Leidsch Dagblad 14 22 'angen6" 'RLD-top op hoogte gevaarlijke lading' Tvende koning Hussein van Jordanië keert terug naar huis Bedenkingen tegen zwarte lijst van 'slechte artsen' Cieba indartsen allergisch ior 'witte vulling' Overvallers supermarkt aangehouden Inflatie komt boven twee procent uit TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. I 5 FEBRUARI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 Asielzoekers Iran zijn in hun vaderland niet welkom t Economie Kerk en Samenleving Oud-werknemers 7 nog steeds trots op Fokker Weinig steun voor 'anti-joods gif' in kerkboek Sport Tweede jeugd van Paul Warmerdam NR. 41919 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Deze week in lezersservice: Valentijnsactie bij Omniversum Zie aanbieding elders in de krant HET WOORD IS AAN Bernard Shaw Wij moeten de wereld eer lijk maken voordat wij onze kinderen eerlijk kunnen zeg gen dat eerlijk het langst duurt. enkele r bulefi v VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland Buitenland 9 Cultuur Economie Gesprek van de Dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17,19 Rijp en Groen/Strips10 RTV/programma's11 Schrijvende lezers18 Sport22,23 Uitgaan Weg en wiel De groep Vrouwvolk ver zorgt een muzikaal optreden 'The Indians Book' in muse um Volkenkunde in Leiden, waarvooreen kortingsbon. Veel vluchten op Schiphol afgelast door harde wind Door de harde wind zijn van morgen tal van vluchten op Schiphol geannuleerd of met grote vertraging aangekomen of vertrokken. Op de luchthaven was vanmorgen tijdens de spits slechts één baan in gebruik voor zowel starts als landingen. De annuleringen betroffen vooral vluchten binnen Europa. Later op de ochtend werd een tweede baan in gebruik geno men en een begin gemaakt met het wegwerken van de vertra gingen. ld 'Vrouwen In Verzet' Wolkers kan niet meer gerepareerd. Dat heeft »st te horen gekregen Amsterdamse glaze- Irijf Van Tetterode Glas- Daar staat het beeld erkplaats, sinds het in door vandalen werd Jd- et kost om het kunst- nieuw te vervaardigen, gemeester E. Timmers stgeest niet zeggen. Het >stte destijds honderd gulden. Jan Wolkers t de vervangingskosten vijftigduizend gulden, baast hem niet dat Verzet niet meer den gerepareerd. ,,Dat eigenlijk al lang. Het bij de basis zó bescha- t is niet meer te herstel- Vrouwen In Verzet twee straks precies staan, is nog onduide- Ikers zelf vindt dat het ip zijn oude plaats niet i recht komt. Hij voelt br het idee van D66 om êld in de tuin van het |s te plaatsen. „Maar dat el tijd", zegt burgemees- jmers. „Omdat we dan bn heel nieuwe vergun- "■^cedure moeten doorlo- i Volgens ambtenaren er in ieder geval twee )Ike procedures worden jen voordat het beeld in 'l van de oude Jqlgers- iek kan worden ge- een voor de bouwver- ^g en een voor een mo tenvergunning, ZIE ONZE ADVERTENTIE OP PAGINA 4 s 67. Leiderdorp Tel. 071-5413414 De top van de Rijkslucht vaartdienst (RLD) was di rect na het neerstorten van het El Al-toestel op de hoogte van de gevaarlijke lading. Voorlichter G. Knook van de luchtver keersleiding speelde de in formatie over de aanwezig heid van munitie, chemi caliën en gassen de avond van de ramp door aan J. Weck, destijds directeur- generaal van de RLD. Ook informeerde hij zijn baas A. van Liere. DEN HAAG RICHARD MOOVMAN/GPP Knook verklaarde dit vanoch tend tegenover de commissie die de parlementaire enquete uitvoert naar de Bijlmerramp. Hij was thuis de avond van de ramp, toen hij werd gebeld door de chef van de verkeerslei ding T. Polman. In een tweede telefoongesprek verklaarde Pol man -na een telefoontje met El Al- tegen Knook dat er explosie ven en gassen aan boord wa ren, maar alles volgens de inter nationale ICAO-regels. Knook stelde de baas van de luchtverkeersbeveiliging A. van Liere telefonisch in België op de hoogte, maar die reageerde vol gens hem nogal lauw. „Hij was matig geïnteresseerd." Daarna belde hij met Weck, die hij ook de gegevens van de lading doorspeelde. Zowel Weck als de betrokkene zelf, vonden dat Knook niet bevoegd was om als voorlichter voor de luchtver keersbeveiliging deze informa tie naar buiten te brengen. Vol gens Knook was dat de taak van Weck. „Ik nam aan.dat het zou gebeuren." Knook 'voelde aan zijn water' dat de inhoud van de lading 'een hevig politiek effect' zou hebben. „Maar ik was niet be voegd om die informatie zelf standig te geven." Zowel El Al, Polman als collega Croon had den hem gevraagd de informa- ürritatie maakt werken onmogelijk W KEES VAN DER LINDEN 'oeiend aantal tandartsen Ierland ontwikkelt een al- j voor composiet-vullin- 'e acrylaten in de zogehe- titte vullingen' veroorza- Sjnlijke kloven en huid- Irs aan de vingers. De en kunnen zo ernstig zijn, in tandarts arbeidsonge- moet worden verklaard, r schatting kampt twee ^t van de beroepsgroep iet probleem, zegt dr. A. !rs van het Academisch am Tandheelkunde Am- m. Maar volgens tandarts 't Veld uit Westervoort, achtoffer, is dat percenta- >ger. In het Nederlands Irtsenblad vroeg hij on- i aandacht voor het ver hel. „Uit Scandinavisch zoek is bekend dat zeven pt daar huidirritaties jdartsen komen pas in Ijkheden als ze jarenlang iet materiaal hebben ge- j deskundigen spreken m van een 'stapelingsal- er nu de gewone amal- rtillingen, overigens zon nig bewijs, ongunstig be kend staan als een gezond heidsrisico, stijgt de vraag naar witte vullingen sterk. Dezelfde ontwikkeling heeft in Scandina vische landen tien jaar eerder ingezet, waardoor de nadelige effecten van composiet daar al langer bekend zijn. De gewraakte acrylaten zitten zowel in het vulmateriaal ('composiet') als in de lijm waarmee de vulling aan de tand of kies wordt gehecht. De mate rialen zijn alleen irriterend zo lang de tandarts ze nog niet met ultraviolet licht heeft uitge hard. De Associatie van Nederland se Tandartsen stelt voor de zaak serieus te onderzoeken. „We mogen de kop niet in het zand steken", aldus woordvoerder H.van Nouhuys. Het Centrum voor Huid en Arbeid in Arnhem start binnenkort een inventari- satieonderzoek naar huidpro blemen onder Nederlandse tandartsen. Ook wordt gedacht aan een landelijk congres over het onderwerp. Pagina 2: 'Feitelijk ben ik inva lide' NOORDWUKERHOUT ROB ONDERWATER De politie heeft gisteravond in Wassenaar vier mannen opge pakt, die even daarvoor in Noordwijkerhout een gewapen de overval hadden gepleegd op de supermarkt Edah aan het Marktplein. De mannen zijn afkomstig uit Krimpen aan den IJssel en Rot terdam. Eén man heeft geen vaste woon- of verblijfplaats. Rond 20.00 uur gingen drie mannen met de dagopbrengst van de supermarkt aan de haal. In de zaak bevonden zich vier medewerkers en een klant. Bui ten wachtte een vierde man met een vluchtauto het drietal op. Een alerte getuige noteerde het kenteken en type auto. Daardoor kon de politie de auto snel traceren. Op de Tjalmaweg in Katwijk kreeg, de politie de overvallers in het vizier. In Wassenaar, op de snelweg A44, werden de overvallers overmeesterd, toen zij 'keurig' waren gestopt voor het stoplicht bij Den Deyl. Naast twee wapens, vermoe delijk alarmpistolen, en een mes vond de politie de volledi ge buit in de auto. lussein van Jordanië is op sterven na dood. De vordt op de intensive-care van een militair zie- bij Amman kunstmatig in leven gehouden. Op na zijn alle vitale organen gestopt te functione- is aan het sterven", zei een lid van het koninklijk et ziekenhuis. n keerde vanmorgen uit de Verenigde Staten te rug om thuis te sterven. Meteen na aankomst is de zieke koning, wiens toestand kritiek is, per helikopter naar een ziekenhuis in Amman overgebracht. Op het vliegveld werd hij opgevangen door kroonprins Abdullah. De beenmergtransplantatie die de koning dinsdag in de VS heeft ondergaan, is mislukt. Daarna verslechterde zijn toestand snel. Hij zou al buiten bewustzijn zijn geweest toen het vliegtuig van Amerikaanse bodem opsteeg. Hus seins vierde echtgenote, koningin Noor, en vijf van zijn kinderen begeleidden hem op zijn laatste thuisreis. Twee Amerikaanse F-16's begeleidden het privévlieg- tuig van de koning tot de Canadese grens. Volgens een woordvoerder van het Pentagon ging het om een ere-es- corte en een afscheidsgebaar voor de stervende Jordaanse monarch. President Clinton riep de wereld op voor hem te bidden. De 63-jarige Hussein lijdt al geruime tijd aan lymfklier- kanker. Daarvoor werd hij het afgelopen halfjaar behan deld in de Mayo-kliniek in Rochester, in het Amerikaanse Minnesota. Twee weken geleden leek de behandeling suc ces te hebben gehad en beleefde de koning een triomfan telijke terugkeer in Amman. Daar nam hij enkele ingrijpende maatregelen. Hij zette zijn broer Hassan af als troonopvolger en wees zijn eigen zoon Abdullah aan als pretendent. Maar al snel bleek de lymfklierkanker terug in zijn lichaam, en moest hij op nieuw voor behandeling naar de VS. REGIO WIM KOEVOET De zwarte lijst die Zorgverze- kaars Nederland (ZN) wil aan leggen van disfunctionerende huisartsen, specialisten, tand artsen en para-medici krijgt weinig waardering van de be treffende beroepsgroepen. De Leidse tandarts W. Tjaarda, die deel uitmaakt van het bestuur van een belangenorganisatie van tandheelkundigen, spreekt zelfs van een overbodige en stigmatiserende ingreep. „Sta je eenmaal op zo'n lijst dan heb je nauwelijks de kans om je fou ten te te herstellen. Je bent de rest van je loopbaan als arts de pineut. Ook al gummen ze je van de zwarte lijst af." De zwarte lijst is bedoeld voor zorgverzekeraars die over wegen het contract met slechte artsen op te zeggen. Bijvoor beeld omdat ze hebben gefrau deerd, vertrouwensrelaties met patiënten hebben geschonden of niet bereikbaar zijn. ZN werkt aan een protocol met re gels over het uniform aanmel den en registeren van klachten. Met de zwarte lijst willen de zorgverzekaars voorkomen dat een beroepsbeoefenaar die in het ene deel van het land wan prestaties heeft geleverd elders weer gewoon aan de slag kan. Volgens tandarts Tjaarda is dat al nauwelijks mogelijk. „Een arts over wie een duidelijk ge rechtelijke uitspraak is gedaan, kan z'n loopbaan verder toch al vergeten." De Leiderdorpse huisarts R. van Velzen, voorzitter van de Landelijke Huisartsen Vereni ging, vindt de bestaande klach tenregelingen, die in overleg met patiëntenorganisaties zijn getroffen, 'voornamer'. „Ik durf te zeggen dat die regelingen met vallen en opstaan functio neren. Ik kan de zorgverzeke raars niet het recht ontzeggen daarnaast ook nog een bouw werkje te maken. Ik hoop alleen niet dat ze met zo'n zwarte lijst over de ruggen van de hulpver leners heen hun eigen positie gaan versterken." In vergelijkbare bewoordin gen laat A. van Gemeren, huis arts te Alphen en voorzitter van de Districts Huisartsenvereni ging Rijnland Midden-Hol land zich uit. Hij ziet in de zwarte lijst 'een uiterste red middel, vooral bedoeld voor ex cessen'. Ook hij vertrouwt op het vermogen van de beroeps beoefenaren zelf om proble men op te lossen dan wel te voorkomen. Voor kleding en schoenen moest, als gevolg van de uitver koop, minder worden neerge teld. Ook telefoneren werd goedkoper. De Nederlandse in flatie blijft hoger ligger dan de gemiddelde inflatie in Europa. De inflatie is in januari gestegen naai' 2,2 procent. Voor het eerst sinds juni vorig jaar kwam de inflatie boven de 2 procent uit. Dit meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Tussen december 1998 en ja nuari 1999 stegen de prijzen met gemiddeld 0,1 procent. De tarieven van water, elektriciteit en andere brandstoffen gingen fors omhoog. Ook verse groen ten, aardappelen en fruit en dag- en weekbladen werden duurder. Kappers verhoogden ook hun prijzen. Ja, ik wil een abonnement op het leidsch Dagblad. Tel;Ifv.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: tO Per maand G Per kwartaal Öautomatisch ;f. 96.90) i automatisch (f 33.70) Oarreptgiro (f. 97.90) i iNr. bank/giro; Handtekening; 1 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. ïvelop, zonder postzegel, "712141 "4001 14" OF BEL 071-51 28030 maandag t m vrijdag d Wolkers Ambtenaren moesten zwijgen over El Al 5TMAARTEN KEULEMANS FOTO GPD PHIL NIJHUIS tikte tekst van de telefoonge sprekken die destijds plaats vonden tussen verkeersleiders en El Al en tussen functionaris sen van de Luchtverkeerslei ding onderling. Onduidelijk is of 'de politie' de Amsterdamse politie betreft of de luchthaven- politie op Schiphol. Voorlichter G. Knook van de luchtverkeersleiding tijdens het verhoor vanmorgen door de commissie. tie niet naar buiten te brengen. Ook toen minister Maij-Weggen op persconferenties vertelde dat er parfum en bloemen aan boord waren, zweeg hij. Knook verwachtte dat Weck en ramp onderzoeker Wolleswinkel de minister wel zouden inlichten. Maij-Weggen verklaarde deze week nooit te zijn geïnfor meerd. Ook de volgende getuige van deze ochtend, T. Croon, kon niet goed uitleggen waarom hij niet op Maij-Weggen had ge reageerd. Formeel behoorde het niet tot zijn taken als lucht- verkeersbeveiliger om op de zelfde avond hulpverleners over de lading in te lichten, maar hij gaf toe dat dit wellicht zijn bur gerplicht was geweest. Verder vertelde hij dat zowel de RLD, als zijn eigen dienst, als Bin nenlandse Zaken vanaf 1973 de ambtenaren hebben ingeprent niet met de buitenwacht te pra ten over zaken die El Al aan gaan. Niet alleen de Luchtverkeers leiding en de Rijksluchtvaart dienst waren op zondagavond 4 oktober 1992 op de hoogte van de gevaarlijke lading van de El Al Boeing, maar ook 'de politie'. Dat blijkt uit de letterlijk uitge

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1