Jazerswoude iet gelukkig iiet 'dozen' Cel en boete geëist tegen dealers 'Je moet geen boten- en autofabriek Rijn Veenstreek Oude buitenplaats verandert in maanlandschap Plaatselijke protesten tegen HSL laaien op Ambtenaren Jacobswoude krijgen geen verlof rond millennumwisseling ftezee moet omslag maken haantje naar vaderfiguur blSDAG 10 FEBRUARI 1999 chef tim brouwer de koning, 071-5356417. plv -chef marieta kroft. 071-5356411 jjnwoude moet antenne exploiteren' ^oufiL! PvdA-raadslid M. van Beek ziet wel brood in de an- jjéïnasten die telecommunicatiebedrijven uit de grond npen. Rijnwoude, dat toch al krap bij kas zit, zou een mooi tje bij kunnen verdienen door zo'n mast te bouwen en te ex- 1 teren, stelde hij gisteravond in de commissie ruimtelijke or- i jng voor. Wethouder F. Uljee vond het niet zo'n gek idee en lofde ernaar te kijken. F. Ernst, eigenaar van de Hazers- S idse watertoren, greep onlangs naast de 6000 gulden per per antenne. Hij wilde antennes bovenop de toren plaatsen de kosten die de kolos met zich meebrengt beter te kunnen (rijden. De gemeente stak er echter een stokje voor omdat mnes de toren te veel zouden ontsieren. recteur slachtoffer bedrijfsongeval ifm aan den rijn Een 57-jarige Alphense directeur is gisteren rond geraakt bij een ongeval bij zijn eigen bedrijf. Tijdens lossen van een vrachtwagen aan de Industrieweg viel een ten stellage naar beneden. De directeur raakte daarbij ge id aan zijn hoofd en is overgebracht naar het LUMC in Lei- Een 26-jarige werknemer probeerde de stellage op te van en raakte gewond aan zijn arm. Hij is voor nader onderzoek rhel Elisabeth ziekenhuis in Leiderdorp gebracht. ekker blokkeert weg ifm aan den rijn Een trekker met oplegger uit Katwijk heeft verkeer op de Oostkanaalweg in Alphen vannacht enige tijd p [okkeerd. Door de gladheid verloor de bestuurder tussen de inde naar de Nieuwkoopseweg en de Oranje Nassausingel nacht over het stuur. Hij botste daarbij tegen een boom en muurvast in de berm te staan. Door de lengte van de ibinatie was het verkeer in beide richtingen geblokkeerd, behulp van een bergingsbedrijf kon de trekker na ruim een zijn reis vervolgen. Fusie kan maatschappelijk werk Midden-Holland op peil houden alphen aan den run/leiden saskia buitelaar De wachtlijsten van het maatschappe lijk werk Midden-Holland worden weer langer. Aan de ene kant verlan gen de gemeenten dat het maatschap pelijk werk de klant actief benadert en kwaliteitszorg levert. Aan de andere kant maakt de krappe personele bezet ting de kleine stichting kwetsbaar voor uitval door bijvoorbeeld ziekte. Een fu sie, met bij voorkeur de Leidse part ner, is volgens waarnemend-directeur Rien Vlam van Midden-Holland on ontbeerlijk. Vorige maand werd be kend dat de twee daarover in gesprek zijn. De gemeente Alphen studeert on dertussen op de mogelijkheid om Mid den-Holland onder te brengen in een koepel van welzijnsinstellingen. Maar daar zien Vlam en zijn Leidse college Paul van Kampen weinig in. ,,Je moet ook geen botenfabriek en een autofa briek samenvoegen." De in Alphen gevestigde stichting verzorgt het algemeen maatschappe lijk werk (AMW) voor Alphen aan den tójn, Rijnwoude, Jacobswoude, Ter Aar, Zoeterwoude, Leiderdorp, Lie- meer en Nieuwkoop. Er werken 38 mensen; de landelijke norm is 50. Vol gens Vlam is het onmogelijk om kwali teit te kunnen waarborgen. „We had den de wachtlijsten aardig onder con trole, maar nu hebben we wekelijks dertig mensen op het spreekuur. Cli ënten moeten na de 'intake' weken wachten op een vervolgafspraak. Als er structureel te veel cliënten zijn, loop je tegen een capaciteitsprobleem aan." De Leidse directeur heeft vijftig ar beidsplaatsen voor Leiden en Alkema de, maar herkent het probleem. „In Al kemade zitten drie parttimers. Als er één vakantie heeft of ziek is, hebben we een probleem, want we moeten wel het spreekuur openhouden." Ver vanging uit Leiden is moeilijk in te schakelen, omdat de gemeenten het AMW betalen en niemand voor een ander wil betalen. De fusie zou daar voor een oplossing bieden. Van Kampen: „Als je financiële af spraken maakt met de hele regio, maakt het voor de afzonderlijke ge meenten niet uit of mevrouw X of me vrouw Y het spreekuur doet. Door middel van prestatie-afspraken kun je laten zien dat het geld dat Alphen be taalt ook daadwerkelijk aan Alphena- ren ten goede komt." Maar de ge meenten verlangen meer. Bijvoorbeeld dat het AMW niet afwacht tot cliënten met problemen zich op het spreekuur melden, maar dat de maatschappelijk werkers actief op zoek gaan. „Niet dat we huis aan huis aanbellen om relatie problemen op te sporen, maar goed contact met de huisartsen, de politie, het onderwijs en bijvoorbeeld de huis meester is essentieel", legt Van Kam pen uit. „Het is zonde als mensen zich pas melden als de deurwaarder op de stoep staat. Want daaraan is een heel proces voorafgegaan van bijvoorbeeld relatieproblemen, drankmisbruik of fi nanciële problemen." Om op die manier te werken is een goede sociale infrastructuur nodig. Leiden is daarmee op de goede weg, maar in de gemeenten van Midden- Holland moet nog veel gebeuren, meent Vlam. „Maar als je voortdurend bezig bent de wachtlijsten weg te wer ken, kom je niet toe aan nieuwe plan nen. "Voor de optie die de gemeente Alphen bedacht voor het AMW, is Vlam niet zo te porren. Alphen wil de stichting deel laten uitmaken van de welzijnskoepel, waarin ook het oude ren-, jongeren-, en buurtwerk verte genwoordigd zijn. Vlam spreekt daar over deze week met wethouder S. Lyc- zak.Volgens beide directeuren is een betere samenwerking met het wel zijnswerk zinvol, maar ligt een fusie daarmee niet voor de hand. „Je kunt al het welzijnswerk wel op één hoop gooien, alleen maar voor de schaalver groting", zegt Van Kampen. „Daarmee bedien je de klant niet beter. Dan raakt het regionale verband dat wij willen leggen, volledig zoek." hting: 'dubbel gevoel' over nieuwbouw ouw van het jongerencentrum Stek, peuterspeelzaal eloentje en de uitbreiding van het dorpshuis met mortuarium in Hazerswoude-Dorp beginnen half Een half jaar later, in oktober, moet dé nieuw- zijn afgerond. Dat bleek gisteravond bij de presen- van de bouwplannen en de inrichting van het plein commissie ruimtelijke ordening van Rijnwoude. dupe marieta kroft itter van het stichtingsbe- H. Pluim gaf toe dat de vertraging heeft opgelo- Lianvankelijk was het de ^jling dat de nieuwbouw zomer al in gebruik kon genomen. Pluim ef de oorzaak van de ver- toe aan het feit dat het nr geen projectmanager inden. Nu functioneert ar- :t Groep 5 tegelijkertijd als lig. Bovendien nam de ereiding en neemt ook de ijd meer tijd in beslag et bestuur had voorzien, m omschreef het nieuwe rencentrum en de peuter zaal gisteravond als twee judige dozen'. Het Stek maar weinig ramen, dikke ids en wanden om ge- iverlast te voorkomen. De n Up e 'doos', Pippeloentje, veel gekleurd glas. Dat is 15 lok aan de buitenkant de franje aan het gebouw, ""pei leuke torentjes die we in onze gedachten had zijn inmiddels wegbezui- merkte Pluim op. Een irtje apart van het gebouw als het budget dat toe- d°9 lienen als berging voor de 'po rspeelzaal. „Maar als de -3^ 1 hoger uitvallen, valt het tje als eerste af', aldus KI de voorzitter. De vergelijking van de gebou wen met een schoot WD- raadslid P. Vorenkamp in het verkeerde keelgat. „Het klinkt denigrerend. Bent u wel blij met de nieuwbouw?" Pluim gaf toe dat hij het jammer vond dat de stichting niet kan realiseren wat ze eerst in haar gedachten had. De gemeenteraad stelde ruim een jaar geleden slechts 1,7 miljoen gulden beschikbaar. Vooral Het Stek en Pippeloentje hebben toen flink aan ruimte moeten inleveren. „Uiteindelijk ben ik wel trots op het resul taat", haastte Pluim zich te zeg gen. „Ik heb er dus een dubbel gevoel over." PvdA-raadslid M. van Beek dacht daar anders over. „Van een mooi gebouw is het een le lijke doos geworden", zei hij onomwonden en tot ergernis van de op de publieke tribune zittende wethouder en partijge-' noot G. van der Lecq. Behalve de nieuwbouw wordt het plein tussen het dorpshuis en het jongerencentrum/peuterspeel zaal heringericht. Er komen veel groenstroken en heggen. Een monumentale plataan moet wijken. Bij het dorpshuis komt een terras. Verder is er ruimte om een grote feesttent te kunnen neerzetten. alphen aan den run Een maanlandschap is verrezen op het Alphense bedrijventerrein Hoom-West. Door de sneeuw krijgen de afgedekte op gravingen van de buitenplaats Swanendrift een onaards karakter. De opgravingen van de zeventiende eeuwse funderingen zijn afgedekt om te voorkomen dat ze kapotvriezen. In december legden archeologen een kademuur met gracht en steiger, verschillende kelders en scherven van eet- en drinkgerei bloot. De gemeente onderzoekt de mogelijkheid om de vondsten als onderdeel van het aan te leggen bedrijventerrein ten toon te stellen. foto engel lameijer Stichting pikt kortere tunnel niet runwoude marieta kroft De Stichting Geen HSL door het Groene Hart in Rijnwoude gaat weer de barricades op. Dat kon digde A. Dorrestein gisteravond aan in de commissie ruimtelijke ordening. Aanvankelijk had de stichting zich al neergelegd bij de komst van een HSL door het Groene Hart. Onder de naam 'Werkgroep Inpassing HSL Rijnwoude' werkte de club aan een inpassing die de schade voor Rijnwoude zo veel moge lijk zou beperken. „Maar van die opstelling komen wij te rug", zei de Koudekerker strijd baar. „Wij willen de komende tijd met allerlei acties te kennen geven dat we tegen een kortere boortunnel zijn." Dorrestein noemde het een schande dat het Rijk nu weer de voorkeur voor een slechts 2,6 kilometer lange boortunnel lijkt te hebben, in plaats van negen. Daardoor komt de trein voor een groot deel toch boven gronds door Rijnwoude. „Heel Rijnwoude zou zich aan de hek ken van het Binnenhof moeten vastketenen", stelde hij voor. Hij riep de gemeente op 'eruit te slepen wat eruit te slepen valt en geen bestuurlijke compro missen te sluiten'. Wethouder F. Uljee van ruimtelijke ordening noemde de plaatselijke actie een welko me ondersteuning „Eruit sle- pen doen we niet. We gaan voor de beloofde tunnel." Met optimisme refereerde hij aan een uitspraak van premier Kok: 'een man, een man, een woord, een woord'. Minister Netelenbos heeft nog geen contact gehad met de gemeente Rijnwoude over een kortere boortunnel. den haag/hillegom marc mel) De Haagse rechtbank heeft gis teren forse straffen geëist tegen twee Hillegommers voor de handel in XTC en cocaïne. De officier van justitie vroeg voor de 26-jarige mannelijke hoofd verdachte drie jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf. Zijn 23-jarige vriendin, die vol gens haar alleen door toedoen van haar vriend medeschuldig was aan de handel in drugs, hoorde een gevangenisstraf van vijftien maanden tegen zich ei sen, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. Bovendien wil de officier hen de winst uit de drugshandel - respectievelijk 112.225 en 46.900 gulden - ont nemen. De vrouw zei aanvankelijk niets van doen te willen hebben met de XTC en coke die haar vriend in onder meer Alphen aan den Rijn en de Amsterdam se discotheek Marcanti verhan delde. „Ik wist op een gegeven moment wel wat hij daar deed, maar daar bemoeide ik me niet mee", vertelde ze aan rechter F. Quadekker. Maar toen haar vriend haar na enige tijd begon te vragen om drugs op te halen bij een dealer, deed ze dat. .An ders kregen we heftige ruzie. Dat kon ik geestelijk niet aan", verklaarde zij. Al met al was zij ongeveer een jaar betrokken bij de illegale handel van haar vriend, waarbij zij ook hielp met het versnijden en wegen van de cocaïne. Daar heeft ze naar eigen zeggen ove rigens nooit iets aan overge houden. „Ik moest vaak geld le nen van mijn moeder of vrien den om boodschappen te ha len", zei ze. Hoewel de vrouw al die tijd een baan had met een vast inkomen, had ze daarnaast ook schulden. Die zijn nog steeds niet afgelost. Haar raadsvrouw Y. de Groot gebruikte die schulden als ar gument voor het feit dat haar cliënt nooit enig winstbejag heeft nagestreefd. Zij om schreef de verdachte als een persoon die moeilijk 'nee' kan zeggen tegen mensen die haar lief zijn. „Ze moet leren asser- tiever te worden." Zij pleitte voor een lichtere straf en een lagere invordering dan de ge- eiste 46.900 gulden. De 26-jarige vriend van de vrouw, die zelf drugs gebruikte, zou volgens de aanklacht in de periode van juli 1995 tot okto ber 1998 gedeald hebben. De verdachte was het daar niet mee eens. Hij had enige tijd niet gedeald, omdat de kwaliteit van de XTC op dat moment slecht was. Het zou atropine bevatten. „Ik zou dat nooit aan mensen hebben verkocht", be weerde hij stellig. Ook bij hem was geen enkele vorm van winstbejag aan de orde ge weest, verklaarde hij. Het grootste deel van zijn voorraad verkocht hij tegen in koopprijs door aan vrienden. Soms gaf hij het zelfs gratis weg. „Bent u dan zo'n barm hartige Samaritaan?", vroeg de rechter hem. Advocaat S. Minks wilde dat allerminst beweren, maar wees de rechter er wel op dat het deels door telefoonaf- tapping en informanten verkre gen bewijsmateriaal nogal ma ger was. De eis van drie jaar on voorwaardelijk vond hij 'erg kort door de bocht'. Daarnaast was, volgens hem, de bereke ning van de profijtontneming te simplistisch opgesteld. Had niemand zich afgevraagd hoe veel onkosten zijn cliënt had gehad voor de benzinekosten voor het vervoer tussen Hille- gom en de Marcanti? Het is niet voor de eerste keer dat de verdachte in aanraking is gekomen met justitie. Door een groot aantal bekeuringen was hij in de schulden geraakt. „Ik ben een beetje een wildebras geweest", verzuchtte hij tegen over de rechter. „Eigenlijk had ik toen al een tijdje in de gevan genis moeten zitten, dan had ik hier nu nooit gezeten." De rechtbank doet op 23 fe bruari uitspraak. jacobswoude aaarun kramp Ambtenaren Jacobswoude krijgen rond de millennium wisseling geen vrij. Het ge meentebestuur hebben de verloven in december 1999 en januari 2000 voorlopig inge trokken. Ook de brandweer kan rond die tijd geen vrije da gen opnemen. Of de gemeentelijke werk nemers in december en janu ari ook daadwerkelijk allemaal moeten werken, weet burge meester W. van Beek nog niet. Als later in het jaar blijkt dat niet iedereen nodig is om de problemen die rond de jaar wisseling kunnen ontstaan het hoofd te bieden, krijgen werk nemers alsnog verlof. „Maar vooralsnog is het niet mogelijk om vrij te nemen." Jacobswoude heeft 50.000 gulden uitgetrokken voor het millenniumprobleem. Het Rijk heeft daar eenzelfde be drag bijgelegd. De werkgroep Promille onder leiding van ge meentesecretaris A. Meester heeft ondertussen alle hard en software doorgenomen die de gemeente tot haar beschik king heeft. Alles wat ouder is dan vijf jaar moet waarschijn lijk worden vervangen. De rest van de apparatuur en pro gramma's wordt millennium- proof gemaakt. Om mogelijke stroomuitval te ondervangen is de gemeen te op zoek naar een agregaat. Deze noodstroomvoorziening moet voorkomen dat het ge meentehuis plotseling buiten bedrijf raakt. Tot nu toe lijkt het budget van 100.000 gulden voldoende om alle problemen op te lossen, meldt burge meester Van Beek. Hij houdt daarbij echter een slag om de ann, „want je weet niet wat je verderop in het jaar nog te genkomt". lege Zeewolde met bloemen op de stoep bij nieuwe burgemeester igvan voorpagina rg« lurgemeesterschap is een voortzetting van wat hij %t 'an8 gedaan heeft, vindt e Ook al komt deze in ,EXlt |e tijden voor zijn fractie, maand pleitte Viezee er de raadsvergadering u alsnog een vierde par- het Alphense college te deelnemen, bij voorkeur "gen RPF/GPV-fractie. In 250i jber gaf hij echter al aan V* i om persoonlijke redenen 'oor het wethouderschap running was. Flij had toen olliciteerd naar het burge- erschap in Zeewolde. Als niet had gedaan, was veniueel wethouderschap É^jphen logisch geweest, zegt ..Maar dat is nu aan de klaas (Tigelaar) is een Jede vent." De nummer sT«]pde RPF/GPV-lijst, J. van bezet de openvallende Rfclel.Viezee krijgt in Fle- een gemeente van ruim 1 inwoners onder zijn en volgt daarmee PvdA- •ke Faber die staatsse- B is geworden van het erie voor Landbouw, na- ïheer en Visserij. De fractievoorzitter van de WD, D. van der Schilden is blij voor Viezee. Na de vorige raadsvergadering reageerde hij nog verontwaardigd op de uit spraken van Viezee over het college. Hij noemde Viezees wens om een wethouder te le veren groter dan zijn oprechte zorgen om het Masterplan. Eer dere ervaringen met Viezee als wethouder, had bij de WD geen positieve indruk achterge laten van het werk dat hij lever de. „Die discussie is nu een beetje achterhaald. Toen zaten we in de oppositie, dan kijk je toch anders naar het college." Over zijn verhouding met Viezee nu zegt Van der Schil den: „We hebben wel eens aan- varinkjes gehad, maar het is en blijft een aimabele man, die wel voor rede vatbaar is. Hij zit de commissievergadering goed voor. Hij is soms wat langdra dig maar dat is zijn stijl. Hij laat de discussie niet uit de hand lopen, hooguit de tijd." CDA-fractievoorzitter J. Voogd vindt de benoeming van Viezee 'geweldig voor hem'. Viezee was naar zijn mening een kleurrijk figuur in de ge meenteraad. „Hij kan de hele trucendoos van het politieke spel opentrekken, hij kan goed theater maken." Onlangs liet ook Voogd zich minder positief uit over Viezee. Hij noemde de manier waarop Viezee het Mas terplan gebruikte om in het col lege in te breken kinderachtig. „Dat heeft ook met dat theater te maken. Hij buit onderwer pen goed uit, maar of iedereen daar altijd even blij mee is..." Voogd denkt dat Viezee voor de overstap een cultuuromslag moet maken. „Net als veel poli tici kan en wil hij prominent aanwezig zijn. Hij moet de om slag maken van haantje naar vaderfiguur." Opgetogen Loco-burgemeester J. Broertjes van Zeewolde reageert opgeto gen op de komst van Viezee. „Zijn benoeming zal velen heb ben verbaasd en getuigt van moed", zegt de WD-wethou- der, die gisteren met zijn colle ga's M. Etman (Leefbaar Zee wolde) en W. Cleuntjens (Zee wolde Partij) al met een bos bloemen bij Viezee op de stoep stond. Zeewolde, pas vijftien jaar oud, is bepaald geen ldein- rechts bolwerk. De gecombi neerde RPF/GPV/SGP-fractie bezet hier 2 van de 17 raadsze- Tom Viezee is in zijn nopjes met zijn benoeming tot burgemeester van Zeewolde. Samen met zijn vrouw Emmy moet hij binnenkort op zoek naar een woning in de 15 jaar jonge gemeente in Flevoland. foto engel lameijer tels. Dat lijkt me nauwelijks bo- centraal, niet de partijpolitieke raadswerk heeft hij per direct ven het landelijk gemiddelde, verhoudingen. Wij kijken over stilgelegd, maar tot die tijd blijft Maar hieruit blijkt hoe wij in schuttingen heen." hij formeel wel actief als docent Zeewolde tegen de politiek aan- De installatie van Viezee is op godsdienstonderwijs op het Al- kijken. De profielschets staat bij 1 maart tijdens een buitenge- phense Groene-Hartlyceum. een burgemeestersbenoeming wone raadsvergadering. Zijn Wel houdt de schooldirectie er rekening mee dat hij weinig aan lesgeven meer toekomt. Viezee was dit schooljaar be gonnen op de Alphense scho lengemeenschap. Centrumpost politie Alphen verhuist naar Bernhardlaan alphen aan den run De gemeente Alphen wil de politiepost in het centrum op de Wilhelminalaan ver plaatsen naar het voormalige gebouw van waterschap de Gouwelanden aan de Prins Bernhardlaan. De post in het centrum is te klein voor de 30 tot 35 agenten die de poli tie er in 2000 moet huisves ten. De onderhandelingen tus sen de gemeente, het water schap en de politie zijn afge rond. Alphen wil het pand tegenover het energiebedrijf EWR kopen en vervolgens verhtiren aan de politie. Als de gemeenteraad en het korpsbeheerdersberaad deze maand akkoord gaan, is de ruimte halverwege volgend maand beschikbaar. De verhuizing is van tijde lijke aard. Het bureau Cen trum moet straks in het Ser vice Centrum Overheid van het nieuwe stadhuis een plek krijgen. Wethouder Van der Veen Meerstadt sluit niet uit dat de politie het pand dan koopt voor aanvullende poli tiediensten, zoals bijvoor beeld de vreemdelingen dienst.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21