'Student moet de diepte in' Leiden heeft nu eigen Juridisch Genootschap Leiden Regio )ndernemersborrel et nieuwe dimensie p Nieuwe kantoorgebouw Zorg en Zekerheid is klaar voor de 21ste eeuw 88 14 Februari Valentijnsdag ifde is Valentijn love-brunch f 37,50 ÜVL jb&t ddüHtkjzml "Februari Valentijn-maand! Voorschotenaar boet na twee jaar voor agressie na avondje stappen >ENSDAG 10 FEBRUARI 1999 )ntinoeting leerlingen en bedrijven d BARFOOT li dernemer Cavit Demirbag vooral onder de indruk van bedienend personeel op Leidse ondernemersborrel, doen het goed en zijn •ndelijk." Hij is naar de rel gekomen uit naam van Turkse Ondernemers Rijn- (TUOR) om andere on- .,>mers te ontmoeten, doordat de gemeente Regionale Opleidings Cen to (ROC) Leiden heeft ge in agd de borrel dit jaar te ei zorgen, heeft de bijeen- rc nst een extra dimensie ge- gen. Hij komt nu ook in iraking met scholieren, zo- diegenen die de catering rn- Het is een heel slim idee" idt Mieke van Meygaarden i M&M Business Support, et ROC Leiden zoekt om de eel tijd stageplekken en be ven staan te springen om pairs en goed personeel, r kunnen ze elkaar ont- eten." Cavit Demirbag is lai erdaad op zoek naar men- De Turkse ondernemers- anisatie is al ver met plan voor een Turks warenhuis eiden, maar wil in de toe- it ook horeca-etablisse- ikj men opzetten en zich spe- iseren in toerisme naar tho kije. Daarvoor zal veel per- eel nodig zijn, waarbij het izh C Leiden een goed contact tiet )emirbag heeft al een ron- eze gemaakt langs de markt- ve; nen waar de ondernemers erijjrmatie kunnen krijgen de verschillende oplei- die het cen- vo n biedt. Het ROC Leiden telt 11.500 igen die allemaal een Uo eplaats nodig hebben," telt Ton Driest, coördinator opleidingsrichting nv. Het opleidingscentrum augustus 1998 ontstaan |T( de fusie van onder meer Holtlant College, de MTSL, 1 irhaave en het Studiehuis lillen en biedt drie oplei- gsvormen. De Beroepsop- ig Leerweg (BOL), waar- :holieren vijf dagen in de ik naar school gaan en af toe stage lopen, de Be- QZg «begeleiding Leerweg ieN_ L). waarbij leerlingen vier pn per week werken en dag naar school gaan om te leren over het werk, en het tweede-kansonderwijs dat bijvoorbeeld alfabetiserings- lessen en avondschool mavo- /havo/vwo biedt. Onder deze laatste tak val len ook taallessen en taaista ges voor immigranten. Het ROC heeft natuurlijk al een grote hoeveelheid vaste stage adressen, maar het is toch noodzakelijk nieuwe contac ten met het bedrijfsleven op te blijven doen om voldoende hoogwaardige stages te kun nen blijven aanbieden. Tot slot is er nog een minder be kende, vierde poot die ROC Contract heet. Die verzorgt op maat gesneden cursussen voor particulieren en bedrij ven. Als Heineken, bijvoor beeld, een aantal medewer kers tot meet- en regeltechni- ci of beveiligingsbeambten wil omvormen, kan het bedrijf ROC Contract inhuren om de opleiding te verzorgen. Ook in dat opzicht wil het ROC Lei den naamsbekendheid ver werven onder ondernemers. De ontmoeting tussen on dernemers en het ROC Leiden past in de boodschap die wet houder Huib Kruijt in zijn toe spraak aan de ondernemers wil meegeven. Leiden kent een relatief lage werkloosheid, maar dat komt niet zozeer door de werkgelegenheid in Leiden, maar doordat veel in woners van Leiden in omlig gende steden werken. Daar ligt dus een kans voor onder nemers. Probeer meer werk gelegenheid in Leiden te creë ren door nieuwe investeringen in deze stad te doen. ,,De Oostvlietpolder biedt de laat ste 40 hectare nieuw bedrijfs terrein waarover Leiden be schikt. Dan is het op. Er is dus weinig grond, maar v$el ken nis in Leiden. Maak gebruik van die kennis -en zorg voor kennisintensief grondge bruik." Als het aan Babette Masse- link van het ROC Leiden ligt, zal dat zeker gebeuren. Ze stapt kordaat op de onderne mers af om te horen of zij het ROC Leiden al kenden. Ze vindt de ondernemersborrel 'nieuwe stijl' een groot succes en denkt dat het ROC Leiden de gemeente zal vragen of ze de borrel vaker mogen organi seren. „Wat mij betreft wordt dit een traditie." CHEF WIM WEGMAN. 071-5356414. PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 Eigenlijk heeft hij niks nieuws gezegd. Bovendien is zijn hele verhaal zo logisch als wat. De Universiteit Leiden dwingt zijn studenten iets te leren waarmee ze de rest van hun leven vooruit kunnen. Dat er elders in het land soms anders tegen een wetenschappelijke opleiding wordt aangekeken is best. Maar dat een fors deel van het onderzoeksgeld terecht komt bij studies als beleidswe tenschappen, internationale bedrijfskunde en vrije tijds- kunde is de Leidse rector magnificus een doorn in het oog. „Wat willen onze afnemers? Dat we studenten een beroepsopleiding geven of dat we ze naar het front van de wetenschap hebben gebracht?" trokken zijn bij onderzoek. Dat is het eindniveau. De opbouw begint direct bij binnenkomst en voor veel studies is dat bij punt nul. Een taal als Chinees krijg je immers niet op de mid delbare school. De opbouw loopt vervolgens tot het punt waarop het wetenschappelijk onderzoek zich internationaal bevindt. Dat betekent dat wij naar moeilijk gaan en niet via allerlei lollige vakken op inlei dend niveau. De student moet bij ons de diepte in. Er is niks verkeerd aan om te zeggen: 'Bij ons leer je één keer in je leven iets verdraaid moeilijks. Daar mag je vier jaar over doen, maar daar heb je de volgende veertig jaar, als je een beroep leiden onno havermans Prof. dr. W.A. Wagenaar greep de 424ste verjaardag van zijn universiteit deze week aan om een vurig pleidooi te houden voor de verbinding tussen on derwijs en onderzoek. Leiden moet strijden om te overleven op de 'markt', waar de concur rentie zich meer en meer aan past aan de wensen van over heid en bedrijfsleven. Een der gelijke keuze is in Leiden on denkbaar, stelt Wagenaar. „De universiteit is geen hbo." Niets ten nadele van het ho ger beroeps onderwijs hoor, maar de overheid betaalt voor meer. „Elke student moet aan het einde van zijn opleiding be- hebt, voordeel van'. Het maakt niet zoveel uit wat je doet, als je maar die diepte ingaat." Die strategie levert uiteinde lijk gemotiveerde studenten op, verwacht Wagenaar. Maar in tussen moeten ook het bedrijfs leven en vooral de overheid duidelijkheid verschaffen over wat ze van de universiteit ver wachten. „Veel studies zijn aan geen enkele discipline verbon den. Wat is het academische aan beleidswetenschappen of internationale bedrijfskunde? Ongetwijfeld nuttige opleidin gen, maar ik zie absoluut niet in welke discipline de studenten getraind worden. Dergelijke studies zijn een vier jaar lange inleiding. Waarom zou de over heid die betalen met onder zoeksgelden?" „Eenderde van alle studenten volgt inmiddels dergelijke vak ken. Die studies zijn populair want er liggen goede banen in het verschiet. Daar is helemaal niks mis mee. Maar dat bete kent dus dat eenderde van het onderzoeksgeld daar terecht komt. En dat gaat ten koste van ons. Want wij bieden dat niet aan. In Leiden kun je geen in formatiekunde studeren. Daar heb je beroepsopleidingen februari Valentijn met boeketten van ;;l\DKRVOORT moet hij tevreden zijn weg 103 Leiden. Tel. 071-5720339 plein 5 Voorschoten. Tel. 071-5617225 op internet: www.bloemenvandervoort.nl m\$ 'geef je (geheime) liefde niet! Bloembinderij "David TtCeutvetdUcvf i 12.30 uur tot 15.00 u JULIANALAAN 58 2159 LC KAAGDORP Bel voor informatie 0252-54 42 15 Suggestie van de Maand n g&Iïz 4 Gangen Keuze Menu 142, per couvert openincstijden van het a la carte restaurant: woensdac t/m zondac vanaf 16.00 uur en op afspraak Ruime parkeercelecenheid Reserverinc aanbevolen Ideale locatie voor Partijen Bruiloften Recepties Terras Tuin Lunch is mogelijk bij meer dan 30 personen van Diepenincenlaan 1 Leiderdorp Tel. [07i] 589 12 88 Engelbertha Hoeve Hoge Morsweg 140 2332 HN Leiden Telefoon 071 - 576 50 00 Fax 071 -532 37 80 "LÏf5t»a5L, DE GUNST JUWELIERS Nieuwe Rijn 7 Leiden/centrum 071-5140461 JUBILEUM AANBIEDING -10 JAAR - DE MOOISTE SIERADEN Oók op ma.ir.dd:; geopend a VjXSZZÏÏEÏ 1.1 00 uur sullivr röhffiof smaragd (jeyfi«seV {P^ 189,- JUBILEUM AANBIEDING - 20 JAAR - DE MOOISTE SIERADEN voor. Wij denken dat het na een gedegen academische oplei ding wel lukt om snel een be roep te leren. En dat is lang niet zeker bij mensen die alleen een aantal lollige vakken hebben gevolgd en na het minste of ge ringste bijscholing nodig heb ben omdat ze niet door het die- in de ogen van kort. „Wij moeten presteren en daarop worden we afgerekend. Daar is niets op tegen. Maar van de overheid die ons dwingt te concurreren mogen wij niet ons eigen product bepalen, we mogen niet bepalen wat de prijs van dat product is, we mo gen niet zelf weten aan wie we dat product verkopen en we worden gedwongen soms met onze concurrenten samen te werken. Vreemde markt hoor. De overheid opereert een beetje halfhartig. Er zijn veertien uni versiteiten en we moeten met elkaar de pot verdelen, op basis van ons marktaandeel. Maar als we allemaal succesvol zijn en er komen meer studenten dan is dat voor iedereen een ramp. Want er komt geen geld bij, daar hebben wij geen invloed op." esther barfoot Even hebben de hoge pieten van Zorg en Zekerheid niets meer gemeen met verzekeraars. De stropdassen, pakken en vul pennen zijn ingeruild voor hel men, plastic jassen en rubber laarzen. Met hun hielen stevig in de klei hijsen ze met zijn tie nen aan een dik touw waaraan een heiblok hangt om de eerste paal van het nieuwe Zorg en Zekerheid-gebouw aan de Ples- manlaan te slaan. Voor deze ouderwetse heimethode is noodgedwongen gekozen, om dat de vrachtwagen die het ei genlijke heistelsel zou afleve ren, eergisteren door de sneeuwchaos bij de Van Brie- nenoordbrug is gestrand. Het nieuwe gebouw is echter geenszins ouderwets. De ver warmingsinstallatie van het ge bouw is zelfs zo modern en zo zuinig dat Zorg en Zekerheid een subsidie heeft ontvangen van het ministerie van econo mische zaken voor de bouw van het pand. Het gebouw hoeft 's winters namelijk min der te stoken dan een doorsnee gebouw. De overtollige warmte die het pand in de zomer op doet, wordt in de grond opge slagen en 's winters weer om hoog gehaald om het kantoor op te warmen. Op zo'n tachtig meter diepte in de grond zit een steenlaag die warmte vast houdt. Zomers voert het ge bouw overtollige warmte door middel van geleiders af naar deze laag. Daar blijft de warmte vervolgens hangen totdat ze 's winters weer door andere gelei ders naar boven wordt gehaald en wordt gebruikt om het pand te verwarmen. Verder krijgt het nieuwe ge bouw een klimaatplafond. Dat is een verwarmings- en koe- lingssysteem dat over het hele oppervlak van het plafond loopt en de warme of koele lucht gelijkmatig over de kan toorruimte verdeelt. Dat is zui niger dan een centrale verwar ming: een kachel in de hoek die op tien moet staan om de rest van de ruimte te verwarmen. Maar het mooiste is dat het sys teem zo verfijnd is dat je tot op de vierkante meter kunt bepa len hoe warm of hoe koud je het wilt hebben. Het nieuwe ge bouw biedt plaats aan 600 me dewerkers die nu nog over drie Zorg en Zekerheid-gebouwen in Leiden zitten verspreid. Toch komen er maar 120 parkeer plaatsen. Om een bouwvergun ning te krijgen moest Zorg en Zekerheid een eigentijds mana gementplan inleveren bij de ge meente. En bij een modem ge bouw hoort modem autoge bruik, vindt de gemeente. Dat wil zeggen minder personeels leden die met de auto naar hun werk komen. Vanaf juni 2000, als het gebouw wordt opgele verd, rijdt een pendelbusje tus sen het station en het gebouw van Zorg en Zekerheid. Dat is over 491 dagen, zeven uur, 40 minuten en 35 seconden. Zo staat te lezen op de grote afteik - lok die het bedrijf langs de Ples- manlaan heeft opgesteld. Carnaval in Antonius Zalencentrum onderscheidingen uit aan de leukst verklede kinderen. Om 14.00 uur zijn de 55+ers aan de beurt met een optreden van Sempre Avanti en een lo terij. Het grote feest barst zater dagavond om 21.00 uur los met disco Super Sound en de Mare Toeters. Het hoogtepunt vormt een optreden van Dries Roelvink. De toegangsprijs voor deze avond bedraagt tien gulden. Alle activiteiten hebben plaats in het Antonius Zalencen trum, Lange Mare 43 in Lei den. Ook in Leiden is het carnaval. Op vrijdag 12 februari biedt carnavalsvereniging de Leidse Hutspotten vanaf 20.00 uur de gehandicapten uit Leiden en Oegstgeest een feestavond aan in het Antonius Zalencen trum. Disco Super Sound, boerenblaaskapel de Mare Toeters en One, Two, Trio ver zorgen de optredens. Zaterdag 13 februari is er van 10.00 tot 12.00 voor de kinderen een spellenochtend met onder anderen een clown. Prins Alexander deelt den haag/leiden job de kruiff Een 26-jarige Voorschotenaar die twee jaar geleden na een avondje stappen in Leiden ie mand mishandelde en een bromfiets en een fiets in het water gooide, is gisteren ver oordeeld tot twee weken voor waardelijke celstraf en een boe te van 500 gulden. Daarnaast moet hij 100 gulden smarten geld betalen, een reparatie aan de bromfiets en een tweede- handsfiets. De man beleefde zijn dron ken en agressieve avond in de cember 1996 samen met een twee jaar oudere Katwijker. Die is hij sindsdien uit het oog ver loren, en ook op de zitting bleef de Katwijker weg. De Voorscho tenaar kon moeilijk verkroppen dat hij nu wellicht in zijn eentje voor de schade opdraait, maar politierechter De Boer hield vol dat het zo nu eenmaal werkt in Nederland. „Slachtoffers heb ben recht op vergoeding, los van de vraag welke daders daarvoor opdraaien. De zaak tegen uw kornuit wordt nog be handeld. Als die ook wordt ver oordeeld, en eerder betaalt dan u, dan hoeft u niet te betalen." De man ontkende de feiten niet. Hij had ruzie met zijn vriendin, was uit frustratie gaan drinken en had zich samen met zijn vriend ook in Annie's Ver jaardag al misdragen. Vanaf dat moment was hij zo dronken dat hij zich er nu weinig meer van herinnerde. Wie van de twee op de Oude Rijn tegen de ramen van een studentenhuis had staan rammen, kon hij niet met zekerheid zeggen. Wel dat hij onmogelijk de bewoner een harde klap had kunnen geven, want hij was destijds door een blindedarmoperatie nog te zwak om zijn hond uit te laten. Dat de twee het huis waren binnengedrongen, tegen een deur hadden staan schoppen, en even later een bromfietser tot stilstand hadden gebracht om zijn helm en brommer in het water te gooien, kon hij zich totaal niet heugen. Hij zei wel bereid te zijn alle schade te ver goeden, maar betoogde dat een defect aan de brommer vier we ken later onmogelijk een gevolg kon zijn van de duik. In plaats van de geclaimde 833 gulden, hoefde hij de bromfietseigenaar van rechter De Boer daarom maar 102 gulden te betalen. De student moet hij .honderd gul den aan smartengeld voldoen in plaats van de gevraagde vijf honderd. Voor het overige volgde De Boer de eis van officier van jus titie J. Meulmeester. De Voor schotenaar, zelf fietsenmaker, kon zijn verbazing niet onder drukken over de bescheiden claim van het derde slachtoffer. Die had een nieuwe fiets ge kocht - voor 140 gulden. onno havermans Vanaf vandaag kent Leiden zijn eigen Juridisch Genootschap. Tot verbazing van oprichters John Olivier en Hanno Wols bestond er in oud ste universiteitsstad van Nederland nog geen ontmoetingsplaats voor juristen. Terwijl Leiden toch door de eeuwen naam heeft gemaakt als uitgelezen plek voor de studie rechten. D66- fractieleider Thom de Graaf, zelf hier aan zijn meestertitel gekomen, luistert vanavond in de Burgerzaal van het stadhuis de oprichting van het Leidse genootschap op met een lezing over 'Juridische en politieke aspecten van de kabi netsformatie'. „Den Haag en Haarlem hadden al jaren een genootschap", aldus Hanno Wols, advocaat be stuursrecht bij De Clercq, Van Win en Wols. „Ook elders in het land komen juristen geregeld bij elkaar. Maar in Leiden is voor zover wij kon den nagaan nooit zo'n club geweest, hoewel we hier de oudste universiteit hebben en ook een kantongerecht, dus er wonen en werken heel wat juristen." Met John Olivier, hoofd bestuur lijke en juridische zaken bij de gemeente Lei den, nam hij het initiatief dat blijkit aan te slaan bij zijn vakbroeders. „We hebben een kerngroep gevormd met mensen van de universiteit, notaris Cusell, en interim-burgemeester Pechtold. Ieder infor meerde in eigen kring naar de belangstelling en die bleek groot." Inmiddels is de kerngroep dan ook omgevormd tot bestuur, met Olivier als voorzitter, van een genootschap dat bij de op richting al 125 leden telt. ..Maar in Leiden zijn honderden juristen actief. Het ledental kan dus wel tot twee- a driehonderd groeien, zo ver wachten wij." Het genootschap moet 'een open clubje' zijn, aldus Wols. „Je moet jurist zijn en iets met Lei den hebben, dus hier wonen of werken. Maar een meestertitel is niet per se vereist, want er zijn ook hbo-opleidingen voor juristen. Je ziet nu allerlei juristen van verschillende disciplines grotelijks langs eikaar heen leven. Het lijkt me leuk als die met elkaar in gesprek raken. Daarbij moeten we ons niet terugtrekken voor juridi sche scherpslijperij, maar dat onderwerpen met een maatschappelijke relevantie aansnijden. En er moet ruimte zijn voor debat, ook na de lezing van Thom de Graaf." Het Leids Juridisch Genootschap komt van daag om 17.00 uur voor het eerst bijeen in de Burgerzaal van het Leidse stadhuis.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17