Rijkaard stelt Bergkamp op de proef Roofvogel' Krauwel terug naar het oude nest Sport C Interim-trainer Slierings druk bezig met herstelwerk ïesink beschuldigd Japanse krant Straf Teylingen teruggedraaid Hoofdklassers gaan doordeweeks inhalen A] Fair play pAG 9 FEBRUARI 1999 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464. PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071-5356463 •kevisser tekent voor vijf jaar t jjK^ Feyenoord heeft met onmiddellijke ingang de pas 16- n [doelman Cor Varkevisser voor vijf jaar onder contract ge- l en. De van Quick Boys afkomstige en dit seizoen bij het 4 ste A-elftal van de Stichting debuterende jeugdkeeper werd et iaf december 1997 door scouts van Feyenoord gevolgd. is :visser is na Jurek Dudek, Edwin Zoetebier en Ronald 5 [land de vierde profkeeper bij Feyenoord. irianne Timmer razendsnel V iRYi Marianne Timmer heeft tijdens trainingswedstrijden ff lgary zowel op de 500 als de 1000 meter sneller gereden 10 ïaar Nederlandse records. De tweevoudig Olympisch kam- a ie, die nog geen week in Canada is ter voorbereiding op rs yK sprint op de Oval, klokte respectievelijk 38,82 en 1.16,01. iü e500 meter was ze daarmee één-tiende van een seconde Hi ?r dan op 27 maart van het vorig jaar tijdens de WK afstan- c )p dezelfde baan (38,92). Op de kilometer dook de Gro in ;e precies een halve tel onder haar toptijd (was 1.16,51). D at het in Calgary trainingswedstrijden betrof, worden de i niet als Nederlands records erkend. st un terug naar Uruguay et rdaM' Feyenoord heeft Fernando Picun tot aan het eind 1st it seizoen verhuurd aan Desportes Sporting Club Uru- ?n Picun zou in eerste instantie bij een club in Chili aan de s i ;aan. maar met Universidad Catolica kwam Feyenoord niet e 1 lereenstemming. Feyenoord hoort vandaag van de KNVB a nieuwe datum er is gevonden voor de zondag afgelaste ïv letitiewedstrijd Cambuur-Feyenoord. j9 [CE blijft weg bij Parijs - Nice De Spaanse wielerploeg ONCE ontbreekt definitief bij appekoers Parijs - Nice (7-14 maart). De teamleiding heeft orlopige aanmelding ingetrokken wegens de rigoureuze U ivijze van de Franse justitie in de Ronde van Frankrijk van jaar. De Spaanse wielerploegen trokken zich terug uit die lente Tour uit protest tegen de omvangrijke dopingjacht e Franse autoriteiten. ■jé an tekent weer bij PAOK 'ni j|. Arie Haan is in dienst getreden van de Griekse club PA- in iloniki. Haan verliet PAOK in oktober 1995 in grote haast n 1 jleek dat Feyenoord hem als vervanger van de ontslagen ltc n van Hanegem wilde aanstellen. De toenmalige voorzit- ee n PAOK accepteerde de tussentijdse overstap niet. Via een ;eding in Rotterdam wilde hij Haan, tevergeefs, terug naar iki halen. jijn verbiedt Ajax - NEC rdam Burgemeester Patijn van Amsterdam heeft de voet- idstrijd tussen Ajax en NEC verboden. Het duel stond vast- ld op zondag 21 februari om half drie. De burgemeester e' de beslissing omdat Ajax oorspronkelijk op die bewuste ig niet hoefde te spelen. „Hij ging uit van een voetballoos pinde waardoor veel politiemensen zijn ingeroosterd voor ?te rije dag", aldus voorlichter Van Leeuwen van Ajax. „Wij 111 en begrepen dat de zaak wat de politie betreft-niet meer rorden OECSTGEEST GERARD BAAS Bas van Heek weg bij UDO John Sliering had er eergisteren helemaal geen problemen mee dat zijn debuut als interim- coach van derdeklasser UDO tegen Altior op het allerlaatste moment niet doorging. De Leidenaar, die sinds vori ge week de zaken van de on verwacht vertrokken Nico van der Salm waarneemt, vindt dat hij best nog wel een weekje kan gebruiken voor de Oegstgeeste- naren de draad weer kunnen oppakken. „Er moet mentaal een hoop gebeuren. Er zijn in de selectie wat groepjes in de groep en dat moeten Hans Susan en ik samen zien recht te krijgen. Heb je als trainer niet de beschikldng over één groep, dan boek je geen resul taten." Van der Salm was bezig aan zijn zesde jaar bij UDO en be sloot de club per direct te ver laten hoewel hij kort geleden nog had bijgetekend. Als re den gaf hij op dat hij niet voor een 'gespleten' spelersgroep wilde staan. Hij kreeg vanuit de selectie stevige kritiek. Kri tiek waar hij volgens eigen zeggen 'niets mee kon'. De club, die derde van onde ren staat in de derde klasse, zal het in de toekomst moeten doen zonder Bas van Heek, die dat besluit heeft genomen naar aanleiding van het vertrek van Van der Salm, zijn zwager. „Mijn beslissing heeft ook met onze familiebanden te maken, maar dat is niet de hoofdreden. De onenigheid die nu in de spelersgroep zit, raak je niet meer geheel kwijt, daar gaat het mij meer om. Ik ga dit sei zoen nog wel bij ze kijken. Maar niet binnenkort." Slierings zegt dat de 'grootste onenigheid' inmiddels is opge lost. „Behalve Bas is er nie mand die heeft gezegd dat hij niet meer wil voetballen. Alleen Martin van Zaanen twijfelt nog, hij laat me deze week weten wat hij doet. We moeten ons nu richten op handhaving, hoe moeilijk dat ook is. Daar heb ben we veel met de spelers over gesproken. Misschien is het een voordeel dat Hans en ik van kinds af aan bij UDO zit ten. Alle jongens kennen ons vanaf de tijd dat ze bij UDO zijn komen voetballen." Slierings, die in het bezit is van de benodigde trainersdi ploma's, kan begrip opbrengen voor het besluit van Van der Salm: „Ik heb Nico in al die ja ren goed leren kennen. Hij is een heel gedreven, ambitieuze man, die er niet tegen kan als aan zijn aanpak wordt getwij feld op een manier waar hij niets mee kan. Zeker niet als die aanpak jarenlang succesvol is geweest. UDO is onder zijn leiding van de vijfde klasse naar de derde gepromoveerd en zijn jeugdplan heeft goede resultaten opgeleverd. We zul len dan ook zoveel mogelijk Ni- co's werk voortzetten op de manier die hem voor ogen stond. Natuurlijk zullen Hans en ik dingen anders doen, maar dat is logisch, geen mens is hetzelfde. Maar het belang rijkste is dat deze situatie zo kort mogelijk duurt. De priori teit van mijn werk ligt bij het jeugdplan." Iedere wedstrijd telt voor de bondscoach :esink wordt vandaag ipanse ochtendblad Yo- ihimbun genoemd als de IOC-leden die ge- hebben gemaakt van iporige gastvrijheid' :t organisatiecomité van ipische Winterspelen ;ano (1998). ?n groot artikel op de ia worden de namen personen vermeld, die een speciale onder- immissie overdreven ibruik hebben gemaakt iceurtjes van de Japan- 'at zijn Mohamed Zer- üt Algerije, Agustin Ar- Ecuador en de Ameri- ibert Helmick. Laatstge- is voormalig IOC-fid. )te in 1991 op wegens nverstrengeling. laast noemt Yomiugi ji - een van de grootste kranten - vijf IOC-le- ie volgens de onder- immissie van Nagano Biding van Yushiro Yagi, bestuurslid van het IOC, in mindere mate zijn verwend. Naast Geesink zouden dat de Zwitser Mare Hodler, de Zuid- Koreaan Kim Un Yong, de Por tugees Femafido Ferreira Lima Bello en de Braziliaan Joao Ha- velange zijn. Zij worden ervan verdacht de stad Nagano vaker dan normaal te hebben bezocht of zich te hebben laten vergezellen door anderen, die ook van 'snoep reisjes' gebruik zouden hebben gemaakt. De onderzoekscom missie brengt naar verwachting op 15 februari een rapport naar buiten. Geesink, die in 1964 tijdens de Olympische Spelen van To kio goud won als judoka, kreeg vorige maand een berisping van een speciale onderzoeks commissie van het IOC onder voorzitterschap van de Cana dees Dick Pound. Dit vanwege het feit dat de organisatie van de Winterspelen in Salt Lake Ci ty geld had overgemaakt voor de mobiele olympische acade mie van Geesink. Hevige sneeuwval bedreigt de vriendschappelijke in terland Portugal - Neder land van morgenavond in Parijs. Ook de Parijse hoofdstad is veranderd in een witte wereld. Veilig heidshalve heeft Dennis Bergkamp niet de auto, maar de TGV genomen. amsterdam GUSBERT SPIERENBURG/GPD Alle uitnodigingen die Frank Rijkaard had verstuurd voor op nieuw een vriendschappelijke interland, dit keer tegen Portu gal, zijn gehonoreerd. Slechts één kandidaat-international heeft bedankt. Mare Overmars is geveld door buikgriep. Zijn plaats in de selectie wordt inge nomen door Boudewijn Zen den. Spelen voor het Nederlands elftal, en voor Rijkaard, blijkt waarachtig nog een grote eer, en dat is in het verleden wel eens anders geweest. Met ge noegen telde de jonge bonds coach gistermiddag in het Am sterdamse Hilton-hotel de kop pen, zeventien in totaal, en niet zonder opluchting constateerde hij dat ook Dennis Bergkamp aanwezig was, de sinds kort weer in een bloedvorm verke rende crack van Arsenal. Het zorgen- en wonderkind arriveerde veilig en wel met z'n autootje in Amsterdam na een monstrueuze rit van 550 kilo meter vanuit Londen, via de Kanaaltunnel, merendeels lan ge files en gladde wegen. En vandaag zou de spits normaal weer vrolijk gas hebben gege- Patrick Kluivert (links) en Clarence Seedorf vermaken zich op de hometrainer. De reguliere training werd afgelast ven richting Parijs. Vanwege het weer is hem echter geadviseerd de TGV te nemen. Het Neder lands elftal is onder leiding van Rijkaard voor de vierde keer bij een in het kader van de voorbe reiding van de nationale voet balploeg op het Europees kam pioenschap voetbal van 2000. Het is niet het eerste oefenduel, ook niet het laatste. Er zullen er tot juni 2000 nog dertien vol gen, waaronder drie in Brazilië, één in Denemarken en één in Zwitserland. De Nederlandse bondscoach rekent op de loya liteit van de spelers en hun clubs. Zonder oppositie zal het stellig niet gaan, zeker niet van de kant van FC Barcelona en Arsenal. Maar vooralsnog zijn er uit Spanje en Engeland in Zeist geen op- of aanmerkingen binnengekomen. Het drukke programma van Oranje zal met name Bergkamp zwaar op de proef stellen. In Engeland, bij z'n club Arsenal, hebben ze al uitgerekend wat de non-flying Dutchman de ko mende tijd allemaal te wachten staat, met bijna maandelijks een interland op het vaste land. Tussen nu en de start van EU RO 2000 zijn dat, schat men, niet minder dan vijftienduizend autokilometers. Rijkaard zal het goedkeuren dat z'n sterspeler zich, vanwege z'n fobie, voor de vliegreis naar Zuid-Amerika (en de drie duels tegen Brazilië) verontschuldigt, maar niet voor de andere tien wedstrijden. Dat wordt per auto een immense opgave, zelfs in een exclusieve BMW M3. Met de extra-inspan ningen (en onnodige risico's) van z'n sterspeler kan men bij Arsenal onmogelijk gelukkig zijn. De Londense club hoopt volgend seizoen met Bergkamp te excelleren. Niet alleen in de Engelse competitie en het toer nooi om de FA Cup, ook in de Champions League. Veel zal Rijkaard niet door de vingers zien. De opvolger van Hiddink vertrouwt op zaken als eergevoel, concurrentie en de wil om voor Oranje uit te ko men. „Iedere oefenwedstrijd zetten we een stapje dichter naar het doel. Dat moeten de spelers beseffen. Ze weten dat ik elke vriendschappelijke wed strijd meeneem in mijn beoor deling. De groep die het EK speelt, zal worden gekozen uit de optelsom van de oefenwed strijden." Van heinde en verre, en de barre weersomstandigheden trotserend, zijn de zeventien in ternationals aangereisd voor een wegens de sneeuw afgelas te training gisteren, een vlieg reis vandaag naar Parijs en een oefenwedstrijdje morgen tegen Portugal. De Portugese voetbal bond verwacht voor het oefen duel in de Franse hoofdstad meer belangstelling dan in ei gen land. De hoop is gebaseerd op het grote aantal landgenoten dat er woont. Uitverkocht zal het Pare des Princes natuurlijk bij lange na niet zijn. Zeker niet gezien het barre weer dat de ook de Franse hoofdstad op dit moment teistert. leiden loman leefmans De straf die vijfdeklasser Tey lingen kreeg opgelegd van de tuchtcommissie van de KNVB een Haagse opponent werd De beroepscommissie van de bond acht de Sassenhei- mers nog altijd schuldig aan het niet uitspelen van het duel tegen het Haagse Postalia, eind november, maar de twee honderd gulden boete en de aftrek van twee wedstrijdpun- ten zijn tenietgedaan. Teylin gen weigerde bij dat bewuste treffen verder te voetballen na dat in de rust een speler door Dat incident leverde zowel Postalia als de Sassenheimers een straf op. De beroepscom missie blijft van mening dat de roodzwarten schuldig zijn, maar dat college vond de straf maat te fors. Teylingen mag de tweehon derd gulden houden en krijgt de twee punten terug die niet meer ter zake doen omdat in de vijfde klasse inmiddels een nieuwe competitie van start is gegaan. De uitspraak van de be roepscommissie kan ook ge volgen hebben voor vierde klasser S]Z dat in een min of meer vergelijkbaar geval drie punten in mindering en een geldboete kreeg. De Zoeter- woudenaren zullen zeker de 'zaak Teylingen' als precedent aanhalen. Overigens krijgt deze affaire binnenkort sowieso nog een staartje omdat twee weken ge leden het uitspelen van die ge staakte confrontatie plaatshad op een veld dat door de consul was afgekeurd. Op het bonds- bureau in Leiderdorp is een onderzoek gaande hoe dit heeft kunnen gebeuren. Door de vele afgelastingen in het lopende seizoen ziet de KNVB zich genoodzaakt om al binnenkort, nog voor de intrede van de zomertijd, wedstrijden in de hoofdklassen op doorde weekse avonden te plannen. Noordwijk is de eerste die er aan moet geloven. Het uitduel bij SHO in Oud Beijerland is van zaterdag 20 februari ver schoven naar dinsdagavond de 23ste. Dat geeft de bond de ruimte om het programma van zaterdag 30 januari, dat toen helemaal uitviel, in zijn geheel opnieuw vast te stellen op die 20ste. Het gaat hierbij onder meer om de wedstrijden Mar ken - Noordwijk, Quick Boys - Capelle, SHO - Katwijk, FC Lis- se - ARC en Rijnsburgse Boys - Scheveningen. Clubs die niet over een licht installatie beschikken, krijgen pas avondwedstrijden toebe deeld na 28 maart als de zomer tijd in werking treedt. Volgens competitieleider Harvey Wel ling van het KNVB-district Mid den dat de hoofdklassen regelt, wordt door het indelen van duels in de avonduren voorlo pig voorkomen dat er tijdens het paasweekeinde een dubbel programma moet worden inge last. „Maar ik ben geen helder ziende. Als het weer tegenzit en er binnenkort een heel week einde verloren gaat, zijn we in de aap gelogeerd. Dan wordt Pasen zo n beetje de enige uit wijkmogelijkheid. r geleden stapte hij als ainer van Quick Boys lar een andere Katwijkse RV, en beloofde zichzelf n die club te maken, (rauwel begint volgend aan een volgende klus. [dt technisch coördina- Quick Boys. „Ik ga daar londerd procent voor. 1 lukt het me dan ook inkt het zelfverzekerd. muur van de werkka- in Henk Krauwel (46) foto's van successen de Katwijkse Rijnvo- e in de schaduw van toys en Katwijk naar de klasse slopen. Op één sitie-)foto zweeft een el boven het veld van Boys. Een verwijzing dei tijd dat Quick Boys de tmaakte voor 'Katwijkse iers {els', als weer een speler lick Boys 2 de overstap neD IV maakte. ihei het aan Henk Krau- is de tijd dat Quick Boys y concurrenten van el- jn voorbij. Het is de be- dat de clubs een sa- itkingsverband aangaan, die nog niet rijp zijn ït eerste van Quick Boys, i een klasse lager bij KRV i klaargestoomd voor het 'erk. Er moet nogal wat door de Katwijkse Rijn Henk Krauwel: „Als Quick Boys de topklasse niet haalt, dan schrijf ik m'r stromen voor het zover is, maar Krauwel (die directeur is van een christelijke MBO-school in Katwijk) heeft z'n plannen klaar. „Het is een utopie dat Quick Boys alle jeugdspelers die doorbreken, in de selectie kan plaatsen. De club leidt op voor het betaalde voetbal en de lager spelende clubs in de re gio. Er kunnen er per seizoen maar één of twee doorbreken. Een aantal jeugdspelers kan bij KRV terecht en vanuit die club proberen bij de A-selectie op Nieuw Zuid te komen." Krauwel, die in Noordwijk woont, vindt het een enorm voordeel dat hij de Katwijkse gemeenschap goed kent. „Voor deze functie werd ook de naam van Guus Haak genoemd, maar ik denk dat het voor iemand van buiten erg moeilijk wordt. Het is belangrijk dat je de Kat wijkse mentaliteit kent. Als je hier zottigheid verkoopt, gaat dat tegen je werken. Laat eerst maar eens wat zien, vindt men hier. En dan luisteren ze ook naar je. Ik voel me eigenlijk meer Katwijker dan Noordwij- ker." Onder voorzitter Arie Guyt was hij nooit teruggekeerd op Nieuw Zuid, is de mening van Krauwel. „Guyt was geen voor stander van samenwerking met KRV. Ik heb altijd geroepen dat dat het beste was. De nieuwe voorzitter Kees de Best heeft dat ook gebruikt om me over te halen. Hij zei: 'de man die dit altijd geroepen heeft moet deze uitdaging aangaan'." Krauwel moet in samen spraak met de trainers gaan be kijken welke spelers kunnen doorstromen, hij krijgt de scou ting in zijn portefeuille. Het is een functie waarbij een lange- termijnvisie komt kijken. Maar Krauwel gunt zichzelf niet zo veel tijd. „Komend seizoen kan ik nog weinig betekenen, ik heb m'n verplichtingen tegenover KRV. Maar het seizoen daarop moet het elftal staan." Waarschijnlijk moeten de clubs zich in dat seizoen kwali ficeren voor de nieuwe topklas se in het amateurvoetbal. „Quick Boys moet daar gewoon bij zitten, en als dat niet lukt dan schrijf ik m'n eigen ont slagbrief', stelt de Noordwijker. Om zijn doel te bereiken wil Krauwel dat er zoveel mogelijk Katwijkers op Nieuw Zuid in de basis staan. „Het mag niet voorkomen dat er jongens van buiten spelen en het kritische publiek zich afvraagt: zijn die jongens nu wel beter? Ik kan heel goed begrijpen als suppor ters daar kritiek op hebben." Ook over het 'premiestelsel' heeft Krauwel z'n ideeën. „Een speler bij Quick Boys ontvangt al een premie als-ie op de wed strijd verschijnt. Ik denk dat dat heel anders moet. Spelers krij gen alleen een winstpremie en niets bij een gelijkspel of een nederlaag. Ik vind dat de basis onkostenvergoeding vrij laag moet zijn. Die kan dan veel ho ger dan nu oplopen als er ook wordt gewonnen. Zo n systeem moet toch elke speler aanspre ken. Het motto moet zijn: mou wen opstropen en we gaan er voor." Krauwel beschouwt de terug keer bij Quick Boys als een er kenning voor zijn werk. „Ik heb er nooit op aangestuurd om te rug te komen. Eigenlijk dacht ik bij KRV te blijven en daar vrij willigerswerk te doen. Maar dit is natuurlijk een geweldige uit- daging." Stompwijk'92 wilde eerste worden in de vijfde klasse van het amateurvoetbal. En ais dat niet zo lukken, tiveede. Dan zou de club zich ook nog plaatsen voor de Serie A, zeg maar de play-offs in de onder ste regionen van het amateur voetbal. De spelers van trainer Charly van Goozen trainden twee keer per week, soms zelfs drie keer en op de dag van de wedstrijd kwamen ze al 's och tends bijeen om zich goed op het komende duel voor te be reiden. De mannen van Stompwijk'92 dachten dat ze een eerlijke kans zouden heb ben, dat de voetbalbond een faire competitie organiseerde, dat er niet gesjoemeld zou worden, dat de KNVB ook zou opkomen voor hun belangen. De mannen van Stompwijk'92 hadden het mis. de voetbal bond vond het belangrijker het conflict russen twee ruziema kende ploegen, Postalia en Teylingen, uit de wereld te hel pen, dan op te komen vooreen club waar niets op aan te mer ken is. De wedstrijd tussen Postalia en Teylingen - in dezelfde klasse als Stompwijk'92 - eindigde vorig jaar in de rust toen Tey lingen weigerde verder te spe len. Een van de Sassenheimse spelers was in de rusr door een tegenstander tegen de giond geslagen. Uiteindelijk moest de tweede helft van het duel wor den uitgespeeld (de stand was 1 -0 voor Postalia). Die 45 ttii- nuten waren voor Stomp wijk'92 belangrijk. Als Teylin gen zou winnen (tegen tien man van Postalia want de man van de klap had 'rood' gekregen'), zou Stompwijk zich plaatsen voor de Serie A. Vorige week zondag zou Posta lia - Teylingen worden uitge speeld, maar de wedstrijd werd afgelast. Tenminste, dat werd aan Teylingen verteld, dar werd aan de verslaggever van de krant gezegd. Spelers van Teylingen verlieten het sportpark in Sassenheim en gingen naar huis. Om 13.00 uur kwam er een te lefoontje dat Teylingen toch naar Den Haag moest komen. De scheidsrechter had het veld alsnog goedgekeurd. Het is ei genaardig, de scheidsrechter heeft helemaal de bevoegdheid niet om de wedstrijd te laten spelen als het al door de consul is afgekeurd. Bovendien, wat deed de man op het terrein van Postalia. ledereen verkeer de in de veronderstelling dat het is afgekeurd, alleen de scheidsrechter is komen opda gen. Teylingen scharrelde een team bij elkaar en speelde gewillig de 45 minuten uit. Het blijft 1- 0 en Postalia eindigde op de tiveede plaats. Stompwijk'92 was de treurende derde. Een complot tussen scheidsrechter en KNVB om de wedstrijd toch te laten spelen ligt voor de hand, maar kan niet worden bewezen. De voetbalbond wilde van de zaak af Dat is blijkbaar belangrijker dan een eerlijk competitiever loop. WILLEM SPIERDIJK

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23