Leidsch Dagblad 10 26 Wereldtop bij afscheid Hussein Chaos op Nederlandse wegen 2.00 Jordanië in diepe rouw om vader en broeder FEIBD lersman: 'Gelukkig verd ik niet uitgefloten' Scheidsrechter onwel: pNA-VVSB gestaakt SP: Lovers Rail moet investering terugbetalen PII<KW1<K1<N Muskens: condooms tegen aids TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. BANDAG 8 FEBRUARI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41921 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Gesprek van de Dag Dagje AutoRAI: geen oog voor Miss Nederland Binnenland Kerk en Samenleving Cultuur en Kunst El Al piloten leggen 3 verband tussen kanker en lading Drie dagen feest voor jarige Dom Helder Camara Henri Timmerman over eten, kunst en godsdienst ntje Ritsma viert zijn wereldtitel met ach Geert Kuiper (midden) en Martin «rsman (links). foto anp HAMAR GUS VAN OOSTEN Met vier persoonlijke records en een zeven de plaats in de eind rangschikking heeft Martin Hersman na drie jaar een succes volle rentree gemaakt op het wereldkampi oenschap allround in Hamar. In 1996 was m l Hersman in Inzeil zesde op het WK. De 24-jarige Sas- senheimer, ploegge noot van wereldkam pioen Rintje Ritsma, begon met een ijzer- sterke 500 meter (36,63). Hersman ver speelde een hogere klassering op de vijf en de tien kilometer waarop hij als der tiende en negende eindigde. „Ik heb te weinig ervaring met de vijf en tien kilome ter omdat ik me het jelopen jaar op de 1500 meter heb gespecialiseerd. Maar ch, met vier persoonlijke records moet ik tevreden zijn." Hersman kende een verstoorde voorbereiding omdat de pu- ieke opinie voor een selectie van Ids Postma als tweede Ne- rlandse deelnemer aan het WK was. Hersman was de vele andoeken die aan Postma refereerden in het Vikingschip op vallen. „Er hingen veel "pro-Ids' spandoeken, maar gelukkig g ik er niet één met de tekst "Martin rot op', Jk werd niet uit floten, dat zou ook niet terecht zijn geweest." igina 17: Ritsma een zeldzame alleskunner. sive care. Zijn toestand is sta biel, maar de komende 24 uur wordt bekeken of hij geope reerd moet worden. De medische hulp voor de getroffen scheidsrechter kwam zeer snel op gang. Trai ner De Groot zag wat er ge beurde en stak direct het veld over om eerste hulp te verle nen. Bovendien bleek dat zich in het publiek een gepensio neerd cardioloog bevond. De in Reeuwijk woonachtige Jan Oudhof bezoekt elke wedstrijd van ONA. Het is overigens niet de eerste keer dit seizoen dat Oudhof moest optreden. Bij de eerste wedstrijd van het seizoen, tegen Olympia, trad de medicus in ruste met sue- iLi RIM IDRISSI wedstrijd ONA - WSB is itenniddag bij de stand 2-1 staakt, nadat scheidsrechter ins Henneveld bewusteloos is geraakt. De arbiter liep auw aan en ademde niet eer. WSB-trainer Ruud de oot en een toevallig aanwe- Ifi ;e cardioloog hebben de ïeidsrechter gereanimeerd beademd totdat de ambu- ïce arriveerde. Inmiddels was scheidsrech- pr0 r Henneveld, afkomstig uit ipelle aan den IJssel, weer kennis gekomen. Na on- :rzoek in het Groene Hart- 30x ekenhuis in Gouda bleek er aty| rake te zijn van een lichte .ces op bij een hartstilstand oeding in zijn hoofd. Hen- van ONA-voorzitter Dolf van iveld is inmiddels overge- der Speld, acht naar het Dijkzigt Zie- inhuis in Rotterdam, waar j is opgenomen op de inten- Bij de wedstrijd ONA-WSB zijn er nog 30 minuten te spe len. AMMAN AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Op de dag van de dood van de koning is het Hussein-ziekenhuis omgeven door dichte mist. Een gestage regen daalt neer op de rouwende menigte bij de in gangspoort, die is voorzien van een groot portret van de Jordaanse vorst in betere tijden. Een breed lachende, be snorde vaderfiguur. De dood van hun 'vader en broeder', zoals de nieuwe mo narch Abdallah later zou zeggen, heeft de Jordaniërs zwaar aangegrepen. Iedereen wist dat het einde nabij was, maar de harde waarheid dringt nu pas door. Jordanië moet verder zonder Hus sein. Voor de meeste Jordaniërs, die nooit een andere vorst hebben gekend, betekent dat een stap in het duister. Een paar weken geleden nog stonden ze in even slecht weer langs de straten van Amman om hun uit Amerika terugge keerde vorst in te halen. De blijdschap was van korte duur. Vandaag maakt Hussein zijn laatste rit door de hoofd stad. Voor de ingang van het ziekenhuis is het na de dood van de koning een groot ver toon van emoties. Jongeren scanderen leuzen: „Met ons bloed en onze geest staan we achter Hussein". Ze zwaaien met portretten van de koning. Volwas sen mannen zakken ineen op het natte asfalt, overmand door verdriet. Dit is niet het soort van overheidswege opge klopt sentiment dat in veel andere Ara bische landen ruim voorradig is. Het Jordaanse verdriet komt recht uit het hart. Machmoud Lash (34) is onmiddellijk naar het ziekenhuis gegaan nadat hij het nieuws over de dood van de koning hoorde. „Zo'n leider krijgen we nooit meer", zegt hij met een gebroken stem. Tranen biggelen langs zijn gezicht. „We zijn een klein land, maar we hadden een groot leider. Ik denk dat heel veel men sen ons om zo'n koning hebben benijd. Hij was een goed mens, met een groot hart." Lash denkt dat Abdallah een waardige zoon van zijn vader zal zijn. „Maar wat hij ook probeert, als Hussein zal hij nooit worden." Twee bussen met schooljeugd rijden langzaam voorbij. De kinderen hadden willen uitstappen, maar het weer is te slecht. Achter de bewasemde ramen heerst hartverscheurend verdriet. Een meisje van een jaar of zeven houdt een tekening van de koning omhoog. Be traande gezichtjes drukken tegen het glas. Het hele weekeinde stonden er schoolklassen voor het ziekenhuis, met tekeningen en gedichten. Tot gistermor gen was er hoop, tegen beter weten in. Jordanië is ook een land met een enorm vluchtelingenprobleem. Meer dan zestig procent van de bevolking bestaat uit Pa- lestijnen, maar sinds de Golf-oorlog wo nen er ook honderdduizenden Iraki's. Ze zijn geen Jordaans staatsburger, maar velen van hen beschouwen Hussein als hun redder. Shamiraran Sadah, een 44- jarige Iraakse lerares, was eerder op de dag in de Anglicaanse kerk om voor Hussein te bidden. Op weg naar huis hoorde ze dat hij was gestorven. „Ik vroeg de taxichauffeur onmiddellijk naar het ziekenhuis te rijden. Ik ben erg ver drietig. De koning was heel humaan en barmhartig. Ik denk dat alle gewone Ira ki's zo over hem denken, niet alleen de mensen die hier wonen." HET WOORD IS AAN Jim L. Morrill Als iemand zegtGoeie vraag', dan is de vraag meestal een stuk beter dan het antwoord dat volgt. Teleurstelling over wegblijven Britse vorstin -272° -371° -570° 70% 50% 20% 20% 20% 40% weeroverzicht op pagina 8 VANDAAG 28 PAGINA'S De begrafenis van de giste ren overleden Jordaanse koning Hussein bracht vandaag een ongekend aantal staatshoofden en regeringsleiders naar Am man. Onder de gasten wa ren de Amerikaanse presi dent Bill Clinton en zijn vrouw Hillary. De laatste kwam gisteravond al aan in Jordanië, waar ze on middellijk op bezoek ging bij koningin Noor, de in Amerika geboren weduwe van Hussein. AMMAN AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Koningin Beatrix onderbrak haar wintersportvakantie en kwam vanmorgen met premier Kok in de Jordaanse hoofdstad Amman aan. Het Nederlandse koningshuis heeft altijd nauwe betrekkingen onderhouden met het Jordaanse. Een opmerkelij ke gast was de zieke Russische president Jeltsin, die weer eens had besloten de adviezen van zijn artsen te negeren. In Jordanië was men lichtelijk teleurgesteld door het wegblij ven van de Britse vorstin Eliza beth. Ze stuurde in haar plaats prins Charles, die gisteravond al arriveerde in gezelschap van premier Blair. De gasten waren niet alle maal mensen die hun leven lang vrienden van de Jordaanse vorst zijn geweest, zoals de Li bische leider Gaddafi. Hij is een verklaard tegenstander van Gesprek van de Dag Binnenland Buitenland Economie Kerk en Samenleving10 Uitgaan12 Sport15 t/m 23 Gezondheid/Strips RTV/programma's Emotionele taferelen voor het Hussein-ziekenhuis. Husseins vredespolitiek. Yasser Arafat is een andere leider die bij tijd en wijlen een verklaarde vijand was van het Hashemiti- sche vorstenhuis. Ook Israëlische gasten als Netanyahu en Sharon hebben het niet altijd goed voor gehad met het Jordaanse koninkrijk. Het moet de organisatoren heel wat moeite hebben gekost mensen die elkaar niet mogen zo ver mogelijk van elkaar te plaatsen. De oudste zoon van Hussein en Noor, Hamzeh, is gisteren aangewezen als kroonprins. De nieuwe koning, Abdallah, heeft foto epa marwan naamani daarmee gehoor gegeven aan een van de laatste wensen van de koning. Pagina 5: Jordanië zal moeten wennen aan Abdallah chtpaar betaalt 1 mille voor baby eer 30.000 gulden betaal- ieen echtpaar uit Enschede 997 voor de destijds eenjari- '.isa uit Brazilië. Vanmorgen 1 est het koppel zich wegens ;ale adoptie verantwoorden. 1 cier van justitie Van der L k sloot niet uit dat de baby A rd meegenomen zonder toe Bovendien viel haar )eder' bij de DNA-test door mand en bleek de afstand klaring van generlei waarde. Geldig van 8 t/m 14 februari 1999 RIJSWUK/LEIPEN ANP Het winterse weer heeft van ochtend voor een chaos ge zorgd op de Nederlandse we gen. Rond half negen telde het Traffic Information Center (TIC) al bijna zestig files, met een totale lengte van 885 kilo meter. Volgens een woordvoer der van TIC een record. Op tal van wegen leidde de sneeuw en •bevriezingen tot aanrijdingen. De A28 bij Leusden was enige tijd gestremd door een botsing tussen drie vrachtwagens. In de Leidse regio concen treerde de drukte zich vooral op de doorgaande (rijks)wegen. Tot ver in de ochtend waren er files en was er sprake van lang zaam rijdend verkeer. Bij het hoofdbureau van het korps Hollands Midden in Lei derdorp kwamen in totaal der tig meldingen van aanrijdingen binnen. Het betrof in de meeste gevallen kop-staart botsingen. In Leiden rukten politie en ambulance vooral heel vroeg in de ochtend een aantal keten uit. Het aantal gevallen van schade en letsel bleef beperkt tot zeven. Een 27-jarige vrouw, die dacht er verstandiger aan te doen om niet op het besneeuw de rijwielpad maar op de weg te fietsen, kwam op de Lammer markt desondanks ten val. Zij werd licht geraakt door een achterop komende auto en moest naar het LUMC worden overgebracht. Het was vanmorgen een grote chaos op de Nederlandse wegen. Gladheid, sneeuw- en hagelbuien zorgden voor honderden kilometerslange files. foto gpd marco hofste In de Rijn- en Veenstreek kreeg de politie tien meldingen binnen van aanrijdingen als ge volg van de sneeuw. Hier was er geen sprake van letsel. In de Duin- en Bollenstreek was het zelfs opmerkelijk rustig, aldus een woordvoerder van de poli tie. Het winterse weer zorgt ook in België voor grote problemen. In het zuiden van het land zijn honderden wagens in de sneeuw vast komen te zitten. Het leger en het Rode Kruis zijn ingeschakeld om de mensen, die de nacht in hun auto heb ben moeten doorbrengen, uit hun benarde situatie te halen. Zware sneeuwval in combinatie met een straffe wind en vries kou leidde in de nacht van zon dag op maandag in het hele land tot ellende. De grootste problemen deden zich voor in Wallonië. Ook in Duitsland ondervond het verkeer hinder van sneeuw en gladheid als gevolg van de opvriezing van natte wegge deelten. Er deden zich vele on gevallen voor. Zeker twee men sen kwamen om het leven. AMSTERDAM ANP De Socialistische Partij wil dat Lovers Rail het geld terugbe taalt dat de overheid heeft ge stoken in de investeringen in het spoor. SP-Kamerlid Bom mel dringt daar op aan bij mi nister Netelenbos (verkeer en waterstaat). Lovers maakte vorige week bekend dat het stopt met de lijn naar IJmuiden. Om het spoor weer geschikt Boeing EL AL glijdt van de baan Een Boeing 747 van El Al is van morgen op Schiphol na de lan ding met zijn neuswiel van de baan gegleden. Op het moment van de landing sneeuwde het. De baanconditie was door de sneeuwval 'matig', aldus een Schiphol-woordvoerder. De vlucht, LY 812, kwam uit New York. Er zijn bij het incident geen gewonden gevallen. De brandweer was snel ter plekke, maar volgens een Schiphol- woordvoerder was er geen sprake van brand. Het vracht toestel, een Boeing 747-200, is van hetzelfde type als dat op de Bijlmer neerstortte. Door het incident is de Zwanenburgbaan een groot deel van de dag bui ten gebruik geweest. te maken, heeft Railinfrabeheer daar 2,5 miljoen gulden inge stoken. De SP noemt Lovers Rail „een onbetrouwbare part ner aangezien de concessie voor Utrecht-Hilversum voorlo pig riiet wordt gebruikt". De SP wil ook dat investeringen wor den terugbetaald indien een nieuwe lijn niet wordt geëxploi teerd. Pagina 7: Concurrentie op het spoor mislukt HILVERSUM ANP Bisschop Muskens van Bre da vindt dat mensen in Afri ka condooms moeten krij gen. ,Als je dag in dag uit, maand in maand uit, zo veel mensen in je eigen handen ziet doodgaan aan aids, kun je het niet over je hart ver krijgen om geen condooms te geven", zei hij gisteren in het actualiteitenprogramma Netwerk. De officiële leer van de Rooms-Katholieke Kerk wijst het gebruik van condooms af. Muskens vindt echter dat „we praktisch gelovige men sen moeten zijn en niet al leen abstract gelovigen. Als ideaal kun je tegen con dooms zijn, maar onder die omstandigheden moet je ge woon condooms uitdelen. Ik zou dat doen." Muskens werd geïnter viewd naar aanleiding van de bevolkingsconferentie die momenteel in Den Haag wordt gehouden. Muskens zei geschrokken te zijn van het feit dat de wereldbevol king in veertig jaar is verdub beld tot de huidige zes mil jard mensen en stelde vast dat het zo niet kan doorgaan. Hij voorspelt grote volksver huizingen wanneer de huidi ge ongelijke verdeling van de rijkdom niet verandert. De rijke westerse landen, nog geen kwart van de wereldbe volking, verbruikt meer dan 80 procent van de grondstof fen en energie. Postcode: - •Tel: ji(I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: l Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 96.90) 1 automatisch (f. 33,70) Oacceptgiro (f. 97.90) l Nr. bank/giro:Handtekening:l Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. elop. zonder postzegel, OF BEL 071-51 28 030 712141 "4001 14" maandag t m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1