Als Ferdi een bal ziet, vergeet hij alles Roda JC denkt weer Europees 3 redenen om een Nissan te kopen. Sport Jong Oran in moeras naar zege WOENSDAG 10 FEBRUARI 1999 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464. PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071-5 Vierklau voelt zich af en toe misbruikt door Tenerife Zijn vader Regene kent hem het beste. „Als Ferdi een bal ziet, vergeet hij alles. Dus ook zijn financiële zaken." Lange tijd maakte de liefde voor de bal én het zonover goten eiland Tenerife blind. Ferdi Vierklau was goedge lovig, tot hij ontwaakte uit een mooie droom. Sindsdien wacht hij thuis in Arnhem of bij pa en ma in Bilthoven op een groot deel van zijn salaris, dat de Spaanse club de verdediger nog is verschuldigd. „Af en toe voel ik me verschrikkelijk misbruikt." BILTHOVEN MARK CALDENHOVEN GPD-VERSLAGGEVER Eén voordeel heeft de plotse te rugkeer naar Nederland wel, bedenkt hij zich als de wegen bijna scheiden. ..Ik kan hier ge lukkig rustig naar de super markt. zonder om de tien meter te worden aangesproken." Dat was op Tenerife. het voet- balmaffe Canarische eiland, on mogelijk. Verder bekruipt Fer dinand Rudolf Marcel Vierklau van 1 april 1973 eerder een ge voel van heimwee. „Het leven daar. dat beviel me wel. Dat is bijna niet in woorden te vat ten." Z'n glimlach plaatst het eufemisme prompt weer in de juiste context. De lach is er niet voor het eerst. .Als, met alle respect. Excelsior zegt: 'Wij hebben ervoor ge zorgd dat alles is opgelost. Kom je bij ons?' Dan ga ik lekker daar ballen. Plezier pakt niemand me af. Of ik nuchter ben? Mis schien probeer ik het niet als probleem te zien. Pas als het écht een probleem wordt, kan ik heel pittig reageren. Dan is Tenerife nog niet van me af." En op die confrontatie lijkt het wei af te stevenen, want Ferdi Vierklau heeft een pro bleem. Een immens probleem. Naar eigen zeggen heeft de Bilt- hovenaar nog zeventien maan den salaris tegoed van Tenerife. Sinds zijn entree speelde Vier klau vrijwel voor noppes, niets, zegt hij. In afwachting van de eindafrekening aan het einde van het seizoen, zoals hij over een was gekomen, speelde Vier klau voor een maandelijkse on kostenvergoeding. „Hoe dat kan? Meer had ik niet nodig. Ik vond het prima. Bovendien werd alles door meneer Van Wely, een belastingadviseur, en zaakwaarnemer Henk van Gin- kel zwart op wit gezet. Een jaar tje wachten op mijn salaris vond ik prima. Ik had het geld niet nodig. Nog steeds niet ove rigens." Vierklau had, zo benadrukt hij. geen reden te twijfelen aan de goede bedoelingen van Te nerife. die van president losé Javier Pérez y Pérez in het bij zonder. .Alles was doorgeno men: m'n schoeisel, toegangs kaarten voor familieleden, mijn huis was betaald, van alles. Het zat absoluut niet in de club om afspraken niet na te komen. Het kwam zo vertrouwd over. In dat eerste jaar kreeg ik ontzettend veel waardering. Als de presi dent verscheidene keren tegen je zegt dat 'jij de belangrijkste speler van het elftal bent', doet datje wat." Tot Vierklau eind juni 1998 vergeefs zijn hand ophield. Het netto bedrag dat hij jaarlijks zou ontvangen, bleef uit. „De eerste tijd denk je: ach dat komt wel. Pas na een maandje of twee begon het te kriebelen." En de betalingen bleven uit, al krijgt Vierklau op een fraaie Spaanse dag op het kantoor van Pérez y Pérez ineens 70.000 gul den. „Dat was een schijntje ver geleken bij wat ik nog tegoed had." Het bleek dan ook een zoethoudertje. ,Als je het kan toor van de president binnen stapt, is er altijd sprake van een machtspositie. Steeds waren het beloftes, maar betalen? Ho maar. Tegen de kerst, toen we bijna zeven maanden verder waren, heb ik de knoop doorge hakt. Ik heb een daad gesteld en heb gezegd: hier keer ik niet meer terug." Alles lijkt te gaan over de in vulling van de verbintenis van Vierklau met Tenerife. „Een standaardcontract bestaat niet. Die speler wil drie auto's, de andere een appartement aan zee. Iedereen onderhandelt over een ander contract. Ik had het geld niet meteen nodig. Het heeft geen haast, heb ik gezegd. Nee. dat is niet naïef. Het zag er allemaal heel goed uit. Ik zou mijn salaris netto krijgen. Tot ze ook ineens met dat image contract op de proppen kwa men. Dat was handig voor club en speler, zei Tenerife. Ik zou veel minder belasting hoeven betalen. Maar al snel kwam ik er achter dat die route zou lo pen via Joegoslavië en de Antil len. Daar hadden we dus geen trek in." Pa Regene Vierklau, gepen sioneerd chef Algemene Zaken van de gemeente Bilthoven en 'daardoor juridisch aardig on derlegd'. mengt zich met enige regelmaat in het gesprek. „Zie maar wat er nu met een aantal oud-voetballers is gebeurd. Die hebben onlangs allemaal een naheffïng ontvangen van de Ita liaanse fiscus." Vierklau: „Bovendien was het helemaal niet zo voordelig als Tenerife had voorgesteld. Stel dat ik één miljoen netto zou krijgen. Dat werd dan door Te nerife in een bv-tje gestopt. Dan denk je, prima. Maar op het moment dat ik over dat geld wilde beschikken, misschien pas jaren later, zou ik ineens 35 procent belasting moeten beta len. Dan lever je drie ton in. Dat dus nooit. Tenerife moet die belasting betalen, niet ik. In mijn contract staat dat ik netto betaald krijg." Pa Vierklau: „Ik heb mijn vraagtekens of het contract nu wel waterdicht is. Het feit dat Tenerife nu pro beert zijn belastingplicht over te hevelen op Ferdi, klopt na tuurlijk van geen kant. Van Roy Makaay weet ik dat hij met Rob Jansen heeft bedongen dat hij transfervrij zou mogen vertrek ken als hij de eerste twee maan den geen salaris zou krijgen. Misschien zijn we wel héél na- ief geweest." Vierklau: „Zo voel ik het ab soluut niet." Pa Vierklau: „Dat is het probleem met Ferdi. Als hij een bal ziet, vergeet hij alles, dus ook zijn financiële zaken." Vierklau: „Ik voel me af en toe alleen verschrikkelijk misbruikt. Ik ben aan het lijntje gehouden. 'Weet je dan niet hoe het eraan toegaat bij Barcelona of Real Madrid', werd me vaak gezegd. Op een gegeven moment ga je nog denken dat het zo hoort, zeker in Zuid-Europese landen. Ja, soms voelde ik me gemani puleerd. Het is ook niet niets als je het kantoor van de grote pre sident van een Spaanse club binnenstapt." „Het was nooit: je krijgt je centjes wel op tijd. Nee, ik was zeker niet de enige. Ploeggeno ten kampen met hetzelfde eu vel. Sommigen hebben nog driekwart jaar salaris tegoed. Andre Luiz is ook al een keer te ruggekeerd naar Brazilië. Maar hij is wel teruggekomen. Ik doe dat dus niet. Ze weten dat op Tenerife nu ook. Ja hoor, ik heb met een aantal jongens nog contact. Pas belden Juanele en Alexis nog, en Roy Makaay belt regelmatig. Maar soms denk ik: dat zal de president ze wel heb ben ingefluisterd. Ach. er ge beuren gekke dingen bij Teneri fe. Pas werd een ploeggenoot gebeld op zijn mobiele tele foon. Was hij ineens uitgeleend, zonder dat hij dat zelf wist! Die jongen is gewoon van de lijst gehaald met selectiespelers. Daar staan 26 namen op, het maximum in Spanje. Roy zei me pas nog dat ze me daar nooit vanaf kunnen halen, om dat ze me niet betaald hebben. Daar zit wel wat in, denk ik." Vierklau loopt evenwel niet met wraakgevoelens rond. Bang dat hij naar zijn achterstallige salaris kan fluiten, is hij niet. „Maar ik moet in de toekomst geen wedstrijd tegen Tenerife spelen. Dan speel ik een 'ver schrikkelijke' pot. Dat weet ik zeker. Ik ben niet boos, zit al leen vol onbegrip. Ja, echt alles is goed overlegd en doorge sproken met advocaat Eric Vilé en manager Henk van Ginkel. En dat zijn geen kleine jongens, hoor." Pa Vierklau: „In Spanje zijn ze er inmiddels achter dat Vilé in Nederland een behoor lijke staat van dienst heeft." Vierklau: „Maar er moet nu een regeling komen. Of ik ge duld heb? Geld interesseen me zeker, maar ik wil aan de bak. Uitlenen? Dat is een reële optie. En Vitesse heeft dan mijn voor keur." Vierklau houdt zijn con ditie individueel op peil op sportcentrum Papendal. „Ik heb even overwogen bij Elink- wijk, mijn oude club, te gaan trainen. Maar krijg je dan een schop, moet je wel uitleggen hoe dat is ontstaan. Ik heb ook twee keer bij Vitesse getraind, in het krachthonk. Dus binnen hè, niet op het veld. Maar dat De 321-actie van Nissan is wegens enorm succes verlengd. Het is dan ook een actie die zijn weerga niet kent. Want Nissan doet u nu tot en met 31 maart een formidabel aanbod: drie jaar garantie, twee jaar gratis onderhoud en een jaar gratis all-riskverzekering bij aankoop van een nieuwe Nissan Primera, Almera en Micra. Nissan staat niet voor niets bij de vakbladen bekend als de meest betrouwbare auto. Maar met dit aanbod erbij, rijdt u helemaal zorgenvrij. Uw dealer zal u graag voorrekenen hoe het voordeel van dit aanbod kan oplopen. En natuurlijk is een proefrit dan 1,2,3 gemaakt. Think about it. Ferdi Vierklau: „Ik wil aan de bak." stond de volgende dag wel in alle Spaanse kranten. Hoe ze het weten, is een raadsel. Maar bij Tenerife wisten ze het wel. Daar moet je dus enorm voor oppassen." Bang voor een vervelende af loop is Vierklau niet. ,Als ik maar eenmaal aan het voetbal len ben. Dan lost alles zich wel een keer op." Maar een weg te rug naar Tenerife lijkt afgeslo ten. „Ze rekenen er daar ook niet meer op. Tenerife heeft net een nieuwe verdediger aange trokken. Ik ben fanatiek, wil al tijd winnen. Dat zal nu ook wel weer gebeuren." KERKRADE ANP Roda JC heeft zich gisteren na een 5-2 overwinning op NEC naast Ajax op de derde plaats van de eredivisie genesteld. De ploeg uit Kerkrade koesterde na ruim een kwartier een 3-0 voor sprong. NEC kwam nog voor rust op 3-2, maar boog uitein delijk voor treffers van spits Van Houdt en Nygaard. Roda begon fel en mocht al na twee minuten de openings treffer bejubelen. Tshoutang liep goed door op een steekbal van Van Houdt. De voetballer uit Kameroen schoot op de het lichaam van doelman Roorda en Van der Heyden trof met een fraaie boogbal doel. NEC was nog niet van de teleurstelling bekomen of Roorda was voor de tweede keer geklopt. Van Houdt troefde in de derde mi nuut bewaker Maes af: 2-0. Toen Luypers in de zeven tiende minuut voor 3-0 teken de, leek heel Kerkrade en om streken klaar voor carnaval. Bij Roda was Nygaard opnieuw de grote man. De Deen is een be langrijke schakel in het succes van de Limburgers. Hij begon de competitie als spits maar werd door trainer Vergoossen, die Nygaard van MW meenam, na vijf nederlagen en een over winning naar het middenveld gehaald. Sindsdien dromen ze in Kerkrade en omstreken weer over Europees voetbal. Nadat Nygaard en Peeters echter verzuimden te scoren, kwam NEC terug in de wed strijd. De Gier ging over de knie bij Vrede en Janssen schoot in de 23e minuut de vrije trap in de bovenhoek. Tien minuten later was doelman Delwarte, de vervanger voor de zieke Kalac, opnieuw kansloos toen Sai- noski een vrije trap knap in schoot: 3-2. Na de hervatting verzuimde Roda te blijven voetballen. Ny gaard trof na 64 minuten de paal en namens NEC was De Gier dichtbij een doelpunt. Voordat de Nijmegenaren aan een slotoffensief konden den ken, had Van Houdt de wed strijd met zijn tweede doelpunt van de avond beslist. De Belg profiteerde tien minuten voor tijd van een blunder van doel man Roorda. Nygaard tekende even later voor de 5-2 eind stand. Eijkelkamp vrt einde loopbaan HOONHORST GPD René Eijkelkamp vreest dj loopbaan spoedig ten ein De spits van Schalke '041 met een chronisch onts achillespees en overweeg! eus zijn kicksen na dit se aan de wilgen te hangen zelfs niet ondenkbaar d« keikamp helemaal niet mi profvoetballer in actie kon Eijkelkamp verliet week voortijdig het traii kamp van Schalke '04 ii Zuid-Spaanse Marbella. vankelijk leek zijn achille- blessure mee te vallen. A pen maandag kreeg hij t van de Eindhovense dokie ber - een compagnon var, clubarts Van den Hooget - een even duidelijke als bere boodschap. Eijkell „Weber zei dat ik er m mee moest stoppen. De lespees zit boordevol onts gen en kan elk momei scheuren. Ik vond Webei spraak wat al te cru en ik hem of enkele weken nu zouden helpen. Maar zei: 'Ook al rust je twee dan nog is die pees niet zen'. Tsja, dan krab je even achter je oren. Eijkelkamp gooit de doek nog niet in de rin heb aan het einde van de een gesprek met trainer Stevens. Dan gaan we bef of en hoe ik nog iets voor ke kan betekenen. Na t sprek hak ik de knoop d heb het in Gelsenkirchen naar m'n zin en ben bere voor Schalke en Stevens te nemen. Maar aan de kant moet ik óók naar n chaam luisteren." LIMASSOL ANP Jong Oranje heeft in voetbalkwalificatie onda jaar zijn derde overwinni evenzovele wedstrijden haald. In Limassol werd C met 3-0 verslagen na een stand van 1-0. De doelpt kwamen op naam van Kamphuis (FC Twente), negoor of Hesselink (FC i te) en Musampa (Bordeau „Ik ben zeer tevreden" bondscoach Han Berger „De jongens hebben onde tengewoon moeilijke on digheden zeer geconcen gespeeld." Berger doelde terrein in Limassol dat d gelijking met een moera doorstaan. „We mocht! niet op trainen, zo zacht grasmat." Bovendien waren er massol hooguit tweehc toeschouwers. „In de G waard in Utrecht speeldi onze laatste wedstrijd voo man, in Limassol voor goed als leeg stadion. 0( hebben die knapen werkt. Bovendien hebber Cyprioten niet onderschat Jong Oranje nam in df minuut de leiding door Kamphuis, die centraal middenveld speelde. He van de defensie werd be door Hofland en Van Bc van Fortuna Sittard. T minuten na de rust b Vennegoor of Hesselinl Twente) het duel met de de treffer. Vlak voor tijd s oud-ajacied Musampa de SCOREBORD SPORTPRIJSVRAGEN Lucky 10, dinsdag 9 februari. 1 - 2 - 4 - 8 - 10 - 15 - 28 - 29 - 32 - 40 - 47 - 51 - 54 - 55 - 56 - 60 - 65 - 68 - 78 - 79. (onder voorbehoud) Uitslagen toto. Toto 5. Eerste pri|S: 1 win naar die bruto f. 8446,60 ontvangt. Twee de prijs: 3 winnaars die elk bruto f. 1877,- - ontvangen. Derde prijs: 113 winnaars die elk f 124,50 ontvangen. VOETBAL Eredivisie. Roda JC - NEC 5-2 Buitenlands voetbal Frankrijk. Franse beker, negende ronde. Thouars - Paris SG 1-2 Schotland. FA cup. derde ronde Dundee United - Queens Park 1-0 Miami. Oefeninterland. Duitsland - Colom bia 3-3 (1-1). 26. Asprilla 0-1, 33. Preetz 1-1, 55 Preetz 2-1. 67 Asprilla 2-2 (strafschop). 74. Bode 3-2. 79 Cordoba 3-3. Jerusalem. Oefeninterland Israèl - Wit- Rusland 2-1 (1-1) Brussel. Oefeninterland. België - Tsjechië 0-1 (0-0) Oroshaza. Oefeninterland, zaalvoetbal Hongarije - Nederland 3-1 (2-1). Kwalificatie EK onder 21 jaar Limassol. Groep 8: Cyprus - Nederland 0-3 (0-1). 21. Oude Kamphuis 0-1, 64. Ven negoor of Hesselink 0-2, 86. Musampa 0- 3 Stand: Nederland 3-9, Spanje 2-6, Cyprus 3-3, Israel 3-3, Oostenrijk 3-3. Eerstvol gende wedstrijd- 30 maart- Nederland - Spanje. Tampere. Indoorgala. Mannen, 800 m: 1. Kirwa (Fin) 1,48,04, 2. Loeschner (Ned) 1.49,38. 60 m horden: 1. Korving (Ned) 13,44. Noord-Amerikaanse profliga NBA: Phila delphia Sixers - Detroit Pistons 90-86, To ronto Raptors - Milwaukee Bucks 77-91, Miami Heat - Boston Celtics 101-108, Minnesota Timberwolves - San Antonio Spurs 74-70, Chicago Bulls - Atlanta Hawks 71-87, Dallas Mavericks - Utah Jazz 79-90, Phoenix Suns - Sacramento Kings 95-112, Seattle SuperSonics - Gol den State Warriors 90-71 Mannen. Promotiedivisie DAS - Shooters 65-66 SKI Vail. WK. Mannen, eindstand combinatie (afdaling en slalom): 1. Aamodt (Noo) 2 43.09, 2. Kjus (Noo) 2 43,25, 3 Accola (Zwi) 2 43.62. 4 Mayer (0os) 2.43.89. 5. Kernen (Zwi) 2.44,92. 6 Walchhofer (Oos) 2.44,98. 7 Fattori (Ita) 2.45,88. 8. Dimier (Fra) 2.47,04, 9. Ertl (Dui) 2.48.96, 10 Bormolini (Ita) 2.48.27. ste ronde: Agassi (VSt/2) - WM (Aus) 6-2 6-1, Chang (VSt/4) -I (Bra) 6-3 6-2, Ruud (Noo) - Puert 6-2 4-6 6-3, Lareau (Can) -i (Arg/7) 6-2 6-1, Goldstein (VStl- Costa (Spa) 4-6 6-4 6-4, Squill* Portas (Spa) 6-1 3-6 6-2, Woodrtf Agenor (Hai) 2-6 6-2 6-3 Va" (Ned) - Courier (VSt) 6-4 7-6, Ma' - Carlsen (Den) 2-6 6-3 7-5, Ki (Dui) - Koubek (Oos) 2-6 6-3 7-S forde (Oos) - Campbell (VSt) 6-3 J Prostejov (Tsj). Vrouwen, 2 2 5.00Ü Eerste ronde: Hopmans (Ned) (Roe) 4-6 6-3 6-2, Cocheteaux (P ziat (Fra/1) 6-0 7-6. Dech) Pastikova (Tsj) 6-1 6-3, Fusai (Fra rabansjikova (WRu) 4-6 6-3 6-3.' ova (Tsj) - Sanchez-Lorenzo (Spa? 5. Chladkova (Tsj) - Wagner Dui)! Van Roost (Bel/2) - Barna (Dui): Fanna (lta/3) - Carlsson (Zwe)| Rittner (Dui) - Habsudova (Slo)7' 3. Nagyova (Slo/4) - Nejedly (Car) SQUASH 6-3, Abe (Dui) - Kandarr (Dui) 6- Eredivisie. Mannen. Squash City Meersquash 5-0, Impuls - Victoria 2-3. Vd Pluijm - Ede 4-1. Zwolle - HSRC 3-2 Vrouwen. Meersquash De Diepput 5-0, Dickysquash - HSRC 2-3 TENNIS St.Petersburg Mannen, 700.000 gulden. Eerste ronde: Siemerink (Ned/1) - Kohl- mann (Dui) 6-3 6-4, Göllner (Dui) - San- guinetti (lta/8) 6-2 7-6, Hrbaty (Slo/6) - Voinea (Roe) 6-3 3-6 6-3, Grosiean (Fra) - Damm (Tsj) 6-7 7-6 6-3, Sain (Rus/4) - Canas (Arg) 6-2 6-3, Gustafsson (Zwe/3) - Koenitsiin (Rus) 6-1 3-6 7-5, Prinosil (Dui) - Pozzi (Ita) 6-3 3-6 6-3. Dubai. Mannen, 2,1 miljoen gulden. Eer ste ronde: Henman (GBr/3) - Wayne Black (Zimj 6-0 6-4, Kiefer (Dui) - Escude (Fra) 6-3 6-3, Muster (Oos) - Huet (Fra) 6-4 6- 2, Clavet (Spa) - Ferreira (ZAf) 3-6 6-2 7- 6, Kucera (Slo/5) - Berasategui (Spa) 6-0 6-2, B|örkman (Zwe) - Becker (Dui) 6-3 6- 4, Van Herck (Bel) - Paes (Ina) 6-4 6-3. I lie (Aus) - Corretja (Spa/1) 4-6 6-4 7-6. San Jose. Mannen, 650.000 gulden. Eer- WEU Port de Soller: 1 Moller (Den) l1 in 3.33 28. 2. Cabello (Spa). 3 (Ned) 0 21, 4 Boven (Ned). 5 (Bel). 6. Pascual (Spa). 7 Unaij Gonzalez (Spa), 9. Casas (Spa). 10 lo(Spa), 14 Pronk 1.26, 17. DeV Kroon 6.24, 41. Van Kessel. 6c sen, 67 Van Velzen 9.29, 72. 14.31, 89. Talen. 96 Hiemst'J 98. Voskamp 17 59 99. Van Ste Van Schalen. 112 Hordijk, 132 138. Cerneus 28.22. Opgege Jongh, Van Bon, Den Bakker, (Bel), Tonkov (Rus), Cipollini (Hal Algemeen klassement: 1 9.26.34, 2 Cabello 0.29, 3. Mo 4 Pascual 0.50, 5. Unia, 6. I Gonzalez, 8. Farazijn, 9 Casas. 1 1.05,21 De Vries 5.56, 26. Dekt 29. Kroon 6.53, 41. Jeurissen 9 Reinerink 14.10, 52. Hiemstra 58. Talen 18.32, 65. Van Schal*

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 24