Oude kippenrassen weer in trek Termieten doen aan partnerruil In Natura WOENSDAG 10 FEBRUARI 1999 160 redactie margot klompmaker en saskia stoelinga 023 Hersencellen na beroerte Na het afsluiten van een bloedvat in de hersenen blij ken in bepaalde hersengebie- den extra nieuwe hersencel len te worden gevormd. Al thans in ratten. Dat hebben Amerikaanse onderzoekers gezegd op een congres van de Amerikaanse Hartstichting. De onderzoekers, verbonden aan de Universiteit van Cali- fornië in San Francisco, heb ben in ratten ischemie nage bootst, een situatie die ont staat na het afsluiten van een bloedvat in de hersenen, waardoor nabijgelegen her- sengebieden verstoken blij ven van zuurstof en voe dingsstoffen. In een bepaald hersengebied - de hippocampus, die een belangrijke rol speelt bij het geheugen - ontdekten ze dat het aantal nieuwe cellen na ischemie met een factor twaalf was toegenomen. Deze nieuwe cellen zijn afkon van zogenoemde neural stamcellen, cellen in de senen, ook van volwassi die nog in staat zijn zich delen en nieuwe hersem te vormen. Volgens ond; zoeker Frank Sharp zou groei van nieuwe hersei len wel eens verantwom kunnen zijn voor het (Ik herstel van het gef patiënten na een beroer cardiovasculair accideni (CVA). Recente studiesl ben volgens hem latenz dat ook in de hersenen; de mens nieuwe hersem kunnen ontstaan. Weill het mogelijk, zo hopeni Amerikaanse onderzoel om de vorming van niet hersencellen na een CV; een of andere manieren stimuleren om daarmee geheugen zo goed mogr herstellen. Sprintgroei bij varkens Toediening van een injectie van het orexin-hormoon bij biggen levert mestvarkens op die twee weken eerder hun slachtgewicht bereiken. Bo vendien leveren deze snel groeiende varkens karbona des zonder vetrandje. Dat blijkt uit onderzoek van we tenschappers aan de univer siteit van Missouri in Colum bia. ,,Er bestaat nog maar weinig literatuur over dit nieuwe hormoon", zegt Daan van der Heide, hoogleraar fy siologie van de dieren aan de Landbouwuniversiteit Wage- ningen. Hij kent slechts één publicatie. Ratten die een do sis van dit hormoon recht streeks in de hersenen kregen toegediend gingen spontaan meer eten. „Die kennis is waarschijnlijk gebruikt om varkens aan te sporen meer te eten, zodat ze sneller groei en." Uit het Amerikaanse varkens- onderzoek'blijkt dat orexin of hypocretin de voedselopna- me in drie weken oude, pas gespeende biggen kan verho gen met 18 procent. De be handelde biggen zijn tie veertien dagen eerder q marktgewicht en le verg gerder vlees dan de lan^ mer groeiende varkens, deze sprintgroei kan wc bespaard op de totale kosten. „Wetenschappc het een zeer interessant die. Maar we zitten hen te wachten op nog snel! groeiende varkens", ze^ der Heide. ,,De vleesvail gaan nu al te veel de kaï van de mestkuikens, wa situatie biologisch al he! maal scheef zit. Ook int varkenshouderij zitten; steeds vaker met een te groeiend dier dat zwak! ten heeft en soms bezw onder zijn eigen gewid Overigens lijkt het me; tisch ook niet haalbaar een boer om al zijn vail een injectie te geven. Et wone prik in de bloedb niet voldoende. Om de thalamus te bereiken za rechtstreeks in de herse moeten worden gespott dat is geen sinecure." Bij gevaar één oog open Cryptogram HORIZONTAAL: 1. Plant een vogel bij herhaling (6); 7. Zinsdeel om je aan te houden (5): 8. Het wordt een gevangenis voor rokers (5); 9. Wandelaar over de vloer (5); 10. Rivier bij moeder binnen (4); 11. Stof in de urine bij moeder (6); 12. De wichelroede van een schrijvende slons (6). VERTICAAL: 2. Heen en terug voor de navigatie (5); 3. Repeterend gezwam (6); 4. Waren rond als vervelende meisjes (6); 5. Vervelend beest (4); 6. Wandelweg (8); 10. In één keer op te eten (4): 11. Van been of met een been erin f3). Oplossing van dinsdag: 1. even-leven-Vendel 2moed-moede-Oedeem 3. eest-stere-Oester 4. kern-keren-Rieken 5. teil-liter-Lifter 6. snee-seine-Ineens 7. bres-beurs-Erebus 8. list-stiel-Fistel 9gard-garde-Drager 10. deel-deler-Erelid Gevraagd woord: VOORLIEFDE. HEINZ TOM POES Heer Bommel en de Killers Intussen zat heer Bommel in de ka mer van de burgemeester verslag te doen van zijn onderzoek.Er waren twee deskundigen", verklaarde hij. „Dat zei Kwetal tenminste en dat be weerden ze zelf ook. Ze noemden zich tijddoders. Maar hun soort vrijetijdsbesteding is te ruw voor lie den van onze stand, zegt u nu zelf. Ze hebben geschoten! En koud en donker dat het was! Ik had gemakke lijk een lelijke verkoudheid kunnen oplopen!" De magistraat had met klimmend ongenoegen toegeluisterd en nu nam hij ontstemd het woord. „Bah!" sprak hij. „Je valt me tegen, Bommel. Een verkoudheid, ja, ja! En waar zijn die deskundigen nu? Heb je ze meegenomen?" „N-nee", zei heer Ollie bedrukt. „Maar ze reden wel achter ons aan. Ik hoorde ten minste hoefslagen in de verte. En de wind gierde en de hagel kletterde en mijn horloge stond stil en Kwetal zei, dat zijn levenmetertje vastgekoekt zat." „Waardeloos!" riep de burge meester uit. „J? onderzoekingen zijn gebroddel, Bommel! Nachtmerries en verkoudheid! Bah! Je had de be oordeling aan de overheid moeten overlaten, vriend! Ik zal zelf wel uit maken of dit soort vrijetijdsbeste ding te ruw is. Nu zijn we nog even ver!" „Kijk, kijk! We komen verder", zei professor Sickbock, die ver van daar een kop chocolademelk had be reid zonder zijn reageerbuis uit het oog te verliezen. „Het kolfje onttrekt warmte aan de omgeving, ziet ge wel? Het is thans geheel met ijs be slagen. Wat er ook in het buisje zit, het is ruw in zijn uitwerking!" Wakende eenden slapen half. Vogels zijn in staat met één oog open en één hersenhelft wakker te slapen. Amerikaan se onderzoekers hebben ont dekt, dat die 'halfslaap' te maken heeft met het feit of een vogel zich al of niet in een risicovolle situatie be vindt. De onderzoekers van de Universiteit van Indiana hebben dat met video-opna men en elektro-encefalo- grammen (EEG) onderzocht bij wilde eenden. In vier groe pen van telkens vier eenden plaatsen ze deze vogels op een rij. In hun proeven gin gen ze er vanuit, dat de vogels aan de rand van de rij zich in een meer risicovolle positie bevonden dan de eenden in het midden. Hun waarne mingen laten inderdaad zien, foto martijnp dat de eenden aan der van de rij aanzienlijk vï met één oog open en éi hersenhelft wakker sliej dat hun meer in het mi liggende soortgenoten, bij was het open oogoi reweg het grootste deel de tijd naar buiten, nas mogelijke vijand, gerid ze video-waameminge den bevestigd door dei metingen van de slaap situatie. Volgens die ro gen bevindt een wakke senhelft zich tussen vo! alertheid en slaap in. N min reageerden de 'ha! pende' eenden binnen tienden van een seconi een via video 'langskon bedreiging, (bron: Nan 4 februari) Melkvet is toch gezond Vitamine E kan het beste worden opgenomen door ons lichaam door het drinken van een glas volle melk. Vooral het melkvet blijkt verant woordelijk voor een efficiënt transport. Dat zegt Steve Watkins van de universiteit van Califomië in Davis. Melk vet wordt al jaren door diëtis ten afgeraden vanwege de verhoogde kans op hart- en vaatziekten. Maar de andere kant van de medaille is dat melkvet kan helpen darm kanker te voorkomen, zegt Watkins. Door de specifieke bindingseigenschappen van melkvet wordt vitamine E na melijk optimaal opgenomen in de darmwand. Vitamine E is een belangrijke anti-oxy- dant, die afrekent met zoge noemde vrije radicalen, scha delijke stoffen die de vorming van kankercellen stimuleren. Watkins ontdekte tevens de gunstige werking van de component boterzuur in melkvet. Dit specifieke vet zuur wordt aangemaakt in de dikke darm na het eten van vezelrijk voedsel. Door het Melkvet, vooral aanwez volle melk, mag weer. FOTO ERWIN WOO drinken van melk belai vetzuur in de lever. Ka cellen in de lever blooi aan boterzuur stierven teen, zo blijkt uit profl met ratten. Watkins g2 bevinding nu toetsen i sche tests met mensen De Groninger Meeuw, de As sendelfter. de Kraaikop en de Brabanter: het zijn namen van kippenrassen die eeuwenlang rondscharrelden. Tegenwoor dig komen ze veel minder vaak voor. omdat bijna honderd mil joen Nederlandse rasloze en doorgefokte kippen de ondank bare taak van eieren leggen en vleesleverancier hebben over genomen. De oude Nederland se kippenrassen zijn niet van de aardbodem verdwenen - ster ker nog, ze staan weer in de be langstelling. De pluimvee-industrie vormt het beeld van de huidige kip: voor menigeen lijken daardoor al deze dieren bijzonder veel op elkaar. Dat komt, doordat de miljoenen rasloze ofwel hybri de kippen op een klein aantal kenmerken is gefokt: de dieren zijn economisch rendabeler ge maakt. Vandaar dat de bekende en doorgefokte leg- en slachtex- emplaren onnatuurlijk veel eie ren leggen en dieren van slechts zes weken al mals filet opleveren. De ene kip is echter de andere niet en duidelijke verschillen zijn alleen nog maar bij erken de rassoorten te ontdekken. Duizenden kippenliefhebbers houden zich hiermee bezig en komen zoals de Assendelfter (Zaanstreek), het Twentse hoen, Drentse Bolstaarten, Chaams hoen, Barnevelders, Welsumers, Fries hoen. Laken- velders en Hollandse kuifhoen- ders. Nogal wat van deze rassen liepen eeuwenlang rond op tal rijke erfjes en leverden de eie ren en het vlees voor een huis houden op. Hollandse kuifhoenders komen zelfs geregeld voor op schilde rijen uit de zestiende en zeven tiende eeuw. Dit oud-Hollandse ras heeft geen kam, maar een opvallende volle kuif. Daar naast is het dier te herkennen aan een sierlijk gebogen hals, gestrekte romp, een bijzonder naar voren gedragen borst en een rijke, contrasterende veder dracht. De bekendste kip is echter de Barnevelder en die vermaard heid komt door zijn grote leg- productie van bruine eieren: de Gelderse plaats heeft er zijn ontwikkeling aan te danken. Net als de andere hoendersoor ten is ook de Barnevelder in legcapaciteit door de indu striekip voorbijgestreefd en de pluimveesector maakte daar naast de eigen kippenren over bodig. Kortom, Nederlandse hoenderrassen dreigden te ver dwijnen. Het uitsterven van enkele ras- Met fiere borst recht vooruit gaat de krachtige en fors gebouwde Gro ninger meeuw door het leven. foto gpd sen is mede door de Neder landse Hoenderclub (NHC) voorkomen. De organisatie be schouwt zichzelf daarom als beschermer van Nederlands cultuurgoed en die taak ver loopt aardig succesvol. NHC- secretaris Wim Blijenberg ver telt: „De populariteit van Ne derlandse hoenderrassen stijgt de laatste jaren, omdat er meer aandacht is voor het traditione le buitenleven. Mensen willen de romantiek van het platteland thuis hebben door bijvoorbeeld in de tuin een ren met Gronin ger Meeuwen, kraaikoppen of Welsumers te zetten. Een arti kel over hoenderrassen in een tijdschrift over het buitenleven leidt gewoonlijk tot een storm vloed aan telefoontjes van mensen die ook een ras willen gaan houden." Inmiddels zijn er volgens Bleij- enberg honderdduizend Neder landse raskippen. „Het meren deel zit in rennen van de drie duizend bij ons aangesloten sportfokkers en daar kunnen nieuwe liefhebbers terecht voor een exemplaar." Voor meer informatie: Neder landse Hoenderclub, Wilnis, te lefoon: 0297-28.18.96 Termieten zijn monogaam en blijven in principe hun leven lang, circa vijf jaar. bij dezelfde partner. Maar tij dens hun 'wittebroodsuren' kunnen ze de gemaakte keu ze alsnog herzien. Dat ont dekte biologe Janet Shell- man-Reeve van de Cornell universiteit in Ithaca, New York. Wederzijdse partnerkeuze is bekend bij gewervelde die ren, inclusief de mens. Het onderzoek van Shellman- Reeve toont voor het eerste aan dat dit gedrag ook bij in secten voorkomt. De biologe bestudeerde de zootermop- sis nevadensis, een termie tensoort die huist in de Cali- fomische bossen. De insec ten kiezen paarsgewijs een stuk hardhout om een kolo nie te stichten. Samen zor gen ze voor hun kroost. Een van de twee kan tijdens het vestigen zich echter beden ken en een ander maatje zoeken. „Dat proces is soms geweld dadig, maar wel zinvol", al dus mevrouw Shellman- feromoon of sexlokstof uit. De typische houding plus de vluchtige lokstof geven aan dat de termiet beschikbaar is voor een betere partner. Als termieten van hetzelfde geslacht vechten voor de gunsten van het andere ge slacht, zal de gewilde termiet beurtelings partij kiezen. „Op die manier worden de kandidaten extra aange spoord om te bewijzen wat ze waard zijn", zegt Shell - man-Reeve. Bijna komisch was een geval van een ge slachtsrijpe termiet die zijn prille geluk bedreigd zag door een potentiële min naar. In plaats van zijn con current te belagen viel hij zijn partner aan. De biologe ontdekte ook een knipper licht-relatie. „Een mannetje ging enkele malen vergeefs op zoek naar een andere partner. Niemand wilde hem en dus ging hij steeds terug naar zijn originele partner. Ze belaagde hem dan minutenlang, waarna ze hem bij de onderbuik pakte en wegsleepte naar een hol in hun nest." zij genieten volop van onder meer de kleurrijke vederdracht, opvallende kinlellen, vorm van de kam. kleur van de poten en lichaamsbouw van deze rasdie ren. Deze hobbyisten wassen hun hoenders, föhnen ze droog, nemen ze mee naar een tentoonstelling om de prijs voor de fraaiste kip in de wacht te slepen en eenmaal thuis wordt de uitgeroepen kampi oen door het baasje op de schoot vertroeteld. Niet de kip van de pluimvee-industrie maakt kans op deze verwenne rij; de liefhebbers houden zich uitsluitend bezig met hoender rassen. Nederland telt negentien van deze rassen en de namen hier van verwijzen doorgaans naar de regio's of steden waar de kippen oorspronkelijk vandaan De kleinste soort onder de Nederlandse kippen is het Assendelfter hoen. Naast zijn geringe grootte is hij ook te herkennen aan zijn witte oren en oranjerode ogen. foto anp Reeve. „Je wilt tenslotte de beste partner om een gezin te stichten en dat is lang niet altijd de eerste de beste waarmee je samen op een stuk hout landt." Haar studie toont waarop de keuze voor partner ruil wordt gemaakt. Vrouwtjes hebben bij nader inzien voorkeur mannetjes met een groter hoofd, terwijl mannetjes uiteindelijk toch liever een vrouwtje hebben met een groter lijf en meer vetopslag. Dikkop pige mannetjes kunnen immers beter vechten en hun nest beschermen tegen aanvallers, terwijl grotere vrouwtjes -biologisch ge zien- beter uitgerust zijn om jongen te krijgen. De studie van Shellman- Reeve richtte zich op de eer ste twee uur nadat een paar- vrouw- e zich beden ken. Vrouwtjes hebben in dat geval de neiging een nieuwe partner te lokken naar de plek waar ze al zit, terwijl man netjes erop uittrekken en hun geluk elders beproeven. Op het nest of rond zwer vend maakt de ontevreden partner zich groot door op gestrekte poten te lopen en te schudden met de onder buik waar zich een klier be vindt. De klier scheidt een tje zich nestelt op een boombast dat rijk is aan stik stof. Nog voordat ze een be schermende muur optrek ken, gemaakt van eigen uit werpselen en bedoeld om later hun kolonie te huisvesten, kan de relatie fout gaan. De biolo ge vond dat zowel het manne tje als het tuftuf net £l££p80<?rj£ was net zoou7-js uan d£ &epoemde s4aent/& moo/ wegac uewz> n// o at. „lat£e,ads /arefoot 0£n,woep /ac do+c een &ef?oemdte sle£e&ocrr, net ats nuju uadef",pacnr tuftuf. /us//et eeg pet/ac was/a/de a/ave/v, mocnt tuftuf alt/jp 7n zapep nelpen met pc/ten slepen. TT^T

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12