Eigen huis voor lage inkomens Nieuw: beleggen voor spaarders. ietdijk: 'En nou ben ik de engerd' Binnenland Soep, koffie en broodjes Zalm wil stevig korten op steun aan boeren Herfkens wil bedrijven belonen voor investeren in arme landen Paspoort prostituee bij politie Het Postbank WinstVastPlan. Direct deelnemen? Bel 0800-1999. De Postbank. Van 15 miljoen mensen. iC 9 FEBRUARI 1999 jtraffen voor xtc-bende De rechtbank in Haarlem heeft gisteren elf leden van fode die op grote schaal handelde in drugs als xtc en Xeroordeeld tot straffen tot zeven jaar. Een speciaal poli- !h begon onder de codenaam Goudhaantje in het najaar 1)7 met het onderzoek. In de loop van vorig jaar werden ïen mensen gearresteerd en 130.000 xtc-pülen, 440 kilo hnine. ruim 500 vaten aan chemische vloeistof en zo'n Bjoen gulden aan contant geld in beslag genomen. De je straf was voor een 41-jarige Haarlemmer, volgens de jank de bendeleider. Bij zijn buurvrouw is zo'n twee mil- Hden aan contant geld teruggevonden dat met de drugs- I zou zijn verdiend. enoord-fan vrijgesproken j«. Een 28-jarige Feyenoord-supporter uit Zwijndrecht is jn in Haarlem vrijgesproken van deelname aan de voet- jen op 23 maart 1997 in Beverwijk. Bij die rellen kwam hpporter Carlo Picornie om het leven. Volgens een andere bord-fan was de verdachte aanwezig op het weiland langs Waar voetbalsupporters van Ajax en Feyenoord massaal laar op de vuist gingen. Bovendien zou hij te zien zijn op fcoband van een deel van de vechtpartij die een bewa- kmera van Rijkswaterstaat heeft opgenomen. De man iltijd ontkend op het weiland te zijn geweest. Zijn proces jerder aangehouden om de videobeelden nog eens nader ijken. Politierechter Monster oordeelde maandag dat niet getoond dat de man daadwerkelijk op het 'slagveld' is ge- inet wil vuilniswagens op LPG g> Huisvuilauto's en andere reinigingsvoertuigen moe st op LPG rijden in plaats van op diesel. Het kabinet wil meenten afspreken dat zij voor gas kiezen als ze nieuwe aanschaffen. Daarvoor komt mogelijk een subsidierege ls bij stads- en streekbussen. Voor bussen op LPG hoeft ïotorrijtuigenbelasting te worden betaald. Er rijden nu 120 bussen met gasmotoren en er zijn er zeventig be- )ok bekijkt het kabinet hoe gebruikers van bestelwagens bedrijven kunnen worden gestimuleerd om niet meer op :e rijden. ent aangehouden voor ontucht iem De politie heeft gisteren een 51-jarige oud-docent christelijke scholengemeenschap Oude Hoven in Gorin- langehouden wegens ontucht met vrouwelijke leerlingen 84 tot aan zijn ontslag wegens intimidatie en ongewenste eiten in 1995. Drie oud-leerlingen deden eind vorig jaar te van ontucht bij de politie. Het bestuur deed destijds angifte omdat dit volgens rector Post niet het beleid van Dol was. Hij vindt het desalniettemin een goede zaak: dat irschijnlijk toch strafvervolging plaatsvindt. De docent lijn ontslag destijds niet aangevochten. pleeghuisafdeling in ziekenhuizen' Oudere patiënten die in het ziekenhuis moeten wachten ze naar een verpleeghuis kunnen, zouden op een aparte eghuisafdeling in het hospitaal moeten worden opgevan- cute wachüijstproblemen worden daarmee deels opge- Dvendien hoeven de ouderen zo minder gebruik te ma tt dure ziekenhuisbedden. Dat vindt Initiatief, een sa- erkingsverband van een groot aantal ziekenhuizen, ver- iuizen, verzorgingshuizen en RIAGG in Oostelijk Zuid- irg (OZL), de regio rond Heerlen en Kerkrade. De enorme zing en de sociaal-economische achterstanden hebben )d in dit gebied hoog doen oplopen. De wachtlijsten zijn Dt drie keer zo lang als het Nederlandse gemiddelde. lervragen over MSD-reclame M: De Haarlemse farmaceut MSD maakt in de landelijke iden verboden publieksreclame voor het cholesterolverla- medicijn Zocor, stelt SP-Kamerlid Kant in vragen aan mi- Borst van volksgezondheid. In de advertenties biedt MSD milligram Zocorpil aan met een zogenoemde breukgleuf oor niet hoeft te worden bijbetaald. Dat geldt als altema- or de tien milligrampil van hetzelfde middel dat wel een bijdrage vergt. Publieksreclame op receptgeneesmiddelen elijk verboden. MSD was vanochtend onbereikbaar voor lentaar. oolkosten havo en mbo het hoogst ag» Ouders met kinderen op het havo en het middelbaar psonderwijs (mbo) betalen de meeste schoolkosten, ■scholieren kosten ouders gemiddeld 1050 gulden per jaar. iet mbo betalen de ouders gemiddeld 1375 gulden per i beide gevallen zijn de schoolkosten ruim 200 gulden ho- n in 1990. Dat blijkt uit eqn onderzoek van het Nationaal ïut voor Budgetvoorlichting (NIBUD). ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Amsterdam Ben Drachstra van het Leger des Heils is meer dan welkom bij de daklozen bij het Magna Plaza winkelcentrum in Amsterdam. Drie maal in de week rijdt hij met de Soepbus en voorziet hij de mensen die op straat leven van soep, koffie en broodjes. Tot nu toe leek het een zachte winter te worden, maar na de sneeuwbuien en de nachtvorst van de laatste dagen wordt er reikhalzend naar zijn bus uitgekeken. Mensen die er erg slecht aan toe zijn, neemt Ben mee naar de nachtopvang aan de Oudezijds Voorburgwal. foto anp evertelzinga brussel marc peeperkorn correspondent De inkomenssteun voor de boeren in de Europese Unie moet omlaag. Volgens minister Zalm van financiën bestaat daar 'grote overeenstemming' over tussen de EU-bewindslie- den van financiën. „Je kunt moeilijk één ondernemers- groep permanent bijstand blij ven verlenen. We kunnen niet vasthouden aan inkomens steun voor de boeren." Het afbouwen van de Euro pese inkomenssubsidie treft volgens het Landbouw Econo misch Instituut (LEI) de Neder landse boeren direct in hun portemonnee. Het nadeel kan oplopen tot tienduizenden gul dens per jaar, waarbij vooral rundveehouders en melkvee houders getroffen worden. Zalm meent evenwel dat de EU-steunverlening niet meer van deze tijd is. „We hebben dat bij de scheepsbouw en de kolenmijnen ook stopgezet. Wat mij betreft, komen we uit eindelijk tot een volledige libe ralisering van de Europese landbouw." De minister besprak gisteren met zijn EU-collega's de her vorming van het Europese landbouwbeleid in de komende jaren. De Europese Commissie het dagelijks bestuur van de EU stelt voor de prijssubsidies voor melk, vlees en granen te verlagen met maximaal dertig procent. Om dat leed voor de boeren te verzachten, bepleit de Commissie directe inko menssteun, die voor de Neder landse agrariër kan oplopen tot ruim dertig mille per jaar. De ministers van financiën achten deze regeling te riant en willen de steun geleidelijk afbouwen. Frankrijk stelt voor het steun bedrag met drie procent per jaar te verminderen. Over het precieze percentage bestaat evenwel nog geen overeen stemming. Nederland steunt het streven echter volop om de EU-landbouwuitgaven (negen tig miljard gulden per jaar) be heersbaar te houden. Alleen Spanje en Ierland zijn volgens minister Zalm mordicus tegen. Over twee weken komen de Eu ropese landbouwministers bij een. Zalm verwacht niet dat die een akkoord zullen sluiten dat de landbouwuitgaven verder omhoog stuwt. Uiteindelijk be slissen de regeringsleiders eind maart in Berlijn over het totale EU-budget inclusief de finan ciering ervan voor de komen de zeven jaar (2000-2006). De belangen van de verschillende lidstaten zijn groot, net als de tegenstellingen. Aangepast plan voor koopsubsidie Minister komt tegemoet aan wens van Tweede Kamer DEN HAAG ANP Rond de 200.000 huurders met lage inkomens kunnen rekenen op een subsidie van het rijk als zij hun woning willen kopen. De grootste fracties in de Tweede Kamer zijn het eens geworden over het plan van PvdA'er Dui- vesteijn en de CDA'er Biesheuvel om huurders een indi viduele koopbijdrage te geven. Als huurders hun woning willen kopen, krijgen ze vijftien jaar lang maximaal een subsidie van 295 gulden per maand. Voor de periode daarna kunnen kopers die in financiële problemen drei gen te raken een eenmalige bijdrage ontvangen. Deze komt overeen met de koopsubsidie die een betreffende koper zou ontvangen over 15 jaar, zegt Duivesteijn. den haag gpd Het kabinet, gesteund door WD en D66, wilde aanvankelijk niet verder gaan dan alleen koopsubsidie voor de eerste vijftien jaar. Zij voelden' er wei nig voor een koper dertig jaar lang een premie te geven. Dui vesteijn meende echter dat de koper ook daarna beschermd moest worden tegen financiële tegenslag. „Wat we nu hebben is een vijftien jaar plus-regeling. 'Ik ben er heel tevreden over", zei hij gisteren. WD en D66 stemmen in met het compro mis. Volgens D66-Kamerlid Van het Riet komt slechts een be perkte groep in aanmerking voor de eenmalige bijdrage als er financiële problemen drei gen. De kooppremie is bedoeld om mensen met een laag inko men te helpen een huis te ko pen. Dat kost de overheid niets, omdat er geen huursubsidie betaald hoeft te worden. Vol gens de meest recente cijfers komen circa 200.000 potentiële huurders met een laag inkomen in aanmerking voor de regeling. Ze mogen maximaal 48.000 per jaar verdienen en het huis mag niet meer kosten dan 183.000 gulden. De regeling treedt zeer waar schijnlijk in juni 2000 in wer king maar mogelijk ook eerder, in januari. Onduidelijk is nog of de overdrachtsbelasting (6 pro cent van de koopsom) voor de ze groep kopers verdwijnt of dat deze gecompenseerd wordt in de koopsubsidie. Vrijdag kwam het kabinet met een vergelijkbaar plan als de vier partijen. Premier Kok sprak toen de hoop uit dat daar in de Tweede Kamer brede steun voor zou zijn. PvdA-Ka- merlid Duivesteijn kritiseerde echter de bescherming van de allerlaagste inkomens in het ka binetsplan, en vroeg zich af of het hen wel echt zou stimule ren om een woning te kopen. De vier fracties hopen echter dat beide plannen gecombi neerd kunnen worden. Minister Herfkens van ontwik kelingssamenwerking wil be drijven subsidie geven als ze in ontwikkelingslanden investe ren. Deze subsidies komen vol gens een woordvoerder in de plaats van de huidige export subsidies, die worden afge bouwd. Hiermee komt de mi nister tegemoet aan een wens van de Tweede Kamer. Bedrijven komen in aanmer king voor subsidie wanneer zij investeren in een land waar het gemiddelde inkomen per hoofd van de bevolking onder de 2000 dollar per jaar is. Dit betekent dat bedrijven die in landen als Turkije, Venezuela, Libanon en Namibië actief zijn, geen subsi die meer krijgen. Dat past ook in het nieuwe beleid dat Herf kens gisteren al bekendmaakte. Nederland wil met negentien van de armste landen een vol waardige hulprelatie onderhou den. Daarnaast komt er nog een groep van dertig iets rijkere landen, tot een inkomensgrens van 2000 doller per hoofd van de bevolking per jaar, die op bepaalde terreinen steun kun nen krijgen. Dat geldt onder meer voor milieuprogramma's, of voor faciliteiten voor het be drijfsleven. De Nederlandse onderne mers, verenigd in VNO-NCW, zijn verbaasd over het besluit de huidige subsidies af te bou wen. Die waren juist zo succes vol, betogen de ondernemers. De subsidie ging overigens niet naar de (Nederlandse) bedrij ven, maar naar de betrokken overheden. VNO-NCW pro beert Herfkens donderdag tij dens een gesprek op andere ge dachten te brengen. Desnoods moeten de huidige subsidies maar worden voortgezet onder de vlag van Economische Za ken, aldus de vereniging van ondernemers. groningen gpd Het paspoort van de vermiste straatprostituee uit Groningen is door een onbekende afzender per post naar het politiebureau in Leek gestuurd. In het televisieprogramma Opsporing Verzocht vraagt de politie vanavond voor de tweede keer aandacht voor de verdwijning van Jolanda Meij er. Het paspoort zat in een ongeffankeerde enve lop met het poststempel Zwolle. De adressering, in twee verschillende handschriften, luidde: 'Voor de politie van Leek'. Zowel het paspoort als de envelop is inmiddels onderzocht in het Ge rechtelijk Laboratorium in Rijswijk. Het lab heeft een gedeelte van een vingerafdruk ontdekt, maar de politie zou daar niet veel mee kunnen doen. De bezorging is het eerste bewijs dat er iemand is die meer afweet van het lot van Jolanda Meijer, of van haar huidige verblijfplaats. Volgens haar ouders droeg Jolanda het paspoort altijd bij zich. Op vertoon van het legitimatiebewijs kon ze uit keringsvoorschotten incasseren van de sociale dienst in Veendam, waar ze in 1997 officieel nog woonde. Precies een jaar geleden werd de toen 35-jarige Jolanda in Groningen voor het laatst ge zien. mendaler voelt zicli onbegrepen met pleidooi voor euthanasie gehandicapten ND AAL KEES VAN DER LINDEN hanteren. Citaat: „Het zou to taal onredelijk en immoreel zijn als er minder ruimte zou ko men voor hoogstaande en be gaafde mensen, omdat er wat ruimte voor de mongooltjes no dig was." Ook criminelen zijn niet veilig voor hem. Als de we tenschap eenmaal op een gen kan zien of een foetus uit zal groeien tot een crimineel, dan vindt Rietdijk abortus de aange wezen weg. „Maar dat is nog toekomstmuziek. Bepalen we ons nu tot wat nu reëel is, dan zie je categoriën geestelijke en lichamelijke onvolwaardigheid, die soms voor het kind en bijna altijd voor de ouders groot lij den betekenen, en verder voor de maatschappij een heleboel extra (financiële) zorg. En als we dan toch al te veel mensen hebben, heb ik geen enkele mo rele aarzeling deze kinderen via abortus of later via euthanasie toch te doen inslapen." Rietdijk begrijpt weinig van de commotie die hij wekt. „Het lijkt mij buitengewoon inconse quent als wij als vooruitstreven de mensen alles in de wereld vooruit willen laten gaan, maar we zouden de genetische mo gelijkheden voor mensen bui ten beschouwing laten. Mijn hoofdmotief om hier standpun ten over in te nemen, is ver zachting van het leed voor ou ders als ze een kind krijgen dat ernstig gehandicapt is. Een ui termate groot aantal mensen krijgt liever geen ernstig gehan dicapt kind. Dat concludeer ik uit een enquête onder Neder landse vrouwen, waarin 90 tot 95 procent te kennen gaf abor tus te doen plegen als zij een ernstig gehandicapt kind zou den verwachten." „Een mongooltje? Ik ben er pertinent voor om de ouders dan euthanasie toe te staan, als ze dat wensen. Maar voorlopig heb ik het alleen over zwaar ge handicapte kinderen. Idiotie dus, en innerlijke organen die absoluut niet functioneren. Maar misschien stoot het men sen af dat ik dit zo makkelijk en nuchter zeg." Van een vergelijking met de na zi's wil hij niet horen. De 'ras verbetering' van Hitier werkte juist tegengesteld, weet Rietdijk. „Het was verschrikkelijke anti- eugenetica. In de Verenigde Staten is nog niet zo lang gele den veel te doen geweest over een boek, waarin stond dat jo den in de VS gemiddeld een 15 punten hoger IQ hebben dan de gemiddelde blanke en bo vendien gemiddeld twee keer zoveel verdienen als de gemid delde blanke. Als je dan kijkt hoe Hitier tegenover de joden stond, dan is iedere gedachte om hem met echte eugenetica te verbinden een karikatuur." Hoe had u over Hitier geoor deeld als uit onderzoek was ge bleken dat joden gemiddeld 15 punten lager IQ hebben en ge middeld tweemaal minder ver dienen? „Dan had ik de moord op de jo den nog even hard afgekeurd. Maar als Hitler had gezegd: 'Wij willen liever niet te veel joden in dit land hebben, we laten ze emigreren en dan krijgen ze er nog een premie bij', dan zou ik dat gebillijkt hebben. Maar waarom dwaalt u zo ver af?" - Omdat u euthanasie op ge handicapten toelaatbaar vindt. Hitier sleepte ook de zwakzinni geninstituten leeg. „Voor uitzichtloze mensen, ter minale patiënten, vindt men euthanasie geschikt. Mij komt het voor dat mensen die daar niet zelf over kunnen beslissen omdat ze zwaai' dement zijn, dat ook op hen euthanasie wordt toegepast. Zo ver wil ik gaan. Maar dat is toch van een heel andere orde? Verminder het lijden en optimaliseer het geluk. Dat is mijn motivering." WEL DE PIEKEN NIET DE DALEN Het lijkt te mooi om waar te zijn: al sparend profi teren van de pieken op de beurs. En tegelijkertijd goed beschermd zijn tegen de dalen. Maar met het nieuwe WinstVastPlan van de Postbank kan het wel degelijk. Het Postbank WinstVastPlan is dan ook ideaal als u geld opzij wilt zettén voor later. In feite combineert, u het goede rendement van beleg gen op de beurs met de goede nachtrust van sparen. De Postbank noemt het WinstVastPlan dan ook graag 'Beleggen voor Spaarders'. Wilt u direct deelnemen in het Postbank WinstVastPlan? Bel dan 0800-1999, sluit direct af op www.postbank.nl of kom langs op het postkantoor. POSTBANK

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3