Leiden Regio Erfpacht op moskee niet lespreekbaar Geen gevaar voor de volksgezondheid Toen ik begon dacht ikdaar kom je iedere dag de dood ■w Bmgmanm -w Bond wil 42 bomen bij Volkenkunde behoudei Herman Pleij 'Amateur-archeologen' krijgen forse geldboetes fTERDAG 6 FEBRUARI 1999 p WIM WEGMAN, 071-5356414, PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 fe Stichting Moslim Groep wil graag een Marokkaanse pskee beginnen in het oude verdeelstation van de EWR jn de Groenoordstraat. Maar de stichting stelt daarbij Bl de harde voorwaarden dat ze in de toekomst niet op >eft te draaien voor vervuiling in de grond, èn dat ze de ond kan kopen en niet in erfpacht krijgt. „Erfpacht is eggegooid geld volgens ons", verklaart Ait Baha na- fcns het moskee-bestuur. „En wij willen geen proble- en achterlaten voor onze kinderen." PENRUUD SEP i gemeente Leiden besloot ^•ige week tot aankoop van t oude verdeelstation van de VR aan de Groenoordstraat, ils om de moskee in het ge- liw een nieuw en groter on- :dak te bieden. Daarbij werd in al gemeld dat de verkoop i de moskee niet helemaal ;er is. Omdat de grond onder EWR licht vervuild is en de neente het gebouw wel wil kopen maar de grond in erf- :ht uit wil geven, ligt er een jrlopig een probleem. Voor eerste probleem lijkt in ie- geval een oplossing voor de id te liggen. De gemeente ipt de grond van de EWR on- de voorwaarde dat de ver ier flink in de buidel zal tas- wanneer in de toekomst sa- ing noodzakelijk mocht zijn. de moskee is eenzelfde ïstructie denkbaar. )at de moskee zoveel vastig- d wil hebben, heeft volgens Baha te maken met de isla- ische overtuiging. „De islam ;t niet naar de eerste, tweede derde generatie, maar tot de :eld vernietigd is." Een ex- em voorbeeld daarvan is de nier waarop begin jaren titig de toekomst van de iskee aan de Rembrandstraat rd geregeld. Dat gebouw kan gens de - op dat punt niet te wijzigen - statuten op zijn vroegst na 200 jaar worden ver kocht. En dan alleen nog wan neer er in Leiden tegen die tijd geen moslims meer zijn e'n het Marokkaanse ministerie van godsdienstzaken akkoord gaat. De statuten zijn indertijd zo op gesteld, om te voorkomen dat toekomstige generaties het erf goed verkwanselen. De Marokkaanse moskee is al sinds 1990 op zoek aan het kij ken naar grotere onderkomens. De laatste jaren is de druk om te verhuizen sterk toegenomen door de sterkte toename van het aantal gelovigen. „Het ge bouw werd al te klein voor de Marokkaanse gemeenschap. Maar daar zijn de afgelopen vier jaar ook nog veel vluchte lingen uit de Arabische wereld bijgekomen", vertelt Ait Baha. „Op vrijdagen komen hier tus sen de vijf- en zeshonderd mensen bidden, en tijdens het suikerfeest hadden we zelfs meer dan duizend mensen bin nen." Wanneef het moskeebestuur een nieuw onderkomen vindt, dan zou het gebouw aan de Rembrandtstraat gewoon als moskee in gebruik kunnen blij ven. „Er zijn mensen in Zuid- West die deze moskee willen gebruiken. Anders moeten ze met twee bussen helemaal naar Noord. Hamold Popma, Samiye Kirtorun en Annemarijn Boot (vlnr) bij de medicijnenkast op de afdeling neurologie. Wie benieuwd is naar het werk in de verpleging kan vandaag en donderdag een kijkje komen nemen in het LUMC. foto henk bouwman LEIDEN JANNEKE DE JONGE „Wat is een stervende boom? We zijn allemaal sterfelijk." Met dit argument probeerde de Bo- menbond gisteren de Leidse commissie beroep en bezwaar ervan te overtuigen dat de 42 bomen in de museumtuin van het Rijksmuseum voor Volken kunde niet omver mogen. „Want wie zegt dat ze allemaal in hun laatste levensfase zijn?" vroeg de voorzitter van de Bo menbond, J. Hartstra. Dat de bomen niet lang meer te leven hebben, dat stelde een bomendeskundige van de Dienst Milieu en Beheer eerder al vast. M. van der Ven van deze afdeling bleef daar gisteren dan ook bij. Voorzitter van de com missie J. Edinga vroeg de Bo- menbond herhaaldelijk aan te geven welke specifieke bomen de bond graag wil laten staan. Daar konden de leden van de Bomenbond echter geen ant woord op geven. „Wij geloven wel dat er een deskundige naar heeft gekeken, maar we willen graag dat er een onafhankelijke deskundige naar kijkt", lieten zij weten. „Die expertise had u nu juist zélf moeten zoeken", meldde Edinga. Samen met bewoonster A. Keijser valt de Bomenbond er over dat in de tuin van het Rijksmuseum voor Volkenkun de 42 bomen omgehakt gaan worden, en dat er slechts 34 voor terugkomen. „De toelich ting op het voorlopig ontwerp is zelfs tegenstrijdig", betoogde Hartstra. „Daarin staat dat de gemeente ernaar streeft om de singelring rond de binnenstad groener te maken. Maar verder op staat dat door de behoefte aan terughoudendheid de mu seumtuin grotendeels wordt verhard of half verhard. Wat wil de gemeente nou?" Van der Ven gaf aan dat de gemeente de omgehakte bomen niet in kwantiteit wil compenseren, maar in kwaliteit. „We plaatsen minder bomen terug, maar ver zorgen deze wel goed." Naast de bomen in de tuin passeerde ook nog een rij bo men langs de Morssingel de re vue. De bomen, die in de teke ning van het plan zijn opgeno men, komen er volgens be woonster Keijser nooit. „De ge meente schrijft zelf dat die grond helemaal vol met kabels en leidingen ligt. Ze zal er nooit geld voor uittrekken om al die kabels weer te verleggen." Van der Ven van Milieu en Beheer gaf toe dat dat 'op korte ter mijn' niet gaat gebeuren. De Bomenbond was hier weer niet blij mee. „Er worden verwach tingen gewekt met zo'n teke ning, die niet worden waarge maakt." De commissie geeft binnen zes weken advies aan burge meester en wethouders. Daarna nemen B en W een besluit. lezing: de wetenschapper als duivelsknecht in de Middeleeuwen zondag 7/2, 12 uur. toegang 20,- zaal 11 uur open Museum Boerhaave, Leiden Lange St. Agniètenstraat 10 071 - 5214 224 LEIDEN ONNO HAVERMANS Harnold Popma straalt louter tevredenheid uit en dat weet-ie zelf maar al te goed. „Ik loop al drie jaar met een lach op mijn gezicht." De geboren Drent kwam in maart 1996 als leer ling-verpleegkundige naar het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC), omdat het werk als productiechef in een fabriek hem niet aanstond. „Ik deed dat werk vijf jaar, maar het beviel me niet. Op mijn 26ste wist ik dat ik verpleegkun dige wilde worden." Het witte jasje zit hem als gegoten. „Het is een heel mooi beroep." Vandaag stelt het LUMC (tus sen 11 en 14 uur) zijn deuren open voor mensen die be nieuwd zijn naar het werk in de verpleging. Donderdagavond (tussen 19 en 21 uur) is het an dermaal open huis. Met de kreet: 'Wie; is er bang voor wit?' lokt het academisch ziekenhuis belangstellenden voor een baan in de zorg. Een baan voor men sen die met hun hart willen werken. „Toen ik klein was gaf ik mijn poppen al prikken. Ik wilde al tijd al in de verpleging", vertelt Samiye Kirtorun (20). Zesen eenhalf jaar geleden kwam ze vanuit Turkije naar Leiden. „Eerst ben ik doktersassistente geworden, maar ik vond de ver pleging aantrekkelijker, ik wilde meer specialisatie in mijn werk." In september begon Sa miye aan de opleiding in het LUMC. „De eerste negen maanden krijg ik theorie, met tussendoor twee kijkstages van telkens twee weken. Daarin mag ik nog weinig doen. Bloed- prikken bijvoorbeeld, wat ik als doktersassistentie al deed, mag ik nu nog niet. Ik moet dat di ploma vergeten." Annemarijn Boot (29) werkt sinds kort als verpleegkundige op de afdeling neurologie. In december kreeg ze haar diplo ma. „Ik had nooit het idee dat ik de verpleging in zou gaan, ik dacht meer aan iets artistieke rigs." Daarom volgde ze de op leiding museologie. „Maar dan ben je niet met mensen bezig en er is geen betaald werk in te krijgen. Toen in mijn familie ie mand op sterven lag heb ik hem de laatste weken geholpen en dat deed mij erg goed. Dat gevoel iemand te helpen ervaar ik nog elke dag." Er voor iemand zijn. Een be ter doel in het leven kunnen Hamold, Samiye en Annema rijn zich niet voorstellen. „Ook al zit iemand in een terminaal stadium, je kunt nog zoveel be tekenen alleen maar door voor iemand te zorgen en te luiste ren", weet Arnold. „Het hoeft ook niet altijd droevig te zijn, al weet je dat iemand dood gaat", stelt Annemarijn. „Je doet het met je hart", zegt Samiye. „Het is wel zwaar werk, maar als ie mand je komt bedanken als hij naar huis mag, als je ziet dat ie mand opknapt, dan denk ik EWR-parkeerterrein: GRATIS vervoer naar de binnenstad 'yes'. Daar gaat het om." Natuurlijk is niet alles even fantastisch. De verpleging staat bekend om een hoge werkdruk, onregelmatige arbeidstijden en niet al te veel salaris. Bovendien is niet elke patiënt een zonnetje in bed. „Maar als je bedenkt dat die mensen het zwaar hebben dan besef je al snel dat hun ge klaag niet tegen jou persoonlijk is gericht", zegt Annemarijn. In haar opleiding heeft ze geleerd problemen van zich af te zetten en ze niet mee naar huis te ne men. „Het is wel een emotio neel beroep. Toen ik eraan be gon dacht ik: dan kom je iedere dag de dood tegen. Daar zag ik tegen op. Maar je leert ermee omgaan." Eerst ben je bang, herinnert ook Hamold zich. „Maar je kunt veel voor die mensen doen, vaak heel simpele din gen. Al ga je maar koffie halen voor de nabestaanden. Als je een dode nog niet durft aan te Opgravingen op terrein Koets-o-tneek raken, word je daar ook niet toe gedwongen. Alles gaat heel rus tig tijdens de opleiding, je hoeft niet over je grenzen heen." „En ben je wel zover, dan is iemand afleggen ook iets moois", vult Annemarijn aan. „Het is het laatste wat je voor iemand kunt doen." Voordelig parkeren en afge zet worden in de winkelstraat van Leiden? Dat kan! Automobilisten die parkeren op het EWR-parkeerterrein worden gratis naar de Haarlemmerstraat (hoek Pelikaanstraat) vervoerd. Hiervoor wordt een elektrisch -en dus milieuvriendelijk- busje ingezet. Het EWR-parkeerterrein is geopend op zaterdag van 09.00 tot 18.00 uur en op donderdagavond (koopavond) van 18.00 tot 22.00 uur. Sector Stadstoezicht Leiden Parkeren in Leiden kan... fexander Pechtold is een dap- |r mens. Hij geeft garanties, ït doen de meeste wethou- p niet. De meeste wethou- !rs zijn verstandiger. 6 Leidse wethouder milieuza- In is nog nooit in een moeras- is geweest. Hij woont veilig in i binnenstad, tussen bakste- Jn, straatklinkers, asfalt en pttoirtegels. Waar niet bomen, bar lantaarnpalen de verticale pmenten vormen. Boven zijn )ofd cirkelen soms een paar ljsende zeemeeuwen. Maar )k dat laat hij niet op zich zit- r e meeste mensen houden wel in natuur. Als het maar niet pekert, bijt, steekt of schopt. f zolang het maar geen lawaai aakt. Want dan heet natuur £ens onkruid of ongedierte. St hou je het liefst zo ver mo- ijk bij je vandaan, t was dus niet zo'n gek idee gemeente en provincie om n een deel van de Oostvliet- fclder een ecologische verbin- pgszone te maken. Veel men- n wonen daar niet. {aar de mensen die er wel wo- n kunnen van die natuur nog lap last krijgen, waarschuwde [pchemicus Wiet Koren'deze lek. Moeras is doorgaans stil- feand water. Dat stinkt en bor- flt en trekt allerlei insecten i. Die maken je ziek, en als |dat niet doen houden ze je jj uitje slaap. Zwermen mug- n heb je sowieso, zei Koren, fe boodschap van Koren, die prigens allerminst nieuwe Pgezichten opende (dat stil- iand water vies wordt en vliè- jnde rotbeestjes aantrekt weet pereen), viel bij Pechtold niet nchtbare grond. Dat zou n mooie boel worden zeg! pj. de wethouder milieu, zou er straks mede-verantwoorde lijk voor zijn dat mensen ziek worden? Van natuur nog wel? Onzin! En daar bleek de cultuurhistori cus Pechtold opeens ook ver stand te hebben van natuur en milieu. „Gevaar voor de volks gezondheid is gewoon uitgeslo ten", zei hij over de ecologische verbindingszone. De opschep per. Gevaar voor de volksge zondheid is nooit, onder geen enkele omstandigheid, uitge sloten. In een week waarin de onthullingen over de Bijlmer ramp over elkaar heen buitelen, mag zoveel toch wel bekend worden verondersteld. Onze gezondheid is een wankel iets. Die is, ook zonder muggen, voortdurend in gevaar. „Wij en de provincie maken een gigantische zeperd als we risico's ingebouwd laten", zei hij ook nog. Alsof dat een politi cus er ooit van heeft weerhou den iets te doen. Alexander Pechtold is een dap per mens. Dat maakt de kans op zeperds alleen maar groter. File Er zijn van die gebeurtenissen die zich niet laten voorspellen. Zo weet niemand wanneer ste den als San Fransisco en Tokyo opnieuw getroffen worden door een grote aardbeving en is er niemand die aan kan wijzen waar het volgende vliegtuig van El Al neer zal storten. Maar er tekening maarten wolterink zijn wel knappe koppen die je precies kunnen vertellen hoe groot de kans is dat een bepaal de plek getroffen wordt door een aardbeving of een neerstor tend vliegtuig. En daar wordt dan weer beleid op gemaakt: geen huizen bouwen op een plek waar de kans op vallende vliegtuigen te groot is, en hele stevige huizen neerzetten wan neer je weet dat de aarde vroeg of laat flink door elkaar zal wor den geschud. Zoiets heet anticiperen: reke ning houden met wat er mis schien zou kunnen gebeuren. Vooral wanneer het om zaken van leven of dood gaat is dat erg belangrijk. Maar goede be stuurders doen het ook wan neer er minder existentiële za ken op het spel staan. Het lidmaatschap van de Ver enigde Vergadering van het Hoogheemraadschap van Rijn land is natuurlijk geen halszaak. Maar voor Alexander Geertse- ma is het blijkbaar toch wel erg belangrijk. Hij maakt al acht jaar deel uit van dit gezelschap. En dat is heel wat, zeker wan neer je bedenkt dat vergeleken met de Verenigde Vergadering zelfs het Britse Hogerhuis een frisse en energieke club is. Daarin hou je het alleen maar vol wanneer je een enorm ge voel voor humor hebt, of wan neer je het werk echt vreselijk belangrijk vindt. Dat Geertsema erg betrokken is bij het werk van het hoogheemraadschap staat dus wel vast. Waarom nam de brave WD'er dan toch het risico om te laat te komen voor de aanmelding als kandidaat? Dat er op vrijdag middag op de A4 een file staat, is misschien geen wet van Me den en Perzen. Maar voor wie weieens naar de radio luistert kan een opstopping op dit stuk snelweg niet echt als een ver rassing komen. Kwesie van je zelf informeren en daar reke ning mee houden, zullen we maar zeggen. Volgende week staat Geertsema voor een club van wijze man nen met een knipsel uit het Leidsch Dagblad te zwaaien: Kijk, het was die vrijdagmiddag echt heel erg druk op de weg! De mannen achter de tafel schudden het grijze hoofd. Het is fijn dat hij zo graag wil. Maar is dit nou de vooruitziende geest waarop we zitten te wach ten? AAP RIETVELD EN RUUD SEP De opleiding tot verpleeg kundige duurt drie jaar en tien maanden. Na de eerste negen maanden vol theorie met vak ken als ziektekunde, anatomie, psychologie, verpleegkunde, omgangskunde en dieetleer, gaat de leerling zes keer zes maanden aan de slag op ver schillende afdelingen. Sinds kort is het onderscheid in oplei ding tussen A (ziekenhuis), B (verpleeghuis) en Z (psychiatie) vervallen. Welke achtergrond of voor opleiding je hebt, doet volgens het drietal niet terzake. „In het begin vroeg ik me wel eens af of ik met mijn vwo wel een mbo- opleiding moest gaan doen", zegt Annemarijn. „Maar dat maakt niks uit." Hamold is blij dat hij eerst een andere oplei ding heeft gevolgd en een paar jaar heeft gewerkt. „Je kunt dit werk pas goed doen als je jezelf kent. als je weet wat je grenzen zijn." Annemarijn: „Je moet openstaan voor andere mensen en hun verhalen." Samiye: „Je moet van mensen houden." DEN HAAG/LEIDEN AAARC VLEK Drie Leidse 'amateur-archeolo gen' hebben flinke boetes ge kregen voor illegale opgravin gen. Economische politierech ter J. Reinking veroordeelde een van hen, een 37-jarige man, die al eerder voor een zelfde ver grijp was gestraft tot een boete van 1500 gulden. Dit was con form de eis van de officier van justitie G. Biezeveld. De andere twee, 24 en 46 jaar oud, kregen 500 gulden boete waarvan 250 voorwaardelijk. Tegen hen had de officier 1000 gulden boete geëist. De drie Leidenaars hadden zonder vergunning opgravin gen gedaan op de hoek van de Narmstraat en de Kruisstraat, waar vroeger de Koets-o-theek stond. Het drietal kon geen ver gunning krijgen, omdat deze volgens de Monumentenwet slechts verleend wordt aan rijksdiensten, gemeenten of we tenschappelijke instellingen, en niet aan particulieren. „Als een opgraving niet door deskundi gen wordt verricht, kan er scha de aan het bodemarchief ont- VAN 11.00 TOT 17.00 UUR GRATIS' 1 vaatwas- I machine Whirlpool Systeem KEUKENS t BADKAMERS Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 195 staan", legde Reinking uit. Het drietal had weliswaar de stadsarcheoloog ingelicht, maar deze had niets van zich laten horen. Vervolgens waren de amateurs op eigen houtje aan het werk gegaan om, voordat de aannemer er zou gaan bouwen, mogelijke waardevolle spullen in veiligheid te brengen. Naar eigen zeggen hadden zij een middeleeuwse waterput uitge graven, die anders 'zonder meer verloren was gegaan'. Daarin zouden zij dakleien ge vonden hebben van een kloos ter dat tijdens de Tachtigjarige Oorlog gesloopt werd om de Spanjaarden geen kans te geven zich erin te verschansen. „We hebben het gebied blootgelegd voor professioneel onderzoek", verweerde de 37- jarige zich. „Wij handelden in het belang van de Monumen tenwet. Die is voor mij belang rijker dan het risico van veroor deling." De twee anderen wa ren inmiddels beduidend min der bevlogen. „Het zal niet meer gebeuren", zei de 46-jari- ge- De officier was niet onder de indruk: „Hier staan drie men sen die menen dat zij kunnen gaan graven wanneer de over heid dat niet doet. Zij vergeten dat toekomstige generaties ook onderzoek kunnen doen. Wat u doet getuigt van hoogmoed en is in strijd met de wet." De offi cier was bovendien niet geheel overtuigd van de goede bedoe lingen van de 37-jarige. „Me neer heeft een handel in oude bouwmaterialen en ik verdeni hem ervan dat hij zijn vondster zelf wil verkopen, in plaats var afstaan." De 37-jarige bleef evenwe' volhouden dat hij gehandelc had 'weliswaar niet naar de let ter van de Monumentenwet maar wel naar de geest'. „II verdien een bedankbriefje ir plaats van een berisping."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23