Rabobank helpt justitie S0% 'Biertje na de wedstrijd voor veel mensen de derde helft' Draadbaan oorlopig opgelost Voorschotenaar lag kleine week dood in bestelbusje Regiogemeenten moeten meer met Leiden samenwerken' Regio Muren Muscadel gestuct OENSDAG 10 FEBRUARI 1999 Ondernemersclub Grote Polder oude Zes ondernemers in de Grote Polder in Zoeter- Ejudezijn bereid gevonden het bestuur te vormen van een on- fernemersvereniging voor het industrieterrein. Burgemeester A. jopmanschap polste de afgelopen weken de animo. De belan gorganisatie treedt binnen twee maanden naar buiten. De Jmier van Koophandel ondersteunt de nieuwe ondernemers- Sub, die met de gemeente in onderhandeling moet treden over feopknapplannen van het industrieterrein. funnel Voorschoten afgesloten ipsfHOTENDe tunnel aan de Horst- en Voordelaan in Voor- Khoten is morgen drie uur afgesloten voor verkeer vanwege re- Lratie- en asfalterings werkzaamheden. Fietsverkeer is nog wel logelijk. De werkzaamheden beginnen om negen uur 's och- [nds en zijn naar verwachting om twaalf uur afgerond. en autoverkeer op Bernhardlaan vhkchoten Op de Prins ernhardlaan in Voorschoten is tot en Ketvrijdag geen doorgaand verkeer mogelijk. In verband met febouw van veertig woningen voor bejaarden en gehandicap- tn in het Berhoutpark en naast de Ds. Fortgensschool is de Braat ontoegankelijk voor gemotoriseerd verkeer. Fietsers kun- |en er wel langs en bestemmingsverkeer naar de basisscholen [ide buurt en naar de Dillenburglaan blijft wel mogelijk. |e hard over Buitenhoflaan mrdorp Bij snelheidscontroles op de Buitenhoflaan in Lei- trdorp zijn gisteren 63 van de 704 passerende automobilisten fckeurd. Zij reden harder dan de toegestane 50 kilometer per hr. De controles vonden plaats tussen half vijf en half zeven en ji zeven tot acht. Schoorsteenvegers' stelen Een oudere bewoner van de De Kempenaerstraat in jgstgeest is gisteren het slachtoffer geworden van oplichters, fcde namiddag kwam iemand aan de deur die zich voordeed b schoorsteenveger. De bewoner liet de man en diens mede- jerker binnen, zodat ze de schoorsteen konden controleren, et zijn drieën liepen ze naar boven, maar al snel ging een van mrJ i 'schoorsteenvegers' naar beneden. Even later ging ook de ui idernaar beneden. Geen van beide mannen kwam terug. De ta jwoner merkte later dat er geld uit zijn portemonnee was ge- W laid. ERDORP AFKE VAN DER TOOLEN kort geding tussen de pro- onwikkelaars van de Baan- j_ E. Klinkenberg en W. Re- r aan de ene kant en Atrium 'sie tgoed aan de andere is van laa,n e dwangprocedure was een achter de deur bij de on- tandelingen over een van doorgaande wegen op het rijventerrein: de Draad- n ns linkenberg en Regeer be- f(Ja jldigen Atrium ervan dat de niet stevig genoeg is voor re vrachtwagens. Atrium de Draadbaan bescha- de is geraakt omdat de weg in de afspraak in he' meeste htverkeer te verstouwen lifori nde e controverse spitste z'>h en is e week toe op het plan van urn om de Draadbaan te 5 stellen.' Klinkenberg, Regeer VOORDELIGER op miezspozi eiw pmerken: lergschoenen ikisets carve- en I" tangiaufsets iki- en snowboard- kleding iki-schoenen Jacks, sweaters, pull-overs, piquets, shirts, petten, jaals, wanten, sokken, mutsen van alle top-merken ook tot 0% korting KOMPAS Paul Krugerkade 22, 2021 BN Haarlem, Boven de Vomar. CHEF ERNA STRAATSMA. 071-5356437.PLV -CHEF JUDY NIHOF, 071-5356416 Drank- en rookbeperking verbaast amateursport Oegstgeest OEGSTGEEST MAARTEN KEULEMANS Moet de gemeente het roken en drinken in de Oegstgeestse amateursport beperken? Het idee wordt in de sportkantines van het dorp met on begrip en verontwaardiging wordt ontvangen. Vooral de suggestie van de WD, dat er een ver band bestaat tussen vernielingen op straat en drank in de sportkantine, schiet veel sporters en vrijwilligers in het verkeerde keelgat. Aan de 'stamtafel' van voetbalvereniging ASC (tapbier twee gulden) klinkt hoongelach om de dreigende taal uit het raadhuis. „Ik ben het er he lemaal mee eens dat we hier een drankprobleem hebben," zegt iemand. „Morgen moet de bier- prijs omlaag." ASC'er Krijn kan er minder om lachen. „Als er nu voortdurend problemen waren met onze le den, dan kon ik me er nog iets bij voorstellen. Maar iedereen weet toch dat dat niet zo is? Weet je wanneer hier gedonder is? Als de Leidse uit- gaanstenten sluiten. Dan zitten er hier soms jon geren op het dak te blowen." „Het is zelfs andersom", vindt Peter. „Wij van gen jongeren juist op. Ik vind het echt kwalijk dat nu de suggestie wordt gewekt, dat het hier barst van de dronken, vernielzuchtige mensen. Wat een onzin! Die meneer van de WD zou eens bij onze club moeten komen kijken." „En die mevrouw (burgemeester E. Timmers, red.) zou hier eens een halfjaartje in het bestuur moeten gaan zitten", valt Krijn bij. „Dan weet ze hoe het hier gaat. Hoe het zit met de subsidies, en hoe belangrijk de baropbrengst voor onze ver eniging is." En de suggestie van Progressief Oegstgeest om minder drank in de kantine te belonen met meer subsidie? Bestuurslid Wim den Hollander van W Oegstgeest (tapbier 1,75 gulden) weet wel wat hij In de kantine van voetbalvereniging ASC stuit het idee van de gemeente om het drinken en roken te beper ken op onbegrip. „Ik vind het heel kwalijk dat nu de suggestie wordt gewekt dat het hier barst van de dron ken, vernielzuchtige jongeren." foto mark lamers daarvan vindt. „Geef mij maar de baropbrengst. Die is een stuk hoger en de subsidies worden de komende tijd alleen maar lager. Ik snap echt niet dat ze niet verder doordenken. Volgens mij is dit gewoon een truc om de subsidies te korten." In de kantine van UDO sport (tapbier twee gul den) benadrukt vrijwilligster Corrie van der Graaf, dat de vereniging bepaald geen oord des verderfs is waar koning alcohol en prins tabak de dienst uitmaken. Feesten worden er nauwelijks gegeven en als de junioren op zaterdagochtend spelen blijft de tap dicht. „Een prima zaak", vindt Van der Graaf. „Er lopen hier dan kinderen rond, die moet je er gewoon niet mee in aanra king brengen." En een door de gemeente opgelegde beper king? „Grote kolder", reageert ze. Ze wijst op haar 'collega' Annelies Knetsch, die onder het ge not van een sigaretje aan een wijntje nipt: „We hebben hier net schoongemaakt. En we zitten nu even bij elkaar een drankje te drinken. Dat moet toch gewoon kunnen?" Knetsch valt haar bij: „Die heren en dames in het gemeentehuis drin ken na een vergadering toch zeker ook wel eens een glaasje?" Een paar honderd meter verderop staat Willem Hoogstraten, al vijftien jaar barman bij W Oegst geest, op het punt de kantine af te sluiten. Hij neemt de tijd om het artikel in de krant te lezen. „Tja, moet je de mensen nu hun plezier ontne men? Zo'n biertje na de wedstrijd is voor veel mensen toch de derde helft. Die kun je toch niet afschaffen? Natuurlijk wordt er ook bij ons wel eens wat vernield. Maar dan gaat het niet om jongens die te veel drank op hebben, maar om van die gasten die het er gewoon om doen. Nee, ik begrijp dit echt niet. Als ik hier een bordje 'niet roken' ophang, dan krijg ik minder mensen in m'n kantine. En als er een tapverbod komt, dan kan ik de boel om half vijf wel. sluiten. Ach, je hebt hier toch ook De Roode Leeuw en café De Gouwe? Daar zit toch ook jeugd?" Bij UDO wordt gegniffeld om burgemeester Timmers, die vrijdag nog bij UDO op bezoek was om de sportprijzen uit te reiken. „Ik zag al die sporters roken en met een glas bier in de hand staan, en ik dacht: dit moet gewoon veranderen", zou ze later tegen de raadsleden zeggen. „Ze kreeg zelf niets te drinken, waarschijnlijk zat dat haar dwars", lacht een van de UDO-vrijwillig- sters. „Er mocht pas na de speeches worden be steld. En toen de burgemeester aan de bar kwam, stond daar een vrijwilliger die haar helemaal niet herkende. 'U krijgt niks', zei hij. 'Al was u de bur gemeester zelf.'" en ondernemer C. Krieger wil den eerst zeker weten dat de bedrijven aan de Draadbaan bereikbaar blijven. Zij namen de gelegenheid te baat om Atrium er nog eens op te wijzen dat er een betere weg hoort te liggen. Klinkenberg en Regeer waren oorspronkelijk eigenaren van her hele bedrijventerrein. Een deel verkochten zij aan Atrium. De Draadbaan ligt op dat deel. Volgens directeur H. Bakker van Atrium hebben zij hem daarbij voorgespiegeld dat twee wegen op hun deel, de Sisal- baan en de Vlasbaan, ook door gaande wegen zouden worden. Er is nu afgesproken dat tij dens het werk, dat in maart be gint, de Vlasbaan opengaat voor het verkeer. Maar daarna wordt die weg weer afgesloten. Bakker kan daarom niet uitslui ten dat in de toekomst dezelfde problemen ontstaan. ZOETERWOUDEZeven leerlingen van de Leid se Mondriaanschool hebben gisteren op woon- en leefgemeenschap Swettertiage in Zoeterwoude 'gewerkt als beesten' voor de 48 ernstig gehandicapte bewoners van pavil joen De Muscadel. De zeven jongens brachten, bij wijze van praktijkles, in recordtijd het stucwerk aan op de muren van de centrale hal, die dankzij de opbrengst van de Leidsch Dagblad-puzzelac tie en bijdrage van andere sponsors - in to taal 49.000 gulden - opgeknapt kan worden. Het doel is de nu wat saaie hal om te tove ren in een gezellig Frans dorpsplein. Volgens de Leidse styliste Marly Wilmink, die giste ren tussen de verfspatten gewoon aan het werk was, ligt de opknapbeurt op koers: „We hebben nog geen tegenvallers gehad. Nu is het wachten op het drogen van het stuc werk." Halverwege maart, als er op Swetterhage een open dag is, moet de opknapbeurt klaar zijn. foto hielco kuipers Sporen in sneeuw verraden inbrekers in Zoeterwoude ZOETERWOUDE Twee mannen uit Lochem (27 en 24 jaar oud) zijn gisteren aangehouden, nadat ze een in braak hadden gepleegd in een bedrijf in automaterialen aan de Rijneke Boulevard in Zoeter- woude-Rijndijk. De politie vond voetafdruk ken in de sneeuw, die overeen kwamen met die van de man nen in een auto die staande werd gehouden op de ventweg. Ook hadden de mannen tape bij zich, waarvan stukjes op de plaats van de inbraak waren ge vonden. In een container bij het be drijf vond de politie zeven mo biele telefoons, die de inbrekers hadden v VOORSCHOTEN ERNA STRAATSMA De vermoorde, 40-jarige Voorschotenaar, die 26 januari in een bestelbusje werd aangetroffen was al een kleine week dood, toen hij door de politie werd gevonden. Het slachtoffer, Jan Balfoort, is op 20 januari voor het laatst gezien in Katwijk, in de omge ving van de Sandtlaan. Dat meldde een woord voerder van de politie gisteravond in het tv-pro- gramma 'Opsporing Verzocht'. De AVRO-uitzending leverde de politie een tiental tips op. „Over de aard van de tips kan ik niets zeggenaldus persofficier S. Horstink vanmorgen. „Ze worden vandaag uitgezocht." De politie is op zoek naar personen die Balf oort op woensdag 20 januari 's avonds rond half acht in Katwijk hebben gezien. De volgende dag hebben omwonenden het bestelbusje, waarin Balfoort dagen later dood werd gevon den, in de Douw van der Kraplaan in Voorscho ten zien staan. Daaruit concludeert de politie dat de man een kleine week dood in de auto heeft gelegen. Hij was door zijn familie ook al een week voordat hij werd gevonden als vermist opgegeven. Balfoort was een bekende Voorschotenaar, die de afgelopen jaren in tal van handelspraktij ken verwikkeld was. Zo verhuurde hij onder meer kamelen voor feestjes en had hij ook een tijdje een handel in tuinornamenten en -beel den. Een woordvoerder van de politie om schreef hem gisteravond als een man 'van het type twaalf ambachten, dertien ongelukken'. Het vermoeden bestaat dat Balfoort is ver moord vanwege zakelijke problemen. rar^.[ gj* herman joustra Corn* Hf •bou* a leidiri m Houden de regiogemeenten geen rekening met de noden van hun grote broer, dan wor den de problemen van een stad alleen maar groter. Dat geldt voor grote steden als Amster dam en Rotterdam, maar ook voor een middelgrote stad als Leiden, zei van Boxtel. Samen werking moet geen loze kreet blijven en wezenlijk inhoud krijgen. Zo pleitte Van Boxtel onder meer voor een gezamen lijk grondbedrijf. Eén instantie die zorg draagt voor de uitgifte en prijsstelling van grond. „En ook een instantie die bepaalt welk type woning waar nodig is." Komt die samenwerking er niet, dan is dat ernstig, meent de minister. Wat dat betreft gaf hij een zeer actueel voorbeeld: „Als Valkenburg een woning bouwlocatie wordt en de ont wikkeling wordt niet gerela teerd aan Leiden, dan heb je een majeur probleem." Wat dus absoluut niet wil zeggen dat Leiden Valkenburg dan maar moest annexeren. Nee, goed overleg tussen de verschil lende gemeenten, daar draait het om, betoogde van Boxtel. Tien jaar ruzie Samen met hem boog een aan tal voorname regionale D66'ers zich over de mogelijke voor- en nadelen van een nauwere sa menwerking tussen de regioge meenten en over het alternatief daarvoor: annexatie van de randgemeenten door centrum stad Leiden. „Annexatie en ge meentelijke herindeling vol doen niet", zei Nico Schoof, nu burgemeester van Alphen, maar recent ook burgemeester van Heiloo onder de rook van Alkmaar. „Tenzij het helemaal vrijwillig gebeurt, wat zelden het geval is. In de andere geval len heb je voor tien jaar ruzie en ellende tussen de gemeen ten. Ik denk dat achttien van de twintig C-20 steden, de Centra le Steden, nu alleen maar ellen de hebben. Omdat ze meteen tegen de rest zeiden: zo groot moet onze stad worden." Samenwerking levert veel be tere resultaten, wist Schoof uit eigen ervaring. „Alkmaar heeft het goed gedaan. Dat kwam niet bij ons om te zeggen: dit gebeurt er. Nee, Alkmaar zei bijvoorbeeld: we hebben te weinig bedrijfsterrein, kunnen jullie ons helpen? Uiteindelijk draaide het erop uit, dat wij 200 hectare bedrijfsterein overde den aan Alkmaar. En wij kregen in ruil een aantal woningen in een voor Alkmaar afgelegen ge bied." Waarmee Schoof maar wilde zeggen dat de sfeer waarin ver schillende partijen problemen proberen op te lossen, zoals een tekort aan bedrijfsterrei nen, maar ook een tekort aan woningen of éen te eenzijdige opbouw van de bevolking in Verdachte overval snackbar vast De Rabobank in Zoeterwoude heeft namen en adressen van rekeninghouders doorgespeeld aan het openbaar ministerie in Den Haag. De officier van justitie vroeg die informatie op verzoek van de districtsrecherche in Lei derdorp, die naarstig op zoek is naar getuigen van een overval op een snackbar in Zoeterwoude. ZOETERWOUDE DIMITRI WALBEEK Twee mannen met bivakmut sen overvielen op 23 januari de zaak aan de Kerklaan en haal den, onder bedreiging van een vuurwapen, een paarhonderd gulden uit de kassa. Een onbekend aantal Rabo- bank-cliënten dat de avond van de overval geld opnam bij de betaalautomaat op de hoek van de Kerklaan, ontving deze week tot hun stomme verbazing een brief van justitie. „Uit gegevens van de Rabobank blijkt dat u die avond geld heeft opgeno men bij de betaalautomaat", staat in de brief. De klanten van de bank wordt daarna verzocht om een getuigenverklaring af te leggen bij de rechercheurs in Leider dorp. In de brief staat daarnaast dat 'de officier van justitie een afweging heeft gemaakt tussen de privacy van de bankklanten en het belang van het onder zoek.' Volgens justitie is gisteren een 18-jarige man uit Zoeter- woude-Dorp opgepakt voor de overval op de snackbar. De ver dachte zit nog vast en wordt verhoord. De persofficier van justitie, S. Horstink, weet niet of die arrestatie alleen maar mo gelijk was dankzij informatie van Rabo-klanten. Ook de dis trictsrecherche wenst 'geen ge gevens over het onderzoek' te geven. Maar dat justitie om de per soonsgegevens heeft gevraagd vindt persofficier Horstink lo gisch: „We willen zoveel moge lijk informatie in een onderzoek verzamelen. Dus als bedrijven, zoals de Rabobank in Zoeter woude, vrijwillig gegevens op hoesten maken we daar gebruik van. We hebben de bank niet gedwongen de informatie af te staan." Horstink heeft geen idee hoe vaak banken in de re gio om dergelijke gegevens worden verzocht. De aangeschreven Rabo- bank-klanten wagen zich af waarom de bank vrijwillig me dewerking verleende aan het onderzoek. Volgens een jurist van de Vereniging van Neder landse Banken (VNB) biedt de wet op de persoonsregistratie op zich wel ruimte voor bedrij ven om vrijwillig informatie aan justitie te verstrekken. Maar al leen vanwege 'bepaalde, ge wichtige redenen van algemeen belang' kan van de privacywet worden afgeweken, aldus de VNB. Een verzoek zoals justitie aan de Rabobank in Zoeterwoude deed, bereikt de Nederlandse banken zelden, volgens de ju rist. Dat justitie in een straf rechtelijk onderzoek gegevens van banken opeist komt vol gens hem veel vaker voor. De vraag is of de Rabobank de overval van zulk gewichtig belang achtte. Algemeen direc teur De Boer van Rabobank Meer en Woude wist gistermid dag nog niets van de 'deal' met justitie af. „Ik weet alleen dat we niet gewend zijn met dat soort gegevens te koop te lo pen", aldus de directeur. Volgens woordvoerder E. van Doeselaar van Rabobank Ne derland verstrekt de Rabobank 'gegevens als justitie erom vraagt'. „Dat is het beleid." Ra bobank Nederland zag in het Zoeterwoudse geval geen reden om van dit beleid af te wijken. De woordvoerder wil niet in gaan op de afweging die is ge maakt, noch op de vraag wie de afweging heeft gemaakt. „Daar hebben we onze afdelingen voor". verschillende oude wijken, in grote mate bijdraagt aan suc ces. De andere forumleden, Matt Poelmans. oud-wethouder van Oegstgeest en nu kandidaat voor Provinciale Staten, en het Leidse statenlid Han Weber. sloten zich van harte aan bij Schoof. Op sommige fronten kan de samenwerking heel wat beter, vond Poelmans. Zo heeft Oegst geest zijn eigen plannen ont wikkeld voor bedrijventerrein Rhijnfront, terwijl Leiden in dat gebied juist graag de gewenste uitbreiding van het Bio Scien- cepark ziet, wanneer dat vol raakt. „Kijk, zo moet dat dus niet", was het commentaar van Van Boxtel. Cc -i/VCc^cLCcX/j LOVUd CLL ^ÓLdcyyvu iAd, Verse zalmmoten Mooi roze visvlees met een fijne structuur. Zeevers op onze visafdeling. Per 500 gram /J/J van ».9S «xr ff)

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19