Vals spelen op de computer J ert Visscher jaagt Je cd-romspeler op Multi Media Eerste keramische cd-rom op de markt WAHAH/t/ ENVEBTM WMÈOM kflfoSl&J <S£SPJ AUro&XDCiS OMNOitv&/7 NOU ?6EffrjEher OP? Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1. Kooppoging; 4. voorzetsel; 6. gifslang; 9. verpleger; 11. bevestiging; 12. uitroep; 13. voorzetsel; 15. god v.d. liefde; 17. aats; 19. deel v.h. skelet; 20. opstootje; 21. vogel; 23. kunstmest; 24. bevel; 25. uitroep; 27. loofboom; 28. soort hagedis met kam op de rug; 32. winnaar Tour de France (1949 en 1952); 34. persoonlijk vnw.; 35! kinbaardje. 1 VERTICAAL: 1. Insect; 2. insect; 3. denkbeeld; 4. vlaktemaat; 5. voorzetsel; 7. voorzetsel; 8. azijn; 9. snack; 10. wintersport; 11. zijn ver- 2 jaardag vierend; 14. broodsuiker; 16. Japanse gordelband; 18. soort papegaai; 22. palmmeel; 23. berguitloper in zee; 26. fri vool; 29. oude Franse munt; 30. verhoogde toon; 31. diskjoc key; 33. klein kind. e Oplossing van vrijdag: Horizontaal: 1. Agogen; 7. trots; 8. trans; 9. piste; 10. aren; J 11. staten; 12. bodega. I Verticaal: 2. Geste; 3. gebaar; 4. niksen; 5. stip; 6. toestand; J 10. Anna; 11. sub. Emtec Magnetics Benelux brengt onder de merknaam BASF de eerste keramische cd- rom op de markt. Het gaat om een 're cordable' (een lege cd-rom waar je infor matie op kan zetten) die de naam Ceram Guard heeft gekregen. De Ceram Guard valt op door een superglad wit oppervlak dat het schijfje vrijwel onverwoestbaar maakt. Het probleem met recordables, die meestal een groene, gouden of blauwe kleur heb ben, is dat ze erg gevoelig zijn voor krassen. De laser van de cd-rom-speler raakt daar door de kluts kwijt waardoor de cd-rom onbruikbaar wordt. Door de keramische laag is dat probleem opgelost. Bovendien is het makkelijker geworden om de cd-rom te beschrijven of er een etiket op te plakken. WÊKKBÊÊÊÊKÊÊtk Ook reinigen levert geen gevaar meer op. De Ceram Quard is in eerste instantie be doeld voor bedrijven, die hun data beter willen beschermen, maar Emtect heeft be sloten om deze recordable maar gelijk op de consumentenmarkt uit te brengen voor de prijs van 4,95 gulden. De Ceram Quard wordt per stuk verkocht. HnHBBMB HEINZ TOM POES Heer Bommel en de Killers Maar ook heer Bommel wilde liever niet buiten blijven in het nachtelijk duister en hij joeg de Oude Schicht dan ook voort, totdat ze tegen zons opgang de goede stad Rommeldam weer bereikten. 'Gelukkig', sprak hij oplevend. 'We zijn aan het gevaar ontsnapt, wat jij, jonge vriend? 'Hm, zei Tom Poes. 'Welk gevaar eigen lijk? 'Nou, dat is nogal duidelijk! riep heer Ollie uit. 'De killers natuurlijk! Ik bedoel eh... Hm! Achteraf en in de zon beschouwd heb je gemakkelijk praten, bedoel ik. Nu lijkt alles lang zo erg niet. Maar deze nacht was heel vreselijk voor mijn fijn gevoel. Ik ben uren ouder geworden, als je be grijpt wat ik bedoel.' Hij zweeg en zijn gelaat betrok. 'Maar ik begrijp, dat niemand mij begrijpen zal, hernam hij mompe lend. 'Wat moet ik de burgemeester vertellen, als hij waagt hoe het staat met mijn onderzoek? Ik kan toch niet zeggen dat ik neergeschoten ben bij het zoeken naar gepaste vrije tijdsbesteding? Zeg nu zelf! Dat is te gek, want ik leef nog. Hij zal mij uit lachen! 'Ja, gaf Tom Poes toe. 'Maar waarom gaat u naar de burgemees ter? Wat wij hebben beleefd, heeft niets met het gebruiken van vrije tijd te maken. Ik heb daar heel andere ideen over, hoor! 'Nu nog mooier! riep heer Ollie geprikkeld uit. 'Wil je het weer beter weten? Wat wil je dan? 'Ik wil er hier graag uif, zei Tom Poes. 'Gewoon maar een eindje trek ken om eens wat anders van de we reld te zien. Tijd doden is niets voor mij.' Heer Bommel remde en opende het portier. 'Goed, zei hij. 'Hier scheiden zich onze wegen. Jij gaat je eigen oppervlakkige gang en ik ver diep me verder in de ernstige waag stukken des levens. Veel plezier.' Na deze bittere woorden gaf hij gas en verdween door de stadspoort. Cheatcodes helpen de speler heelhuids van punt A naar punt B JAN-JOHAN BELDEROK (TERDAG 6 FEBRUARI 1999 j cd-romspeler leek er spon- m van op dubbele snelheid te Jin draaien. Cabaretier Bert jscher is een voor zijn vak ljuvve weg ingeslagen: die van F pc. Speciaal voor dat medi- iè heeft hij een cd-rom laten {vaardigen, die op een eigen manier inzicht geeft in talent, zijn carrière en zijn .tvs. •passelijk is alvast de titel: verzin je het. Feit is ook dat ;d-rom de hyperactiviteit de cabaretier meegekregen >ft en bijna overdraagt op de jruiker'. Want er is genoeg loen. Na de overzichtelijke lallatieprocedure kom je te lt op een menupagina, waar tje Vis' druk met vlaggen it te gebaren naar een van ian te klikken items. Daar- ler zijn video- en audiofrag- ïten uit zijn shows, de spel- ;s Memorie en Ping (een ir Bert van commentaar irziene versie van zo onge- het allereerste computer- jlletje Pong), Bert Visscher jeaublad-illustraties en feensavers. Verder zijn er fo- puit Berts privé- en pr-al- m te bekijken, voorzien van Jproken commentaar van de Baretier. H slotte is er de Interbert Ex- vermakelijke naamsvariant op een welbeken de browser, waar teksten van en over de cabaretier te vinden zijn. Zijn ontwikkeling is te vol gen vanaf het prille begin van zijn carrière aan de hand van fragmenten uit zijn shows en niet te vergeten een overvloed aan recensies uit tal van dag bladen. Een hoog Jacques d'An- cona-gehalte, dat wel. Het lijkt er af en toe op of hij elke maand over 'Bertje Vis' schreef. En dan ontstaat enige twijfel over het doel van deze cd-rom. Die enorme hoeveelheid recen sies, meest lovend, doet ver moeden dat het knipselboek van de cabaretier geopend is uit een zucht naar historische vol ledigheid maar wekt meteen ook een schijn van zelfingeno menheid op. De Interbert Ex plorer zal dan ook het minst ge raadpleegde onderdeel vormen van deze cd-rom, die verder met een voorbeeldige vakkun digheid door het Doetinchemse bedrijf Engine Software is ge maakt. Dit bedrijf probeert er een serie van te maken. Berts humor, daar moet je van houden. Maar de liefhebbers van Bert Visscher zullen zeker zeer veel plezier beleven aan deze cd-rom. Min. systeemeisen: Pentium 90,16MB RAM, 4x cd-romspeler, Windows 95 of 98. Prijs: 39,95 gulden. Explorer, memorie en ping' Of gamers het nou willen of niet, er wordt vandaag de dag steeds meer vals gespeeld op de computer. De huidige games zijn zo complex geworden, dat het soms onmogelijk lijkt om heelhuids door een level te ge raken. In zón geval bestaat de keuze tussen niet meer verder komen of vals spelen. De dis cussie of cheaten nu wel of niet mag, zal ongetwijfeld nog velen jaren door gamers worden ge voerd. Feit is dat de cheatcodes vreselijk handig zijn. Je wilt een spel, waar je honderd piek of meer voor hebt betaald, im mers uitspelen. Maar waar vind je die codes? Van oorsprong is een cheatco- de niet bedoeld als hulpje voor de gamer. Programmeurs plaat sen ze voor eigen gebruik in het spel. De codes stellen hen na melijk in staat razendsnel op een bepaalde plaats in een spel te komen. En dat is erg handig, want het zou nogal tijdrovend zijn als een programmeur, die aan het laatste level van een 'shooter' werkt, zich elke och tend weer helemaal door het spel heen moet worstelen. Als de game eenmaal af, blijven de codes in het spel zitten. En dan kunnen ze dus feitelijk illegaal, door de gamer gebruikt wor den. Verreweg de meeste cheatcodes zorgen er voor dat je als gamer snel en heelhuids van punt A naar B komt. Dat is logisch, want daar gebruikten de pro grammeurs ze ook voor. Het betreft meestal level-codes of een god-mode (maakt je on kwetsbaar). Daarnaast zijn er codes die je bijvoorbeeld (alle) wapens, munitie of wagens op leveren. Niet alle codes zijn be doeld om te cheaten. In de meeste games zitten ook zoge naamde funny codes. Zij zijn pas aan het eind van het pro ductieproces in een game ge stopt. Funny codes veranderen op lollige wijze het karakter van het spel. Denk maar aan Fifa 98, waar je met behulp van een bepaald code de voetballers grote hoofden kunt geven of piepkleine lichaampjes. Een aparte categorie is de 'easter égg1 -(paasèr): Het gaaf hiér orri een verborgen grap van een progFarameurTvaak weet de project-manager er ook niets Enhancing Game Experiences ArounaThe Wortc van), die middels bepaalde handelingen geactiveerd kan worden. Zo moet het mogelijk zijn om van je Windows-desk top een flipperkast te maken. En dat kan nooit de bedoeling van Bill Gates zijn geweest. Voor elke game, of het nou om een PC, Playstation, Saturn, of N64 spel gaat, bestaan cheatco des, walktrough-guides (soort reisgids) en easter eggs. Je kunt de codes op twee manieren te pakken krijgen: via Internet of via de boekhandel. Internet Verreweg de makkelijkste ma nier om een cheatcode te vin den, is via Internet. Een klein zoektocht met het Internet- zoekprogramma Yahoo levert al honderd sites op met cheatco des. De kwaliteit is wel wisse lend. Menig site is door een fa natieke gamer opgezet en levert je slechts de codes op van de games die hij of zijn leuk vindt. Je kunt je dan ook beter richten op de professionele (en soms commerciële, pas dus op) sites, 5 die geheel aan cheaten 2ijn ge wijd. Een speurtochtje over si tes als Cheat Heaven (www- .cheatheaven.com), Cheat Elite (www.cheatelite.com) en Cheat Codes (www.cheatcc.com) le vert je tienduizenden cheats, walktrough-guides en easter eggs op. Als je een cheatcode voor een bepaalde game zoekt, kun je beste in het vakje van de Internet- zoekmachine (bij voorbeeld Altavista of Yahoo), de naam van de game plus het woord screenshot invullen. Zoek je de codes bij Halflife, dan typ je dus +halflife +screenshot. Het moet wel heel gek lopen wil je nu niet mini maal tien sites krijgen, waar je de gewenste cheatcodes kunt aantreffen. Elke kwaliteitsboekhandel heeft tegenwoordig wel een rek met zogenaamde strategie-gidsen. In een strategie-gids worden al le geheimen van een bepaald spel onthuld. Je vindt er meest al tips en hints, kaarten van de aanwezige levels, cheat-codes en een complete walktrough in. Een goede strategiegids is zo opgezet dat niet alles meteen verklapt yvordt. Zo blijft het spelen nog steeds leuk. Elke po pulaire game heeft wel een ei gen strategie-gids, soms zelfs wel twee. Vaak gaat het dan om een wel en een niet-geautori- seerde gids. De niet geauthori- seerde gids is een illegale uitga ve, het geeft slechts aan dat de uitgever van het spel niet aan het boek wilde meewerken. De kwaliteit kan net zo goed zijn. Het merendeel van de strategie- gidsen wordt door Amerikaanse journalisten geschreven. Brady Games (www.bradygames.com) of GW Press (www.gwpress- .com) zijn de bekendste uitge vers. Er zijn wel een paar Ne derlandse boeken over games. In de meeste gevallen gaat het daarbij om een handige verza meling van cheatcodes. Goede voorbeelden hiervan zijn het Free Record Shop PC Cheat Book (ISBN 8-712241-99907) en Het Complete PC-games Cheat Codes Boek van Sybex (ISBN 90-4150-431-X). Cheatcodes en walktroughs kun je ook vinden in gamesbladen zoals Power Unlimited, PC-zone en Hoog Spel. Elke maand worden er wel een paar paginés mee gevuld. De codes worden door de lezers zelf aangeleverd en zijn in de meeste gevallen van het Inter net geplukt. 17 SAMENSTELLING FRANK BUURMAN EN JAN VAN DER NAT Speciaal voor Valentijnsdag Introfilmpjes zijn soms leuk, maar meestal slechts tijdrovend. Dat is zeker ook het ge val op Harten wens, een cd-rom die speciaal is ge maakt met het oog op Valentijnsdag (14 februari). Dat het filmpjes niet is te onderbreken komt ongetwijfeld omdat de makers het hele liedjes 'Hartenwens' van een paar dertien- in-een-dozijn zan geresjes helemaal willen laten horen. Oké, dat is de eerste keer aardig, maar het zal nooit een hit worden en dus denk je de tweede keer... Maar ja, dat gaat dus niet. Valentijnsdag is snel populair geworden in ons land, omdat de commercie dat graag wilde. Daarom dus ook deze cd-rom van Sugah, die voor het vriendelijke bedrag van 14,95 gulden in de winkel ligt. Het is een handige hulp voor verliefde (jonge) men sen, die niet kunnen kiezen uit de veelheid van kaarten in de winkel en die over een tienregelig sinterklaasgedicht een dag of drie moeten nadenken. Met 15.000 rijmwoorden moet dat een stuk eenvoudiger zijn. Zo'n gedicht kun je dan bijvoorbeeld af drukken op een van de tien speciale valentijnskaarten, die per e-mail kunnen worden verstuurd. Derde mogelijkheid is het samenstellen van een fotoroman met zes plaatjes, die gekozen kunnen worden uit een flinke stapel. Wie het met wie doet en waarom, kun je dus zelf bepalen. De teksten schrijf je ook zelf. Een leuk alternatief voor een kaart. Min. systeemeisen: Pentium-133,16 Mb ram, 50 Mb ruimte op de harde schijf, Windows 95, grafische kaart en geluidskaart (compatibel met DirectX), 4x-cd rom- speler. Prijs: 14,95 gulden. Novib gaat naar school Brazilië, Senegal en Indonesië zijn de drie landen, die door de Novib zijn uitgekozen voor een speciale cd-rom, die leer lingen in het voortgezet onder wijs meer inzicht moet geven in het werk van de orga nisatie voor ont wikkelingssamen werking. Op de cd-rom staat het programma 'Novib Do It!'dat ook is opge nomen op alle leerlingendisks van de vakken aardrijkskunde en economie van Malmberg, in samenwerking met de Novib de uitgever van het schijfje. De leerling kruipt in de huid van een journalist, die de op dracht krijgt een multimediale presentatie te maken over een van de drie landen. Dat kan hij alleen doen, maar ook samen met een klasgenoot. In totaal zijn zo'n driehonderd verschil lende opdrachten mogelijk in een groot aantal thema's: ver keer en vervoer, gezondheid, onderwijs, enz. Voor het verzamelen van extra informatie kan men terecht bijhet onderdeel 'statistiek' en om nuttig te ontspannen kan de quiz 'fifty-fifty' worden gespeeld, waarin de kennis van za ken kan wqrden getest. Tegen de klok of een tegenstander. 'Novib Do It!' kost 75 gulden en per tien stuks 500 gulden. De cd-rom is te koop via de Novib (070 - 34 21 644) of Malmberg (073 - 62 88 841). De minimalen systeemeisen zijn: pv 486/66 Mhz, 8 Mb ram. Windows 3.1, geluids- en video kaart, 256 kleuren en een 4 speed cd-romspeler. Noordzee op cd-rom Voor de meeste Nederlanders is de Noordzee de piekwaar 's zomers verkoeling kan worden gevonden. Niet veel meer dus dan een zandbak met water er vóór en een consumptietent er achter en met het incidenteel 'bestuderen' van een schelp of een zeesterretje houdt het dan meestal wel op. De Noordzee heeft de bewoners van ons land en aanpalende gebieden echter ook geïnspireerd tot fraaie poëzie en proza: Shakespeare, Lucebert, Kloos, Van Ostaijen. Goethe en vele an deren. Wetenschappers raken niet uitgestudeerd op de wonde ren, die zich onder de waterspiegel afspelen. Als je die ingrediënten in één pan gooit, krijg je de cd-rom van Kosmos-Z&K uitgevers, die uiteraard als titel 'De Noordzee' heeft. 62 foto's, 23 filmpjes over ondermeer een duiktocht naar een wrak en de dieren van de zee zijn gelardeerd met gedichten en verhaaltjes en op een fraaie, onderhoudende manier gerang schikt Min.systeemeisen: PC 486, 8 Mb ram, Windows 3.1/95. Prijs: 49.90 gulden. Verkleinde processoren Chipsbakker Intel gaat onver moeibaar door met het pro duceren van kleinere, energie zuinige processoren die ge schikt zijn voor draagbare computers. Inmiddels is de Pentium II 366 Mhz beschik baar, die nauwelijks onder doet voor de snelste processo ren die momenteel in de ge wone PC's gebruikt worden. De chips beschikken over de zogenaamde level 2-cache, ty perend voor de gewone Penti um II, die de snelheid aan zienlijk opvoert. De behuizing van de processor is nog maar 2,5 millimeter dik en de afme tingen zijn verder verkleind. De processor wordt minder heet. hetgeen van belang is omdat koeling in een draag bare computer altijd een pro bleem is, en gebruikt minder energie, ook belangrijk omdat de accu's van een 'notebook' maar een beperkte tijd mee kunnen. Naast de verkleinde Pentium II brengt Intel ook nog de ver kleinde Celeron op de markt, een goedkopere versie van de Pentium II. Die draait op snel heden van 266 en 300 Mhz, en kost tussen de 200 en 400 gul den. De duurste en snelste Pentium II kost in verkleinde versie ongeveer 1.400 gulden. Millennium cd-rom IDG Nieuwe Media uit Haar lem heeft samen met Info- grames Benelux de zoge naamde Millenium cd-rom uitgebracht. Het eerste exem plaar werd onlangs door uit gever Vincent Half aan Jan Timmer, voorzitter van het Millennium Platform, over handigd. Met de cd-rom kunnen com putergebruikers testen of hun apparatuur voorbereid is op het jaar 2000. Er is veel infor matie verzameld over pro gramma's en apparaten, en tevens zijn hyperlinks opge nomen naar de pagina's van de leveranciers op Internet. De cd-rom is in eerste instan tie bedoeld voor bedrijven, maar ook particulieren kun nen baat hebben bij het voor komen van problemen als ge volg van de 'millennnium- bug', het probleem dat ont staat als per 1 januari 2000 computers in de war raken omdat dit jaartal niet door hun machine of programma wordt herkend. De Millenni- um-cd-rom kost 14,95 gulden. Bestellen kan via nummer 0800-9992000.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17