Leidsch IÜI Dagblad £ok zwaar onder vuur ia uitspraken Bijlmer Vaturalis wil grootste parel er wereld graag houden Leids eredoctoraat voor Mandela Minder spelletjes op tv Onderzoek El Al-Boeing Minder geluidsoverlast Schiphol dan verwacht Geesink weer in opspraak TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. SDAG 9 FEBRUARI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Binnenland Buitenland Cultuur en Kunst Sport Eigen huis binnen bereik van lage inkomens Frans proces helpt aids-slachtoffers niet meer Turkse zanger Tarkan wordt topper in Amerika 'Roofvogel' Krauwel keert terug op het oude nest irde uitspraken premier vallen slecht bij coalitie en oppositie HAAG CPD mier Kok is zowel binnen als buiten de coalitie mikpunt van felle kritiek ïwege zijn harde uitspraken naar aanleiding van de Bijlmer-enquete. De itiek leider van coalitiepartner WD, Dijkstal, en CDA-oppositieleider De op Scheffer vinden dat Kok veel te snel conclusies heeft getrokken. GPV Socialistische Partij noemen de reactie van Kok eveneens voorbarig. moeilijkt de waarheidsvinding", was het vinnige commentaar van de WD-fractie- voorzitter op een verkiezingsbijeenkomst van zijn partij in Markelo. „Het allesoverheersende uitgangspunt van de enquête moet blijven dat de feiten boven water komen," aldus de WD-leider. „Dat is alleen mogelijk als de grootste zorg vuldigheid en naar personen behoorlijk heid wordt betracht. En daar dreigt het mis te gaan als voormalige bewindslieden, zit tende bewindslieden, Kamerleden en de minister-president vroegtijdig reageren". haalde vrijdag hard uit naar ambtena- van de verkeersleiding die informatie r de lading van de neergestorte El Al- ing willens en wetens achter hebben ouden. 'Ontoelaatbaar' en 'onvergeef- waren enkele van zijn kwalificaties, ijn uitspraken zijn slecht gevallen bij de litie en oppositie. WD-leider Dijkstal Kok op zich voortaan voor de duur van :nquête niet uit te spreken over de en- „Wie zich daar niet aan houdt, be- CDA-leider De Hoop Scheffer zei gister avond in Drachten dat Koks uitlatingen „niet behulpzaam zijn om de onderste steen boven te krijgen. We hebben geen behoefte aan bijgeluiden". Alle critici vinden dat pas conclusies mo gen worden getrokken als de enquêtecom missie met zijn bevindingen komt. PvdA- fractievoorzitter Melkert en D66-collega De Graaf reageerden afgelopen weekeinde te rughoudender, al liet de laatste blijken het te vroeg te vinden voor conclusies De enquête leidde inmiddels tot schor sing van drie medewerkers van de luchtver keersleiding. Topambtenaar Weck, inder tijd directeur-generaal van de Rijkslucht vaartdienst werd 'op eigen verzoek' op non-actief gezet Pagina 2: Commentaar LEIDEN ONNO HAVERMANS reuters remy steinegcer De Zuid-Afrikaanse president Nelson Mandela wordt eredoctor van de Universiteit Leiden. Mandela komt op 12 maart naar Leiden. Rector magnificus prof. dr. W.A. Wagenaar, die optreedt als erepromotor, zal het eredoctoraat uitreiken in de Pieterskerk. Wagenaar maakte dat gisteren be kend tijdens de 424ste Dies Natalis, de verjaardag van de oudste universiteit van Nederland. Mandela valt deze eer te beurt wegens zijn gro te betekenis voor de vrijheid. Op last van Willem van Oranje is de Leidse universiteit in 1575 ge sticht als 'praesidium libertatis' (bolwerk van vrijheid) en dat wordt elk jaar op 8 februari in de Pieterskerk herdacht. De Universiteit Leiden reikt slechts bij hoge uitzondering eredoctoraten uit. Meestal gaan ze naar mensen wier onderzoek van grote betekenis is voor de wetenschap. Pas twee niet-weten- schappers gingen Mandela voor: prinses Wilhel- mina en de Britse 'oorlogspremier' sir Winston Churchill. Mandela brengt op 11 en 12 maart een officieel staatsbezoek aan Nederland. Het is één van zijn laatste optredens als eerste zwarte president van Zuid-Afrika. Later dit jaar (de datum in mei of ju ni is nog niet vastgesteld) kiest het land een op volger voor de 81-jarige strijder tegen de apart heid. HET WOORD IS AAN Hannelore Schroth Liefde is de wonderlijke ga ve een mens te zien zoals hij niet is. ange files A4 Dor ongeval achtwagens RDORP/RUSWUK chauffeurs raakten gister- Idag lichtgewond bij een on- al op de A4 ter hoogte van lerdorp, waarbij drie vracht- ;ens betrokken waren. Een hanger kwam dwars over de te liggen, waardoor de rij- n richting Amsterdam drie lang gestremd was. Door ongeval onstond in de loop de middag een file van 17 meter lengte. en 55-jarige Brit en zijn 40- ;e bijrijder zijn voor behan- ng naar het Rijnland Zie- huis in Leiderdorp ge- cht, evenals een 35-jarige n uit Wormer. let ongeluk gebeurde even half een, toen de voorste van drie vrachtwagens moest.af- imen voor verkeer voor De bestuurder van de :k met open oplegger achter n, de man uit Wormer, be- rkte dat iets te laat. Hij rem- zo hard af dat de aanhanger de zijkant in de berm be nijdde. D wagen zelf kwam ars op de rijbaan terecht, derde vrachtwagen kon de niet meer ontwij- ranochtend ondervond het keer opnieuw flinke hinder sneeuw, mist en gladheid., verliep de ochtendspits ider chaotisch dan gisteren, nd half negen stonden er ïrtig files met een gezamen- e lengte van zo'n 300 kilo- :ter. Het Korps Landelijke itiediensten (KLPD) noteer- tussen zes uur en half negen ongevallen op de snelwegen, om ïstige ongelukken deden zich voor. Uitgebreid weeroverzicht op pagina 10 VANDAAG 24 PAGINA'S Gesprek van de Dag2 Binnenland3,5 Buitenland6,7 Economie8,9 .12 .13 15,19,20 T rends/Strips RTV/programma's DEN HAAG GPD De publieke omroep moet van af volgend jaar minder spelle tjes, shows en quizzen uitzen den en meer aandacht schen ken aan informatieve en educa tieve programma's. Staatssecre taris Van der Ploeg van cultuur stelt dat in een nog niet gepu bliceerd wetsvoorstel Volgens Van der Ploeg moe ten Nederland 1, 2 en 3 zich be ter onderscheiden van de com merciële zenders. Van de totale zendtijd op de drie netten geza menlijk moet in de toekomst minimaal 80 procent gevuld worden met cultuur, informatie en educatie. Een net mag maxi maal een kwart van zijn zend tijd vullen met verstrooiing. Omroepen worden strenger ge controleerd of deze percentages worden gehaald. Zo niet, dan dreigt intrekking van de zend machtiging. Ook wil de staatssecretaris de sponsoring van programma's verbieden. Dit zou de publieke omroep jaarlijks 20 miljoen gul den aan reclame-inkomsten schelen. Daarnaast wordt het makkelijker voor nieuwe om roepen om toe te treden tot het publieke bestel. In plaats van de huidige 60.000 leden zijn vanaf komend jaar 50.000 leden al genoeg voor een zendvergun ning. Er komt een uitgebreid onder zoek naar het incident met een Boeing 747 van El Al gisteren op Schiphol. El Al heeft een team deskundigen ingeschakeld om uit te zoeken hoe het komt dat het vliegtuig van de landings baan schoot. Hierbij wordt vol gens een woordvoerder geke ken naar zaken als het gewicht van het vliegtuig, de belading, de weersomstandigheden, on derhoud en het optreden van de bemanning. Volgens El Al had de gezagvoerder verzocht om een andere, langere baan, maar moest hij van de verkeers leiding genoegen nemen met de Zwanenburgbaan. Hiervan waren de condities door sneeuwval 'matig'. El Al zegt het incident zeer serieus te nemen. De woord voerder ontkent geruchten dat het vliegtuig op drie in plaats van op vier motoren binnen kwam. Wel wordt in het bijzon der gekeken naar de straalom- keerders van de motoren. Als een of meerdere dienst weigert heeft het vliegtuig een langere remweg nodig. Lekker warm vanuit het wegrestaurant over de A4 naar de file kijken. foto anp paul vreeker oyal Pearl of Italy tijdelijk in Leids museum te zien AD VAN KAAM in 1865 hebben gekocht van koning Victor Em manuel II, die het kleinood van de hand deed om een leger te financieren dat de opmars van Gari baldi diende te stuiten. Daarvoor was het juweel in het bezit van de rijke familie D'Arco waar het eeuwenlang van vader op zoon werd doorgege ven. Barokparels als deze zijn nooit rond zoals ge wone parels. Ze hebben een onregelmatige, soms bizarre vorm. Vaak verwerkt in juwelen bleken barokparels naderhand ongeschikt voor weten schappelijk onderzoek. Dat geldt evenwel niet voor dit exemplaar. Het is los gemonteerd op een gouden voet, ingelegd met lak en edelstenen. De kleur van de parel varieert van roomwit tot goud kleurig, met het kenmerkende zachte glas dat pa rels zo geliefd maakt bij eeh groot publiek. Experts uit binnen- en buitenland hebben in middels de echtheid en het gewicht van de parel vastgesteld. De enige parel die de status als de grootste ter wereld kan betwisten is de Pearl of Asia. Die zou zich ergens in Londen in een kluis bevinden. Noch de eigenaar, noch het gewicht is bekend. Zolang die mythe niet is ontrafeld - en daar ziet het voorlopig niet naar uit - kan Naturalis bogen op een wereldprimeur. De parel weegt 2385 grein (119,25 gram) en is 71 milimeter hoog. foto anp geluidzone op 33 van de 415 punten overschreden. Daarvan lagen er 28 op de luchthaven en vijf in het verlengde van de Bui- tenveldertbaan. Dat was de re den waarom deze baan eind vorig jaar dicht moest. Vorig jaar deden 34.420.143 luchtreizigers Schiphol aan, een toename van negen procent ten opzichte van 1997. Van dat aan tal maakten 468.000 passagiers alleen een tussenstop op Schip hol. Het aantal vliegtuigbewe gingen bleef met 376.810 onder het toegestane aantal van 380.000. HAARLEM THEO V De geluidzone rond Schiphol, het gebied met de meeste gelui dhinder, is in 1998 op veertien van de 235 controlepunten overschreden. Dat meldt de luchthaven Schiphol. In het ge bruiksplan 1998 was rekening gehouden met overschrijdingen op 26 plekken. Alle overschrij dingen vielen binnen het Ge- doogbesluit Geluidzones Schip hol, dat vorig jaar door de mi nister van verkeer en waterstaat is vastgesteld. Gedurende de nacht werd de Kerk en Samenleving16 Cocktail17 Uitgaan18 Cultuur21 Sport22,23 Nieuw Sinfonietta Amster dam mixt Bach met Martinu in de Stadsgehoorzaal, waarvoor een kortingsbon op de pagina Uitgaan. Inbreker sticht brand in school LEIDEN ANNET VAN AARSEN Bijna driehonderd kinderen van de Vrije School aan de Maresin- gel in Leiden hebben vandaag onverwacht vrij. Na een inbraak onstond er vanmorgen vlak voor zeven uur brand in één van de kleuterlokalen. Een wak kere buurman waarschuwde de brandweer, die de vlammen snel wist te doven. Maar het he le schoolgebouw hing vol rook. De schoolleiding kon niets an ders doen dan de kinderen naar huis sturen. Voor zover nu bekend heeft de dader een ruit ingeslagen. Hij liet - aldus een woordvoer der van de brandweer - een sta pel dekens achter op de verwar ming, die al snel begon te smeulen. Een aantal lokalen was flink overhoop gehaald. De tecnnische recherche is inmid dels met een onderzoek begon nen. Volgens R. Bakker, leraar van klas zes, wordt er waarschijnlijk morgen weer les gegeven. „We kunnen op het moment niet naar binnen, omdat de tech nisch rechercheurs bezig zijn met hun onderzoek. Maar zo dra die hun spullen hebben in gepakt, gaan we luchten en schoonmaken", zei hij. „We hopen dat de rook dan is opge trokken en dat de kinderen weer naar school kunnen." Tot grote problemen met de opvang van de kinderen leidde het onverwachte dagje vrij vol gens hem niet. „Gelukkig weten de meeste ouders, ook als ze moeten werken, bij zo'n nood geval wel een oplossing te vin den." Anton Geesink is vandaag in het Japanse ochtendblad Yomi- ugi Shimbun genoemd als een van de IOC-leden die gebruik hebben gemaakt van 'buiten sporige gastvrijheid' door het organisatiecomité van de Olympische Winterspelen van Nagano (1998). Geesink zou verdacht de stad Nagano vaker dan normaal te hebben bezocht of zich te hebben laten verge zellen door anderen, die ook van 'snoepreisjes' gebruik zou den hebben gemaakt. De on derzoekscommissie in Nagano brengt naar verwachting op 15 februari een rapport naar bui ten. 'Adres: - Plaats: - Na de eerste twt l Per maand I automatisch if. 33.70) (I.v.in. controle bezorging) 1 e weken betaal ik mij n abonnement: Per kwartaal O automatisch (f. 96.90) Oacceptgiro (f. 97.90) - Handtekening: - Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. ,relop. zonder postzegel. OF BEL 071-5128 030 "712141 4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1