mam Regels voor vrachtauto's nog strenger Nieuwe burgemeester moet op zijn hoede zijn 1UU J AA R Geen uitzondering voor moskee, grond alleen in erfpacht uitgegeven jladde wegen ondanks ctieve strooiploegen 9Wie steekt er nou een poppenhuis in brand?' Clintons geen Leidenaars Stembureau Rijnland: voor inschrijven was tijd genoeg OENSDAG 10 FEBRUARI 1999 :.WIM WEGMAN, 071-5356414. PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA. 071-5356430 [ongetje gewond geraakt gjjENi Een 3-jarig jongetje is gisteren licht gewond geraakt toen lij op de Dobbedreef plotseling de weg oprende. Een 55-jarige ridse automobiliste kon het ventje, dat even aan de aandacht an zijn moeder was ontsnapt, niet meer ontwijken. Het jonge- Icwam er met licht hoofdletsel vanaf. De vrouw reed vanwege gladheid stapvoets. yideospel gestolen Uit een café aan de Beschuitsteeg hebben onbekenden belopen nacht een spelautomaat gestolen. Volgens de man ie aangifte deed bij de politie had het spel een waarde van zes- uizend gulden. Om binnen te komen, hadden de inbrekers de Dordeur vernield. 'and gekraakt ©EN2 Een pand aan de Koppenhinksteeg is gisteren gekraakt, et gaat om een opslagruimte die zich tussen de weggeefwinkel ide oude boekhandel Manifest en het pand van Bar en Boos evindt. Een Leids bedrijf trof de krakers aan en vroeg de politie isteravond te bemiddelen. Het bedrijf beroept zich erop de uimte te hebben gehuurd van de gemeente. De krakers zouden en mondelinge toezegging van de gemeente hebben, dat zij et pand in gebruik mogen nemen. De zaak wordt vandaag ver- er uitgezocht. )ENWIM KOEVOET ewel de strooiploegen van dienst Milieu en Beheer tus- 21.30 en 01.00 uur met alle i wagens zijn uitgerukt om irte strooien", moesten vele denaars glibberend naar rk en school. Vooral fietsers dden het, net als gisteren, leilijk. folgens woordvoerster A. lraven hebben de strooi- egen het bij 'voorstrooien' iten, omdat bij het aanbre- van de ochtendspits de iperatuur boven het nulpunt ef. Volgens haar was er van- ïtend 'niet veel aan de hand', fietsers het toch zwaar te duren hadden, komt volgens woordvoerster omdat het zout pas goed gaat werken als het is 'ingereden' en dat duurt bij fietsers langer dan bij auto's. Walraven stelt dat de ge meente geheel conform he draaiboek heeft gehandeld. Da wil zeggen dat met vier strooi wagens de hoofdautoroutes on der handen zijn genomen, mei twee wagens de bruggen en met de vier resterende de hoofdfietsroutes. ,,Als er geen sprake is van ex treme ijzel, worden wijken aan gemerkt als verblijfsgebieden en krijgen ze weinig prioriteit. Uitzonderingen zijn winkelcen tra, bejaardenoorden en zie kenhuizen. Ook reageren we di rect op klachten en kunnen mensen gratis zout komen af halen bij de dienst." Leidsch Dagblad brengt dit jaar nog één keer alle belangrijke voorpagina's van de afgelopen eeuw uit. Unieke actie van Leidsch Dagblad, speciaal voor abonnees. Leidsch Dagblad Verbrande gordijnen en speelgoed liggen op het schoolplein van de Vrije School Mareland aan de Maresingel. Om de brandlucht te verdrijven zijn de ramen van het kleuterlokaal open gezet. foto hielco kuipers „Het waren allemaal van die mooie spullen die met veel liefde waren gemaakt", ver zucht A. Udo de Haes, lerares handwerken. „Je moet wel heel gek zijn om te denken dat je in een kleuterklas iets van waarde kunt vinden. En om dan de poppenhoek in brand te steken is helemaél ziek." Gistermorgen stichtte een inbreker twee brandjes in de kleuterlokalen van de school. In beide gevallen stak de dader een speelhuisje in brand. In het hele schoolge bouw hangt een doordringende brand lucht. In de kleuterlokalen is het een puin hoop. Op de deurposten is een zwarte aan slag te zien. Op de grond liggen halfver brande poppen en bankjes. Een poppen wagen staat verlaten op het schoolplein. „Het vuur heeft zich niet kunnen ver spreiden", zegt Udo de Haes. „Dat was een ramp geweest want alles is hier van hout. Gelukkig hebben we hoge plafonds, die hebben geen vlam gevat." Afgezien van drie gebroken ruiten heeft het gebouw zelf geen grote schade. De bijna driehonderd leerlingen van de school zitten thuis. De kinderen van de la gere school - Vrije Scholen maken nog steeds onderscheid tussen kleuter- en lager onderwijs - kunnen vandaag weer terecht. „Tegen die tijd is de brandlucht wel weg." De kleuterklassen krijgen langer vrij. Drie lokalen zijn over een paar dagen weer te gebruiken, het lokaal waar de brand het hardst heeft gewoed blijft tot de krokusva kantie onbruikbaar. Deze kinderen worden zoveel mogelijk thuis opgevangen. Het is niet de eerste keer dat de Vrije School het slachtoffer is van brandstich ting. In januari 1996 brak er brand uit in het houten noodlokaal naast de school. Udo de Haes werpt nog een blik op de geblakerde inboedel. „Wie doet er nu zo iets?" 19 0 0 DE WERELD OM JE H&jrif 2 0 0 0 Wethouder Van Rij denkt moskeebestuur te kunnen overtuigen LEIDEN RUUD SEP De gemeente Leiden is niet van plan om de Stichting Moslim Groep het oude verdeelstation van de EWR aan de Groenoord- straat met grond en al te verko pen. Dat liet wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) gisteren weten aan de gemeen teraad. Het gemeentebestuur houdt vast aan het bestaande beleid dat grond alleen in erf pacht wordt uitgegeven. „We hebben weinig neiging om in het geval van de moskee een uitzondering te maken. En mocht het wel zo ver komen, dan zal de raad daarover moe ten besluiten'", aldus Van Rij. De gemeenteraad besloot gis teren officieel tot aankoop van het EWR-pand, dat volgens de plannen in de toekomst onder andere onderdak moet gaan bieden aan de Marokkaanse moskee. Het moskeebestuur heeft echter laten weten een erfpachtconstructie onaan vaardbaar te vinden. Het be stuur is bang dat zij op die ma nier problemen achterlaat voor de toekomst. Van Rij verwacht voorlopig dat hij het bestuur wel kan overtuigen. „We hebben wel vaker te maken met partijen die om wat voor reden dan ook te gen erfpacht zijn. Maar wij kun nen ze over het algemeen wel duidelijk maken dat erfpacht voldoende zekerheid biedt aan toekomstige generaties." Ondanks de onzekerheid over het toekomstig gebruik ging de raad akkoord met de aankoop van het pand. Alleen M. Vlas veld (LWG/De Groenen) stem- Dit was er een tijd dat het 3?|en en laten van een nieuwe gemeester door burgerij, itiek en media met argus- en werd gevolgd. Onder het otto: eerst zien en dan gelo- n, diende de nieuwkomer ch in de even kritische als ar- universiteitsstad Leiden rst maar eens te bewijzen - -schijn tegen had de WD'er dit van oudsher rooie bol- irkal op de voorhand. Je kan 't je nu haast niet meer voor den, maar zelfs Cees Goe- koop werd destijds bij zijn aan treden met de nodige scepsis bekeken. Er gingen echt jaren over heen eer hij door de goe gemeente werd geaccepteerd. Met Goekoop is het allemaal goed gekomen. Het was even hard werken, die eerste zit tingsperiode, maar eenmaal het wantrouwen voorbij ont popte Cees zich tot een man van het volk, een burgemeester zoals alleen Swiebertje er een had, een burgervader haast net zo populair als van der Werf in De Blauwe Steen, die al 700 |aar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. zijn tijd. Toen hij na achttien jaar en tegen zijn zin eindelijk wegging - na 1001 recepties bij Jan en Alleman - was iedereen die laatdunkende betiteling uit zijn beginjaren over: 'dat wet- houdertje uit Amsterdam' al lang weer vergeten. Maar daar werd hij ooit wél en héél lang fijntjes aan herinnerd. De tijden zijn veranderd. Van daag de dag maakt niemand zich meer druk als de benoe ming van een nieuwe burge meester maanden op zich laat wachten. Iedereen vindt het volstrekt normaal en vanzelf sprekend dat de benoeming voor Leiden wordt gekoppeld aan die van Rotterdam en Utrecht en dat het niet gaat om de juiste man op de juiste plaats, maar dat politieke cor rectheid in deze véél belangrij ker is. En misschien juist om dat het zo lang duurde en blij dat er eindelijk iemand is - en ook toevallig ook eens eentje van de PvdA - is de natuurlijke scepsis van de Leidenaar me teen ook.geweken. Niks geen kritische geluiden op de voor hand, nergens die argusogen nog gezien. Het is gewoon: Hartelijk Welkom Jan Postma. Zo staat het ook op de 40 Mu- pi's in de stad, opgehangen door de gemeente ter gelegen heid van de officiële installatie van Leidens eerste man, mor genavond in het stadhuis. Wie Postma nog niet van gezicht kende, weet nu hoe hij er uit ziet en wie als ingezetene de In 40 MUPI's in de stad wordt Leidens nieuwe eerste burger van harte welkom geheten, en de bevolking uitgenodigd voor het feestje rond zijn installatie. foto henk bouwman behoefte daartoe voelt, kan zelfs persoonlijk kennis met Overleg met vervoerders Wethouder T. van Rij (PvdA/verkeer) gaat opnieuw met de vrachtvervoerders om de tafel zitten om afspraken te maken over de beperking van de toegankelijkheid van de binnenstad. De toegankelijkheid moet daarin verder aan banden worden gelegd dan in de regeling die tot stand is gekomen na onderhandelingen tussen de vervoerders en wethouder H. Kruijt (CDA/economische zaken). steunen met een lening van 750.000 gulden. Alleen de WD was tegen. Volgens de liberale fractievoorzitter M. Schultz van Haegen is het SDC 'een ten do de opgeschreven organisatie'. Het CDA, dat eerder wel 'be denkingen' tegen het voorstel van burgemeester en wethou ders, stemde uiteindelijk toch voor. R. Breedveld gaf overigens aan nog steeds zijn twijfels te hebben bij het SDC, maar er desondanks wel in te willen in vesteren. De verscherping van de verkeersmaatregelen waren hem een doom in het oog. „Een betrouwbare overheid kan geen afspraken openbreken waarover met het bedrijfsleven al overeenstemming is bereikt", betoogde hij. Andere raadleden herinnerden hem er vervolgens fijntjes aan dat er pas een over eenkomst is wanneer de raad ermee instemt. LEIDEN RUUD SEP Van Rij zegde gisteren nieuwe onderhandelingen toe nadat een mime meerderheid van de raad had laten weten het door Kruijt bereikte resultaat te ma ger te vinden. De belangrijkste afspraak in de oude overeen komst is dat vrachtwagens zwaarder dan 7,5 ton binnen de singels alleen nog maar op de hoofdwegen mogen rijden. De linkse meerderheid wil de zwaardere vrachtwagens echter het liefst helemaal uit de bin nenstad weren, en lichtere vrachtwagens alleen nog 's morgens tot tien uur toelaten. De verscherping van het toe latingsbeleid voor vrachtwa gens in de binnenstad hangt nauw samen met de toekomst van het stadsdistributiecen trum (SDC). De raad besloot gisteren om het SDC dit jaar te de tegen. Zij wil niet dat Lei- den-Noord er mogelijk een tweede moskee bij krijgt. Van Rij vond de moskee in dit deel van de stad juist heel goed op zijn plaats. „In het centrum hebben we prachtige kerken met een bovenregionale funktie waar we heel trots op zijn. Het zou mooi zijn als er in Noord straks prachtige gebouwen staan met een soortgelijke funktie waar we net zo trots op kunnen zijn. Het past boven dien goed in het wijkontwikke lingsplan voor Noord." LEIDEN RUUD SEP De Clintons hebben geen Leidse roots. Noch Bill noch Hillary stamt op de één of an dere manier af van de Pilgrim Fathers, de puriteinse christe nen die in de zeventiende eeuw na een verblijf in Leiden koers zetten naar Amerika. Gemeentearchivaris T. Schel haas had dat aan de first lady willen meedelen wanneer zij het Leidse archief met een be zoek had willen vereren. De archivaris heeft de afgelopen tijd als voorbereiding op het eventuele bezoek van Hillary Clinton de stamboom van de president en zijn vrouw nage trokken. Dat de president zelf geen Pilgrim-Fathersbloed heeft, was voor Schelhaas al snel duidelijk. „Zijn voorgeslacht is voor een heel groot deel Iers, en dan kom je niet uit bij de Pilgrim Fathers. Bovendien zijn zijn voorouders pas veel later naar Amerika geëmi greerd." Bij Hillary dacht hij meer kans te hebben, maar ook bij haar liepen de na speuringen al snel dood. „Ook haar familie is te laat ge- emigreerd." De Clintons stammen dus niet af van de 'oer-Amerika- nen', maar volgens Schelhaas is er nog een kans dat Bill op een andere manier juist héél Amerikaans is. „Zijn tweede naam, Jefferson, kan erop wij zen dat hij ver weg afstamt van de oude president Jeffer son. Van hem is bekend dat hij veel bastaarden had bij ne gerslavinnen. Er wordt wel beweerd dat Clinton via zo'n negerslavin afstamt van presi dent Jefferson", aldus Schel haas. Fietsen voor Ronald McDonaldhuis huis zodat zij zo dicht mogelijk bij het zieke kind kunnen zijn. Union kwam op dit idee door dat een werknemer drie maan den in bet huis moest verblij ven. Het opvanghuis is financi eel afhankelijk van giften van particulieren en bedrijven. Rijwielfabrikant Union schenkt het Ronald McDonald Huis op dindag 16 februari een aantal nieuwe fietsen. Het Ronald Mc Donald Huis biedt ouders een logeeradres vlak bij het zieken de gemeente Joop Maat? „Dat kan inderdaad. Officieel is het voor genodigden, maar ie dere Leidenaar die dat wil, mag komen. Dat geldt traditioneel zo voor de nieuwjaarsreceptie en dit moet je maar zien als een verlate nieuwjaarsreceptie. Per slot van rekening gingen we er maanden geleden van uit, dat de nieuwe man er rond die tijd zeker zou zijn. Het heeft alle maal wat langer geduurd, dus daarom combineren we het maar op deze manier." Verwacht hij veel respons van de Leidenaar of hangt die pos ter er pro forma? „Eerlijk ge zegd, verwacht ik geen horden mensen. We hebben die poster feitelijk opgehangen als een soort introductie. Zodat de mensen weten dat de nieuwe burgemeester er is en hoe hij eruit ziet. Inderdaad, bij wijze van welkom." Stond ik nu in Postma's schoe nen, dan zou ik op mijn hoede zijn. De geschiedenis heeft ge leerd dat zij die aanvankelijk in Leiden niet welkom waren, het nog het langste volhielden en uiteindelijk bij hun afscheid met tromgeroffel de Pieterskerk verlieten. Zö welkom zijn op de vporhand schept verwachtin gen die mogelijkerwijs niet waar te maken zijn. Vijfmaal om de Blauwe Steen en dan bij nacht met de stille trom de stad moeten verlaten - je gunt het niemand toch. Laat staan je nieuwe man. AD VAN KAAM LEIDEN JANNEKE DE JONGE Hoofdingeland Alexander Geertsema is 'niet erg verrast' door het besluit van het hoofd stembureau van het Hoog heemraadschap* van Rijnland om hem niet te laten deelne men aan de verkiezingen. Gis teren liet het hoofdstembureau weten dat Geertsema zich niet kan beroepen op overmacht. Door een volgens Geertsema ongebruikelijke file op de A4 was hij op 29 januari een kwar tier te laat met zijn inschrijving. Geertsema houdt vol dat er 'geen gewone vertraging' in het spel was. „Ik had verwacht dat het hoofdstembureau iets nauw keuriger zou reageren op de aard van de vertraging", laat Geertsema teleurgesteld weten. „Nederland Mobiel heeft de ernst van de file vastgesteld. Het was geen gewone vertra ging." De A4 stond die vrij dag middag door diverse verkeers ongelukken vast. Het hoofdstembureau ziet daar niets in. „Ook in normale omstandigheden was er op dat moment een file op de A4 ge weest. Bovendien heeft ieder een ruim de gelegenheid gehad om zich in te schrijven. De heer Geertsema is in die periode zelfs tweemaal in het Rijnlands huis geweest. Hij heeft tot het allerlaatste moment gewacht met inschrijven." Bovendien vindt het hoofd stembureau dat alle aspirant kandidaten gelijke kansen moe ten krijgen. „De regel dient strikt te worden nageleefd. Af wijken is ondemocratisch. De deur van het hoogheemraad schap aan Breestraat 59 is die middag om 17 uur radiotijd op slot gedaan. Geertsema wist hoe hij via het gebouw aan Breestraat 57 binnen kon ko men en kon zijn inschrijving dus nog inleveren, maar die route kent niet iedereen." Geertsema vindt dit een 'non-argument'. .Andere men sen waren niet te laat, dus dat argument vind ik niet opgaan. We zullen zien wat de Raad van State ervan gaat zeggen." y'DE VRIES RECYCLING papier en karton plastics archiefvernietiging containerservice HH-waard Alkmaar NW-Vennep 072 - 57 17 362

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15