SIENA De kleinë oorlog van Toerisme Vakantie op een houtvlot bretels ►RDAG 6 FEBRUARI 1999 Het in Den Haag gevestigde Zweeds Bureau voor Toerisme en Verkeer sluit binnenkort z'n deuren. Dat is bekendgemaakt door het hoofdkantoor in Stockholm. Als reden wordt opgege ven, dat de Nederlandse markt in de toekomst beter op een 'meer aan de markt aangepaste wijze kan worden benaderd'. Daarbij wordt gedacht aan een internationaal georiënteerd callcentre. Fietsvakantie Bij de Streek VW Achterhoek verscheen onlangs een gidsje met daarin een overzicht van alle fietsmogelijkheden in de re gio. Aangegeven wordt onder meer uit welke routes er kan worden gekozen, welke trajecten met wegwijzers zijn aangege ven alsmede welke staan beschreven in bij de WV's verkrijg bare brochures. Ook bevat het boekje adressen waar rijwielen kunnen worden gehuurd en staan de data vermeld waarop de belangrijkste regionale fietsevenementen plaatsvinden. Informatie: telefoon 0575-519330. Canada WERELDWIJDWEG l4et is een bijna onuitputtelijke bron van informatie, jljior reizigers. In deze rubriek wordt de komende iden aandacht besteed aan een stad die voor toeristen ijlsant is. .jnesburg in Zuid-Afrika is letterlijk gebouwd op goud. De sjl ontstaan naar aanleiding van de bodemschatten en ,/tudzoekers kwamen hier in voorbije eeuwen hun geluk "Jeven. Wie een bezoek brengt aan de stad moet dus ei- kook in een van de oude goudmijnen gaan kijken. Jo burg valt verder op door een scherpe tweedeling tus- en am. Het centrum van de stad is rijk, maar om de ;en de straatarme 'townships'. 'Downtown Joburg' is !r geval geen veilige plaats voor toeristen om te vertoe- int er is veel misdaad. Bezoekers kunnen beter de Art bezoeken, de Kwa Zulu Mutishop of het Museum Afri- lannesburg is verder een goed uitgangpunt voor bezoe- Pretoria of Sun City, het Las Vegas-achtige uitgaans- aan de rand van de stad. Johannesburg heeft een laam klimaat. Het is er momenteel 20 graden Celcius. ■met is de informatie over 'Joburg' wat beperkt. Excite ieder geval het gebruikelijke overzicht van restaurants fllels en wat achtergrondinformatie, met foto's en video- t7pn. Bij Yahoo is beknopte informatie te vinden, en dat •ok voor City Net en Microsoft Expedia. Wie al deze :es bekijkt krijgt een redelijk overzicht. pcite.previewtravel.com •yahoo.com/destinations pxpedia.msn.com K/countries/southafrica/johannesburg Zweden vertrekken Tr een revolutie op uitbre- ^at, zo opgewonden trek- wrden Siënezen op naar azza del Campo, het ^wormige, schuin aflopend lein. Duiven scheren zich k de contradaioli, de bewo- de Ganzenwijk massief Awachting maken, die vrij- I middag voor de Palio. en stoer voorop, meiden irachter. Hun armen schie- ^ihoog als het krijgslied Per h per amore over het plein "iert. Blijkbaar tot ergernis ]contradaiolivan de To- 3c. Want zodra de Ganzen- ^iwoners even stil vallen, 'ai ze verbaal naar de keel jen door de Torenwijkbe- es. op wier vaandel een oli- lijkt met op zijn mg een to naal uitgeraasd, neemt de igite 'Gans' haar aartsrivaal i^ren' onder vuur. Hoon als -pe in de strijd om niet meer n beschilderde zijden fvvel de palio. Vlak voor juur verschijnen de tien in- Jrde/nnrim (ruiters) op het •foet hun toegewezen paard ,aiaar te testen bij de mossa, etu\vslopende start. Een ka- ^Tiot davert. In vliegende -Stuiven de paarden rich- 3 haakse San Martino- 3 Het paard van de Slakken- ;3vakt bijkans tegen de met grassen afgedekte afraste- pe meeste jockeys beteu- ®un snelheid. Waarom zou Tjand nu al je paarden- Pjen tonen? Zondag is pas le|van de waarheid, fc een stofwolk ter hoogte J tribune van de Ganzen- °Twoners. Zou hun paard Wie in een sjiek restaurant at, mocht perse niet morsen. En ook behoorde er heel zachtjes te worden gepraat. Of beter nog: te worden gefluisterd. - 'Mooie wijn. - Wat zegt u?' Twee dagen per jaar is er oorlog in Siena. Die wordt uitgevochten door tien ingehuurde ruiters op ongezadelde paarden in drie rondjes van opgeteld hooguit drie minuten. De rest van het jaar verkeert deze Toscaanse vestingstad in staat van beleg. En dat al sinds 16 augustus 1310 ofwel Maria Hemelvaart, de dag waarop de eerste officiële Palio is verreden. Een frontverslag. alsnog op hol slaan? Vanuit het middenplein, vooral bestemd voor toeristen, ren ik tegen de wegspuitende menigte in, rich ting kabaal. En ben getuige van een niets en niemand ontziende knokpartij tussen de Ganzen en de Torens. Bloed spat op de met klei bedekte kasseien. Zomerse kostuums scheuren als een oude handdoek. Meisjes huilen als zij hun vaders bloed zien spuwen. Pas als de politie zich tussen de elkaar hatende wijken posteert, slaat het knokken om in schel den. Vlak naast me slaat een priester zijn brevier open. Waar om de 'Gans' en 'Toren' elkaar afrossen? Hij zou/wil het niet precies weten. Hou het maar op eeuwenoude rivaliteit, amen. Tegen acht uur zet de horeca haar tafels en stoelen weer terug op de baan om de toerist te la ven. De 'Gans' en de 'Toren' trekken zich terug in hun eigen contrada (wijk), even gespannen als woedend wachtend op die zinderende zondag. Voor de inwoners van Siena is de Palio niet zomaar een eeuwen oude traditie. De wedren bepaalt nadrukkelijk het sociale leven van deze middeleeuwse parel in Toscane. Want de winnende wijk is heerser van de stad. Wie ver liest, krijgt rollen wc-papier toe geworpen. Pas bij de volgende Palio stopt deze vanzelfspreken de vernedering. Staphorstiaans Siena's slagkracht is een optel som van zijn zeventien wijken. Ooit telde deze ommuurde veste zeker vijftig versnipperde stads delen. Maar pest, honger en oor logen dwongen de wijkbewoners tot samenbundeling. In 1729 ver deelde stadsvoogd Violante van Beieren Siena definitief in zeven tien wijken met merkwaardige namen: Toren, Wpud, Giraf, Ramsvallei, Eenhoorn, Rups, Adelaar, Panter, Slak, Uil, Draak, Stekelvarken, Gans, Schelp, Wol vin, Golf en Schildpad. Stuk voor stuk enclaves met Staphorstiaanse kenmerken. Wie in bijvoorbeeld de Panterwijk is geboren, blijft een kind van deze contrada. Al verhuist hij naar pakweg Chicago, deze wijk blijft in zijn genen. Trouw of overlijd je in Chicago, altijd zal er iemand uit de Panterwijk overkomen om je te eren. Wie als Panter verliefd raakt op een meisje uit de Golf- wijk (in haar banier staat een dolfijn) kan rekenen op vaders banvloek voor deze vorm van de sertie. En omgekeerd. Wie in Sie na werk zoekt, hoeft zeker niet in een andere wijk te solliciteren. Daarmee verraad je je eigen nest en verneder je jezelf. Wie geen baan heeft, blijft liever thuis of verkast naar een andere plek, waar ook ter wereld. Deze toch beklemmende afbake ning verklaart de hartstocht voor de Palio, geen attractie ter wille van het toerisme, zo heb ik aan den lijve mogen ervaren. Per Pa lio - op de eerste juli en op Maria Hemelvaart in augustus - mogen er tien van de zeventien wijken deelnemen. Eerst de zeven wij ken die bij de vorige wedren zijn uitgeloot, daarna aangevuld met Het heeft natuurlijk niet zo heel veel te ma ken met de ruige romantiek van Canadese of Scandinavische houthakkers die een wil de stroomversnelling trotseren. Maar bij zonder is het wel: een vakantie op een houtvlot. Vanaf begin mei steekt Jos Akker mans met die Nederlandse primeur van wal in de Steenbergse Vliet, een stil watertje in het uiterste puntje van West-Brabant, tegen Zeeland aan. Voorlopig knoopt de eigenaar van het Out door Center Akkermans eigenhandig drie vlotten in elkaar. Als de bijzondere waterva kantie een succes blijkt, wordt de vloot uit gebreid. Elk vlot meet vijf bij vijf meter. De helft van de oppervlakte wordt in beslag ge nomen door een houten opbouw. Die biedt zit- en slaapplaats aan maximaal vier perso nen. Er is ook een eenvoudige kookvoorzie- ning aan boord. Douche en toilet zijn op de wal te vinden. De vrees voor zinken is vol gens Akkermans ongegrond. Het vlot kan gemakkelijk twee ton torsen. De vlotten liggen afgemeerd bij een schil derachtig sluizencomplexje. Wie liever een andere plek wil, licht het anker en versleept de constructie van dennenstammen sim pelweg een eindje verder. Elk arrangement is inclusief een Canadese kano (met zwem vesten) waarmee boodschappen kunnen worden gedaan in het nabijgelegen dorpje De Heen (2 km). Maar ook kunnen er na tuurlijk domweg kanotochten mee worden gemaakt. De Palio is niet zomaar een paardenrace. De winnende wijk is voorlopig heerser van Siena. Ook al vallen de paarden dood tegen de ballustrade. FOTO GPD PIETRO CINOTTI drie die een bonno (gunstig lot) trekken. Onmiddellijk na de indeling spoedt elke uitverkoren wijk zich naar haar eigen kapel, waar kaar sen flakkeren en rozenkransen smekend door de vingers glijden. Als voorschot op Gods hulp - per saldo kloppen tien wijken bij On ze Lieveheer aan met hetzelfde verzoek - maakt de capitano (wijkleider) de oorlogskas op. Niet voor het huren van een be proefd renpaard, want die wordt bij loting verdeeld over de wij ken; het geld is nodig voor het inhuren van een ruiter die het klappen van de zweep kent. Liefst ook letterlijk. Want voor, tijdens en na de wedren mogen de fantini ongestraft naar elkaar uithalen. De beste jockeys komen van Sar dinië. Maar met zo'n doortasten de Sardijnse huurling heb je nog niet gewonnen. Wie geen snel paard krijgt, moet sluw zijn. Zelfs aan de start kun je nog proberen andere ruiters meer geld als afge sproken te bieden om je aartsvij and tegen de afrastering te du wen. Van het paard meppen mag ook. Maar dat is nog geen garan tie op de ondergang van je rivaal. Zelfs een ruiterloos paard kan de Palio winnen. Doodsmakken Maria Hemelvaart, 1998. Siena als frontstad met het stadsplein als strijdtoneel. Op de tijdelijke tribunes is alleen plaats voor Sië nezen die zelfs tot vlak voor ze venen nog hun schaduwrijke plaats mogen innemen. Toeris ten moeten al ver voor vijven het zonverhitte binnenplein opzoe ken. Wie - zoals ik - het waagt om deze bakplaat te verlaten, wordt even resoluut als geniepig tegen de gevel geplet. De Palio is en blijft van en voor de wijkbe woners van Siena. Pest, oorlog, hongersnood noch Brigitte Bar dot (zij protesteert elk jaar tegen de doodsmakken van de Palio- paarden) hebben deze wedren niet van de baan gekregen. Na het zwaaien van vendels en het roeren van de trom draven de tien paarden op. Bij het start- touw woedt een zenuwenoorlog. De jockey van de Schelpenwijk is bij loting uitverkoren als vliegen de starter. De andere negen blij ven nerveus aan het touw, waar de ene samenzwering op de an dere omkoping volgt. Het kanon buldert, het touw valt. De 'Schelp' heeft al zeven andere fantini achter zich. Bij de San Marüno-bocht beukt een schim mel tegen het dranghek en breekt zijn nek. Nog geen drie minuten duurt deze uitzinnig heid van tien ruiters en tiendui zenden toeschouwers. Paard en ruiter van de Schelpenwijk ver overen de palio, de zijden wim pel. De jockey wacht een zak met lires van minstens een ton. Als beloning krijgt het paard zijn hoeven goud beschilderd. En de Schelp mag heersen over Siena. Vast en zeker tot de volgende Pa lio. Voor meer informatie over Italië: Na tionaal Italiaans Verkeersbureau in Amsterdam: 020-616.8245/020- 618.8515. Bij de uitnodiging voor de officiële opening van de tentoon stelling 'Drugs, je lust of je leven' stuurde het Nederlands Po litie Museum in Apeldoorn een plastic zakje mee met twee pil letjes. Eentje in de kleur lijkbleek wit en één in doodziek geel. XTC? De proef op de som leert dat het mierenzoete snoepjes zijn. Grapje. De expositie zelf is dat beslist niet. Doodserieus wordt inge gaan op verschillende soorten drugs en verslavende genotmid delen, van koffie, alcohol en sigaretten tot hasj, marihuana, paddo's, smart drugs, bolletjes bruin en wit. Verschillende van die drugs zijn echt te zien. Ook kan er een kijkje worden geno men in een xtc-laboratorium, een hennepkwekerij en bij een houseparty. Veel aandacht is er voor de gezondheid en crimi naliteit. 'Drugs, je lust of je leven' is tot en met 6 juni te zien in het Nederlands Politiemuseum, Arnhemseweg 346, Apel doorn. Informatie: 055-5430691. COLUMN In België kon je pas eten. Lekker met een korst brood de saus van je bord af soppen. Mmmmmm. Kon je in Nederland vergeten. Niet comme il faut. Met een korst brood de saus.. Affreus. - 'Mooie wijn. - 'Ja, inderdaad, mooie wijn. Dat soort gesprekken. Geen gezelligheid aan. Ooit lispelde ie mand aan mijn tafel dat de juist ingeschonken Bourgogne een voortreffelijke neus had. Alleen, hij bleef niet hangen. Hij luid 'geen bretels'. - 'Hoe zegt u?' - 'Hij heeft geen bretels. - 'Geen bretels? Wie heeft er geen...?' - 'Die wijn, die wijn heeft geen bretels. - 'Nee, inderdaad... Goh. ja, mijn broek zakt er ook van af.' Of er iemand een met water gevulde ballon op tafel had gewor pen. Kon je tien jaar geleden onmogelijk maken in een Neder lands restaurant, dat soort grappen. Niet bon ton. De Canadian Tourism Commission verstrekt geïnteresseerden ook dit jaar weer gratis de zogenoemde Visitor's Guide. Tevens verschaft de uitgave van 1999 de lezer een uitstekend over zicht van de vakantiemogelijkheden in het land met de lang ste kustlijn ter wereld (inclusief de eilanden, 243.792 kilo meter). Nadat eerst alle provincies (van British Columbia tot en met Yukon) zijn behandeld, volgt een 'winter'-special. De brochure wordt afgesloten met nuttige tips en een aantal voor de toerist belangrijke adressen. De Visitor's Guide kan worden aangevraagd via de Reis-infolijn, telefoon 070-3111675. Zonsverduistering Op 11 augustus aanstaande kan in Hongarije een totale zons verduistering worden waargenomen. Het natuurverschijnsel is te zien in een 110 kilometer brede baan die loopt van Szm- bathely via Siófok naar Szeged. Nadere informatie over reizen naar het fenomeen, wordt verstrekt door het Hongaars Ver keersbureau in de Benelux, telefoon 070-3209092 Maar die tijd lijkt voorbij. Door een speling van het lot laatst gegeten in Wollerich'in St. Oedenrode. En in 'De Kromme Dissel' te Heelsum. Beide nieuwkomers in de Alliance Gastromonique. Wat hebben die Belgische restaurants wat de Neder landse niet hebben Niets dus. helemaal niets. Kamperen op een houtvlot. Het kan tegenwoordig ook in Nederland. Vooral het traject tussen Benedensas en Bo- vensas is volgens Jos Akkermans zeer de moeite waard. ,,Bij rustig weer kun je ook op het Krammer Volkerak kanoën, eventu eel in een grootwaterkajak. Verder zijn er volop mogelijkheden voor vissen, wandelen en fietsen." Akkermans is ervan overtuigd dat zijn pri meur een succes wordt. „Zo'n Vlot-vakan- tie, midden in de natuur, is heel avontuur FOTO AKKERMANS lijk en betekent voor veel mensen de vervul ling van een jongensdroom. Ik verwacht bij voorbeeld veel belangstelling van vaders die met hun zoon het water op willen." Een driedaagse mini-vakantie (twee overnachtin gen) kost bij 2 personen 130 gulden pp, bij 3 perso nen 105 gulden pp en bij 4 personen 95 gulden pp. Informatie en reserveren: Akkermans Outdoor Cen tre, Heense Molenweg 23,4655 TB De Heen, tele foon 0167 - 502621

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19