Bevolkingsconferentie maakt balans op Afghanen kerej terug naar de Middeleeuwei Conservatief Amerika jaagt nu weer op 'Clinton de verkrachter' Buitenland DINSDAG 9 FEBRUARI 1999 In Den Haag blikken 120 landen tentg op 'Cairo Vandaag begint in Den Haag een internationale bevol kingsconferentie waar een tussenbalans wordt opge maakt van wat er tot nu toe terecht is gekomen van 'Cai ro'. In de Egyptische hoofdstad werd in 1994 een zestien hoofdstukken tellend actieplan aanvaard waarin voor twintig jaar de hoofdlijnen werden vastgelegd voor een 'duurzame bevolkingsontwikkeling'. Volgens velen was Cairo een keerpunt, maar er moet nog veel gebeuren. ro was een keerpunt. Werd daarvóór het bevolkingsvraag stuk op een wat geïsoleerde en min of meer dwangmatige ma nier aangepakt - denk maar aan de transistorradiootjes die je in India kreeg als je geen kinderen nam na Cairo is dat veran derd. Niet alleen werd het be volkingsvraagstuk in een breder verband gebracht met andere zaken als onderwijs, voorlich ting en vrouwengelijkheid, maar werd ook het recht bena drukt op een vrije keuze die met name vrouwen hebben. Willen ze kinderen? Wanneer? Hoeveel?" Het recht op 'reproductieve en seksuele gezondheid', heet het in het jargon. Maar een vrije keuze kunnen maken, houdt in dat er iets te kiezen valt. Dat be tekent allereerst scholing en in formatie. Bijvoorbeeld geïnfor meerd worden over anti-con ceptie, over de gevolgen van 'onveilig vrijen'. Vervolgens moeten de middelen - denk aan condooms - ook beschikbaar zijn. Ten slotte moeten zwange re vrouwen terug kunnen vallen op deskundige hulp. Van alle onderwerpen die in Den Haag worden geëvalueerd, is dit een van de belangrijkste. En het is tegelijkertijd het item dat de meeste controverse zal oproe pen. Voor het concretiseren van de bevolkingsprogramma's is geld nodig. In Cairo werd bepaald dat daarvoor in 2000 zeventien miljard dollar beschikbaar zou moeten zijn: 5,7 miljard op te hoesten door de rijke landen en 11,3 miljard door de ontwikke lingslanden. Maar daarvan is niet veel terecht gekomen. On derzoek heeft inmiddels aan het licht gebracht dat de donor landen ongeveer eenderde van de 5,7 miljard hebben toege zegd, de arme landen tweeder- DEN HAAG-BRUSSEL GERARD CHEL Dat vindt ook Wout Meijer, di recteur van het Wereld Popula tion Fund (WPF). „We moeten bijvoorbeeld af van de mythe dat kinderen in ontwikkelings landen worden gezien als oude dagsvoorziening. Dat de vrou wen daarom tien kinderen of meer willen. Onderzoek wijst het tegendeel uit: vrouwen wil len helemaal niet zo veel kinde ren. Als ze de keuze hebben, beperken ze het kindertal tot vier of vijf." Meijer voelt zich soms een roe pende in de woestijn. Vindt dat maatregelen en voorzieningen om de groei van de wereldbe volking te laten afnemen, on voldoende aandacht krijgen, dat er nog steeds landen zijn die te weinig prioriteit toeken nen aan het creëren van basis voorzieningen voor hun bur gers, zoals een goede gezond heidszorg. Rapporten van de UNFPA wijzen uit dat een snel le bevolkingsgroei en een hoog kindertal de ontwikkeling van een land afremmen en de ar moede laten voortbestaan. „Het is een weerbarstig thema, maar het gaat wel om een van de meest structurele proble men. Mensen zijn de motor van een land: als dat 'op orde' is, komt economische groei van zelf. Kijk maar naar Zuid-Azië." Het WPF is de Nederlandse 'vertegenwoordiger' van de UNFPA, het bevolkingsfonds van de Verenigde Naties, orga nisator van de conferentie. De ze week blikt de UNFPA, samen met vertegenwoordigers uit zo'n 120 landen, terug op de top in Cairo. Wat is er sindsdien bereikt, wat moet er nog gebeu ren? Nog weinig, luidt het ant woord op de eerste vraag, nog veel op de tweede. Toch over heerst optimisme.Meijer: „Cai- „We moeten af van de mythe dat kinderen in ontwikkelingslanden worden gezien als oudedagsvoorziening. Dat de vrouwen daarom tien kinde ren of meer willen. Onderzoek wijst het tegendeel uit: vrouwen willen helemaal niet zo veel kinderen. Als ze de keuze hebben, beperken ze het kindertal tot vier of vijf." foto reuters corinne dufka de van hun 11,3 miljard. Bij lan ge na niet genoeg. Vandaar dat ook dit in Den Haag hoog op de agenda staat. Tot slot zal worden nagegaan wat er terecht is gekomen van afspraken over het ongedaan maken van de achterstand die vrouwen hebben. „Ontwikke ling kan niet duurzaam zijn als vTOUwen niet de garantie heb ben op gelijke rechten en de zelfde status als mannen", her haalde Nafis Sadik, hoogste baas van de UNFPA, vorige week tijdens een internationale bijeenkomst voor parlementari ërs. „Vrouwen wordt nog steeds het recht ontzegd op funda mentele zaken als het hebben van grond, maar tegelijkertijd zijn zij wel verantwoordelijk voor ons voedsel. Ze werken op het land. handelen op de markt, koken en zetten het eten op tafel." In het verlengde hiervan moet voortdurend worden gehamerd op voldoende onderwijsmoge lijkheden voor meisjes. Eerder dit jaar stelde Unicef, het kin derfonds van de VN (overigens om onduidelijke reden niet be trokken bij de bevolkingsconfe rentie) al vast dat 'het sterftecij fer van kinderen onder de 5 jaar met tien procent daalt als een meisje één jaar langer naar school gaat'. Ze trouwt ook la ter en krijgt minder kinderen. „We moeten ook af van de voorkeursbehandeling die zo nen krijgen", aldus Sadik. Vol gens haar heeft het niet uitvoe ren van het actieplan van Cairo 'dramatische gevolgen'. „Niet alleen zal de bevolking nog sneller groeien, ook zal het aan tal ongewenste zwangerschap pen stijgen, evenals de kraam- vrouwsterfte. We gaan de dis cussie niet overdoen." Dat zegt ook de voorzitter van de conferentie, de Nederlandse ambassadeur bij de NAVO, dr. Niek Biegman. Hij was in Cairo een van de co-voorzitters en mede onder zijn leiding werden op gevoelige onderwerpen als abortus, gebruik condooms, vruchtbaarheid, compromis teksten geschreven waarmee ie dereen kon leven. Met name de rol die het Vaticaan in 1994 speelde, kwalificeerde Biegman indertijd als 'dirty tricks'. Maar bij de komende discussie over het slotdocument van 'Den Haag' - waarin aanbevelingen worden gedaan waar de ko mende jaren het accent op moet liggen - zal het Vaticaan niet opnieuw fel van leer trek ken en blokkades opwerpen, zo denkt Biegman. Dat verwacht hij wel van een sterke anti-abortus lobby uit de VS, waar volgens Biegman met name onder conservatieven steeds meer verzet komt tegen de UNFPA en haar 'te progres sieve' programma's, waarin bij voorbeeld soms ook de mor- ning-after pil is opgenomen. De diplomaat vindt het jammer dat die hetze bestaat. „Familieplan ning en abortus worden ten on rechte op één hoop geveegd." PUL-E-CHARKHI KATHY CANNON Gehuld in een smerige bruine deken tegen de winterkou wrijft Gul Mohammed over de rechterhand die hij binnen kort zal moeten missen. Hij is op diefstal van bijna 120 gul den betrapt en tot amputatie veroordeeld. In afwachting van het vonnis wordt hij vast gehouden in de Pul-e- Charkhi-gevangenis, aan de rand van de Afghaanse hoofd stad Kabul. Mohammed erkent dat hij het bedrag van een buurman heeft gestolen, maar voert ter verontschuldiging aan dat hij het deed om zijn negen kinde ren te kunnen voeden. De Ta liban-rechters hebben hier echter geen boodschap aan: van dieven wordt een hand of een voet geamputeerd, en in ernstige gevallen beide. Moor denaars worden in het open baar terechtgesteld, personen die minder zware overtredin gen begaan worden publieke lijke gegeseld. In het Taliban-recht staan op het knippen van een baard vijf zweepslagen en maximaal drie weken gevangenisstraf. Ook het spelen van muziek is verboden, evenals het bezit van een videorecorder of boe ken die buiten Afghanistan zijn gepubliceerd. Vrouwen die tijd doorbrengen in gezel schap van een man die niet tot de directe familiekring be hoort, riskeren honderd zweepslagen. Dezelfde straf geldt voor vrouwen die zich in het openbaar niet fatsoenlijk kleden, dat wil zeggen niet de verplichte 'burqua' - een van de kruin tot de tenen vallende jurk met vitrage voor de ogen - dragen. De directeur van Pul-e- Charkhi, Maulvi Sharifuddin, is een fervent aanhanger van het systeem: „Voordien had den we meer misdadigers, meest dieven, maar het pu bliekelijk straffen van mensen en geselen van vrouwenfl de mensen geleerd, en nj luisteren ze." De amputaties vinden, nj alle andere bestraffingen regio van de hoofdstad, J in het voetbalstadion into bul. De dieven worden n[ een bestelwagen naar h dion gebracht en door ai lances afgevoerd. Artsen# blauwe kiel en met een genmasker voor dienen 1 doving toe voor de ampi| worden uitgevoerd. Moordenaars worden dof milieleden van hun slactf fers terechtgesteld. De fa leden hebben krachtens^ lamitische wet, de shai recht de misdadiger g verlenen. In dat geval k zij recht doen gelden opfei financiële schadevergoef Er wordt echter zelden cj nooit van die regeling g gemaakt. Niet alle straffen zijn duifr gedefinieerd. Zo kwam of langs een college van gea lijken in Kandahar, de z( van het Taliban-bewindI een om zich te beraden! vraag hoe homoseksuele! straft moeten worden. A vankelijk was het plan di schuldigen tot de nek in| zand te begraven, om vey gens een stuk muur op zf laten vallen. Uiteindelijk! echter besloten ze voort! muur te plaatsen en die» een tank omver te latenf Na een half uur wordt h puin verwijderd. In het gl de gestrafte nog leeft, ga verder vrijuit. Sommige Afghanen zeg dat de benadering van d ban vruchten afwerpt: zt hoeven zelfs hun deuren langer te sluiten. Andere wen van de straffen en h bliekelijke karakter daan In januari werden in hel trum van Kabul de geart teerde handen en voeten verscheidene dieven aan kele bomen gehangen. WASHINGTON «JOHN WANDERS Soms bellen Regelmatig bellen Vaak bellen Je koopt per maand 0 minuten 30 minuten voor 15,- 120 minuten voor 30,- Daarna betaal je per minuut ƒ1.- 0,50 0,25 Ongebruikte belminuten neem je mee naar de volgende maanden. Bij betaal je dus wat je belt. De meeste contracten van 3erzijn direct opzegbaar. o.a. bij: BelCompany, T for Telecom, Telepact, Phonehouse, Let's Talk, Telemasters, Telecom Today, Radio Modern, BCC, Foka-Kinorama, Info Europa Foto, de Block, Kijkshop, Kral Fotostore, Foto Klein, Combifoto, Filmpost, Flandria, Scheer Foppen en meer dan 200 andere officiële verkooppunten van Wil je meer weten over Bel me dan: 0800-7123 of zoek me op www.ben.nl. Met de groeten van Ben" een nieuw mobiel netwerk CORRESPONDENT Nu het einde van de Lewinsky-affaire na dert, lijken Bill Clintons felste tegenstan ders met dubbele inspanning op jacht naar een nieuw seksschandaal dat de Democra tische president dan toch eindelijk de nek zou moeten breken. Haalden ze een maand geleden tevergeefs Bobbie Ann Williams van stal, de vrouw die al zeven jaar beweert dat Clinton een kind bij haar verwekte, nu duwen ze Juanita Broaddrick weer naar de voorgrond. Broaddrick beweerde ooit dat Clinton haar in 1978 'op brute wijze' ver krachtte. Evenals Williams is Broaddrick inwoonster van Arkansas. En net als bij Williams voert het incident waarover Broaddrick sprak te rug naar de tijd dat Bill Clinton nog actief was in het politieke leven van die staat. Hij was minister van justitie van Arkansas en stond - toen net de 30 gepasseerd - op het punt te worden verkozen tot de jongste gouverneur in de Verenigde Staten. Broaddrick heeft bij verschillende gelegen heden beschreven hoe Clinton haar de kle ren van het lijf rukte, hoe hij in haar lip beet en hoe hij haar met geweld verkracht te. Haar claim werd ondersteund door een verklaring van een verpleegster die haar daarna zou hebben behandeld voor haar verwondingen. Een probleem voor Clin tons vijanden is dat Broaddrick zelf de ver krachting even zo vaak heeft ontkend als bevestigd. Volgens vrienden van de vrouw is zij bang dat haar zakelijke belangen gevaar zullen lopen. Broaddrick bestiert twee bejaarden tehuizen in Arkansas en is zowel voor de fi nanciering daarvan als voor haar vergun ningen afhankelijk van de staat. Anderen beweren dat Clinton haar zwijgen heeft af gekocht. Clinton verklaarde vorig jaar on der ede dat hij nooit van zijn leven onge wenst seksueel gedrag vertoond heeft je gens wie dan ook. „Ik heb nog nooit een vrouw seksueel lastig gevallen en ik zou dat ook nooit doen", aldus Clinton. Het conservatieve dagblad The Washington Times kreeg onlangs de geluidsband in handen van een gesprek dat Broaddrick eind 1997 voerde met twee privé-detectives uit Dallas, Texas. Broaddrick, die niet op de hoogte was van het feit dat haar woorden werden opgenomen, zei tegenover de de tectives dat haar verhaal zo afschuwelijk was dat zij het niet wenste te herhalen. „Vreselijke, vreselijke, vreselijke dingen. Ik kan er niet over praten", aldus Broaddrick. Op de vraag wat ze zou doen als ze mocht worden gedagvaard, antwoordde de vrouw: „Ze zullen niets uit mij krijgen. Het spijt me. Het is allemaal zeer persoonlijk. We hebben het over iets dat twintig jaar gele den plaatsvond. Ik zal alles ontkennen." Broaddrick werd vorig jaar april verhoord door agenten van de FBI. In de verslagen van aanklager Kenneth Starr - die Monica Lewinsky's relatie met Clinton onder zocht - keert zij terug onder het pseudo niem 'Jane Doe nummer 5'. Broaddrick werd volgens The Washington Times eind De Republikeinen grijpen in hun jacht op Clinton terug op een vermeende verkrachting^ 1978. foto reuters win' vorig jaar ook ondervraagd door juristen die het team van aanklagers ondersteunen in de lopende rechtszaak tegen Clinton in de Amerikaanse Senaat. Volgens het dag blad, dat nauwe banden onderhoudt met de Republikeinen, speelt haar verhaal een belangrijke rol in de verbetenheid waarmee het team van de Republikeinse afgevaardig de Henry Hyde jacht maakt op Clinton. De Republikeinse havik Tom DeLay, afge vaardigde uit Texas en een van de leiders in het Huis van Afgevaardigden, zei ooit 'dat er wel eens 67 stemmen uit de lucht zou den kunnen vallen als de Senaat voldoende tijd zou steken in het bestuderen van het bewijsmateriaal tegen de president'. De Se naat kan Clinton uitsluitend met een twee derde meerderheid, ofwel met minii stemmen, veroordelen en daarmeei ambt zetten. Vooralsnog is er geens van kans dat 67 senatoren zullen ste voor een veroordeling van de presid Volgens The Washington Times hee Witte Huis deze week getracht druk oefenen op de Amerikaanse nieuws: Fox News Channel om een verhaalt Broaddrick niet uit te zenden. Ooko NBC heeft zo'n verhaal op de plank De advocaat van Broaddrick bevesD teren dat zijn cliënte afgelopen maa interview heeft afgestaan aan NBC-* geefster Lisa Myers. Het is vooralsni duidelijk of, en zo ja wanneer, NBCl terview zal uitzenden.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 6