'Euro Exchanger' als omrekenmunt Landmark Forum verovert tobbend Nederlan* TV WEER Het Gesprek van de Dag DINSDAG 9 FEBRUARI 1999 COMMENTAAR Kok en de Bijlmerenquête In en rond de Tweede Kamer is overdreven opschudding ontstaan over de reactie van premier Kok op onthullingen tijdens de parle mentaire enquête naar de Bijlmerramp. De premier heeft voor zijn beurt gesproken, kiest voor meegaan met primaire emoties en be lemmert de waarheidsvinding, aldus de kritiek. Wellicht dat CDA- leider De Hoop Scheffer en zijn WD-collega Dijkstal wat last heb ben van verkiezingskoorts, want anders is hun opwinding moeilijk te verklaren. Nederland schrok zich vorige week een hoedje toen tijdens de ver horen werd getuigd dat het neergestorte toestel een gedeeltelijk giftige lading had. maar dat deze informatie binnen een half uur na de ramp door een handjevol betrokken autoriteiten in de doof pot is gestopt. Wat betekende die nieuwe feiten voor het beeld van de betrouwbare overheid die haar burgers bescherming biedt? Het was in dit licht eerder een plicht dat premier Kok het tijdens zijn wekelijkse persconferentie voor de-bezorgde burger opnam. Hij had toch moeilijk kunnen zeggen: ..Dames en heren gaat u maar rustig slapen. Er is niets aan de hand. Af en toe stijgt er een vliegtuig op dat eigenlijk aan de grond had moeten blijven staan en soms heeft het een giftige lading die wij niet kennen, maar eind maan komt het enquêteverslag en dan zal ik laten weten of u in het vervolg op ons kunt rekenen?" Als er ooit een kloof tussen kie zer en gekozene te dichten viel, dan was het wel vorige week. Een heel andere zaak, afgelopen zondag door oud-politica Andree van Es aan de orde gesteld, betreft de verantwoordelijkheid van de premier zelf. Was hij op de hoogte van de status aparte van El Al op Schiphol en de gevolgen daarvan? Deze en andere vragen over het doen en laten van rijksambtenaren en over de ministeriële ver antwoordelijkheid zal de commissie de komende weken uitput tend stellen. De positie van de premier kan daarbij in het geding komen. Maar ook dat is geen reden voor een minister-president om in een zaak van leven en dood, in opspraak geraakte verkeers leiders rustig aan het werk te laten. Vrouw en religie: problemen Wat maken sommige godsdiensten (of hun prelaten) toch een pro blemen over vrouwen. Waarom zitten ze toch zo met hen in hun maag? Bij de rooms-katholieken mogen vrouwen absoluut geen priester worden - om God weet wat voor redenin zwaar-gerefor- meerde kringen mogen ze geen lid van een politieke partij worden. Religie en vrouwen. Er is altijd gedonderjaag over. Gisteren bij de uitvaart van koning Hussein van Jordanië maakten we er ook weer merkwaardige staaltjes van mee, want in moham medaanse gelederen hebben ze over vrouwen ook zo hun opvattin gen. Vrouwen (met inbegrip van Husseins eigen echtgenote) moch ten niet deelnemen aan de officiële plechtigheden in Amman, dus niet mee de koninklijke moskee in en niet bij de teraardebestelling zijn. Naar wat verslaggever Pieter de Vink had vernomen: omdat in de moskee de dienst niet mag worden verstoord door gehuil en ge weeklaag en vrouwen worden nu eenmaal geacht emotioneler te zijn dan mannen. Daar moest ik toch, bij alle plechtigheid, wel even om lachen. Want in het publiek zag ik ook een aantal mannen geducht door het lint gaan. Later hoorde ik een andere, wat vriendelijker uitleg: 'Het is niet dis criminerend bedoeld, maar vrouwen moeten beschermd worden te gen droefheid'. Tja. Een aardige camouflage om niet te zeggen dat iets in feite 'tweederangs' is. In een der nieuwsrubrieken kwam een Nederlandse moslim aan het woord die meende dat het een fout was dat koningin Beatrix naar Jordanië was gegaan, gezien de reli gieuze opvattingen ter plekke over de plaats van de vrouw bij een begrafenis. Ze had haar oudste zoon maar moeten sturen. Ja, nu nog mooier: het Nederlandse staatshoofd als ongeschikt betitelen bij het uitoefenen van haar functie. Men heeft daar een andere cultuur dan hier en daar dient men be grip/respect voor te hebben, hoor je dan altijd roepen. Dan vind ik nou zo'n dooddoener. Of'een andere cultuur' dan ook maar meteen garandeert dat iets goed en respectabel is. Het heeft vaak ook niets met de religie te maken, het zijn dingen die er door profane men senhanden zijn bijgeinaakt. Dat wordt nog wel eens vergeten. wil buys Overval mislukt door beleefheid Twee AMERIKAANSE tiener meisjes die een schoenwinkel wilden overvallen zagen hun plan mislukken door hun eigen beleefdheid en zijn inmiddels in staat van beschuldiging ge steld, Nadat zij de winkel waren binnengestapt vroegen de meisjes de verkoopster om pen en papier. Nadat een van hen iets had opgeschreven overhan digde zij het papier aan de ver koopster met de woorden ,,het spijt me dit te moeten doen. U bent zo aardig". Op het briefje stond: „Ik heb een pistool op Toename van buienactiviteit In de file van Haarlem tot voorbij het Oostenrijkse Innsbruck. Zo'n lan ge rij blik. het ging om een maximale lengte van 975 kilometer, stond gisterochtend uitgestald op Neerlands wegennet. Boosdoener: glad heid veroorzaakt door winterse neerslag en temperaturen rond het vriespunt. Toch is deze redenering iets te simpel. De onervarenheid met sneeuw, de traditioneel drukke maandagochtendspits en de onge breidelde uitbreiding van het wegverkeer gedurende de laatste jaren zijn eveneens debet aan het fileleed. De winterse buien bleven ook overdag vallen. Tijdens de ochtenduren met name in een strook van het Rijnmondgebied tot in Brabant. Tus sen de buien door klaarde het op waarbij de temperaturen stegen tot enkele graden boven nul. In Bloemendaal aan Zee werd het 3,7 gra den. Het gevolg was dat het sneeuwdek overdag niet meer aangroeide. Dat gebeurde gisteravond tot voorbij middernacht wel. Op veel plaat sen viel zo'n 2 tot 4 centimeter: vooral in het gebied rond Leiden. In de Haarlemmermeer werd ook onweer waargenomen. In de loop van de nacht klaarde het op waardoor de temperatuur flink kon dalen hier en daar tot beneden -5 graden ofwel matige vorst. Zo werd het op Valkenburg bij Leiden -6,9 en op Schiphol -5,7 graad. Wel ontstond er op veel plaatsen aan vriezende mist. Voor morgen is een nieuwe storing van belang die zich over het oostelijk deel van de Noordzee naar het oosten van ons land verplaatst. Het systeem veroorzaakt vanaf van avond een toename van de buienactiviteit. De bui en brengen hoofdzakelijk sneeuw of hagel maar morgen overdag kan het in de kustgebieden tijdelijk ook regen zijn. De wind waait vanavond uit zuidelijke richtingen, morgen gaat de wind -meest matig van sterkte- uit richtingen tussen west en noord waaien. De temperaturen zakken vanavond tot beneden het vriespunt maar morgen overdag komt het kwik gemakkelijk boven nul uit. Vlak aan zee kan het een graad of 5 worden. Aan het einde van de week nemen de neerslagkansen af, komt er meer zon en worden de nachten kouder. Vooral in de nacht van vrijdag op zaterdag kan het opnieuw matig vriezen. Op het podium in een grote zaal van het chique Marriott Hotel komt al het menselijk leed voorbij. Een incestslachtoffer, een joodse vrouw die het concentratiekamp heeft overleefd, een vader die zijn kind niet meer mag zien, een overspannen zakenman en een vrouw die ontevreden is over haar relatie. De toeschouwer waant zich in een Amerikaanse talkshow: voor de microfoon krij gen alle gevoelens de vrije loop waarna uit de zaal een daverend applaus klinkt. Op een doordeweekse avond zijn ruim 200 men sen naar Amsterdam gekomen voor een intro ductiebijeenkomst van Landmark Forum: een Amerikaanse organisatie die een doorbraak be looft in het persoonlijk leven. Voor 895 gulden worden deelnemers drie dagen lang van 's och tends vToeg tot 's avonds laat geconfronteerd met hun eigen ellende. Het gedachtegoed van Landmark is simpel: laat je toekomst niet bepalen door een rotte jeugd. Kortom: zet je verleden in de kast en neem voort aan verantwoordelijkheid voor je eigen leven. Hoe dat moet, leren de deelnemers vervolgens tijdens tien kosteloze sessies Forum in Actie. Daar kunnen cursisten ook vrienden introduce ren die niet helemaal lekker in hun vel zitten. Het Landmark Forum is in Nederland een nieuw fenomeen. In oktober 1994 ging hier de eerste driedaagse sessie - vrijdag, zaterdag en zondag - van start. Inmiddels hebben maar liefst 6000 mensen deelgenomen aan de Amerikaanse me thode. Sinds 1996 heeft de organisatie een eigen onderkomen achter het Paleis op de Dam waar 425 vrijwilligers werken en acht betaalde krach ten. Hier worden ook de driedaagse bijeenkom sten gehouden, de wervingsacties vinden bijna dagelijks plaats in dure hotels verspreid over de hoofdstad. De Nederlandse afdeling is de snelst groeiende buitenlandse tak van Landmark, dat z'n hoofd kantoor heeft in San Francisco. Daar wordt ook informatie aan de media verstrekt, want betaalde en onbetaalde krachten in Nederland mogen niet zo maar met de pers praten. Vanuit San Francisco illustreert Sharon Spaul- ding de 'successtory' met cijfers. Volgens onder zoek zegt maar liefst 94 procent van de deelne mers dat het Forum waarschijnlijk van blijvende betekenis in hun leven is, 86 procent is geholpen met specifieke problemen. Uiteraard is er ook kritiek op het publiekelijk ge wroet in persoonlijke verledens. Zo meldt een Amsterdamse psychiater dat in 1997 twee keer een deelnemer van de 'Ratelband-achtige bijeen komsten' aanklopte bij een crisisdienst van de Riagg. Landmark ontkent dit. In de VS vragen art sen zich af of de sessies geen psychoses tot ge volg kunnen hebben. Voor zover bekend, heeft tenminste één deelneemster een rechtszaak aan gespannen tegen Landmark omdat zij in psychi sche nood raakte. De aanklacht werd door het gerechtshof afgewezen omdat de organisatie niet de oorzaak was van de emotionele problemen. Ondanks kritische kanttekeningen slaat Land mark in Nederland in als een bom. Mensen die nog in therapie zijn, moeten voor deelname schriftelijk toestemming krijgen van hun behan delend arts. Die moet tijdens de driedaagse ses sie ook beschikbaar zijn. Deelnemers hebben overigens lang niet altijd een traumatisch verle den. Veel mensen zijn gewoon ontevreden over hun werk of relatie. Dat laatste geldt voor Sophie Vervoort (36)f kort werkend moeder met twee kinderen, voort, die een universitaire studie pedagoj een hbo-kunstopleiding voltooide, baaldeT haar eigen gedrag. Ze ergerde zich aan haar ner, maar uitte dat niet. Irritaties stapeldet) op en de gebruikelijke ruzies volgden. Tijd) Landmark Forum zag ze in waar haar foutr „Het blijkt dat ik het moeilijk vind duidelijf maken waar ik behoefte aan heb. Zo'n Fori leider zegt dus niet: 'Uw vriend is zeker eeif klootzak'. Integendeel. Je krijgt een spiegel! gehouden waarin je ziet dat jezelf een lastil bent. Soms gaat het er keihard aan toe. bijf beeld bij incestslachtoffers: 'Heel vervelenf door seksueel misbruik een rotleven achtef rug heeft. Maar wat gaat u nu zelf doen?' I mark is niet uit op verandering, je leert jezl rigeren. Zelf vraag ik nu eerder waar ik bell aan heb zonder dat het bij ons thuis tot eef kaan uitbarsting komt." carine neefjes Waarde in één oogopslag af te lezen van creatie van Utrechter zak, geef me al het geld.' „Dat komt nu slecht uit", zei de verkoopster. „Ik ben net met een klant bezig." De meisjes boden aan te wach ten. De verkoopster wist achter in de winkel een stil alarm in werking te stellen en tijd te rek ken tot de politie arriveerde. Deze ontdekte dat de meisjes een klappertjespistool bij zich hadden. „Ze waren heel aar dig", zei een politiewoordvoer der. „Ze hadden het denk ik nooit eerder gedaan „Een munt is meer dan alleen een betaalmid del. Een munt is kunst en cultuur. Bovendien zegt een munt ontzettend veel over een bepaal de periode uit de geschiedenis." De Utrechtse edelsmid en industrieel ontwerper Willem Noyons (42) houdt zijn recentste creatie bijna liefkozend tussen duimi en wijsvinger in het licht. 'Euro Exchanger' heeft hij zijn-muntstuk gedoopt. 'Omrekenmunt' zeggen anderen ge makshalve ook wel. In één oogopslag valt erop af te lezen, hoe de waarde van de euro zich ver houdt tot die van de gulden. Willem Noyons met zijn 'omrekenmunt' op beeldscherm. 'Storytellers' Wanneer las u voor het eerst het woord 'storyteller' in de krant? Denk er rustig even over na, maar het zal niet langer dan vijftien jaar geleden zijn. In die dagen meldde zich op Schiphol de eerste geïmporteerde storyteller, vooreen T festival. Ook arriveerde de mythologische spin Anansi - uit Suriname- die met -z. L overheidssteun een even prominente plaats claimde in de cultuur als Dik Trom, Odysseus en andere stoffige blanke helden. Nu denkt u mis schien dat ik het ga hebben over 'modieus multicultureel' en de eeuwigdurende strijd om de subsidiepot, maar dat is niet zo. Zelfs Unesco, de cultuurtak van de VN, houdt zich fanatiek be zig met het promoten van 'story tellers' en dat is niet zo/naar. De onderliggende gedachte is dat ar men weliswaar aim zijn. maar rijk aan verhalen. Terwijl de rijken - u raadt het al - zwelgen in materiële overvloed, maar niet eens meer tijd hebben voor een praatje, laat staan voor opbouw en onderhoud van een JUSTUS VAN OEL FOTO CPD JAAP DE BOER Een simpel en toch ingenieus dingetje om te zien. Grappig om er een beetje mee te spelen, zonder meer geknipt als relatie geschenk, en straks ook nog eens handig in het dagelijks ge bruik. Hoewel functionaliteit bij de omrekenmunt zeker niet voorop staat. Het gaat Noyons in de eerste plaats om het ver haal waaraan zijn munt refe reert. ,Als je wilt omrekenen van gul dens naar euro's, dan kun je natuurlijk ook een calculator pakken. Daarvoor heb je een munt als deze niet nodig. Maar van een calculator raken de batterijen leeg en dan gooi je zo'n ding weg. Een munt daar entegen, gaat heel wat langer mee. Als deze over pak 'm beet driehonderd jaar wordt opge graven, dan zullen de vinders onmiddellijk worden herinnerd aan de start van de monetaire unie aan het einde van de twin tigste eeuw. En ook aan het ver dwijnen aan de munt die tot die tijd in Nederland in omloop was: onze gulden." Het verdwijnen van de gulden, de komst van de euro; het stond voor de geboren Utrech ter vast dat hij dit gegeven tot iets tastbaars wilde maken. „We moeten deze cultuurhistorische gebeurtenis van formaat, want dat is het, markeren. Nou, en wat leent zich daarvoor beter dan een munt?" Noyons sloeg aan het ontwer pen en kwam al snel op de proppen met zijn Euro Exchan ger. Groter dan twee knaken bij elkaar, bestaand uit twee ge deeltes: het hart van de omre kenmunt kan draaien ten op- degelijke mythologie. Vandaar de plotse investeringen in tandeloze storytellers uit Jamaica, vandaar de reci terende Eskimo's in buurthuizen, met wilde uitlopers richting Oibibio en Tibetaans bevallen. Het opvallende daarbij is dat folkloristische verhalen meestal stomvervelend zijn. Het is alsof je luistert naar het Cartoon Network van het Stenen Tijdperk en dan nog zonder plaatjes ook. Want net als het span nend dreigt te worden, daar in Tatarstan, duikt er steevast een betoverde ring op, of een geit die eigenlijk een prinses is, of een pratende zeehond die alle span ning er uit haalt. Peter Schat maakte ooit een opera, gebaseerd op een Chinees verhaal, genaamd 'Aap ver slaat Knekelgeest'. 'Knekelgeest verslaat aap' was trou wens een even verrassend uitgangspunt geweest. Of een aflevering van Tom en Jerry: had ook gekund. Wat moeten we er toch mee, met al die versleten folk lore uit verre vreemde landen? Flauwe sprookjes heb ben wij zelf ook en bovendien hebben die verre landen ons iets veel beters te bieden dan die eeuwenlang gere cyclede dorpspompcultuur, de werkelijkheid. Neem nu India. In Benares (voor Indiërs Varanasi) lopen overal mannen wild te zwaaien met paraplu's, dit om te voorkomen dat de schaduw van een paria op hen valt. Want zelfs de aanraking met de schaduw van een paria lijdt tot verplichte en kostbare reinigings-ri- tuelen, te bestellen bij de dichtsbijzijnde Brahmaan. Het zijn dus niet alleen de paria's die last hebben van het - nog altijd springlevende - kastenstelsel, ook de hoger geplaatsten moeten er hard voor werken. „Wat is dan toch het klaarblijkelijke voordeel van dat kas tensysteem, waarom blijft het bestaan?", zo vroeg ik aan mijn zegsman, die net terug was van het Doops gezinde Wereldcongres in datzelfde India - ik vertel het u maarzoals het gegaan is. De dominee dacht even na en zei: „Vastigheid, mensen houden daarvan, dat is hun aard en ab het kastensysteem iets biedt b het dat.„Maar ab een paria zo'n Brahmaan raakt met zijn schaduw, is die paria dan strafbaar", vroeg ik. „Nee", zei de dominee, „wat dat betreft is het hin doeïsme weer heel tolerant.„Aha", zei ik, „dus ab al le paar miljoen lokale paria's in Benares nu zij aan zij een rij zouden vormen, met de rug naar de zon en langzaam vooruit zouden lopen, dan zou het kasten- probleem op slag zijn opgelost." De dominee keek mij verwonderd aan. „Jawel", zei ik, „met hun schaduw zouden de paria's van Benares al le hogere kasten 'handsfree' de Ganges in kunnen drij ven. Of het faillissement in, want al die verplichte Brahmaanse wasbeurten, dat tikt ook fors aan, op de lange duur.Goed verhaal", zei de dominee. „Ik zal het ze doorgeven. MENSELIJ) zichte van de buitenste rand. Draai je bijvoorbeeld het pijltje op de binnenste schijf naar 1 euro, dan zegt de andere kant van de medaille dat hier sprake is van een waarde van 2,20 gul den. Met het eerste exemplaar in de hand meldde Noyons zich ver volgens bij de Nederlandse Munt in Utrecht. „Het leek me leuk en eigenlijk ook heel voor de hand liggend, met hen sa men te gaan werken. Gelukkig reageerde men bij de Munt in derdaad enthousiast." Samen met de Nederlandse Munt heeft Noyons de afgelo pen weken onderhandeld met nog een derde partner, die de munten straks in groten getale wenst af te nemen. Daarover is een akkoord gesloten. Op ver zoek van de grote Nederlandse bank die het betreft, geeft Noy ons de naam van de instelling nog niet prijs. „Men wil het nog even onder de hoed houden, om tezijnertijd als verrassing iets met de munt te kunnen gaan doen." Bij dit alles blijft het niet, wat Noyons betreft. De Europese Unie reikt tenslotte aanzienlijk verder dan de Nederlandse grenzen. De komende maan den probeert de Utrechtse ont werper zijn Euro Exchanger ook in de andere landen van de Unie aan de man te brengen. Om te beginnen bij grotere fi nanciële instellingen in de be treffende landen. Als de voorte kenen hem niet bedriegen, wacht de Euro Exchanger een warm onthaal. maarten venderbosch Mel Brown. ton Spice girl MELANIE BR0V c (Mel B) leert Nederlandso a komstige gesprekken tusst kind en haar Nederlandse u noot Jimmy Gulzar te kunn j staan. De zangeres van de; 2 engroep trouwde in septen met de ex-kledingverkoper D danser Gulzar. Zij hoopt in te bevallen. Het echtpaar, kind tweetalig wil opvoede 1 heeft een huis gekocht in I j Marlow ten noordwesten v den. Omdat de zangeres bi was dat geesten in het huis ter waren gebleven, heeft2 r kamers door een spiritist Ié c behandelen. Maar toch ha nog regelmatig voetstappei geklop op de deur. 1 'Angstige stil rond carnavals J Het carnaval is aanstaan! maar een nationale earn hit heeft zich niet aanged Lang vervlogen lijken dei van 'Mien, waar is m'n fe neus', 'Bij ons staat op de kendeur (het is niet altijd zengeur)en het op muzi< zette verlangen te fungeri r bloemetjesgordijn. Er heerst een 'angstige sti rond het feestrepertoire'. Nederlandstalige Top-20 meldt slechts vier aan hei naval verwante platen, m niemand zorgt voor een li f kraker. 'Chili Mexicana' v j formatie Taai Taai is op n mer elf de hoogst genotef Kunnen de Nederlandse: ten geen hit meer scoren! wel, maar ze hebben er vi fiducie meer in, aldus voc vechter-van-het-Nederlai a lied Vader Abraham oftei Pierre Kartner desgevraag l; „De Nederlandse radio to weinig interesse. Zo heb) Vi geen enkele stimulans. Ei r er dan zes of zeven mille! 1( investeren..." E Maar Kartner signaleert» een andere belangrijke te „Op nationaal niveau ma dan niet veel gebeuren, o| kaal en regionaal niveau g het steeds beter met hete valslied. Daar is dit jaar w j, meer gemaakt dan het vo in Weert, Venlo, Etten-Lei verkopen ze de plaatjes so ook huis-aan-huis." 1 Volgens Vader Abraham 1 c dit ook met de ware aard' het carnaval. „Het echte c val speelt zich toch ook al op dat niveau af. Er wordi draak gestoken met ontivi lingen in de omgeving, mi kale bestuurders. Ik vindt genlijk wel goed zo, ben n ongelukkig met de ontwil ling. En, verzamelalbums 1 oude carnavalshits worde r wel gedraaid op feesten 01 in het land." Vader Abraham heeft nog even overwogen dit jaar e lied te maken met dart sin Raymond van Barneveld mooiste gelukspijltje')mi dat idee haalde het niet. V gens de artiest vreesde de kampioen met dit lied ni| roos te zullen schieten. anp»b I

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2