eenvoudig De chaos rond de meelfabriek Bloem imiteert niet Vlasveld vertolkt vrees van bewoners Krokodillentranen van De Flapper maken maar weinig indruk Schrijvende lezers Boompje verwisselen UOENSDAG 10 FEBRUARI 1999 REDACTIE PAUL DE VLIEGER, 071-5356482 5 trouw abonnee en lezer van t Leidsch Dagblad volg ik met Dte belangstelling en verha ng de artikelen in uw blad be- effende de toekomst van de éelfabriek. Enkele kritische jittekeningen mijnerzijds zijn erbij zeker op z'n plaats. Wat te denken van het artikel m 8 november 1998, waarin et vette letters melding wordt maakt van de geboorte van n comité van 22 zwaarge- chten die zich inzetten voor behoud van de meelfabriek, met naam en toenaam ge- emde personen moeten de idse bevolking wijsmaken dat houd van de meelfabriek •r belangrijk is. Met alle res et voor de personen moet ik :h stellen, dat zij ingezet wor- n als kanonniers om het me- ilan van sloop en nieuw- jvv aan flarden te schieten, tis gewoon volksverlakkerij. In het artikel van 21 januari irijft u, dat wethouder T. van verwacht dat hef grootste >1 van de meelfabriek behou- n blijft. De media stellen het alsof het reeds definitief is. Gelukkig is er nog niets vastge steld. Daarom is het belachelijk de gemeente aan te sporen met spoed met de eigenaren om de tafel te gaan zitten om een goed plan te bedenken. Mocht dit echter toch gebeu ren, dan hoop ik dat de keus valt op het plan Van der Wiel/Splinter. Dit is wel zo fraai dat het best ingelijst zou kun nen worden. Het past heel goed bij de directe omgeving. Ik vraag mij trouwens af, waar de bestuursleden van Stiel wonen de vrienden van de meelfabriek en de zogenaamde 22 zwaarge wichten. Zeker niet in de direc te omgeving van de meelfa briek. Ik bedoel maar! De eerste wel, de tweede de batavond heb ik niet kunnen bijwonen. Volgens het verslag was het een gezellig cabaret avondje met vele onbekende artiesten. De klap op de vuur pijl was echter wel het voorstel: slopen en maak er een park van. Terwijl men schreeuwt om elke vierkante meter grond voor woningbouw. Kortom, men is er niets wijzer van geworden. Het totaal van denkbeelden betreffende de meelfabriek is tot stand gekomen via deze de batavonden en de telefonische enquête. Mijns inziens is de te lefonische enquête een farce. Slechts enkele bewoners welke in de aanpalende gebouwen wonen, zoals het Wevershof en directe omgeving, zijn bena derd. Zou men dit uitgebreider gedaan hebben, ongetwijfeld zou het plaatje er heel anders uit hebben gezien. Zeker ten gunste van de sloop. Graag wil ik mijn respect en waardering uitspreken voor wethouder Van Rij voor de wij ze waarop hij als voorstander van sloop en nieuwbouw aller lei gedachtengangen en sugges ties als zou hij bekeerd zijn over zich heen moet laten gaan. Ik kan mij niet voorstellen dat ie mand die jarenlange een stel ling propageert, nu door allerlei tegenstrijdige suggesties zo maar is om te turnen. Ik wens hem van harte moed en kracht om zijn deskundige zienswijze te handhaven en de ze uit te dragen in het college van burgemeester en wethou ders. zodat Leiden niet opgeza deld wordt met een vernieuwde betonnen blokkendoos. Hebben de personen, die me nen het zo goed te weten, zich wel eens gerealiseerd dat er jaarlijks vele vakantieboten aanmeren in de Zijlsingel. Deze boten komen met vakantiegan gers die onze mooie stad vere ren met een bezoek. Hebben zij er toevallig ook bij stilgestaan dat het ene deel kan genieten van de straks prachtig gerestau reerde Zijlpoort: het andere deel van het betonnen en ste nen gevaarte wat men meelfa briek noemt. Beslist geen aan lokkende toeristische attractie. Wat te denken van de nieuw jaarsrede, gedaan door de voor zitter van de Kamer van Koop handel, die van de geweldige groei van Schiphol een graantje tracht mee te pikken door het aantrekken van bedrijven met hun personeel, die als het lukt, hier ook woonruimte zullen zoeken. Het lijkt mij dat zij het niet zoeken in omgetoverde flats of appartementen zoals die ge pland zijn in meel- en zakken- zolders, fietsenstallingen of schoonmaakgebouwen. En ook niet om als een soort ketelbin kie in het ketelhuis te gaan wo nen. Het plan Van der Wiel/Proper, biedt dan meer mogelijkheden. Ongetwijfeld zullen de woningen/flats en ap partementen met een schitte rend uitzicht op singel en stad voor veel mensen een aantrek kelijk bezit betekenen. Mochten de zogenaamde kopstukken nog niet voldoende overtuigd zijn van hun ongelijk, dan bied ik enkele van deze mensen aan bij mij thuis te ko men kijken wat het is dagelijks tegen een lelijk stuk beton aan te kijken. Misschien komen zij dan tot de conclusie dat zij zich inspannen voor een waardeloos stuk beton. Tot slot: wil men in deze cha os tot een oplossing komen dan is er m.i. maar een remedie: slopen die blokkendoos en schenk Leiden een mooi stuk stadsvernieuwing. met naam en toenaam genoemde personen moeten de Leidse bevolking wijsmaken dat behoud van de elfabriek zeer belangrijk is. foto archief r bet ent ■nel ravf Soms bellen Regelmatig bellen Vaak bellen 5^ Je koopt per maand 0 minuten 30 minuten voor 15,- 120 minuten voor 30,- Nfc voc afna betaal je per minuut tegi ƒ1,- 0,50 ƒ0,25 Ongebruikte belminuten neem je mee naar de volgende maanden. Bij Ben' betaal je dus wat je belt. De meeste contracten van Ben' zijn direct opzegbaar. o.a. bij: BelCompany, T for Telecom, Telepact, Phonehouse, Let's Talk, Telemasters, Telecom Today, Radio Modern, BCC, Foka-Kinorama, Info Europa Foto, de Block, Kijkshop, Kral Fotostore, Foto Klein, Combifoto, Filmpost, Flandria, Scheer Foppen en meer dan 200 andere officiële verkooppunten van Wil je meer weten over Bel me dan: 0800-7123 of zoek me op www.ben.nl. Met de groeten van Sen. ten' een nieuw mobiel netwerk Naar aanleiding van het artikel over het EWR-pand Leiden-Noord in uw krant van 29 januari wil ik het volgende opmer ken: Gelukkig kent ons politiek bestel een duidelijke scheiding tussen kerk en staat. In veel landen waar dat niet zo is voert het fundamentalisme hoogtij, met alle gevol gen van dien. In Leiden is het inmiddels gebruikelijk dat de politiek een actieve rol speelt bij de vestiging van moskeeën in Leiden-Noord en veelal zonder overleg met de wijk met moslimorganisaties uitgebreide on derhandelingen voert om dat te bevorde ren. Bijvoorbeeld bij de onderhandelin gen over de verkoop van de Petrakerk (na bij het Kooiplein) aan het Turkse moskee bestuur, ging het gemeentebestuur in haar bemoeienis naar mijn overtuiging al duidelijk over de schreef. In het geval van het EWR-pand wordt nu notabene een gemeente-eigendom min of meer aan de Marokkaanse Stichting Moslim Groep op gedrongen. Een ieder die op het doelgroe penbeleid inzake Turken en Marokkanen kritiek durft te hebben wordt (veelal ten onrechte) publiekelijk genadeloos neerge sabeld. Ook vanuit de uitgangspunten van het wijkontwikkelingsplan Leiden-Noord moeten burgemeester en wethouders zich naar mijn idee in overleg met de wijk vooraf de vraag stellen of de vestiging van twee (of meer) moskeeën in Leiden- -Noord wel een gewenste ontwikkeling is. Gezien de uitspraak van de raadscommis sie slaat de politiek die fase gemakshalve maar kritiekloos over. Ik ben beslist geen fan van Margje Vlas veld en vind ook haar uitspraken in dit ar tikel weer uitermate onhandig. Maar in de grond vertolkt zij wel de vrees van veel Leiden-Noordbewoners, dat de vestiging van een tweede moskee een ongewenste aanzuigend werking op kansarme mos lims uit de wijde omgeving kan hebben. En wat heeft een discussie over de wense lijkheid van o.a. bewonersdifferentiatie en zwarte en witte scholen daarna nog voor zin? Waarom neemt een zangeres die dorst heeft per se 'obligate' slokjes wijn? foto wim van de hulst Mag Hans Keijzers het dan hebben over de 'stik-irritante maniertjes' van Bloem de Ligny (Leidsch Dagblad 1 februari), voor mij was de recensie die hij schreef over Bloems concert van afgelopen zaterdag in het LVC minstens even ir ritant. Zoals velen vóór hem beschuldigt ook Keij zers Bloem ervan dat ze Björk 'kopieert' met haar 'vervelende kindstemmetje' en ook qua 'uiterlijke kenmerken'. Deze vergelijking weer uit de kast te halen is mij te goedkoop eri doet Bloems muziek onrecht. Als Keijzers, zoals schrijver dezes, de moeite had genomen eens met de Haarlemse zangeres te spreken en haar zelf met de Björk-kwestie te confronteren, dan had hij kunnen horen dat Bloem haar muziek al op straat speelde toen al leen een enkele obscure Sugarcubes-fan ooit van Björk had gehoord en dat zij al jaren kleren draagt, gemaakt door een meisje dat Björk niet eens kent. Hans Keijzers zou dit toch moeten weten als hij Bloem al twee jaar geleden op Crossing Border zag. Bloem de Ligny lijkt zeker in menig opzicht op de IJslandse, maar imiteert haar niet. „Als ik van haar zou nicken.(zoals van Robert Wyatt) zou ik dat wel toegeven", zei ze in een radio-interview. Als Keijzers Bloem had gesproken, had hij er achter kunnen komen dat zij (gelukkig) allesbehalve een doorsneepersoon is. Dat hij dit veroordeelt als een 'goh, wat ben ik toch eigenlijk een gek mem'-toneelspelletje is buitengewoon ergerlijk. Ook de manier waarop Keijzers aan de 'trip-hop-mode' refereert, geeft aan dat hij Bloem graag als imitator wil zien, zonder dat hij daar voldoende argumenten voor heeft. In het cd-boekje kan iedereen lezen dat de plaat geproduceerd is door Pete Briquette, producer van o.a. Tricky, maar dat klinkt toch anders dan dat Bloem 'Tricky-elementen' zou 'toevoegen' aan haar nummers. En waarom neemt een zangeres die dorst heeft per se 'obli gate' slokjes wijn? Keijzers is naar ik vrees met een negatieve vooringenomenheid naar het concert gegaan en heeft geloof ik beter gelet op het dronken meisje in de zaal, dat 'Björk!' bralde, dan op de zangeres zelf. Frans van Hilten, Omroep Holland Centraal, Leiden. Leefbaar Oegstgeest oud raadslid Petra Wuisman liet in het LD van 25 januari blij moedig weten voor de derde maal in een ander politiek nest te zijn gevallen. Ditmaal is de WD de gelukkige partij. Nu verschillen de Oegstgees- ter partijen onderling als red, yellow and blue, maar Petra Wuisman ziet hier een recht lijnige ontwikkeling in. Afkomstig uit een liberaal sociaal smaldeel waar je van twee walletjes mag snoepen, ging haar vlucht naar de Leef baren, die volgens Petra niet leefbaar genoeg waren, om vervolgens aansluiting te zoe ken bij de zuiver liberalen. Nu wordt het knap lastig als de WD voor Petra's huis in Oegstgeest een mega winkel centrum wil neerzetten, al dan niet van Manhatten-for- maat, om je nieuw verworven ideologie trouw te blijven. De WD-wethouder die het Lange Voort winkelcentrumproject in zijn portefeuille heeft is al leen geneigd onder druk de lokale bevolking, die leefbaar heid nastreeft, enige etages te schrappen. Gelukkig is de politiek in Oegstgeest rijk geschakeerd zodat Petra Wuisman, van huis uit milieufreak, nog altijd haar toevlucht kan nemen tot de groene progressieve of de flex partij van normen en waarden. Keuze te over. En als je er dan nog niet uitkomt maak je een cocktail van alle partijen en je zit helemaal snor. Tijdens de raadsvergaderin gen nam Petra de tijd om de rituelen van de liberalen gade te slaan waarvan de fractie voorzitter regelmatig met de rug naar zijn fractie zat ter wijl haar partijgenoten haar betoog repareerden. Hoewel communicatie met de achter ban het handelsmerk van de eerste L.O.-fractie was, zag Petra Wuisman dat het gras bij de politieke overburen groener was, alhoewel deze partij nu flink wil snoeien in het Irislaan-park. Wel heeft de WD veel ge leerd van de drukbezochte thema-avonden van Leefbaar Oegstgeest. Zo heeft Petra als raadslid een boeiend betoog gehouden over ruimtelijke in richting van het algemeen en de inrichting van Oegstgeest in het bijzonder: Groen (openbaar groen als kosten post) versus Rood (winstge vende bebouwing) en kan zij met een accentverschil het zelfde verhaal voor de WD houden. Wellicht is ten aanzien van deze politieke hip-hop sprong een kansberekening niet uit gesloten: het is maar wat han dig om over de schouder van de WD wethouder/project ontwikkelaar mee te kunnen kijken, die de winkelcentrum plannen ombouwt en af schermt. Jammer dat een fa milielid afgelopen dinsdag voor een dichte raadhuisdeur stond, omdat juist de WD een besloten raadsbespreking over het winkelcentrum had belegd. M. Duyster, Oegstgeest. De krokodillentranen van ditrecteur A. Flapper van de LWO over de scherpe kritiek van de PvdA-raadsleden Hassan El Houari en Ed van der Veen, maken op mij eerlijk gezegd weinig indruk. Vooral omdat het in de krant staat, is ook dit keer de kritiek op- de LWO naar zijn zeggen onterecht hard aangekomen. Maar het kan de heer Flapper echt niet zijn ontgaan dat ook soortgelijke kritiek op het jeugd- en jongerenwerk van uit de bewoners(organisaties) uit de wijken in feite al veel langer bestaat. Daar het jeugd- en jongerenwerk in veel wijken goeddeels op z'n kont ligt, spannen de LWO en de Leidse politiek al enkele ja ren het paard stevig achter de wagen. Op papier kan het jongerenwerk er blijk baar best aardig uitzien, maar in de praktijk worden de wijkbewoners wel steeds vaker met de jongerenproblematiek geconfron teerd. Omdat er van de subsidie-ontvan gers vaak geen eigen verantwoordelijkheid of inspanningsverplichting wordt verlangd, verdwijnt er naar mijn idee - met name in het doelgroepenbeleid - bij de LWO te veel subsidiegeld in de welbekende bodemloze put. De genoemde paradepaardjes als het zakgeld- en het toezichthoudersproject zijn op zich wel tot de verbeelding sprekend. maar vooral het laatste vergt verhoudings gewijs een wel erg hoge inzet en investe ring. Voor mij als deelnemer van de wijkgroep sociale vernieuwing Leiden-Noord is een effectieve sociaal maatschappelijke investe ring in de kansarme jeugd prioriteit nume ro uno. Als de heer Flapper en zijn LWO daar achter staat dan neemt hij de kritiek zeer ter harte en gaat hiermee - in overleg met de bewoners - nu eindelijk als een speer mee aan de slag.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23