eiden Regio Toch steun voor distributiecentrum De voorzitter neemt het liefst afscheid op het ijs Wagenaar wil meer diepgang in de wetenschap Omstreden lening aan Smitsloo gaat niet door SPAG 9 FEBRUARI 1999 IWIM WEGMAN. 071-5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 evvapende overval op horecabedrijf De politie heeft gisteren in de Groenesteeg een man igehouden die eerder op de avond een horecabedrijf aan de Isingel had overvallen. De man, een 36-jarige inwoner van rdrecht, had het mes waarmee hij de overval had gepleegd het geld dat hij daarbij had buitgemaakt, nog in zijn jaszak ten. De medewerkster, die hij eerder onder bedreiging van mes gesommeerd had het geld te geven, herkende hem op bureau ook als de dader. De man zag rond 21.00 zijn kans toon toen hij als enige klant in de zaak was overgebleven. eentje tussen de spaken )EN« Een vierjarig meisje raakte gisteren op de Stevenshof- :ef met haar been beklemd tussen de spaken van het achter- el van moeders fiets. Het kostte flink wat moeite om haar uit beknelling te bevrijden. De kleine hield uiteindelijk een leurtje in het bot over aan het voorval. rugshandelaars opgepakt (EN« Rechercheurs van de politie hielden gisteren bij een npstation aan de Willem de Zwijgerlaan drie mannen aan zij op heterdaad betrapten bij het handelen in drugs. Het rof hier een 'afspraakje' tussen een 30-jarige Hagenaar en :e Leidenaars in de leeftijd van 19 en 20 jaar. Bij fouillering if de politie 25 gram heroine en cocaine aan, alsmede een dbedrag van 800 gulden. Het drietal is ingesloten. Het stadsdistributiecentrum (SDC) kan voorlopig blijven rekenen op geldelijke steun van de gemeente. De ge meenteraad stemt vanavond in met een nieuwe lening van 750.000 gulden aan het noodlijdende centrum. Hier mee kunnen de exploitatietekorten over 1999 worden gedekt. Een ruime meerderheid van de commissie ruim telijke ordening gaf gisteravond te kennen het SDC te willen helpen. Twee maanden geleden stuitte een voor stel tot financiële steun van het SDC nog op veel verzet bij de politiek. De gemeente leende eerder al ruim 1,3 miljoen aan het SDC. Van deze leningen is nog geen cent terugbetaald. leiden ruud sepmaatregelen die in de toekomst moeten leiden tot een goed lo- Het nieuwe reddingsvoorstel is pend SDC op een rijtje gezet, dan ook minder vergaand dan met daarbij de verwachte ge- het plan dat in december op ta- meentelijke bijdrage. Die kwam fel lag. Daarin werden alle toen uit op een bedrag van drie miljoen gulden tot eind 2000, en dat was dan nog exclusief een bijdrage aan de gewenste verhuizing van het SDC naar een nieuwe plek in de Oost- vlietpolder. Gisteren hadden alleen de WD en het CDA nog bedenkin gen. WD-fractieleider M. Schulz van Haegen zei 'weinig vertrouwen' te hebben dat de vervoerders in de nabije toe komst meer gebruik zullen ma ken van het SDC. R. Breedveld (CDA) ging nog een stapje ver der. Hij vroeg zich hardop af 'in hoeverre we iets subsidiëren dat niet de toekomst heeft'. De andere partijen hadden geen problemen met verdere steun van het SDC. Sterker nog: zij pleitten ervoor om naast de financiële injectie het SDC ook te ondersteunen door vergaan de verkeersmaatregelen te ne men. De huidige plannen om zwaar vrachtverkeer uit de bin nenstad te weren, gaat een meerderheid van de commissie niet ver genoeg. In die plannen mogen vrachtwagens zwaarder dan 7,5 ton nog maar beperkt het centrum in. De PvdA zal vanavond voorstellen om zware vrachtwagens volledig uit het gebied tussen de singels te we ren, en kleinere vrachtwagens alleen tot tien uur 's morgens toe te laten. De rest van de dag zou het SDC in de binnenstad het alleenrecht moeten krijgen. Wethouder T. van Rij (PvdA) gaf al aan dat hij graag bereid is om met de vervoerders te gaan praten over verdergaande ver keersmaatregelen, als het afge sproken pakket al vast maar snel wordt ingevoerd. De be perkte toegang voor zware vrachtwagens is het resultaat van onderhandelingen tussen vervoerders en wethouder eco nomische zaken H. Kruijt (CDA). Er is nog een punt waarop het SDC extra zal worden on dersteund. Om de erkenning als distributiecentrum met spe ciale toegang tot de binnenstad te behouden, zou het SDC in september in de binnenstad wekelijks 500 adressen aan moeten doen. Omdat het cen trum vorig jaar niet verder kwam dan 81 per week, is het uitgesloten dat dat de komende maanden zal groeien naar 500. „Ze zullen de erkenningsvoor- waarde zeker niet halen", gaf Van Rij toe. „We moeten leren van de ervaringen tot nu toe en zullen de regeling aan moeten passen. We zijn te optimistisch geweest", aldus de wethouder. Van het bedrag dat de ge meente voor dit jaar aan het SDC leent, zal in ieder geval een deel al vrij snel terug komen. Het centrum rekent dit jaar op een Europse subsidie van bijna vier ton. Die subsidie kan deels worden gebruikt om geleend geld terug te betalen. utokrakers aangehouden )EN« Dankzij een oplettende omwonende liepen gisteren ee Hagenaars in de leeftijd van 18 en 19 jaar tegen de lamp bij t kraken van auto's op het Kanaalpark. Omdat zij zich daar rdacht ophielden, belde een bewoner de politie. Die kon het eetal even later op de Voorschotenerweg in de kraag vatten, reden op een onverzekerde bromscooter waarvan nog wordt gegaan of deze is gestolen. Op het tweetal trof de politie een totelefoon en in de struiken vlakbij nog een telefoon, afkom- uit een auto die geparkeerd stond op het Kanaalpark. ilsadansen in Matilo lENi anwege de grote belangstelling geeft buurthuis Matilo >er twee cursussen salsadansen. De lessen voor gevorderden ;innen dinsdag 23 februari om 20.30. Beginners kunnen don- dag 25 februari terecht van 20.15 tot 21.45 voor de eerste les. kosten bedragen, zowel voor beginners als gevorderden, 45 den voor zes lessen. Buurthuis Matilo is te vinden aan de instraat 126 in Leiden. rtreem-rechtse stickers op uterspeelzaal Pasteurstraat i»is geworden. De naam Voorpost is niet be kend bij de Leidse politie, zo laat een woordvoerder weten. Landelijk opereert deze actie groep echter al langer. De groe pering staat zelfs ingeschreven bij de Kamer van Koophandel in Breda. Volgens de statuten beoogt Voorpost 'de beharti ging van de belangen van al wie kan worden beschouwd als te behoren tot de Nederlandse et nische gemeenschap'. In dat verband gebruikt de groepering ook de term 'Heelnederlands'. Voorpost houdt zich onder meer bezig met het drukken en verspreiden van klevers en vlugschriften. Zo vespreidde de extreem-rechtse groepering vo rige maand nog folders waarin werd opgeroepen supermarkt Edah te boycotten. Die super markt verkoopt onder andere vlees van ritueel geslachte die ren. oegangsdeuren van peuter- ilzaal Groen Knollenland de Pasteurstraat zijn giste- 'leplakt met stickers van de ;em-rechtse actiegroep post, met de tekst 'Geen cee in deze wijk'. Op de erspeelzaal zit een groep allochtone kinderen. Mede- ers noemen het voorval reiend', maar hebben heb- geen aangifte gedaan bij de lorpost richt zich met de ers tegen het voornemen ]de Stichting Moslim Groep, laakte vorige week bekend 'moskee te willen beginnen ;t oude verdeelstation van iVR in de Groenoordstraat. stichting is al sinds 1990 met het zoeken naar een ire locatie voor een mos- iomdat het huidige gebouw Rembrandtstraat te klein LEIDEN ONNO HAVERMANS Met een wat ongebruikelijke uithaal naar het bedrijfsleven gaf rector magnificus prof. dr. WA. Wagenaar de verjaardag van de Leidse universiteit giste ren een vinnig tintje. Tijdens zijn slotrede bij de viering van de 424ste Dies Natalis pleitte de hoogste baas van de universi teit voor meer diepgang in de wetenschap. Teveel 'gebruikers' van de universiteit verlaten zich op de waan van de dag, aldus Wagenaar. De oudste universi teit van Nederland moet daar door strijden om te overleven. Leiden heeft een naam hoog te houden als centrum voor we tenschappelijk onderwijs. Met het niveau van zijn universiteit is niks mis, zo fiet Wagenaar weten. Toch ondervindt de Universiteit Leiden hinder van de concurrentie die is ontstaan op de 'markt' voor studenten. Via opiniepeilingen en testjes proberen diverse onderwijsin stellingen aan te tonen dat zij studenten meer te bieden heb ben dan anderen. Bedrijven en de overheid zetten de universi teiten onder druk om te zorgen voor direct toepasbare studies, 'die geen werkelijk inzicht ver schaffen'. De wetenschap raakt in de knel. Wagenaar riep studenten, medewerkers, afgestudeerden en 'allen die hier aanwezig zijn en daarmee laten blijken zich met de universiteit verbonden te voelen' op samen te werken aan versterking van*de positie van de Leidse universiteit. Overigens organiseert de uni versiteit op 13 maart een extra Leidse Studiemarkt om nieuwe Een van de pakweg tweehonderd professoren en emeriti-hoogleraren die gisteren in optocht van het Rapenburg naar de Pieterskerk liepen om de 424ste verjaardag van de Universiteit Leiden te vieren, laat zich in het Academiegebouw in zijn toga helpen. foto loek zuyderduin studenten te lokken. Het aantal het universitaire weekblad Ma- vooraanmeldingen voor het re. Volgens hem besluiten aan- studiejaar 1999/2000 liep vorige komende studenten steeds later maand fors achter op dat van in het jaar waar ze gaan stude- een jaar geleden. Nog geen re- ren. den voor paniek, aldus be- Dit studiejaar nam in Leiden stuursvoorzitter Vredevoogd in voor het tweede opeenvolgende jaar het aantal eerstejaars uni versiteitsstudenten toe, van 2.620 in 1997/98 tot 2.860 in 1998/99, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor Statis tiek. Daarmee is de Universiteit Leiden na enkele jaren van ach teruitgang terug op het oude niveau. Alleen de universiteiten van Amsterdam, Utrecht, Gro ningen en Rotterdam kregen meer eerstejaars binnen. Rot terdam ging daarmee Leiden voor het eerst voorbij. Almanak vol oud-studenten LEIDEN HERMAN JOUSTRA De Dies Natalis. de stichtings dag van de Leidse universiteit die bol staat van de traditie, kende gisteren ook een noviteit, een nieuwigheid. In het audito rium van het Academiegebouw aan het Rapenburg presenteer de het Leids Universitair Fonds vol trots de eerste alumni-alma nak, een boekwerk vol adressen en gegevens van alumni, ofte wel afgestudeerden. Een be langrijk boekwerk volgens R. van der Meer, de voorzitter van de almanakredactie „Dit is een nieuwe loot aan de stam van de Leidse universiteit. Een alma nak vol grand men en bekoorlij ke jongelingen." De sleutel tot communicatie tussen afgestudeerden en uni versiteit is een zo volledig en uitgebreid mogelijk adressen bestand, vindt het LUF. Alleen daarmee blijven afgestudeer den bereikbaar en benaderbaar. En dat is belangrijk, bijvoor beeld bij het verzenden van uit nodigingen voor universitaire evenementen en andere bijeen komsten. Het kan ook een hulpmiddel zijn bij het organi seren van een reünie. Vandaar de almanak. De belangstelling voor het boek is enorm. Van de oplage van 9000 stuks, zijn er reeds ruim 7000 bij voorinschrijving verkocht. In totaal gaven ruim 10.000 afgestudeerden toestem ming. Het eerste exemplaar werd uitgereikt door prof. H. Dupuis, hoogleraar medische ethiek, aan drs. H. Stellingsma, directievoorzitter van Content, maar vooralalumnus. omstandigheden zijn welis- ar winters, want sneeuw en ;el teisteren de Dobbedreef. ar voor Chris Endeveld kan niet koud genoeg zijn, want them betreft mag het vrie- dat het kraakt. Het zou zijn :heid alleen maar in een nog sender beeld stellen, want ben je nou eenmaal irzitter van een ijsclub. aar de vooruitzichten zijn :d", glundert hij, als hij zijn If aag over de oren trekt. „Ze »le )ben voorspeld dat het ze- i, acht graden gaat vriezen in weekeinde." zou mooi zijn. Dat als hij m iks de 19e februari en na 42 voorzitterschap van de ijs- eniging 'Rijndijk-Hoge de hamer midden op het kan overdragen aan zijn op- iljger Wim Verboom. Afscheid nen in een decor van aatsende kinderen, van een nieuwe generatie liefheb- IC bers. Hij heeft ze, de afgelopen halve eeuw zien komen en zien gaan. En nu gaat hij zelf. Rus ten, zoals hij het zelf zegt. „Laat de jeugd het maar verder doen." Voordat hij voor de laatste keer zijn verhaal vertelt - over de ijs- club die 70 jaar bestaat, over de inwijding van het nieuwe club huis, over de 1700 leden en over wat daar aan vooraf ging - wil hij eerst een hardnekkig misverstand uit de wereld hel pen. „De mensen denken, en zeggen ook, dat het vroeger va ker vroor dan nu. Dat we toen strengere winters hadden dan tegenwoordig. Ik bestrijd dat. Volgens mij leek het toentertijd alleen kouder. Omdat de men sen maar één warmtebron in huis hadden, een kachel. Om dat de huizen éénsteensmuur- tjes hadden en de bloemen al bij twee graden onder nul op de binnenkant van de ramen De Blauwe Steen, die al 7QO jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. stonden. Ook toen had je win ters dat er helemaal niet ge schaatst kon worden. We heb ben pas nog twee Elfsteden tochten gehad. Twee jaar terug lag er 25 centimeter ijs op de Rijn. Het is gewoon niet waar dat de winters alsmaar milder worden, de cijfers liegen niet. Het is louter een gevoelskwes tie." Chris Endeveld kan het weten. Met zijn 73 jaar kan de voor malige bloemenkweker niet al leen vergelijkén, maar boven dien is hij al zo'n beetje zijn he le leven lid van de club. Hij wéét van ijs. „Op mijn vijfde deed ik al mee aan prikslee wedstrijden op de Schenk, een zijtak van de Rijn hier. Ik was drie jaar secretaris toen ik voor zitter werd, zoals dat gebruike lijk is bij ons. Ook mijn opvol ger nu, is eerst secretaris ge weest. Het is een soort traditie hier." En van traditie hangt de boel daar aan elkaar op de Rijndijk. „De Rijndijk hoorde vroeger bij Voorschoten. De andere kant, de Hoge Morsweg, was ge meente Oegstgeest. Tussen die twee blindedarmen van hui zenrijen, geheel ingesloten door polders, lag de Rijn. Daar is het begonnen, bij scheeps werf Akerboom voor de deur. Als er ijs lag, hield de club daar z'n wedstrijden." Fleuren, deden ze in die tijd, zwieren noemden ze het ook wel. Rondjes draaien, alleen of met z'n tweetjes, wat dan weer paartijden was. „Ik heb het ge leerd op schuitjes van m'n va der. Die waren van voren lang, zodat je hard kon gaan, maar vanachter rondgeslepen, zodat je ook kon draaien. Een heel verschil met tegenwoordig. Nu komen die gastjes niet met Friese doorlopers of blok- schaatsen aan, maar met ijs- i TL 'spar ■BHBH Chris Endeveld: „De mensen denken dat het vroeger vaker vroor dan nu. Maar dat lijkt alleen maar zo." foto henk bouwman leiden tongerecht. Door dit voorschot ruud sep hoopte cultuurwethouder A. Pechtold eerder de beschikking te krijgen over het oude kan tongerecht aan het Rapenburg. In het kantongerecht wordt het Von Sieboldhuis gevestigd, een centrum voor Japanse cultuur en natuur. De gemeente wil zo snel mogelijk met de verbou wing beginnen om het Von Sie boldhuis in 2000 - het Japanjaar - te kunnen openen. Het besluit om geld te lenen aan Smitsloo werd indertijd fel bestreden door M. Vlasveld (LWG/De Groenen). Zij droeg het besluit zelfs aan de provin cie voor ter vernietiging. Vol gens Pechtold heeft die ma noeuvre geen invloed gehad op het niet doorgaan van de le ning. „Ik had het bericht van de provincie dat het besluit niet wordt vernietigd al binnen voordat de lening van tafel ging. De suggestie dat we de lening hebben afgeblazen omdat het bij de provincie lag, is volstrekte Alle ophef over de lening van de gemeente Leiden aan project ontwikkelaar Menno Smitsloo was achteraf voor niets. De le ning is niet doorgegaan, omdat die uiteindelijk niet nodig was. Het gemeentelijk voorschot was een boekhoudkundige con structie die de gemeente en de Rijksgebouwendienst hadden bedacht om de verhuizing van het kantongerecht te versnel len. Nu het gerecht pas op 1 april haar intrek neemt in het voor malige Leidsch-Dagbladge- bouw aan de Witte Singel, is de hele boekhoudkundige operatie overbodig geworden. De Rijks gebouwendienst kan nu uit de eigen begroting de verbouwing van het LD-gebouw bekostigen. In september vorig jaar kwam de gemeente met het idee om via Smitsloo een kleine zeven ton voor te schieten voor de' in richting van het nieuwe kan hockeyschaatsen of Noren van 200 gulden. Ach ja, de tijd, hé." Wat niet is veranderd in al die jaren is de gemoedelijke sfeer binnen de club van louter vrij willigers en het jaarlijkse avondje voor de leden. „Er ligt natuurlijk niet altijd ijs, en in derdaad soms sla je wel eens een winter over. Maar om toch binding te houden ondende le den is statutair opgenomen dat er jaarlijks een gezellige avond is, dit buiten de klaverjasavon- den om. Dat is nog altijd zo, binnenkort staat die weer op het programma. Kwamen er vroeger zo'n 60 man, tegen woordig zijn dat er gauw 120, 130. Ondanks ons nieuwe club huis moeten we dat feest bui ten de deur houden." Zo'n twintig jaar geleden dreig de 'Rijndijk-Hoge Mors' even na het vieren van het halve eeuwfeest letterlijk opgeslokt te worden door Leiden. „De stad lag vroeger ver weg, maar in eens was de bebouwing van de Stevenshofjespolder realiteit. Met angst en beven wachtten we af. Maar zie, een soort won dertje gebeurde. In plaats van dat onze landijsbaan het loodje legde, brak feitelijk toen pas de periode van bloei aan." De voorzitter doelt op het mooie plekje aan de spoorlijn dat de ijsclub van de gemeente kreeg toebedeeld en het drai nagesysteem dat er aan gekop peld werd. „Eerst waren we bang dat het over was, maar achteraf kun je zeggen dat de nieuwbouwwijk voor ons een zegen is geweest. Niet alleen is de accommodatie welhaast perfect, maar bovendien zwemmen we in de leden, zo'n 800 in getal. Vermenigvuldig dat maar met twee, want de kinderen zijn gratis." De toekomst ziet er dan ook rooskleurig uit, daar aan de Dobbedreef en dat stemt de scheidende voorzitter tot tevre denheid. „Ja, ik kan de boel met een gerust hart uit handen geven aan de jeugd. En ze we ten, ze kunnen altijd een be roep op me doen. Als er ijs ligt ben ik er. En wat mij betreft kan het niet snel genoeg gaan vriezen." AD VAN KAAM Beroep Geertsema afgewezen door hoofdstembureau Rijnland LEIDEN DORITH UGTVOET Alexander Geertsema mag zich niet kandidaat stellen voor de verkiezingen voor het Hoogheemraadschap van Rijnland. Door diverse onge lukken op de A4 tussen Leid- schendam en Leiden heeft Geertsema de noodzakelijke stukken eind januari te laat in geleverd bij het hoogheem raadschap. Geertsema had de stukken voor vijf uur moeten inleve ren. Door het oponthoud kwam hij vijftien minuten te laat aan bij het schap. Het hoofdstembureau toonde zich echter niet gevoelig voor Geertsema's beroep op over macht. Ook de stelling, dat hij onevenredig in zijn belangen wordt getroffen als hij van deelname aan de verkiezingen wordt uitgesloten, werd niet door het stembureau overge nomen. Geertsema tekent be roep aan, in de hoop toch toe gelaten te worden als kandi daat.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15