'Bijna alle Franse politici hebben een maitresse' P TV WEER i Verkeerde eeuw ZATERDAG 6 FEBRUARI 1999 COM T A A R Wapengekletter sociale partners Voor een slordige drie miljoen Nederlanders moet de komende maanden een nieuwe CAO worden afgesloten. Tijdens de voor hoedegevechten wordt er traditioneel zowel van werknemers- als van werkgeverszijde flink met de wapens gekletterd. VNO/CNW zetten bij maximaal twee procent loonstijging de hakken in het zand en de vakbonden posteren zich pontificaal bij de grens van 3,5 procent. Het credo van beide kanten luidt: geen stap terug. Is dat nu de praktische uitwerking van het alom geprezen polder model? FNV-voorzitter Lodewijk de Waal vindt dat de werkgevers de bijl aan de wortel van de harmonieuze overlegstructuur hebben gelegd door zaken te presenteren die bij de vakbeweging uiterst gevoelig liggen: de koppeling lonen en uitkeringen, de hoogte van het minimumloon en hoogte, duur en toetreding van en tot de WAO. Sfeerbedervend noemde De Waal dat dezer dagen en zelfs de kwa lificatie dat hij de werkgevers 'spuugzat' is, werd uit zijn mond op getekend. De werkgevers zijn naar zijn oordeel bezig te polarise ren. Anderzijds zal zijn mededeling dat 'de stakingskassen zeer goed gevuld zijn' en er 'desnoods in vijf, zes bedrijfstakken tegelijk actie kan worden gevoerd' ook niet bijdragen aan het kalmeren van de gemoederen bij de tegenpartij in de onderhandelingsstrijd. Van werkgeverskant wordt de dreiging van een afnemende econo mische groei gevoeld. En de achterban bekruipt het gevoel dat de vakbonden de laatste jaren wat te soepel zijn geweest tijdens de onderhandelingen. De matiging die doorgaans is betracht, begint groepen werknemers - die steeds moesten lezen over recordwin sten - te irriteren. Dat uit zich in een grotere actiebereidheid met name bij groepen die normaal niet direct de straat oprennen zoals bankpersoneel en schoonmakers. Maar om daaraan direct het einde der dagen van het poldermodel te koppelen gaat te ver. Beseft dient te worden dat het gat tussen de 'strijdende partijen' zeker niet onoverkomelijk is. Wat dat be treft spreekt de looneis van 6,5 procent in de Duitse metaalindu strie duidelijker 'oorlogstaal'. In een aantal sectoren zullen de onderhandelaars de komende we ken ongetwijfeld met harde koppen tegenover elkaar staan en hier en daar zullen acties worden gevoerd. Aan het slot blijven de ar beidsovereenkomsten toch weer binnen redelijke marges. Niet voor niets liet Lodewijk de Waal bij alle kritiek op de werkgevers doorschemeren dat hij het zowel geroemde als verguisde polder model toch niet graag wil missen. Of zoals VNO-NCW-voorzitter Blankert het in een reactie verwoordde: Het poldermodel is niet al tijd perfect maar het leidt wel elke keer tot resultaat. De akkoorden in het onderwijs en bij de politie zijn het tastbare bewijs. Putjes en een gescheurde nagel De afstandsbediening van de televisie doet het niet. Ik heb het appa raat schoongemaakt en gepoetst, ik heb gewriemeld aan de batterij en, ik heb er nieuwe batterijen in gedaan, ik heb er ten einde raad een paar flinke klappen op gegeven, maar het apparaat weigert dienst. Dus verandert er niets op het scherm als ik blijf zitten. Elke keer als ik van zender wil veranderen, wandel ik daarom naar de televisie. Een afstandje van een meter of drie, dat is het probleem niet. Nee. het probleem is dat de ontwerpers geen rekening hebben gehouden met een defecte afstandsbediening. Om bij de schakel knopjes te komen, moet ik eerst een klepje omhoogduwen. Dat gaat vrij stroef ik moet wrikken om het los te krijgen. Daardoor is de na gel van de wijsvinger van mijn rechterhand - de schakel- en za- phand - ingescheurd. Om verdere fysieke ongemakken te voorko men. gebruik ik nu een briefopener. Daarmee ben ik er nog niet. Met mijn linkerhand moet ik het klepje vasthouden om te voorkomen dat het terugschiet (pijnlijk!). Met mijn rechterhand moet ik dan de schakelknopjes bedienen. Wil ik van Nederland 2 naar Veronica komen, dan moet ik het knopje waar V boven staat liefst 25 keer indrukken. Want Nederland 2 staat bij mij op 2' en Veronica op '27'. En zonder afstandsbediening kan ik die getallen niet in één keer intoetsen. Bevalt Veronica mij bij ridder inzien toch niet en wil ik weer terug naar Nederland 2, dan moet ik met mijn rechterhand het knopje met '-'erboven opnieuw 25 keer intoetsen. Op zich al lastig genoeg, maar vooreen recensent natuurlijk helemaal. De knopjes zijn bovendien veel te klein. Of liever, veel te dun. Ze hebben de doorsnee van een lucifer, schat ik zo. Om te voorkomen dat ik een pijnlijk putje in mijn wijsvinger krijg moet ik bij het in drukken dus ook steeds van vinger wisselen. Een jaar of dertig geleden, was het toch een stuk gemakkelijker. Goed, je moest wel steeds naar de televisie lopen om van zender te wisselen, maar het bedieningsgemak was groot. Er was een aan-en- uitknop. die je moest uittrekken of induwen. Verder had je nog knoppen voor het contrast en het geluid waar je alleen maar aan hoefde te draaien. En om van de ene zender naar de andere te scha kelen zat er een mooie, grote knop aan de zijkant. Met een ferme draai zat je zo een paar zenders verder. Een handeling van niks. een kind kon de was doen. Maar van al dat gemijmer word ik nu natuurlijk geen cent wijzer. Vandaag dus maar een nieuwe afstandsbediening kopen. Dat scheelt me een paar nagels en een lamme arm. WIL BUYS* Koude lucht Wintersporters hoeven de komende dagen niet zo erg ver op reis te gaan. In de Ardennen wordt namelijk 3 tot 5 decimeter sneeuw verwacht. Bij ons vallen er ook wel enkele sneeuwbuien maar of dat tot de vor ming van een sneeuwdek leidt is onzeker. Sneeuwlief- hebbers maken dinsdag meer kans. Vanuit het IJs landse komt met de noordwestelijke hoogtestroming een actieve randstoring dichterbij die met een kem- druk van rond 990 hPa over Nederland lijkt te zullen trekken. Daar de atmosfeer tot op grote hoogte erg koud is de kans op sneeuw reëel. Later in de week gaat de wind waarschijnlijk weer uit westelijke richtingen waaien waardoor minder koude luchtmassa's naar ons land stromen. Vandaag vallen er enkele winterse buien (hagel/smeltende sneeuw), afgewisseld door nu en dan zonneschijn. De temperaturen lopen op tot 5-6 graden, maar in buien daalt het kwik tot waarden rond het vriespunt. De wind waait uit het noordwesten en is over land matig tot vrij krachtig, langs de kust eerst nog hard. De komende nacht en morgen overdag neemt de kans op buien met sneeuw toe. Deze ontwikkeling heeft te maken met de komst van een randstoring en intense kou in de hogere delen van de atmosfeer. Op 5 kilometer hoogte daalt de temperatuur morgen avond tot ongeveer veertig graden onder nul. Het gro te temperatuurverschil heeft ook tot gevolg dat er on weer kan optreden. De temperaturen op leefniveau schommelen morgenochtend rond het vriespunt, tij dens de middag wordt het maximaal 3 tot 4 graden. Gisterochtend is een hele felle buienlijn over onze streken getrokken. De buien gingen vergezeld van on weer, hagel, zware windstoten en een scherpe tempe ratuurdaling. In Monnickendam koelde het in een kwartier af van ruim 7 naar 2,8 graad. Gistermiddag overheersten de opklaringen, maar aan het begin van de avond was er opnieuw wat neerslag. JAN VISSER Franse politici maken zich al maanden vrolijk over het lot van de Amerikaanse president Clinton, die in moeilijkheden is omdat hij gelo gen heeft over zijn tussenbeense escapades. Zelf kunnen deze politici doen wat ze willen zij worden beschermd door de wet. „Waarhe den? Je schrijft geen geschiedenis met waarhe den"! Antoine de Saint-Exupérie is een van Frankrijks meest legen darische zonen, een man die vele keren in zijn leven geschie denis schreef. Hij legde de basis voor de huidige luchtpost, toen hij in de jaren '20 met een klein, eenmotorig toestel postzakken naar Afrika en Latijns-Amerika begon te vliegen. Hij was een succesvol schrijver, die zijn Le Petit Prince in 51 talen zag ver taald. En hij was een oorlogs held, die in het harnas stierf toen zijn Lightning P38 op 31 juli 1944 boven de Middelland se Zee neerstortte. Alle Fransen hebben op school geleerd over hun held, maar één feit is hun altijd onthou den: Antoine de Saint-Exupérie was behalve een pionier-schrij- ver-oorlogsheld ook een schuinsmarcheerder die er een maitresse op nahield. Thierry Pfister is een voormalig woordvoerder van premier Mauroy die nu voor de uitgeve rij Albin Michel werkt. Toen die uitgeverij de rechten had ge kocht van een Amerikaans boek over het leven van Saint-Exupé- rie, kreeg Pfister prompt een brief van de maitresse, Nelly de Vogué. „Ze schreef dat ze zich niet verzette tegen de publicatie van het boek in Frankrijk. Maar we moesten wel de passages over haar eruit schrappen. Zo niet, dan zou ze ons voor het gerecht slepen", zegt Thierry Pfister. „We hadden geen ande re keuze dan te gehoorzamen." Het voorbeeld van de biografie van Saint-Exupérie is geen uit zondering in het land dat in 1881 de vrijheid van menings uiting bij wet garandeerde. Zo vaak worden journalisten en schrijvers in Frankrijk gedwon gen om feiten te verzwijgen, dat Pfister een boek heeft geschre ven over het systeem dat politi ci en anderen in staat stelt om straffeloos te liegen, bedriegen, hoereren en frauderen. Het boek, 'Open Brief aan de Wa kers over de Leugen', is een ve nijnige aanval op de Franse magistratuur. Pfister weet waarover hij praat. Toen Albin Michel vorig jaar een boek publiceerde over de corruptie onder rechters ('La Mafia des tribunaux de com merce'), werd de uitgever in eerste instantie veroordeeld tot een boete van 100.000 francs per verkocht boek. Albin Michel deed alles om de reeds gedistri bueerde exemplaren terug te halen, maar Frankrijk is een land met 20.000 boekhandels die niet alle begaan zijn met het lot van een middelgrote uitge verij. Deurwaarders telden 530 verkochte boeken. Boete: ruim 1,7 miljoen gulden. Van alle wetten die magistraten gebruiken tegen het vrije woord, is die ter bescherming van de privacy wel het schrij nendst. Dat ex-president Mit terrand er een tweede gezin op nahield, was onder Franse jour nalisten halverwege de jaren '80 algemeen bekend. In elk ander land zou dit feit gepubliceerd zijn, al was het alleen maar om dat Mitterrand belastinggeld gebruikte om zijn maitresse te huisvesten. Maar in Frankrijk vernam de burger pas van het tweede gezinnetje enkele jaren voor de dood van de man, om dat Mitterrand toen zelf de tijd rijp achtte de natie in te lichten. „De wetgeving verbiedt iedere verwijzing naar het privé-le- ven", zegt Pfister. „Op papier is het zelfs verboden iemands re ligie te onthullen, laat staan zijn overspel. Bijna alle politici in dit land hebben een maitresse. Maar niemand kan daar over schrijven, zelfs niet als politici schaamteloos hun wettige echt genotes gebruiken om kiezers te winnen Pfister beschouwt de Fransen als de 'slechtst geïnformeerde' Europeanen. Als oud-journalist van Le Monde is Pfister geen adept van de sleutelgatjourna- Wie voor één of meerdere nachten een ruime kamer zoekt in Rome, kan terecht in hotel Excelsior. Dat herbergt de grootste suite van Europa, waarin de gast in totaal 1100 vierkante meter ter beschikking staan. Uiteraard heeft de suite een aparte slaapkamer, met gescheiden bedden want daar is ruimte genoeg voor. Een verblijf in de suite, decor voor Frederico Fellini's film 'La Dolce Vita', kost ruim 21.000 gulden per nacht, maar je kunt er met een heel voetbalelftal in. Er gaan geruchten dat de sultan van Brunei twaaf keer de normale prijs heeft betaald om in of vanuit de suite de millennium-wisseling mee te maken. foto reuters U hebt ze zonder tiuijfel gekend. Mensen van wie gezegd werd, dat ze in de verkeer de eeuw leefden. Het wa ren doorgaans mannen op leeftijd in driedelig pak waarop sigarenas gemorst was. Ze wisten de dichtstbijzijnde krui denier niet te vinden, ze konden geen aardappelen schillen en er was geen af stapje in hun omgeving waar ze niet ooit over ge struikeld waren. Hun in komsten genoten ze door gaans uit bron/ten slechts bekend aan hen zelf Daar stond tegenover dat ze hun hoed afnamen voor iedere vrouw, Proust konden citeren in het Frans en etudes konden spelen van Chopin. Vaak waren ze gespecialiseerd in onderwerpen waar verder JOOST PRINSEN niemand iets van wist, zoals de Argentijn se handelsvloot in de achttiende eeuw of de buitenlandpolitiek van Tsjang Kai Tsjek. Ze genoten een zeker meewarig res pect op grond van vage titels als maestro, monseigneur of markies. Al wist niemand hoe ze ooit aan die titel gekomen waren. Ik heb die mensen altijd nogal gewan trouwd. Ze mochten dan in de verkeerde eeuw leven, er werd nooit bij vermeld in welke eeuw ze wel iets gepresteerd zouden hebben. Ik schrok toen ik onlangs tijdens enig na velstaren in de gaten kreeg dat ik op de soort begin te lijken. Ik kan mijn eigen administratie niet beheren en elke bloem of plant aan mijn zorgen toevertrouwd, is een kind des doods. Ik weet niets van fax, e-mail of Internet. Pas kortgeleden heb ik mij in de tekstverwerker verdiept. De re dactiesecretaresse dreigde mijn columns alleen te plaatsen als ze per floppy werden aangeleverd. En ik moet mijn inkomsten bronnen natuurlijk beschermen Er valt ook wel iets positiefs te melden. Ik kan citeren uit Achterberg en Elsschot. Ik ka?i alle Amerikaanse presidenten van de laatste vijftig jaar in de juiste volgorde noemen, alsmede de Tour de France-win naars uit dezelfde periode. Ik mag mee praten als het over Tjechov gaat of over de match Spaski-Fischer. En ook ik heb mijn specialiteit: het Nederlandse lied tussen de twee wereldoorlogen. 'Oh, mijn lieve Ma- tilde, als jij eens wist wat ik wilde', of 'Mijn tante Veronica, die speelt harmoni ca'. Naast het Nederlands beheers ik drie moderne talen. Althans, ik kan zinnen zeggen als: 'For better or for worse', Das war einmal' en 'Bien étonné de se trouver ensemble'. Ook Latijnse teksen als: 'Dum spiro, spero'en 'Quo usque tandem Cata- lina', kennen nauwelijks geheimen voor mij. 'Onze Joost heeft een klassieke opvoeding genoten' zei mijn moeder altijd trots. 'Te belazerd om af te wassen', zeiden mijn zussen. 'In de verkeerde eeuw geboren', zeg ik. listiek, maar hij heeft in zijn boek moeite om zijn sympathie met het boulevardblad Voici (oplage 800.000) te verbergen. Hoewel slechts een slap aftrek sel van de Britse schandaalbla den, werden Voici in 1997 drie processen per week aangedaan. Sommige bekendheden, zoals de bedaagde popster Johnny Hallyday, verdienen een paar ton per jaar met het aanspan nen van dit soort processen. Wie de kat desondanks de bel aanbindt, wordt genadeloos af geschoten. Claude Gübler, Mit- terrands arts, schreef in 1996 'Le Grand Secret' (Het Grote Geheim). In dat boek onthulde hij dat Mitterrands kanker al kort na zijn aantreden in 1981 was geconstateerd, maar dat hij op presidentieel bevel daar al die jaren over had gelogen. Hoewel het boek uitkwam na de dood van de president, werd het direct door de rechter ver boden. Het is ruim een halve eeuw na dato ook nog steeds onmogelijk om leugens over de oorlog door te prikken, zegt Pfister. In het paleis waar de premier huist, ligt een boek waarmee bezoe kers de tijd kunnen doden in afwachting van hun ontvangst door de gastheer. In dat boek werk staan portretjes van alle premiers die het land heeft ge had. Alleen, de argeloze bezoe ker moet constateren dat Frankrijk tussen 1931 en '32 en van 1935 tot '36 niet werd gere geerd. Want Pierre Laval, die in die periodes de scepter zwaai de, ontbreekt. Reden? Laval was tijdens de oorlogsjaren de rech terhand van collaborateur Pé- tain, en volgens de officiële ge schiedschrijving had Frankrijk geen collaborateurs, alleen ver zetshelden. Tot die verzetshelden behoor den ook Lucie en Raymond Au- 7 is IA jn fel brac. In 1997 besloot de rfcl ring dan ook een speelfil^t dit legendarische duo te s^r diëren. Het script volgde bu letterlijk de memoires vaiL, Aubrac. die daarin beweeg haar gearresteerde man \^c hebben gekregen door m( voorwendsel door te drinji( tot Klaus Barbie, de baas) Gestapo in Lyon. Fijn, maar niet iedereen gr' de die memoires. Gérardfe vy schreef een boek waarf1 op de vele tegenstrijdigheP?' Aubracs verhaal wijst. EnL voegde er de verklaring ar die Klaus Barbie tijdens zrc ruchtmakende proces in fc had laten optekenen. Str^1 daarvan: Lucie Aubrac wfci vrouw geweest die Jean I^r Frankrijks echte verzetshéA had verraden. Daarom h«s e bie haar man vrijgelaten, bi Chauvy werd door de redja gedwongen het 'testamendt Barbie' uit zijn boek te scfle pen. Zoals de journaliste ld( Adler vorig jaar gedwongdg werdeen groot aantal pasjin over het oorlogsverleden tie Marguérite Duras te venvi. ren uit een biografie overU schrijfster. L Dit alles kan politici er ni^ weerhouden hun land voi stellen als de bakermat vi mensenrechten, waar \xi ten. Dan was, zo zegt PfisL Charles de Gaulle eerlijkef Toen hij in de jaren '70 ee cumentaire verbood die dj; waarheid sprak over FranT in de oorlogsjaren, zei deK raai: „Waarheden? DenktP ik een voorlopige regering' gen de Engelsen en Amen11 nen had kunnen vormen fl waarheden? Je schrijft ge£f denis met ambities, niet ige waarheden." PI CEES VAN ZWEEDEN ïr MENSELIJK De nieuwe cd van de Spice Girls zal niet in juni, maar pas in fe bruari 2000 uitkomen. De oor zaak is dat twee van de vier zan geressen zwanger zijn. Een bron die nauw met de groep verbonden is, heeft aan het Amerikaanse persbureau WENN gemeld dat de datum van februari 2000 mis schien ook met haalbaar is, om dat de twee zwangere leden „werkelijk van het moederschap willen genieten." De twee Spice Girls die in verwachting zijn, zijn MELANIE BROWN (Scary Spice) en VICTORIA ADAMS (Posh Spi ce). Mel B trouwde in september vorig jaar met de Nederlandse ex- kledingverkoper en danser Jimmy Gulzar. Zij verwacht haar kind de komende maand, net als Posh Spice, die een relatie heeft met stervoetballer David Beckham (Manchester United). Het paar zou van plan zijn dit jaar te trou wen. „Sigaretten stelen kan ik nog wel begrijpen", verzucht MAURICE VAN RYN. directeur van een zui velfabriek bij Sydney in Australië. Maar waarom dieven met 37 ton kaas aan de haal zijn gegaan is ook hem een raadsel. De eerste lading van 16 ton werd al in de cember gestolen, de tweede van 21 ton verdween vorige week. Van Ryn schat de waarde van de kaas op 245.000 gulden. De di recteur hoopt dat de politie op het spoor van de rovers komt als zij de kaas aan winkels gaan aan bieden. Tot grote woede van bontjassen- verkopers in het sjieke Beverly Hills, heeft het bestuur van deze Amerikaanse plaats besloten tot een referendum over deze dure kledingstukken. Op 11 mei moe ten de inwoners stemmen over de invoering van speciale labels in de jassen die precies aangeven hoe de pelsdieren om het leven kwamen. Op de labels moet vol gens een lokale consumentenor ganisatie staan: „Mededeling aan de consument. Dit product is ge maakt van pelsdieren die moge lijk zijn gedood door elektrocutie, vergassing, het breken van de nek, vergiftiging, doodslaan, doodtrappen of verdrinking en ze zijn mogelijk gevangen in stalen wildklemmen." Het stadsbestuur en burgemees ter LES BRONTE voelden hele maal niks voor een volksraadple ging. De consumentengroep wist echter met meer dan 3300 hand tekeningen de stemming af te dwingen. De burgemeester heeft nog geen idee hoe hij een eventu ele wettelijke labelplicht moet controleren. Zijn stad kent overi gens al regelingen voor het maxi male aantal tennisballen op openbare tennisbanen en voor de geluidsterkte van televisies na 22.00 uur. De 28-jarige reuzenpanda^, ZHAI is ziek. Zijn nieren fuin neren niet meer, lijkt het. Ar0 in de dierentuin van het NcL Chinese Tianjin proberen riL middelen zijn leven te reddL maar eigenlijk is Zhaizhai %j- meer gezond sinds zijn ma£v Rongrong zes jaar geleden leed. Daarom kreeg hij vori^ maand een nieuw vriendmij Aanvankelijk reageerde Zh« heel vriendelijk, maar sinds week weigert hij elk voeds# geeft hij steeds over en zit s" bloed in zijn urine: symptoiF van een nierziekte. Met blo»1 transfusies, extra zuurstof ele jecties is het de dierenarts»0 gelukt Zhaizhai er weer bo»Sl te helpen. De dokters hebbr' hoop dan ook opgegeven. DG zenpanda is een van de mer dreigde diersoorten ter werfEj leven nog slechts 1.000 exfci plaren in het wild en fokprcfc ma's hadden tot nu toe ma£l mg succes. fer Robbie Williams. ROBBIE WILLIAMS heeftefe| reuzentattoo laten plaatsend zijn linkerbovenarm. De vrofc' Take That-zanger ging daarl naar de bekende Maori-artif Rangitu Netana in Amstercfy. Het internationale showbizf nieuwsagentschap WENN melden dat de vrijwillige m.? partij een uurtje of zeven dl Williams, die eerder al eenj tenkruis op zijn rechterdij ij ten, zou de zwarte afbeeldil ter dit jaar naar zijn rug en ij terarm willen uitbreiden. Va een vriend is het niet de bej ling van de zanger dat zijn f<£ hem gaan naapen. „RobbifT lang geaarzeld. Het was eer) lijke aangelegenheid."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2