een oplage van 10.000 stuks. Het boekje is be doeld voor leerlingen in groep acht van de basisschool en de laagste klassen van het voortgezet onderwijs. Het idee is afkomstig van brigadier W. DE GROOT die zich bij de Eindhovense politie met jeugdzorg bezighoudt. Het is volgens hem voor de eerste keer dat de politie een maatschappe lijk probleem als straatgeweld bij jongeren door middel van een stripboek aankaart. Het verhaal speelt zich duidelijk herkenbaar af in Eindhoven. Met enkele aan passingen is het echter gemakke lijk geschikt te maken om in an dere plaatsen uit te geven, aldus de geestelijk vader. Het boek is voor hem een eigentijdse manier om geweld bespreekbaar te ma ken. In het kader van het boek verschijnt ook een lesbrief. In het dorpje Madan in Zuid-Bul- garije leeft mogelijk de oudste mens op aarde. Volgens het Bul gaarse persbureau BTA viert FEI-. MEHASSANOVA daarop 14 april haar 120ste verjaardag. De redactie van het Britse Guinness Book of Records onderzoekt de beweringen van BTA. Tot nu toe geldt voor het recordboek de Amerikaanse Sarah Clark met haar 117 jaar als oudste mens. Het gemeentebestuur van Madan is van plan haar verjaardag uit bundig te vieren. Hasanova heeft drie van haar vijf kinderen over leefd en heeft 15 kleinkinderen, 17 achterkleinkinderen en drie achterachterkleinkinderen. Haar man Mehmed, met wie zij op 12- jarige leeftijd trouwde, werd 108. Dat was een hele geruststelling en om dat te vieren stak men er nog eentje op. Victoria zelf niet, maar haar koetsiers zoveel te meer. En zo heeft de rokers- hoest zich in rijtuig, trein en ten paleize genesteld. Gelukkig is Charles alleen ver slaafd aan zijn Camilla. Bij haar inha leert hij al jaren zonder filter. Deze week sinachtte naar goed nieuws. Het gesol meteen stervende monarch stemde droef. Het gestamel op de televi sie van via mediatraining voorgepro grammeerde klerken tijdens de Bijlme renquête stemde bitter. Hun schorsing omdat ze hun kop hielden, stemde al wat beter. Maar de verwijdering van de nicotinemafpa uit Buckingham Palace stemde blij. Hoe lang blijft de KNVB trouwens nog 'koninklijk' en hofleveran cier van de WK-kaartjes? En wanneer mag die geschorste milieuambtenaar De Kwaasteniet die zijn mond wèl open deed, weer aan het werk? Verschillende presentatore der wie KAS VAN IERSEL nica) en RICK ROMIJN (3F keren in het weekend van 1 en met 21 februari terug na hun roots; de piraterij. Ond noemer 'Radio 25' nemen; zendtijd van het legale Hag; station Stads Radio 94 tijd in beslag. Met de overigens vreedzame overname staan radiomakers stil bij de start de eerste illegale zender in Haag, precies 25 jaarg Piraten als Hofstad Radio,! Stad Den Haag en Radio Ce traal maakten toen de ether veilig. Volgens de lokale on Stads Radio 94 gaven dew diozenders de eerste aanze de komst van regionale ent omroepen. Met het afstaan de zendtijd wil het station: 'illegale voorvaders' eren.G rende het hele weekend s oude radiofragmenten, jing commercials centraal. Rad begint vrijdagavond zeveni met Kas van lersel achterd crofoon. Zondagavond omi dernacht krijgt de huidigel omroep Stads Radio 94 ziji quentie terug. ROBBIE WILLIAMS (foto), voormalige ster van de jonj groep Take That, gaat zing met Luciano Pavarotti. Wil die geniet van het succes» zijn jongste album l'v beef pecting you, zegt door dei: aanse tenor te zijn benader „Pavarotti heeft me laatst! gebeld", zei hij tegenoverl Britse showbizzpersburea» WENN. „Vorig jaar wilden mand me nog hebben insl bladen of films. Nu wel.e* fantastisch", aldus Williar zanger, die al eerder optra Tom Jones, sluit een dueti zijn vriendin Nicole Appld zangeres van de All Saints „We hebben een nummer schreven dat op het nieuw bum van All Saints komt.t voordat u het vraagt, nee," gaan geen duet doen." Wi (24) verliet in 1995 onver de razend populaire groep That, waardoor de band uf kaar spatte. RICHARD BRANSON prot» nog een keer om in een luc Ion rond de wereld te reizfc' zal aan het eind van de lef stijgen in Australië, omzol dat hem de toegang tot zijr ruim heeft ontzegd, te verf Branson zal net als bij zijn poging worden vergezeld Amerikaan Steve Fossette Zweed Per Lindstrand. Tot faalden de pogingen vano centrieke multimiljonair E steeds. Als het opnieuw n» om de wereld rond te var# ballon, dan zal hij zijn pog opgeven, zei Branson.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2