Spijt van boringen Milieu-activist dumpte zelf op gifbelt Leemhuis 'buitengewoon' blij met IOP linister: Alphen geen grote stad Burgemeester verloot dure huizen in Rijnsaterwoude Rijn Veenstreek h Winkelwagentjes op straat taboe Geen verlengde pergola voor HSL in Jacobswoude Alphen bijna millenniumproof DAG 5 FEBRUARI 1999 chef tim brouwer de koning, 071-5356417, plv.-chef marieta kroft. 071-5356411 atetocht over vijftien kilometer ■emaan den rijn» Inline Skateschool Hazewind houdt morgen skatetocht voor volwassenen. De start is om tien uur bij Pa- >en Amigo aan de Burgemeester Bruins Slotsingel 9 in Al- in aan den Rijn. De tocht gaat over vijftien kilometer. De ten bedragen vijf gulden. Voor informatie: 0172-470781. arnaval in zorgcentrum Jacobus ^wetering Alle ouderen van de gemeente Alkemade kun- vrijdagmiddag 12 februari .carnaval vieren in de zaal van [centrum Jacobus. De artiest Dorus luistert het feest, dat om drie begint, op met liedjes en conférences. Ouderen die een vervoersprobleem kampen kunnen met de Combi-bus rhet feest in het zorgcentrum aan de Saskia van Uylen- chlaan 1 in Oude Wetering. J workshop en striptekencursus ifnaan den rijn» Jongerencentrum het Kasteel in Alphen aan Rijn organiseert een workshop VJ (video jockey) en een cur- striptekenen. Tijdens de VJ workshop leren deelnemers hoe leelden kunnen mixen met behulp van een computer. De rkshop is op 2 april. Snelle aanmelding is noodzakelijk, want maar een beperkt aantal plaatsen beschikbaar. De cursus itekenen begint op 1 maart en duurt vier maandagavonden. Iname kost 45 gulden. Informatie en aanmelding voor zowel workshop als de cursus bij Gerard Jaspers Focks, telefoon- mmer 0172-432424. andeling door vogelpark Avifauna hfn aan den run» De Alphense IVN-afdeling organiseert op w 14 februari een wandeling door het vogelpark Avifauna, ilnemers kunnen tropische en inheemse vogels bekijken, jjfiame kost f 4,50, inclusief de toegang tot het park en een isumptie. De wandeling begint om 14.00 uur. Inlichtingen: Langerak(0172-426990) of JeannetteTeunissen (0172- D18). averjas en blijspel in Westerhove ifnaan den rijn» Op 15 februari is er een vasten-klaveijas- nd in activiteitencentrum Westerhove in Alphen aan den Vanaf 19.30 uur kunnen mensen die vasten op een ont- nnen manier kaarten om mooie prijzen. Op 26 februari dt in het centrum een blijspel opgevoerd, met als titel 'Pa rdt uitgehuwelijkt'. Het toneelstuk begint om 20.00 uur en de reeprijs bedraagt 2,50 gulden. Kaarten zijn te koop bij Wes- love aan de Anna van Burenlaan 147. Tuinbouxvplannen aangeboden aan Commissaris van de Koningin den haag ivo pommerel De herstructurering van de glastuinbouw in de Rijn en Veenstreek is gisteren een nieuwe fase ingegaan. Wat sommigen nog altijd zien als luchtkasteel, nam gisteroch tend op het provinciehuis in Den Haag vas tere vormen aan. Commissaris van de Koningin van Zuid- Holland, J. Leemhuis-Stout, nam het eerste exemplaar van het IOP in ontvangst van Stiveen-voorzitter P. Verhoef. Ze toonde zich 'buitengewoon blij' met de plannen voor de tuinbouw. Ook gedeputeerde J. Heijkoop, WLTO vertegenwoordiger N. van Ruiten en N. Barendregt, burge meester van Liemeer en woordvoerders van de andere streekgemeenten, toonden zich verheugd over het Integraal Ontwikke lingsplan glastuinbouw voor de Rijn- en Veenstreek. Het IOP gaat er van uit dat verouderde en versnipperde kaslocaties worden omgezet in natuur, recreatie, woningen of bedrij venterreinen. Verhoef vraagt daarvoor de steun van de provincie om toestemming te krijgen van de overheid. Een manier om de plannen te financieren is extra woning bouw. Leemhuis gaf toe dat ze daar wel voor te porren was zo lang die woningen uitsluitend voor het IOP gebruikt worden. Minister J. Pronk heeft echter het laatste woord. Leemhuis zegde opnieuw haar steun toe aan de verdere uitvoering van de plannen. „We hebben er hier in de provincie reikhal zend naar uitgekeken. De Tuinbouw is voor Zuid-Holland een belangrijke sector en kan dus op onze steun rekenen." De commissa ris vond 'rood voor groen', huizenbouw als vervanging van kassen, een 'interessant idee'. Ze gaf aan dat extra woningen in het Groene Hart onderwerp van overleg met de overheid is. Verhoef richt nu met Stiveen een ontwik kelingsmaatschappij op. Die moet zorgen voor aankoop, sanering, beheer en her structurering van de kasgebieden. Stiveen was tot nu toe al nauw betrokken bij de aankoop van het hervestigingsgebied in Nieuwveen. Verhoef zoekt echter naar meer van dat soort gebieden. De 'vader' van het IOP Rijn- en Veenstreek verwacht niet dat daardoor Stiveen en de gemeenten langs elkaar heen werken. „We proberen de gemeenten nog nauwer te betrekken bij de plannen", aldus Verhoef. neente krijgt nul op het rekest aag/alphen hans jacobs i' [antun hoffscholte aan den Rijn voldoet aan de criteria die minister Boxtel aan steden stelt om inmerking te komen voor q* steun van het rijk. De mi- rr schrijft dat in een brief e Tweede Kamer, nee»! ii tot een afweging te ko- heeft Van Boxtel bij elke ;ekeken naar het aantal in- trs met lagé inkomens, uit- gstrekkers, minderheden, ;istreerde misdrijven, cen- functie en de toestand van ijken. Om in aanmerking te ;n voor een bijzondere be ding moesten de gemeen- ip vier van de zes punten tn. Op grond daarvan praat ninister verder met Alk- Amersfoort, Emmen, Le en Zaanstad. De andere tenten vallen af. x Alphen aan den Rijn had een score van nul. Wethouder W. van der Veen Meerstadt laat weten niet teleurgesteld te zijn. „Ik ben blij dat we niet de pro blemen hebben van de grote steden." Een groot aantal gemeenten heeft de minister het afgelopen jaar gevraagd te worden toege laten tot de categorie 'grote ste den'. Die groep, 25 in getal, komt in aanmerking voor meer geld uit Den Haag. De minister heeft in december tegen de Ka mer gezegd de lijst niet te wil len uitbreiden. Vorige maand had de minis ter met afvaardigingen van der tien gemeenten, waaronder Al phen, nadere gesprekken. Van Boxtel heeft toen de toezegging gedaan dat hij zou kijken of een aantal van hen op bepaalde on derdelen niet af en toe kan meedoen. hazerswoude-rijnduk Winkelwagentjes op de Da Costasingel in Hazerswoude-Rijndijk zijn de gemeente Rijnwoude een doom in het oog. Ze ontsieren de vorig jaar fraai opge knapte Da Costasingel te veel. En dus som meerde ze supermarkteigenaar E. Hol van Su per De Boer deze week om de karren naar binnen te halen. Hol is daar helemaal niet blij mee. „Ik heb nauwelijiks ruimte in mijn win kel", zegt hij. „Er kan hooguit één rijtje bin nen staan." Om de gemeente niet te veel tegen de schenen te schoppen, geeft Hol toch maar gehoor aan het verzoek. Maar het is improvi seren, zegt hij. „In de weekeinden zijn de meeste winkelwagens toch in gebruik. Tij dens de rustige uren zetten we maar een rij karren bij een kassa die toch gesloten is. Een probleem blijft dat consumenten zelf hun karren buiten laten staan", zegt Hol. Hij stuurt regelmatig iemand naar buiten die de karren weer ophaalt. De supermarkteigenaar hoopt dat de gemeente Rijnwoude de maat regel, die alleen bij zijn supermarkt van kracht is, terugdraait. Hol heeft daarom deze week een gesprek op het gemeentehuis. foto jacobswoude marun kramp Een langere pergola die Ja cobswoude boven het hoofd hangt als de HSL-boortunnel korter wordt, is voor het ge meentebestuur uit den boze. Jacobswoude gaat dan ook niet akkoord met de goedko pere variant van de boortun- nel die minister Netelenbos onlangs ter sprake bracht. Eind vorige maand meldde Netelenbos (verkeer en water staat) dat een goedkopere en dus kortere boortunnel voor de hogesnelheidslijn alleen in beeld komt als de gemeenten, de provincie en milieubewe gingen akkoord gaan en er geen vertraging optreedt. Wethouder V. Molkenboer van Leiderdorp gaf te kennen dat hij dit een slecht idee vond en voor zijn Rijnwoudse colle- F. Uljee was het plan onbe- r. Wethouder J. Haasbroek van Jacobswoude schaart zich aan Rijnwoudse zijde. „Aanvankelijk dacht ik dat wij niet zo veel met die tunnelproblematiek te maken hadden, maar toen ik eens na vraag deed bleek het voor ons ook grote gevolgen te heb ben." De hogesnelheidslijn gaat, als de tunnel korter wordt, na melijk niet onder de Does door, maar over de rivier heen. Dat wordt dan een ho ge brug, want de zeilboten moeten er nog onderdoor kunnen. Dus in wezen komt het er op neer dat de pergola waarop de hogesnelheidslijn over de A4 gaat, wordt door getrokken. Dat kan op geen enkele steun rekenen. Wij hebben ons juist ingespannen om die pergola weg te krijgen en dan gaan we natuurlijk niet iets steunen waardoor die nog veel langer wordt." Waterschap De Oude Rijnstromen Er zijn vorige maand illegale boringen verricht in de buurt van de vuilstort in de Alphense Coupépolder. Dat geeft het waterschap De Oude Rijnstromen toe naar aan leiding van vragen van C. van Laar van de provinciale staten van Zuid-Holland. Volgens woordvoeder G. Zuijd- veld van het waterschap is de Gasunie in een weekeind eigenmachtig gaan boren bij de provinciale weg bij het Aarkanaal ten noorden van de voormalige stortplaats. De vergunning was toen nog niet rond en bovendien geldt een bezwarentermijn van zes weken. alphen aan den run tim brouwer de koning „Wij zijn niet blij met dat initia tief van de Gasunie", zegt Zuijdveld. „Maar wij kunnen moeilijk controleren wat zij in het weekeinde uitvoeren. Ook de Gasunie Engeneering BVbe- hoort de procedures te kennen. Als waterschap houden wij die nauwlettend in de gaten." Zuijdweg vermoedt dat de Gas unie door tijddruk overhaast heeft gehandeld. Het waterschap is evenmin blij met de aandacht die de zaak krijgt nu een statenlid vra gen over de illegale uitvoering van gestuurde boringen en de aanleg van zinkers heeft gesteld aan het college van gedeputeer de staten. „We willen dit intern uitzoeken. Nu moeten we de vragen beantwoorden die aan GS zijn gesteld. Dat doen we overigens graag. Want hoe eer der deze zaak uit de wereld is, hoe liever." Volgens Zuijdveld zijn de voortijdige boringen van de Gasunie overigens niet op de plaats van de voormalige vuil stort gedaan, maar ten noorden daarvan bij het Aarkanaal. Over die vuilstort is veel te doen ge weest, omdat daar gif in de grond zat. Statenlid Van Laar (GroenLinks/De Groenen) noemt in haar brief aan GS de illegale boringen een blunder, die het college in de toekomst moet voorkómen. Zij vindt dat GS ervoor moet zorgen dat het waterschap zich aan de proce dures houdt. Voorts wil zij we ten of de provincie iets af weet van een buis die dwars door de Coupépolder gaat. Zij betwijfelt of het bureau Bodemsanering en de projectgroep Coupépol der hierover zijn geraadpleegd. Jelke Bosnia vindt projectgroep niet democratisch genoeg buitelaar geouwehoer en ellende' te ';omen stapte Jelke Bosma 2 maand na twaalf actieve uit de projectgroep Cou- lder. De milieuspecialist actiesecretaris van Groen- in Alphen wil niet met petten op zitten. Hij heeft il kritiek op de provincie •Holland. „De betrokken bij de bevolking rond de lépolder stelt geen donder sma waarschuwt bij zijn ek de burger en de politiek lphen. „De gemeenteraad t de vinger aan de pols len." Want ook al is er reden tot paniek, waar- wers moeten er blijven, a is daarom al druk bezig jongerenbrigade' van Links, Tineke Janszen en a Helvensteijn, in te wer- in de Coupépolder-mate- weet dat het moeilijk is ongeren daarvoor enthou- te maken, vanwege het 'nwollensokken-imago' nilieu-activisten. „Maar we met beide benen in de schappij", stelt Bosma. 1 stond hij jarenlang met benen bovenop de oude fort. In de jaren '80 woon- ij in een boerderijtje achter Polder. Hij verbouwde voorzag in zijn eigen voorziening en dumpte ijn huishoudelijke afval op distort. „Stiekem, in het om niet te hoeven beta lk ben niets beter dan de Toen het slootwater rond boerderij echter geel begon euren en de vissen boven kwamen drijven, was voor hem de maat vol. Bosma nam zitting in de streekcommissie, die hij samen met Cecile van Laar tot een streekgebonden milieu-orgaan maakte, om milieuschandalen openbaar te maken. Toen in 1987 de streekcommissie deel ging uitmaken van de project groep Coupépolder spitste het doel zich toe op de gifbelt, waarvoor op dat moment recre atieplannen werden ontwik keld. Bosma: „Wij wilden exact weten wat er gedumpt was en wat de gevolgen daarvan zou den zijn voor de volksgezond heid op de lange termijn." Belofte Dat de projectgroep twaalf jaar later op geen van beide vragen een volledig antwoord kan ge ven, ligt volgens Bosma aan de provincie. De toenmalige gede puteerde J. van der Vlist is zijn belofte, dat de bevolking nauw bij de onderzoeken en de na zorg betrokken zou worden, nog steeds niet nagekomen, zegt Bosma. „Ik wist dat hij het niet kon waarmaken. Daarvoor zou hij eerst een cultuuromslag bij de ambtenaren van de afde ling bodemsanering teweeg moeten brengen. Want daar stelt de betrokkenheid bij de burger geen donder voor." Bovendien heeft de provincie alle touwtjes in handen, stelt Bosma. „Hun afgevaardigde weet altijd welke onderzoeken de provincie gaat doen, voordat de projectgroep geraadpleegd is. De provincie betaalt vervol gens het onderzoek en beoor deelt de resultaten. De beloofde democratie is er nog steeds niet. De burger wordt volledig Jelke Bosma: „Ik moest het met eigen ogen zien. Anders kun je alleen maar achter nota's aanlopen." foto hielco kuipers ondergesneeuwd door de pro- ook snel gemaakt. Hij denkt in vincie." de politiek meer te kunnen be- Zijn keuze tussen de project- reiken. Als milieuspecialist bin- groep en GroenLinks was dan nen de fractie blijft hij zich in zetten voor de Coupépolder. Zijn drang om resultaten te boeken komt voort uit het zi geunerbloed in zijn lijf. Zijn voorouders waren Romano-zi- geuners, pioniers, volgens Bos ma. „Mijn mentaliteit is vast houdend. Als ik ergens mijn tanden inzet laat ik niet gemak kelijk los." Spitten Ook voor zijn niet te bevredigen nieuwsgierigheid en drang om te blijven spitten heeft hij een verklaring. Als marinier na de Tweede Wereldoorlog heeft hij veel van de wereld gezien en lange tijd in het buitenland ge woond. In Colombia bestudeer de hij de leefwijze in een India nendorp, in Leningrad kuste hij een Russisch meisje. „Ik was nog geen vijf minuten aan wal, maar ik wilde weten of dat an ders was, aan de andere kant van het ijzeren gordijn." De reizen door derde-wereld- landen toonden hem ook de chemische fabrieken en de ma nier waarop met gevaarlijke stoffen omgesprongen en ge handeld werd. De bedreiging van regenwouden en de vernie tiging van culturen door de boomkapperij. „Ik moest het allemaal met eigen ogen zien. Dan weet je waar je over praat, anders kun je alleen maar ach ter nota's aanlopen." Dat hij nu, 64 jaar oud, geset teld is in Alphen, wil niet zeg gen dat hij is uitgekeken. Vanuit zijn woning op zeven hoog in Ridderveld wijst hij naar buiten. „Daar zie je de horizon. Ik wil weten wat erachter ligt. Zelfs als ik de hele wereldbol rondtippel, blijf ik nieuwsgierig." runsaterwoude ewout van der dussen Het lot beslist wie de gelukkige eigenaren wor den van de drie duurdere woningen die aan de Suyderbon in Rijnsaterwoude worden ge bouwd. In aanwezigheid van de kandidaten verricht burgemeester Van Beek' maandag avond om 19.00 uur in de hal van het gemeen tehuis de trekking. Voor de tien te bouwen huizen hebben zich 99 kandidaten bij de gemeente aangemeld die aan alle gestelde criteria voldeden. 18 Belang stellenden voldeden niet aan de vereisten en vielen af. Het college van burgemeester en wethouders wees de zes tussenwoningen van 255.000 gul den en de hoekwoning van 351.00 gulden deze week toe aan de hand van met de computer be rekende puntentelling. Leeftijd, gezinsgrootte, het achterlaten van een huurhuis en het aantal woonjaren in Jacobswoude waren daarvoor de criteria. Ook was al vooraf bepaald dat een hoekwoning beschikbaar zou zijn voor een ge handicapte. Voor de drie duurdere woningen geldt alleen dat doorstromers van een huur- of koopwoning binnen Jacobswoude in aanmerking komen. Op de hoekwoning met een prijskaartje van 444.621 gulden azen 59 kopers en voor de twee geschakelde villa's die 499.950 en 571.596 gul den moeten opbrengen loten 28 kandidaten mee. Een aantal van die 28 heeft zich ook voor de goedkopere ingeschreven, zodat die twee keer een kans hebben, al is de eerste kans niet groot. alphen aan den run saskia buitelaar De gemeente Alphen aan den Rijn wordt steeds meer millen niumproof. De problemen zijn geïnventariseerd en binnenkort test de gemeente de informatie systemen. Dat staat in de voort gangsnotitie januari 1999 van de projectorganisatie die het millenniumprobleem in Alphen Uit die testen moet blijken of computersystemen waarin de bevolkingsadministratie, huur subsidie-ontvangers en de ge meentelijke heffingen geregi streerd staan de overgang naar een nieuw millennium aankun nen. Volgens de leverancier van die systemen is dat voor het grootste deel geen probleem. Bijna alle personal computers van de gemeente zijn inmiddels in orde bevonden. De vrijwel nieuwe telefooncentrale kan nog wel voor problemen zor gen. Leverancier KPN laat we ten dat die niet binnen een jaar millenniumbestendig is. Dat bevreemdt de gemeente, omdat KPN al sinds 1994 bezig is om alle millenniumproblemen voor het eigen netwerk op te lossen. De projectorganisatie onder zoekt wat de problemen zijn en waarom het zo lang duurt. De komende maanden ont wikkelen de verschillende afde lingen noodscenario's voor het geval rond de komende jaarwis seling eigen systemen of die van derden het toch begeven. Ernstige problemen met ener gie, water, telecommunicatie en/of geldverkeer kunnen de samenleving volledig platleg gen, schrijft de projectorganisa tie in de notitie. Het adviesbureau Contigo dat de gemeente adviseert over de millenniumproblematiek acht de kans op zulke proble men klein. Maar omdat nie mand garanties kan geven, moet de gemeente voorbereid zijn en over noodscenario's be schikken. Contigo gaat de ge meente helpen om die te ma ken, te beginnen voor de syste men die van vitaal belang zijn voor de klant, zoals die van So ciale Zaken, de salarisadmini stratie en de verkeerslichtenin stallatie. De brandweer, die ook in de projectorganisatie vertegen woordigd is, loopt op schema om de eigen systemen op orde te brengen. Over hoe het er tij dens de jaarwisseling op straat aan toe gaat, volgt nog regio naal overleg met de politie en de GGD.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 29