4* OILILY Peper rekent op oplossing voor CAO-conflict politie 'Elke politieman wil boeven vangen' Onderwijs-CAO: Voor elk wat wils Binnenland HOUDT NIET VAN OPEN Voorzitter Lapré van Stichting Japanse ereschulden overleden Pepers wurging Naïeve rommelaar ILILY. DE WERELD IN HAARLEM DENSDAG 3 FEBRUARI 1999 n Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten lenno Buch toch vervolgd n haag Het gerechtshof in Den Haag heeft vandaag besloten levisie-presentator (Seks voor de Buch) en zakenman Menno jch toch strafrechtelijk te vervolgen. Justitie verdenkt Buch en ie companen van het oplichten van de belastingdienst, fraude i vervalsing. Het.bedrag dat daarmee is gemoeid ligt rond de er miljoen gulden. De zakenlui pleegden de fraude tussen I92 en 1995, toen zij een aantal telefoonseksbedrijven bezaten jrig jaar besloot de rechtbank het openbaar ministerie niet ïtvankelijk te verklaren, omdat het te lang had geduurd eer stitie de zaak onder de rechter had gebracht. Het hof heeft de- uitspraak verworpen. Hennies' gaan in hoger beroep 'anbul Het zwakbegaafde stel Hennie van Doeselaar en Hen- e Idzes, dat vorige week in Turkije tot tien jaar werd veroor- 3;eld voor drugssmokkel, heeft toch besloten in hoger beroep gaan. Eerder werd deze rechtsgang afgewezen om snelheid te 5l;engen in de uitleveringsprocedure naar Nederland. De zus de vrouwelijke Hennie zegt: ,,Het is kiezen uit twee kwaden, is ze kiezen voor een uitleveringsprocedure, maar de Turkse itoriteiten willen uiteindelijk toch niet meewerken, dan kun- ze niet meer in hoger beroep, is ons door de Turkse advo- lat verteld. En dan moeten ze definitief hun straf van tien jaar Stzitten." I) i umbo terug met motorprobleem f>hiphqlEen Boeing 747 van de KLM is gistermiddag met ichnische problemen naar Schiphol teruggekeerd. Volgens een werd tijdens de start een te hoge vibratie in ïn van de vier motoren ontdekt. De gezagvoerder besloot de lotor af te zetten en terug te keren naar Schiphol. Het volge- nkte toestel moest eerst kerosine lozen boven de Noordzee, "e passagiers zijn drie uur later met een ander toestel alsnog faar het Amerikaanse Minneapolis vertrokken. Volgens de JQJvl het overigens ongevaarlijk om op drie motoren naar de over- ^jde van de oceaan te vliegen. g/ier steden kritiseren Pronk n-n haag De vier grote steden in de randstad zijn ontevreden de nota 'De ruimte van Nederland'. Ze vrezen de verdere rl£rstedelijking langs de corridors (A4 en A12) naar het zuiden lei oosten van Europa. In de nota ontbreekt een doortimmerde ■,_sie op het verkeer tussen en binnen stedelijke knooppunten sa het bestrijden van de files. De kritiek op de nota van Pronk gisteravond verwoord door de Haagse wethouder Noorda- (PvdA) namens de vier grote steden. ,,Als we niet oppassen, eemt via de wilde corridorontwikkeling en de pleidooien voor wilde wonen, ook het wilde denken bezit van de ruimtelijke lf erets minder sterfte door kanker sterdam Het aantal Nederlanders dat sterft aan kanker - eemt sinds 1990 met ongeveer 1 procent per jaar af. Er sterven Doral minder mannen. In 1989 overleden driehonderd op de 000.000 mannen aan kanker. In 1995 waren dat er 281. Bij vrou- 1 'en was nauwelijks sprake van een daling. Dat aantal ging tus- 1989 en 1995 terug van 166 naar 162. De afname is toe te echrijven aan een daling van de sterfte aan long-, ihaag, alvlees- oüer- en blaaskanker. Het aantal mensen dat overlijdt aan mela- eioom-, prostaat- of slokdarmkanker is gestegen. Dat maakte de si'ederlandse Kankerbestrijding/Koningin Wilhelmina Fonds ;eCWF) gisteren bekend bij haar vijftigjarig bestaan. Het fonds Dorziet door de vergrijzing een stijging van het aantal kanker- in de nabije toekomst. Op 26 en 27 maart is er een in- ejrmatiemarkt en congreds over kanker in de RAI. !7DA stemt voor bordeelverbod §en haag De CDA-fractie in de Tweede Kamer heeft gisteren ebch tegen het opheffen van het bordëelVèfbód gestemd. Het Wetsvoorstel van minister Korthals van justitie haalde deson danks een ruime meerderheid. Met het CDA stemden verder al de drie kleine christelijke fracties tegen. Anders dan SGP, ^PV en RPF hebben de christen-democraten geen principiële ezwaren tegen het legaliseren van bordelen. De doelstellingen 'an het wetsvoorstel worden door het CDA gesteund. Het zit de sVootste oppositiepartij echter dwars dat gemeenten niet de nogelijkheid krijgen om bordelen geheel te weren. Door het -iordeelverbod te schrappen, hoopt het kabinet de prostitutie te jntdoen van criminele uitwassen. Zowel een klant als een ex- Joitant van minderjarige prostituees zijn strafbaar. Bonden bekvechten onderling den haag gpd Minister Peper (binnenlandse zaken) gaat er van uit dat er vandaag een oplossing wordt gevonden voor het con flict over de politie-CAO. Vanmorgen overlegde de mi nister met premier Kok. „Mijn inzet is om er vandaag uit te komen", zei hij na afloop van de bespreking met Kok. per op de langere termijn de ex tra uitgaven van 35 miljoen kunnen gladstrijken. Peper toonde zich wel opti mistisch om het fors uit de hand gelopen conflict met de politiebonden tot een oplossing te brengen. Het akkoord over de onderwijs-CAO helpt hierbij een handje, vond hij. ,,Dat zal een overeenkomst over de poli tie-CAO zeker niet in de wielen Peper wilde niet zeggen of hij extra geld heeft gekregen om de 35 miljoen duurder uitgevallen politie-CAO te overbruggen. Evenmin wilde hij bevestigen dat de hogere loonschalen (7, 8 en 9) die er nu soms zes pro cent op vooruit gaan in latere CAO's minder salarisverbete ring krijgen. Daarmee zou Pe- rijden." De voorzitter van het korpsbeheerdersberaad, de Haagse burgemeester Deet- man, heeft niet de indruk dat Peper alleen een botte reken meester wil zijn. De politie heeft voor vrijdag acties op sta pel staan in de regio's Gelder land-Zuid en Rotterdam-Rijn mond. Werkgeversonderhandelaar Stekelenburg vermoedt dat de overheid bang is voor prece dentwerking. De politie-CAO is als eerste bepalend voor de CAO's van bijna 800.000 ambte naren die in de komende maanden moeten worden afge sloten. Elke extra procent loon stijging kost 600 miljoen gulden meer. Het tot nu toe gesloten front van politiebonden vertoont in middels barsten. Drie politie bonden zijn boos op hun chris telijke collega ACP, die op eigen houtje rechterlijke stappen heeft aangekondigd om het ak koord alsnog erkend te krijgen. De ACP noemt dat kort geding een „extra stok achter de deur". „Flauwekul", meent voorzitter Hans van Duijn van de grootste bond, de Nederlandse Politie Bond (NPB). „Het ACP is ken nelijk bezig met profilering, maar daar praten we achteraf nog wel over." leiden janneke de jonge De politie had een nieuwe CAO, maar die staat weer op losse schroeven. Wat vinden agenten eigenlijk van hun werkomstandigheden? Een se rie van vier interviews. Dit is deel 1. Hij vindt het niet erg om hard te werken. Van zijn salaris - bruto bijna vijfduizend gulden in de maand, inclusief onregel matigheidstoeslag - kan hoofd agent Willem Bas van Ingen Schenau goed rondkomen, zegt hij. Toch vindt hij het tijd dat de politiesalarissen omhoog gaan. Hij hoopt dat de gesprek ken die de bonden vandaag met minister Peper voeren ef fect hebben, want in acties heeft hij geen zin. „Elke politie agent wil werken, die wil boe ven vangen." Ruim dertien jaar geleden be gon Van Ingen Schenau zijn loopbaan bij de politie. De zaak werd toen nog centraal gere geld, vanuit het politiebureau aan de Leidse Langegracht. In middels is alles gedecentrali seerd. „En dat heeft voordelen: buurtbewoners kennen de wijk agent, de agent kent de wijk", aldus Van Ingen Schenau. Maar de decentralisatie heeft ook een keerzijde, signaleert hij: de werkdruk is toegenomen. „Nu de aangiftes niet meer cen traal gebeuren maar bij de di verse wijkbureaus, is er meer personeel achter de telefoons nodig. Dat betekent dat je die mensen van de straat haalt." Meer agenten zijn er dus nodig, maar die krijgt de politie er maar moeilijk bij. Op dit mo ment heeft het district Leiden- Voorschoten 43-vacatures. Aan voorspelbare mode heb ben we een hekel bij Oilily. ^.iever kiezen we voor durf en Originaliteit. Kortom: wij zijn "liet zo dol op open deuren, ^ehalve als we een nieuwe Exclusieve Oilily Store openen. Zoals nu in Haarlem. Morgen, donderdag 4/ 2 geeft Oilily openheid van zaken. Met een geweldige nieuwe winkel. Maak kennis met onze adembenemende collecties. Vraag advies. Of hef het glas op uw goede smaak. Waar? Barteljorisstraat 34. Willem Bas van Ingen Schenau. „Daar heb je vierhonderd solli citanten voor nodig, want slechts één op de tien komt door de keuring heen," zegt hij. Het tekort aan agenten is niet het enige probleem. Het geweld op straat neemt toe en de poli tie moet op steeds meer plek ken aanwezig zijn. Ook op zijn eigen terrein, verkeer, signaleert hij een toename van werk. „Er zijn steeds meer aanrijdingen, nu ongeveer tien per dag in Lei den." Het werk is zwaarder ge worden, het salaris is er niet op vooruit gegaan. „De CAO's van de laatste jaren zijn alleen maar aangepast aan de inflatie. Het geweld op straat is steeds meer op de politie gericht. Daar mag best iets tegenover staan." Van de vorige onderhandelin gen, twee jaar geleden, heeft Van Ingen Schenau nog een 'vervelende smaak' in de mond. FOTO HENK BOUWMAN „Toen zou er een regeling ko men datje eerder met pensioen kan. Maar uiteindelijk zei de minister dat het niet kon en be sliste een arbitragecommissie negatief voor de politie. Nu is er weer zoiets." Zelf is Van Ingen Schenau nog steeds blij met zijn baan. „Maar een aantal collega's begint nu wel te balen. Met deze actie van de minister is de motivatie niet echt jofel meer." den haag 'anp Oud-voorzitter Sjoerd Albert Lapré van de Stichting Japanse Ereschulden (JES) is gisteren op 78-jarige leeftijd overleden. Hij wist de zaak van de Japanse slachtoffers zowel in Nederland als in Japan succesvol onder de aandacht te brengen. De stichting JES werd in 1990 opgericht om Japan te dwingen tot openlijke excuses aan de slachtoffers van de Japanse be zetting van Nederlands-Indië. Bovendien wilde men een scha devergoeding. Zo'n 77.000 slo ten zich bij de stichting aan. Lapré stond in het brandpunt van de belangstelling toen de Japanse premier in de zomer van 1991 Nederland bezocht en toen koningin Beatrix in okto ber van dat jaar een staatsbe zoek bracht aan Japan. Hij leid de een kleine delegatie die ach ter de vorstin aanreisde en trok er de aandacht van de Japanse pers. Zo werd zijn bezoek een openbaring voor de jonge Ja panse generaties, die onwetend waren van de gebeurtenissen in de Tweede Wereldoorlog. Lapré wilde van Nederlan ders meer begrip voor de erva ringen en gevoelens van de In dische Nederlanders. Die voel den zich veelal tekort gedaan na de oorlog, toen alle aan dacht uitging naar de slachtof fers van de Duitse bezetting. Zo streed hij met anderen ook voor het vlaggen op 15 augustus, de dag waaróp Japan capituleerde. Deze cartoon staat sinds gisteren op de internetpagina van de Alge mene Christelijke Politiebond (ACP). Hij werd een paar weken geleden gemaakt, nog voordat de CAO-onderhandelingen begon nen. De Utrechtse interieur-ont werper Menno Smidt (in zijn vrije tijd cartoonist) tekende hem voor de politiebonden met het oog op eventuele acties. Maar de onder handelingen liepen als een trein. Met veel klaroengeschal kwamen de onderhandelaars naar buiten met een door beide partijen als mooi betiteld resultaat. De teke ning verdween ongebruikt in een lade. Maar niet voor lang. Vorige week bleek dat er bij de afspraken een paar administratieve foutjes' zijn gemaakt - ter waarde van 35 miljoen gulden. De zaak is imid- dels hoog opgelopen. En dus komt de tekening weer te pas. PORTRET MARCEL ZEEUW Hij was ook een belangrijk aanspreekpunt voor de vetera nen, vooral in 1995 toen de kwestie speelde of Beatrix nu wel of niet op 17 augustus, de dag waarop Sukarno de onaf hankelijkheid uitriep, naar In donesië moest. Lapré werd werd met name geëerd voor het vele en diverse werk dat hij na zijn pensioen deed voor veteranen van de landmacht en het KNIL. Vorig jaar juli haakte Lapré af als voorzitter van de JES. Hij zei geen plezier meer in zijn werk te hebben. Een jaar eerder gaf hij het voorzitterschap ook al eens op na een licht hersenin farct, maar op dat besluit kwam hij later terug. De Surinaamse luitenant-kolo nel Marcel Zeeuw die gisteren door de Nederlandse justitie werd aangehouden, heeft zijn arrestatie te wijten aan zijn ei gen naïviteit. Hij waande zich veilig op Nederlandse bodem om te komen getuigen in de zaak-Bouterse maar verloor uit het oog dat justitie ook hem al jaren op het verdachtenlijstje heeft staan. Het is tekenend voor zijn in stelling die hem de afgelopen jaren al meer dan eens in de problemen heeft gebracht. Zijn arrestatie zou wel eens grote, gevolgen kunnen hebben voor Desi Bouterse, de president van de Centrale Bank van Suriname Henk Goedschalk en andere verdachten in het drugsproces tegen Surinaamse toppers. Ze ker als Zeeuw gaat praten om zijn eigen hachje te redden. De laatste keer dat de 46-jari- ge Zeeuw prominent de kran ten haalde was enkele maanden geleden toen de door hem ge organiseerde en grotendeels door de Nationale Democrati sche Partij van Bouterse gefi nancierde miss Surinamever- kiezing in een puinhoop dreig de te eindigen en de deelneem sters nog langer weigerden mee te doen. Het typeert de romme lige levenswandel van Zeeuw die in 1980 samen met Bouterse en veertien andere militairen via een staatsgreep de macht in de jonge republiek grepen. Zijn deelname aan de staats greep werd beloond met de functie van directeur van het kabinet van Bouterse. Later werd hij benoemd tot com mandant van de destijds ge vreesde militaire politie. Hij zou in die tijd in samenwerking met Bouterse en andere kopstuk ken, zoals de huidige defensie topman Boerenveen zijn be gonnen met de handel in Co lombiaanse cocaïne. Na het herstel van de demp- cratie, tien jaar geleden, ging het bergafwaarts met Zeeuw. Hij waande zich op een voet stuk en buiten bereik van recht en wet. Maar de zestien coup plegers is hij degene die het meest een politiecel van binnen heeft gezien. Vijf jaar geleden werd hij gearresteerd op ver denking van drugshandel, maar het Surinaams OM kon geen af doende bewijzen op tafel krij gen. Enkele maanden later was het opnieuw raak. Deze keer was hij in goed gezelschap: na een schietpartij tussen rivalise rende drugsbendes werd hij sa men met de zoon van Bouterse, Dino, achter slot en grendel ge zet. Maar ook toen kwam hij na korte tijd weer op vrije voeten bij gebrek aan bewijs. Evenals Bouterse junior. Hoewel hij officieel nog op de loonlijst van het Surinaams na tionaal leger en de rang van lui tenant-kolonel draagt, is hij al jaren niet meer actief als mili tair. In de buitenwijk Blauw- grond in Paramaribo runt hij nabij zijn riante woning sinds jaar en dag een nachtclub waar vooral de creoolse elite naartoe trekt. Verder houdt hij zich be zig met de import van goede ren. Maar het meeste geld, zo menen de meeste Surinamers, heeft hij verdiend met de han del in cocaïne. Zijn rol binnen het Paramari- bo-drugskartel - waar volgens de Nederlandse justitie Bouter se, Goedschalk en Boerenveen (hoewel het onderzoek naar hem ruim een jaar geleden we gens gebrek aan bewijs werd gestaakt) leiding aan geven - heeft bestaan uit de organisatie van de drugstransporten naar Europa en de Verenigde Staten waarbij vooral gebruik werd ge maakt van schepen. Bij drugshandelaren in Suri name heeft Zeeuw allesbehalve een goede naam. „Het is een schurk die niet te vertrouwen is", zei een van hen onlangs in een interview. „Hij heeft mij en vele anderen belazerd. Bouterse en Boerenveen houden hem de hand boven het hoofd. Want als hij begint te praten komt er heel veel aan het licht." paramaribo armand snijders correspondent Basis voor nieuwe samenwerking bonden-minister den haag louis burgers Het is er dan toch van gekomen. Na (op nieuw!) een marathonsessie van veertien uur wisten onderwijsbonden en minis ter Hermans elkaar vlak voor het begin van een nieuwe werkdag te vinden. Door dit akkoord behoort de staking van komende week tot het verleden. Vanaf het begin was gisteren duidelijk dat beide partijen eruit wilden komen. Dat het ook is gelukt, is voor een belang rijk deel te danken aan de persoonlijk inzet van de bewindsman. In de laatste fase gaf hij persoonlijk leiding aan de delegatie van het ministerie, maar al vanaf het begin van de avond was hij te vinden in een pand bij het vergadercen trum van de overheid op het Lange Voorhout in Den Haag. Het resultaat van de onderhandelin gen maakt het mogelijk dat in de ko mende jaren een vruchtbare samenwer king zal groeien tussen bonden en mi nister. Dit is waarschijnlijk het grootste winstpunt voor het onderwijs, want er zal in deze sector heel wat verbouwd moeten worden. Het onderwijs moet nodig worden gemoderniseerd, de be langstelling voor het vak van docent moet toenemen en ook het schoolkli maat zal moeten worden verbeterd. Daarvoor was het nodig dat geen van de onderhandelende partijen het gevoel zou krijgen er bekaaid af te komen. En het zegt wat over de wijze waarop Her mans' voorganger Ritzen de bonden be handelde. De bonden bleven namelijk tot het laatste moment bevreesd of dit akkoord geen verborgen gebreken ken de. 'Normale' onderhandelingen over een gewone CAO hoeven geen veertig uur, verdeeld over drie dagen, in beslag te nemen. Zo'n uitgesponnen gesprek is zeker niet nodig wanneer de uiteindelij ke uitkomst zo dicht bij het gemiddelde ligt tussen wat de ene partij biedt en wat de andere eist. De minister kwam al in november met een als lachwekkend bestempeld bod van gemiddeld 1,06 procent. De bonden eisten daarop 3,5 procent. De uitkomst van 2,5 procent vanaf 1 februari - dat is 2,3 procent gemiddeld per maand als re kening wordt gehouden met januari - ligt daar precies tussen. Ook andere geschilpunten zijn uitein delijk op die manier opgelost. Essentieel was bijvoorbeeld dat de bonden konden laten zien dat er wat werd gedaan aan de achterstand die verschillende groe pen docenten hebben opgelopen. De gekozen oplossing: extra geld voor schoolleiders, het ondersteunend perso neel en een deel voor docenten die sala risachterstand hebben. Door het door de bonden geëiste geld (zo'n vierhon derd miljoen) op deze wijze te verdelen heeft Hermans een door hem erkende onrechtvaardigheid weggewerkt, terwijl de bonden hebben moeten afzien van een volledig wegwerken van de achter standen. Het geld voor deze operatie wordt ge deeltelijk gevonden door een ander be langrijk knelpunt, de invoering van competentieloon (of 'prestatieloon') voorlopig van tafel te halen. De bonden hebben gedaan gekregen dat Hermans instemt met een ruime voorbereidings periode, waarbij ook wordt gekeken naar betere vooruitzichten voor de loop baan. Aan de andere kant staat vast dat bijzondere prestaties van het onderwij zend personeel over enige tijd extra zul len worden beloond. Dat betekent ook dat onderwijzers in de toekomst zullen worden beoordeeld, iets waar zij zich met hand en tand tegen hebben verzet. De nieuwe onderwijsminister is tevre den. Als hij terugkijkt, ziet hij dat vier maanden geleden al duidelijk was dat de onderhandelingen zwaar zouden wor den. Dat gevoel zal alleen maar versterkt zijn door de acties van de onderwijs bond AOb in december en van de geza menlijke bonden in januari. Vanzelf sprekend maakte de immense opkomst van teleurgestelde docenten duidelijk dat de bonden in ieder geval met een goed resultaat moesten thuiskomen. Op het laatste moment leek het gehar rewar over de nieuwe politie-CAO. met een gat van 35 miljoen, de onderhande lingen over de onderwijs-CAO nog te verstoren. Uiteindelijk bleek de invloed nog al mee te vallen, of het moest zijn dat beide partijen nog voorzichtiger met elkaar omgingen. Dat daarbij ook wel eens met stemverheffing zal zijn gespro ken en met deuren gesmeten, behoort tot de gebruikelijke onderhandelingstac tieken. I fl E i I II EXCLUSIVE lIJJHiU bent van harte welkom. OILILY

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3