Lage inkomens kunnen met premie huis kopen vantiMilHH Bijlmer-enquête: macht of onmacht F Binnenland Kunt u het vinden? Vloer vol World Press Photo's Studenten en Kamer achter studiebeurzenplan Hermans HOOFD ADMINISTRATIE Vraagtekens bij onderzoek Wolleswinkel BIJLMER ENQUÊTE Spin in luchtvaartweb al eerder in opspraak ;DAG 6 FEBRUARI 1999 i: 10 jaar cel voor mariniers trpam Twee ex-mariniers hoorden gisteren tien jaar cel n zich eisen. Zij worden verdacht van deelname aan een (inele organisatie en smokkel van 127 kilo cocaïne van Cu- d naar Nederland. Ook zouden zij grote hoeveelheden hasj ijen gesmokkeld en nog eens honderden kilo's cocaïne extra jen willen smokkelen met marinematerieel. De grote orga- tor achter de drugsmokkel wacht een straf van twaalf jaar |s het aan officier van justitie Teeven ligt. /D vreest boorprobleem HSL-tunnel tAACDe WD-fractie in de Tweede Kamer vraagt zich af of jnnel voor de hogesnelheidslijn HSL onder het Groene Hart fel kan komen. De partij is geschrokken van een bericht dat tfeuropese richtlijn een geboorde tunnel wellicht onmogelijk 'ijkt. De Tweede-Kamerleden Verbugt en Blaauw hebben mi- ^r Netelenbos (verkeer) gisteren om opheldering gevraagd, 'furopese Unie zou een richtlijn voorbereiden ter bescher- ugvan het grondwater. Verbugt en Blaauw vragen zich af wat %n de gevolgen zijn. Niet alleen voor de HSL-tunnel, maar %oor andere toekomstige tunnels. edicijnlijn krijgt 40.000 bellers tMGRuim 40.000 telefoontjes zijn van maandag tot en donderdag afgehandeld op de speciale informatielijn over j jiedicijnprijzen van het ministerie van volksgezondheid. Het Jrtement had maandag zestien telefoonlijnen opengesteld Jnensen informatie te geven over eventuele bijbetalingen uhun medicijnen vanaf 1 februari. Die dag kwamen ruim h bellers er doorheen, maar tienduizenden andere bellers J dat niet. Om de enorme vloed aan telefoontjes op te van- pchakelde het ministerie een callcenter in waardoor vanaf ilag in totaal tachtig lijnen beschikbaar waren. inen van geweld en porno strafbaar ïaaagIemand die extreem gewelddadige of pornografische i en video's laat zien aan jongeren onder de zestien jaar, binnenkort rekenen op een maximumgevangenisstraf van :Baar. Ook mogen tv-programma's met zeer gewelddadige ipen of harde porno, die schadelijk zijn voor jongeren, niet zijlen uitgezonden. Dat heeft het kabinet gisteren op voorstel |de staatssecretarissen Vliegenthart (welzijn) en Van der (cultuur) en minister Korthals (justitie) besloten. Een aan- sting in de Mediawet moet ervoor zorgen dat er maatregelen inen worden genomen tegen zulke televisiebeelden. rïloortransporten Akzo aan banden bpAMVier milieuorganisaties hebben gisteren de Raad '^tate gevraagd de uitbreidingsvergunning voor Akzo Nobel Tmeer chloortransporten door Nederland op te schorten. Milieubeweging hoopt via een voorlopige voorziening te be- ||n dat Akzo Nobel in de toekomst niet meer chloor vanuit !feijl naar Rijnmond mag transporteren dan via de bestaande '|inning is toegestaan. De voorlopige voorziening is aange- s|gd door de Zuid-Hollandse Milieufederatie, Greenpeace, de jting Natuur en Milieu en de Waddenvereniging. ijspraak oud-baas Toetanchamon haag Een laaiende voormalige baas van het beveiligingsbe- t[Toetanchamon en huidige voorman van de stichting The- iieeft gisteren voor commotie gezorgd in het Haagse Paleis rfustitie. De man verliet halverwege de zitting luid schreeu- d de rechtszaal waar hij moest verschijnen voor bedreiging ijen politieman. Nog voor de uitspraak keerde de tot beda- iebrachte man weer terug. Hij hoorde tot zijn stomme ver- pg dat de rechter hem vrijsprak. Direct daarna kondigde hij dat hij een forse schadevergoeding zal eisen van de staat, "{mee moet dan een einde komen aan een conflict tussen jtie en de man die ooit tien jaar celstraf kreeg voor bomaan- "en gericht tegen ex-wethouder Duivesteijn en de Haagsche lant. erklozen aan de slag op ministerie iaag Haagse werklozen die langdurig zonder werk zitten, len tijdelijk aan de slag bij het ministerie van binnenlandse n. Maximaal twee jaar lang kunnen zij daar wat werkerva- opdoen. Voordat de werklozen aan hun nieuwe baan be en, krijgen zij eerst een administratieve basisopleiding. Op ïoment zitten al zo'n achttien mensen' in opleiding, laat een rdvoerder van het ministerie weten. In april zullen de eerste spe hun opwachting op het ministerie maken, werk bestaat uit licht administratief werk, zoals het verzor- de post, telefoontjes beantwoorden, kopiëren en af- ken mahen. rwarring over fondsenwerving iik Mensen moeten goed opletten aan welk fonds zij geld maken voor onderzoek naar de hersenziekte Parkinson. De erlandse Parkinson Patiënten Vereniging (NPPV) in Bunnik honderden klachten binnen van haar leden en anderen ?en buitenlands fonds dat via een mailing vraagt geld voor iel over te maken met de bijgesloten acceptgiro. De Ned?r- se vereniging benadrukt geen banden te hebben met dit In- ationaal Parkinson Fonds uit Hoofddorp. ermeend nieuwe eurocommissaris' erdam GroenLinks wil dat staatssecretaris Vermeend van iciën deze zomer wordt benoemd als Europees commissa- Brussel. „Liever Vermeend dan zo'n grijze WD-boekhou- als bij voorbeeld Michiel Patijn", aldus Europees lijsttrekker indijk van GroenLinks gisteren op een congres van zijn par- Rotterdam. Volgens Lagendijk is Vermeend vooral geschikt portefeuille 'belastingen' in de Europese Commissie, ïeend zou van daaruit vorm moeten geven aan de Europe- :lastingcoördinatie waarvoor met name door de sociaal-de- ratische en groene partijen in Europa wordt gepleit. let ALLIN belpakket kunt u verkrijgen bij de Jutchtone shops in Amsterdam, Haarlem, Leiden, Jen Haag, Rotterdam, Utrecht en Amersfoort. leider kunt u terecht bij de meeste filialen 'an BCC, BelCompany, Comshop, Correct, Jixons, Electric City (V&D), EP:ElectronifcPartner, ixpert, Filmpost, Flandria, Fóka, Foto Klein, iorn Elektra, Kijkshop, Kinorama, Klein Electro- lies, Krai Fotostores, Let's Talk, Mega Elshout, MEBO Foto Video Telecom, Radio Modern Electronics, RAF, Scheer Foppen, Staffhorst, pteenweg, Superphoto, t for telecom, The Phone House, Telecom Today, TeleTools en valkenberg. Bel voor adressen: 0800 - 0550. tone Straks belt iedereen met Dutchtone. Amstelveen Op de vloer van het KLM-hoofdkantoor in Amstelveen gen en zalen van het KLM-gebouw zijn nodig om alle foto's een plaats zijn 36.837 foto's neergelegd, die zijn ingezonden voor de 42ste World te bieden. Volgende week vrijdag 12 februari wordt de uitslag bekend Press Photo-wedstrijd. Dat aantal is een record. Nooit eerder deden zo- gemaakt. foto cpd veel fotografen (3.732 uit 116 landen) aan de wedstrijd mee. Vele gan- den haag anp De LSVb is ook niet tevreden over de bijdrage die ouders ver strekken voor de studie van hun kinderen. Hermans wil ou ders niet verplichten tot een bijdrage aan de studiefinancie ring. „Studenten krijgen ook heel veel in natura van hun ou ders", aldus de WD-minister. „Daar moet je als overheid niet tussen komen." Het Interstedelijk Studenten Overleg (ISO) vindt de leeftijds grens van dertig jaar niet nodig. Dat is volgens de studenten in strijd met de afspraken in het regeerakkoord om 'levenslang leren' te ontwikkelen. De coalitiepartijen PvdA en D66 zijn ingenomen met de plannen van WD-minister Her mans. Maar bij de leeftijdsgrens van dertig jaar voor de studiefi nanciering plaatsen zij vraagte kens. „Als je op je 28ste gaat studeren, krijg je op je 30ste niets meer", vreest Tweede-Ka merlid Rehwinkel (PvdA). Oppositiepartij CDA is kriti scher. De plannen lijken mooi, erkent Kamerlid Eurlings. De christen-democraten blijven echter tegenstander van de prestatiebeurs. GroenLinks noemt de voorstellen een ver betering. Volgens de SP 'mod dert Hermans voort met het be staande stelsel'. Studenten en universiteiten hebben gematigd positief ge reageerd op de gisteren ver schenen notitie van minister Hermans van onderwijs over de studiefinanciering. Ook kan Hermans rekenen op de steun van een Kamermeerderheid. In het nieuwe stelsel van de onderwijsminister kunnen stu denten per maand beslissen of ze studiefinanciering willen of niet. Ook krijgen ze straks tien jaar de tijd om hun studiebeurs van 48 maanden op te nemen. Verder kunnen studenten die ouder zijn dan dertig jaar geen aanspraak meer maken op een beurs. Het nieuwe stelsel moet studenten in staat stellen om naast hun studie te kunnen werken of ervaring in het bui tenland op te doen. De Vereniging van universi teiten VSNU, de Hbo-raad en de studentenbonden LSVb en ISO zijn enthousiast over de verlenging van de diplomater mijn. Wel betreuren de organi saties dat de prestatiebeurs overeind is gebleven. De LSVb denkt dat de minister kan gaan werken aan een geheel nieuw studiefinancieringsstelsel. Dat moet volgens de bond studen ten van een normaal inkomen Kabinetsvoorstel maandag naar Kamer Mensen met een laag inkomen kunnen van de overheid gedurende vijftien jaar een premie krijgen zodat zij een woning kunnen kopen en niet langer hoeven te huren. Het gaat maximaal om 295 gulden per maand in het eer ste jaar. Daarna loopt het bedrag af. De woning mag niet duurder zijn dan 183.000 gulden. Het kabinet heeft hier over gisteren een akkoord bereikt. den haag anp Tweede Kamer. Premier Kok zei te hopen dat het 'revolutionai re' plan daar breed wordt ge steund. De Kamerleden Duives teijn (PvdA) en Biesheuvel (CDA) kwamen eerder met een vergelijkbaar initiatief-wets voorstel. Staatssecretaris Rem- Voor mensen die na die vijftien jaar financieel erg moeilijk zit ten, komt er nog een eenmalige bijdrage bovenop. Dit moet de risico's voor de koper beperken. Wie een kooppremie ontvangt, hoeft geen overdrachtsbelasting te betalen. De hypotheek moet een rentevaste periode van minstens vijftien jaar hebben. Het kabinet stuurt hierover maandag een brief naar de kes (volkshuisvesting) heeft de afgelopen tijd met diverse par tijen overlegd over het kabi netsvoorstel. Het kabinetsplan houdt vol gens Duivesteijn te weinig reke ning met de allerlaagste inko mensgroepen. „Deze groep loopt te veel risico", meent hij. Zo vindt hij de periode van vijf tien jaar die het kabinet stelt om de hypotheek af te lossen, te kort. „Stel dat het inkomen van die mensen in de tussentijd daalt, dan zijn er geen voorzie ningen om hen uit de proble men te helpen." Ook vraagt hij zich af of het voorstel voldoen de mogelijkheden biedt voor de allerlaagste inkomensgroep om überhaupt een huis te kunnen kopen. „Die valt buiten het be reik van het plan." Duivesteijn onderstreept dat zijn initiatief-wetsvoorstel meer rekening houdt met deze aller laagste inkomensgroep, terwijl het kabinetsplan uitgaat van de 'wat hogere laagste inkomens'. Hij denkt dat de Kamer volgen de week zal besluiten een com promis te vinden tussen beide voorstellen. De Nederlandse Woonbond steunt de poging om lage inko mens te helpen bij het kopen van een woning. De bond vraagt zich in een eerste reactie echter af of de regeling niet vooral gunstig is voor mensen die zonder premie ook een huis kunnen kopen. Ook vreest de bond de financiële risico's voor de allerlaagste inkomens. Het kabinet wil woningcor poraties de mogelijkheid geven om woningen onder de mart- kwaarde te kopen, bijvoorbeeld voor tachtig procent van de marktwaarde. Vooral in de Randstad kunnen dan meer woningen beschikbaar komen. WERELDWIJD WONEN THUS IN NOORD-HOLLAND Van Til Interieur is een sterk groeiend detaiihandelsbedrijf in exclusieve woninginrichting. Wij zijn op zoek naar een en/aren U bent verantwoordelijk voor onze gehele administratie en geeft leiding aan een team van 12 medewerkers. Daarbij coördineert U de afdelingen orderadministratie, expeditieplanning, sen/ice en financiële administratie, In overleg met de overige bedrijfsonderdelen bent U mede verantwoordelijk voor een optimale organisatie van ons bedrijf. Verder verricht U diverse aanvullende werkzaamheden en heeft U regelmatig overleg met derden, zoals onze accountant. Wij zoeken iemand met voldoende leidinggevende ervaring in dit vakgebied, in bezit van een passende opleiding. U heeft goede contactuele eigenschappen en een 'hands-onVno-nonsens'-mentaiiteit. Van Til Interieur t.a.v. de heer F. van Til Postbus 9021 1800 GA Alkmaar 12.000 IVT DESIGNCENTRUM De parlementaire enquêtecom missie Vliegramp Bijlmermeer gaat volgende week op zoek naar de waarheid achter de ber ging van het vliegtuig. De com missie probeert dan meer dui delijkheid te krijgen over de verdwenen cockpit voicerecor- der, over de geheimzinnige mannen in witte pakken, en over het verarmd uranium in het vliegtuig. Woensdag komt onder meer onderzoeker Caron naar de Eerste Kamer, die voor de rijksrecherche onderzoek deed naar de mannen met witte pakken. De commissie voelde gisteren hoofdonderzoeker Wolleswin kel en voormalig luchtvaart ambtenaar zeer kritisch aan de tand. Volgens commissie-voor zitter Meijer (CDA) is het on- derzoek naar de route van de jumbo door Wolleswinkel des tijds 'uit de losse pols' uitge voerd. Hij wist niet van de was lijst met klachten over het toe stel, greep niet in toen wrak stukken van het vliegtuig te snel werden geruimd, en liet na me dewerkers van El Al of de lucht verkeersleiding te ondervragen. Wolleswinkel, die zich veel gebeurtenissen niet meer kon herinneren, hield vol dat zijn onderzoek wel grondig was ge weest. Hij kreeg daarin steun van voorzitter Müller van de Raad voor de Luchtvaart Wel pleitte Wolleswinkel voor een Europese aanpak van vliegtuig ongelukken. Hij zei dat zijn on derzoek geconcentreerd was geweest op de afgebroken mo toren. Een actieve zoektocht naar de verdwenen cockpit voicerecorder had hij niet in gang gezet. En de tekst van de gesprekken tussen de piloot en de verkeersleiders heeft hij nooit laten vertalen. Daardoor deed hij volstrekt verkeerde mededelingen over de in het Hebreeuws uitgesproken woor den. De vooronderzoeker gaf toe getuigenverklaringen over de ramp te hebben genegeerd, en zelf geen onderzoek te heb ben gedaan naar het onder houd van het vliegtuig. De tech nici van El Al op Schiphol zijn nooit gehoord. Volgens Wolleswinkel berust ten mededelingen over de ge vaarlijke lading op een vergis sing. De El Al-medewerker zou hebben geciteerd uit de vracht brief van de vlucht van New York naar Amsterdam, en niet uit die van Amsterdam naar Tel Aviv. De verkeersleiders, die niet beter wisten dan dat de la ding wel gevaarlijk was, voelden zich niet geroepen de minister te corrigeren, toen zij destijds publiekelijk verklaarde dat er geen gevaarlijke stoffen aan boord waren. Hij deed luchtig over het verarmde uranium dat zich in het vliegtuig bevond. „Ik wist al twintig jaar dat dat in vliegtuigen zat. Ik heb daar die avond geen seconde aan ge dacht." Inmiddels heeft El Al tegen gesproken, dat het toestel slecht was onderhouden. Uit eerder onderzoek zou zijn ge bleken, dat het 'in uitstekende staat verkeerde', aldus El Al. PORTRET: JAN WILLEM WECK De hoogste baas van de Rijksluchtvaartdienst, Weck, tijdens een hoor zitting over Schiphol. archieffoto De Bijlmer-enquête laat een schokgolf door de samenleving gaan. Bronnen zeer dicht bij de enquêtecommissie voorspellen dat er nog meer komt. De toon is gezet en de kern van het drama wordt duidelijk. 'De over heid' - het politieke en ambtelijke apparaat dat ons moet dienen - heeft zich inzake de Bijlmerramp vrijwel volledig afgekeerd van de burgers. Het is steeds weer onthullend om te zien hoe sterk de doofpotcultuur in ambtelijke kringen is ontwikkeld. Het idee dat ambte naren loyaal zijn aan hun politieke bazen, is een farce. Zie hoe justitieminister Sorg- drager door haar eigen apparaat werd ge tackeld, zie nu hoe luchtvaartambtenaren de politiek zes jaar lang hebben belazerd. De luchtverkeersleiders en de Rijkslucht vaartdienst RLD blijken zich zo te hebben geïdentificeerd met de belangen van de luchtvaart - in dit geval El Al - dat ze blind ingingen op het verzoek van El Al te zwij gen over de giftige lading. Ook bij nader in zien, toen het licht werd op de ochtend na de ramp, bleven deze ambtenaren zwijgen. Ook in de dagen, maanden en jaren daar na: doofpot. De neiging te zwijgen over de risico's rond Schiphol en het bagatelliseren van gevaren, heeft delen van betrokken ambtenaren en delen van de politiek al jaren in de greep. Kritische vragen smoren bijna altijd in de economische belangen die worden toege kend aan Schiphol en de luchtvaart. Zo ook kritische vragen vanuit het parlement. PvdA-Kamerlid Van Gijzel heeft jarenlang geprobeerd de waarheid boven tafel te krij gen. Zijn vasthoudendheid heeft geleid tot de parlementaire enquête, maar dat heeft zes jaar geduurd. Drie achtereenvolgende ministers van verkeer, met Maij-Weggen en Jorritsma voorop, slaagden er niet in met de waarheid te komen. Hebben zij daad werkelijk alles gedaan om klaarheid te krij gen in dit drama? Dat valt te betwijfelen. Ze hebben hooguit de indruk willen vestigen dat ze serieus omgingen met de vragen uit de Kamer. Te gelijkertijd moesten ze de heilige lucht- vaartbelangen dienen. Er is een commissie van wijzen ingesteld, die niet veel verder kwam. Nooit hebben achtereenvolgende kabinetten de burger het gevoel gegeven dat ze hier de onderste steen boven wens- Dat Maij-Weggen, de CDA-minister van verkeer in 1992, niet door haar RLD-ambte- naren op de hoogte is gesteld van het be sluit te zwijgen over de giftige El Al-lading, is haar op zich niet eens echt te verwijten. Maar belangrijker is: wat hebben Maij- Weggen en haar WD-opvolger Jorritsma nagelaten om achter dit soort informatie te komen? Hebben zij hun bevoegdheden wel volledig gebruikt? Zo nee, dan dragen ze daarvoor een loodzware politieke verant woordelijkheid. Concreter: wat hebben Maij-Weggen en Jorritsma ondernomen om de zeer dubieu ze rol van de Rijksluchtvaartdienst bloot te leggen? Waarom is de directeur-generaal RLD, Weck, zes jaar lang kunnen blijven zitten? Waarom heeft hij alle beschuldigin gen jegens de RLD overleefd? Was Weck, de ambtenaar, machtiger dan zijn minister? En hebben die achtereenvolgende minis ters die situatie laten voortbestaan? Het is zeer verontrustend dat het ambtelijk apparaat en ministers systematisch voorbij gaan aan het belang van burgers, die zich afvragen of er met hun veiligheid wordt ge spot. Daarnaast moet helaas worden ge constateerd dat ook de gekozen volksverte genwoordigers, de Tweede Kamer, onvol doende druk weet op te bouwen om dat complex van bestuurders en ambtenaren te dwingen het belang van burgers te dienen. Alleen zeer vasthoudende parlementariërs, zoals Rob van Gijzel, laten zich niet neutra liseren door dat grote bestuursapparaat. Maar het feit dat de Tweede Kamer daar door nu de beerput weet te openen, stelt niet gerust. Er is te veel tijd voorbij gegaan waarin het tot een politieke afrekening had kunnen komen. Te lang zijn burgers met klachten afgescheept. Duidelijk wordt dat zeer onveilige situaties zich ook na de Bijl merramp hebben voorgedaan, omdat de politiek en de ambtenarij niet hebben inge grepen. De Bijlmer-enquête illustreert tege lijkertijd de macht en de onmacht van onze Tweede Kamer. Als geen ander was Jan Willem Weck (51) tot voor kort de spin in het Nederlandse luchtvaart web. De man die gisteren tij dens de parlementaire enquête werd genoemd als hoogste ambtenaar die op de hoogte zou zijn geweest van de gevaren van de El Al-lading, was tot 1 ja nuari directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst (RLD). Hij stond daarmee direct onder po litieke verantwoordelijkheid van de verkeersministers Maij- Weggen, Jorritsma en Netelen bos. Uit hoofde van zijn functie was Weck niet alleen een belangrij ke adviseur van het kabinet, maar ook commissaris van de NV Schiphol, en bovenal het brein achter veel nationale luchtvaartplannen. Geen enkel persbericht verliet de afgelopen jaren het ministerie van verkeer en waterstaat zonder dat hij er persoonlijk zijn akkoord aan had verbonden. Zelf kwam de topambtenaar, afkomstig van Economische Zaken, ook regelmatig in het nieuws. Maar niet altijd even positief. Nog maar vijf maan den geleden, september 1998, figureerde hij prominent in een hoog oplopende politieke dis cussie over de Schiphol-over- last. Net als bij de nasleep van de Bijlmerramp draaide ook die ruzie, waarbij zelfs even de po sitie van de ministers Netelen bos en Jorritsma (vice-premier) onder vuur kwam te liggen, om het al dan niet doorgeven van de juiste informatie aan de ver antwoordelijke bewindslieden. Ook toen wezen sommige be schuldigende vingers richting Weck. Onderwerp van discussie vorig jaar waren de luidruchtige nachtvluchten van Schiphol. Op 6 maart gaf het kabinet toe stemming om het aantal nach telijke starts en landingen op de nationale luchthaven geleidelijk uit te breiden, onder de voor- waaide dat hooguit 12.000 wo ningen ernstige geluidshinder mochten ondervinden. Later - bleek dat besluit op onjuiste cij fers gebaseerd te zijn en on haalbaar. De Tweede Kamer voelde zich belazerd. Schiphol-topman Cerfontaine liet echter onmiddellijk weten op tijd te hebben gewaar schuwd, namelijk via RLD-baas Weck. Die zou de informatie niet hebben doorgespeeld aan de toen verantwoordelijke mi nister Jorritsma. Weck kon zich die tijdige waarschuwing niet herinneren. De affaire liep met een sisser af. Netelenbos en Jorritsma moch ten blijven zitten van de Kamer. Weck zelf kreeg wel een nieuwe functie aangeboden. Sinds 1 ja nuari gaat hij als directeur-ge neraal telecommunicatie en post door het leven.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3