Imago van Bram Peper bladdert snel af f Vechten om de buit in de Bijlmer 'Die waterpartijen komen er gewoon' Grenzeloze Randstad Binnenland deconstructie zedendelict an herhaling voorkomen trots zit Tjoa Tjheng Swan :ijn nieuwe kamer van het lticulturalisatie en Participa- Bureau. Tjoa (53), een Chi- die oorspronkelijk uit In- ïesië komt, houdt zich in de mer vooral bezig met lang- |ig werklozen. Vaak hebben ■norm hoge schulden en lei- li ze een geïsoleerd bestaan. )a en zijn multiculturele |m willen nieuw leven blazen Bijlmerhoogbouw'. Zo is ien sportopleiding voor de rkloze jeugd en een kookcafé moeder en kind. ideeën zijn afkomstig van 'oners zelf, Tjoa helpt bij de 'oering van hun plannen, jeilijk soms, vindt hij. „Som- jen storten eerst al hun el ide over je uit, klagen over Eden en mopperen op en die ze een stelletje rot- n vinden. Geduldig luiste- en dan overgaan tot zaken en, dat is de enige manier, [je deze mensen aan hun lot prlaat, komt het hier nooit ed," aldus Tjoa, die ook een P de oprichters is van het 'art Beraad, de enige zwarte ancipatiebeweging in ons ld. ^e projecten worden gefi- fcierd met URBAN-geld dat 15 paar jaar geleden door de jrheid en Europese Commis- Ibeschikbaar is gesteld voor [iaal-economische stadsver- pwing. Voor de Bijlmer is p miljoen gulden beschik^ Pt' De Schilderswijk in Den Ni. Dolfohavon in Rotterdam Strijd om geld tussen zwart en wit vertraagde stadsvernieuwing OPINIE en Lombok in Utrecht kregen een soortgelijk bedrag om de buurt weer leefbaar te maken. De vier achterstandswijken kampen met hoge werkloos heid, criminaliteit en allochto ne jongeren die zonder diplo ma het voortgezet onderwijs verlaten. Het URBAN-geld is vooral bedoeld om projecten op te zetten voor werkzoeken- den en vroegtijdige schoolverla ters zodat ze meer kans hebben op een baan. In praktijk wijkt de Bijlmer sterk af van de andere achter standsbuurten. Toen eind 1995 de miljoenen guldens beschik baar kwamen, ontketende zich hier een ongekend felle strijd tussen zwarte en witte bewo ners. Het geld was aanvankelijk in handen van witte project groepen. Zwart verzette zich hevig en wilde meepraten over de besteding van de buit die bedoeld was om de achterstand van allochtonen weg te werken. Terwijl de andere grote ste den al met het URBAN-geld aan de slag gingen, mochten de wit te bestuurders in de Bijlmer ruim een jaar lang geen cent uitgeven. Eerst moest het diep gaande conflict met zwart, dat inmiddels was verenigd in het Zwart Beraad, worden opgelost. Het Verweij-Jonker Instituut uit Utrecht moest eraan te pas ko men om de partijen tot elkaar te brengen. Nu de gemoederen zijn ge sust, wordt in de Bijlmer zicht baar wat de zwarte emancipa tiebeweging voor elkaar heeft gekregen. Do mannon, dootijdo cynisch omschreven als een stelletje samenzwerende blaas kaken die vooral uit waren op baantjes voor zichzelf, hebben de aanpak van de sociale ver nieuwing ingrijpend veranderd. De betrokkenheid van de Bijl merbewoners zelf is veel groter geworden. Een voorbeeld: de flat Grün- der, waar liefst 33 verschillende nationaliteiten wonen en 96 procent allochtoon is, heeft de hoogste huurachterstanden in de hoogbouw. De directe om geving verloedert: vieze galerij en waar bewoners hun vuilnis zakken zonder pardon van vijf hoog naar beneden gooien. Twaalf jongeren zijn nu ingezet als flatbrigadier om toezicht te houden. Bewoners fungeren als tussenpersoon om mensen die zich niet aan de regels houden, op hun verantwoordelijkheid te wijzen. Zo is inmiddels afge sproken om het huisnummer op de vuilniszak te plakken, zo dat makkelijker kan worden achterhaald wie zijn bende over de balustrade de tuin in flikkert. Het project kost 150.000 gul den. Op een vergelijkbare manier wordt in Fort Kraaiennest, een strook tussen de metrostations Ganzenhoef en Kraaiennest waar veel verslaafden rondhan gen, toezicht gehouden bij een speeltuin. Voor 225.000 gulden uit het URBAN-potje kunnen kinderen hier veilig spelen. Bij de meeste projecten zijn enkele Melkert-banen beschikbaar. In totaal wordt zeven miljoen gul den uitgegeven aan onderwijs. Zelf zijn de mannen van het Zwart Beraad ook goed terecht gekomen. Medeoprichter Tjoa Tjheng Swan is nu hoofd van het Multiculturalisatie en Parti cipatie Bureau. Anderen heb ben de Stichting Werk en Leef baarheid opgericht waar ze werklozen bemiddelen. Jaap Storteboom, projectmanager sociaal-economische vernieu wing en secretaris van de com missie URBAN-gelden: „De be langrijkste winst van de felle strijd tussen zwart en wit is dat we meer en beter contact heb ben met bewoners. Zelf hadden wij te weinig zicht op etnische groepen. Ze staan lang niet al tijd in het telefoonboek. Nu groeit het vertrouwen tussen zwart en wit. Dat is de belang rijkste basis voor een betere toekomst in de Bijlmer". Het westen van Nederland vormt een merkwaardige stad. Leg een landkaart van de stede lijke regio naast die van Lon den, Parijs of New York op de zelfde schaal, en het valt op dat deze wereldsteden min of meer dezelfde omvang hebben als west Nederland. Maar op de plaats waar Londen en Parijs hun centrum hebben, heeft west Nederland een gat: het Groene Hart. Beginjaren dertig lanceerde Albert Plesman de term 'Randstad Holland' als aanduiding voor de hoefijzer vormige band van grote en klei ne steden en dorpen rondom dat groene hart. De 'Randstad' is een vaag be grip en heeft geen precieze be grenzing. Na de Tweede We reldoorlog zijn de steden verder naar elkaar toegegroeid en hier en daar aan elkaar vastgeraakt. De Randstad groeide boven dien ook naar binnen (Schip hol, Alphen aan de Rijn, Zoeter- meer), en naai- buiten (Purmer- end, Almere, Spijkenisse) door. Die ontwikkeling kan niet bui ten beschouwing blijven, wan neer het begrip Randstad wordt gebruikt: het is inmiddels min of meer synoniem aan 'het drukke westelijke deel van Ne derland'. Als dus in het regeerakkoord de Randstad wordt genoemd als regio voor rekeningrijden en maximaal 100 kilometer per uur, kan per definitie geen vast omlijnd gebied zijn bedoeld. De Randstad omlijnd en begrensd. Het is dan ook flauw dat CDA en WD in de Tweede Kamer in de dis cussie over de snelheidslimiet en het rekeningrijden doen als of de Randstad plotseling wel grenzen heeft. Het is ook tame lijk goedkoop: de doorsnee au tomobilist houdt niet van snel heidsbeperkingen en duurder rijden. De kiezersgunst van de getergde autorijder is op een koopje te winnen met de intro ductie van niet-bestaande Randstadsgrenzen. Minister Netelenbos van ver keer en waterstaat wil het ge bied, waar op de snelwegen een maximum van 100 kilometer per uur geldt, uitbreiden tot het verstedelijkte gebied van Noord-Brabant en de regio" ten oosten van Utrecht. Hoewel discutabel blijft of het gebied tussen Breda en Eindhoven nog tot de Randstad kan worden ge rekend, is het wat kort door de bocht om te zeggen dat het plan van Netelenbos in strijd is met het regeerakkoord. Daarin staat immers ook dat de limiet van 100 kan worden gesteld, waar dat met het oog op de vei ligheid en de lawaaioverlast nó dig is. En dat is eerder het geval naarmate een gebied, zoals het Brabantse, sterker verstedelijkt Als de WD dat, omwille van de automobilistengunst, wil be strijden, moet de partij daar eeilijk voor uitkomen, en geen mist creëren met gemillimeter over de omvang van de Rand stad. ATERDAG 6 FEBRUARI 1999 Forse groei biologische landbouw iijswuKHet gaat goed met de biologische landbouw in Noord- jjrabant. In de afgelopen twee jaar zijn er 42 bedrijven bijgeko men die geen kunstmest en chemische bestrijdingsmiddelen tebruiken. Dat is een stijging van 85 procent. Dat meldt de stuurgroep Landbouw Innovatie Noord-Brabant, een samen werkingsverband van de provincie en de Zuidelijke Land- en [uinbouw Organisatie (ZLTO). Om de afzet van biologische iroducten verder te vergroten en meer bedrijven te stimuleren »ver te stappen naar de milieuvriendelijke bedrijfsvoering, stel en provincie en ZLTO voor het komende jaar een miljoen gul len beschikbaar. De groei van de biologische landbouw is de featste jaren ook op landelijk niveau fors geweest. Het aantal pedrijven groeide van 436 naar 980, een stijging van tachtig pro lent. taxichauffeur zwaar mishandeld ^ikmaar Een onbekende man heeft gisternacht in Den Helder ;en 31-jarige taxichauffeur uit Alkmaar ernstig mishandeld. De jian moest zich in het ziekenhuis aan zijn verwondingen laten Behandelen. De chauffeur werd verrast door de passagier, die Bij kort ervoor had opgepikt. Op het moment dat hij zijn auto teerde, haalde de klant een mes tevoorschijn, waarmee hij de piauffeur aan zijn handen en gezicht verwondde. De taxichauf feur zag kans uit de auto te ontsnappen en de politie te waar- khuwen. De dader bleek later te zijn gevlucht met de porte monnee van de taxichauffeur. Daar zat ongeveer 180 gulden in. Hogeschool stopt met tuintherapie Uecht De Hogeschool van Utrecht (HvU) stopt met de oplei- jing tuintherapie. Dit studiejaar schreven zich slechts één deel- jjd- en één voltijdstudent in voor de opleiding, die deel uit- haakt van de afstudeerrichting Creatieve Therapie. Tuinthera- tuten worden ingezet bij psychiatrische patiënten, bij wie de heer gangbare vormen van behandeling geen effect hebben. Iet werken met planten en de specifieke aanpak van de thera- jeut kan bij deze groep een helende werking hebben. Een an- jere reden om de opleiding te staken is de geringe vraag naar [(gestudeerde tuin therapeuten. Nederland telt honderd tot jonderdvijftig tuintherapeuten. Bij de HvU zijn er, inclusief de Ivee eerstejaarsstudenten, achttien in opleiding. loods monument beklad Ironingen Het Joods monument aan de Verlengde Hereweg in jroningen is in de nacht van donderdag op vrijdag met racisti- che teksten en nazi-symbolen beklad. De daders kalkten SS-te- fens en teksten als 'Juden raus' op het oorlogsmonument. De lolitie heeft geen idee wie het monument heeft besmeurd. De legebrachte schade wordt vastgelegd op foto's en vergeleken iet teksten die elders in de provincie Groningen ooit zijn aan- ïbracht op dergelijke monumenten. i nieuwe methode vermin- t de kans dat zedendelin- inten, die tot TBS zijn ver- :deeld, opnieuw delicten ple- 1. Dat zegt klinisch psycho- gD. van Beek, die de behan- methode heeft ontwikkeld, h Se zogeheten delictscena- brocedure reconstrueert de flpverlener met de patiënt de nenhang tussen de gevoe- s, gedachten en gedragingen bij de delictsituatie een rol lelden. Stapsgewijs maakt de ïandeling het mogelijk het iet en de directe aanleiding Ier ogen te zien. Volgens li Beek leert hij beter met die toren om te gaan, zodat hij t terugvalt in zijn oude ge- g- )e behandeling is gericht op enning van de eigen verant- ordelijkheid voor de delic- waardoor de patiënt de uld niet langer afschuift op slachtoffers of de maat- appij. Als de patiënt onvol- inde tot zelfcontrole in staat noet hij bereid zijn controle 1 buitenaf toe te staan. )f de nieuwe aanpak er toe leidt dat een verkrachter na be handeling niet weer over de schreef gaat, is niet met zeker heid te zeggen. Daarvoor zijn de behandelde TBS'ers te kort op vrije voeten. Van Beek, die vrijdag 12 februari aan de Uni- 'versiteit van Amsterdam pro moveert, onderzocht sinds 1992 twintig ter beschikking gestelde verkrachters. Al in de jaren tachtig is Van Beek gestart met de ontwikkeling van de metho de. Hij is psychotherapeut in Dr. Van der Hoevenkliniek, een psychiatrische ziekenhuis in Utrecht. Van Beek onderscheidt drie verschillende typen verkrach ters: het seksuiiserende, het anti-sociale en het wraakzuch tige type. Zij verschillen van el kaar als het om de aanleiding tot het delict gaat. Ook hun psychologische achtergrond, gevoelens en gedrag tijdens het delict lopen uiteen. Als bij de behandeling met deze verschil len rekening wordt gehouden, kan de hulpverlener gericht aandacht besteden aan de risi cofactoren. Volgens Van Beek wordt de behandeling daardoor doelmatiger en efficiënter. Heykoop: 'Het streekplan is hard.' foto Gedeputeerde Heykoop: 'Provincie zorgt voor samenhang Op 3 maart worden nieuwe provinciale staten gekozen. Vier jaar geleden bleef in Zuid- Holland meer dan de helft van de kiezers thuis. 'Het kan ook wel zonder de provincie' is een veel gehoorde stelling. Wat vinden de Zuid-Hollandse gedeputeerden en de commissaris van de koningin- daarvan? Aflevering 2 Jan Heykoop (CDA). De natuur vervlakt. Steeds meer bijzondere planten en dieren verdwijnen. De provincie wil de natuuroppervlakte vergroten en de kwaliteit verbeteren. Door een tekort aan geld voor grondaankopen en schadelijke invloeden van buitenaf (verzuring, vermesting, verdroging) lijkt hiervan weinig terecht te komen. „Zuid-Holland is de dichtstbevolkte provincie van ons land. Ruimte vinden voor natuur is dus heel moeilijk. Maar als we de ruimtelijke ordening aan het rijk of de gemeenten overlieten, zou er van de uitbreiding van natuurgebieden helemaal niets terecht komen. Het rijk werkt te sectoraal: het ministerie van verkeer en waterstaat denkt aan het aanleggen van wegen en het ministerie van landbouw aan boeren en tuinders. En gemeenten willen vooral huizen bouwen. Wij zorgen voor samenhang: in streekplannen worden natuur, volkshuisvesting en wegen gelijktijdig en gelijkwaardig behandeld. En we zorgen ervoor dat de schade van eerdere ingrepen wordt hersteld. Bijvoorbeeld met een ecozone in Stompwijk of met een waterplas als Starrevaart. Maar eerlijk is eerlijk. Er moet nog veel meer gebeuren. Er zou veel meer geld moeten zijn voor grondaankopen. Alleen dan kunnen we de versnippering echt aanpakken." Maar die namtelijke ordeningsplannen worden door het rijk toch met één pennenstreek vernield? Zoals het Pact van Teylingen. Provincie en Bollenstreek hebben afgesproken dat de w [yjsn? o g 3 o K) g ra <?TLgÉATEN bollenteelt mag blijven en dat er extra natuurgebieden komen, maar als het rijk er toch een woonwijk wil, dan gebeurt dat gewoon. „Het streekplan is hard. Bovendien zijn we al begonnen met de uitvoering van het landschapsplan. Een provincie kan veel sneller werken dan het rijk. Het lijkt me bijna uitgesloten dat er ooit nog een enorme woonwijk komt. Zuid-Holland neemt water voortaan als leidraad bij het maken van ruimtelijke plannen. Er moet meer capaciteit voor wateropvang komen, verdroging en vervuiling moeten krachtig aangepakt. Maar de boeren willen een waterpeil dat voor hun bedrijf optimaal is, gemeenten willen bouwen en het rijk wegen aanleggen. „Nee hoor. Het water krijgt wel voorrang. We hebben een bondgenoot in de waterschappen. Kijk naar de nieuwbouwwijk in Berkel- Rodenrijs. Die wijk is getekend in een tijd dat er nog weinig aandacht voor water was. Naar ons idee is er te weinig onverhard oppervlakte ingetekend. Veranderen zal niet eenvoudig zijn, maar het Hoogheemraadschap van Delfland vecht nu een stevig robbertje met de gemeente. En in het buitengebied hebben we, opnieuw samen met de waterschappen, weten te bereiken dat vrijwel alle woningen en bedrijven nu riolering krijgen. Dat scheelt erg veel in vervuiling. En in het Bentwoud en de Groenblauwe Slinger zijn grote waterpartijen gepland. Die plassen komen er gewoon." Voor Heijkoop is het duidelijk. De provincie doet de dingen waar de gemeenten te klein voor zijn en het rijk te groot „We zijn een typisch middenbestuur. Als er in Zuid- Holland vier of vijf gemeenten zouden zijn met elk een half miljoen inwoners, dan waren we overbodig. Maar dat is niet zo en dus hebben we een taak. En een belangrijke ook." Oud-burgemeester heeft krediet op Binnenhof binnen halfjaar verspeeld el." Als er iemand gretig toehapte toen formateur Wim Kok hem in augustus vorig jaar benader de voor een ministerspost, was het Bram Peper. Woensdag had de oud-burgemeester wel op zijn blote knieën terug willen kruipen naar Rotterdam. De Tweede Kamer sprak die avond, met uitzondering van zijn eigen PvdA, een keihard oordeel uit over het geklungel dat de sociaal-democraat ten toon heeft gespreid bij de tot standkoming van de politie- CAO. Het krediet dat Peper in een half jaar had opgebouwd aan het Binnenhof, lijkt hem nu al weer te zijn ontglipt. Dat de oppositiepartijen Pe per niet zouden sparen na zijn bestuurlijke dwalingen rond de politie-CAO kon hij op zijn klompen aanvoelen. Maar de manier waarop D66-woord- voerster Scheltema - normaal een rustig formulerende parle mentariër en bovendien coali- tiegenote - tekeer ging, moet zelfs Peper rauw op het dak zijn gevallen.De democrate gooide de oud-burgemeester van Rot terdam voor de voeten dat hij er een zooitje van heeft ge maakt. „Het was een bescha mende vertoning", aldus Schel tema. „Maar goed dat niet elke maand een politie-CAO hoeft te worden afgesloten. Dit gedoe heeft niet alleen veel geld ge kost, maar ook het aanzien van de overheid geschaad." WD-woordvoerder Nicolaï drukte zich diplomatieker, maar niet minder kritisch uit. „Onbegrijpelijk hoe het zo heeft Minister Peper steekt daags na het afsluiten van het akkoord met de politie niet onder stoelen of banken dat hij uitgeput is. Hij kreeg inmiddels de wind van voren van het parlement en van minister Zalm van financiën. foto anp roger dohmen kunnen lopen", aldus de libe raal. „Ik ben niet uit op ie mands hoofd, maar de minister heeft heel wat uit te leggen." Peper zat erbij en keek er naar. Het enige dat hij er tegen in kon brengen, was dat het nooit meer zou gebeuren. Zelfs geharde politici kregen bijna medelijden met de gekwelde bewindspersoon, toen hij nede rig het hoofd boog voor het parlement. De bewindsman gaf ruiterlijk en deemoedig toe dat het conflict met de politiebon den van de afgelopen weken 'buitengewoon onuitlegbaar en betreurenswaardig' was. „Ik kan er niets mooiers van ma ken." Alleen PvdA-Kamerlid Van Heemst was een andere me ning toegedaan. Hij presteerde het om zijn partijgenoot na drukkelijk te feliciteren met de prachtige politie-CAO. Zelfs Bram Peper kon een gevoel voor plaatsvervangende schaamte maar met moeite on- mei derdrukken. Van Heemst draaf- me de onverdroten door. „De voor- de v geschiedenis is pijnlijk geweest zien en het had er alle schijn van dat uw imago een krasje had opge- i dii lopen", aldus Van Heemst. su{ „Dat krasje is met het afsluiten enl van de CAO weer volledig weg- pak gepoetst." 400 De andere partijen weten be- suj ter. Het voert te ver om te con- ël v cluderen dat Bram Peper de ko mende jaren als aangeschoten wild door het politieke leven zal moeten gaan. Maar dat zijn imago in zeer korte tijd fors is afgebladderd staat als een paal boven water. Behalve dat de Kamer open- 1 lijke vraagtekens bij zijn leiders- kwaliteiten heeft gezet, blijkt ook dat de invloed van Peper in 4- het kabinet veel minder groot is dan tot nu toe werd aangeno men. Toen twee weken geleden de vraag aan de orde kwam wie zou opdraaien voor de extra t de kosten die, door de onoplet- mei tendheid van Pepers ambtena- id ren, aan de politie-CAO waren NS Jj verbonden, stak niemand de be helpende hand toe. Sterker, Pe- jes? per kreeg de wind van voren lig- van schatkistbewaarder Zalm. ing Die vreesde dat ook het onder- en wijzend personeel opeens veel ïel- meer geld zou gaan eisen. lan- Politiek minstens zo vernede rend, was dat zijn 'maatje' Wim k Kok zich achter Zalm schaarde ver: en Bram Peper opdroeg om zelf zijn straatje schoon te vegen, ie Het moment dat de minister van binnenlandse zaken in het i- 1 openbaar moest terugkomen Lo 1 op de eerder zo bejubelde CAO liet zal hem nog lang heugen. n- Jongeren uit de Bijlr taekwondo-lessen g kunnen in ontmoetingscentrum Echtenstein om te sporten. Er worden onder andere even. foto gpd cees zorn

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5