Klassieke keuken met sailvis en struisvogelbiefstuk Nuchtere streekgenoten bij romantisch Weens bal 'Echte Leienaren' en studenten vinden elkaar Leiden Regio Brood is 'de nieuwe Vonhoff en De Graaf lust wel een biertje AAN TAFEL CHEF WIM WEGMAN. 071 -5356414, PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA. 071-5356430 redactie: I Miep Smitsloo-De Graaff telefoon 071-535 64 84 Minister Jorritsmakomt, on danks beloften, niet opda gen. Maar dat mag de pret in het Noordwijkse hotel Huis ter Duin afgelopen vrijdag niet drukken. Het Weense Galabal is weer een partij met alle sprookjesachtige ingrediënten: ruim 30 debutanten maken hun entree in maagdelijk witte jurken en met kroontjes op; hun partners - al dan niet met piekhaar en pukkels - in rok- kostuum. Een orkest dat uren lang de opgewekte Strauss- klanken vertolkt. Het festijn is verspreid over verschillende zalen waar de Boek geeft details over volksvertegenwoordigers prijs igeli Met naam, adres, zelfs telefoonnummer staan zij genoemd in 'Haagse Portret ten'. Welke boeken en films favoriet zijn, maar vooral: welk genotmiddel zij prefere ren. En dat levert in sommige gevallen aar dige wetenswaardigheden over onze regio nale volksvertegenwoordigers op. Niet allen laten het achterste van hun tong zien. Het uit Oegstgeest afkomstige Twee de Kamerlid Gerritjan van Oven (PvdA) bijvoorbeeld laat niets los over persoonlij ke interesses. Alleen dat hij zich zorgen maakt over 'de gevolgen van de Europese ontwikkelingen voor de parlementaire controle." En van het Leidse WD-kamerlid Philippe Brood wordt gefluisterd dat hij 'een nieu we Henk Vonhoff is omdat hij, evenals de oud-staatssecretaris van cultuur en oud- commissaris van de koningin in Gronin gen, een groot liefhebber is van 'het soort debatteren waarbij bij voorkeur een beetje moet worden overdreven: het leidt zelden tot overeenstemming, maar de amuse mentswaarde voor de toehoorders is groot'. Verder komen we slechts te weten dat Brood ooit manager was van 'een fast- foodbedrijf. Nee, dan laat onze Wassenaarse ex-minis ter en huidig WD-fractievoorzitter Hans Dijkstal meer persoonlijks weten. Zijn ge notmiddel: geen drank, maar de zon. Fa voriete boek: 'Moord in Toscane' van Hé- lène Nolthenius. En een al even ongecom pliceerde film: 'Robin Hood: Prince of thieves'. Dijkstal heeft zijn studie rechten niet afgemaakt. Zie je wel dat je geen titel nodig hebt om 'iets' te worden. Leiden levert twee D66'ers aan de kamer- banken af: Thom de Graaf en Jan Hoeke- ma. Zij geven als favoriete genotmiddel respectievelijk een biertje en Italiaanse dessertwijn op. Ze ogen sympathiek in het boek, waar nogal wat barse koppen je aan staren. Aardig: temidden van tal van (in ternationale bestuurslidmaatschappen staat dat Hoekema bestuurslid is van de 'Stichting tot behoud van bioscoop Tria non' in ons aller Leiden. Grote onbekende in het naslagwerk is Kees van der Staaij uit Benthuizen. Nota bene voor de SGP. De nog maar dertig jaar jonge Van der Staaij kwam op de valreep na een hertelling in de kamer. En zijn favo riete drankje, heel keurig: koffie. Aardige wetenswaardigheid is ook dat het aantal verkregen stemmen bij de laatste verkiezingen. Hans Dijkstal kreeg er maar liefst 93.142. Van der Staaij moest het met 2250 stemmen doen. We vermoeden dat het merendeel daarvan uit zijn woonplaats afkomstig is. Er blijkt nog slechts een handjevol Tweede Kamerleden in deze regio te wonen. (Mi nisters waarschijnlijk des te meer, maar hun privé-adressen wordt niet genoemd). Wel hebben er veel volksvertegenwoordi gers in Leiden gestudeerd: welgeteld 21 Kamerleden. En onder staatssecretarissen en ministers ligt het percentage dat be kend is met Leiden als studiestad nog ho ger. De staatssecretarissen Job Cohen (dis sertatie), Gijs de Vries (politieke weten schappen), Monique de Vries (Italiaanse taal- en letterkunde) en Willem Vermeend (dissertatie). Minister Eveline Herfkens zwalkte destijds jarenlang in de Sleutelstad rond vanwege haar rechtenstudie. Zou ze nog wel eens aan ons terugdenken? (Haagse Portretten, door Toof Brader en Marja Vuijsje, uitgeverij Jan Mets 1999) ruim duizend gasten - mits knellende schoenen het toela ten - elkaar onbekommerd kunnen begluren. Nee, de Oostenrijkse ambassade en de Stichting 'Osterreich-Kultur en Wirtschaft' hebben kosten noch moeite gespaard om dit stukje traditie na te bootsen uit romantischer tijden waarin (doorgaans adellij ke) ouders hun dochters aan de buitenwereld pre senteerden, in de hoop een goede partij aan de haak te slaan. Op de lijst debu tanten klinkende Hollandse namen als Van Harinxma thoe Slooten, De Monchy en Van Hövell tot Wester vlier. Gelukkig blij ken sommige de butanten ook ge woon plat Leids te praten. Daar tussendoor duikt de onvervals te Bollenstreek- naam Romeyn op. De 17-jarige doch ter van Bas Ro meyn, 'die andere makelaar uit Lisse', blijkt een nuchtere meid, maar wel één met 'ge voel voor traditie'. Gert-Jan Droge pikt de landelijk aan de weg timmerende makelaar er direct uit voor zijn 'Glamour land'. Bas Romeyn: „Een hele toe stand hoor, dit gebeuren! Bij na een half jaar lang moest Gert-Jan Dröge maakt tijdens het debutantenbal opnamen voor zijn programma Glamourland. Emma wekelijks die danspas sen repeteren. Dan rijd je als ouders dus telkens heen en weer naar Den Haag. Boffen wij nog dat we in de buurt wo nen, je zult maar uit het oos ten van het land moeten ko men!" En passant vertelt de 55-jarige Lissenaar dat de plannen voor de bouw van een stripstad in Rotterdam even in de ijskast zijn gezet. In een groot pak huis moesten de stripfiguren tot leven worden gebracht, maar: „Animator Han Peekei ging failliet, dus maken we even pas op de plaats. Wel hebben we de rechten van de strip De Generaal gekocht, om daar eventueel een tekenfilm van te maken." Intussen schuifelt ex-minister Winnie Sorgdrager, opgewekt la chend, voorbij. Is het in de grote Pické-zaal al les wals wat de klok slaat, in de Keizer-zaal gaat het er wat swingender aan toe met het orkest van de Leidse Aukelien van Hoytema. In het dagelijks leven is zij als hoofd radio 4 van de TROS zowel producen- te en presentatrice van radio- en tv-programma's waarin klassieke muziek centraal staat. Nu zingt ze funk, jazz, alles dwars door elkaar heen. „Dit is voor mij een uitlaat klep. Van deze avond geniet ik: je ziet vogels van diverse plui mage en het is lang niet meer zo'n stijf gebeuren als vroe ger." Onder haar publiek de eige naar van een ijzerwaren-han del in Oegstgeest, Harry Dul- laert. Wat doet deze nuchtere middenstander in het weelde rige Huis ter Duin? „Ik kom al jaren op het Weense bal om dat een Oostenrijkse vriend me altijd meesleept. Persoon lijk vond ik het vroeger in de Stadsgehoorzaal wat knusser, want dan kon je het hele ge beuren vanaf de balkons zo FOTO MARK LAMERS mooi gadeslaan.Maar ik ver maak me prima, al maak ik het niet te laat: morgenochtend moet ik weer gewoon aan het werk." Ook Luuk de Jong, directeur van het ruim honderdjarige Leidse ambulance- trouw- rouwbedrijf, heeft het reuze naar zijn zin, maar: niet tot in de te kleine uurtjes. „Ik geniet van de sfeer - mensen kijken blijft een leuke bezigheid. Maar ook op zaterdag ver wachten mijn mensen dat ik op de zaak langs kom. Je bent een continubedrijf of je bent het niet." Kostuums Minerva opnieuw geshowd Wat hebben twee ogen schijnlijk uitersten als stu dentenvereniging Minerva en de 'volkse' Lakenfeesten nou met elkaar te maken? Kijk, en dat is dan weer het aardige aan Leiden: dat zulke verschillende wereldjes elkaar vinden. In dit geval in het Leidse restaurant Brasserie Heer van Rijn, tij dens de opening van een ex positie van de Leidse kunste nares Wanda van Dijk. Wendela Hubrecht, 'commis saris extern lustrumcommis sie' van studentenvereniging Minerva, borrelde er met de Leidse regelneef Aad van der Luit en Hugo Weiland, voor zitter van de Leidse Lakenfees ten. Gezamenlijk hebben ze inmiddels een leuk plan uitge broed. „Van 1825 tot 1915 ken de Leiden onder de titel 'Mas kerade' overdadige verkleed partijen, optochten waarin de meest schitterende kostuums met een bepaald thema uit de vaderlandse geschiedenis wer den vertoond. Wij willen die optochten weer onder de aan dacht van de Leidenaren bren gen", vertellen ze enthousiast. „Op zolder bij Minerva heb ben we er een aantal gevon den", vervolgt het drietal. „Bo- Aad van der Luit, Loes Münninghoff, Wendela Hubrecht en Hugo Weiland hebben elkaar gevonden in een nieuw initiatief: 'Maskerade'. vendien zijn er oude films van die optochten door de Bree- straat boven water gekomen bij het Nederlands Filminsti tuut. Dat alles gaan we van 25 juni tot 30 augustus tentoon stellen in de Hooglandse kerk en de universiteits-bibliotheek. Dat thema 'Maskerade' combi neren we met de Rembrandt- Schilderwedstrijd van deze zomer." Wendela Hubrecht geeft het studentenbolwerk Minerva weer een 'gezicht'. Ze stort zich in de Leidse 'scene', kent FOTO DICK HOGEWONINC inmiddels de kopstukken. En de studie? Die pakt ze volgend jaar wel weer op. Uiteraard is ze een vurig pleit bezorger van 'haar' club: „Het gaat best goed! Je merkt dat zo'n komend lustrum - het 37ste! - verbroedert, de leden van Minerva gaan ervoor. Zo'n 250 studenten zijn er voor in touw." Hugo Weiland is voorzitter van de Leidse Lakenfeesten en bij velen nog bekend als direc teur van de voormalige Slaven burg Bank, of als voorzitter van K&O. Ooit stond hij aan de wieg van het Oostenrijkse bal, waarover we elders in deze ru briek verslag doen. Weiland vindt het heerlijk om weer ac tief te zijn in 'het Leidse'. En wie schuifelt er eveneens bij Heer van Rijn naar binnen: de in Oegstgeest welbekende Loes Münninghoff, voorzitter van winkelcentrum de Lange Voort. We mogen een dame niet naar haar leeftijd vragen, maar de pensioengerechtigde leeftijd ligt ook al weer ruim tien jaar achter haar. Wat zij in Leiden doet? „Ik werk bij de Lakenfeesten; doe al jaren de kunstmarkten. Ik ben nu een maal graag bezig. Bij de Lange Voort zit ik nu een jaar of 25 - je weet hoe die dingen gaan, er was nooit iemand anders. En het winkelcentrum was altijd mijn zorgenkind. Maar bin nenkort treed ik af als voorzit ter, het is hoog tijd dat de jon gere garde de fakkel over neemt." Restaurant In den Houtkamp Van Diepingenlaan 2 Leiderdorp Tel.: 071-5417315 Keuken: klassiek Bediening: uitstekend Umbr«—S'boerderii, Amb'a?,"s^aliteit:goed tafels met roze tafellinnen, rechte houten stoelen waarvan de zitting met stevige gobelin-stof is overtrok ken en op de vloer rode plavuizen. Verder zien we veel houten meubels en ouderwetse lampen die op olie lampen lijken. Het restaurant dat wordt aanbevolen door de ANWB heeft ook een terras en een tuin, maar daar zien we niet veel van op deze winterse avond. Wel staan er fraaie leilindes bij de in gang, ranke silhouetten verlicht door een schijnwerper. In den Houtkamp voert een klassie ke kaart, zien we als we aan ons ape ritief zitten - een glas witte wijn (6,25) en een jonge jenever (4,50). De 'op huid gemarineerde mul' en de 'Carpaccio van kalfsmuis' intrigeren ons. De ober vertelt dat er ook een speciaal dagmenu is van vijf gangen (79,50). Dit bestaat vandaag uit een voorgerecht van rauwe vis, tomaten bouillon, spoom, struisvogelbief stukjes en een nagerecht van zoetig heden van het huis. Het dagmenu is ook in een versie van drie gangen (zonder bouillon en spoom) verkrijg baar (59,50). Het lijkt mijn tafelge noot wel wat. „Ik heb nog nooit struisvogel gegeten: dit is mijn kans." Het restaurant biedt daarnaast een viergangen maandmenu (42,50) dat bestaat uit rauwe zalm, runderbouil lon met kaassoesjes, sailvis en rum- ijs. De sailvis lijkt me spannend, dus ook voor mij is de keus makkelijk. De ober is bovendien enthousiast over deze reuzevis die hij zelfs even komt laten zien. Mijn gezelschap is geen fan van witte wijn, dus we vra gen onze ober om een advies voor rood die ook bij mijn sailvis past. Hij raad een lichte Bourgogne aan (1996) die uit de kelder moet komen. Daarom is een waarschuwing op zijn plaats. „De wijn is wat aan de koude kant", zegt hij. „Maar ja, ik kan in de kelder bezwaarlijk een straalkachel plaatsen." We vinden het wel meevallen met de temperatuur van de wijn. Hij smaakt best en is licht genoeg voor vis. We krijgen er zelfs een sneetje wit brood bij om nóg beter te kunnen proeven. We zijn het erover eens: op de bedie ning is vanavond niks aan te mer ken. En het eten? De voorgerechten, voor mijn tafelgenoot een palet van rauwe vis, gerookte paling, zalm, Hollandse garnaaltjes en vismousse, en voor mij alleen de rauwe zalm - beide gerechten geserveerd op een bedje van sla - smaken goed. Er komt een warm broodje met room boter bij. Het enige dat we hiertegen in kunnen brengen is een gebrek aan creativiteit. Datzelfde geldt dan ook voor de krachtige runderbouillon met kaas soesjes. Lekker wederom, maar recht voor zijn raap. *Van het huis' krijgen we tussendoor nog een bolletje mandarijn-sorbetijs met een vleugje champagne. Mijn gast is zeer te spreken over zijn hoofdgerecht: bief stukjes van struisvogel met romige pepersaus. De vogel overtreft zijn verwachtingen. „Mals als biefstuk maar toch anders met die wild- smaak." Mijn sailvis - geen 150 kilo op mijn bord gelukkig - is ook een verrassing. Delicaat maar toch ste vig. Alleen ben ik niet zo'n fan van de boterige witte saus erbij. Ik denk dat een pittige rode saus deze Caïri- bische joekel beter tot zijn recht had laten komen. De groenten en gebakken aardap peltjes erbij zijn lekker. Het toetje is gelukkig bescheiden, we zitten in middels aardig vol, en tevreden lepe len we van ons ijs. Het palet van na gerechten betekent voor mijn tafel genoot ook nog een stukje appeltaart en chocolademousse. Alles naai' te vredenheid. De ober constateert zelf een foutje op onze rekening: de alcoholische consumpties van gasten aan de bar zijn bij ons bijgeschreven. Hij komt het nog eens navragen en corrigeert dan eigenhandig rekening. We zijn 181,75 gulden kwijt voor een degelij ke, klassieke maaltijd, inclusief een fles wijn, en dat vinden wij niet veel. TEKST STELLA CARSON FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17