Akkoord over Kosovo lijkt nog ver weg Jordaanse volk toont massaal emotie Buitenland Co mme it fa ut Frans 'bloedproces' helpt aids-slachtoffers niet meer Chaos door sneeuwval in wintersportgebieden 'Geen VN-referendum over status Oost-Timor' Ook Husseins begrafenis brengt vijanden bijeen OKEN? VRAAG HET EVEN WHO: Polio volgend jaar uit de wereld )AC 9 FEBRUARI 1999 RTR Reuters cetten Cyprus gaan naar Kreta Griekenland en Cyprus hebben een akkoord bereikt de stationering van Russische luchtafweerraketten van het 5.3OO op het Griekse eiland Kreta. De ministers van defen- n beide landen maakten dit gisteren bekend. De S-300's en ruim twee jaar geleden door Cyprus besteld om de Cy- sche defensiecapaciteit te vergroten. Nadat Turkije met allen had gedreigd als de raketten op het eiland zouden en geplaatst, en de Westerse bondgenoten Griekenland en us onder druk hadden gezet, besloot de Cypriotische presi- Klerides in december de order te annuleren, ater reuzenmeteoor gevonden 111 Noorse onderzoekers hebben in het poolgebied een on- ,r >ese krater van 40 kilometer doorsnee ontdekt, die is ver- i iakt door de inslag van een reuzenmeteoor. De krater ligt a igeveer 200 kilometer ten noorden van Noorwegen. Dat een van de onderzoekers, de geoloog Atle Mörk, gisteren 'd. De inslag moet grote, zij het niet catastrofale gevolgen n iet leven op aarde hebben gehad, zei Mörk. De meteoor I ivee kilometer doorsnee had een snelheid van 30.000 kilo- ii r per uur toen hij naar schatting 150 miljoen jaar geleden ju eg. Van zeven onderzeese kraters is het bestaan bekend, jl er op het land meer dan 150 in kaart zijn gebracht. li ji anse veiligheidsminister weg jNi Een Iraans dagblad meldt dat minister Dorri-Najafa- die verantwoordelijk is voor de binnenlandse veiligheid, is reden. De Teheran Times schrijft dat Dorri-Najafabadi t vervangen door een andere geestelijke, Ali Yunesi. Het af- p in van de minister houdt verband met de betrokkenheid e genten in zijn dienst bij een recente serie moorden op her- 0 ingsgezinden. vooral schrijvers. President Khatami zal Yu- roordragen aan het parlement als nieuwe minister. Yunesi ivan de drie leden van een speciale commissie die de den op liberaal denkenden onderzoekt. troux-boek blijft verboden in België Zf d, fRPENHet boek 'De zaak Mare Dutroux' van de Neder- K e journalist Hans Knoop blijft in België verboden. Het hof eroep in Antwerpen bevestigde gisteren een eerdere uit- A ik dat het werk niet in de handel mag zolang er bepaalde di iges over de Dutroux-slachtoffertjes Julie en Mélissa in n i.Hun ouders vroegen in november 1998 in kort geding erbod vanwege gruwelijke details over het lot van hun n ters. Ze eisten alleen een verschijningsverbod voor België, jl door de kwestie in Nederland niet speelde. e sland kan geen wapens betalen hi old Het Russische leger zal zeker tot 2005 geen geld heb- roor nieuwe wapens, en dient zich daarom toe te leggen op ipareren en moderniseren van de bestaande uitrusting. De sche minister van defensie Igor Sergejev zei dit gisteren, g jev prees daarnaast de regering vanwege haar inspannin- d m het leger 'zelfs in deze moeilijke tijden' te financieren, Zf lemde als voorbeeld het feit dat er geld was gevonden om en larissen te verhogen. Ook slaagde de regering erin geld te re in voor de ontwikkeling van de Topol-M, eenjriieuwe kern- h waarvan de eerste in december werd geplaatst. ladeschot voor niet-zieke vrouw lit en >Ni De 76-jarige Vernal Ohlrich heeft maandag voor een ar htshof in de Amerikaanse staat Nebraska bekend dat hij jaar oktober zijn 74-jarige vrouw heeft doodgeschoten, it hij dacht dat ze een ongeneeslijke vorm van kanker had. utopsie bleek echter dat de vrouw na een operatie wegens larmtumor en chemotherapie geen kanker meer had. Ohl- lield vol dat artsen hadden gezegd dat de kanker zich had zaaid. en dat de vrouw mogelijk de volgende dag niet meer lalen. De vróuw was afgelopen najaar opnieuw in het zie- uis opgenomen met rugklachten. Ze had veel pijn en zei edood wilde. De man had na het doodschieten van zijn w zelfmoord willen plegen, maar zijn pistool haperde. »eling voor Falklands op tafel Afgevaardigden van de Britse Falkland-eilanden en Ar- jnen zouden in Uruguay hebben gepraat over een voorlo- regeling van het conflict tussen Londen en Buenos Aires de eilandengroep. Argentinië moet de claims op de Malvi- Falklands) vijftig jaar 'bevriezen', in ruil voor een bepaalde rezigheid op de eilanden, aldus het Britse dagblad The In- ndenr. De Argentijnse president Menem heeft eerder voor- Id de claims in de ijskast te zetten als Londen over soeve- eit wil praten. Onder de vorige Britse regering mislukten rhandelingen, vooral omdat soevereiniteit onbespreekbaar ar de Britten. In 1982 heroverden zij de eilanden op Argen- dat kort daarvoor een invasie had uitgevoerd. nton wil helpen in Noord-Ierland in-belfast De Amerikaanse president Clinton heeft giste- ijn diensten aangeboden om het stagnerende vredesproces lord-Ierland weer op gang te helpen. Clinton sprak de Brit- emier Blair op de begrafenis van de Jordaanse koning Hus- De Ierse regering heeft gisteren voorgesteld dat de Ameri- se bemiddelaar Mitchell terugkeert naar Ulster. Zijn voor schap droeg ertoe bij dat de Noord-Ierse partijen vorig jaar )ede Vrijdag vredesakkoorden sloten. Dublin en Londen inu met het probleem dat ze een uiterste datum in de ak- den hebben gezet voor de vorming van een eigen Noord regering. Dat proces zit echter vast op de weigering van ristische organisaties om wapens over te dragen. TIQUETTE-LES DEEL 111 DE STOEL Heren schuiven de toelen voor de dames. ste Ms zij op de stoel willen sid iee >aan zitten, tenminste. Willen zij dit niet, moedig hen dan hiertoe aan. Zitten is in het algemeen een prettige bezigheid. Wilt u vervolgens een sigaretje opsteken, zeg dan: 'Heb ik nog één vraagje'. PARUS CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Toen Sylvie Rouy uit het Franse Metz in 1987 een telefoontje kreeg van het ziekenhuis, dacht ze eerst aan een smakeloze grap. Maar nee, de dokter aan de lijn was echt de gynaecoloog die haar twee maanden eerder had geholpen bij de bevalling van haar tweede zoon. En zijn tijding was allerminst geestig: Sylvie Rouy, toen 24 zomers oud, was seropositief bevon den. Sylvie was verbaasd dat de arts haar bloed na de bevalling bui ten haar medeweten had on derzocht op het gevreesde aids- virus. Maar wat haar ronduit verbijsterde, was de wijze waar op dat virus in haar bloed te recht was gekomen. Dat was twee jaar eerder gebeurd in het zelfde ziekenhuis, waar ze toen was bevallen van haar eerste kind. Omdat ze was verzwakt, had de gynaecoloog haar bloed gegeven. Dat was echter be smet. Als vandaag in Parijs het lang verbeide proces begint tegen de politici die verantwoordelijk worden gesteld voor haar lot, ziet Sylvie een oude wens in vervulling gaan. Een aantal me dici werd reeds in 1992 veroor deeld, maar voor Sylvie moeten de echte schuldigen in de poli tiek worden gezocht. Sylvie is een van de 350 slacht offers die aan de basis staan van het unieke proces. Maar ze vormen slechts het topje van een ijsberg: in totaal zijn er 4.200 mensen bij betrokken. Al len kregen in 1985 om de een of andere reden besmet bloed. Honderden zijn al aan aids overleden. De anderen wacht eenzelfde lot. De slachtoffers verwijten de po litici veel meer dan gewone na latigheid. Reeds in maart 1985, zo zeggen zij, bestond er een middel om bloed op het aids- virus te testen. Maar het toeval wilde dat dit middel afkomstig was uit Amerika, en de regering wilde liever een Franse produ cent. Alleen, die test was nog niet beschikbaar. Daardoor gin gen maanden verloren. Het proces is uniek, omdat voor de eerste keer een ex-premier en twee ex-ministers voor de vierschaar worden gesleept we gens wanbeleid. Vriend en vij and zijn het erover eens dat het edele ambt van politicus nooit meer hetzelfde zal zijn als Lau rent Fabius (de premier), Geor- gina Dufoix en Edmond Hervé schuldig worden bevonden. Want welke sterveling zou nog de scepter willen opnemen als hij daarmee gevangenisstraf ris keert? Die angst is precies ook de re den waarom dit proces volgens velen nimmer tot een veroorde ling zal leiden. Het hof bestaat namelijk uit collega-politici. WENEN-WENGEN DPA-AFP-Rtr Zware sneeuwval en strenge kou hebben gisteren op tal van plaatsen in Europa tot chaos geleid. Vooral de traditionele wintersportoorden en de wegen ernaar toe hadden het zwaar te verduren. In het Zwitserse Wengen bedolf een lawine in de nacht van zondag op maandag een bergrestaurant. De eige naar en zijn vrouw kwamen om het leven. De Zwitserse autoriteiten zei den verrast te zijn door de om vang van de lawine in Wengen. Op ongeveer 2.300 meter hoog te is bijna een vierkante kilome ter sneeuw aan het schuiven gegaan. Dergelijke lawines kun nen snelheden tot 350 kilome ter per uur bereiken. Zwitser land heeft vandaag de hoogste alarmfase voor lawines afge kondigd. In wintersportplaatsen in het westen van Oostenrijk zitten al sinds zaterdag zeker 6.000 men sen vast. Populaire plaatsen als St. Anton, Lech - waar de ko ninklijke familie haar winter sportvakantie pleegt door te brengen - en Zürs zijn van de buitenwereld afgesloten door dat lawines wegen hebben be dolven. In het Tiroolse ski-mek- ka Ischgl konden ongeveer 1.500 toeristen die al sinds za terdag zaten opgesloten einde lijk weg. In Tsjechië eisten noodweer en gladheid zeker zes levens. Op de weg tussen Bmo en Praag ontstond 's middags in een sneeuwstorm een ketting botsing, waarbij zeker dertig auto's en enkele vrachtwagens betrokken waren. Een baby liet daarbij het leven. In het zuiden van België kwa men honderden wagens in de sneeuw vast te zitten. Het leger en het Rode Kruis kwamen er aan te pas om mensen die de nacht in hun auto hadden moeten doorbrengen uit hun benarde situatie te halen. Eén automobilist kwam om bij een ongeval. In Mechelen trof de politie op straat een man aan die kennelijk was doodgevro- AMMAN AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Met de begrafenis van koning Hussein in het park van het ko ninklijk paleis te Amman kwam gisteren het einde van een emotionele dag voor het Jor daanse volk. Aan het begin van de middag tilden Husseins zo nen de kist met het lichaam van hun vader op een legerauto. Vanaf de .koninklijke residentie aan de westkant van de stad, toepasselijk Poort van de Vrede genaamd, liep de route naar het vijftien kilometer oostelijker ge legen oude paleizencomplex. Volgens de politie waren er in Amman 800.000 mensen op de been. Elders in Jordanië verza melden zich meer dan een mil joen mensen voor herdenkings plechtigheden. In het centrum van de hoofdstad stond het pu bliek zes rijen dik. Veel mensen hadden hun kinderen meege nomen. De sfeer was kalm. tot het moment waarop de eerste politie-auto's de komst van de lijkstoet aankondigden. Toen ging er een golf van emotie door de rijen. Snikkende vrouwen verbor gen hun gezicht achter hun hoofddoek, mannen hieven hun armen ten hemel. Begeleid door jeeps met soldaten van zijn persoonlijke garde, pas seerde de auto met het lichaam van de koning, de kist overdekt met de Jordaanse nationale vlag. Verderop in dè straat drong het volk op, wilde het de kist aanraken. Duizenden sol daten hadden hier en daar gro te moeite de orde te handha ven. Na aankomst van de stoet bij het paleis werd de koning opge baard in de troonzaal. Daarna Daardoor lijkt de zaak een beet je op die tegen de Amerikaanse president Clinton. Maar er is één verschil: in Frankrijk zijn vrijwel alle politici op de hand van Fabius. Op een enkeling na schaart zelfs 'rechts' zich achter de socialist. Het idee: een poli ticus is verantwoordelijk voor zijn beleid maar niet schuldig aan de gevolgen daarvan. Dat een politicus door collega's wordt berecht, is voor de slachtoffers erg. Dat de procu reur zelf het nut van de zaak niet zegt te zien is schrijnend. Maar dat zij zelf niet eens als belanghebbenden in de rechts zaal toegelaten worden, is voor de slachtoffers ronduit onaan vaardbaar. De kans is groot dat zij na deze zaak een nieuw pro ces moeten aanspannen: tegen de Franse staat bij het Europese Gerechtshof. Fabius beklaagt zich er intussen over dat hij als een halve crimi neel wordt afgeschilderd. ,,Hoe kan ik mijn kinderen straks nog in de ogen kijken", vroeg hij. Die opmerking was voor Sylvie Rouy een schijnheiligheid te veel. ,,En mijn kinderen dan? Mijn zoon van 14 heeft grote problemen op school. De psy chiater zegt dat die voortkomen uit een gevoel van schuld. En ja, hij heeft me eens gezegd: „Ma ma, als ik die dag niet was ge boren, was jij nu niet ziek ge weest". Contactgroep houdt druk op de ketel De vredesconferentie over Kosovo in het Franse Ram- bouillet verloopt moeizaam. Daarom heeft de Contact groep voor het voormalige Joegoslavië voor eind deze week een extra ministersbijeenkomst belegd. De zes lan den van de Contactgroep hopen zo extra druk op de strijdende partijen uit te oefenen om in Frankrijk tot een vredesakkoord te komen. PRISTINA/RAMBOUILLET Met hetzelfde doel voor ogen keerde de Franse minister van buitenlandse zaken Védrine gisteren onverwacht vroeg te rug op het kasteel van Ram- bouillet. Hij zou zich, samen met zijn Britse collega Cook, pas vandaag weer persoonlijk gaan bemoeien met de vredes- geprekken. De Albanese en Servische de legaties bogen zich voor de tweede dag over het vredesplan dat de Contactgroep voor de opstandige Servische provincie heeft opgesteld. Maar onderte kening van een akkoord lijkt voor beide partijen nog ver weg. De Joegoslavische premier Bulatovic verklaardde dat de Servische delegatie in Ram- bouillet niet bevoegd is om be sluiten te nemen. „Zij heeft geen enkel mandaat om over wat dan ook te beslissen. Daar om kan uitsluitend worden ge praat. De beslissingen worden genomen op de enige lokatie waar dat mogelijk is: in Belgra do", aldus Bulatovic. De Joegoslavische regering is formeel niet aanwezig in Frank rijk. De delegatie valt onder de verantwoordelijkheid van de re gering van de deelrepubliek Servië, waarvan Kosovo een provincie is. De Servische delegatie wei gerde ook op de tweede dag di rect met de etnische Albanezen te onderhandelen. De interna tionale bemiddelaars Hill, Pe- tritsch en Majorski pendelen heen en weer tussen de twee delegaties op verschillende ver diepingen. Na het eerdere akkoord dat Kosovo nog drie jaar onder Ser vische controle zal blijven, kwa men de Albanezen met drie nieuwe eisen. Zij willen een eenduidige definitie over de uiteindelijke status van Kosovo, de organisatie van een natio naal referendum over deze sta tus na de afgesproken drie jaar én ondertekening van het even- meel in Rambouület te bereiken akkoord door de NAVO. Indonesië ontkent Portugees bericht trok een lange stoet buitenland se gasten voorbij. Onder hen waren koningin Beatrix en pre mier Kok. De koningin kon maar een deel van de begrafe nisplechtigheid bijwonen. De dienst in de moskee en de ei genlijke teraardebestelling wa ren volgens een islamitische traditie niet toegankelijk voor vrouwen. Ze waren wel welkom bij de receptie na afloop, en bij een speciale ontvangst door Husseins weduwe, koningin Noor. NEW YORK-SYDNEY ANP-Rtr Er komt geen referendum on der VN-toezicht in Oost-Timor over de toekomst van het ge bied. De Indonesische minister van buitenlandse zaken Ali Ala- tas zei dit na twee dagen van overleg met zijn Portugese col lega Jaime Gama bij de Verenig de Naties in New York. Alatas weersprak Gama, die optimistisch had gemeld dat Indonesië instemt met een refe rendum onder auspiciën van de VN over autonomie voor Oost- Timor. Dat zou al in augustus kunnen worden gehouden. Als autonomie wordt verworpen, zou Oost-Timor door Portugal en de VN worden bestuurd tot de onafhankelijkheid en de ver kiezingen, aldus Gama. AMMAN AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Jordanië en de wereld hebben koning Hussein bin Talal gisteren op indruk wekkende wijze de laatste eer bewezen. De begrafenis van de koning bracht staatshoofden en regeringsleiders uit meer dan vijftig landen naar Amman en een paar onverwachte ontmoetingen tussen politieke tegenstanders zou kun nen wijzen op een nieuwe sfeer van ver zoening in het Midden-Oosten. De man in het nieuws was gisteren zon der twijfel Hafez al-Assad. Op het laatste moment had de Syrische leider besloten naar Amman te vliegen voor de begrafe nis van zijn eeuwige vijand. Geflankeerd door zijn vice-president en zijn minister van buitenlandse zaken, stond de Syri sche leider opmerkelijk lang stil voor de baar. Hij hief zijn handen en zijn lippen lispelden een gebed. Onmiddellijk na de teraardebestelling was Assad de eerste van de vele honder den die de nieuwe koning Abdallah II condoleerden. De twee omhelsden el kaar alsof er tussen hun landen louter vriendschap had bestaan. Daarna on derhield de Syrische president zich eni ge tijd met prins Hassan, de man die ko ning zou zijn geweest als Hussein hem niet kort voor zijn dood opzij had gezet. Assad, kwaad over Jordanië's toenade ring tot Israël, had vorige maand al laten blijken dat het tijd werd voor enige dooi. Hij belde toen koning Hussein, na diens aankomst uit de Verenigde Staten. Assad verlaat zelden zijn land. De laatste keer dat hij Jordanië bezocht, was in 1983. De Syrische president maakte nu van zijn bezoek gebruik om ook Bill Clinton te spreken. Gisteravond ontmoetten ze el kaar op het vliegveld van Amman. De Amerikaanse president woonde Hus seins begrafenis bij in gezelschap van zijn voormalige collega's Bush, Carter en Ford. Assad sprak gisteren ook uitge breid met de Jordaanse minister-presi dent, Fayez Tarawneh. Er waren andere, voorzichtige tekenen van ontspanning, geheel in de geest van de overleden koning. De Israëlische pre sident Weizman schudde de hand van Naif Hawatmeh, leider van het radicale Democratische Front voor de Bevrijding van Palestina (DFLP). Hawatmeh stapte op de president af en zei: ,.U bent een man van vrede, die streeft naar vrede in het Midden-Oosten". Weizman ant woordde dat hij hoopte dat Syrië en Li banon samen met Israël het vredespad zullen bewandelen. Hawatmehs groep heeft zich steeds fel gekant tegen het Os lo-vredesproces tussen de PLO en Israël, al lijkt de leider zelf de laatste paar jaar wat gematigder geworden. De handdruk van Weizman viel niet in goede aarde bij premier Netanyahu en minister van buitenlandse zaken Sha ron, die ook deel uitmaakten van de 23 man sterke Israëlische delegatie. Het was de zoveelste botsing tussen Israëls premier en de flamboyante president. Koning Abdallah sprak korte tijd met Netanyahu, schudde hem hartelijk de hand, maar hield hem op een afstand. Er was daarentegen een omhelzing voor Israëls oud-minister van defensie Mor- dechai, die aan het hoofd van een nieu we centrumpartij bij de verkiezingen van 17 mei een gooi doet naai' het pre mierschap. Mordechai zorgde er zorg vuldig voor dat hij lang in beeld bleef, zodat het Israëlische volk, dat de plech tigheid massaal via de televisie volgde, goed zou weten hoe cje verhoudingen liggen. Er waren meer tekenen van verandering in het Midden-Oosten. Koeweit stuurde kroonprins en premier Sa'ad al Abdallah al-Sabah, in een gebaar van verzoening. De Koeweiti's hebben het koning Hus sein lang kwalijk genomen dat hij niet duidelijker partij koos tegen Irak in de Golfoorlog van 1991. Irak was in Amman vertegenwoordigd door een hoge dele gatie onder leiding van vice-president Taha Mohieddin Ma'arouf. Maar er wa ren wat de Iraki's betreft geen tekenen van verzoening met hun vijanden onder de Arabische en westerse leiders. Het was lange tijd onzeker of de Russi sche president Boris Jeltsin zou komen, maai' uiteindelijk was hij er toch. Tegen het advies van zijn artsen, die hem had den verboden te vliegen. Jeltsin maakte een allesbehalve gezonde indruk. Aan beide armen ondersteund daalde hij de vliegtuigtrap af en bij het paleis had hij grote moeite zijn auto uit te komen. Hij wankelde de treden naar de paleisin gang op, maar kon daarna niet verder. Koning Abdallah verloste hem uit zijn penibele situatie door hem tegemoet te treden. Daarna keerde de Russische lei der ijlings terug naar het vliegveld. Opvallend was verder dat koning Abdal lah en de afgewezen kroonprins Hassan er alles aan deden om het Jordaanse volk duidelijk te maken dat ze elkaar geen kwaad hart toedragen. De hele dag waren ze in elkaar gezelschap en bij de receptie na afloop van de begrafenis ontvingen ze samen de eindeloze stroom buitenlandse gasten. De voormalige Portugese overzeese provincie Oost-Ti mor werd in 1975 bij Indonesië ingelijfd. Jakarta heeft er een schrikbewind gevestigd, maar de nieuwe Indonesische rege ring overweegt een andere sta tus voor deze provincie tegen wil en dank. Ook ging Jakarta deels in op de internationale druk om de rebellenleider Xanana Gusmao vrij te laten. Gusmao's gevan genschap wordt omgezet in een vorm van huisarrest in de buurt van de Cinpinang-gevangenis in Jakarta. Dat gebeurt morgen, zo liet een gevangenisfunctio naris vandaag weten. Gusmao werd eind 1992 gearresteerd en later tot twintig jaar veroor deeld vanwege zijn verzet tegen Indonesië. GENEVE BOB KROON CORRESPONDENT Poliomyelitis, de beruchte 'kin derverlamming', is hoogstwaar schijnlijk tegen het eind van volgend jaar voorgoed van de aardbodem verdwenen. Met dit nieuws verwelkomde Gro Har lem Brundüand, directeur-ge neraal van de Wereld Gezond heidsorganisatie (WHO), van daag Hillary Clinton bij haar bezoek aan de organisatie. Na pokken wordt polio de tweede volksziekte die door de WHO is bedwongen. In 1988 circuleerde het poliovirus nog op alle continenten, behalve Australië. In 1992 werd Neder land nog getroffen door een be perkte epidemie in een ge meenschap die om godsdien stige redenen vaccinatie had geweigerd. Vorig jaar had men alleen in Pakistan, India, Nigeria, Liberia en Congo het virus nog niet volledig bedwongen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7