Belgrado ligt opnieuw dwars Lewinsky heeft gemengde gevoelens voor Clinton Buitenland Doden en gewonden door zware noordwester Jeltsin akkoord met inperking van macht :t ERDAG 6 FEBRUARI 1999 merikaan na 16 jaar uit dodencel '[ago De 42-jarige Amerikaan Anthony Porter die zestien JirTde dodencel heeft gezeten, is gisteren vrijgelaten nadat 48-jarige man had bekend dat hij de dubbele moord had jleegd waarvoor Porter was veroordeeld. Porter was vorig ral bijna geëxecuteerd, maar twee dagen voor de vastgestel- erechtstelling bepaalde het Hooggerechtshof dat de dodelij- Vjectie moest worden uitgesteld. Het hof vond het nodig dat kundigen eerst onderzochten of Porter in staat was te begrij- [vvat er aan de hand was. Zijn IQ werd vastgesteld op 51, de |t van het gemiddelde in de VS. Porter kreeg de doodstraf Wat hij een 19-jarige jongen en een 18-jarig meisje had zou (ben doodgeschoten in een park in Chicago. Twee dagen ge en kwamen een privé-detective en studenten journalistiek een videoband waarop de 48-jarige Alstory Simon bekent jhij de dader is. assamoordenaar wil doodstraf j. Een 39-jarige Oekraïner die terecht staat wegens massa- ord en heeft bekend 52 mensen om het leven te hebben ge- ;ht, heeft gezegd dat hij liever ter dood veroordeeld wordt tot levenslange gevangenisstraf. De man heeft bekend de lopen tien jaar hele gezinnen met kleine kinderen te heb- vermoord. Omdat in Oekraïne sinds 1997 een moratorium He doodstraf van kracht is, wordt zijn leven mogelijk toch ge- jard. President Koetsjma heeft gezegd dat hij misschien zal jen of voor dit geval een uitzondering kan worden gemaakt. isische leider neonazi's vervolgd jou» De hoogste openbaar aanklager van Moskou heeft gis- i gerechtelijke vervolging ingesteld tegen Aleksandr Bar- jov, de leider van de neonazibeweging Russische Nationale jjheid. Barkasjov wordt ervan verdacht politiemensen te heb- Ibedreigd. Hem hangt een boete van maximaal 3.230 gulden een celstraf van zes maanden ofwel een celstraf van maxi- vijf jaar boven het hoofd. De gerechtelijke stappen tegen isjov maken deel uit van een campagne die door de Mos burgemeester Loesjkov is gestart tegen het extremisme in luzenpanda Zhai Zhai gestorven ■jic De 28-jarige reuzenpanda Zhai Zhai is ondanks alle in- pningen om hem in leven te houden, gestorven. Dat hebben Chinese staatsmedia gisteren bericht. De artsen van de die- juin in het Noord-Chinese Tianjin, de verblijfplaats van Zhai a, hebben van alles geprobeerd om zijn leven te redden, ir Zhai Zhai was er te beroerd aan toe. Eigenlijk was hij het jes van zijn maatje Rong Rong, die zes jaar geleden overleed, fit meer te boven gekomen. Sinds die tijd kwakkelde hij met gezondheid en vorige week werd hij ernstig ziek. De reu- landa is een van de meest bedreigde diersoorten ter wereld, nog slechts duizend exemplaren in het wild en fokpro- 's hebben tot nu toe weinig succes. Irmiste peuter lag in logeerkamer /iersellen Een vermiste peuter naar wie een grootscheepse 3 touw was gezet, is vast in slaap aangetroffen in zijn ïrlijk huis in het Zwitserse Dagmersellen. De 2,5 jaar oude werd donderdagavond als vermist opgegeven door zijn rs. Ongeveer 95 brandweerlieden, zeventien politieagenten drie politiehonden en twintig vrijwilligers doorzochten de derij waar het jongetje woont en de omgeving. Door twee istations werd een oproep uitgezonden en een eenheid van inde soldaten kwam uit eigen beweging helpen zoeken. Bij- lee uur na het begin van de zoekactie werd de peuter bij tweede controle van de boerderij aangetroffen in een lo- <amer. Hij lag in een deken gerold op bed. ve vrouw zit drie dagen vast in lift Li Een dove, 75 jaar oude inwoonster van Lyon heeft drie in in haar eigen lift vastgezeten omdat ze niet hoorde dat de rateurs, die ze via de intercom in de lift had opgeroepen, ïaar adres vroegen. De vrouw kwam vast te zitten tussen verdiepingen nadat haar wasmachine kortsluiting had ver- aakt. Na drie uur, toen de reparateurs via de intercom al et- ;e malen vergeefs om het adres hadden gevraagd, waren de irijen van de intercom op, zodat ieder contact met de bui- rereld werd verbroken. Ze doodde de tijd met het doen van :oefeningen om niet stijf te worden en slaagde erin te sla- zittend op een omgekeerde emmer. Honger of dorst had ze Drie dagen later werd de vrouw door tien vriend gevonden. obiel' verbod in Duitse vliegtuigen Li Met ingang van 1 maart zullen mensen die aan boord Duits vliegtuig worden betrapt op het gebruik van een iele telefoon zwaar worden gestraft. Krachtens een gisteren de Bondsraad aangenomen nieuwe wet op de luchtvaart ïen overtreders rekenen op een hoge boete of een gevange- raf van maximaal twee jaar. nger na bestand in Guinee-Bissau Hongersnood dreigt voor duizenden burgers in Guinee- i, twee dagen nadat in het land een wapenstilstand is ge il tussen strijdende partijen. De Europese Commissie heeft Ihulp beschikbaar gesteld. Ondanks het bestand is het gis- ïcht in de hoofdstad Bissau toch nog tot zware beschietin- jekomen. Afgelopen woensdag tekenden president Vieira ibellenleider Mané een akkoord over een wapenstilstand, airen van de West-Afrikaanse vredesmacht Ecomog zijn in- lels vanaf een Frans marineschip in Bissau aan land gegaan le vrede te bewaken. Het oorlogsgeweld maakte dat eerder ogelijk. De burgeroorlog die begin deze week oplaaide in oofdstad Bissau, heeft aan een kleine honderd mensen het noren geven Palestijnen 1,5 miljard (furt Internationale donoren schenken de Palestijnen 1,5 ird gulden voor de verdere ontwikkeling van de Palestijnse iden. De donoren hopen met de schenking, die bovenop jf miljard komt die sinds de Oslo-akkoorden zijn overge- kt, het vredesproces met Israël te versnellen. De Palestijnse ident Arafat zei blij te zijn met het resultaat van zijn ont- ting met donoren, gisteren in Frankfurt. Palestijnse functio- >sen presenteerden de donoren een nieuw vijfjarenplan de opbouw van de economie en infrastructuur op de Wes- Jordaanoever en in de Gaza-strook. In de donorengroep i dertig landen en acht internationale organisaties, waar- r de Wereldbank en het IMF. itiek Unicef op vrijkopen slaven StLt Het VN-kinderfonds Unicef heeft gisteren kritiek geuit ïn mensenrechtenorganisatie die in Sudan slaven vrij- Volgens Unicef gaat het geld dat daarvoor wordt betaald tstreeks naar de wapenhandel in het land. De Zwitserse senrechtenorganisatie Christian Solidarity International voor ongeveer 100.000 gulden al 1.050 slaven, meest kin- ti, vrijgekocht en teruggebracht naar hun dorpen. Unicef dat de Sudanese regering stelselmatig burgers gevangen als slaaf inzet. id mag achter dieren aanjagen in in Noorwegen mogen - hoogste rechter andere achterna zitten. Het 2 hooggerechtshof be- 1 gisteren dat de hond ten onrechte ter dood is deeld vanwege het dood- van twee eenden, 'ers eigenaresse was te gen de uitspraak in beroep ge gaan en kreeg gelijk. Het hoog gerechtshof bepaalde dat hon den geen boerderijdieren mo gen aanvallen, maar wel hun instinct mogen volgen. Balder heeft overigens niets meer aan de uitspraak. Hij kreeg drie dagen geleden een spuitje na een mislukte operatie aan een van zijn poten. 'Niet onderhandelen met moordenaars en terroristen De delegatie uit Belgrado voor de onderhandelingen over Kosovo in Frankrijk is niet bereid te onderhandelen met 'moordenaars en terroristen'. Dat heeft de woord voerder van de Socialistische Partij Servië van de Joego slavische president Milosevic gisteren meegedeeld. De leiding in Belgrado duidt het UQK steevast aan met de term 'terroristen'. PRISTINA-RAMBOUILLET GPD-Rtr-ANP VERVOLG VAN VOORPAGINA Uit uitspraken van de Servische vice-premier Markovic, de dele gatieleider, en de Joegoslavi sche minister van informatie Komnenic bleek dat Servië en Joegoslavië het niet eens zijn over deelname van het UQK. Markovic sluit praten met 'de terroristen' uit, maar Komnenic zei op de Franse radio dat het gezien de omstandigheden een 'pijnlijke noodzakelijkheid' is. Belgrado heeft ook al tevoren laten weten beslist niet te zul len instemmen met buitenland se troepen op Joegoslavisch grondgebied. In die opstelling kregen zij gisteren steun van Rusland. Kosovo kan 'vergaan de autonomie' krijgen, zei Komnenic, gisteren op de Duit se tv. Maar wat dat inhoudt, wilde hij niet zeggen. De Joegoslavische president Milosevic gaat niet naar Ram- bouillet. De algemeen als twee derangs geziene delegatie van dertien man uit Belgrado onder leiding van vice-premier Markovic arriveerde gisteren aan het begin van de avond in de Franse hoofdstad. Opmerke lijk is dat een vertegenwoordi ger van de Serviërs in Kosovo ontbreekt. De leiders van de Servische bevolking in de pro vincie beschuldigen Milosevic ervan onvoldoende op te ko men voor hun belangen. In Parijs waren gisteren al eerder andere deelnemers aan de conferentie aangekomen. De drie internationale bemidde laars en regeringsvertegen woordigers van de landen van de Contactgroep wilden gister avond de laatste hand leggen aan de voorstellen die vandaag ter tafel zullen komen. Over 80 tot 85 procent van het pakket valt niet te onderhandelen, liet een hoge functionaris van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken weten. Verder hebben de delegaties trouwens ook niet veel bewe gingsruimte. Ze moeten in het kasteel blijven tot ze klaar zijn met onderhandelen. Dat kan na een week zijn, maar het overleg kan tot maximaal twee weken duren als de Contactgroep het onderhandelingsresultaat na een week nog niet voldoende vindt. De Amerikaanse gezant Een vliegtuig gezonden door de Franse regering om de etnische Albanese delegatie op te halen voor de vre desconferentie over Kosovo bleef op het vliegveld van Pristina staan nadat Serviërs het vertrek van vijf UQK- leden had verboden omdat hun reisdocumenten niet zouden deugen. FOTO AP DIMITRI MESSINIS Hill zit de besprekingen dage- De Servische eis dat aan een meren van een troepenmacht lijks voor, maar de Britse minis- vredesregeling geen buiten- die 25.000 tot 30.000 man zou ter Cook (buitenlandse zaken) landse troepen te pas mogen moeten gaan tellen. De VS vin- en zijn Franse collega Védrine komen, heeft niet veel indruk den dat Europa het grootste zijn beschikbaar om zonodig gemaakt. De NAVO werkt on- aandeel in die troepenmacht politieke druk uit te oefenen. verstoorbaar door aan het for- moet leveren. Lijstverbinding in Nigeria verboden Twee Nigeriaanse partijen mogen niet samen aan de komende presidents- en parlementsverkiezingen deelnemen. Dat heeft de verkiezingscommissie gis teren bepaald. Eerder had de grootste partij van Nige ria, de Democratische Par tij van het Volk, gedreigd de verkiezingen te zullen boy cotten als de Alliantie voor Democratie (AD) en de Par tij van het Hele Volk (APP) een lijstverbinding zouden mogen aangaan. Volgens de voorzitter van de verkiezingscommissie, Ephraim Akpata, was een lijstverbinding van de twee partijen 'niet uitvoerbaar', omdat miljoenen stembil jetten opnieuw zouden moeten worden gedrukt. Akpata zei dat de commis sie er geen principiële be zwaren tegen had dat twee partijen een verbond vor- APP-woordvoerder Em manuel Nnabuife zei in re actie op de uitspraak dat de twee partijen hun samen werking zullen voortzetten. De parlements- en presi dentsverkiezingen worden gehouden op respectieve lijk 20 en 27 februari. kopenhagen-hamburg De zware noordwesterstorm die Noordwest- Europa donderdagnacht en gisteren teisterde, heeft voor de Deense kust geleid tot twee doden en twee vermisten na het zinken van een kustvaarder. In Noord-Duitsland veroorzaakte de storm een verkeers chaos. De kustvaarder Petit Folmer met vijf opvarenden verging in de Noordzee op ongeveer negentig kilometer ten zuidwesten van Esbjerg. Bij een zoekoperatie met Duitse en Deense helikopters en schepen werd een opvarende gered; de lichamen van twee anderen werden ge borgen. De Duitse politie maakte melding van een verkeerschaos, on der andere doordat auto's tegen omgewaaide bomen reden. Meerdere automobilisten raakten hierdoor gewond. Delen van Mecklenburg- Voorpommeren kwamen zonder stroom te zitten wegens geknapte elektriciteitsleidingen. Ook waaiden steigers om. De stormvloed in de Noordzee - het watemiveau bij Hamburg lag 2,70 meter boven het ge- MOSKOU AFP-Rt De Russische president Jeltsin is gisteren akkoord gegaan met een voorstel waarin zijn presi dentiële macht wordt beperkt. Formeel geeft hij geen van zijn volmachten op, maar hij stemt wel in met een 'werkdocument' waarin staat dat hij niet meer zomaar de regering of de pre mier mag ontslaan, maar eerst moet overleggen met andere machten in de Russische poli tiek. Volgens de grondwet mag Jel tsin naar eigen inzicht en zon der waarschuwing de regering ontslaan en het parlement ont binden. Die uitgebreide presi dentiële machten worden nu ingeperkt. Plannen hiervoor werden al enige tijd besproken door premier Primakov, die fei telijk al veel macht naar zich heeft toegetrokken, het parle ment en de Russische Veilig heidsraad. Het Kremlin stelde uiteinde lijk het Stabiliteitspact op waar mee Jeltsin gisteren instemde. Het pact moet Rusland politiek stabiel houden totdat Jeltsins termijn afloopt in de zomer van 2000. Voordat het voorstel van kracht wordt, moeten behalve Jeltsin ook de regering en det twee kamers van het parlement het nog officieel ondertekenen. Jeltsin (68) is door zijn ernsti ge gezondheidsproblemen de laatste maanden op een zij spoor geraakt. Hij komt nauwe lijks nog in het Kremlin en brengt de meeste tijd door in klinieken of in het sanatorium in Barvicha, net buiten Mos kou. Premier Primakov is, met grote steun in het parlement, de feitelijk leider van Rusland. Eritrea bestookt oliedepot Ethiopië Ethiopië en Eritrea stevenen rechtstreeks af op een nieuwe oorlog. Ethiopië meldde giste ren dat Eritrese vliegtuigen de stad Adigrat in het noorden van Ethiopië hebben aangevallen. Een Ethiopische regerings woordvoerster zei dat de twee toestellen een oliedepot in Adi grat bestookten in de omgeving van de stad die langs de om streden grens tussen de twee landen ligt. Eritrea ontkent dat het heeft gebombardeerd. Het lange grensconflict tus sen de twee landen laaide afge lopen mei op met luchtaanval len, tot zij op 14 juni een ak koord sloten waarbij luchtaan vallen worden verboden. De aanval is een 'flagrante schen ding van het moratorium', al dus de woordvoerster. WASHINGTON AP Monica Lewinsky heeft in haar op videoband vastgelegde getuigenverklaring gezegd dat presi dent Bill Clinton haar nooit heeft voorgesteld een valse verklaring af te leggen en te liegen over hun affaire. Dat blijkt uit een transcriptie van de band die gisteren werd vrijgegeven. Lewinsky zei ook dat ze 'een plaag' was ge weest voor Vernon Jordan, een vriend van de president, bij haar pogingen een baan te krijgen na haar stage op het Witte Huis. Volgens de aan klagers in het impeachmentproces tegen Clinton had Lewinsky van Jordan een baan aangeboden gekregen als uitvloeisel van de seksuele relatie die ze als Witte-Huisstagiaire met Clinton onder hield. Lewinsky zei dat ze nog steeds 'gemengde ge voelens' koestert voor de president en maakte er bezwaar tegen toen haar ondervrager, de Repu blikein Ed Bryant, sprak van 'obscene' contacten met de president. Verder wilde Lewinsky niet zeggen of Clinton middelde hoogwaterpeil - leidde tot overstromingen van de lager gele gen delen van de haven. Op de foto de veerboot Aurora van de maat schappij Scandlines die de hoge golven moet trotseren als het schip de Zuid-Zweedse haven Helsingborg verlaat op weg naar Denemarken. De scheepvaart werd ernstig bemoeilijkt door een storm waarbij de windsnelheden opliepen tot 108 kilometer per uur. FOTO EPA GORAN STENBERG loog toen hij onder ede verklaarde dat hij haar nooit op een seksuele manier had betast. ,,Ik kan echt niet zeggen of wat hij zei waar is of niet", al dus Lewinsky. De Senaat besloot donderdag met zeventig te gen dertig stemmen Lewinsky niet op te roepen als getuige in het impeachmentproces. In plaats daarvan zullen de aanklagers van het Huis van Afgevaardigden het vandaag, bij de hervatting van de procedure, moeten doen met de verkla ringen die Lewinsky onlangs op video aflegde. Met een afzonderlijke juridische procedure had den de aanklagers haar daartoe gedwongen. Gisteren kwam de Senaat niet bijeen om beide partijen de gelegenheid te geven zich voor te be reiden op de pleidooien van vandaag. Dan wor den delen van de band in de Senaat afgedraaid. Verwacht wordt dat het afzettingsproces tegen Clinton, wegens meineed en obstructie van de rechtsgang bij pogingen de affaire in de doofpot te stoppen, volgende week vrijdag met een stem ming wordt afgesloten.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7