'Wie niet in het Engels zingt, is in het nadeel' Marokkaanse jongeren hebben recht op begeleidin Meningen Het woord jazz wordt vaak ten onrechte gebruikt 'Leiden Muzieksta( met alle soorten muz Klankbord WOENSDAG 10 FEBRUARI 1999 REDACTIE PAUL DE VLIEGER. 0 De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen bh met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl UITGELICHT Poortwachter van democratie of een noodzakelijke kwaad? Zijn journalisten de poort wachters van de democartie, of zijn ze meer een noodzake lijk kwaad? Beide (extreme) opinies doen de ronde, al ge biedt de eerlijkheid te zeggen dat je het laatste vaker hoort dan het eerste. Journalisten, zo blijkt keer op keer uit on derzoeken, staan in laag aan zien. De meeste mensen heb ben meer op met het vak dan met de beoefenaren. Dat zie je wel vaker. Iedereen vindt dat er politie moet zijn en onder wijs. maar over de doorsnee politieagent of leerkracht wordt, vriendelijk j_ nuanceerd gedacht U neemt het me hopelijk niet kwalijk dat ik bij wijze van uitzondering vandaag vooral de zegeningen van het vak wil bezingen. Aanleiding is het schokkende nieuws dat de parlementaire enquête naar de Bijlmerramp heeft opgele verd. Uit de verhoren bleek vorige week dat ambtenaren al een half uur na de ramp op de hoogte zijn geweest van de deels gevaarlijke lading van het verongelukte toestel. Er kan dus toch een verklaring zijn voor de eerder onver klaarbaar genoemde gezond heidsklachten van omwonen den en hulpverleners. Die klachten zijn zes jaar lang niet of nauwelijks serieus genomen. Journalisten die zich vanaf de dag van de ramp hebben beziggehouden met het doorgronden van de ware toedracht, zijn willens en we tens met een kluitje in het riet gestuurd, soms openlijk bela chelijk gemaakt en afgeschil derd als paranoïde druktema kers. De media zijn ondanks die vaak weinig vleiende be handeling doorgegaan met onderzoek en het bieden van een podium aan de slachtof fers en nabestaanden van do delijke slachtoffers. Vorig jaar maart bracht deze krant de primeur dat zeker honderd mensen op Schip- hol-Oost ernstige gezond heidsklachten hebben, ver moedelijk als gevolg van het werken in de hangar waar de wrakstukken van het El-Al toe stel hebben gelegen. In de hangar was eerder verarmd uranium aangetroffen. Een KLM-woordvoerder meldde destijds desgevraagd uitslui tend uit te gaan van de feiten'. „De aard van de straling was dermate laag dat er geen ge vaar was voor de gezondheid.'' Aan de door de werknemers en de krant vermelde feiten dat tientallen mensen last hebben van chronische ver moeidheid. gewrichtspijn en ademhalingsmoeilijkheden hechtte de man kennelijk minder belang. Zo is het zes jaar achtereen gegaan, totdat niet meer dan een handjevol journalisten zich nog voor de zaak interes seerde. Het is mede aan hen te danken dat in de Kamer een meerderheid begon te voelen voor een parlementaire en quête. die al in de eerst week de sombere opinie logenstraf te dat er toch niets meer bo ven water zou komen. Die doorzettende collega's zijn met recht 'poortwachters van de democratie'. TON VAN BRUSSEL HOOFDREDACTIE Graag voldoe ik aan het verzoek van ken bij de westerse cultuur, een wij- het Leidsch Dagblad om een opinie te cultuur. De belangen van het individu schrijven over de positie van Marok- worden ondergeschikt gemaakt aan kaanse jongeren in Leiden. Ik zal me die van de groep. Als het individu zijn eerst even voorstellen. Ik ben Lakhdar persoonlijke belangen voorop zet dan Mbarki en ben 24 jaar. Sinds een jaar zal deze al gauw worden afgewezen. volg ik de opleiding tot sociaal dienstver lener. Op mijn 16de jaar ben ik naar Ne derland gekomen om te worden herenigd met mijn ou ders. Om te beginnen wil ik graag de ver schillen benadrukken die een grote rol spelen bij de Marokkaanse jongeren. De Marokkaanse cultuur is, vergele- OPINIE Lakhdar Mbarki (24) is Marokkaan. Hij volgt een opleiding tot sociaal dienstverlener. Op verzoek van deze krant schreef hij een opinie over de positie van Marokkaanse jongeren in zijn woonplaats Leiden. Met groep bedoel ik: het gezin, de fa milie, de landgeno ten enzovoort. Dit is een moeilijke situa tie voor Marokkaanse jongeren van mijn generatie. We leven als het ware in een tweestrijd. Aan de ene kant is er mijn cultuur die veel nadruk legt op het wij-gevoel, wij moeten het goed doen, wij moeten voor elkaar zorgen. Aan de andere kant is er de Neder landse (westerse) cultuur die veel na druk legt op het individu, jij bent ver antwoordelijk voor jezelf. Als jij wat wilt bereiken moet jij dat zelf doen. Je kan je voorstellen dat dat alleen al veel problemen kan opleveren. Thuis ben je Arabisch/Berber en op straat, op school en in het uitgaansle ven ben je westers. Nog een verschil met de westerse cultuur is dat de Ma rokkaanse cultuur een positionele cultuur is. Al van jongs af aan word je opgevoed tot de positie die je later in die cultuur zal innemen. Een jongen wordt opgevoed tot een waardige, eerlijk man en echtgenoot. Een meisje zal opgevoed worden tot een gehoor zame vrouw en echtgenote. Wie zich niet aan de regels houdt, kan gemak kelijk uit de groep worden verstoten. Ook hier is dus geen ruimte voor indi viduele belangen. De Marokkaanse cultuur is vooral een schaamte-cultuur. Doet iemand iets verkeerd dan schaadt hij niet al leen zijn persoonlijke eer, maar ook de eer van zijn/haar familie. Deze aspecten maken het voor de Marokkaanse jongeren erg moeilijk om mee te komen in de Nederlandse (westerse) cultuur. De Marokkaanse jongeren willen graag loyaal blijven aan hun cultuur. Ik denk ook dat de jongeren meer naar hun eigen cultuur trekken, om dat ze door de Nederlandse samenle ving worden afgesloten. Dat kan je in veel gevallen zien, bijvoorbeeld in veel Marokkaanse jongeren demonstreren in de Amsterdamse wijk Slotervaart tegen het in hun ogen te hardhandige optredeni politie. archieffoto paul uitgaansgelegenheden in Leiden waar de bazen een maximum stellen aan het aantal donkere/zwarte bezoekers. Hierdoor kan de integratie van de Ma rokkaanse jongeren stuklopen. Door dat de jongeren een stempel op zich gedrukt krijgen, gaan ze zich er naar gedragen. Veel Marokkaanse jongeren zeggen ook wel eens: 'Het maakt toch allemaal niets meer uit, we zijn toch Marokkanen'. Ik denk dat de positie van de Ma rokkaanse jongeren aan de ene kant verslechtert, maar aan de andere kant ook verbetert. Aan de ene kant zijn er vroege schoolverlaters en aan de an der kant zijn er veel Marokkaanse jon geren die een mbo, hbo of universiteit volgen. Van deze laatste groep hoor je weinig. Des te meer hoor je over een klein groepje dat niet goed kan - of de mogelijkheid niet krijgt om te - func tioneren in de samenleving.-Ik vind dat deze groep recht heeft op begelei ding en steun. Daar moet wat aan ge daan worden en dat kan alleen als je met die jongeren gesprekken dan weet je wat de problemen kan je uiteindelijk - samen c jongeren - naar een oplossing i Mijn conclusie: ik denk dal inwoners en gemeente Leidei de jongeren luisteren, we wat er loos is en wat de pro! van die jongeren zijn. En dat grote stap naar de toekomst. LAKHDAR MBARKI Ken Vos, jazzcriticus van uw blad, is de man die eindelijk eens de knuppel in het hoen derhok heeft gegooid. Hij heeft volkomen gelijk dat de Leidse Blues- en Jazzweek op een doodlopende weg is. Iedereen die iets organiseert, neemt heel gemakkelijk het woord jazz in de mond. De door iedereen gehanteer de kreet jazz is nog steeds een serieuze kunstzinnige uiting en vermenging van oerculturen uit Afrika, de blues en gospel van de slaven en de belangrijkste Europese muziekvormen: klas siek en folk. Al heeft de organi satie het waarschijnlijk niet zo bedoeld, het is toe te juichen dat men de "naam 'jazz' einde lijk wil laten vallen, zodat jazz concerten die normaal in deze stad geprogrammeerd worden, beter geaccentueerd zijn. Een duidelijke keuze voor het pu bliek zodat men ondervindt wat jazz echt is, en niet in een val strik loopt in een bierpompfes- tivaljazz. Daar is niets op tegen, maar gebruik daar het woord jazz niet voor. Het is goed dat Ken Vos mee denkt over de toekomst. Zelfs het organisatiecomité van de Blues- en Jazzweek denkt aan verandering. Als er een duidelij ke culturele visie is voor de ge meente, is het ook gemakkelij ker om zulk een beleid te steu nen. Vraag een originele percus siegroep uit Afrika. Nodig een echte gospel- en bluesgroep uit de Verenigde Staten uit. Invi teer de New Yorkse jazzscene en scoor onder andere met Debbie Harry en The Jazzpas- sengers en John Lurie en The Lounge Lizards. Daar komt een gericht publiek voor uit het hele land. We hebben in Nederland een overvloed aan zeer talent volle moderne Nederlandse jazzmuzikanten; toch een prachtkans om ze uit te nodi gen voor een serieus muziek festival. Er is genoeg interessante twintigste-eeuwse muziek ge componeerd. Laat dat in Leiden horen. Dan spreken we over een festival met landelijke uit straling voor Leiden. De Leidse bevolking heeft zeker recht op een jaarlijks festival, maar dan wel met goede muziek, waar ook de Leidenaar voor te por ren is. Geen festival voor spon sors en genodigden dus. Geen concerten die vooraf al zijn uit verkocht door de sponsors. Dat valt hier slecht in deze stad van culturen. J. Oldenhof en M. Knoop, Zoetermeer Leiden. In het Leidsch Dagblad van 27 januari kreeg Ken Vos als jazz criticus maar liefst een halve pagina om op verzoek van uw redactie een opinie te geven over de, zoals u aanduidde, de Leidse Blues- en Jazzweek. De hele week door is de Leidse Jazz Week (ik blijf nog ouderwets denken) door het Leidsch Dag blad nogal zwaar bekritiseerd, waar ook Ken Vos het nodige aan bij heeft D66-Kamerlid Boris Dittrich maakt zich kwaad over het voornemen van Nederland om een Engelstalig lied in te zenden voor het Eurovisie Songfestival. „Een bloody shame", noemt hij het. En daar is geen woord Chinees bij. Volgens de D66'er heeft de Nederlandse taal en identiteit het moeten afleggen tegen commerciële overwegingen. Hij vindt dat Nederland een taal is waar we ook in internationaal verband mee voor de dag kunnen komen. En dan zeker voor het songfestival. Is dat zo? Leidse Kees, zanger en hartstochte lijk ambassadeur van het Neder landstalige lied: ,,Ik moet die meneer helemaal gelijk geven. Waarom zou je je schamen voor je eigen land? Er is geen ellende in Nederland en iedereen heeft het redelijk goed. Ik heb het ook meegemaakt, hoor. Komt er op een avondje iemand naar me toe en zegt dat hij al die Nederlandstalige liedjes maar niets vindt en dat Engels veel be ter is. Toen werd ik kwaad en zei ik: Meneer als u zo van Engelse liedjes houdt dan moet u maar naar Engeland verhuizen. Maar daar hebben ze mooi geen sociale dienst'. Het is toch ook zo? We hebben in het verleden heel goed gepresteerd met liedjes van Ted dy Scholten en Corrie Brokken, hele mooie liedjes. Ja als iedereen op het songfestival opeens in het Engels gaat zingen, dan kunnen we natuurlijk niet achterblijven. Maar ik zou het per soonlijk nooit doen." R. Smeets, vergelijkend taalweten schapper aan de Universiteit van Lei den: „Wat ik heel leuk zou vinden, is als nu eens niet voor het Nederlands of het Engels werd gekozen maar voor een andere inheemse taal in Neder land. Fries bijvoorbeeld of Turks of Marrokaans. Waarom niet? Het is voor de luisteraar toch enorm interessant om via taal eens kennis te maken met andere bevolkingsgroepen die net zo goed deel uit maken vein Nederland. Drie Nederlandse winnaars uit de geschiedenis van het Eurovisie Songfestival: Corrie Brokken (links), Lenny Kuhr (rechtsboven) en Teach In. fotos archief Zo vreemd is het niet. Volgens mij heeft Frankrijk een aantal jaar geleden al een dame in het Algerijns laten zin gen. Kijk. als je wilt winnen dan zing je in een taaJ die iedereen vertrouwd in de oren klinkt. En het Engels is in Eu ropa de belangrijkste contacttaai. Eer lijk gezegd heb ik geen echte voorkeur voor Engels of Nederlands. Ik heb de neiging om alle talen mooi te vinden. Daarbij moet wel gezegd dat het een aantal jaren geleden door een over vloed aan lala's en doedoe's über haupt verrekte moeilijk was om uit te maken of het bij onze inzending inder daad om Nederlands ging." H. Parlevliet, van de Leidse cd zaak Velvet: „Het móét hartstikke Neder landstalig zijn. Het Songfestival is bij uitstek een evenment waarbij com merciële belangen geen rol horen te spelen. Ja, dat klinkt misschien wat raar uit de mond van een cd-verkoper. Maar dat vind ik echt. Het is juist de gelegenheid voor diverse culturen om zichzelf te presenteren in een soort melting pot van Europa. Trouwens, het feit dat een liedje in het Engels wordt gezongen, betekent niet dat succes is verzekerd. Het gaat heel duidelijk om de kwaliteit van het nummer. En wat is er dan mis met Acda en De Munnik? of De Kast? Dan heb je gelijk ook nog een stukje Friese cultuur. Over verkoopcij fers kan ik verder niet zoveel zeggen, want Velvet is niet echt een winkel waar veel van dat repertoire wordt ver kocht. Misschien zou je een Free Re cord Shop moeten proberen." Bas Brands, verkoper in Free Record Shop in Leiderdorp: „Dana Interna tional verkocht vorig jaar erg goed. Op de a-kant staat de Engelse versie van Viva la Diva en op de b-kant de he breeuwse. Dus ik weet niet echt of de mensen hem kochten voor de Engelse versie. Wat opvalt, is dat De Neder landstalige cd van Edsilia beter ver koopt dan die nieuwe Engelstalige van haar. Hetzelfde geldt voor Trijntje Oosterhuis. Voor de commercie in Ne derland is het dus gunstiger als in het Nederlands wordt gezongen. En Ne derlandstalige bands als Blof of Van Dik Hout kunnen zich makkelijk me ten met Engelstalige acts. En daarbij is het Songfestival op en top folklore- promotie dus moet er in het Neder lands worden gezongen. Dat vinden we allemaal hier in de zaak." Joop Stokkermans, presentator, ar rangeur en componist van onder an dere Kleine Kokette Katinka de Ne derlandse inzending van '62: „Het hoeft van mij niet per se in het Neder lands of in net Engels. Hoe dan wel? Heel simpel het beste liedje moet uit gekozen worden en dan moet je de makers de gelegenheid geven om dat in één van beide talen te doen. Ik be grijp het wel. Je bent toch in het na deel als je in een taal zingt die nie mand kan volgen. Als ik iemand in het Zweeds hoor zingen, dan moet de mu ziek wel heel goed zijn wil ik mijn aan dacht erbij houden. Elk niet-Engelsta- lig land weet dat en wil dat ondervan gen door uit te wijken naar allerlei klankbootsingen. De laidada's, de doe doe's enzovoort, u kent ze wel. Dat is niet de manier. En dat terwijl hier ge noeg goede componisten rondlopen. Edsilia Rombley vorig jaar was be hoorlijk goed, Willeke is een fantasti sche zangeres maar die werd te veel door het liedje gehinderd. Waar ik meer moeite mee heb, is dat optreden met een tape. Waarom kan er niet een goed orkest worden ingeschakeld dat alle genres kan spelen zoals bijvoor beeld het Metropole Orkest?" Justine Pelmelay, eindigde in 1989 op de vijftiende plaats op het songfesti val in Lausanne: „Wat grappig is, ik heb die Dittrich ook op de radio ge hoord en toen noemde hij mijn liedje 'Blijf gewoon zoals je bent' als voor beeld van een goede Nederlandse in zending. Leuk hè? Alleen het probleem daarmee was dat het zo'n hele vieze g in de titel heeft. Internationaal niet echt aantrekkelijk. Maar dat is altijd beter dan wat landen als Joegfoslavië klaarspeelden. Die stopten allerlei quasi-Engels zoals 'Baby, I love you' en 'yeah yeah' in hun titel. Het is of taal A of taal B vind ik. En als het even kan, moet het optreden mét een orkest en zonder dansgroepjes of te sexy mei den die de aandacht van de zang aflei den. Het is de trend en de commercie waar iedereen aan meedoet. Ik kan je zo voorspellen dat dit jaar zo'n zestig procent van de Nederlandse inzendin gen r&b is. Als ze aan mij zouden vra gen in het Engels te zingen dan zou ik er zelf ook geen probleem mee heb ben. Trouwens ik ga vanavond 'Blijf gewoon zoals je bent' opnieuw inzin gen. En die nieuwe versie komt dan uit op de dag van het Eurovisie Songfesti val. Leuk hè?" PABLO CABENDA Ik ken Vos als een echte jazz liefhebber, die onder andere als bestuurder van Hot House nooit onder stoelen of banken heeft gestoken dat hij een echte liefhebber en warm voorstan der is van de geïmproviseerde (jazz)muziek. Dus schrijft hij als jazzcriticus 'gekleurd'. Vandaar dat het hem eigenlijk niet zo kwalijk genomen kan worden hoe hij zijn opinie heeft neerge schreven in het LD. Graag ga ik op enkele passa ges van zijn verhaal nader in. Lang heb ik gedacht dat juist Ken Vos de geschiedenis van de Leidse Jazz Week goed kende, maar dat heb ik mis gehad. Want hoewel kringen rond Wansink - maar ook Wansink zelf - jaar in jaar uit beweren dat de laatste de Leidse Jazz Week heeft 'uitgevonden', schaart Ken Vos zich nu ook al in dat rijtje. Het is natuurlijk volkomen onzin en niet waar dat Wansink het initiatief heeft genomen om tot oprichting van de Leidse Jazz Week te komen. De Leidse Jazz Week draaide al op volle toeren, qua organisa tie, toen Wansink in zicht kwam. Amper enkele dagen geleden zat een deel van de echte op richters nog eens rond een pils je bij elkaar om oude herinne ringen op te halen. Het zou te veel regels vergen om de hele oprichtingsprocedure hier neer te schrijven, maar kort gezegd is het initiatief indertijd voort gekomen uit 'Leiden Promotie', later 'Leiden Leeft'. Er werd toen actie gevoerd met de slo gan Leiden Jazzstad en Peter Wijnen (toen van V&D) en Rob Vreeze (Leidsch Dagblad) wa ren de feitelijke oprichters van de Leidse Jazz Week, met in hun kielzog mensen als onder anderen Boudewijn Leeuwen burg, Martin Spaargaren, Her man Bos en uiteraard Cees Hu- gens, de enige echte uitvinder van het Internationaal Keytown Jazz Festival. In de tweede linie zagen we daarbij mensen als André de Jong en Quakernaat (ook van het LD). De Waag was al direct het hoofdkwartier met veel jazz en alle beschikbare jazzliefheb bers hadden bardienst, onder wie Dick Tesselaar. Ik kan Ken Vos ook meedelen dat het Keytown al van richting sponsors hadi ganisatie absoluut nie kelijk was van wat hi 'schappelijk drinkgel door de jaren heen 1 Keytown knallers b haald. Onder anderen: Brown, Trio Intrifl Buddy Tate, Agerba Dutch Swing Colleg voort. Zelfs had Cees Huga om uit Zweden een ba programma te zetten i geliefde muziek van I de geïmproviseerde j groep stond in de Foji Stadsgehoorzaal. Voor stonden al veel mens om het podium, maar eerste drie nummers publiek weggevlucht. II nog goed herinneren Vos een jubileum van meen - Hot House i om in enkele zalen Rijksmuseum aan dl straat een festival te ren met vijf of zes ban vlak van de geïmpn (jazz)muziek. Qua pul langstelling werd het a Ik kan mij levendig len dat een organisatir jazzfestival terdege houdt met de wensen breed publiek, maar ook een neergang beii en dat ben ik met Kern je altijd maar weer me! namen komt opdravï dit land barst bijvoor! vocaal gebied van B ons eigen Jazz on Sun we zo nu en dan zo'c generatie. In onze eigen Ni( heb ik er al eens vod om de toekomst te# gaan met 'Leiden Mie Daar kun je alle soorte: in stoppen. Zoiets heel mij alleen kans van sla; een gedegen organisa met ook daarbij de Leiden. Hoewel Ken Vos en j tijd op een en dezelfde lijn zitten (hij noemt n voor onder andere J Dolf de Vries, Beets Harry Happel altijd 'fl ele jazz') zouden v* goed uit de weg kuntf hier net door mij geno ganisatie. Zelfs spofc den daarin moeten I ren, een vorm van wed nu al realiseer. En h Want Ken Vos moet h artikel niet doen vo dat sponsors alleen m berig' zijn om met VU te kunnen strooien. Ik ook op andere en pref mee. Hei

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 22