Binnenland Gemeenten Groene Hart 'DOOdStraf iS geen diSCUSSie' in actie tegen wurggreep Olie in de gracht Boete voor El Al wegens ontbreken van registratie Kamerdebat over definitie Randstad Wij behartigen belangen van gemeenten yOENSDAG 3 FEBRUAR11999 Stekende 'engel' moet in therapie jOTTERDAM Een 29-jarige vrouw, die vorig jaar negen voetgan gers met een mes in de nek stak, was tijdens haar daden ontoe rekeningsvatbaar. De rechtbank in Rotterdam oordeelde giste ren dat de vrouw zich moet laten behandelen in een TBS-in- richting. De verdachte vertelde de rechtbank twee weken gele- jen zich een 'engel met een missie' te voelen. Om met zichzelf >ji het reine te komen, moest ze mensen verwonden. Uitschel den, spugen, slaan en zelfs steken. Alleen zo kon ze afrekenen met haar negativiteit. De 'vreemd geklede' vrouw stak in drukke in Amsterdam, Middelburg, Den Haag en Rotter zonder aanleiding vrouwen met een mes in de nek. De psychiater concludeerde dat de vrouw lijdt aan 'religieus getinte psychoses'. kamervragen over verkoop Rutte ■oen haag Minister Pronk (milieu) moet zijn mening geven over de overname van het afvalverwerkingsbedrijf Rutte door de pro vincie Noord-Holland. Tevens dient hij uit te leggen waarom jhet lange tijd vanwege de stankoverlast en ontduiking van mi lieuwetten omstreden bedrijf met het openbaar ministerie en heeft kunnen treffen. Het SP-Kamerlid Poppe heeft de daar gisteren om gevraagd. Poppe stelt dat Rutte door het bedrijf te verkopen het bedrag.van de schikking, 5,5 jniljoen gulden, wel erg gemakkelijk weer heeft terugverdiend. ïPoppe vraagt zich af of een schikking wel juist was en of voor de ifnilieudelicten waar Rutte op werd betrapt geen zwaardere sancties nodig waren. EU-steun voor terugkeer Somaliërs jen haag Nederland krijgt van de Europese Commissie geld |oor één terugkeerproject van ongeveer vijftig afgewezen Soma lische asielzoekers. Het ministerie van justitie had meerdere projecten voorgedragen voor financiële steun. Het is nog niet waarom geld voor deze projecten niet is toegezegd. Nederland vangt binnen de EU samen met Duitsland relatief de asielzoekers op. Toch kunnen de meeste andere EU- landen wel rekenen op steun voor meerdere projecten. De EU .jjesteedt in totaal 3,75 miljoen euro voor de opvang van asiel zoekers. Uit dit potje krijgt Nederland geen geld. Ook heeft 'Brussel geld gereserveerd (dertien miljoen euro) voor de vrijwil lige terugkeer van uitgeprocedeerde asielzoekers. Hieruit ont vangt Nederland wel steun. Helft bevolking gebruikt medicijnen utrecht Bijna de helft van de werknemers slikt medicijnen. Een kwart geeft aan dat er een verband bestaat tussen het werk en hun medicijngebruik. Een op de vijf slikt middelen op voor schrift van een arts. In vier procent van de gevallen gebruiken medicijnen die het reactie- of waarnemingsvermogen kunnen beïnvloeden. Werknemers maken duidelijk dat zij niet snel binnen het bedrijf zullen melden dat zij deze laatste middelen gebruiken. Een en ander blijkt uit onderzoek dat het Instituut voor Verslavingsonderzoek en Trindeborch Consult hebben gehouden onder werknemers van zes grote bedrijven. jRemkes: Geen fraude auto-recycling pen haag Auto Recycling Nederland controleert volgens staats secretaris Remkes van milieubeheer 'op heel serieuze wijze' of bedrijven netjes te werk gaan bij het recyclen van autowrakken. Onderzoeksinstituut TNO heeft nooit beweerd dat er sprake zou van fraude. Remkes zei dat gisteren in antwoord op monde linge vragen van Tweede-Kamerlid Van der Steenhoven (Groen links). Deze wilde opheldering na opmerkingen van schroot- handelaren dat de brancheorganisatie van milieuvriendelijke sloopbedrijven, TNO onder druk heeft gezet om een rapportage over subsidiefraude in 1996 minder kritisch te maken. Volgens _Van der Steenhoven laat de controle sterk te wensen over. Slo perijen zouden in Duitsland restafval opkopen om in Neder land in aanmerking te komen voor overheidsbijdragen. TNO zou dat bij een onderzoek ook geconstateerd/hebben, maar de fraude hebben verzwegen. Zwollenaren stemmen mobiel zwolle De gemeente Zwolle experimenteert tijdens de verkie- itingen van de Provinciale Staten op 3 maart en het Europees (10 juni) met een mobiel stembureau in de gevange- en twee verzorgingshuizen. Het idee is afkomstig van SP-ge- meenteraadslid Scholte. Het college besloot tot een experiment waarbij naast de penitentiaire inrichting Zwolle ook verzor gingshuizen De Venus en Zandhove zijn betrokken. In totaal kunnen bijna vierhonderd kiezers in Zwolle mobiel stemmen. E experiment slaagt, krijgt het waarschijnlijk een vervolg. miljoen geëist van ex-directeur De officier van justitie in Breda heeft gisteren geëist dat de voormalige directeur van het bedrijf Dopharma 6,5 miljoen gulden aan de staat betaalt. In de jaren tachtig en negentig maakte het diergeneesmiddelenbedrijf uit Raamsdonkveer zich schuldig aan illegale handel in clentarterol en hormoonprepa- ïaten. Volgens de officier gebruikte de directeur zijn bedrijf als ^dekmantel om zich privé op een illegale manier te verrijken. Vo rig jaar maart werd de ex-directeur veroordeeld tot een boete ^van 100.000 gulden voor valsheid in geschrifte. Daarvoor loopt nog een hoger beroep. Leidse professor De Roos aclit roep om strengere straffen niet terecht ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten aj den haag hans jacobs ..maar anders komt de bood De strafmaat in Nederland hoeft helemaal niet omhoog. De maximale straffen bieden de rechterlijke macht nog altijd voldoende houvast, ook als het gaat om schokken de incidenten als de zaak-Tjoelker of de vervolging van grote drugscriminelen. Minister Korthals van justitie moet niet zomaar zwichten voor lichtvaardige pleidooi en voor strengere straffen. 'Houd het hoofd koel', zo luidt de aanbeveling van de Leidse prof. mr. Theo de Roos aan de minister. leiden onno havermans De Roos deed in opdracht van Korthals' voorganger Sorgdra- ger onderzoek naar het wette lijk strafmaximum. Samen met prof. mr. J. de Hullu van de Ka tholieke Universiteit Brabant bekeek de Leidse rechtsgeleer de of die maximale straffen nog wel met elkaar en met het ge pleegde misdrijf in verhouding staan. Aanleiding was een mo tie van de Tweede Kamerleden Dittrich (D66) en Kalsbeek (PvdA), die op 27 november 1997 door de Kamer met alge mene stemmen werd aanvaard. De Roos en De Hullu boden hun onderzoeksrapport deze week aan Korthals aan. Ze kwa men tot twee opmerkelijke con clusies: het patroon van straffen zoals dat in 1886 in het Wet boek van Strafrecht is vastge legd voldoet nog vrij goed en de verhouding tussen dat wetboek en enkele bijzondere wetten is in de loop der jaren scheefge groeid. Over het eerste geval toont De Roos zich aangenaam ver rast. Het monnikenwerk in de archieven met Kamerstukken leverde geen aanwijzingen op dat wetswijzigingen zouden zijn bepaald door de waan van de dag. „We hadden de ver wachting dat het nogal chao tisch zou zijn, dat de orde was zoekgeraakt en dat de straf maxima steil omhoog zouden zijn gegaan. Met het wetboek bleek dat echter niet het geval. Daar is goed over nagedacht. Maximaal vier jaar cel voor diefstal is kennelijk nog steeds voldoende." Anders ligt het met de bijzon dere wetten die in Leiden onder de loep werden genomen. Vooral de Weg- en Verkeerswet staat zwaar uit het lood in ver gelijking met andere wetten omdat de strafmaat drastisch is verhoogd. Zo kan iemand die bij een verkeersongeval de dood van een ander veroor zaakt maximaal tot negen jaar gevangenis worden veroor deeld. „Terwijl dat maximum op negen maanden staat als ie mand per ongeluk een ander van een steiger duwt, met de dood tot gevolg. De minister heeft toegezegd daar in elk ge val naar te kijken." Dat de Wet Milieudelicten de We. m Professor De Roos. maximale straffen ook flink zag stijgen, is volgens De Roos niet terecht. „Het evenwicht is zoek." Datzelfde geldt voor de Opiumwet, die als de Kamer daarmee instemt binnenkort zal worden aangepast. „Je hoort nog wel eens een officier van justitie klagen dat de straffen te laag zijn, maar dat is vooral praten voor de bühne." Begrip heeft De Roos wel voor slachtoffers die teleurge steld zijn over straffen voor da ders van geweldsmisdrijven. „Mensen die lang vastzitten worden daar niet beter van. Je moet het hebben van preventie. Het strafrecht is het sluitstuk." ,Als we meegaan in de roep om strengere straffen is de doodstraf de ultieme conse quentie. maar gelukkig is dat in Nederland geen actuele discus- FOTO HENK BOUWMAN sie. Het preventieve effect is ni hil. Wie een roofoverval wil ple gen, zeker als hij ook nog zwaar gestoord is, laat zich niet af schrikken. Het leidt tot een soort verruwing, tot justitieel lynchen." De Roos rekent erop dat de minister niet zal zwichten voor de oproep tot zwaardere straf fen. „De maxima zijn voldoen de. In een geval als Tjoelker kun je nu al zware straffen toepas sen. Als je voor dergelijk geweld de wet gaat aanpassen ben je bezig met symboolwetgeving. En wat nu op Urk is gebeurd, mag ook geen maatstaf zijn. Je laat de strafmaat toch niet be palen door een groep jongeren die zich luidruchtig teweerstel len tegen alles wat ze niet be valt." utrecht Een weinig alledaags verschijnsel in de Utrechtse binnenstad: een oliescherm in de Oudegracht. Als gevolg van een kapotte slang was gisteren zo'n honderd liter dieselolie vanuit een generator de gracht in gestroomd. Door snel enkele tientallen meters oliescherm aan te leggen bleef de overlast beperkt tot een onaangename lucht. Zowel de monumentale werven als het milieu liep schade op. FOTO ANP RAYMOND RUTTING DEN HAAG HANS JACOBS HAAGS RfDACTEUR Minister Pronk gaat binnen kort op bezoek in het Groene Hart. Op verzoek van Alphen, Woerden, Gouda en Gorin- chem gaat hij zelf kijken in hoeverre het zogenoemde re strictief beleid de centrumge meenten in een wurggreep houdt. De vier steden zetten gisteren Den Haag op stelten om aandacht te krijgen voor hun problemen. Hooligans in nette pakken. Dasje, jasje, vouw in de broek, maar de vuist op tafel. De Ka merleden en de secretaris-ge neraal van het ministerie van VROM, Van den Dunnen, knip peren even met de ogen en knijpen zich in de arm. Dit is in het beschaafde perscentrum Nieuwspoort niet gebruikelijk. Drie burgemeesters, van Al phen aan den Rijn, Gouda en Gorinchem en een aantal wet houders van diezelfde gemeen ten plus Woerden, zijn in Den Haag op oorlogspad. Alphens burgervader Schoof gromt het hardst. Hij wordt daartoe aan gespoord door zijn zeer luid ruchtige wethouder Van der Veen Meerstadt. We vechten uit alle macht tegen dreigende armoe, verkrotting, ontvolking en afkalvende voorzieningen', meldt hij. Schoof verklaart voor de ver baasde leden van de Tweede Kamer en de Zuid-Hollandse en Utrechtse Provinciale Staten waarom hij zo tekeer gaat. „We willen duidelijk maken dat het zo niet verder kan." In een kleurrijke brochure hebben de vier centrumgemeenten uit het Groene Hart hun grieven en problemen in harde, duidelijke taal pnder woorden gebracht. „Weinig diplomatiek", meent Van den Dunnen, die als plaatsvervanger optreedt van de in Nairobi verblijvende mi nister Pronk. „Weinig genuan ceerd ja", geeft Schoof toe, „maar anders komt de bood schap niet over." Waar gaat het nu eigenlijk om? Het rijk heeft besloten het Groene Hart, zeg maar de groe ne long van en naast de Rand stad, te beschermen tegen het van alle kanten oprukkende as falt en beton. Onder het Groene Hart wordt ten behoeve van de hogesnelheidslijn zelfs een geldverslindende tunnel ge bouwd. Maar, zo vragen de lo kale bestuurders zich af, 'be schermen we de natuur nu ten behoeve of ten koste van de mensen?' Aan de gemeenten in dat Groene Hart, 28 in getal, zijn al lerlei beperkingen opgelegd, met name ten aanzien van de bouw van nieuwe woningen en bedrijven. Tegen die restricties trekken de vier steden ten strij de want 'verkrotting, verpaupe ring, vergrijzing en sociale on rust liggen de op de loer', De oplossing ligt volgens Schoof voor de hand. Laat de teugels vieren. Het ministerie of de provincie moet niet langer be palen hoeveel huizen er ieder jaar binnen de gemeentegren zen mogen worden gebouwd (een zogenoemd bouwcontin- gent). Zeg maar waar we nog mogen bouwen (bouwcontou- ren), dan maken we de rest zelf wel uit, zo ongeveer luidt de boodschap. De vertegenwoordiger van Pronk geeft toe dat de huidige wetgeving soms als een wurg slang werkt. „Verbetering is mogelijk", vindt hij. De Kamer leden Verbugt (VVD), Rietkerk en Visser-van Doom (beiden CDA) knikken instemmend. Ze beloven steun, maar dan moe ten de hooligans wel een ande re toon aanslaan. Pronk komt in het voorjaar zelf een kijkje nemen. „Scheer de minister dan maar van voor naar achte ren", geeft de hoogste ambtelij ke baas van VROM de activisten als advies voor de thuisreis schiphol «richard mooyaaan De Israëlische luchtvaartmaat schappij El Al heeft een forse boete gekregen nadat maandag een vrachttoestel zonder regi stratietekens op Schiphol was geland. De uit Tel Aviv afkom stige Boeing 747 was 's och tends om zes uur aangekomen en zou om negen uur vertrek ken voor de retourvlucht. Een medewerker van Schip hol ontdekte op het vrachtplat form dat het toestel niet over de wettelijke verplichte registratie tekens op de romp beschikte en schakelde onmiddellijk de luchtvaartpolitie in. De gezagvoerder van het El Al-toestel weigerde volgens een politiewoordvoerder aanvanke lijk te geloven dat de registratie ontbrak. Het bleek dat het vliegtuig juist tijdens groot on derhoud in Tel Aviv was over gespoten, aldus de woordvoer der. „Daarbij was men vergeten nieuwe letters bij de achterdeur aan te brengen." Na overleg met justitie in Haarlem werd besloten een boete van vijfduizend gulden op te leggen wegens overtre ding van de luchtvaartwet. Het bedrag moest ter plekke wor den voldaan. Het nummer is op Schiphol op provisorische wijze alsnog met plakband aange bracht. Het toestel is met een uur vertraging vertrokken naar Tel Aviv. Het incident is extra pijnlijk voor El Al omdat de Israëlische luchtvaartmaatschappij onder vuur ligt in de publiciteit rond de parlementaire enquete naar de Bijlmerramp. Aan twee oud medewerkers van de maat schappij is gevraagd naar Den Haag te komen om duidelijk heid te verschaffen over de la ding en het onderhoud van het vliegtuig. Tot op heden hebben zij nog niet op de uitnodiging gereageerd. El Al heeft wel offi cieel alle medewerking toege zegd. '■foe groot is de Randstad? loort de provincie Utrecht er- ij? Een deel van Brabant? Die ragen spelen een cruciale rol ij een aantal ingrijpende ver- èersmaatregelen van Paars-2, et rekeningrijden en de uit leiding van het gebied waar ft) de autosnelwegen een maxi mumsnelheid van honderd ki- Bmeter per uur geldt. Maar iemand lijkt te weten wat de tenzen van de Randstad zijn. listeren stelde de Kamer vra- over het verkeersbeleid van flinister Netelenbos. Ue minister zelf was ziek, en liet |ch vervangen door haar taatssecretaris De Vries. „Er is een duidelijke definitie. Dat an van wetsvoorstel tot wets- borstel verschillen", zo ant woordde ze op de vraag hoe root de Randstad is. De dis- _Ussie over de grenzen van de landstad laait op nu minister letelenbos ook in Noord-Bra- jant en Utrecht overdag de -Maximumsnelheid op snelwe gen wil verlagen naar 100 kilo meter per uur. In het regeerak koord staat dat dit alleen zal ge beuren in de Randstad. J „De minister wijkt dus af van jet regeerakkoord", conclu- 'I eerde het CDA-Kamerlid leleitsma. Zijn WD-collega Hof- tra constateerde hetzelfde. °!laar staatssecretaris De Vries ,Dok WD) maakte duidelijk dat yet regeerakkoord andere re- Ifo's niet uitsluit. „Grote stede- jjke gebieden die vergelijkbaar ijn met de Randstad kunnen gezeilde behandeling krijgen", Tdus De Vries. Nu al worden er wte-f Sri ST#N itrocdAL... op veel snelwegen in het hele land snelheidsremmende maatregelen genomen om de doorstroming te bevorderen. „Bovendien neemt de verkeers veiligheid", aldus de De Vries, die steun kreeg van de PvdA. Als het om rekeningrijden gaat, beperkt de Randstad zich tot Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag. „Wat is nu de Randstad", verzuchtte Reitsma. „Dat bekijken we dus van geval tot geval", aldus De Vries. Regeringspartij WD wil aan vullend onderzoek naar het ef fect van rekeningrijden en een overzicht van de criteria waar aan die worden getoetst. De li beralen plaatsen grote vraagte kens bij de elektronische tolhef fing, maar steunen die onder voorwaarden, zo maakte Hof- stra gistermiddag opnieuw dui delijk. De staatssecretaris zegde hem toe, dat er richtlijnen ko men over hoe rekeningrijden zal worden beoordeeld. „Ér is extra onderzoek nodig voor we 500 miljoen gulden gaan inves teren. Het effect is nog onze ker", aldus Hofstra. Hij pleitte voor een evaluatieparagraaf in de wet die rekeningrijden re gelt. .Aan de hand daarvan kunnen we na invoering het ef fect meten en rekeningrijden afschaffen als het niet werkt. Ik ga uit van eenderde minder fi les. Als we uitkofnen op nul procent, dan is rekeningrijden niet meer dan rondpompen van geld en gaan we niet ak koord", aldus Hofstra. CDA'er Reitsma liet opnieuw weten dat zijn fractie niets ziet in rekeningrijden. De ANWB, die intensief actie voert tegen rekeningrijden, voelt zich ge sterkt door de kanttekeningen van Hofstra en Reitsma. §fe.£$ATEN Over precies een maand, op 3 maart, worden nieuwe provin ciale staten gekozen. Vier jaar geleden bleef in Zuid-Holland meer dan de helft van de kie zers thuis. Het kan ook wel zonder provincie, is een veel gehoorde stelling. Wat vinden Zuid-Hollandse gedeputeer den en commissaris van de koningin daarvan? Aflevering 1: Ted Jansen (WD). den haag «hans jacobs Alphert aan den Rijn en de andere gemeen ten uit het Groene Hart stappen - als ze meer huizen willen bouwen dan toege staan- niet naar 'hun' gedeputeerde, maar direct naar de minister. Wordt de provincie terecht overgeslagen? „Nee. De provincie speelt wel degelijk een belangrijke rol. Wij behartigen de belangen van de gemeenten. Zo hebben we in de Tweede Kamer begrip weten te kweken voor de grote wens van vrijwel alle Groene- Hartgemeenten: meer bouwen. En we heb ben het ook voor elkaar gekregen dat de toenmalige minister van ruimtelijke orde ning. De Boer, niet schrapte in de bouw mogelijkheden die wij in ons streekplan hadden opgenomen. Overigens steunen we als provincie wel het principe van het Groene Hart. En het is duidelijk dat niet al le gemeenten het daar helemaal mee eens zijn. Het betekent voor hen immers dat zij niet kunnen bouwen of aanleggen wat ze willen." De provincie vroeg en kreeg in het Groene Hart een tunnel voor de hogesnelheidslijn. De regering krabbelt nu weer terug. Minister Netelenbos richt zich direct tot Rijnwoude en Leiderdorp. De provincie wacht rustig af? „Ja. Als je zo nadrukkelijk een beleidsom- vorming wil, moet je eerst praten met de meest betrokken bevolking en gemeenten. Wij hebben pas weer een rol als het kabinet heeft beslist. Dan moeten we kijken of een ander concept ook in ons Groene Hart-be- leid past." Jacobswoude en Alkemade willen huizen in ruil voor medewerking aan de aanleg van de HSL. U wordt buiten spel gezet? „De gemeenten, en ook Zoeterwoude, ge bruiken oneigenlijke argumenten om meer woningen te krijgen. Dat kan niet, ze krij gen van mij ook geen steun. Het is anders als door aanleg van de HSL huizen en be drijven moeten worden verplaatst, dan hel pen we. Maar gewoon meer huizen willen bouwen heeft niks te maken met de HSL." De provincie bepaalt het tracé voor de NI 1 tussen, voorlopig nog, Leiden en het aqua duct bij Alphen. Waarom is de provincie nodig als het uiteindelijk toch de minister is die het geld op tafel moet leggen? „Ik heb al sinds 1970, toen ik nog wethou der in Noordwijk was, gewerkt aan een oost-west verbinding tussen de kust, via Leiden en Alphen naar de A12 bij Bodegra ven. De provincie is in zo'n proces de regis seur. Ze moet de gemeenten animeren om in hun bestemmingsplannen ruimte te ma ken. Dat kan door aansporing, maar in het uiterste geval ook met een aanwijziging. De provincie kan zoiets beter dan het rijk om dat we als tussenbestuur dichter bij de ge meenten staan. Bij de NI 1 is het ons na een goed gesprek met de minister gelukt om haar ervan te overtuigen ook voor de reste rende zeven kilometer geld vrij te maken. Leiden barst uit zijn voegen. Valkenburg en de Grote Polder worden genoemd als toe komstige bouwlocaties. Wie maakt de dienst uit, minister Pronk of de provincie? „Er moet bij Leiden gebouwd worden. De Leidse woningzoekenden moeten niet in Haaglanden op zoek naar een huis, ook al wilde minister De Boer. De Duin- en Bol lenstreek is ook geen alternatief. We kijken nu naar beide andere locaties. Dit jaar nog wordt de studie afgerond. In beide gevallen zijn we afhankelijk van het kabinet, maar het is uiteindelijk de provincie die de be bouwing in een streekplan moet regelen en ordenen."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5