Drinken en roken clubs aan banden De 'grote jongens' van de Baanderij maken ruzie Vete op paasmarkt in Groenoordhallen Regio Dsten opknapbeurt ote Polder stijgen tien miljoen gulden Afzien Voorschoten laat plannenmakers park vrij GERECHT Geen eigen parkeerplekken gemeentebestuur Oegstgeest Van polder tot woonwijk AO 9 FEBRUARI 1999 chef erna straatsma, 071-5356437,plv.-chef judy nihof, 071-5356416 ■naval met de Billenprikkers Feestavonden en een optocht vormen de hoofd - zan het nieuwe programma van de Warmondse carna- reniging De Billenprikkers. Maar ook aan de mensen die jeilijk hebben, wordt gedacht. Zo bezoekt het prinsen- ozef en Anita van der Vooren, donderdag zo'n zeventig ondse zieken en ouderen die niet zelf aan het carnavals- Linnen deelnemen. Vrijdag komt het paar langs in Huize a. Zaterdagavond gaan de remmen los tijdens tijdens het nbal in Meerrust, maandagavond tijdens een 'pyamabaT De B aan de Herenweg. Zondag trekt de optocht door ond. Aansluitend is er een familiefeest in Klim Op. leiderdorp afke van der toolen oude dimitri walbeek youde wil de opknap- m de Grote Polder fors n. De kosten van de stijgen daarmee van jn miljoen gulden, avond meldde burge- A. Koopmanschap, tij- i commisievergadering, emeente ook meteen de ervoorziening wil ver- i. De kosten daarvan 'n 2,4 miljoen gulden, de gemeente de ver van het riool op het be- errein 'naar voren ha- l nieuwe riool zou pas jaar of langer worden 'd, maar de gemeente rkomen dat de straten e Irote Polder in korte tijd ;er worden opgebroken, euwe rioolstelsel kost 5 miljoen gulden. Het pen van de wegen en •n kost zes miljoen gul- ïaast moet de geplande voor bierbrouwer Hei- len klein stuk verschui- plaats te maken voor drie nieuwe kantoorge- die de gemeente wil op de Grote Polder, verschuiving kost geld. I cfcet er nog een busbaan het Blauwmutsenpad, Leiden onder de A4, ïgelegd worden. l eente wil zelf 3,25 mil- den in het laatje krijgen en grond op het terrein pen en daar kantoorge- te bouwen. Verder is i gespaard voor de re- 1 novatie. De rest van het geld hoopt Zoeterwoude van de pro vincie en het Rijk te krijgen. Zoeterwoude kampt nog met een 'groot aantal onzekerhe den', bleek gisteravond. „Het wordt een kwestie van onder handelen. We moeten de pro vincie van de noodzaak van de opknapbeurt overtuigen", al dus burgemeester A. Koopman schap. Zij heeft vertrouwen in de afloop. „Het hangt er vanaf hoe graag de provincie de op knapbeurt van de Grote Polder wil. Maar we hebben vanuit de Leidse regio en de provincie steun voor de plannen gekre gen omdat er grote behoefte is aan bedrijventerreinen in de re gio." Ondanks de onzekerheden kregen B en W gisteravond de steun van een raadsmeerder- heid, de collegepartijen WD en Progressief Zoeterwoude, om met de plannen naar de provin cie te stappen. „We gaan er voor", zei PZ-fractievoorzitter W.Ooyendijk. Oppositiepartij CDA had be denkingen tegen het plan. Zo betwijfelt zij of de Rijn-Gouwe- lijn, nodig om de subsidies van de provincie te krijgen, ook ze ker wordt aangelegd. En of er inderdaad de noodzakelijke halte van die lijn ter hoogte van de Burgemeester Sfrieetsweg, naast het terrein, komt. Daar naast vreest de partij dat de kantoren veel werknemers aan trekken die in de groene Grote Polder moeten gaan wonen. Volgens Koopmanschap is die angst onterecht. De verhouding tussen de 'grote jongens' van het Leiderdorpse bedrijventerrein de Baanderij is tot een dieptepunt gezakt. E. Klinkenberg en W. Re geer, verantwoordelijk voor het grootste deel van het terrein, hebben een kort geding aangespan nen tegen projectontwikkelaar Atrium, die de rest onder zijn hoede heeft. Atrium weet van niets, en reageert in de persoon van directeur H. Bakker als door een wesp gestoken. „Dit is van de gekke. Stemmingmakerij", zegt hij. De kwestie draait om een van de wegen door de Baanderij, de Draadbaan. Die ligt op het grondgebied van Atrium. De weg is volkomen stukgereden door zwaar vrachtverkeer en Atrium wil daar nu iets aan doen. Klinkenberg en Regeer willen dat samen met een van de ondernemers op de Draadbaan, C. Krieger, via een kort geding tegenhouden. En dat terwijl zij al lang steen en been klagen over de deplorabele bestrating. De eisers stellen dat de omliggende onderne mers schade lijden als gevolg van het werk. „Het gaat vijf a zes weken duren en in die tijd zijn de bedrijven aan de Draadbaan niet of nauwelijks bereikbaar", zegt Krieger. Bovendien willen ze eerst zeker weten dat er 'nu eindelijk' een goede weg komt te liggen. Die eis heeft een lange voor geschiedenis. De Draadbaan is om te beginnen al niet goed aangelegd, stellen Klinkenberg en Re geer: Atrium had moeten zorgen dat de bestra ting sterk genoeg is om zware vrachtwagens te dragen. Directeur Bakker van Atrium heeft een heel an dere visie op de kwestie: de Draadbaan is voor namelijk kapotgereden door Klinkenberg en Re geer zelf, althans door bedrijven onder hun ver antwoordelijkheid, zoals Mostert Transport. En dat was niet volgens de afspraak. „Alles moet via de Draadbaan, en dat was niet zoals het ons op de tekeningen was voorgespiegeld. Daar stonden ook de Sisalbaan en de Vlasbaan ingetekend £Js doorgaande route. Maar die worden door Klin kenberg en Regeer gesloten gehouden. De Sisal baan gebruiken ze als eigen parkeerterrein." Regeer op zijn beurt zwaait met het koopcon tract tussen hem en Atrium. „Daarin is vastge legd dat de Draadbaan 14 ton asdruk moet kun nen verdragen, maar dat is bij lange na niet het geval", zegt hij. Het voormalige Verto-terrein aan de Zijldijk beslaat 9 hectare. Klinkenberg en Re geer hebben de grond gesaneerd, 6 hectare voor zichzelf gehouden om te ontwikkelen, en de rest aan Atrium verkocht. Contract Regeer ergert zich eraan dat Atrium z'n zaakjes blijkbaar 'minder netjes afhandelt' dan hij en Klinkenberg op hun terrein, als het gaat om de infrastructuur. Voor wat hoort wat, vindt Bakker echter. „Als zij mij aan dat contract willen hou den, moeten ze zelf zorgen voor een directe ver binding naar de Zijldijk, zoals was voorgespie geld. Ze hebben daarmee ook de gemeente om de tuin geleid. En dan nu met dwangprocedures aankomen, wat een stemmingmakerij. Heel dua listisch vind ik dat." Opvallend is dat behalve Krieger geen van de andere ondernemers op de Draadbaan aan het kort geding meedoet. „Regeer is wel bij hen langsgeweest, maar die zien ook dat die praatjes van hem dikke lucht zijn," zegt Bakker. Volgens Regeer doen de anderen niet mee vanwege de kosten van zo'n procedure. Hij geeft toe dat zij de zaak liever opgelost zien door 'het opengooien van de Sisalbaan'. „Maar dat zal nooit gebeu ren", benadrukt hij. De twee partijen zitten van daag om tafel, om te kijken of ze het het kort ge ding van komende vrijdag nog kunnen voorko men. 4^t>£>V Nieuw! Magnum Double Ijs mex caramel gevangen tussen twee lagen zuivere chocolade. In de diepvries. Doos 20 stuks. M Met Klantenkaart 1 y af) 50% korting-W.- f* \J 1/ oegstgeest 't Was gisteren behoorlijk afzien voor wie naar buiten moest. Deze fietser baant zich op de Rhijngeesterstraatweg in Oegstgeest een weg door de zoveelste sneeuwbui. De automobilisten hadden ook zo hun problemen, vooral met de vele opstoppingen. Maar die zaten tenminste nog warm. En droog. foto henkbouwman Politiek Oegstgeest vraagt om actie Amateursporters in Oegstgeest drinken en roken te veel. Het wordt daarom hoog tijd dat de gemeente in elk geval de verkoop van alcohol bij de sportverenigingen aan banden legt. Die oproep deed de politiek gisteravond aan burgemeester E. Timmers. voorschoten frouke houtman Voorschoten laat de plannen makers van het Van der Hoe- venpark in de eerste fase alle vrijheid. De ruim dertig project ontwikkelaars die zich al bij de gemeente meldden hebben wel te maken met randvoorwaar den, maar kunnen er veel crea tiviteit in kwijt. Dat bleek giste ren tijdens een informatie avond in het Cultureel Cen trum. A. Pronk en B. Ewals, twee medewerkers van ingenieurs bureau Oranjewoud, gaven met een diapresentatie aan in welke richting plannenmakers moe ten denken bij de bebouwing van het park. De ruim dertig planmakers zijn - binnen de gestelde randvoorwaarden - volledig vrij om hun ideeën te spuien. Zo kunnen zij zelf be slissen over de inrichting langs het spoor, over het type wonin gen, het aantal etages van de hoogbouw en de strook grond grenzend aan de Nassauwijk. Bewoners van de Nassauwijk zijn absoluut niet gelukkig met de vrijheid die de gemeente aan projectontwikkelaars geeft. Zij zijn bang voor overlast door de bouw en permanente overlast als het Van der Hoevenpark eenmaal klaar is. Wethouder A. Draijer verzekerde hen dat het bouwverkeer vooral over de Wijngaardlaan wordt geleid en niet door de Nassauwijk. Thema van het toekomstige Van der Hoevenpark is in ieder geval 'parkwonen'. Tussen de huizen komt veel groen. Er moeten huizen met 'enige allu re' komen, zei Pronk. De dia presentatie, die 'enkele ideeën voor mogelijke woonvormen gaf, toonde inderdaad aan één stuk door kapitale villa's. De ingenieurs repten met geen woord over de jongeren- woningen en de bijzondere woonvormen voor gehandicap ten. Wel besteedden zij aan dacht aan de overgangen tus sen privé- en openbare delen. Pronk: „De wijk moet zowel plezierig zijn om in te wonen als om doorheen te lopen. Dus geen hekjes langs de stoepen, en stelling, die naar het heel veel mensen aan- van je ex-schoonfami- je het niet hebben. Een os eAlphenaarkanervan iten. Hij beweert gere- ■ijn lastig gevallen door egere vriendin, haar vriend, haar moeder en 99|iend. In maart 1997 mis. Op de paasmarkt oenoordhallen werden en zijn nieuwe vriendin ge' ig achtervolgd door het Hij voelde zich zo be- lat hij uiteindelijk bij ampje een dolk kocht, escaleerde. Gisteren man terecht. Direct na >chten de vriend van ichoonmoeder en de vriend van zijn vroegere in het beklaagden- >laatsnemen. Want ook mgeen schone han- maar vertelde een hui- ekkend verhaal. Waar ng, op die bewuste Groenoordhallen, hij le hete adem van zijn onfamilie in de nek. Ze hem op éé'n, twee me- fd. En toen hij bij een je stond, hoorde hij de 'an zijn ex-schoonmoe- fciel telefoneren. „Hij 5 met iemand. Hij zei: „Ik bij me. Wat kost het ?em hier koud te laten Ik werd zó bang, ik warm en koud tege- eloofde dal hij me daar aten liquideren. Ik ben »rl kraam afgelopen en ik mes gekocht. En ik heb het laten zien. Ik zei helemaal niets, ik heb het alleen voor me gehouden. Ik ben geen messen trekker, maar ik voelde me zo verlaten, zo bang... Ik weet waar ze toe in staat zijn. Ik was bang om dood te gaan." Nadat hij het mes had laten zien, had de man contact ge zocht met beveiligingsmensen van de Groenoordhallen. In een bijkantoortje mocht hij bellen naar zijn advocaat. Die zou ge adviseerd hebben dat de man het beste kon blijven. De taxi, die de Alphenaar had besteld, werd weer afgebeld. Daarna be gaf hij zich weer op de markt. Het spelletje begon weer van voren af aan. Waar de man liep, hij had een kleine stoet vijan den achter zich aan. Het mes werd niet meer getrokken. De ex-schoonvader, een forse, po tige man met hele grote han den, viel opeens de Alphenaar aan en wierp hem op de grond. En ook de nieuwe vriend van zijn vorige geliefde mengde zich in de ongelijke strijd. Maar daarover later meer. De officier van justitie had gisteren eerst een appeltje te schillen met de 31-jarige. „U koos voor een vreemde oplossing, u kocht een mes. Ik heb me, toen ik me in deze zaak verdiepte, de hele tijd afgevraagd waarom u niet gewoon bent weggegaan. Ik vind niet dat u aanspraak kunt maken op zelfverdediging. Pas veel later nadat u dat mes had laten zien, bent u immers fysiek aangevallen. Ik vind een on voorwaardelijke gevangenis straf van één maand op zijn plaats." Daar schrok de mem van. Een maand zitten vond hij niet te recht. ,,Als ik was weggegaan, had ik alleen op straat gelopen. Ik heb al vaker moeten duiken voor die grote Mercedes van ze. Ik ben niet agressief. Maar ze proberen me elke keer zover te krijgen dat ik iets geks doe. Ze laten me niet gaan." De politierechter toonde com passie. „Ik vind uw handelen begrijpelijk,maai- ook harstikke stom. U was heftig van streek, laten we het daar op houden. Als ik u zo beluister is het 'dat was eens maar nooit meer'." Vandaar de straf: een maand voorwaardelijk, als stok achter de deur. Schoonfamilie En daarna was het de beurt aan de andere twee boosdoeners. De bode van het kantongerecht had voor de zekerheid een paar politiemensen ingeseind. Maar zij hoefden niet in te grijpen, de troepen vlogen elkaar niet op nieuw in de haren. De vriend van de ex-schoonmoeder werd verdacht van openlijke geweld pleging, de nieuwe vriend van de ex-vriendin eveneens. Hij moest zich bovendien verant woorden voor het in brand ste ken van een brievenbus in 1996. De brievenbus van de moeder van de Alphenaar. De potige vriend van de ex- schoonmoeder speelde de ver moorde onschuld. Hij had hooguit vijf minuten achter de Alphenaar aangelopen, ver klaarde hij. Maar uit berekenin gen bleek dat het kat-en-muis- spelletje, met enige onderbre kingen, zeker drie uur had ge duurd. Van een telefoontje, waarbij de zinsnede 'kun je hem koud maken' viel, kon de man zich niets meer herinne ren. „Nadat ik vijf minuten ach ter hem aan was gelopen en had gezien dat hij dat mes had gekocht, heb ik de politie ge beld." Dat laatste klopte, de melding kwam anderhalf uur nadat de twee partijen elkaar voor het eerst hadden gespot, binnen bij de politie. „Na alles wat er was gebeurd - hij heeft bij ons de deur inge trapt en mijn vriendin geslagen - leek het me het veiligst om achter hem te blijven, om hem te volgen. Ik wil niet dat mijn familie iets overkomt. Hij kon beter voor me lopen dan dat ik ineens een mes in mijn rug kreeg. Nadat ik de politie had gebeld, dacht ik dat hij weg was gegaan. Ik heb een bakje koffie gedronken, maar toen ik een half uur later weer in de hal was, liep hij er weer. Ik heb mijn jas uitgetrokken, hem van achter vastgepakt en tegen de grond gednrkt. De nieuwe vriend van mijn stiefdochter zou proberen het mes uit zijn zak te halen." De nieuwe vriend kon zich in dit ontwapenings- verhaal, waarbij het niet de be doeling zou zijn geweest om de Alphenaar letsel toe te brengen, helemaal vinden. „Hij zou dat mes gebruiken, hij had het niet gekocht om er aardappels mee te schillen." Zonder kleerscheuren kwam hun slachtoffer er niet van af. zo bleek uit de foto's die de po litierechter gisteren onder ogen kreeg: een forse schaafwond op het hoofd, flinke striemen in de nek en verwondingen aan een arm waren het gevolg. Drie maanden celwaarvan een voorwaardelijk, eiste de of ficier van justitie tegen de jong ste van de twee, de nieuwe vriend van de ex-vriendin. De 'stiefvader' hoorde een eis van een maand onvoorwaardelijk. Maar de politierechter verklaar de dat hij de brandende brie venbus niet meer kon meetel len: dat was te lang geleden ge beurd. Hij legde beide mannen uiteindelijk een maand voor waardelijke celstraf op: net zo veel als aan hun opponent. leiden annet van aarsen maar groene straten die ruim zijn opgezet." Wethouder P. Verschoor noemde de bijeenkomst een 'aftrapavond'. Hij zei het be langrijk te vinden dat toekom stige bewoners en omwonen den op de hoogte blijven, al waarschuwde hij ervoor dat in dit stadium nog weinig concre te antwoorden voorhanden zijn. Voorschoten wil in septem ber van dit jaar de vijf beste plannen voor de herinrichting van het Van der Hoevenpark aan bewoners voorleggen, in de vorm van een kleine expositie. Eind september wordt een pro jectontwikkelaar gekozen die het park mag bebouwen. INBRAKEN - Bij twee woningen aan de Piet Heinlaan en aan de Lange Voort in Oegstgeest is gisteren ingebroken. Aan de Piet Heinlaan klom de dader door een raam op de bovenver dieping. De bewoners hoorden gestommel. Toen ze gingen kij ken zagen ze een man wegglip pen. In een woning aan de Lan ge Voort werd een raam open gebroken om binnen te komen. Het is niet bekend wat er ver mist is. Vermoedelijk zijn beide inbraken door dezelfde man oegstgeest maarten keulemans De WD ziet een verband tus sen drank op de sportclub en vernielingen en geweld op straat. „Drankverkoop is plezie rig voor de vereniging, maar aan de andere kant zie je dat op sportclubs allerlei mensen op jonge leeftijd worden gecon fronteerd met veel bier. En ik kan me goed voorstellen dat er na een feest op de terugweg toch het een en ander op straat wordt verbouwd. We moeten het misbruik van drank daarom tegengaan", betoogde WD- voorman R. Haafkens gister avond tijdens een commissie vergadering. Progressief Oegstgeest vindt het een goed idee om de beper king te koppelen aan de subsi die die een sportclub krijgt. Hoe minder er wordt gedronken en gerookt bij een club, des te ho ger de subsidie, is het idee waar PrO-voorzitter M. Noort mee speelt. „Het is in elk geval een gemis dat we nog geen drank beperking voor de sportclubs hebben. Het mag best een keer op de politieke agenda. De roep om een gehele of ge deeltelijke drooglegging van het Oegstgeestse sportleven viel bij burgemeester Timmers in goe de aarde. Ze bracht de uitrei king van de sportraadprijzen van afgelopen vrijdag in herin nering: „Ik kwam daar hele maal doorrookt vandaan. Ik zag al die sporters roken en met een glas bier in hun hand staan. En ik dacht: dit moet gewoon veranderen." Het idee om goed gedrag te belonen met meer subsidie vindt Timmers 'een goede sug gestie'. „Wat mij betreft moeten we eens serieus discussiëren over de waag of er niet een no ta moet komen waarmee we paal en perk kunnen stellen aan het drankgebruik bij allerlei in stellingen." oegstgeest maarten keulemans Wethouders M. Smitsloo, H. Steens, G. Kempen en G. van Eisen van Oegstgeest mogen hun auto niet in een eigen par keervak voor het nieuwe ge meentehuis zetten. Ook burge meester E. Timmers moet haar auto gewoon op de 'officiële' parkeerplaats van het raadhuis bij het Bos Rhijngeest zetten. Met die vingerwijzing neemt een deel van de gemeenteraad afstand van het idee van het college om drie parkeervakken naast het raadhuis te reserveren voor gemeentebestuurders. Het college, dat volgens bur gemeester Timmers 'zeer uit voerig' over de kwestie heeft vergaderd, wil drie parkeer plaatsen bij het raadhuis laten afzetten met een hekje. „De wethouders en ikzelf leven met agenda's die zijn ingedeeld per uur", nam Timmers het gister avond tijdens een commissie vergadering op voor haar par- keerplekje. „Dan heb je soms maar heel kort tijd om bij je volgende afspraak te komen." Voortrekkerij, vindt vooral D66. „Er zijn ook zat mensen die even naar het raadhuis ko men om hun paspoort te ver lengen en die ook een agenda probleem hebben. Ik vind dat u het goede voorbeeld moet ge ven en uw auto verderop moet parkeren", zei D66'er A. Ko ningsveld. Ook de WD vindt dat de gemeentebestuurders hun parkeerprobleem zelf maar moeten oplossen, bijvoorbeeld door de bode hun auto te laten wegzetten in het. bos. „Zoals je dat in chique hotels soms ziet", zei WD'er R. Haafkens, die het overigens weer niet erg vindt als de burgemeester een eigen parkeerkom krijgt. Oegstgeest is van plan het aantal parkeervakken voor en naast het raadhuis uit te brei den met vijf nieuwe plekken. Van de plaatsen bij het ge meentehuis moet een derde ge reserveerd blijven voor invali den, wethouders en voor de Oegstgeestse brandweercom mandant. oegstgeest Van polder tot woonwijk: de betonnen contouren van de Oegstgeestse nieuwbouwwijk Poelgeest beginnen langzaam maar zeker de Broek- en Simontjespolder te domineren. Uiteindelijk komen er in totaal zo'n 1100 woningen te staan. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19