Grolsch wil zelfstandig blij ven Goed voor de baas en goed voor de knecht Economie i itish Telecom en Microsoft (men in mobiele telefonie FNV: CAO-overleg in kleinmetaal muurvast Banken raken miljarden aan eurobetalingen 'kwijt' Recordomzet voor Valentijnsdag Cabinepersoneel wil zwarte lijst passagiers IJSDAG 9 FEBRUARI 1999 958 adar: geknoei met telefoonnota's ypgjUM Libertel onderzoekt welke klanten van zijn dochter- JijfPhónes 4 U een te hoge telefoonrekening hebben be- ald. Volgens het TROS-consumentenprogramma Radar is op >ie schaal geknoeid met de rekeningen. Radar kreeg de afge- ien week tachtig klachten binnen over te hoge telefoonreke- pgen van Phones 4 U. Soms moesten bellers betalen voor ge- rekken die nooit tot stand zijn gekomen. De meeste klachten nlen van mensen die vanuit het buitenland hebben gebeld, jertel ontkent dat op grote schaal sprake is van verkeerde re ningen. ,,Het is absoluut niet terecht dat gesproken wordt van limmige tarieven. Ook is het niet zo dat wij mensen bewust ide tuin leiden", aldus de zegsman. Wel erkent Libertel dat facturering van Phones 4 U niet optimaal werkt. Libertel wijt t deels aan de overgang waarin het bedrijf verkeert. ij- en Zij-zaken gaan samen in WE kcht De laatste modewinkels met zeer strikte scheiding van jnnën en vrouwen gaan uit veel winkelcentra verdwijnen. De tens Hij en Zij, die hetzelfde moederbedrijf hebben, gaan in n aantal gemeenten samen onder de naam WE. Vrouwen en innen moeten dan in hetzelfde pand kleding kopen. Dat is de m van de boodschap die deze week officieel wordt bekendge- takt. Verkopers bij Hij en Zij bevestigen het voornemen. In iden waar de mannen- en vrouwenwinkel vlak bij elkaar elk J n filiaal hebben, blijven de oude namen bestaan. Sommige jding, die nu nog de labels Hij of Zij draagt, krijgt het WE- >mpei. Zowel Hij als Zij behoren tot WE International. Eind rig jaar kwam WE in de publiciteit na een - vergeefse - poging i Koninklijke Bijenkorf Beheer over te nemen. eletekst: meer economisch nieuws lifrsum NOS-Teletekst gaat met ingang van donderdag meer ancieel-economisch nieuws brengen. Zo worden voortaan, uur per dag, de beurzen gevolgd van Amsterdam, Londen, rijs, Frankfurt, Milaan, Zürich, Brussel, New York, Tokio, ingkong, Singapore en wordt ook de Eurotop 100 nauwlet- id in de gaten gehouden. Verder komen er extra pagina's or onder meer de kwartaal-, halfjaar- en jaarcijfers van de ite beursgenoteerde Nederlandse ondernemingen. Ook bui- üandse bedrijven en de belangrijkste internationale econo- she ontwikkelingen worden op de voet gevolgd. De NOS rkt in dit project samen met Het Financieele Dagblad. nilever stoot Duitse salades af nfRDAM Unilever heeft het grootste deel van zijn Duitse chter Fritz Homann Lebensmittelwerke verkocht aan investe- gsmaatschappij Gilde. Homann maakt salades en dressings Drde Duitse markt. Van de 1.900 werknemers zijn er 1.770 bij verkoop betrokken. De omzet bedraagt 563 miljoen. Gilde zal imann samenvoegen met branchegenoot Beeck Fein- itgruppe, dat al in handen is van Gilde. Unilever houdt zelf 1 margarineactiviteiten en de fabriek voor bakkerijproducten i, waar de overige 130 mensen werken. Volgens Unilever, fa- kant van diverse levensmiddelen zoals ijsjes (Magnum) en l pvriesgroenten (Iglo), behoren verse salades niet tot de kern- i iviteiten en margarines wel. «nden weg bij CAO buschauffeurs item De bonden hebben gisteren het CAO-overle'g voor de 100 touringcarchauffeurs afgebroken. Grootste knelpunt is loonsverhoging. De bonden eisen een loonsverhoging van procent. Daarnaast willen ze extra geld om de salarisachter- nd van de chauffeurs ten opzichte van hun collega's in het ernationaal beroepsgoederenvervoer en het openbaar ver- j ?r in te lopen. De werkgevers legden gisteren een bod op tafel 11 twee maal 2,5 procent voor een 2-jarige CAO. De FNV en de 1V gaan hun leden raadplegen over de ontstane situatie. urozone houdt been stijf in G-7 üssel De elf landen in de eurozone houden eraan vast dat 3 hun voorzitter mag aanschuiven tijdens de vergaderingen de G7, de zeven belangrijkste industrielanden. De EU-lei- s maakten die afspraak tijdens hun top in december, on- ïks Amerikaanse bedenkingen. De VS hebben de Duitse re- ing, tot 1 juli EU-voorzitter, laten weten deze oplossing abso- d tniet zien zitten. „Ons lijkt het een goed idee", reageerde teren minister Zalm (financiën), die het probleem besprak !t zijn eurocollega's. „De Amerikanen moeten daarvan over- ;d worden. Ik zie geen alternatief." ommerzbank: 47 procent meer winst 9 tKFURT Commerzbank heeft vorig jaar zijn nettowinst met 4 irocent zien stijgen ruim twee miljard gulden. De op drie na 5 otste Duitse bank moest vorig jaar wel een kleine tweemil- o 1 opzijleggen voor risico's in de Aië en Rusland. Dat er toch 1 hoge winst geboekt kon worden, was te danken aan eenma- 0 t baten van ruim een miljard. Zo werden vorig jaar belangen de Duitse Leonberger Bausparkasse en in de grote Zwitserse tk Credit Suisse van de hand gedaan, o ternoc samen met Teledata Ltd. 5 o ifddorp Automatiseerder Internoc uit Hoofddorp gaat met Singaporese telecommunicatiebedrijf Teledata Limited de 5 it venture Internoc Singapore Pte Ltd. oprichten. Het sa- f nwerkingsverband wordt het centrum voor Internocs beheer computerdiensten in Azië. Internoc heeft een belang van 51 o cent in de joint venture. Irinkwater: 2.000 procent meer irburg In honderd jaar tijd is het verbruik van drinkwater 15 ïtig keer zo groot geworden. In 1899 verbruikten alle Neder- ders samen 54 miljoen kubieke meter. Het afgelopen jaar sdat 1.180 miljoen kubieke meter. Dat blijkt uit gegevens van '5 CBS. De stijging komt deels door de bevolkingsgroei, maar [5 )r het grootste gedeelte door het sterk toegenomen waterver- |q ik per persoon. Het aantal inwoners verdrievoudigd ruim !5 5,1 naar 15,7 miljoen. Het waterverbruik per persoon steeg •5 129 liter per dag in 1899 tot 206 liter per dag nu. Vooral in de n zestig steeg het gemiddelde verbruik per persoon fors. d 1990 neemt het verbruik weer af door besparende maatre- :n als spaardouche en stroombegrenzers op kranen. comfabrikanten Ericsson, No kia, het'Amerikaanse elektroni caconcern Motorola en het Britse computerbedrijf Psion. Het laatste bedrijf is vooral be kend van de notebooks (zeer kleine schootcomputers). BT heeft zich in het samen werkingsakkoord verplicht de zaktelefonie via het Internet verder te ontwikkelen. Hierbij wordt gebruik gemaakt van Windows, het populaire bestu ringsprogramma van Microsoft. BT heeft naar eigen zeggen in tien landen meer dan dertien miljoen mobiele klanten. Die zijn ondergebracht in Concert, een dochteronderneming die de globale telecommunicatie van het telecomconcern onder haar hoede heeft. BT is ook in Nederland actief. Zo runt het samen met NS de mobiele tele- comaanbieder Telfort. 637 *n krf-anp 95-; ritse telecomgigant British 13! :°m (BT) en de Amerikaan- ri' ftwaregigant Microsoft wil- c amen de gebruiker van de i>s iele telefoon meer gaan £n. Zo moet het mogelijk 2i'< 'en om via de zaktelefoon off net en persoonlijke data te mgen. Begin april worden ij. erste proeven gedaan. Van- et voorjaar van 2000 moe- c e eerste diensten verkrijg- zijn. ibruikers die een mobiel inement hebben bij deBrit- e'ecomondcrneming kun- dan onder meer e-mailen, da's samenstellen en via it# nternet informatie ontvan- BT en Microsoft hopen de alliantie de concurrentie te gaan met Symbian. Dit is 1 samenwerkingsverband de Scandinavische tele- Provincie verkoopt aandelen in stroombedrijf UNA haarlem theo van der kaal) Provinciale staten van Noord- Holland hebben gisteren de verkoop van het aandelenpak ket van het stroomproductiebe- drijf UNA goedgekeurd. Daar mee wordt de consequentie aanvaard dat de politieke con trole op het nutsbedrijf ver dwijnt. „Liberalisering en priva tisering zijn niet te stoppen," zei PvdA-fractievoorzitter W. van der Paard, „Toch heb ik twijfels over de toekomst. Zul len de kleinverbruikers profite ren van goedkopere electrici- teit, of geldt dat alleen voor de grootverbruikers?" Het aandelenkapitaal van UNA, eigenaar van de energie centrales in de Noord-Holland en Utrecht, wordt uiterlijk in 2006 compleet verkocht. Er wordt een particuliere partner gezocht die voorlopig voor een kwart eigenaar van UNA mag worden. Tot 2003 houden de overheden hun meerderheids belang, daarna verkopen zij de rest van hun aandelenkapitaal. De provincie Noord-Holland heeft nu voor 75 miljoen gulden aandelen, eenderde van het to taal en ontvangt daarvoor per jaar zes miljoen gulden divi dend. De waarde van UNA schat de directie op meer dan een miljard gulden. UNA werd in 1988 opgericht om productie en distributie van elektriciteit uit elkaar te halen. Het streven is een 'strategische internationale partner' te vin den, die bereid is meer geld in UNA te steken. Het cabinepersoneel van de Nederlandse luchtvaartmaat schappijen is het aggressieve gedrag van sommige passa giers, al dan niet onder invloed van drank, beu. De Vakbond Nederlands Cabinepersoneel (VNC) wil een zwarte lijst voor lastige reizigers naar analogie van het stadionverbod voor voetbalvandalen. Probleem is echter, dat de Wet op de per soonsregistratie zo'n lijst op dit moment in de weg staat. VNC-voorzitter G. Oskam zei gisteravond in het tv-program- ma NOVA dat haar organisatie op korte termijn de wet veran derd wil zien. Met een zwarte lijst in de hand van personen die zich hebben misdragen, kunnen deze voor vertrek van een vliegtuig worden gewei- gerd. De maatschappijen hebben tot nu toe geprobeerd het pro bleem van de aggressie, die zich vooral keert tegen het cabine personeel, preventief op te los sen. Na incidenten op interna tionale vluchten kondigden Britse maatschappijen afgelo pen weekeinde aan ook naar preventieve maatregelen te zoe ken, in samenwerking met an dere internationale vliegbedrij ven. „Wij willen de uitzonderings positie zoals die voor voetbal vandalen geldt in de wet, ook voor de Nederlandse luchtvaart gaat gelden", aldus Oskam in een toelichting. „De maat schappijen zullen de politiek uiteindelijk moeten overtuigen. Wij hebben uit overleg met de werkgevers de indruk gekregen, dat zij dezelfde insteek heb ben." Vooral personeelstekort vormt struikelblok aalsmeer De veilingklokken in Aalsmeer draaien op het ogenblik op jaar vrijwel zeker gebroken. Valentijnsdag is bezig met een opmars in volle toeren in verband met het fenomeen Valentijnsdag dat het ko- populariteit. Vooral het geven van een bosje bloemen staat hoog op mende weekeinde wordt gevierd. Vorig jaar bedroeg de totale omzet het lijstje. In 1998 werd voor het eerst de Moederdagomzet overtrof- in de week voor Valentijn 95 miljoen gulden. Dat record wordt dit fen. foto wfa reni van maren Veel internationaal werkende banken raken sinds de invoe ring van de euro dagelijks mil jarden aan betalingen tijdelijk 'kwijt'. De adressen die voor betalingen in de computers zit ten blijken vaak niet te kloppen, zodat een bank als ABN Amro honderd mensen extra moet in zetten om de juiste adressering met de hand in te tikken. Volgens E. Post, de baas van het betalingsverkeer bij de bank, gaan dagelijks 600 tot 700 internationale euro-transacties niet door en vallen de daarmee gemoeide miljarden 'uit'. ABN Amro is een grote bank op dit terrein en moet elke mislukte overboeking nabellen en door de medewerkers handmatig la ten herstellen. Het kost de bank tonnen per dag, als het een jaar doorgaat - 'dat verwachten wij zeker niet' - ruim tien miljoen gulden. De komst van de euro veroor zaakt het probleem: vroeger was bij een guldensbetaling duidelijk dat deze in de meeste gevallen in Nederland thuis hoort, als de adressering niet goed was. Als tegenwoordig een Aziatische klant via een Duitse bank euro's naar Nederland overmaakt of uit ons land af neemt kan het internationale betalingssysteem de herkomst van het geld niet altijd meer te rugvinden. Via het internationale beta lingssysteem lopen dagelijks meer dan duizend miljard eu ro's. Vandaar dat de bedragen die met de buitenlandse over boekingen zijn gemoeid al gauw ook in de miljarden lo pen. ABN Amro verwerkt met 350 (nu tijdelijk 450) mensen gemiddeld tienduizenden transacties per dag. Volgens Post hebben de klanten geen last van het feilen van de beta lingscomputers. De onderhandelingen voor de grootste CAO in de marktsector (340.000 werknemers) zitten muurvast. Vandaag is in de kleinmetaal de laatste gespreks ronde gepland, maar werkge vers en bonden zijn het nog nergens over eens. Vooral voor stellen van de bonden om de personeelstekorten aan te pak ken stuiten op groot verzet van de werkgevers. „Als ze dat vandaag volhou den, gaan we actie voeren", dreigt Anja Jongbloed van FNV Bondgenoten. Dat zal een groot deel van de economie ontrege len, want de kleinmetaal is een bonte verzameling van veel kleine en middelgrote bedrij ven. Loodgieters, metaalbewer kers, fietsenmakers, goud- en zilversmeden en automonteurs vallen eronder. Jongbloed: „Het aantal vaca tures blijft oplopen. Als de voorspelling uitkomt, hebben we straks op elke tien banen één vacature. Die krijgen we ook niet zomaar vervuld, want er is een jarenlange opleiding voor nodig. Nu zijn er slechts 20.000 leerlingen, waarvan er slechts zo'n 12.000 in de sector terechtkomen, want veertig procent haalt het einde van de opleiding niet". FNV Bondgenoten wil daar om een half procent van de loonsom inzetten om nieuwe collega's aan te trekken. Dat geld kan bijvoorbeeld worden gebruikt om de opleiding goed koper te maken. Nu moeten de jongeren in het leerlingwezen een groot deel van hun studie zelf betalen. Jongbloed eist ook dat werk nemers extra loon krijgen voor overwerkuren. Nu krijgen som mige werknemers die uren te rug in tijd. Die mogen ze in een tijdspaarfonds storten om ze daarna ooit op te nemen voor loopbaanonderbreking. „Maar het probleem is dat ze die uren niet kunnen opeisen. Ik vrees dat veel werknemers ze niet mogen opnemen zolang de personeelstekorten blijven be staan. Dan zijn ze die uren dus kwijt" Ook proberen ze volgens haar met allerlei trucjes te bezuini gen op de salarissen. „Werkne mers worden per dag in twee verschillende roosters gezet. Ze moeten 's ochtends een paar uur werken en 's avond een paar uur. Op die manier omzei len ze toeslag die ze moeten be talen voor werken in ploegen diensten. Ook hun loonbod is belachelijk." Ze bieden 1,5 pro cent structureel en twee pro cent eenmalige beloning voor een tweejarige CAO. FNV Bond genoten eist twee keer een structurele verhoging van rond 3,5 procent. Leidse promovendus bepleit zelfsturende teams in bedrijven Zelfsturende teams. Zo heet het nieuw ste speeltje in de wereld van het perso neelswerk. „Het is een hype", meent or ganisatiepsycholoog Robert van Eijber- gen. „Die kan snel weer vervliegen, en dat is jammer." Want zelfsturende teams kunnen voor zowel werkgevers als werknemers veel goeds opleveren. Van Eijbergen concludeert dat in het proef schrift waarop hij morgen promoveert aan de Leidse universiteit. De wegen naar Rome en Kralingen zijn ouder. Maar het idee van zelfsturende teams van werknemers dateert ook al weer van zo'n vijftig jaar geleden. Het Zweedse Volvo maakte er in de jaren ze ventig zelfs internationaal furore mee. Aan de lopende band in de autofabriek deden arbeiders niet langer ieder één simpele handeling, maar gingen ze in groepjes complete auto's maken. Knopen doorhakken deden die teams zelf, terwijl vroeger voor iedere beslis sing werd gekeken naar voorlieden en bovenbazen. De rol van het manage ment werd dus teruggedrongen. Ook de KLM heeft er begin jaren negentig bij de technische dienst mee geëxperimen teerd. Geen van die projecten werd een succes en achteraf begrijpt Van Eijbergen (40) waarom. „Er zijn twee benaderingen van zelfsturende teams. De ene filosofie legt een bedrijf een nieuwe structuur op." Dat 'blauwdruk-denken' loopt op niets uit, omdat mensen zich nu een maal niet zomaar in een nieuw keurslijf laten dwingen. Evenmin kunnen zelfstu rende teams vruchtbaar werken als ze (te) afhankelijk zijn van een omgeving die op de oude voet voortgaat. Daarop is het bij de KLM stukgelopen, vermoedt Van Eijbergen op grond van de vaklite ratuur die hij onder ogen kreeg. Vooral in Scandinavië is een andere me thode geprobeerd. „Daar werd gerede neerd: als we met elkaar praten, komt het wel goed.", legt de promovendus uit. Maar het kwam niet goed. „Zo'n dialoog is wel gezellig, maar omdat lang niet ie dereen de hele bedrijfsvoering kan over zien, is dat gesprek onbegrensd." Dat kan tot de raarste beslissingen leiden. „Democratisch terrorisme noem ik dat." „Ik probeer die twee benaderingen te integreren." De directie moet geen blauwdruk opleggen, maar de nieuwe koers ook niet overlaten aan een Poolse landdag van het personeel. „Het mana gement kiest de hoofdlijn. Die moet worden ingevuld met volledige deelna me van de werknemers." Dat bleek bij de vier ondernemingen waar hij dat in de praktijk bracht nog niet zo eenvoudig. Met een lachje vol zelfspot: „Ik dacht dat ik zou worden ontvangen als bevrijder. Maar de men sen waren aanvankelijk helemaal niet geneigd tot verandering." Bij Airport Se curity op Schiphol gold dat evenzeer als bij het Bredase Monoliet Beton; bij zake lijk dienstverlener WAA' in Maarssen net zo goed als bij het Friese assemblagebe- drijf Europrovyl. En toch was het eindresultaat telkens positief. Zowel voor werkgevers als werknemers. Terwijl de bedrijfskosten daalden, stegen de productiesnelheid en de omzet. Wel tekent Van Eijbergen aan dat het middenkader nogal eens aanhikt tegen zelfsturende teams. „Hun ruimte wordt kleiner. Het carrièrepatroon van die mensen verandert. Iemand die voor man dacht te worden, krijgt te horen dat hij nu een coach is die zijn mensen moet ondersteunen." Zeker nu ziekte en WAO weer hoog op de politieke agenda staan, is het boeiend dat het ziekteverzuim na invoering van de zelfsturende teams bij alle onder zochte ondernemingen terugliep - uitge zonderd één Europrovyl-afdeling, waar het gelijk bleef. Bij WAA daalde het ver zuim met 1 a 2 procent, bij de Monoliet Beton zelfs met vijf. Toch blijken werknemers in zelfsturen de teams niet tevredener met hun werk dan vroeger. Van Eijbergen: „Aanvanke lijk nam de tevredenheid toe. Daarna werden de wensen aan de nieuwe feiten aangepast. Toen zakte het aantal tevre den werknemers weer naar het normale niveau van 70 tot 80 procent van het to taal. Maar op de vraag of ze terug wilden naar de oude situatie, zei bijna iedereen 'nee'." Bierbrouwerij heeft ambitieuze plannen voor de toekomst Grolsch doet niet geheimzinnig meer over z'n marktaan deel: de Twentse brouwerij bezit vijftien procent van de Nederlandse biermarkt.Wanmorgen bij de presentatie van de jaarcijfers, noemde topman Jacques Troch dat percentage. Zonder dat erom gevraagd werd. Vorig jaar behaalde Grolsch een nettowinst van 50,3 miljoen gulden. Dat is vrijwel hetzelfde resultaat als vorig jaar. De net- toomzet daalde met 4,8 procent naar 544 miljoen gulden. Door de natte zomer van '98 daalde de totale Nederlandse bier markt met 2,4 procent. Troch ontvouwde voorts de ambitieuze plannen die de brouwerij voor de komende vijf jaren heeft. Daarbij gaat hij er van uit dat zijn middelgrote brouwerij absoluut zelfstandig blijft. Hij wil Grolsch uit de grijpgrage klauwen van de grote internationale bierconcerns houden. Want de onderneming met z'n wereldvermaarde beu- gelfles is een geliefde prooi. Het Belgische Interbrew deed vorig jaar al een serieuze, maar vergeefse poging. Interbrew liet opgewekt weten dat een nieu we brouwerij niet nodig was, terwijl in de visie van Grolsch die nieuwbouw juist essentieel is voor de continuiteit. 'Zonder nieuwe brouwerij geen Grolsch Bierbrouwerij in de toekomst', benadrukte Troch vanochtend in de Amsterdam ArenA, waar Grolsch huisleverancier is. Hij legde uit dat men in Groenlo toch al voor een vervangingsin vestering van 200 miljoen gul den stond en dat nieuwbouw op één locatie - in Enschede - jaarlijks een besparing van vijf tien miljoen oplevert. De nieuwbouw krijgt een ste vige capaciteit. De doelstellin gen voor de komende vijf jaar zijn dan ook ambitieus: de bui tenlandse afzet moet omhoog van de huidige één naar twee miljoen hectoliter, inclusief het in licentie gebrouwen bier in Engeland en Polen. Het in Ne derland gebrouwen Grolsch moet met een half miljoen om hoog naar drie miljoen hectoli ter. En de totale afzet moet van drie naar vier miljoen hectoli ter. De Nederlandse biermarkt bestaat voor tweederde uit thuisverbruik, eenderde is ho reca. Grolsch' aandeel in het thuisverbruik is twintig pro cent, terwijl dat in de horeca maar tien procent is. De laatste jaren krijgt deze markt echter meer aandacht, vertelde Troch: "We groeien daarin gestaag.' Het oostelijke merk is nummer één in het groeiende segment Grolsch investeert dit jaar 35 miljoen gulden onder meer in de nieuwe brouwerij in Boekelo. van de speciaalbieren. In een paar jaar tijd is het aandeel van twee naar acht procent ge groeid, en die trend zet zich door. Met alcoholvrij bier ging het net andersom. Grolsch zag vorig jaar de afzet in het buitenland dalen, maar door 'een verbetering van de productmix' bleef de bijdrage uit de export op peil. De begin vorig jaar nog veelbelovende af zet in Rusland viel in de tweede helft vrijwel compleet weg, en ook de taxfree-markt stond on der druk. Grolsch wil zich voortaan richten op 'ontwikkelde bier markten.' Die hebben twee be langrijke kenmerken, legde Troch uit: een groeiend seg ment van import-premiumbier en de koopkracht, die het de liefhebber mogelijk maakt duurdere biertjes te drinken. Engeland en Amerika blijven de belangrijkste groeimarkten. De twee landen zijn inmiddels goed voor meer dan de helft van de buitenlandse afzet. Ook Europa, Canada, Australië en Nieuw-Zeeland zijn doelwit van de verhoogde verkoopinspan ningen van Grolsch. De nieuwe strategie gaat ten koste van de aandacht voor Azië en Latijns Amerika. De kantoren in China en Brazilië gaan daarom dicht.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9