Hoop op doorbraak na uitspraken Muskens Bisschopsambt struikelblol bij Amerikaanse oecumene Wereldraad eis ingrijpen in Congo-Brazzavi Kerk Samenleving Duitse kerkendag zondt gezamenlijk avondmaal Moeder van Garde-lid beschuldigt Vaticaan DINSDAG 9 FEBRUARI 1999 Staan en klappen alphen aan den run Een koor van maar liefst 165 mensen ver zorgt zaterdag 13 februari in de Salvatorikerk in Alphen aan den Rijn een black gospel-concert. De koorleden zijn cursisten van Edith Kasteleijn. dirigente van drie gemengde Amerikaanse gos pelkoren en een koor uit Soesterberg. De 165 zangers en zange ressen hebben twee avonden en een middag gerepeteerd. Het publiek in de kerk, voorspelt organisator Local Gospel Project, zal niet in de banken blijven zitten, maar de avond staand en klappend doorbrengen. Het concert begint om 20.00 uur. Kaar ten kosten voor volwassenen een tientje en voor kinderen vijf gulden. Ze zijn verkrijgbaar bij muziekhandel Het Anker aan de Hooftstraat en bij het VW-kantoor in Alphen. Valentijnsdag bij De Fakkel alpen aan den run Voor mensen in .Angelsaksische landen is Va lentijnsdag een dag om hun geliefden een kaartje of een ca deautje te geven. Christengemeente De Fakkel in .Alphen aan den Rijn grijpt de 14-de februari aan voor een 'Valentijns-hap- pening' in de aula van christelijke scholengemeenschap Castel- lum aan de Ambonstraat 1Er wordt gezongen, gedanst en er worden sketches opgevoerd. Er is een optreden van a-capella- groep Double G en Dato Steenhuis houdt een korte toespraak onder de titel 'Liefde is...'. De bijeenkomst begint 's middags om drie uur. India en Pakistan veroordelen geweld NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Enter: D. Roden burg te Aalsmeer; te 's-Graven- zande: W.M. de Boer te Terneu- zen: te Mijnsheerenland: H.J. Remders te Zaamslag; door de Provinciale Kerkvergadering van Utrecht als predikant voor bui tengewone werkzaamheden (ver bonden aan de PKV van Utrecht): drs. S. de Kam, kandidaat uit Hemmen. Aangenomen: naar Oud Avereest- Balkbrug: G J. Gardenier te We- meldmge en Kattendijke. Bedankt: voor Herwijnen: J.A. van der Velden te IJsselmuiden- Graf horst. redactie dick van der plas, 07] Bisschop zwengelt discussie over condoomverstrekking aan De goedkeurende opmer kingen van bisschop Mus kens van Breda over con doomverstrekking ter voorkoming van aids zou den wel eens 'het begin van een doorbraak' kun nen zijn in het denken van de Rooms-Katholieke Kerk. Die hoop koestert direc teur H. Kruijssen van de rk-ontwikkelingsorganisa- tie Bilance. ruswuk anp Muskens zei zondag in het ac tualiteitenprogramma Netwerk dat de praktijk van de aidsepi- demie in Afrika vraagt om het verstrekken van condooms, ook al is dat in strijd met de kerk leer. ,Als je dag in dag uit, maand in maand uit, zo veel mensen in je eigen handen ziet doodgaan aan aids, dan kun je het niet over je hart verkrijgen om geen condooms te geven", aldus de bisschop. ,Als bisschoppen de discus sie op dit punt aanzwengelen, bestaat de kans dat er echt be weging gaat ontstaan", aldus Kruijssen. Voor zijn organisatie is het verstrekken van con dooms in het kader van aids- preventie „ethisch aanvaard baar". Partnerorganisaties in Afrika die in hun voorlichting over de aids- en bevolkingspro blematiek weigeren in te gaan op de voor- en nadelen van condoomgebruik, krijgen in principe geen geld van Bilance. Muskens verdedigde overi gens de houding van paus Jo hannes Paulus II, die het ge bruik van voorbehoedmiddelen keer op keer veroordeelt. De kerkleider verkondigt volgens hem een ideaal dat in de prak tijk niet altijd kan worden nage leefd. Kruijssen vindt dat het dortmund epd/anp Tijdens de oecumenische Duitse kerkendag in 2003 wordt hoogstwaarschijnlijk geen gezamenlijke avond maalsviering van protestanten en katholieken gehouden. Een dergelijke viering is niet te verenigen met de leer van de Rooms-Katholieke Kerk, zegt Reinhard Frieling, hoofd van het Instituut voor geloof sleer van de protestantse kerk. Mogelijk komt er wel een ge meenschappelijke Agapémaal (liefdemaaltijd). Het daarover is nog niet gem zei Frieling maandag. Zonder toestemming het Vaticaan mag de R Katholieke Kerk in Dui geen oecumenisch avon toestaan. Op de eerste! gezamenlijke kerkenda; protestanten en katho verwacht de organisatie dan 100.000 bezoekers derland vonden in 1989 en 1998 al oecumenisd kendagen plaats. Kerken reageren op 'wanhopige signa geneve anp Bisschop Muskens: ,„ls je dag in dag uit, maand in maand uit, zo veel mensen in je eigen handen ziet dood gaan aan aids, dan kun je het niet over je hart verkrijgen om geen condooms te geven." foto anp Vaticaan moet „afleren" om het ideaal (seks alleen binnen het huwelijk) niet alleen als eind doel maar ook als startpunt op te leggen. De kloof tussen leer en leven hindert volgens Kruijssen soms het plaatselijke ontwikkelings werk. Lokale organisaties zijn soms „roomser dan de paus" en bisschoppen liggen wel eens dwars als het om condoomver strekking gaat. „Maar er zijn ge lukkig een heleboel wijze bis schoppen die zeggen: ik hoef niet alles te weten wat er in mijn bisdom gebeurt en men hoeft mij niet overal toestem ming voor te vragen." Het behoudende Contact Rooms-Katholieken (CRK) rea geerde maandag verontwaar digd op de uitspraken van Mus kens. Die zijn volgens het be stuur „lijnrecht in strijd met de leer van de Kerk". „Het uitdelen van condooms is een vrijbrief voor promiscuïteit." De kerke lijke moraal zoals door de paus verkondigd, is volgens het CRK een haalbaar ideaal. Muskens heeft gelovigen in verwarring gebracht en moet zijn uitspra ken terugnemen, aldus het CRK-bestuur. Muskens deed zijn uitspra ken niet namens de bisschop penconferentie, zei de woord voerder maandag. De bisschop pen hebben over condoomver strekking nooit een gezamenlijk standpunt geformuleerd. Eer dere opmerkingen van Mus kens en kardinaal Simonis over deze kwestie zijn voor collega's nooit aanleiding geweest om hen daar op aan te spreken. Simonis zei in 1996 dat hij zich kan voorstellen dat huwe lijkspartners uit „zelfverdedi ging" ter voorkoming van aids een condoom gebruiken. De Nederlandse missiebisschop in Zuid-Afrika H. Brenninkmeijer en bisschoppen in Frankrijk en Oostenrijk lieten zich eerder in dezelfde zin uit. Vanaf de conferentie over be volkingsbeleid in Den Haag reageerde de progressieve Ame rikaanse rk-organisatie Catho lics for a Free Choice verheugd op Muskens' uiüatingen. „Ik ben dankbaar dat tenminste één bisschop heeft erkend dat de kerkelijke tegenstand tegen condooms deel van een cultuur van de dood is", aldus voorzit ter Frances Kissling. De bis schop heeft volgens haar stem gegeven aan de „overweldigen de meerderheid" van rooms- katholieken overal ter wereld die de kerkleer over geboorte beperking afwijst. De Verenigde Naties en de Or ganisatie van Afrikaanse Een heid (OAE) moeten ingrijpen om aan de bloedige burgeroor log in Congo-Brazzaville een einde te melken. De Wereldraad van Kerken reageert met die oproep op 'wanhopige signa len' van kerkleiders in het Afri kaanse land. Secretaris-generaal Korirad Raiser van de Wereldraad heeft de oproep gericht aan VN-se- cretaris-generaal Kofi Annan en de Franse president Jacques Chirac. Frankrijk is volgens Rai ser in staat om grotere interna tionale betrokkenheid bij de voormalige kolonie te mobilise ren. Hij roept Chirac op tot ver dere diplomatieke inspannin gen om vrede en verzoening naderbij te brengen. Eind vorig jaar braken bloedi ge gevechten uit tussen het re geringsleger en de aanhangers van de verdreven president Pascal Lissouba en de voorma lige premier Kolelas. Voj Wereldraad ontaardt de een etnisch conflict tus schillende bevolkingsg Duizenden mensen zou gedood en meer dan vluchtelingen zouden h vlucht in het oerwoud gezocht. „De regering h( wel niets gedaan om c spiraal te beheersen", a oecumenische organisat De VN en de OAE volgens Raiser de plich; te grijpen. „De huidi slechterende situatie is minst gedeeltelijk te wij het gebrek aan aandachi internationale gemeenst Lissouba en zijn get werden in oktober 199; gen en deels verjaagd d golese troepen. Die oud-dictator Sassou weer in het zadel. De i strijd kostte aan zeker mensen het leven. Lissot net als Kolelas in ballii leeft, beschouwt zichz steeds als rechtmatig pre londen India en Pakistan veroordelen de golf van geweld tegen religieuze minderheden in Zuid-Oost-Azië. De ministers van buitenlandse zaken van de buurlanden spraken zich in deze zin uit in vraaggesprekken met David Frost voor de BBC televisie. .Het is geen misdaad tegen één bepaalde religie, het is een mis daad tegen de mensheid", zei de Indiase minister Jaswant Singh. Zijn regering is van plan de daders hard aan te pakken. Zijn Pakistaanse collega sprak over 'sectarische problemen met de moslimgemeenschap', maar ontkende dat in zijn land op grote schaal geloofsverv olging voorkomt. India wordt de laatste tijd geteisterd door geweld van extremistische hindoes tegen christenen. Veel tempels (foto) worden inmiddels door de poli tie beschermd. Enkele weken geleden werd een Australische baptistenzendeling met zijn twee zoons van tien en acht jaar le vend verbrand. Hoewel de daders niet zijn achterhaald, worden hindoegroepen ervan verdacht. foto ap BEROEPINGSWERK rome rtr/afp De moeder van de Zwitserse Garde die vorig jaar met zijn dienstpistool een comman dant en diens echtgenote doodschoot, beschuldigt het Vaticaan ervan de zaak in de doofpot te stoppen. Cedric Tomay schoot vorig jaar mei commandant Alois Ester- mann van de Zwitserse Gar de en diens vrouw dood en pleegde daarna zelfmoord. Volgens de moeder zou Estermann zijn vermoord, omdat hij te veel zou hebben geweten. „Dat moest geheim blijven. Daarom zijn de moorden door en de zelf moord van mijn zoon in scè ne gezet", zegt Muguette Baudat in een vraaggesprek met de Italiaanse krant II Messagero. Zij zegt te beschikken over twee 'belangrijke' documen ten, die de resultaten van het onderzoek door het Vaticaan zouden weerspreken. Zij geeft geen details. Haar ad vocaten wachten met nieu we stappen totdat maandag het definitieve oordeel van het Vaticaan over de schiet partij openbaar is gemaakt. Aangenomen wordt dat de Vaticaanse rechter Nicola Pi- cardi in zijn onderzoek tot de conclusie is gekomen dat Tomay zijn commandant vermoordde, omdat die hem een bevordering had gewei- gerd. new york eni Onenigheid over het bisschopsambt is nog een struikelblok bij het streven naar nauwe samenwerking tussen negen kerken in de Verenigde Staten. Het is de bedoeling dat na bijna veertig jaar onderhandelen in 2002 de overeenkomst wordt getekend. De Episcopaalse Kerk (anglicaans) en de Presbyteriaanse Kerk verschillen van me ning over het bisschopsambt. Voor de an glicanen is het een fundamenteel onder deel van hun kerk-zijn, terwijl het voor de presbyterianen in strijd is met hun opvat tingen over leken en ambtsdragers. De episcopaalse synode zal de overeen komst niet in behandeling nemen zolang het meningsverschil niet is opgelost. Wel wil de Episcopaalse Kerk blijven meedoen aan het samenwerkingsproces, aldus voor zitter Pamela Chinnis van de synode. „Zelfs wanneer velen van u vinden dat wij achter aan hobbelen en wij zelf nog niet zien hoe we kunnen instemmen met wat u gelooft", zei ze op een bijeenkomst met de vertegen woordigers van de andere kerkgenoot schappen. Het is niet de bedoeling dat het tot een fusie komt. De kerken zijn van plan eikaars doop en ambt te erkennen. Wel is er een gemeenschappelijke naam: Kerken die zich verenigen in Christus (Churches Uniting in Christ). Samen hebben ze ongeveer 17 mil joen leden. Behalve de Episcopaalse en de Presbyte riaanse Kerk zijn de volgende kerkgenoot schappen erbij betrokken: de C Church (Disciples of Christ), Church of Christ, United Mi Church, Christian Methodist E| Church, African Methodist Church, African Methodist Episcop en de International Council of Con Churches. De United Methodist Church is b! overige drie Methodistenkerken ziji Er zijn slechts weinig niet-raciale nootschappen in de Verenigde State Vorig jaar besloten de Evangeli therse Kerk, de Presbyteriaanse United Church of Christ en de Hei Kerk van Amerika elkaar volledig te nen. Foto uit de archieven uit Leidsch Dagblad ICII 1171717 UT t li W lil* Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANNO 1899 ANNO 1974 Donderdag 9 Februari LEIDEN De Leidsche Studenten Roeivereniging ..Njord" heeft in beginsel besloten, haar 25-jarig bestaan dezen zomer feestelijk te herdenken door het houden van een roeiwedstrijd op het Galgewa ter nabij Leiden en wel op een datum zoo spoedig mogelijk na den wedstrijd te Oudshoorn. NIEUWKOOP Leuk, om iemand beter te laten zien, had G.v.K., te Nieuwkoop, dien „iemand" den hoed in de oogen gedrukt. Dit beweerde G.v.K. gisteren voor de rechtbank te Utrecht ten minste. Meen nu niet, lezer, dat laatstgenoemde de beschuldigde was. O jé neen, de man, wien de hoed in de oogen gedrukt was, A.B., eveneens te Nieuwkoop wonende, had zich daarover driftig ge maakt en had G.v.K. een klap toegediend, waar voor hij zich nu had te verantwoorden. Twee gul den boete, subs. 2 dagen hechtenis, luiddn de eisch van den ambtenaar van het Openbaar Minis terie. GEMENGD NIEUWS Dezer dagen kwam te Bel- lingwolde een patrijs, wellicht door een valk ge volgd, door het met dubbel dik glas gesloten ven ster op de raadzaal van het Gemeentehuis vliegen. De patrijs werd daarbij deerlijk gewond, want in een hoekje der zaal kon men een plas bloed ont dekken en van daar weer in bloed afgedrukte voet stappen naar het venster, waar zij na eenige ver- geefsche pogingen weer door de gebroken ruit ont snapte. Dat het doorvliegen met groote kracht is geschied, is daaraan te zien, dat scherven glas door de heele zaal verspreid lagen. Zaterdag 9 februari WARMOND Ook Warmond gaat nu iets doen tegen fluoridering van het drinkwater. Door actie te voeren hoopt mevrouw Elias (Jan Steenlaan 32) dat vele mensen een stencil, verkrijgbaar in het reformhuis Leiden en in Oegst- geest, opsturen naar de vaste tweede-kamercommissie voor Volksgezondheid. In dit stencil staat onder ande re dat het onwettig is dat mensen een geneesmiddel in moeten ne men, waar zij eigenlijk tegen zijn en bovendien niet voorgeschre ven is door 'n arts. Voorts wordt er op gewezen dat de weten schap nog niet zo ver is dat de uitwerking van fluor geheel kan worden overzien. In ieder geval is mevrouw Elias onder bovengenoemd adres altijd bereid de nodige informaties aan de Warmondse bevolking te ver strekken en daarbij zal zij zeker het boekje van Dr. Jansma dat via uitgeverij de Driehoek in Ne derland wordt verspreid, aanprij zen. LEIDERDORP De gemeente Lei derdorp kan zich de trotse bezit ter noemen van een voor het LEIDEN De Rijndijkstraat een smalle zijstraat van de Hoge Rijndijk, heeft wat meer fleur gekregen door een lu dieke bestrating en wat spaarzaam groen. De bewoners haken in met het ophangen van bloembakken. Twee be woners hebben hun huizen wit geverfd, de deuren vernieuwd en de kozijnen warmbruin geschilderd. Een voor beeld voor de rest van de straat en voor andere oude straten. foto archief leidsch dagblad openbaar vervoer in Nederland geheel nieuw model abri. De wachtgelegenheid bevindt zich bij het beginpunt Elisabeth Zie kenhuis van de NZH-lijnen 15 en 48. Het wachthuisje - van een abri kan volgens het blad Ver- keerspeiling niet worden gespro ken - is ruim negen meter lang en twee en een halve meter breed, tweederde is geheel geslo ten, een derde is open. Aan het geheel zal nog een wat prettiger aanzien worden gegeven door het aanbrengen van een zgn. boei bord (ofwel een daklijst) en het schilderen in 'n meer aangepaste kleur. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres. Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging; Ma t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) W F REDACTIE F Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071 - 5323 5 Familieberichten: 023- 531731 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 30 to: 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIE Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging ve het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen V betaling. VERZENDING PER P0S1 Voor abonnementen die per post (bfl worden verzonden geldt een toeslag) aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSET Voor mensen die moeilijk lezen, $l« hebben of blind zijn (of een anderf leeshandicap hebben), is een same van het regionale nieuws uit hetLe Dagblad op geluidscassette beschii informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur,! Z I K N H U I Z ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16