'Aanstootgevende teksten van lichtkrant' Slank en Kwiek is wachten zat Regio Leiderdorpse politici inspecteren Amsterdamse wijkcontainers «oorschotense moord in Opsporing Verzocht' Heem en Het Spektrum breiden een fusie voor Hockeycoach Roelant Oltmans Oegstgeests sportman van het jaar Minotti Italië "tijdloos design" ierdag 6 februari 1999 chef erna straatsma. 071-5356437,plv -chef judy nihof, 071-5356416 )-inloopavond voor verenigingen De Wassenaarse WD-fractie houdt woensdag 10 fe- een inloopavond voor vertegenwoordigers van verenigin- Op die manier willen de fractieleden te weten komen wat pij de verenigingen leeft. Er is geen programma gemaakt voor je informele avond en er zijn geen sprekers. De zaal in cultu- centrum Warenar is open van 20.00 uur tot 22.00 uur. »stzegels ruilen in Oegstgeest jvrGEEST De postzegelvereniging Oegstgeest houdt op vrij- javond 12 februari haar maandelijkse ruilavond in 't Groot Jffijt aan het Boerhaaveplein. ledereen met interesse voor [jtzegels is welkom. De bijeenkomst begint om 19.00 uur. ,jngo en kindercarnaval (frdorp Carnavalsvereniging De Rijnschuimers organiseert ugende week in Sjelter in Leiderdorp twee activiteiten: een IVteo voor volwassenen en een carnavalsfeest voor kinderen. "Tbingo-avond is vrijdag 12 februari: aanvang: 20.30 uur. Het derfeest is zaterdag 13 februari van 14.00 tot 17.00 uur. Ver- ed komen mag, maar hoeft niet. Ouders, opa's en oma's zijn welkom. leiderdorp connie van uffelen „Joehoe!" De wijkcontainers in het Amsterdamse stadsdeel Bos en Lommer klinken een beetje hol. De Leiderdorpse burge meester M. Zonnevylle, wet houder P. Kolman, wethouder A. Roest, enkele fractievoorzit ters, een tiental mannen van de reinigingsdienst: ze werpen al lemaal een blik in het Amster damse vuilnis. In Bos en Lom mer staan al jaren dezelfde wijkcontainers als in Leider dorp en de Leiderdorpers wil den nu wel eens weten welke ervaringen dit stadsdeel heeft met de volle vuilniszakken en de kleine inwerpgaten. Vandaar het ritje per luxe touringcar naar de hoofdstad, gistermid dag. ,,lk zal mijn verhaal over onze ervaringen niet mooier maken dan het is", begint de Amster damse wethouder G. Timmer in het stadsdeelkantoor voorzich tig. ,,ln '94 werden de wijkcon tainers hier ingevoerd. Maar wat bleek? Vanaf het begin was het gescheiden aanbieden een probleem, het restvuil lag naast de container omdat het inwerp- gat te klein was, en voor het grofvuil werd niet gebeld." De Leiderdorpers houden de adem in. ,,In '97 zijn we extra gaan vegen. Daarna hebben we gro te, ronde ringen met vuilniszak ingezet voor klein grofvuil, zo als tv's en strijkplanken. Resul taat nu: het verkeerd aanbieden is nog steeds een probleem, de wijk is niet goed schoon te hou den en de raad en de bewoners klagen. We gaan onderzoek doen naar een beter systeem, voordat dit in 2001 financieel is afgeschreven", besluit Timmer. Hoofd Reiniging D. Heijt: ,,Ik was tien dagen geleden in Lei derdorp en dacht dat ik in een paradijs kwam. Het zag er uiter mate fraai uit. Jullie hebben een grote sociale controle en een andere bevolkingssamenstel ling. Hier is door de vele bui tenlandse nieuwkomers onbe kendheid met het afvalsys- teem." Dan start de excursie door de wijk. Bij de eerste wijkcontai ners staart de groep politici wat mistroostig naar het vele vuil op straat. „Hier is gisteren met vijf mensen geveegd. Kijk hoe het er uitziet na één dag", zegt Heijt. „Vandaar dat ik het bij jullie een El Dorado vind." Een glasbak met een ondergronds reservoir zit tot de nok toe vol. Op de grond liggen glasscher ven. Alle Leiderdorpers tillen de deksels van de containers om hoog. De ringen met plastic af valzakken zijn gevuld met kar tonnen doosjes. „Houden die zakken het wel als er een tv in zit? vraagt voorlichter H. Scheurleer zich bezorgd af. Ja dus. Over de smalle inwerpga ten van de containers is Heijt duidelijk. „Het liefst heb ik ze nog kleiner, want dan komt er geen verkeerd vuil in. Maar ja, het is allemaal een kwestie van mentaliteit, hè." Een straat ver derop is het allemaal keurig schoon. Geen zwerfvuil, maar wel kapotte deksels. Hier is sprake van een grotere sociale controle... Eenmaal terug krijgen de ex- cursiegangers uitleg over de voorlichting rondom het sys teem. Billboards aan het begin van de straat, informatie in wijkkrantjes, vrouwelijke voor lichters naar buitenlandse vrouwen en lesprogramma's over gescheiden inzameling. Wethouder Roest glundert: „Erg leuk die ringen en die bill boards." Burgemeester Zonne vylle ziet het allemaal wel zit ten. „Vergeleken met hier heb ben wij luxeproblemen. We moeten het geklaag relativeren. Het is allemaal een kwestie van mentaliteit." Nee, vergeleken met Bos en Lommer vallen de problemen in Leiderdorp wel Leidschendam dreigt kunstenaar met rechter ijjjolitie heeft nog geen aan gingen verricht in het on- naar de moord op de ondernemer Jan Daarom wordt in het 'Opsporing pcht' de hulp van het grote -iek ingeroepen. De moord- komt in de uitzending van aan bod. „Om- kve alle middelen willen om zo'n zaak tot _goed eind te brengen," zegt pfScier S. Horstink. Welke vragen de politie dins dag aan het publiek stelt, wil Horstink 'absoluut' niet kwijt. „Dat is nu juist de kracht van zo'n programma: dat er door ons geregisseerd bepaalde in formatie naar buiten komt." Duidelijk is wel dat justitie voorlopig geen beloningen be schikbaar stelt voor aanwijzin gen die leiden tot oplossing van de zaak. Opsporing Verzocht wordt dinsdagavond uitgezon den bij de Avro op Nederland 1 om 21.05 uur. Het programma wordt herhaald op woensdag 10 februari om 12.20 uur. peter van egmond j twee werkvoorziening en in de Duin- en Bol- eek, 't Heem en Het Spek- werken aan een algehele De werkvoorziening- open verzorgen aangepast voor lichamelijk of geeste- ^handicapten. De bedrijfs- ss in respectievelijk Kat- en Voorhout blijven be- t de fusie willen de bestu- kennis en kapitaal elen. Ook heeft de samen- ng lagere uitvoeringskos- bt gevolg. Het Spektrum in hout verzorgt nu nog de tering van de Wet Sociale [voorziening voor de ge- Warmond, Sassen- L Lisse, Hillegom, Noord- jrhout, Noordwijk en Voor- i 't Heem in Katwijk ver- r die taak voor Katwijk, burg, Valkenburg, Oegst- geest en Wassenaar. Uit de samenwerkingsnotitie blijkt dat de fusie g^en ontsla gen onder het eigen personeel van de werkvcrorzieningschap- pen tot gevolg mag hebben. Ambtelijk personeel in vaste dienst krijgt eventueel een an dere plek in de organisatie. Er komt een sociaal statuut om dat te regelen. De nieuwe orga nisatie neemt ook de uitvoering van de Wet Inschakeling Werk zoekenden definitief over van de opgeheven Stichting Werk kring. De fusie van de twee produc tiebedrijven moet uiterlijk 1 ja nuari 2000 een feit zijn, zo blijkt uit een intentieverklaring van de verschillende bestuursvoor zitters. Voorafgaand daaraan werken 't Heem en Het Spek trum stapsgewijs, via een fede- ratievorm, naar de fusie toe. Eerst fuseren de besturen, dan de.directies. De gemeente Leidschen dam wil de Amsterdamse kunstenaar h.Muller voor de rechter slepen. De man achter de eerste openbare lichtkrant in Nederland, langs de Kostverlorenweg naar Stompwijk, weigert na maanden overleg nog steeds racistische en aan stootgevende teksten van het interactieve kunstwerk af te houden. Als Muller niet te porren is om tek sten te 'filteren', beslist de gemeente wellicht om het voor de Rotterdamse De- signprijs 1999 genomi neerde kunstwerk weer te verwijderen. stompwijk dimitri walbeek De teksten zijn niet alleen aan stootgevend, ze leiden ook de aandacht af van passerende au tomobilisten. Ook de Leid- schendamse wethouder C. van den Brugge kreeg daar deze week ongewild mee te maken tijdens een opname voor een televisie-uitzending met de ge wraakte lichtkrant op de ach tergrond. Terwijl hij zijn stand punt voor de camera verkon digde, verscheen achter hem op de lichtbak een mop waarin de woorden 'harde plasser' en 'kutkop' de aandacht van de kijker volledig afleidden. Toen de nietsvermoedende wethouder de uitzending op tv terugzag, schrok hij wel even. Van den Brugge: „Maar ik blijf daar toch vrij laconiek onder. De aanstootgevende teksten op de lichtkrant leiden de aandacht van de automobilisten af. Het was ook niet zo'n schok kende mop. Het kon erger. Maar sommige inwoners vin den deze mop aanstootgevend. En daar gaat het om. Kijk, veel voorbeeld van woorden die in mensen gebruiken tegenwoor- de filter terecht zouden moeten dig het woordje 'kut' wel. Maar komen. En alle racistische taal dat woord is voor mij toch een moet weg. Maar het blijft vooral FOTO HIELCO KUIPERS een filosofische discussie. Wie bepaalt wat er in de openbare ruimte mag gebeuren?" Juristen van de gemeente on derzoeken nu óf ze Muller via de rechter kunnen dwingen om 'aanstootgevende' teksten te verwijderen. „Een interessante kwestie. Mag een kunstenaar alles doen in de openbare ruimte als het onder de noemer 'kunst' valt? En zijn pornografi sche teksten aanstootgevend? Dat is juridisch gezien nog een onbekend terrein", zegt een ju rist van de gemeente. De kunstenaar en de ge meente discussiëren al sinds de opening van de interactieve lichtkrant eind 1997 over de volgens de gemeente onge wenste teksten. Volgens de kunstenaar past het niet bij de gedachte achter het kunstwerk om teksten te 'censureren'. In ternet-gebruikers uit de hele wereld moeten volgens hem het autoverkeer van en naar Stompwijk kunnen bereiken met. een ongekuist e-mailbe- richt. Na klachten over sommi ge berichten besloot de ge meente Leidschendam vorig jaar een paar weken de licht krant het zwijgen op te leggen. Daarna is de gemeente een tijd je zelf ongewenste teksten gaan filteren uit de krant. Maar dat bleek ondoenlijk. De gemeente zou het liefst zien dat een zwar te lijst van aanstootgevende woorden wordt aangelegd, waarop de berichten eerst ge scand worden voordat ze aan de buitenwereld worden ver toond. Wethouder Van den 1 „Het is te vergelijken met g ti. Die kan je ook weghalen. Maar de kunstenaar houdt hier over zijn been stijf en wil niet meewerken." Muller was giste ren niet bereikbaar voor com mentaar. Willem Helmus (tijd: 48 Dep: Beheerder inctioneel gebouw indenkooi in irwoude-Rijndijk ;erlijke staat: iwd, twee dochters inplaats: Leiden jmf teen geintje van uw ou- m u Wil(lem) Helmus te i en? ïoor, ik ben de derde uit ezin en ik denk dat mijn rs Wim, want zo heet ik of- gewoon mooi vonden, tweede naam is Gijsbert. )emd naar mijn opa. Ik e overigens nooit ge- d waarom ze me zo iden. Maar ik ben er niet nee gepest, hoor. En ik ir ondertussen wel aan ge- I. Ik leef tenslotte al 48 jaar lie naam. Ik krijg soms wel en waar boven staat: Aan Wilhelmus. nag er in Zoeterwoude komen? ou ik niet weten. Alles mag :omen. Nee, ik zou niet i wat hier nou niét zou in komen. s uw grootste held? ■p niet iemand die idolen trna loopt. Iemand die wel Voor de gemeente Zoeter- de gedaan heeft, is oud- jouder Ton van der Heiden. ook oprichter van De lenkooi. Voor hem heb ik 'yeel bewondering. is uw favoriete avondje uit? {keren. Met de zaterdagse .groep van De Eendenkooi [we één keer in de maand •keren in Leiden. Hapje, fcje, je kent 't wel. Met 25 Aan het eind van de win termaanden maak ik een rijstta fel en die nuttigen we dan in die snookertent. Wat is de beste mop die u achter de tap hoorde? O, ik ben niet zo'n moppenver- teller, hoor. En sommige mop pen kun je maar beter niet af drukken. Ik ken wel deze: Op een receptie voor brouwerijen staat de directeur van Heineken naast die van Grolsch. De ober vraagt wat ze willen drinken. De directeur van Grolsch zegt: „Doe maar Grolsch." De direc teur van Heineken zegt daarop: „Doe mij ook maar Grolsch." „Ja", zegt-ie tegen de verbou wereerde Grolsch-directeur. „Als jij geen bier drinkt, doe ik 't ook niet." Welk principe is u heilig? Wat ik heel belangrijk vind: Blijf van andermans spullen af. Daar denkt men de laatste tijd steeds minder aan. Iets wat van jou is, is alleen van jou. Daar moet een ander van afblijven. Dat merk ik hier natuurlijk ook, in De Een denkooi. Er moet meer respect voor andermans spullen zijn, daar hecht ik veel waarde aan. Wat is uw slechtste eigenschap? Ik ben te flegmatisch. Een be paalde vorm van nonchalance heb ik over me. Ik rook ook te veel. En ik richt mijn aandacht te weinig op mijn gezin en te veel op De Eendenkooi. Wat zou u doen als u een dag burgemeester van Zoeterwoude was? Een multifunctioneel centrum bouwen in de polders tussen Zoeterwoude-Dorp en -Rijndijk in. Met voetbalvelden en ten nisvelden. Alles bij elkaar. Om de mensen in Dorp en Rijndijk dichter bij elkaar te brengen. En eventuele bebouwing van de polders zou je zo zeker tegen houden. Op de verlaten velden - iedereen vertrekt immers naar het nieuwe complex - als sport park Haasbroek kun je dan hui zen bouwen. Zo houdt je Zoe terwoude zelfstandig. Ik weet niet of het politiek haalbaar is, maar dit idee is wel een stok paardje van me. Wat doet u over vijftien jaar? Voorschotense gymnastiekvereniging wil berging voor toestellen voorschoten dimitri walbeek Gymnastiekvereniging Slank en Kwiek uit Voorschoten is het lange wachten beu. Drie jaar geleden trok de gemeente 60.000 gulden uit de knip om de 'grootgebruiker' - de club telt driehonderd leden - van de gemeentelijke sportzaal Noord- Hofland aan de Van Hogen- dorpweg een uitgebreidere ber ging te geven. De fietsenstalling naast de sportzaal zou worden omge bouwd tot een berging voor de toestellen van de club. Maar tot op heden hoort het bestuur van de vereniging van de gemeente niet meer dan: 'We werken er aan'. De vereniging zit te springen om de berging, ook al omdat nogal eens brandjes worden ge stookt in wat nu nog fietsen stalling is. Gevreesd wordt dat het een keer uit de hand loopt en de mensen in de naastgele gen gymzaal gevaar lopen. In de kerstvakantie telde de ver eniging drie aangestoken bran den in de fietsenstalling. „Door toevallige controle en ingrijpen van een individueel opgeroe pen lid van de brandweer is het beperkt gebleven tot rookont wikkeling", schrijft de club in Dan ben ik nog te jong voor de AOW. (Lang nadenken.) Wel een rare vraag, hoor. Normaal gesproken zou ik hier dan nog werken. Maar ik ben niet van plan om tot mijn 65-ste te wer ken. Maar ja, dat zei ik ook van mijn vijftigste en dat lukt niet. Mijn ideaal is een huisje bewo nen in Zuid-Frankrijk, maar of ik dat ook dóé over vijftien jaar. Ik hóóp dan in ieder geval wel een huis daar te hebben. Waar bent u bang voor? Agressie. Er is steeds minder normbesef bij de jeugd. Nor men en waarden vervagen. Kin deren die denken dat ze hun ei gen gang maar mogen gaan. Ik merk 't ook aan de jeugd Hier aan de Rijndijk. Het ligt mis schien aan de opvoeding, ik weet 't niet. Maar de normen worden niet meer opgepikt. Maar ik zie dat alleen maar om dat ik hier werk hoor. Als ik timmerman was geweest, dacht ik er misschien anders over. tekst dimitri walbeek foto henk bouwman Hockeycoach Roelant Olt mans mag zich sinds gister avond Oegstgeests sportman van het jaar noemen. Behalve de sportraad-wisselbeker won Oltmans de individuele sport- prijs. De verenigingsprijs ging naar de schaakclub Oegst geest '80. Vrijwilliger van het jaar werd K. van den Berg van voetbalvereniging ASC. De speciale persprijs ging naar een andere actieve vrijwillig ster: Nicolette Frouenfelder van zwem- en polovereniging Vivax. Oud-sportraadvoorzitter P. van Veen reikte bovendien een aantal aanmoedigingsprij zen uit aan sporters die opval lende prestaties hebben gele verd. Zwemster Annelotte Hendriksen, tafeltennisser Joost Borodin en de atleten Bartjan Hendriksen en Marina Schoenmakers sleepten een aanmoedigingsprijs in de wacht. Ook de prestaties van het team BI-meisjes van hoc- keyvereniging LOHC werden beloond met een aanmoedi gingsprijs. De sportraadprijzen worden jaarlijks uitgereikt aan Oegst- geestse sporters, vrijwilligers en clubs die opvallen door hun prestaties voor of achter de schermen van de sport. De jury bestaat uit zes vertegen woordigers van de gemeente, de plaatselijke pers en de Oegstgeestse burgerij. Zie verder pagina Sport: Roe lant Oltmans is het succes voorbij. een brief aan de gemeente De stalling wordt volgens de ver eniging steeds meer een 'on wettige' hangplek voor de jeugd. „De voor de hand liggen de vraag is wanneer een on schuldig fikkie uit de hemd loopt en grote schade gaat ver oorzaken. Dit zou een ramp zijn." De vereniging hoort van de gemeente steeds dat de berging niet urgent genoeg is en dat er geen geld voor is. „Door de komst van sportpark Adegeest zijn de binnensporten in Voor schoten een beetje het onder geschoven kindje geworden. Er gebeurt eigenlijk niets meer met de zaalsporten.'' Als de ge meente nu niet snel met hei geld over de brug komt. lig: leegloop van de vereniging oj de loer. Om dat te voorkomen moet de club immers investe ren in nieuwe toestellen. He probleem is dat de verenigini die toestellen nu nergens kwij kan. „Of we met de brief aan dt raad succes hebben, weet il niet. Eerdere ervaringen daar mee waren niet rooskleurig Maar we proberen het gewooi weer", licht B. van Polanen penningmeester van Slank ei Kwiek de brief aan de raad toe. ian hann/am jMii wiiiwiu inraniaun iiiivi ium jan bentveld b.v./nieuwe rijn 24/2312 JD leiden/ telefoon 071-5134671 openingstijden ma gesl. di t/m vr 09.00-18.00 za 09.00-17.00 do.av. koopav.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27