Geduld vi bewoners raakt op Volkstuinders wellicht naar Nieuwe Weterii Rijn Veenstreek Leerlingen zetten lyceum op stelten 'Als de politie tof reageert kan er niks gebeuren Gemeenten veronti over omgang provincie met Ter DINSDAG 9 FEBRUARI 1999 chef tim brouwer de koning, 071-5356417, plv -chef marieta krra Hoger bedrag voor Hooge Burch alphen aan den run De activiteitenochtend die het Groene-Hart - lyceum onlangs organiseerde voor de Hooge Burch, levert de Zwammerdamse instelling voor mensen met een verstandelijke handicap 4500 gulden op. De directie van de Alphense scholen gemeenschap rondde de aanvankelijke opbrengst van 4155 gul den naar boven af en overhandigde gisteren het bedrag, dat ten goede komt aan de nieuwe groep van bewoners met autistische problemen. Van het geld koopt de Hooge Burch speciale grote puzzels, een daprogrammabord, stevige muziekinstrumenten en gezelschapsspelen. Bus van Maarse en Kroon rijdt weer ter aar Een oude bus van de voormalige busonderneming Maarse en Kroon rijdt op zaterdag 13 februari weer door Ter Aar. Bezoekers aan de tentoonstelling over het openbaar ver voer in de regio in het historisch museum (Westkanaalweg 118) in Ter Aar kunnen zich rond half drie laten vervoeren met deze bus. Deze voormalige busonderneming rijdt een vroegere route. Bij grote belangstelling rijdt de bus twee keer. De openingstij den zijn op woensdag-, zaterdag- en zondagmiddag tussen twee en vier uur. De toegangsprijs bedraagt drie gulden voor volwassenen en 1,50 voor kinderen. Conferentie plattelandsvernieuwing alphen aan den run Het thema 'Agrarische vrouwen en Europa, kansen voor plattelandsvernieuwing' staat donderdag 18 febru ari centraal tijdens de derde conferentie van het Breed Agra risch Vrouwen Overleg (BRAVO). Voormalig landbouwattaché in Duitsland, Roele, luidt de bijeenkomst in met een lezing. Na hem neemt mevrouw Van Rijn-Dijkstra het woord over haar emigratie naar Frankrijk. Europarlementariër Boogerd-Quaak laat een politiek geluid horen onder de titel 'Plattelandsvernieu wing. kansen voor agrarische vrouwen', 's Avonds kunnen de deelnemers zeven workshops bezoeken. Thema's die hier aan bod komen zijn onder meer emigratie, ruimtelijke ordening en Europese politiek. De conferentie begint om 14 uur in Avifauna aan de Hoorn in Alphen aan den Rijn. Om 21.15 uur is de bij eenkomst afgelopen. Rijnvvoude laat autoloze zondag vrij runwoudeEen sympathiek voorstel, maar meer ziet de ge meente Rijnwoude niet in een autoloze zondag in september. Een voorstel hiertoe van een landelijke stichting kon gisteren tijdens een commissievergadering milieu, verkeer en openbare werken slechts rekenen op belangstelling. Wethouder G. Geen- jaar: Als mensen zich geroepen voelen op 19 september de au to te laten staan vinden we dat mooi. Maar als college willen we niemand iets opleggen. Dat zou een aantasting van persoonlijke vrijheid betekenen." Rijnwoude laat het nu bij een enkele pro minente aankondiging aan het eind van de zomer en steekt ver der geen energie en geld in promotie. Waterschap verhoogt presentiegeld rlinwoude/waddinxveen Het bijwonen van vergaderingen bij het waterschap Wilck en Wiericke wordt aantrekkelijker. De dijkgraaf en heemraden stellen voor om de presentiegelden te verhogen naar 175 gulden per vergadering. De aanleiding om de presentiegelden bij te stellen is de fusie van de schappen Meer en Woude en De Gouwelanden tot Wilck en Wiericke die op 1 januari zijn beslag kreeg. De hoofdingelanden bij Meer en Woude kregen 150 gulden per vergadering. Hun collega's van de Gouwelanden kregen 'slechts' 125 kilometer plus een reis kostenvergoeding. Volgens waarnemend-dijkgraaf C. Kroes ligt het voorgestelde tarief van 175 nog altijd twintig gulden onder het landelijke gemiddelde. Voorlichtingsavond over puberteit roelofarendsveen Alle ouders in Alkemade met een puber in huis zijn vanavond welkom op een voorlichtingsavond over de puberteit. De Stichting Aktieve Gezondheidszorg Plassengebied, de GGD Zuid-Holland Noord en de Stichting Spel- en Opvoe dingsvoorlichting Zuid-Holland geven informatie over de ver anderingen die optreden in de puberteit en er worden ervarin gen uitgewisseld over het omgaan met pubers. De bijeenkomst in de Alkeburcht aan de Noordhoek in Roelofarendsveen is tus sen acht en tien uur. De toegang is gratis. SGP praat over gehandicaptenbeleid leimuiden Het gemeentelijk gehandicaptenbeleid staat woens dag 17 februari ter discussie op een bijeenkomst van de SGP-af- deüng van Jacobswoude. H. Knijff houdt een inleiding over het onderwerp. Hij gaat in op de problemen die gehandicapten in Jacobswoude dagelijks tegenkomen. Daarbij doet hij namens het Alphens Platform Gehandicaptenbeleid aanbevelingen voor beleidsverbeteringen. CDA/SGP-raadslid M. van der Zwan rea geert hier vervolgens op. De bijeenkomst begint om 20.30 uur in de Nederlands Hervormde Kerk aan de Dorpsstraat 64 inLei- muiden. Vereniging kampt met leegloop roelofarendsveen marieta kroft De gemeente Alkemade onder zoekt of de volkstuinders die nu nog langs rijksweg A4 hun tuin hebben, kunnen verhuizen naar Nieuwe Wetering. In de buurt van de rioolwaterzuive ring ligt, aldus hoofd algemene zaken C. Wassenaar, een stukje grond dat geschikt zou kunnen zijn voor een volkstuinencom plex. De grond is echter nog in particuliere handen. Volgens Wassenaar is deze informatie zo vers, dat de gemeente nog geen contact met de eigenaar heeft opgenomen. De Vereniging voor Volks tuinders verkeert al enkele jaren in onzekerheid over een nieuwe plaats. Op de huidige plek kun nen ze niet blijven omdat het gebied nodig is om er het be drijventerrein Veenderveld te ontwikkelen en om de rijksweg te verbreden. De volkstuinders noemen zich 'de zigeuners van Alkemade' omdat het in twintig jaar de vijfde keer is dat ze moeten verkassen. De vrijdagavond tijdens de jaarvergadering herkozen voor zitter H. van Tol hoopt dat er snel een oplossing komt, want steeds meer leden zeggen de vereniging vaarwel en zoeken zelf iets. Hij wijst op een toe zegging van de gemeenteraad om een oplossing te vinden. Af gelopen maand verlieten weer negen volkstuinders de vereni ging. Daarmee komt het aantal kwekers dat een tuintje langs de rijksweg heeft, op 32. Andere ja ren zaten ze op 43. „Dat bete kent dat wij de vrijkomende foto encel lameijer Zangeres Birgit Schuurman bezorgt de scholieren van Groene-Hartlyceum een swingende middag. RABO-top40 opnames in 'Groene-Hart' Alphen alphen aan den run saskia buitelaar Met een oorverdovend fluitconcert ontha len enige honderden leerlingen van het Groene-Hartlyceum zangeres Birgit (de zus van Katja) Schuurman in hun aula. Twee leerlingen uit klas 3H3 legden enkele weken geleden contact met de program mamakers van het wekelijkse muziekpro gramma op televisie RABÓ-top40. Gister middag waren de opnames voor de valen- tijnsuitzending. Helaas voor Birgit mag ze na het warme onthaal van de leerlingen niet direct naar de microfoon grijpen. Eerst volgt druk overleg tussen presentator Jeroen Nieu- wenhuizen en zijn 'crew' op het podium. Vervolgens moeten de leerlingen hun su- perapplaus nog eens laten horen, waarna Birgit inzet met haar hit 'A little famous'. En nog een keer en nog een keer. Want de cameraman moet het nummer met slechts één camera vanuit drie hoeken nemen. Ook de korte gesprekjes tussen Schuur man en Nieuwenhuizen doen ze moeite loos vijf keer 'spontaan' over. De zangeres blijft glimlachen.,,Het druipt er wel vanaf dat ze beroemd wil worden", zegt Linda Valentijn. Samen met haar vriendin Tonki- ca Mlinar danst ze vol overgave op de snoeiharde beats die op het schoolplein nog te horen zijn. „Niet omdat we fan zijn, we houden meer van alternatieve mu ziek", zegt Tonkica, wijzend op het Pro digy T-shirt van haar vriendin. „Birgit wil alternatief overkomen", vult Linda aan. „Maar dat lukt haar niet. Het is een com mercieel liedje, omdat ze beroemd wil worden." Dringen Ook de leerlingen die aan het podium staan te dringen hopen enige bekendheid aan de opnames over te houden. Zodra de cameraman zijn dans rond Birgit onder breekt voor een shot van de zaal, zwaait het publiek joelend met" de armen in de lucht. En op elk commando van de pre sentator barsten ze onophoudelijk in klap pen en fluiten uit. Zo hard, dat het schoonmakend personeel door het raam van een hoger gelegen lokaal het spektakel komt aanschouwen. „Het leek ons leuk om de school een beetje op stelten te zet ten", zegt Mirjam Groen uit 3H3. Samen met Marleen Rozenbrand nodig de ze de RABO-top40 uit voor de opna mes op school. Hun klas was de hele dag in touw om het öntvangstlokaal met lentijnsharten te versieren en Birgit te in terviewen. „Een jongen uit onze klas vroeg aan Birgit wanneer ze voor het laatst had gezoend, omdat het voor Valentijnsdag is natuurlijk", giechelen de twee. „Drie we ken geleden, zei ze. Maar die jongen kreeg de vraag gelijk terug van Jeroen." Mirjam en Marleen houden het lokaal waar de twee bekendheden zich na de op names hebben verschanst nauwlettend in de gaten. Massa's leerlingen dringen er om een handtekening te bemachtigen. De twee meiden hebben geduld; Birgit en Je roen komen straks nog even met de klas napraten. Ze zijn hongerig, verhit en ver moeid, maar tevreden over de dag. Mar leen: „We hebben dit niet georganiseerd omdat de tv erbij is, maar om een gezellige dag te hebben. Nou, dat is. wel gelukt." SBS6 zendt het programma vrijdag om 17 uur en zaterdag om 18.20 uur uit. Jongeren in Benthuizen niet bang voor herhaling van oudejaarsrellen constantun hoffscholte De politie Rijn en Braassem gaat vaker contact zoeken met de jongeren in Benthuizen. Door meer met elkaar te pra ten, willen de betrokkenen het onderlinge contact verbeteren en rellen als tijdens oud en nieuw voortaan voorkomen. Druk was het gisteravond niet in jongerencentrum BOC aan de Sportlaan. Het grootste deel van de Benthuizer jeugd stond op zijn vertrouwde plaats, bij cafetaria Martin's Corner op het Willem-Alexanderplein. Daar kregen de jongeren het in oudejaarsnacht aan de stok met de politie, toen een uit de hand gelopen vreugdevuur ontaard de in een flinke vechtpartij. Pre cies daarom zat de politie Rijn en Braassem gisteren in het BOC, waar ongeveer tien jonge ren waren gekomen voor een open en informeel gesprek. De gebeurtenissen in de vroege ochtend van 1 januari hebben sporen nagelaten, zo bleek. „Sinds die nacht is mijn beeld van de politie veranderd", stelde een meisje vast. „Het op treden was provocerend, voor dat er iets gebeurde stond er al ME. Zo vraag je er om dat het fout gaat."-Waarom greep de politie zo snel naar de wapen stok, vroeg een leeftijdgenoot zich af en wat was nou eigenlijk de reden dat het vreugdevuur uit moest? „Je ziet de politie hier bijna nooit en op zo'n avond rukken ze dan uit." De jeugd was geschrokken van de politie, maar de politie ook van de jeugd, concludeerde groepschef J. Oppelaar. „Tot grond moeten onderhouden", zegt Van Tol sip. De tuinders mogen sinds vo rig jaar van de gemeente Al kemade gratis gebruik maken van hun volkstuinencomplex. Dit op voorwaarde dat ze on middellijk vertrekken, als de ge meente ze dat vraagt. Dit jaar kunnen ze echter nog wel blij ven. Volgens Wassenaar hangt het tijdstip van vertrek af van de ontwikkelingen rod sluiting van het Vee De gemeente legt daarover met bureau HSL-Zuid. om de Alkemadelaaj gen via het bedj Lasso-Zuid naar hen Veenderveld. Daar] de weg worden gel viaduct onder de ri HSL door. Oudshoornseweg voelt zich 'vo§ De bewoners van de Alphense Oudshoornsev van leer getrokken tegen de plannen van de om in het leegstaande pand op nummer 52 jongeren van de stichting Rijnhove voor jeugd ning te huisvesten. Prematuur en een be noemde wethouder Van der Veen Meerstadt d en de argumenten gisteravond. De procedure bestemmingsplan wordt gewijzigd, met alle bt gelijkheden vandien, moet immers nog volgen alphen aan den run saskia buitelaar Het geduld van de bewoners raakt op, zo maakte woordvoer ster R. Schuitemaker-Voskuil namens hen bekend. Ze heb ben het gevoel dat met de komst van de methadonbus én de jongeren de bewoners in het gebied volgelvrij worden ver klaard. Flauw Een flauw argument, vond Van der Veen Meerstadt. „De erva ring aan de Oudshoornseweg is dat men er in goed overleg met elkaar uitkomt. Ik heb er ver trouwen in dat wij dat met Rijn hove ook kunnen." De meeste leden van de commissie alge meen en maatschappelijk be leid begrepen de zorgen van de bewoners. Maar zij wezen tege lijkertijd op de plicht van ge meente en bewoners om de probleemjongeren een kans te geven terug te keren in de maatschappij. SP-er Jan Gronert zei: „Wij zijn tegen het principe dat alles goed is, zolang het maar niet in mijn eigen achten recteur Meijers legde uit dat het oi van zeven tot neg gaat. die dag en i toezicht staat van begeleiders. Juist vd groep moeilijk opvd geren die vanuit R1 meer terug naar1 maar zelfstandig i zoeken, is zo'n wooi langrijk. De vraag van WE of er jongeren tusst met justitie in aai geweest, beantwooi vestigend. Hij ben; het in de voorkom len om civielrechtl ging, geen strafred moet een duidelijk! maken tussen justi tingen en vrij toegi stellingen zoals de o Vijandig GroenLinkslid waarschuwde vooi makerij. „De jong straks in een buurt de bewoners nu al genover hen staan. Politie en jongeren uit Benthuizen gaan na het 'kennismakingsgesprek' van gisteravond vaker met elkaar praten. foto engel lameijer twee uur was er niets aan de sfeer. Het vreugdevuur kwam te werden dingen in gegooid die container. De politie heeft dan hand, daarna veranderde de dichtbij een lantaarnpaal en er niet normaal zijn, zoals een rol- de plicht om een grens te stel len aan het toelaatbare. Dat de ME al klaarstond is een india nenverhaal. We hebben eerst geprobeerd het rustig op te los sen." In de toekomst moet er iets veranderen, daarover waren de aanwezige jongeren en de poli tie het eens. „Hoe kunnen we voorkomen dat Benthuizen een slechte naam krijgt?", vroeg burgemeester Boelen. Het ant woord van de jongeren was simpel. „Ons met rust laten, op afstand toezicht houden en soms rustig een praatje komen maken. Als de politie gewoon tof reageert kan er ook niks ge beuren", aldus een jonge Benthuizenaar. Respect Volgens A. Troost, districtchef van de politie Rijn en Braassem, geen slecht idee. Als er dan maar wel sprake is van weder zijds respect. „Want willen we naar elkaar toe groeien, dan moet de jeugd ook onderling durven zeggen 'hé joh, laten we even met die agent praten'." In samenwerking met het jongerenwerk van de Stichting BOVOS spraken de politie en de jongeren in Benthuizen af de komende tijd intensiever con tact met elkaar zoeken. De agent moet vaker de wijk in, zo dat hij meer met de jongeren in zijn gebied kan praten. Groeps chef J. Oppelaar hoopt zo op een 'olievlek-werking', waarbij de jongeren elkaar meetrekken in het samenspel met de politie. Voor de jaarwisseling van vol gend jaar zoekt de politie een geschikter en brandveiliger plaats waar de jongeren feest kunnen vieren. ter aar marieta kroft Gemeenten in Zuid-Holland maken zich zorgen over de manier waarop provinciebe stuur omgaan met Ter Aar. „Gemeenten vragen zich af of hen ook opheffing boven het hoofd hangt, zodra er proble men in de organisatie zijn", licht adjunct-secretaris G. Jan sen van de Vereniging van Zuidhollandse Gemeenten (VZHG) toe. In een brief aan GS maakt de VZHG de veront rusting onder leden van de vereniging kenbaar. Merkwaardig De gemeenten vinden het merkwaardig dat GS op 13 ok tober bekendmaakten dat ze Ter Aar willen opheffen. Vol gens de provincie is het ge meentebestuur niet in staat om maatregelen te treffen die nodig zijn voor een voldoende bestuurlijk en ambtelijk func tioneren. Zonder op de in houd van de gesignaleerde problemen in Ter Aar in te gaan, vraagt de VZHG zich af waarom behoud van de zelf standigheid is uitgesloten. De VZHG wil v cie weten welke hanteert om het I van een gemeente len. Ook vraagt zij normale instrurd toezicht op een g houden in het voj Ter Aar niet hebbel Als voorbeeld van maal instrument'! sen het begroting^ provincie moet elk groting van een| goedkeuren. Het j ment waarop de p het aantreffen van de gemeente kan bi Bespreken De VZHG hoopt van de brief te 1 spreken in het jaa leg met GS dat a) tember plaats hed eerstkomend oves nieuwe gedepufi stuurlijke organise de verkiezingen i komt. Gedeputeerde s den zich nog des een antwoord op! VZHG. Vrijwilligers onderwijzen alloc alphen aan den run Vrijwilligers moeten bijspringen bij de huiswerkbegej taal- en andere onderwijsondersteuning voor allod schoolleerlingen. Een meerderheid van de politiek via der F. Dales te onderzoeken of het onderwijsveld berfl ke vrijwilligerspools mee te werken. De basisscholen k meer te maken met de instroom van leerlingen die ni lijks Nederlands verstaan, schrijft de CDA-fractie in e voorstel. Een extra probleem is volgens de partij dat leerlingen van allerlei nationaliteiten, met verschillet achtergronden. De reguliere personele en materiële fa voor de scholen onvoldoende om deze leerlingen de te bieden, meent de partij. Het onderwijsachtet 1998-2000 voldoet evenmin. WD, FVdA, D66, Gfi RPF/GPV ondersteunen het voorstel van het CDA. D gaat met het voorstel aan de slag.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 20