KNSB oneens met kritiek hoofdsponsor )ranje drie keer 'gen Brazilianen Sport F Niemand bij de AXA-wielerploeg voelt zich een afdankertje >e Graafschap houdt KC op gelijkspel 'Zaak Vierklau zit muurvast' Aegon wil na WK afstanden met Gianni Romme praten 'ERDAG 6 FEBRUARI 1999 chef willem spierdijk. 071-5356464. plv -chef janet van dijk. 071-5356463 ermes seizoen langer bij Willem II (urc Erwin Hermes voetbalt ook het komende seizoen voor Illem II. De Tilburgse club maakt gebruik van de optie die het jft op de 29-jarige verdediger. Hermes trad dit seizoen in List van Willem II. Daarvoor speelde hij bij Rijnsburgse Boys, Lisse en ADO Den Haag. Hermes is uitgeschakeld door een celoperatie, maar maakt waarschijnlijk begin april zijn ren- Piberg wint combinatie De Zweedse Pernilla Wiberg heeft de wereldtitel op de jnbinatie behaald. Wiberg bleef in het Amerikaanse Vail de jstenrijkse Renate Götschl na de afdaling en twee manches [om 0,15 seconde voor. Het verschil tussen Götschl en de Inares van het brons, de Francaise Florence Masnada, was P seconden. gon Dekker kondigt afscheid aan yi/UKRon Dekker beëindigt zijn actieve zwemcarrière. Hij schouwt de NK sprint, die 13 en 14 februari in het Dordse j Aquapulca worden gehouden, als zijn laatste toernooi. De igventer schoolslagspecialist veroverde in zijn vele jaren aan de [j zestig nationale titels. ouscholte op jacht naar wereldrecord ideloupe Zeiler Hans Bouscholte is op weg een wereldsnel- fisrecord te vestigen. Bouscholte vaart met de Fransman Gé- d Navarin het traject Dakar - Guadeloupe. Met hun zes meter ge catamaran komen ze volgens schema vanmiddag aan op ;Caraïbische eiland. Ze breken dan ruim het snelheidsrecord l de tocht over de Atlantische oceaan dat sinds november 16 op naam van de Fransman Daniel Pradel en de Australiër jiy Laurent staat. ïarpe verbetert atletiekrecord pAPEST James Sharpe heeft tijdens atletiekwedstrijden in jdapest het Nederlands record op de 50 meter horden verbe- i. Sharpe liep gisteravond een tijd van 6,72 seconden. Het ie record was in het bezit van Robin Korving met 6,80. yson moet weer de cel in ;kville Mike Tyson is veroordeeld tot twee jaar gevangenis je waarvan één jaar voorwaardelijk, wegens openlijke ge- Idpleging. Op 31 augustus 1998 raakte de omstreden bokser straat slaags met twee mannen, die bij een licht verkeerson- uk waren betrokken. Tyson schopte en sloeg het tweetal. de klomp anp Wie van afdankertjes praat, wordt be straffend toegesproken. De AXA-wie lerploeg, gisteren gepresenteerd in De Klomp, telt vier renners die het bij an dere profploegen niet hebben gered. Maar Anthony Theus, John den Bra- ber, Niels van der Steen en Marcel Luppes voelen zich niet minderwaar dig ten opzichte van collega's die het bij Rabo of TVM wel hebben gered. Anthony Theus was in 1996 een half jaartje in dienst bij TVM en werd daar na bedankt voor bewezen diensten. .Afgedankt, dat klinkt zo negatief. Ik moest een stapje terugdoen." Over de reden tast hij nog steeds in het duister. „Ik had aardig gepresteerd, nog een etappe gewonnen in de Ronde van Portugal. Maar ze vonden me blijkbaar niet goed genoeg. Ik was te oud, ach, het was gewoon een lulverhaal." Het AXA Professional Racing Team is een semi-professionele ploeg die door de internationale wielrenunie (UCI) de status van trade team III toe gemeten heeft gekregen. Het is een nieuwe categorie ploegen. De teams mogen uitkomen in wedstrijden in de lagere categorieën. De Omloop Het Volk is dus taboe, Kuume-Brussel- Kuurne een optie als de organisatie van die koers meewerkt. Wielermanager Gerrie van Gerwen is ingeschakeld om de AXA-ploeg in het buitenland aan de start te krijgen. Ma nager Ton Welling heeft anderhalf mil joen gulden ter beschikking. Daarvoor heeft hij zestien renners onder con tract. Een aantal van hen, onder wie Theus en Van der Steën, hebben er een fulltime dagtaak naast. John den Braber niet, maar ook hij voelt zich ondanks zijn contractje niet opeens weer beroepsrenner. Dat was de Rotterdammer eerder bij het Belgi sche Collstrop en Foreldorado-Golff. „In België had ik het niet naar mijn zin en Foreldorado stopte ermee", be schrijft hij zijn korte loopbaan in het profpeloton. Niels van der Steen, eerder tweeën eenhalf jaar in dienst bij TVM en vorig jaar nog rijdend voor Tegeltoko, ziet het niet anders. Een van de aangewe zen wegkapiteins van AXA had in de winter door drukke werkzaamheden in de computerbusiness amper tijd om te trainen. „Ik zal wat later in vorm zijn dan de anderen. Ik werk veertig uur. Ik heb de afgelopen maanden dus niet veel op de fiets gezeten. Lukt het niet, dan lever ik in juni mijn spullen in bij Ton." igen anp jraafschap heeft aan de uit- jtrijd tegen NEC een he rijk punt overgehouden, ïer Hans van Doorneveld, llger van de ontslagen Fritz lach, zag zijn ploeg in een ite wedstrijd in de tweede door een treffer van Vis- de leiding nemen. Topsco- )e Gier van NEC herstelde jlaterhet evenwicht: 1-1. Wedstrijd werd slechts door i toeschouwers bezocht, jon De Goffert wordt het iïnde half jaar voor ruim 17 Jen gulden verbouwd, rdat de Nijmeegse club een flnieuw kuipje presenteert, ten alle tribunes tegen de ;e. In de huidige bouwput len verenigingen en lokale beid de veiligheid voor he iende fans niet garanderen, rom speelt NEC dit seizoen èsterende thuiswedstrijden m voor eigen supporters. I van De Graafschap bleef lie manier een avondje er- n bespaard. I Graafschap, dat Tumba jen opstootje met Silooy op raining thuis had gelaten, kreeg in de persoon van Gerrit sen in de 25ste ffiinuut een kans nadat Roorda er tot twee keer toe niet in slaagde de bal te vangen. Gerritsen mikte echter onzorgvuldig. Ook NEC waande voor de rust een keer dichtbij een goal. Janssen ging gretig over de benen van verdediger Frankel. Arbiter Luinge gaf geen penalty voor de fraaie buiteling. De tweede helft begon beter. Na 51 minuten mocht De Gier alleen op doelman Olyslager af lopen. De topscorer van de Nij- megenaren schoot rakelings naast. Twee minuten later was het aan de andere kant wel raak. Viscaal legde van ruim twintig meter aan en schoot de bal onder doelman Roorda in de hoek: 0-1. In de 66ste minuut kreeg Go- dee de kans het duel te beslis sen. Alleen voor doelman Roor da schoof de middenvelder de bal naast. Trainer Calderwood greep in en bracht de vleugel spitsen Tumani en Van Putten. De wissel leverde direct resul taat op. Tumani ging in de 70ste minuut dreigend door en De Gier mocht zijn tiende tref fer van het seizoen bejubelen. Tokio Martina Hingis is bijna weer de nummer één in het vrouwentennis. Eén overwinning in de halve finales van Tokio op Jana Novotna en de Zwitserse passeert Lindsay Davenport op de wereldranglijst. Davenport werd in de kwartfinales verrassend uitgeschakeld. De als eerste geplaatste Amerikaanse ver loor in drie sets van de Zuid-Afrikaanse Amanda Coetzer (2-6 6-4 6-3). Hingis versloeg Steffi Graf met 3- 6 6-2 6-4. Davenport won vorig jaar het toernooi en klopte Hingis in de finale. „Martina verdient de nummer één te zijn", erkende Davenport na haar nederlaag. „Ik ben echt ontgoo cheld over mijn spel. Ik speel absoluut niet als de nummer één van de wereld." Davenport werd in oktober van het vorig jaar aanvoerster van de wereldranglijst. Ze nam na het toer nooi van Filderstadt die positie van Hingis over. De Zwitserse voerde daarvoor 80 weken de wereldrang lijst aan. foto reuters utrecht gpd Eric Vilé verwacht niet dat het tussen Tenerife en Ferdi Vierklau ooit nog goedkomt. De advocaat van de Utrechtse voetballer houdt er zelfs reke ning mee dat Vierklau op 20 december van het vorige jaar, thuis tegen Extremadura, zijn laatste wedstrijd heeft gespeeld voor Tenerife. „Het zit muurvast. Ik heb sterk de indruk dat beide partijen al niet meer bereid zijn te praten." Zaakwaarnemer Henk van Ginkel van World Soc cer Consult: „De zaak zit in een impasse." Volgens Vilé doet Tenerife geen enkele moeite het achterstallige salaris van Vierklau alsnog te voldoen. „De club kampt met een enorm geldge brek, maar Tenerife heeft niets aan een speler die nog tot 2004 onder contract staat en niet voet balt. Ze zullen een hoge transfersom voor hem vragen, maar ik denk dat we de zaak wel kunnen oplossen als het achterstallige salaris van Vier klau in een nieuwe overgang wordt verrekend." Volgens Van Ginkel is Vierklau niet aangebo den via een zogenaamde Antillen-route het be drag uit de imagerechten in een bv onder te brengen. „Tenerife wilde die via een buitenland se bank laten betalen. Maar dan zou Ferdi in de toekomst een naheffing kunnen krijgen, terwijl hij dat bedrag netto zou moeten krijgen. Tenerife blijft voet bij stuk houden, maar dat doen wij ook. We zien wel wie de langste adem heeft. Dat zullen wij zijn, maar het is alleen heel vervelend voor Ferdi." Hoofdsponsor Aegon wil dat de Koninklijke Neder landse Schaatsenrijders Bond (KNSB) zich meer professionaliseert. Ton Elias, directeur communi catie van Aegon, stelde dat gisteren in Hamar aan de vooravond van het wereld kampioenschap allround. KNSB-voorzitter Wim Schenk, die vandaag met de sponsor praat, reageer de afwijzend. hamar johann mast De geldschieter wil voorkomen dat zich in de toekomst situa ties voordoen als rond Ids Post- ma, de wereldkampioen die zijn titel in Hamar niet mag ver dedigen. De bond moet daartoe juridische kennis 'van buiten' halen. „Iedereen zegt dat het te gek voor woorden is dat Posuna zijn titel niet kan verdedigen, maar er is niemand die er voor af rekening mee houdt dat slechts twee Nederlanders mee doen. Dat is onvoldoende pro fessioneel", aldus Elias. De sponsor ergert zich voorts aan de negatieve publiciteit van de laatste tijd als gevolg van de conflicten tussen de bond en de commerciële schaatsers. Daar door dreigt volgens Elias de si tuatie, dat het publiek zich van het schaatsen afwendt en dat men de sponsor er op aankijkt. Volgens Elias zijn de zaakwaar nemers van de commerciële schaatsteams grotendeels ver antwoordelijk voor de huidige polarisatie. Maar hij vindt ook dat de schaatsbond daarmee onvoldoende professioneel om gaat. Aegon wil haast maken met de professionalisering en heeft vandaag in Hamar een gesprek met het bondsbestuur. Volgens Elias moet er nog dit seizoen een start worden gemaakt. Net als bij NOC'NSF zou de KNSB op het bondsbureau een inte rim-manager van buiten de sportwereld moeten aantrekken en een persvoorlichter in dienst moeten nemen. Tevens moet het 'automatisme om bij de sponsor aan te kloppen' voor geld doorbroken worden, aldus pduels in aanloop naar EK Nederlands elftal gaat in de pop naar het Europees pioenschap voetbal, vol- jaar zomer in eigen land, ingekende reeks interlands 'ken. Bondscoach Frank iard is er samen met de B in geslaagd maar liefst tien tegenstanders te strik- waarbij de grootste voet- nden ter wereld zitten, ireldkampioen Frankrijk, wereldkampioen Brazilië aar drie keer zelfs), Duits - Tsjechië (de nummers en twee van het laatste EK) rgentinië zijn de grootste ten in het pakket. Vanaf ko lde woensdag, als Oranje in te aftrapt tegen Portugal, It Rijkaard zijn selectie bijna jmaand bij elkaar voor een Hand. Het zwaartepunt t in juni te liggen, als hij een extra grote groep inter- ïnals afreist naar Zuid- ïika om tijdens een tien- is trainingskamp twee keer 0 10 juni) tegen Brazilië te •derland was aanvankelijk oek naar een andere tegen- Öer voor het tweede duel, 1 toen die niet zo snel kon Jen gevonden, vroeg de Sliaanse bondscoach of ik Rijkaard op 10 juni nog keer tegen zijn ploeg zou in aantreden. Brazilië be- t zich in die periode voor (e Copa America en ziet het prlands elftal als een van de pste testcases voor dat hooi. In oktober komen de Brazili anen vervolgens naar Neder land om nog een derde keer te gen Oranje te oefenen. De KNVB en de technische staf van Oranje denken niet dat drie confrontaties met Ronaldo en de zijnen te veel van het goede is. „Brazilië heeft een topelftal, elk land in de wereld wil tegen de Brazilianen spelen. Je praat over de beste voetballers ter wereld. Dan is het prachtig dat het Nederlands elftal daar uit en thuis tegen kan spelen", zegt Arie van Eijden, die namens de KNVB de contracten met het Zuid-Amerikaanse 'Dream Team' heeft rondgemaakt. Bondscoach Rijkaard ziet de stage in juni als een vervanging van het mini-EK dat oorspron kelijk in' Nederland gepland stond. Dat is geruime tijd gele den vervallen omdat het evene ment financieel en organisato risch moeilijk was rond te brei en. „Nu heb ik de ploeg toch over een langere periode bij el kaar en kan ik over nagenoeg iedereen beschikken bij twee belangrijke duels," zegt Rijk aard. Het enige probleem is dat de stage valt in een periode dat de Spaanse competitie nog niet ten einde is. Aangezien er bij Barcelona acht potentiële inter nationals zitten, zou de dubbe le interland bij Louis van Gaal wel eens problemen kunnen opwerpen. Rijkaard heeft nog niet met Louis van Gaal gesproken, maar zegt dat wel te zullen doen. „Ik zal Louis nog wel een keer te genkomen," zegt Oranjes Frank Rijkaard: „Nu heb ik de ploeg duels." bondscoach luchtig. „En dat Barcelona acht potentiële inter nationals heeft, weet ik. Het kan een voordeel zijn dat die jon gens bij elkaar spelen, maar daar houd ik me niet zo mee bezig." In de door Rijkaard gister middag gepresenteerde selectie van het Nederlands elftal voor de wedstrijd tegen Portugal zit- toch over een langere periode bij elkaar en kan ik o iagenoeg iedereen t ten voorlopig niet meer dan vier spelers die alkomstig zijn uit het Catalaanse voetbalbol- werk. Philip Cocu, Patrick Klui- vert, Ronald en Frank de Boer verzamelen zich maandag met de overige internationals in Amsterdam voor de interland in het Pare des Princes. Michael Reiziger is geblesseerd, Winston Bogarde, Boudewijn Zenden en Ruud Hesp werden niet gese lecteerd. In vergelijking met de laatste interland tegen Duitsland zijn er in totaal drie wijzigingen in het Oranje-gezelschap. Rijkaard kan behalve over Ronald de Boer ook weer over Edgar Da vids en Dennis Bergkamp be schikken. Jeffrey Talan, Giovan ni van Bronckhorst en Michael Elias. Het bedrijf investeert jaarlijks enkele miljoenen in de schaatssport. „Een vrijwilligersorganisatie heb je niet op één dag in een professionele omgeturnd, maar ergens daar tussenin moeten we uitkomen. De laatste drie jaar is er onvoldoende ge beurd", aldus Elias. Vorig jaar juni stuurde de sponsor al een brief naar het bondsbestuur met een dergelijke aanmaning, maar er veranderde niets. Het verwijt dat de bond on voldoende professioneel is, ontlokte bij voorzitter Wim Schenk een spottende lach. Volgens Schenk werkt de KNSB weliswaar met vrijwilligers, maar zijn die in hun doen en laten professioneel. Het aan stellen van beroepsmensen is te duur. „Dat kost tonnen en gaat ten koste van de sport", aldus Schenk. „Een frisse wind van buiten kan in zekere zin geen kwaad, maar iemand die bij de KNSB werkt zal zeker zijn wor tels in het schaatsen moeten hebben. Eerder hebben we daar gigantische mislukkingen mee gehad." Schenk, aanwezig in Hamar, toonde zich verbaasd over het tijdstip van de actie van Elias. De voorzitter zei zich te storen aan het feit, dat hij eerst de pers inlichtte en pas vandaag met de bond praat. „De sponsor werkt op deze manier zelf mee aan imago-verslechtering van de schaatssport", aldus Schenk. „Het is 'de pot verwijt de ketel', ja. Niemand is met deze actie gediend. Het is tegen de afspra ken in. Ik ben heel benieuwd wat men daar vandaag over te zeggen heeft." Schenk reageerde honend op de opmerking van Elias, dat een jurist van buitenaf wellicht een 'rampscenario' als rond Ids Postma had kunnen voorzien en voorkomen. „Absolute flau wekul. Wie had dat vantevoren kunnen voorzien? Als ik daartoe in staat was, dan solliciteerde ik vandaag nog naar de functie van Onze Lieve Heer." HAMAR GPD Gianni Romme heeft na het WK afstanden in Heerenveen een gesprek met Aegon, de hoofd sponsor van de KNSB. De twee voudig olympisch kampioen kreeg een dag na zijn mislukte Europees kampioenschap al een aanbod van Aegon om te rug te keren in de kernploeg, maar hij sloeg dat af. Volgens Ton Elias, directeur communi catie van Aegon, staat de deur nog steeds open voor de hevig met zijn vorm tobbende Rom me. Romme stapte na zijn olym pische successen in Nagano uit de kernploeg over naar het commerciële team van Spaar- select. Hij presteerde dit sei zoen erg matig. Op dit moment is de stayer uit Made vanwege zijn vormcrisis op vakantie. „Hij zou de naam van zijn eigen sponsor op het pak van de bond kunnen voeren, zoals an dere schaatsers dat doen", nam Elias alvast een voorschot. „Dan pleegt hij geen contract breuk." Bondscoach Henk Gemser zei na het EK dat een terugkeer van Romme in de kernploeg niet waarschijnlijk is. Volgens KNSB-voorzitter Wim Schenk heeft de sponsor weinig in te brengen in een eventuele terug keer van Romme bij de bond. Schenk: „Dat bepalen wij, niet Aegon." SCOREBORD Reiziger, in Duitsland wel van de partij, ontbreken. De selectie: Van der Sar (Aiax). Moens IAZ); Frank de Boer. Ronald de Boer. Cocu. Kluivert (Barcelona). Bousatta (AZ). Davids (luventus). Van Gaslek Van Wondei en, Van Vossen (Feye- noord), Stam (Manchester United), Seedorf (Real Madrid), Overmans, Bergkamp (Arsenal), Mols (FC Utrecht), Van Hintum (Vitesse). Van Nistelrooy (PSV). PRIJSVRAGEN Lucky Ten. Trekking van vrijdag 5 februari. 1-17-18-21 - 23 - 24-38 -43 - 44- 50 - 58 - 61 - 63 - 66 - 67 - 68 - 73 - 76 - 78-80. (onder voorbehoud) Paralimni. Vierlandentoernooi. Cyprus - Finland 2-1 n v. (1-1, 1-1). 6. Pohja 0-1, 39. Karialainen 1-1 (e.d.), 101. Papavas- siliou 2-1. Griekenland - België 1-0 (0-0). 90. Yannakopoulos 1-0. BADMINTON Den Bosch. NK. Mannen, enkelspel, twee de ronde Jeroen van Dijk (1) - Lens 15-7 14-17 15-4, Palyama (2) - Massing 15-13 15-8, Weistra (3) - Rouwhorst 15-3 15-9, Bruijstens (4) - Heijmans 15-4 15-4, Joris van Soerland (5) - Royendijk 15-9 15-6, Pang - Pieter van Soerland 15-7 15-2. Kool (6) - Regtien 15-1 11-15 15-7, De Lange-Bak 15-10 15-8 Vrouwen, enkelspel, tweede ronde- Meu- lendijks (1) - Vandewall 11-0 11-1. Been hakker (2) - Hoogland 7-11 11-4 11-3, Glebbeek (3) - Cornelisse 11-2 11-3, Jans sen (4) - Van de Kolk 3-11 11-3 ll-2,Se- verien (6) - Knuth 11-5 11-5, Bakker - Klaassen 3-11 11-6 11-5, De Wit - De Jong 11-5 11-2, Willems - Geertsen 11-3 10-13 11-9. SKIËN Vail (VSt). WK. Vrouwen, combinatie: 1. Wiberg (Zwe) 3.08,52, 2. Götschl (Oos) 3.08,67, 3. Masnada (Fra) 3.08,97, 4 Gerg (Dui) 3 09,38, 5. Gimle (Noo) 3.10,51, 6 Dorfmeister (Oos) 3.11,36, 7 Kostelic (Kro) 3.11,78, 8. Rey-Bellet (Zwi) 3.12,63, 9. Kayhkó (Fm) 3.15,17, 10. Monahan (VSt) 3.15,64. Marseille. Mannen, 1,2 miljoen gulden. Kwartfinales: Rosset (Zwi/4) - Pozzi (Ita) 6- 2 6-1, Clément (Fra) - Federer (Zwi) 6-3 6- 3, Santoro (Fra) - Hrbaty (Slw) b-4 6-3, Pioline (Fra/3) - Escudé (Fra/6) 7-6 7-6. Tokio. Vrouwen. 2 miljoen gulden. Kwartfi nales Hingis (Zwi/2) - Graf (Dui/5) 3-6 6-2 6-4. Coetzer (ZAf/7) - Davenport (VSt/1) 2- 6 6-4 6-3, Novotna (Tsj/3) - Zvereva (WRu/8) 7-5 opgave Zvereva. Seles (VSt/4) - Koernikova (Rus/6) 7-5 6-3. WIELRENNEN Ster van Bessèges. Derde etappe Alès - Les 1 Fumades: 1 Verstrepen (Bel) 140 km in di' 3.36.52 (42.486 km'uur). 2. Kyneb (Den) fp, 0.01, 3 Planckaert (Bel) 0.03, 4. Nazon f (Fra), 5. Kirsipuu (Est). ?ri ZAALVOETBAL 25 Eerste divisie; Simeko - Westlandia 4-8 (3- ve 5). Doelpuntenmakers Simeko: Abdel Ami, Henk Buijn (2x) en Harm de Vos. foto anp

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 37